لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود پاورپوینت رابطین سلامت توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود پاورپوینت رابطین سلامت قرار داده شده است 2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت  تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید 3-پس از پرداخت هزینه ، حداکثر طی 4 ساعت پاورپوینت خرید شده ، به ادرس ایمیل شما ارسال خواهد شد 4-در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد 5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

اسلاید ۱ :

مقدمه :

الف – هدف مجموعه آموزشی رابطین بهداشت :

  • ارائه خطوط کلی
  • تعیین حداقل نیازهای آموزشی آنهاست و مربی زمانی می تواند از این مجموعه استفاده ایده آلی ببرد که شناخت دقیقی نسبت به اصول و اجزای آن داشته باشد .

 

اسلاید ۲ :

ب- هدفهاي آموزش رابطين بهداشت :

اگر چه حل مسائل بهداشتي جامعه وظيفه نظام بهداشتي كشور است ، ولي انجام اين وظيفه بدون همياري ديگران ، مخصوصاً خود مردم امكان پذير نيست . بديهي است مشاركت مردم در برنامه های بهداشتي بايد تابع قواعد و پيرو نظم معيني باشد . يكي از راهكارهاي سازمان دادن به مشاركت  مردمي ، اجراي برنامه رابطين بهداشت است و طبيعي است رابطين بهداشت كه به معناي خاص كلمه ، نقش « رابط » بين نظام بهداشتي و مردم را ايفا خواهند كرد ، نقش كليدي را در اجراي اين برنامه خواهند داشت .

 

اسلاید ۳ :

 

اگر بنا باشد مهره هاي اصلي برنامه رابطين بهداشت ، نقش خود را در حد مطلوب ايفا كنند لازم است آموزشهاي معين و تعريف شده اي دريافت كنند . يكي از عناصر برنامه ريزي براي آموزش يك گروه تحليل وظايفي است كه به عهده آنان گذشته خواهد شد .

اسلاید ۴ :

ج- بر اساس اهداف برنامه رابطين بهداشت ، انتظارهاي نظام بهداشتي از آنان در چهار محور اصلي مي گنجد :

– يادگيري مفاهيم و مهارتهاي بهداشتي اوليه و انتقال آنها به مردم ( خانوراهاي تحت پوشش )

– پيگيري و انتقال پيغامهاي مركز بهداشتي درماني به مردم

– جمع آوري آمار و اطلاعات حياتي در محدوده فعاليت خود

– جلب همكاري و مشاركت مردم براي رفع مسائل مرتبط با سلامتي

اسلاید ۵ :

د- با توجه به اين انتظارها ،‌برنامه آموزشي بايد طوري طراحي شود كه رابطين بهداشت :

˗شبكه بهداشت و درمان كشور را بشناسند.

˗جايگاه و شرح وظايف خود را در نظام بهداشتي كشور بدانند.

˗دانستنيها و مهارتهاي لازم براي رفع مسائل بهداشتي شايع كشور و منطقه خود را كسب كنند.

˗مهارتهاي ارتباطي را براي انتقال پيامها به مردم به دست آورند .

اسلاید ۶ :

هـ- خصوصيات آموزش رابطين بهداشتي :

برنامه آموزشي رابطين بهداشت براي رسيدن به هدفهاي فوق ، بايد امكانات و محدوديتهاي اجرايي را در نظر داشته باشد . چرا كه آموزشهاي رابطين بهداشت به عنوان بخشي از فعاليتهاي روزمره مركز بهداشتي درماني در مي آيد و در يك مركز آموزشي خاص به اجرا در نمي آيد.

اسلاید ۷ :

رابطين بهداشت به عنوان گروه يادگيرنده داراي خصوصياتي هستند :

– همكاري آنها با نظام بهداشتي داوطلبانه است . بنابراين نمي توان از اهرمهاي متداول آموزشهاي رسمي در كلاس آنها استفاده كرد .

– رابطين بهداشت اغلب بزرگسالان هستند . بنابراين بايد اصول آموزش بزرگسالان را در كلاسهايشان به كار برد .

– سطح سواد آنها بسيار گوناگون است . بنابراين بايد شيوه اي را در آموزش آنها به كار برد كه اين تنوع را پوشش دهد و حتي از آن بهره ببرد.

– تعداد زيادي از رابطين بهداشت فقط تا تحصيلات ابتدايي پيش رفته اند . بنابراين مجموعه آموزشي آنها بايد ساده باشد.

اسلاید ۸ :

آموزش رابطين بهداشت در فرصت زماني محدودي اتفاق مي افتد. طبق برنامه اجرايي ، رابطين بهداشت تنها دو ساعت در هفته به مركز بهداشتي درماني مي آيند . اگر چه مي توان اين مدت را بر حسب امكانات و همكاريهاي محلي افزايش داد ولي براي برنامه ريزي كشوري بايد به حداقل اكتفا كرد.

خصوصيت بسيار مهم برنامه رابطين بهداشت آن است كه آموزش آنها به يكي از كاركنان مركز بهداشتي درماني محول مي شود و فردي كه بطور اختصاصي وظيفه آموزش آنها را به عهده داشته باشد ، وجود ندارد . مربي رابطين بهداشت در كنار وظايف روزمره خود به عنوان يك كارمند بهداشتي (‌كاردان ،‌ماما ،‌كارشناس و … ) بايد هماهنگي و تدريس رابطين را نيز انجام دهد.

اسلاید ۹ :

كساني كه به هر دليل مربي رابطين بهداشت مي شوند ، ويژگيهايي دارند كه در طراحي برنامه آموزشي به اين ويژگيها توجه كرد :

– رشته تحصيلي آنها متنوع است .

– آشنايي آنها با شيوه هاي آموزشي اندك است چرا كه براي مربيگري دوره نديده اند .

– بيشتر آنها پرورده آموزشهاي سنتي هستند و با روشهاي آموزش مشاركتي آشنايي ندارند .

– مربي رابطين ممكن است در مدت زمان كوتاهي تغيير كند .

اسلاید ۱۰ :

مربي رابطين براي بهره گيري صحيح از مجموعه آموزشي آنها بايد با خصوصيات  برنامه و كتابها آشنايي دقيق داشته باشد و از اصول نظري زيربنايي آنها مطلع باشد . بنابراين نيازهاي آموزشي مربيان رابطين بهداشت را مي توان در سه محور كلي طبقه بندي كرد :

۱- آشنايي با مجموعه آموزشي رابطين بهداشت

۲- آشنايي با اصول ياددهي

۳- آشنايي با مهارتهاي ارتباطي