لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود پاورپوینت حفاظت آب وخاك توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود پاورپوینت حفاظت آب وخاك قرار داده شده است 2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت  تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید 3-پس از پرداخت هزینه ، حداکثر طی 4 ساعت پاورپوینت خرید شده ، به ادرس ایمیل شما ارسال خواهد شد 4-در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد 5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

اسلاید ۱ :

  حفاظت آب وخاك: 
مقدمه:
 ذرات خاك از عناصر و مواد متعددي مانند هوموس، كربنات كلسيم، هيدارت، آهن، آلومينيوم به هم متصل گرديده و خاكدانه را بوجود مي‌آورند. خاكدانه در صورت عامل اصلي ثبات و پايداري خاك در مقابل فرسايش محسوب مي‌شوند. در اثر از بين رفتن پو.شش گياهي و كم شدن مواد آلي ذرات خاك تحت تاثير عوامل فرسايش پراكنده شده و توسط آب و باد از محل اوليه به مناطق دور و نزديك انتقل مي‌يابند. از بين رفتن خاكدانه‌ها و پراكندگي ذرات مرحله اول فرسايش كه به آن فرسايش طبقه‌اي يا سفره‌اي گرفته و مهمترين علائم آن تشكيل لكه‌هاب سفيد و تجمع سنگ‌ريزه در سطح خاك مي‌شود و اگر به موقع جلو‌گيري نشود، به تدريج ذرات توسط آب كنده شده و شيارهاي در سطح خاك ظاهر مي‌شود كهنه آن فرسايش شياري مي‌گويند و بالاخره شيارها به جوي و سپس به نهر تبديل مي‌گردند كه فرسايش نهري خوانده مي‌شود.
فرسايش خاك براي كشاورزان هميشه مشكل‌آفرين بوده. در مناطق خشك و نيمه‌خشك بيشتر فرسايش بادي و در مناطق مرطوب فرسايش آبي وجود دارد. در فرسايش دو واژه وجود دارد:
۱٫  توان فرسياندگي = توانائي يك عامل فرسايش دهنده مثل باد و يا آب
۲٫ فرسايش‌پذيري = قابليت خاك

اسلاید ۲ :

 • چكيده:
  فرسايش خاك طي ۳ مرحله يا سه فاز متوالي انجام مي‌شود:
 • ۱٫ جداشدن ذرات از خاك
  ۲٫ حمل ذرات جدا شده از محل اصلي
  ۳٫ رسوب‌گذاري ذرات خاك در محل ديگر
  * عوامل اصلي فرسايش خاك
  ۱٫ آب
  ۲٫ باد
  * عوامل فرعي فرسايش
  ۱٫ نقش پوشش گياهي
  ۲٫ شيب
  ۳٫ انسان و حيوانات

اسلاید ۳ :

 • * عواقب ناشي از فرسايش
  در اثر فرسايش حاصلخيزي خاك كم شده،‌عملكرد در واحد سطح پايين آمده و باعث كم شدن ذخاير آبي مي‌شود.
  * روش هاي جلوگيري از فرسايش
  ۱٫ پوشش گياهي
  ۲٫ افزوده هوموس
  ۳٫ مالچ‌هاي نفتي
  ۴٫ استفاده از بانكت‌ها
  ۵٫ كشت صحيح
  ۶٫ جلوگيري از چراي بي‌رويه دامها

اسلاید ۴ :

منابع

 • رستگار، مهندس محمدعلي، ديمكاري
 • كاظمي، دكتر حمدا…، اصول ديمكاري
 • دكتر عوض كوچكي و دكتر غلامحسين سرمدنيا، جنبه‌هاي فيزيولوژي زراعت ديم
 • دكتر عوض كوچكي، دكترمحمدحسن راشدمحصل، اصول و عمليات ديمكاري
 • دكتر كوچكي، عوض، به‌زراعي و به‌نژادي در زراعت ديم

اسلاید ۵ :

آب:
باران‌هاي تند و شديد عامل مهم فرسايش آبي است. توان فرسايندگي باران به انرژي برخورد قطرات، وزن قطرات، سرعت نزول و قدرت فرسايندگي قطره.

اسلاید ۶ :

باد:
عوامل موثر بر قابليت فرسايش بادي عبارتند از درجه كلوخي بودن خاك، ثبات مكانيكي كلوخ، وجود سله‌ سطحي و ثبات آن و اندازه ذرات قابل فرسايش

اسلاید ۷ :

نقش پوشش گياهي:
در خاك‌هاي زيرپوشش جنگل با شيب ۱۲% پس از ۲۷۴۰۰۰ سال، ۲۰cm خاك سطحي از بين مي‌رود.
در خاك‌هاي زير پوشش مرتع با شيب ۱۶% پس از ۲۰۰۰۰ سال، ۲۰cm خاك سطحي از بين مي‌رود.
 در خاك‌هاي مزورعي با شيب ۸% پس از ۶۷ سال، ۲۰cm خاك سطحي از بين مي‌رود.
 در خاك‌هاي مزروعي بدون تناوب با شيب ۸% پس از ۲۰-۴۰ سال، ۲۰cm خاك سطحي از بين مي‌رود.

اسلاید ۸ :

شيب:

 زمين داراي ارتفاعات نامنظمي است. قطرات رسيده به زمين در اراضي شيب‌دار سرعت نفوذ پيدا نكرده و جاري مي‌شوند، بر روي زمين و سطح خاك را شستشو مي‌دهد.

اسلاید ۹ :

انسان و حيوانات:

 با از بين بردن پوشش گياهي سبب فرسايش مي‌شود.

اسلاید ۱۰ :

مالچ:
مالچ‌ها از فرآورده‌هاي سنگين است. اين مواد به صورت امولسيون درمي‌آيند كه مي‌توان با وسائل مختلف روي زمين پاشيده و پاشيدن آن با آب امكان مي‌دهد كه بتوانيم به صورت لايه نازكي از آن در سطح زمين پخش شود و با خاك تماس پيدا كرده، آب خود را از دست مي‌دهد و يك پوشش بر روي زمين مي‌ماند.
اين پوشش سطح خاك را از عوامل گوناگون مثل آب و باد كرده و موجب كاهش تبخير مي‌گردد و جلوگيري مي‌كند، از تغييرات ناگهاني دما و حفظ رطوبت خاك و همين‌طور باعث افزايش درجه حرارت كمك به تسريع جوانه‌زدن بذر و زودرسي مي‌گردد.