لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود پاورپوینت تميز كردن نماي ساختمان توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود پاورپوینت تميز كردن نماي ساختمان قرار داده شده است 2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت  تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید 3-پس از پرداخت هزینه ، حداکثر طی 4 ساعت پاورپوینت خرید شده ، به ادرس ایمیل شما ارسال خواهد شد 4-در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد 5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

اسلاید ۱ :

رعایت نکات كليدي در تمیز کردن نمای ساختمان

 1. به طور مسلم، در مواقع بنایی روی سطوح دیوارهای آجری، سنگهای نما، اندودهای سیمانی و اندودهای شیمیایی ملات پاشیده می شود که قبل از سکنی گزیدن در ساختمان باید این ملاتها از سطح نما گرفته شود.
 2. شوره سفید رنگ در آجرهایی دیده می شود که در اثر مکش آب و یا جذب رطوبت، نمکهای موجود در گل پخته را به شکل کپک بر سطح آجرکاری ساختمان نمایان می سازند. ابتدا به علت ناچیز بودن آن را جارو می زنیم . چنانچه شوره زیاد باشد، آن را چند بار با آب و جارو می شوییم . اگر با شستن برطرف نشد، با اسید رقیق و برس سیمی، شوره های حاصله را از نما پاک می کنیم.

اسلاید ۲ :

 1. در شهرهای بزرگ صنعتی، سطوح تمامی بناهایی که در کنار کارخانه ها قرار دارند، ممکن است دوده بگیرد . چنانچه دوده چرب نباشد، با جارو و گردگیری می توان آن را تمیز کرد. اما اگر دوده چرب باشد، به نسبت غلظت چربی آن از اسیدهای رقیق تا غلیظ استفاده می کنیم که پس از مصرف، فورا باید سطح نما را با آب بشوییم . قابل توجه اینکه استفاده از اسید غلیظ باید به اندازه ای باشد که سطح آجرکاری و یا سنگهای آهکی دچار فرسودگی و خوردگی نشود.
 2. زنگ فلزات مانند آهن و مس بر سطح نما اثرات ناهنجاری می گذارد.
 3. رشد خزه ها نیز بر دیوار نما اشکالاتی ایجاد می کند و باید زدوده شوند ؛ زیرا ریشه های فرعی در بند آجرکاری که ملات خاکی دارد، اثر می کند و باعث لقی و جا به جایی آجرها می شود . همچنین حشرات و باکتریها لابه لای شاخه ها و برگهای خزه ها لانه می کنند و زندگی انسان را دچار مخاطره می سازند.
 4. شوره بر اثر رطوبت موضعی مانند ترکیدگی لوله در خاک و دیوار پیش می آید و نما را نا زیبا می سازد که رفع نقایص آن را در بالا شرح دادم.

اسلاید ۳ :

روش تمیز کردن نمای ساختمان

 1. زمانی که جرمه روی نما ناچیز و سطحی است، می توانیم روی آن آب بپاشیم و هنگام حرکت آب از بالا به طرف پایین، با سنباده غیر سیمی یا مویی و در مواردی سنگساب دستی سطح را سایش دهیم . سپس با آب گرفتن جرمها، نما را تمیز کنیم.
 2. اگر جرم روی نما زیاد باشد، یا نما به رنگ روغنی آغشته باشد و یا مورد دیوارنویسی واقع شده باشد، برای تمیز کردن آن، از روش تمیز کردن مکانیکی و وزش ماسه ای با فشار دستگاه استفاده می کنیم. در این روش، باید فشار ماسه ای به حدی باشد که نما دچار خلل و فرجهای ریز نکند. معمولا این روش برای نماهایی مفید است که مصالح سخت دارند ؛ مانند سنگ کاریهای تزئینی. در این دستگاه، چهار نوع شلنگ با قطرهای مختلف وجود دارد که از آنها برای زدودن جرم استفاده می شود. لازم به ذکر است که نوع ماسه های به کاررفته در این عمل باید غیر سیلیسی باشد تا برای کارگران زیان آور نباشد و همین طور غبارهایی را که از ماسه به وجود می آید، پس از پایان کار با آب می شوییم و تمیز می کنیم . بدیهی است که پاشیدن آب ممکن است از درزها به قسمتهای داخلی ساختمان اثر کند . در آخر نیز توجه گردد که برسهای مکانیکی که با چرخش و حرکت دورانی سطح را تمیز می کنند باید با دقت انجام شوند تا اولا امواجی در سطح نما بوجود نیاید و ثانیا گرد حاصله برای کارگران زیان آور نباشد.

