لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود پاورپوینت جهان اسلام- مساجد مصر توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود پاورپوینت جهان اسلام- مساجد مصر قرار داده شده است 2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت  تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید 3-پس از پرداخت هزینه ، حداکثر طی 4 ساعت پاورپوینت خرید شده ، به ادرس ایمیل شما ارسال خواهد شد 4-در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد 5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

اسلاید ۱ :

سابقه تاريخي :مصر يکي از قديمترين کشورهاي جهان و سرزمين فراعنه است که تاريخ تمدن آن از چهار هزار سال پيش از ميلاد شروع شده است . آثار تاريخي مهمي مانند اهرام ثلاثه و معابد بيشمار که يادگار عظمت و قدرت ديرين اين کشور است دارد. دولت قديم مصر در سال ۵۲۴ ق . م . بدست ايرانيان افتاد. در سال ۳۳۲ ق . م . اسکندر آن را متصرف شد و سپس سلسله بطالسه تا سال ۳۰ و از اين تاريخ روميها مصر را در تصرف داشتند. در سال ۶۴۱ م . (۱۹ ه’ .ق.) در زمان خلافت عمر مسلمانان اين کشور را فتح کردند و تا سال ۱۵۱۷ م . که دولت عثماني بر مصر تسلط يافت در دست خلفاي عباسي و اموي و فاطمي بود. در سال ۱۷۹۸ ناپلئون آن را فتح کرد. در سال ۱۸۰۵ محمدعلي پاشا از طرف دولت عثماني پاشاي مصر شد و سلسله جديد مصر را تشکيل داد. از سال ۱۹۱۴ دولت انگليس آن را رسماً تحت الحمايه خود کرد ولي پس از جنگ جهاني اول فشار مليون مصر و سران حزب وفد دولت انگليس را مجبور به صدور اعلاميه استقلال مصر کرد و ملک فواد اول رسماً به پادشاهي برگزيده شد (۱۹۲۲ م .) در جنگ جهاني دوم بيطرفي را پيش گرفت و در سال ۱۹۴۵ به عضويت سازمان ملل متحد و اتحاديه عرب درآمد. در سال ۱۹۴۸ به همراهي ساير دولتهاي عرب در جنگ فلسطين شرکت کرد. در سال ۱۹۵۲ ارتش مصر به رهبري ژنرال نجيب پاشا کودتا کرد و ملک فاروق پسر ملک فواد را از سلطنت خلع و به خارج از کشور تبعيد کرد و سال بعد رژيم جمهوري اعلام شد و ژنرال نجيب به عنوان اولين رئيس جمهوري و نخست وزير به اداره کشور پرداخت . در سال ۱۹۵۴ سرهنگ جمال عبدالناصر و ياران نظامي او که روش محافظه کارانه نجيب را نمي پسنديدند او را عزل و خانه نشين کردند و جمال عبدالناصر اختياردار کل کشور گرديد و در سال ۱۹۵۶ حکومت موقت نظامي به جمهوري مبدل و عبدالناصر از طرف ملت به رياست جمهوري برگزيده شده و تا پايان عمر (۱۹۷۰ م .)در اين سمت باقي ماند. در اواخر سال ۱۹۵۶ دولت مصر کانال سوئز را ملي و از شرکت سابق انگليسي کانال خلعيد نمود. ملت مصر از اقوام سامي و حامي هستند ولي بارسوخ آداب و رسوم عربي در راس کشورهاي عربي قرار گرفته است . در حدود نودويک درصد ملت مصر مسلمان و پيرو مذهب تسنن و بقيه پيرو مسيح و ديگر اديان مي باشند.قوه مقننه تحت نظر کنگره ملي است که ۶۰۰ تن نماينده آن براي مدت پنج سال از سوي مردم برگزيده مي شوندو رياست قوه مجريه با رئيس جمهوري است که به مدت شش سال از طرف مجلس ملي با آراء عمومي انتخاب مي شود. مصر کشوري کشاورزي است و کشت پنبه و برنج و نيشکر و غلات و ميوه در دره نيل رايج است و پنبه مصر از مرغوبترين پنبه هاي جهان خود ثروت اصلي مصر است و مهمترين صنايع مصر نيز صنعت نساجي پنبه و صنايع شيميايي مي باشد.

