لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود پاورپوینت تعمیر و نگهداری ساختمان توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود پاورپوینت تعمیر و نگهداری ساختمان قرار داده شده است 2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت  تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید 3-پس از پرداخت هزینه ، حداکثر طی 4 ساعت پاورپوینت خرید شده ، به ادرس ایمیل شما ارسال خواهد شد 4-در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد 5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

اسلاید ۱ :

مقدمه ای بر ایران

ایران، با نام قبلی پارس كشوری است واقع در غرب آسیا. نام ایران از واژه آریا یعنی قومی كه در روزگار قدیم ساكن آن منطقه بوده اند، گرفته شده است. در سال ۱۳۱۴ دولت ایران از كشورهایی كه با آنها روابط دیپلماتیك داشت در خواست كرد كه بجای واژه “پرشیا” نام فارسی “ایران” را بكار ببرند. وزارت امور خارجه ایران نیز از تمام سفارتخانه های خارجی مستقر در تهران در خواست نمود كه از این پس نام كشور را “ایران” بنامند و نام “ایران” در مكاتبات رسمی و تیتر خبرها بجای “پرشیا” قرار گرفت.

كشور ایران به گواهی همه آگاهان و صاحبنظران، از دیرباز تا امروز خاستگاه و جولانگاه یكی از غنیترین و كهنترین تمدنهای جهان به شمار رفته و در دوران چندین هزار ساله تاریخ خود، همواره در حال گسترش و بالندگی بوده و پایدار و استوار و سرافراز باقی مانده است. آثار بی شمار و درخشان تمدن و فرهنگ ایرانی نیز به گونه های مختلف در یك منطقه جغرافیایی پهناور نمایان است.

اسلاید ۲ :

منطقه ای كه در مشرق، فلات پامیر و مرزهای شرقی افغانستان را در مینوردد و در شمال غربی و مغرب، ماورای قفقاز و كرانه های دریای سیاه را در بر می گیرد و در شمال و شمال شرقی به آن سوی آمو دریا و بحر خوارزم و در جنوب، سرزمین های فراسوی سواحل خلیج فارس و دریای عمان و دریای سرخ و اقیانوس هند را  در خود جای می دهد. همچنین تاثیر این فرهنگ و تمدن كه همواره از یكتا پرستی جان و توان گرفته است و نیز نفوذ و حضور فرهنگ و جهانبینی پر دامنه پویا و توانمند و پر آوازه ایران اسلامی، بر فرهنگ و معارف بسیاری از اقوام و ملل در ادوار گذشته و هم اكنون، تاثیری ژرف، گسترده، چشمگیر و زبانزد همگان است

اسلاید ۳ :

موقعیت جغرافیایی

كشور ایران سرزمینی است نسبتاً مرتفع كه بخش عمده‌ای از فلات ایران را در بر گرفته است. این كشور میان ۲۵ درجه تا ۴۵ درجه عرض شمالی و ۴۰ درجه تا ۶۳ درجه طول شرقی قرار گرفته است. اختلاف ساعت میان شرقی ترین و غربی ترین نقاط ایران یك ساعت و ۱۸ دقیقه است.                      

شكل، وسعت و حدود: ایران كنونی دارای شكلی

شبیه به لوزی است كه قطر بزرگ آن ۲٫۲۵۰

كیلومتراز دامنه‌ی آرارات در شمال غربی تا بند

گواتر در جنوب شرقی، و قطر كوچك آن ۱٫۴۰۰

كیلومتر از سرخس در شمال شرقی تا دهانه

اروند رود در جنوب غربی است. این لوزی را در

جهت شمالی – جنوبی خطی به طول ۱٫۲۲۵

كیلومتر در امتداد نصف النهار شرقی به دو

نیمه ‌ی شرقی و غربی، و خط دیگری به طول

مشابهی روی مدار شمالی به دو نیمه شمالی و

جنوبی تقسیم می كند.

