لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود پاورپوینت تنظيم خانواده توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود پاورپوینت تنظيم خانواده قرار داده شده است 2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت  تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید 3-پس از پرداخت هزینه ، حداکثر طی 4 ساعت پاورپوینت خرید شده ، به ادرس ایمیل شما ارسال خواهد شد 4-در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد 5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

اسلاید ۱ :

تعريف:
روش انديشه و زندگي که به صورت داوطلبانه و بر پايه آگاهي، بينش و تصميم گيري مسؤلانه توسط افراد و زوجين در جهت ارتقاي سلامت و بهزيستي خانواده
ها اتخاذ ميشود و از اين رو در توسعه اجتماعي کشور سهم مؤثري دارد.
اهداف:
۱)پرهيز از تولد کودک ناخواسته  ۲)داشتن کودک به تعداد دلخواه ۳)تنظيم فواصل بين بارداريها ۴)مراقبت زنان و زايمان در رابطه با سن پدر و مادر ۵)تعيين تعداد کودکان براي خانواده
در نهايت هدف از برنامه
های تنظيم خانواده فراهم نمودن زمينه مساعد براي تأمين سلامت جسمي و روحي کل خانواده ميباشد و تنها مترادف با کنترل مواليد نيست.

 

اسلاید ۲ :

n6 مرحله مشاوره ، خلاصه شده در کلمهGATHER عبارتند از:

nG(GREET) : احترام به مراجعه کننده با نزاکت و برخورد گرم.

nA(ASK) : از داوطلب در مورد خودش سوال کنيد (دليل مراجعه، کمک به بيان خواسته ها و نظرهای خود و احساسات و باورهای وی، کمک جهت تفکر کامل درباره انتخابهای موجود، ايجاد اين باور که مشاور، خواهان ارائه خدمت موثر می‌باشداگاهی از دانش و تجربيات مراجعه کننده،

nT(TELL)  : پاسخ به نيازها و نگرانيها با توجه به موقعيت مراجعه کننده.

nH(HELP) : کمک به داوطلب برای اتخاذ بهترين تصميم.

nE(EXPLAIN) : توضيح هر آنچه که لازم يا شفاف کننده است.

nR(RETURN) : برنامه ريزی جهت ويزيت مجدد.

 

اسلاید ۳ :

nانواع روشهای تنظيم خانواده:

nالف)فاصلهگذاري:

n 1- هورموني (قرص های ترکيبی، قرص شيردهی، آمپول DMPA )

n 2- وسايل داخل رحمي (IUD )

n3- روشهاي ايجاد مانع به طريق فيزيکي يا شيميايي

 

اسلاید ۴ :

(کاندوم، مواد اسپرمکش)

n

nپس از مشاوره و انتخاب روش پيشگيری توسط گيرنده های خدمت پرونده خانوار تشکيل و فرم فاصله گذاری بين تولد ها به شرح ذيل تکميل مي‌گردد:

nفرم فاصله گذاری از دو قسمت تشکيل شده است، قسمت بالای فرم شامل: شماره خانوار يا پرونده و اطلاعات کلی در مورد خصوصيات خانوادگی و سوابق عادت ماهيانه ، شيردهی ، سقط ، مرده زايي و ديابت است. قسمت پايين فرم حاوی نتيجه معاينات (فشار خون، وزن بدن، واريس، پستانها ، معاينه قلب و ريه ، معاينه زنانگی و پاپ اسمير) مي‌باشد.

nآزمايشات لازم  است بر اساس آخرين دستورالعمل تنظيم خانواده و بسته  به نوع روشی که مورد استفاده متقاضی است و در فواصل تعيين شده انجام شود.

اسلاید ۵ :

nب) قطعي ( توبکتومی، وازکتومي )

n

خانم های ۳۵ ساله و بالاتر

خانم های با سابقه فاميلی نزديک ، بيماری قلبی يا فشار خون بالا

ديابتی ها ( هر ساله)

خانم های با سابقه ديابت حاملگی ( هر ساله)

خانم های چاق

اسلاید ۶ :

۲) قرص دوران شيردهی(لاينسترنول)

nاندازه گيری وزن و قد و محاسبه BMI

nپاپ اسمير

nچنانچه نکته خاصی در شرح حال بيمار موجود باشد ، معاينه لازم حسب مورد ضرورت خواهد گرفت.