اسلاید ۲ :

در (جیزه)گيزا، غرب قاهره امروزي، سه هرم از فراعنه سلسله چهارم به نامهای خوفو يا خئوپوس Cheops)(به معنای کسی که به افق تعلق دارد)، خفرع (Khafre) يا خفرن (يعنی بزرگ) و منكورع (Menkaure) يا موكرينوس (به معنای ملکوتی) وجود دارد. هرمهای سه گانه، عظيم ترين و باشکوهترين بناهای دوره پادشاهی کهن هستند که جزو عجايب هفت گانه جهان باستان نيز محسوب می شوند. اين هرمها كه از حدود سال ۲۵۵۰ پيش از ميلاد ساخته شده اند، با رمز و علم پنهاني ارتباط پيدا كرده اند و نمادهای “حکمت ازلی”، “سرزمين مصر”، “پايداری ابدی” و “فنون جادوگری” بودند. اهرام چيزه نقطه اوجي در تكامل شيوه معماري مقابر مصر در دوره پادشاهی کهن است كه با ساختن مصطبه ها ، مقابر اوليه مصريان که غالباً آجری يا سنگی بودند ، آغاز و با هرم پلکانی زوسر پيشرفت کرد.

اسلاید ۳ :

در جلوی هر هرم، معبد کوچکی قرار داشت که با گذرگاهی سنگفرش به معبدی ديگر که در دره نيل، در حاشيه مزارع واقع بود، می پيوست. ورود به معبد واقع در دره از طريق مجرايي از رود نيل ممکن بود و هنگام جاری شدن سيل، با قايق به آنجا رفت و آمد می کردند.
در دو سوی اهرام، هرمهايي کوچک با طرحی منظم و دقيق وجود داشت که ويژه اعضای خاندان سلطنتی بود و تعدادی مصطبه نيز به مقامهای بلندپايه درباری اختصاص داشت. جهت هرمهای سه گانه، شمالی – جنوبی است؛ هرمهای خوفو و خفرع نيز بر روی محوری مايل در امتداد يکديگر ساخته شده اند.
در مورد استفاده از فرمهای هرمی شکل، “هلن گاردنر” در کتاب «هنر در گذر زمان» چنين نگاشته است:
«… وقتی پادشاهان سلسله سوم، اقامتگاه دايمی خود را به ممفيس انتقال دادند، تحت تأثير هليوپليس بود، قرار گرفتند. اين شهر، مرکز کيش نيرومند “رع”، خدای آفتاب بود که بتش به صورت يک سنگ هرمی شکل بنام بن بن ساخته شده بود. در دوران سلسله چهارم، فراعنه مصر، خود را فرزندان رع ناميدند و به همين علت از آن پس کوشيدند او را بر روی زمين مجسم کنند. بنابراين، فراعنه ديگر، فاصله ای با انتقال از اعتقاد به مجود روح و قدرت رع در سنگ هرمی شکل “بن بن” تا اعتقاد به نگهداری از روح و جسم خداگونه خودشان به همان طريق مشابه در درون مقبره های هرمی شکل نداشتند.»

اسلاید ۴ :

مسجد و دانشگاه الازهر:

دانشگاه الازهر (در عربی: الأزهر الشریف) نام یکی از دانشگاه‌های کشور مصر است که در شهر قاهره قرار دارد.

پیشینه :

  جامع الأزهر از مهمترین مساجد مصراست. محمد العربی فرمانده خلیفه فاطمی (عبد الحمید بن محمد علی فاطمی) آن را تأسیس نمود،، تا مسجد و مدرسه‌ای باشد که مبلغین فاطمیان راتربیت نماید و مذهب اسماعیلی شیعه که مذهب فاطمیون مصر بود، ترویج نمایند. وبنای آن بعد از فتح مصر در ۱۴ رمضان سال ۳۵۹ ق، ۹۷۰ میلادی آغاز   گردید.                                                                                                                            

ساختمان الأزهر:

الأزهر اولین مسجدی بود که در شهر قاهره بنا گردید، به همین علت مسجد جامع قاهره محسوب می‌گردید. و ساختمان آن عبارت بود از یک صحن که سه رواق در اطراف آن بود، که بزرگترین آنها رواق قبله بود. وبعد از مجموعه‌ای از رواق و شبستان ومدرسه و محراب  و مناره و مأذنه به آن اضافه گردید.                             