اسلاید ۴ :

مساحت ایران حدود یك بیست و هفتم وسعت قاره ی آسیا ویك نودم وسعت خشكی های جهان است. ایران محدود است از شمال به جمهوریهای ارمنستان و آذربایجان، دریای خزر و جمهوری تركمنستان، از مشرق به افغانستان و پاكستان، از جنوب به دریای عمان و خلیج فارس و از مغرب به جمهوریهای عراق و تركیه. كشور ایران ۶۵۷ كیلومتر مرز آبی در جنوب دریای خزر، ۷۸۴ كیلومتر در دریای عمان و ۱٫۲۵۹ كیلومتر درخلیج فارس، یعنی جمعاً ۲٫۷۰۰ كیلومتر مرز دریایی دارد كه با ۶٫۰۳۱ كیلومتر ، پیرامون كشور را به ۸٫۷۳۱ كیلومتر میرساند.

اسلاید ۵ :

مشخصات جغرافيايي استان خراسان رضوی

استان خراسان رضوي يكي از جديد ترين استان هاي ايران است كه از تقسيم استان خراسان بزرگ به وجود آمده است.

 مرکز اين استان ( شهر مقدس مشهد ) در پهناي شمالي ۳۶ درجه و ۱۷ دقيقه, درازاي خاوري ۵۹ درجه و ۳۶ دقيقه و ارتفاع۹۷۰ متري از سطح دريا واقع شده است. اين استان از سمت شمال به خراسان شمالي و تركمنستان‏, ازخاور به افغانستان, از جنوب به استان خراسان جنوبي, از باختر به استان سمنان و از جنوب باختري به استان يزد محدود شده است. شهرستان هاي مشهد, تايباد, تربت جام, تربت حيدريه, رشتخوار, قائنات, خواف, فردوس, چناران, سرخس, درگز, سبزوار, فريمان, قوچان, برداسكن, خليل آباد, كاشمر, گناباد, نيشابور و كلات شهرستان هاي اين استان هستند.

اسلاید ۶ :

مکان دیدنی و تاریخی

استان خراسان رضوي يكي از مهم ترين قطب هاي گردشگري ايران است و از جاذبه هاي طبيعي و مكان هاي ديدني مذهبي و تاريخي بسيار ارزشمندي برخودار است. مهمترين اماكن ديدني استان خراسان رضوي عبارتاند از: حرم مطهر حضرت امام رضا(ع) و مجموعهي آستان قدس رضوي، مسجد گوهرشاد، مدرسهي پريزاد، مدرسهي دودر، بقعهي خواجه ربيع، بقعهي گنبد سبز، آرامگاه نادرشاه افشار، مصلاي مشهد، طرقبه، شانديز، پارك وكيلآباد، كوه سنگي، بندگلستان، خواجه اباصلت، خواجه مراد و مقبرهي گوهرتاج (در مشهد)، مسجد پامنار، آرامگاه ملاهادي سبزواري، منارهي خسروگرد، رباط مهر، آرامگاه سيدحسن غزنوي و مسجد جامع (در سبزوار)، گنبد هارونيه و آرامگاه فردوسي (در توس)، كتبيهي نادري، عمارت خورشيد، ارغونشاه و مسجد كبود گنبد (در كلات نادري)، شهر عتيق، تپه بام و مدرسهي عرضيه (در قوچان)، آرامگاه شاه قاسم انوار و مقبرهي شيخ احمد جامي (در تربت جام)، برج كرات (در تايباد)، باغ گلشن (در طبس)، ارگ كلاه فرنگي، درياچهي گل بيبي و آرامگاه بابا لقمان (درسرخس)، قدمگاه رباط عباسي و آرامگاههاي عطار، كمالالملك و خيام (در نيشابور)، برج عليآباد، منارهي فيروزآباد، باغ مزار و آرامگاه مدرس (در كاشمر) و مقبرهي شيخ حيدر و مسجد ملك (در تربت حيدريه)، سنگ فيروزه، زعفران، ادويه و مهر و تسبيح از سوغاتيهاي استان خراسان رضوي است .

