لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود پاورپوینت تنظیم شرایط محیطی -بررسی عوامل اقلیمی در استان همدان توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود پاورپوینت تنظیم شرایط محیطی -بررسی عوامل اقلیمی در استان همدان قرار داده شده است 2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت  تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید 3-پس از پرداخت هزینه ، حداکثر طی 4 ساعت پاورپوینت خرید شده ، به ادرس ایمیل شما ارسال خواهد شد 4-در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد 5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

اسلاید ۱ :

مقدمه

امروز  اهمیت وضرورت توجه به شرایط اقلیمی در طراحی و ساخت کلیه ساختمانها یی که استفاده انسان می گیرند، ثابت شده است. توجه به خصوصیات اقلیمی در شکل گیری ساختمان اثر می گذارند از دو جهت حائز اهمیت است: از یک سو ساختمانهای هماهنگ با اقلیم واز سوی دیگر هماهنگی ساختمان با شرایط اقلیمی که از نظر آسایش حرارتی انسانی، کارایی بهتری دارند.هماهنگی ساختمان با شرایط اقلیمی موجب صرفه جویی در مصرف سوخت مورد نیاز جهت کنترل شرایط محیطی این گونه ساختمانها می شود. بدیهی است ساختمان های مختلف بسته به مقیاس عملکرد و نوع استفاده شان، و هم چنین بنا به امکانات اقتصادی حاکم در ساخت آنها تاثیرپذیری متفاوتی از شرایط اقلیمی دارند.

اسلاید ۲ :

مشخصات جغرافيايي استان همدان

استان همدان در غرب ايران بين ۳۳ درجه ۵۹ دقيقه تا ۳۵ درجه و ۴۸ دقيقه عرض شمالي و۴۷ درجه ۴۳ دقيقه تا ۴۹ درجه و۳۶ دقيقه طول شرقي از نصف النهار مبدأ گرينويچ قرار گرفته است. اين استان از شمال به استان زنجان، از جنوب به استان لرستان، از مشرق به استان مركزي واز مغرب به استان كردستان محدود مي باشد. استان همدان با مساحتي حدود ۲۰۱۷۲ كيلومتر مربع حدود ۲/۱ در صد مساحت كل كشور را به خود اختصاص داده است .

اسلاید ۳ :

اوضاع جغرافيايي

شهرستان همدان در حقيقت در طول دره وسيعي واقع شده است كه از دو طرف به كوههاي بلند وارتفاعات الوند محدود مي باشد. جلگه همدان شكل فلات ر شمال، ارتفاعات اسدآباد در مغرب، كوه الوند درجنوب وكوههاي مركزي بيجار در شمال غربي همچون كامرتفعي است كه دربين يك منطقه كوهستاني وسيع قرار گرفته است. كوهستانهاي اطراف مانند ارتفاعات آوج دسه اي اين جلگه را دربرگرفته است. اين جلگه وسيع فقط از طرف خاوري به دشت شراء منتهي مي گردد. ارتفاع مطلق شهرهمدان ازسطح دريا ۱۸۸۰ متروپست ترين اين منطقه عمرآباد با ارتفاع ۱۵۵۵ متر مي باشد.

نكات طراحي اقليمي

اولويت بندي در اهداف عمده طراحي اقليمي:

 1. كاهش اتلاف حرارت ساختمان
 2. بهره گيري از انرژي خورشيدي در گرمايش ساختمان
 3. بهره گيري از نوسان روزانه

اسلاید ۴ :

ويژگيهاي معماري مناطق سرد

.۱كاهش اتلاف حرارت ساختمان در زمستانها

.۲اجتناب از احداث ساختمانها درشيبهاي منفي و فرورفتگي

.۳استقرار ساختمانهاي بهم پيوسته در بخشهاي مياني شيبهاي روبه جنوب

.۴پيش بيني ساختمانهاي دوطبقه

.۵ايجاد عايق حرارتي در جداره ها يا قسمتهاي سرد ساختمان از قبيل ايجاد انبار

.۶استفاده از عايقهاي حرارتي مناسب در ديواره هاي خارجي و (بخصوص در بام استفاده از فضاي زير شيرواني به عنوان عايق حرارتي)

.۷استفاده از شيشه هاي دوجداره يا بعضا سه جداره

اسلاید ۵ :

 1. تابش آفتاب

  بررسی مجموع ساعات آفتابی در همدان(بهار ۱۳۸۶)مردم شهرستان های استان همدان بهار سال ۸۶ ساعات آفتابی کمتری را نسبت به سال گذشته و دراز مدت شاهد بوده اند و اکثر اوقات هوا ابری به همراه بارش بوده است که این موضوع در فروردین و اردیبهشت نمود بیشتری داشته است.

