لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود پاورپوینت رمز نگاری DES توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود پاورپوینت رمز نگاری DES قرار داده شده است 2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت  تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید 3-پس از پرداخت هزینه ، حداکثر طی 4 ساعت پاورپوینت خرید شده ، به ادرس ایمیل شما ارسال خواهد شد 4-در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد 5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

اسلاید ۱ :

تاریخچه رمزنگاری

در بررسی نخستین استفاده‌کنندگان از تکنیک‌های رمزنگاری به سزار (امپراتور روم) و نیز الکندی که یک دانشمند مسلمان است برمی‌خوریم، که البته روش‌های خیلی ابتدایی رمزنگاری را ابداع و استفاده کرده‌اند. به عنوان مثال، با جابجا کردن حروف الفبا در تمام متن به اندازه مشخص آن را رمز می‌کردند و تنها کسی که از تعداد جابجا شدن حروف مطلع بود می‌توانست متن اصلی را استخراج کند.

یکی دیگر از شیوه‌های رمزنگاری ابتدایی، پیچیدن یک نوار کاغذی بر روی استوانه‌ای با قطر مشخص و سپس نوشتن پیام روی کاغذ پیچیده شده بوده‌است. بدیهی است بدون اطلاع از مقدار قطر استوانه، خواندن پیام کار بسیار دشواری خواهد بود و تنها کسانی که نسخه‌های یکسانی از استوانه را داشته باشند می‌توانند پیام را بخوانند.

در قرن بیستم میلادی از همین روش به همراه موتورهای الکتریکی برای رمزنگاری با سرعت بالا استفاده شد که نمونه‌های آن در ماشین رمز لورنتز و ماشین رمز انیگما دیده می‌‍شود.

اسلاید ۲ :

ماشین رمزکننده لورنتز که در جنگ جهانی دوم توسط آلمان برای رمز کردن پیام‌های نظامی مورد استفاده قرار گرفته‌است.

اسلاید ۳ :

ماشین رمزنگاری هیل

وجود شاخصهای آماری برای دو یا سه حرفی ها، لستر اس.هیل را به این فکر واداشت که بایستی بیش از سه حرف را در هم ادغام کرد تا بلکه استحکام بیشتریدر مقابل حملات مبتنی بر شاخص های آماری متن، بوجود بیاید. این ریاضی دان از جبر ماتریسی بهره گرفت.

اسلاید ۴ :

اصول ششگانه کرکهف

آگوست کرکهف در سال ۱۸۸۳ دو مقاله با عنوان «رمز نگاری نظامی» منتشر کرد. در این دو مقاله شش اصل اساسی وجود داشت که اصل دوم آن به عنوان یکی از قوانین رمز نگاری هنوز هم مورد استفاده دانشمندان در رمز نگاری پیشرفته‌است:

—سیستم رمزنگاری اگر نه به لحاظ تئوری که در عمل غیر قابل شکست باشد.

—سیستم رمز نگاری باید هیچ نکته پنهان و محرمانه‌ای نداشته باشد. بلکه تنها چیزی که سری است کلید رمز است.

—کلید رمز باید به گونه‌ای قابل انتخاب باشد که اولا بتوان براحتی آن را عوض کرد و ثانیا بتوان آنرا به خاطر سپرد و نیازی به یاداشت کردن کلید رمز نباشد.

—متون رمز نگاری باید از طریق خطوط تلگراف قابل مخابره باشند.

—دستگاه رمز نگاری یا اسناد رمز شده باید توسط یکنفر قابل حمل و نقل باشد.

—سیستم رمزنگاری باید به سهولت قابل راه اندازی باشد.

—

اسلاید ۵ :

رمزنگاری پیشرفته

با پدید آمدن رایانه‌ها و افزایش قدرت محاسباتی آنها، دانش رمزنگاری وارد حوزه علوم رایانه گردید و این پدیده، موجب بروز سه تغییر مهم در مسائل رمزنگاری شد:

.۱وجود قدرت محاسباتی بالا این امکان را پدید آورد که روش‌های پیچیده‌تر و مؤثرتری برای رمزنگاری به وجود آید.

.۲روش‌های رمزنگاری که تا قبل از آن اصولا برای رمز کردن پیام به کار می‌رفتند، کاربردهای جدید و متعددی پیدا کردند.

.۳تا قبل از آن، رمزنگاری عمدتاً روی اطلاعات متنی و با استفاده از حروف الفبا انجام می‌گرفت؛ اما ورود رایانه باعث شد که رمزنگاری روی انواع اطلاعات و بر مبنای بیت انجام شود.