اسلاید ۴ :

تمیز کردن نما با مواد شیمیایی

برخی از مواد شیمیایی و نمکها می توانند در نما های سنگی، آجری و نما با مصالح دیگر، خسارت کلی وارد آورند و باعث تخریب آنها و یا به وجود آمدن لکه و حفره هایی در سطوح شوند که بین آنها به موارد زیر اشاره می کنم :

 1. اسید رقیق فلوئوریدریک : این اسید را به مقدار ۱۰% با آب مخلوط می کنیم و با قلم یا فرچه بر سطحی که قبلا با آب خیس شده است، می مالیم . سپس با برس چرمی سایش می دهیم و بلافاصله با آب می شوییم.
 2. اسید فسفریک : برای پاک کردن زنگ آهن، محلول اسید فوق را با سمپاش و یا برس به سطحی که قبلا خیس کرده ایم، میزنیم و با برس نرم دیگری بر محل آن می کشیم و بلافاصله آن را با آب شستشو می دهیم . این اسیدها سطح شیشه را می خورند و دچار یخزدگی می کنند . به این ترتیب، جلای سنگهای نما در کنار پنجره و یا نماسازی رو کار از بین می رود . در ضمن، تخته های زیر پایی را فاسد و در بعضی موارد سوراخ می کنند . پاشیدن شدن اسیدمذکور بر دست و بدن سبب سوختگی شدید می شود.
 3. تمیز کردن بوسیله بخار آب : با دستگاه، آب گرم و بخار را بر سطح کار می پاشیم . برخی از موارد سطح نما در بخار آب حل و شسته می شود ؛ اما استفاده از این روش از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نیست. قبل از استفاده از مواد شیمیایی جهت تمیز کردن کل نما، سطح کوچکی را به طور آزمایشی تمیز می کنیم و پس از اطمینان از اینکه اشکالی پیش نخواهد آمد، نما را پاک خواهیم کرد. در مواردی، استفاده از آب تنها، سبب انتقال نمکها از دل کار بر سطح کار می شود که در این صورت، سطح کار دائم شوره می زند.

اسلاید ۵ :

تمیز کردن دوده از نما با شستشو :

 1. لکه هایی را که از دوده بخاری حاصل می شود، می توان با آب گرم و مواد کف کننده، بویژه صابون شست.
 2. چنانچه دوده چرب باشد، دو تا سه بار شستشو با آب و صابون، تمیز می شود.
 3. چنانچه دوده بسیار چرب باشد، می توان از گل ” مهل” یا ” تالک” و یا ” تری کلروراتیلن” خمیری تهیه کرد و بر سطح لکه گذاشت و پس از خشک شدن، سطح مذکور را با برس تراشید و چربی غلیظ را از آن گرفت. و باید دقت شود که این عمل در هوای آزاد انجام شود تا خطر تنفسی برای کارگران پیش نیاید. لازم به ذکر است که گرفتگی در دودکشهای داخلی مانند آبگرمکن و بخاری به علت سطوح غیر صیقلی آنهاست . دود در خلل و فرجهای آنها و بویژه در لوله های سیمانی نشست و پس از مدتی دودکش را مسدود می کند . معمولا از پشت بام، سنگ کیلو را با طنابی محکم به درون سوراخ دودکش می بندیم و بعد بالا و پایین می کشیم . با این عمل، دوده ها از سوراخ آن بیرون میریزد . اگر پارچه زبری نیز اطراف وزنه ببندیم، جداره دودکش به مراتب بهتر پاک می شود. در بازار ایران نیز وسیله موجود می باشد که مجموعه ای از فنرها و وزنه است که برای تمیز کردن دودکش ها مورد استفاده قرار می گیرد

اسلاید ۶ :

پاک کردن اثرات قیر و قطران از روی نمای ساختمان :

 1. لکه های قیر و قطران را می توان تراشید و اثرات باقی مانده آن را با خمیری که از ترکیب ” تالک” و یا ” گل مهل” حلالی همچون ” تولوئن ” و یا ” تری کلروراتیلن ” و یا ” جوهرهای معدنی” به دست می آید، پاک نمود. پس از خشکشدن خمیر، آن را با برس از سطح نما می تراشیم . به طور مسلم، چون این مواد شیمیایی است، کارکردن با آنها با احتیاط و دقت لازم انجام شود .
 2. هنگام صبح که هوا خنک است، با احتیاط کامل می توان با ضربه نوک کاردک، قیر را از سطح کار تراشید.
 3. می توانیم پارافین را روی محلی که قیر به صورت مذاب و لکه بر سطح آجرکاری نشسته است، بکشیم و لکه ها را پاک کنیم.
 4. لوله های بخاریهایی که گالوانیزه نیستند، در اثر آب باران و برف، زنگ آبه قهوه ای رنگی در سطح نما ایجاد می کنند که با آغشته سازی محل به محلول پارافین، لکه ها از بین خواهند رفت .