اسلاید ۷ :

۴) آمپول ضد بارداری:

nاندازه گيری وزن و قد و محاسبه BMI ، اندازه گيری فشار خون ، انجام پاپ اسمير.

nآزمايش ليپوپروفايل (يکبار)

nاگر LDL پايه متقاضی خدمت از ۲۰۰ ميلی گرم در دسی ليتر بيشتر بوده و دو فاکتور خطر عروقی و يا اختلالات نادر ليپيدی وجود داشته باشد ، آغاز استفاده از روش توصيه نمي‌ شود.

nتوجه: اگر انجام ازمايش و معاينه های فوق در اولين مراجعه ممکن نباشد، مي‌توان اولين نوبت آمپول را تزريق کرد. بايد به خاطر داشت که انجام  بررسی‌های يادشده در فاصله زمانی سه ماه پس از تزريق اول ضرورت دارد.

اسلاید ۸ :

۶) وازکتومی:

nمعمولا قبل از انجام وازکتومی نياز به درخواست هيچگونه آزمايشی نمی‌باشد. در گرفتن شرح حال بيمار، سابقه پزشکی متقاضی بررسی شده و معاينه فيزيکی عمومی با توجه ويژه به دستگاه ژنيتال انجام شود.

nبهتر است فرد وازکتومی شده يک هفته بعد از عمل برای معاينه محل عمل به پزشک ارائه دهنده خدمت مراجعه نمايد.

nفرد وازکتومی شده بايد سه ماه بعد از عمل از نظر آزواسپرمی ( نبودن اسپرم در مايع (منی) آزمايش شود انجام اسپرم آناليز بعدی با فاصله زمانی يک ماه از ازمايش اول (چهار ماه پس از عمل ) خواهد بود. لذا تا ناپديد شدن اسپرم در مايع منی ، فرد بايد حتما از يک روش ديگر پيشگيری استفاده کند.

اسلاید ۹ :

nقرص های ترکيبی:

nقرص های ترکيبی به سه شکل LD و HD و تری فازيک موجود می‌باشد. اين قرصها بهترين روش برای اوايل ازدواج که زوجين نمی‌خواهند فوراً بچه‌دار شوند می‌باشد.

nنحوه مصرف صحيح:

nمصرف اين قرص ها بايد در ۵ روز اول قاعدگی ( روز اول تا روز پنجم ) اغاز گردد. برای اطمينان بيشتر بهتر است که مصرف آن روز اول خونريزی قاعدگی شروع شود. قرص در ساعت خاصی از شبانه روز تا پايان بسته ۲۱ عددی خورده می‌شود مصرف بسته بعدی پس از يک فاصله ۷ روزه آغاز خواهد شد، ديگر مهم نيست که در  اين ۷ روز چه زمانی قاعدگی رخ می دهد. مهم اين است بين مصرف دو بسته قرص بايد ۷ روز کامل فاصله و استراحت باشد. در اولين دوره مصرف قرص در دو هفته اول بايد علاوه بر آن از روش ديگری مثل کاندوم هم استفاده کرد.

اسلاید ۱۰ :

فراموشی مصرف قرص LD و HD :

۱- در صورت فراموشی خوردن يک قرص و بخاطر آوردن تا زمان مصرف قرص بعدی، به محض به ياد آوردن قرص فراموش شده ، ان قرص خورده شده و بقيه قرص ها طبق معمول ادامه يابد. – چنانچه دو قرص فراموش شود بقيه قرص ها طبق معمول ادمه يافته و تايک هفته نيز از يک روش کمکی پيشگيری از بارداری استفاده می‌شود.

۲- چنانچه دو قرص فراموش شود بقيه قرص ها طبق معمول ادمه يافته و تايک هفته نيز از يک روش کمکی پيشگيری از بارداری استفاده می‌شود.

۳- در صورت فراموشی بيش از دو قرص در هر زمان از سيکل ، خوردن بقيه قرص ها (روزی يک عدد) ادامه يافته و تا يک هفته از روش کمکی ديگر نيز استفاده شده و بلافاصله پس از اتمام اين بسته ، مصرف بسته بعدی ( بدون فاصله ۷ روزه) آغاز می‌گردد.