اسلاید ۶ :

 1. ۲٫ دمای هوا

  بهره گيري ازانرژي خورشيدي درگرمايش ساختمان :

  .۱انتخاب شيب هاي روبه جنوب براي احداث ساختمان

  .۲استقرارساختمان درجهت تابش حداكثرانرژي خورشيدي درمواقع سرد

  .۳بازداشتن جبهه جنوبي ساختمان حداقل تا زاويه۳۰ درجه ازهرطرف (درعرضهاي جغرافيايي ۳۰درجه وپائين تركه اين زاويه به ۴۰درجه نيزميتواندافزايش يابد.)

  .۴گسترش وكشيدگي پلان درجهت محورشرقي – غربي

  .۵اختصاص فضاهاي اصلي مشرف به جنوب واستقرارفضاهاي كم اهميت درقسمتهاي شرقي وغربي ساختمان

  .۶سازماندهي پلان به صورتي كه امكان نفوذ آفتاب به فضاهاي داخلي فراهم آيد.

  .۷عمق بنا و محل پنجره در نما بصورتي كه در زمستان آفتاب مناسبي به فضاهاي داخلي نفوذ كند .

  .۸استفاده از پنجره هاي عمودي درنماهاي جنوبي يا پنجره ها ونورگيرهاي سقفي روبه آفتاب زمستاني (براي جلوگيري از اتلاف حرارت از اين پنجره ها، بايد پيش بيني لازم بعمل آيد.

  .۹پيش بيني سايبانهاي مناسب براي پنجره ها ،كه درعين هدايت تابش آفتاب زمستاني به فضاهاي داخلي ، ازتابش آفتاب تابستاني به اين فضاها جلوگيري نمايند.

  .۱۰پيش بيني سطوح منعكس كننده دركفهاي مشرف به پنجره هاي آفتابگير

  .۱۱پيش بيني مصالح ساختماني با ظرفيت حرارتي بالا وسطوح تيره رنگ در بخشهاي آفتابگير فضاهاي داخلي

اسلاید ۷ :

بررسی میانگین درجه حرارت در فصل بهار سال ۱۳۸۶

با مقایسه نمودارهای دما د رهمه شهرستان های استان ملاحظه می گردد که بهار سال ۸۶ نسبت به مدت مشابه سال قبل کمی خنک تر بوده ولی نسبت به میانگین دراز مدت بهار یا تغییری نداشته یا کمی گرمتر شده است.

اسلاید ۸ :

 1. باد

  بطور كلي بادهاي همدان را مي توان به دو گروه تقسيم كرد:

  1. بادهاي محلي كه ناشي از اختلاف ارتفاع بلنديهاي الوند و جلگه ها مي باشد واكثراً درجهت جنوب به شمال ودر فصل پائيز جريان دارند .
  2. بادهاي شمال وشمال غرب كه مرطوب و باران زا مي باشند و بيشتر در فصول بهار وتابستان مي وزد .

اسلاید ۹ :

تحلیل وضعیت سمت و سرعت باد در همدان (فصل بهار ۱۳۸۶)

در ۷۲ درصد دیده بانیهای ایستگاه سینوپتیک همدان هوا آرام بوده و در ۲۸ درصد باقیمانده این ایستگاه وزش باد مشاهده شده است. در این ایستگاه سرعت وزش باد طی فصل بهار برابر ۹/۱ نات می باشد و جهت غالب وزش باد فصلی در ایستگاه ممذکور به ترتیب شمالی، جنوبی و غربی بوده است؛ که ۳/۱۴ درصد کل دیده بانیها را به خود اختصاص داده است. جدول و گلباد مربوط به این ایستگاه توزیع فراوانی های وزش باد در گروههای مختلف سمت و سرعت را نشان می دهد، همانطور که ملاحظه می شود بیشترین فراوانی سرعت وزش باد فصلی به دسته سرعت ۷ تا ۱۱ نات تعلق دارد که ۹/۱۲ درصد را به خود اختصاص داده است.

اسلاید ۱۰ :

 • بهره گيري از شرايط مناسب هواي خارج

  .۱اجتناب از انتخاب زمينهايي كه به دليل وجود ساختمانهاي مجاور، اقليم محلي نامناسبي در آنها ايجاد شده است.

  .۲ساختن بنا در زمينهاي بزرگ به منظور حداكثر اشراف به هواي مناسب

  .۳استفاده از پلانهاي باز ديوارهاي متحرك بمنظور هدايت شرايط خارج به فضاهاي داخلي

  .۴استفاده از پلانهاي گسترده وكشيده در جهت محور شرقي – غربي بمنظور حداقل رساندن اشراف به شرايط مناسب خارج

  .۵جداكردن فضاهاي حرارت زا از بقيه فضاها