علت نام گذاری:

دلیل نام گذاری آن به الازهر  انتسابش به فاطمه زهرا، تنها فرزند محمد ، پیامبر اسلام است که فاطمیان از      نوادگان و منتسبين به او بودند.                                                                                            

اسلاید ۵ :

تاریخ الأزهر:

بنای مسجد دو سال طول کشید. واولین نماز جمعه در هفتم رمضان ۳۶۱ ه-ق اقامه شد. و در سال ۳۷۸ ه-ق، ۹۸۸میلادی، خلیفه فاطمی العزیز بالله آن را مدرسه ای برای آموزش و مسائل علوم باطنیه اسماعیلین قرار داد و محصلین از آفریقا وآسیا برای تحصیل بدانجا می‌آمدند. وتحصیل در آنجا بدون هزینه ورایگان صورت می‌گرفت. وفاطمیین منابع در آمدی به صورت وقف برای تأمین هزینه‌های آن ایجاد نمودند. وبعد از آنکه صلاح الدین در مصر به قدرت رسید برپایی نماز جمعه را در آنجا منع کرد وآنرا به مسجدی ومدرسه‌ای سنی تبدیل نمود. و موقوفه‌هایی بر آن وقف نمودند ودربهای آن برای تمامی طالبین علم در سرتاسر جهان اسلام باز شد. وبرای آنان مسکن وماهیانه‌ای از درآمد موقوفاتش تهیه می‌شد.                                                                                                

اهمیت الأزهر:

الازهر نقش مهمی در حفظ وگسترش کیان عربی وبر گسترش زبان عربی وحفظ آن از ترک وانحراف بعد از سقوط خلافت عباسیون در بغداد داشت ، و در حفظ زبان ترکی در ایام خلافت عثمانیان وحکومت محمد علی پاشا در سال ۱۸۰۵ بر مصر نیز تأثیر به سزایی داشت. والأزهر تأثیر به سزایی بر حکومتها و جلوگیری از ظلم آنان داشت و فعالیتهای سیاسی زیادی را در تاریخ خود برجاگذاشته‌است.                                                   

از جمله مقابله با اشغال فرانسه در زمان ناپلئون و آغاز انقلاب برضد آنان، که باعث خروج فرانسویان از مصر شد.                                                                                                                            

اسلاید ۶ :

این مسجد بین سالهای ۳۵۹  تا ۳۶۱ هجری به دست جوهر صقلی، فرمانده فاطمی، و به امر خلیفه معز الدین الله همزمان با بنا نهادن قاهره، ساخته شد. در رمضان سال ۳۶۵ هجری، نخستین فعالیت های دانشگاهی در الازهر آغاز شد و علی ابن نعمان کتاب الاختصار را که نوشته پدرش بود در آنجا قرائت نمود و این نخستین سمینار برگزار شده در الازهر به شمار می آید.  در این سال، علی ابن نعمان بنا به دستور معز الدین ، اقدام به تشکیل حلقه هایی جهت مطرح ساختن آموزه های شیعی نمود. وی در این جلسات، کتاب فوق را تدریس مینمود .                                            

این کتاب به عنوان نخستین متن درسی الازهر شناخته می شود. همچنین در  عهد عزیز بالله، الازهر گامی دیگر به پیش نهاد و از یک نظام آموزشی خاص برخوردار گردید و مدرسین بر طبق برنامه درسی مشخص و با دریافت حقوق در آنجا به تدریس می پرداختند.                       
پس از حمله مغول، الازهر به یگانه پناهگاه پژوهشگران مسلمان سرزمین های تصرف شده تبدیل شد و دانشمندان از نقاط دور و نزدیک به آنجا آمدند. از این رو، در قرن هشتم و نهم هجری، الازهر دوران اوج جلال و شکوه خود را می گذارند و علاوه بر علوم مذهبی، سایر علوم نظیر پزشکی، ریاضیات، تاریخ، جغرافیا و نجوم ، تدریس می شد.                                                                                       