اسلاید ۷ :

موقعيت جغرافيايي شهرستان مشهد

شهر مشهد مركز شهرستاني به همين نام و مركز استان خراسان رضوی است و در ۳۶ درجه و ۱۷ دقيقه عرض شمالي و ۵۹ درجه و ۳۶ دقيقه و ۴۵ ثانيه طول شرقي قرار دارد. وسعت شهرستان مشهد ۱۷۳۵۸ كيلومتر مربع است و در حوضه آبريز كشف رود و در انتهاي جنوبي دشت رسوبي توس واقع است و دو رشته كوه هزار مسجد در شمال و بينالود در جنوب آن قرار دارد و ارتفاع آن از سطح دريا حدود ۹۷۰ متر و فاصله زميني آن با تهران ۹۳۴ كيلومتر است، و رودخانه كشف رود در ۸ كيلومتري شمال اين شهر از شمال غرب به سمت شرق جريان دارد. شهرستان مشهد محدود است از شمال به جمهوري تركمنستان و از شمال غربي

به درگز و چناران و از غرب و جنوب به شهرستانهاي

نيشابور وفريمان و از شرق و جنوب شرقي با سرخس و

تربت‏جام هم مرز است.اين شهرستان داراي ۴ شهر

(كلات، طرقبه، شانديز و مشهد) و ۵ بخش و ۱۵ دهستان

و ۱۱۹۰ آبادي بوده و جمعيت شهرستان مشهد براساس

آخرين سرشماري در سال ۱۳۷۵، ۲۲۴۷۹۹۶ نفر بوده است

كه ۱۹۰۸۰۸۳ نفر ساكن در شهر و ۳۳۹۷۲۸ در روستا و

بقيه غير ساكن بوده‏اند. در نظام سلسله مراتب شهري

ايران،مشهد در مرتبه دوم بعد از تهران قراردارد كه به دليل اعتبار

فرامنطقه‏اي و عوامل مختلفي همچون قرارداشتن در مسير

راههاي تجاري و ارتباطي كشورهاي آسياي ميانه و

افغانستان، همواره جمعيت آن در حال افزايش است.

اسلاید ۸ :

شهر مشهد در بخش مركزی شهرستان مشهد واقع در شمال شرقی استان خراسان و در محدودهای به مساحت ۲۷۰ كيلومتر مربع قرار دارد. اين شهر حدود دو ميليون و پانصد هزار نفر است. شهر مشهد بين مدار جغرافيایی ۱۰/۳۶ تا ۲۳/۳۶ عرض شمالي و ۲۸/۵۹ تا ۴۳/۵۹ طول شرقی قرار گرفته است. ارتفاع متوسط شهر از سطح دريا حدود ۱۰۵۰ متر (حداكثر ۱۱۵۰ متر و حداقل ۹۵۰ متر) و جهت باد غالب از غرب به شرق است. با توجه به وجود بارگاه ملكوتي حضرت علیابنموسیالرضا (ع) و ساير جاذبه- های زيارتی و سياحتی، شهر مشهد هر ساله از نزديك به سيزده ميليون زائر پذيرایی میكند .

با توجه به جمعيت شهر مشهد و تمايل عمومی به تحصيلات عاليه، مراكز آموزش عالی و پژوهشی متعددی در اين شهر وجود دارند از جمله مهمترين آنها مي توان به پارك علم و فناوری خراسان، دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه علوم پزشكی، پژوهشكده تحقيقات توسعه فناوری خراسان، دانشگاه آزاد اسلامي و ساير مراكز آموزشی عالي غير انتفاعی و آموزشكده و دانشسراهای مختلف اشاره كرد.

اسلاید ۹ :

وجه تسميه و پيشينه تاريخي

واژه مشهد به معنی شهود، حضور و شهادتگاه است و به اين معانی به واژه «مشاهد» جمع بسته می شود. واژگان «مشهد» و «مشاهد» در عرف و اصطلاح سده ۳ هـ . ق، بر گور اولياء ائمه(ع) و رجال اطلاق می شده است، چنان كه در آن زمان، مشهد مرغاب در فارس، و مشهد ميهنه (آرامگاه ابوسعيد ابوالخير) و مشهد توس يا مشهد رضوی در خراسان، وجود داشته است. حضرت رضا(ع) پس از شهادت به دست مامون عباسی در سال ۲۰۲ هـ . ق، در آرامگاه هارونی سناباد به خاك سپرده شد. از آن پس «سناباد نوغان» به نام «مشهد» خوانده شد و به مرور زمان بر پهنه آن، به ويژه در زمان شاه تهماسب صفوی افزوده گشته و مردم توس به مشهد كوچ داده شدند.