اسلاید ۷ :

 1. اثرات موجود از لکه های قهوه ای منگنز را نیز با یک واحد ” پراکسید هیدروژن ” و یک واحد ” اسید استیک ” که در چهار واحد آب حل می کنیم، می توانیم از بین ببریم.
 2. در تماس چربیهای مرطوب با نما، رنگهای خاکستری و قهوه ای که از صمغ چوب و یا مازوت خارج می شود، بر سطح نما اثر می کند. برای پاک کردن آنها، محلول اسید ” اکزولیک ” را در چهار واحد آبگرم و داغ حل می کنیم. سطح رنگی را با محلول به دست آمده آغشته می کنیم و با مالش برس سیمی، نگها را از بین می بریم .

باز هم و باز هم یادآوری می کنم که چون مواد مصرفی، شیمیایی هستند باید این کارها را با وسایل کامل ایمنی و توجه خاص به اصول صحیح انجام داد.

اسلاید ۸ :

نظافت بوسيله سند بلاست

سندبلاست را مي توان به دو روش زير انجام داد:

nهمراه با آب

nهمراه با باد

در سيستم همراه با آب، آب بوسيله پمپ هاي مثلث پمپ هايي مثل پمپ‌هاي كارواش تحت فشار زياد درون سنگ هاي فشار قوي جريان داده مي شود و در زمان خروج از نازل سيلين يا مواد ساينده ديگر توسط نازل هاي خاصي با آب مخلوط شده و با فشار حاصل از آن بر روي سطوح موردنظر پايده مي شوند كه برخورد اين ذرات با فشار زياد باعث سايش و جرم برداري از روي سطح موردنظر مي شوند.

اسلاید ۹ :

در اين نوع از سند بلاست به دليل وجود آب هيچ نوع گرد و خاكي ايجاد نمي شود و بهترين گزينه جهت تميز كردن اكثر نماي ساختماني و يا كف هاي جرم گرفته و غيرشفاف و غيرفلزي مي باشد.

در سيستم همراه با باد، مواد سايش بوسيله دستگاه هاي خاص درون سنگ هاي مخصوص و ضدسايش هدايت مي شوند كه درون آنها باد با فشار زياد و حجم بالا كه متوسط كمپرسورهاي قوي ايجاد شده جريان دارد.

مواد ريخته شده درون اين سنگ ها به صورت مطلق در باد و شناور در آن حركت كرده و توسط نازل هاي مخصوص با فشار زياد روي سطوح موردنظر پاشيده مي شوند و باعث ساييده شدن سطوح مي گردند و مي توان بهترين گزينه جهت سطوح فلزي دانست، چون به جهت نداشتن رطوبت و آب باعث زنگ زدگي سطوح موردنظر نمي شود، سطوحي همچون قالب هاي فلزي ساختماني و يا دستگاه ها و قطعات فلزي كارخانجات و پالايشگاه ها و يا سطوحي كه زنگ زدگي زياد داشته باشند و بخواهند زنگ هاي روي آنها زدوده شود تا دوباره رنگ آميزي نمايند.

اسلاید ۱۰ :

در بخش ظريف تر صنعت سندبلاست مي توان از آن در سنعت شيشه استفاده كرد. براي نوشتن يا كشيدن طرح يا عكس روي شيشه يا مات كردن بعضي قطعات استفاده هاي فراواني از سندبلاست مي شود. از سند بلاست خشك يا همراه با باد امروزه استفاده هاي ديگري نيز مي شود. مثلاً با سند بلاست روي سطوح چوبي به دليل اينكه قسمت ها و رگه هاي مختلف درون چوب منحني‌هاي مختلف دارند. پس از انجام سند بلاست روي آنها قسمت هاي نرم تر بيشتر از قسمت هاي سخت تر سائيده شده، در نتيجه طرح زيبايي پديده مي آورند كه امروزه در صنعت مبل و مصنوعات چوبي استفاده فراوان مي شود.