اسلاید ۷ :

مسجد اصلی در حقیقت یک مسجد ستون دار ساده است و تأثیر پذیری آن از جامع قیروان آشکار است. چهار ردیف ستون، نمازخانه را به پنج راهرو موازی با قبله تقسیم می کند. این راه رو ها در مرکز به وسیله شبستان محوری پهنی که به محراب گچ بری شده مسجد منتهی می شود ، قطع می گردد. این پلان متقاطع شکل پیش از این در مساجد شمال آفریقا به کار گرفته می شد.  در جلو شبستان محوری، گنبدی ساخته شده که تاریخ آن مربوط به سال ۵۰۹ هجری است و موقعیت آن، یکی از گنبدهای مشابه را در قیروان به یاد می آورد.                                                        

در دوره عثمانی، دیوار سمت قبله بدون تغییر در وضعیت محراب، برداشته شد و نمازخانه در جهت شرق گسترش یافت و چهار راهرو دیگر به آن افزوده شد.                       
تزئینات دوره فاطمی در قوس پشت بغلی ها و قاب دور پنجره ها مشاهده می شود که اغلب شامل نقوش طوماری و برگ های پر پیچ و تاب تاک است و به نیمه ای از برگ خرما با اشکال درختچه ای و خوشنویسی منتهی می شود که تأثیرات هنر شرقی را می نمایاند.                       

اسلاید ۸ :

بارو های مثلثی شکل بالای دیوارها به همراه نمونه های مشابه موجود در مسجد ابن طولون، الگویی را برای معماری گوتیک ایجاد می کند که نمونه آن در کلیسای کرامر واقع در نور فولک انگلستان دیده می شود.            

نقشمایه بالایی مربوط به بارو های مسجد الازهر و
نقشمایه پایینی مربوط به کلیسای کرامر در انگلستان

اسلاید ۹ :

در دوره مملوک و عثمانی، سازه های تازه ای نظیر مناره ها، مقبره ها، آب انبار ها و مدارس چسبیده به دیوار خارجی مسجد، به آن افزوده شدند. در سال ۷۰۹ هجری، مدرسه مملوکی تایبرس در زیاده (فضای بیرونی) الازهر ساخته شد. این مدرسه دو ایوان داشت که یکی به شافعی ها و دیگری به مالکی ها اختصاص یافته بود. محراب آن به سبک هنر مملوک بحری از موزاییک های شیشه ای و مرمر های رنگین ساخته شده بود .                                        
در سال ۷۴۰ هجری، مدرسه آق بقعه چسبیده به دیوار الازهر ساخته شد و از سال ۱۳۱۶ هجری،  قرآن ها و نسخ خطی ارزشمند را در خود جای داد. 
مدرسه جوهر نیز که در سال ۸۴۴ هجری به مجموعه افزوده شد نخستین نمونه های حکاکی نقوش اسلیمی را بر گنبد سنگی، نمایان می سازد.
در قسمت غربی مسجد صحنی قرار دارد که ایوان های آن را در بر گرفته اند. این صحن در قرن ششم و در زمان حکومت خلیفه الحافظ ساخته شد. این صحن زیبا و ورودی آن در سال ۱۲۱۳ هجری به هنگام سرکوب دانشجویان مخالف به دستور بناپارت ویران شد و در سال ۱۳۱۲ مجددا بازسازی شد.

اسلاید ۱۰ :

از آنجا که الازهر به تدریج به یکی از مراکز عمده معارف مذهبی تبدیل شد، همواره مورد توجه حاکمان زمان بوده و تغییرات فراوانی در آن صورت گرفته و از شکل اولیه و ساده خود دور شده است. حاکمان و امیران هر یک به فراخور سلیقه خود و نیاز زمان، بخشهایی را ویران کردند، سازه هایی را به آن افزودند و گاه، بخشی را از نو ساختند. لذا این مسجد سبکی تلفیقی دارد و نمی توان آن را به دوره ای خاص نسبت داد.