توس، عبارت بود از ناحيه شمالی خراسان، بر مسير بالای كشف رود و سرشناس ترين شهرهای آن، عبارت بودند از : نوغان، تابران و رادكان. نوغان تا اواخر سده ۳ هـ . ق، دارای اهميت و اعتبار بود. ويرانه های نوغان، در شمال باختری مشهد، نزديك روستای حسين آباد و مهر آباد قرار داشت. پس از آن، شهر تابران اهميت و گسترش يافت و بعد ها به توس سرشناس شد. شهر مشهد، كه در آغاز، آرامگاهی در آبادی سناباد نوغان بود، اندك اندك گسترش يافت. نام نوغان از حدود سال ۷۳۰ هـ . ق، فراموش شد. شهر توس و در حقيقت تابران نيز در سال ۷۹۱ هـ . ق، ويران شد و مشهد جای آن را گرفت؛ تا سرانجام در دوران صفوی، مركز ناحيه پيشين توس و تمامی خراسان گشت.

اسلاید ۱۰ :

در بند هشن اوستا از توس به نام «توسا» ياد شده است. در كتاب ونديداد نيز آمده است كه اهورا مزدا اراضی شانزده گانه را آفريد و «اوروا» يكی از آن ها بود. اين واژه را اوستا شناسان با شهر توس يكی دانسته اند. بر پايه داستان های ملی بنای اصلی شهر را به جمشيد – شاه پيشدادی – و بازسازی آن را به توس، پسر نوذر – پهلوان و سپهسالار ايران – نسبت می دهند. افسانه می گويد كه وی نهصد سال در زير آسمان اين شهر زندگی كرد و نام خود را بر اين شهر نهاد. اين روايت ها می رساند، كه شهر توس در روزگار ساسانيان وجود داشته است.

بين سال های ۳۱ و ۳۲ هـ . ق در زمان خلافت عثمان، بخشی از خراسان، از جمله توس، به دست مسلمانان افتاد. در روزگار خلافت عبدالملك مروان (۶۵- ۸۶ هـ . ق) بنی تميم دژ توس را گرفتند و تا سال ۱۲۵ هـ . ق،‌ آن را در دست داشتند. در سال ۱۹۲ هـ . ق هارون الرشيد به منظور رسيدگی به ستم های علی بن عيسی – حاكم خراسان – و جنگ با خوارج خاور ايران، رهسپار آن ديار گرديد. وی در راه بيمار شد و زمانی كه به گرگان رسيد، بيماری او شدت يافته در توس درگذشت. وی را در ۱۹۳ هـ . ق،‌ در محلی كه ده سال بعد حضرت رضا(ع) در آن جا به خاك سپرده شد، دفن کردند. در سال ۲۶۵ هـ . ق، احمد بن عبدالله خجستانی، توس را ويران ساخت. در سال ۳۳۶ هـ . ق ابومنصور توسی – حاكم وقت توس – عليه نوح بن نصر سامانی سر به شورش برداشت. نوح پس از شکست دادن ابومنصور، بار ديگر وی را بر حکومت توس گمارد. در سال ۳۸۹ هـ . ق بكتوزون و فايق، از سرداران منصور بن نوح سامانی متحد شده منصور را كور كرد ند و برادرش عبدالملك بن نوح را به حكومت برداشتند. محمود غزنوی با باخبر شدن از اين ماجرا به ماوراء‌ النهر لشگر كشيد. وی‌ بكتوزون و فايق را شكست داد و تمامی خراسان را به دست آورد و ارسلان جاذب را به حكومت توس منصوب كرد.