—

اسلاید ۶ :

 دلیل رمزنگاری اطلاعات در کامپیوتر

گسترش و رشد بي سابقه اينترنت باعث ايجاد تغييرات گسترده در نحوه زندگی و فعاليت شغلی افراد ، سازمانها و موسسات شده است. امنيت اطلاعات يکی از مسائل مشترک  شخصيت های حقوقی و حقيقی است . اطمينان از عدم دستيابی افراد غير مجاز به اطلاعات حساس از مهمترين چالش های امنيتی در رابطه با توزيع اطلاعات در اينترنت است . اطلاعات حساس که ما تمايلی به مشاهده آنان توسط ديگران نداريم، موارد متعددی را شامل می شود. برخی از اينگونه اطلاعات بشرح زير می باشند :

  • اطلاعات کارت اعتباری
  • شماره های عضويت در انحمن ها
  • اطلاعات خصوصی
  • جزئيات اطلاعات شخصی
  • اطلاعات حساس در يک سازمان
  • اطلاعات مربوط به حساب های بانکی

 

اسلاید ۷ :

برخی اصطلاحات

Encryption :  در علم cryptography به پنهان سازی اطلاعات گفته می‌شود.

▪ Decryption : معکوس ncryption است و درcrypto به آشکار سازی اطلاعات پنهان شده گفته می‌شود.

▪ Plain text: به متنی گفته می‌شود که معنای آن بدون تغییر خاصی قابل درک است.

▪ Cipher: به روشی برای تبدیل plain text به متنی که معنای آن پنهان باشدcipher گفته می‌شود.
▪ Cryptanalysis :  : به هنر شکستن متون cipher شده گفته می‌شود.

▪ Intruder: در لغت به معنای مزاحم است ولی در اینجا به معنای کسی است که یک کپی از cipher text دارد و تمایل به شکستن رمز دارد. منظور از شکستن رمز یعنی decrypt کردن آن متن که خود دو نوع است activeintruder که می‌تواند اطلاعات را روی خط عوض کند و تغییر دهد و passive intruder که فقط می‌تواند اطلاعات روی خط را داشته باشد و قابلیت تغییر آنها را ندارد.

▪ Intrusion Points: نقاطی که یک نفوذگر بتواند به اطلاعات با ارزش دست پیدا کند.
▪ Internal Access Point: : به سیستم‌هایی گویند که در اتاق یا در شبکه داخلی مستقرند و هیچ امنیتی Local Security) ) روی آنها تنظیم نشده باشد و احتمال حمله به آنها وجود دارد.

▪ External Access Point : تجهیزاتی که ما را به شبکه خارجی مانند اینترنت متصل می‌کنند یا Applicationهایی که از طریق اینترنت کار می‌کنند و احتمال حمله به آنها وجود دارد.

اسلاید ۸ :

اصطلاحات و انواع رمز نگاري

۱- متن ساده: اطلاعات اوليه كه هنوز رمز نگاري نشده اند

۲- متن رمزي: اطلاعاتي كه رمز نگاري شده اند

۳- الگوريتم رمز نگاري: الگوريتمي كه متن ساده را به متن رمزي تبديل مي كند

۴-كليد رمز: داده اي است كه الگوريتم رمز نگاري متن ساده را به متن رمزي تبديل مي كند و برعكس

۵- رمز نگاري: فرايند تبديل متن ساده به متن رمزي است

۶- رمز گشايي: فرايند تبديل متن رمزي به متن ساده است

اسلاید ۹ :

با استفاده از رمزنگاري سه سرويس امنيتي فراهم مي شود:

۱- محرمانه سازي:

اطلاعات به هنگام ارسال يا ذخيره شدن از ديد افراد غير مجاز پنهان خواهد شد.

۲- تــمــامـيــت:

تغييرات اعمال شده در اطلاعات ارسالي مشخص خواهد شد.

۳- اعتبار سنجي:

مي توان منبع اطلاعات را اعتبار سنجي كرد.

اسلاید ۱۰ :

سرویس رمزنگاری

به طور کلی، سرویس رمزنگاری، به قابلیت و امکانی اطلاق می‌شود که بر اساس فنون رمزنگاری حاصل می‌گردد. قبل از ورود رایانه‌ها به حوزه رمزنگاری، تقریباً کاربرد رمزنگاری محدود به رمز کردن پیام و پنهان کردن مفاد آن می‌شده‌است. اما در رمزنگاری پیشرفته سرویس‌های مختلفی از جمله موارد زیر ارائه گردیده‌است:

  • محرمانگی یا امنیت محتوا : ارسال یا ذخیره اطلاعات به نحوی که تنها افراد مجاز بتوانند از محتوای آن مطلع شوند، که همان سرویس اصلی و اولیه پنهان کردن مفاد پیام است.

—سلامت محتوا : به معنای ایجاد اطمینان از صحت اطلاعات و عدم تغییر محتوای اولیه آن در حین ارسال است. تغییر محتوای اولیه اطلاعات ممکن است به صورت اتفاقی (در اثر مشکلات مسیر ارسال) و یا به صورت عمدی باشد.

—احراز هویت یا اصالت محتوا : به معنای تشخیص و ایجاد اطمینان از هویت ارسال‌کننده اطلاعات و عدم امکان جعل هویت افراد می‌باشد.

— عدم انکار: به این معنی است که ارسال‌کننده اطلاعات نتواند در آینده ارسال آن را انکار یا مفاد آن را تکذیب نماید.