لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود پاورپوینت روش هاي مرمت و نگهداري راههاي آسفالت شده ، پل ها و وسايل كنترل ترافيك توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود پاورپوینت روش هاي مرمت و نگهداري راههاي آسفالت شده ، پل ها و وسايل كنترل ترافيك قرار داده شده است 2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت  تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید 3-پس از پرداخت هزینه ، حداکثر طی 4 ساعت پاورپوینت خرید شده ، به ادرس ایمیل شما ارسال خواهد شد 4-در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد 5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

اسلاید ۱ :

بطور کلی انواع خرابی ها به دو دسته تقسیم می شوند.

  • الف) خرابی های بنیادی
  • ب) خرابی های سطحی
  • خرابی های بنیادی به علت عدم قدرت باربری کافی بستر راه و صدمه های وارد شده اتفاق می افتد.

    خرابی های سطحی به علت ناهمواری زیاد سطح جاده ، بهره برداری از مسیر راه را با اشکال مواجه می کند.

    تشخیص نوع خرابی راه بسیار مهم است چرا که عمل مرمت و بهسازی راه بر اساس تشخیص نوع خرابی انجام می شود.

اسلاید ۲ :

ترکها:

ترکهای موزائیکی (پوست ماری – سوسماری)

این نوع ترک ها که در تکه های نسبتا کوچک چند ضلعی ظاهر می شوند به دلیل شبیه بودن به پشت سوسمار به این نام خوانده می شود و با تکرار بارگذاری وسعت آنها افزایش می یابد

عوامل بوجود آورنده این ترکها

عبارت اند از:

۱)تغییر شکل بیش از حد لایه ها

در اثر بارگذاری

۲) خستگی بیش از حد لایه ها

اسلاید ۳ :

روش مرمت : اگر ترک خوردگی موضعی باشد با استفاده از وصله عمیق آن را تعمیرمی کنیم. اگر ترک خوردگی منطقه وسیعی را پوشانده باشد برای تقویت آن باید از یک لایه روکش آسفالتی با ضخامت مناسب استفاده کرد

اسلاید ۴ :

وصله سطحي

انجام وصله سطحي شامل مراحل زير است

الف) خط كشي و بريدن قسمت خراب شده روسازي به صورت شكل هاي منظم هندسي بطوري كه خطوط برش حداقل حدود ۳۰سانتي متر در تمام نقاط از خرابي ها فاصله داشته و ضمنا سطح برش به صورت قائم و عمود بر سطح رو سازي باشد.

ب) تميز كردن قسمت بريده شده از آب و مواد شل و كنده شده با استفاده از جارو و يا هواي فشرده

ج) قيرپاشي سطح داخلي قسمت بريده شده شامل كف و ديواره ها

د) پر كردن محل گودي با مخلوط بتن آسفالتي

ه) كوبيدن و متراكم كردن مخلوط به طوري كه سطح نهايي به دست آمده همسطح روسازي قسمت هاي مجاور شود.

اسلاید ۵ :


وصله عمقي
مراحل اين روش نظير آنچه كه در مورد وصله سطحي شرح داده شده است با اين تفاوت كه علاوه بر بريدن و برداشتن سطح رويه ي آسفالتي قسمتي و يا تمام مصالح لايه اساس و زيراساس هم برداشته مي شود ضمنا در اين حالت قير پاشي تنها به سطح ديواره ها محدود مي شود .

اسلاید ۶ :

ترک برشی:
به ترک هاییی گفته می شود که به موازات محور طولی راه و به فاصله کمی از لبه رو سازی قرار گرفته باشند . این ترک ها ممکن است علاوه بر ترک های طولی دارای ترکهای عرضی نبز باشند . علت وجود این ترکها مقاومت برشی پایین خاک یا مصالح روسازی است .
این نوع ترکها در راههایی که در خاکریز های با شیب شیروانی زیاد و ناپایدار ساخته شده اند مشاهده می شوند .

اسلاید ۷ :

روش مرمت : پس از رفع علت خرابی با برداشتن قسمت های ناپایدار روسازی

و پرکردن آن با بتن آسفالتی گرم ، سطح قسمتهای خراب شده و نشست کرده ی روسازی عملیات تعمیر انجام می شود.

اسلاید ۸ :

ترک انقباضی
این ترک ها بر اثر تغییر حجم و جمع شدن رویه آسفالتی در اثر افت دمای محیط بوجود می آیند این ترک ها معمولا عرضی هستند و گاهی هم به شکل مجموعه ای از ترک ها قطعات بزرگی را تشکیل می دهند تفاوت ظاهری این ترک ها با ترکهای موزاییکی این است که ترک های انقباضی سطح رویه را به قطعات بزرگتری تقسیم می کنند و همچنین گوشه های این قطعات تیزتر است و
 علت بوجود آمدن این نوع ترک ها به
کار بردن قیری است که برای آب
و هوای منطقه مورد نظر سفت می باشد

برای مرمت این نوع خرابی  باید ابتدا ترک ها با قیر یا قیر حاوی ماسه ریز دانه و سنگدانه (بسته به نسبت گشادی ترک) پرشود و سپس در صورت لزوم با استفاده از یک لایه نازک روسازی ، روکش شود.

اسلاید ۹ :

ترك هاي انعكاسي

ترك هاي انعكاسي به ترك هايي اطلاق مي شود كه در سطح روكش آسفالتي و در محل هايي كه ترك هايي در سطح روسازي قديمي وجود داشته پديد آمده باشد . اين ترك ها در حقيقت انعكاس ترك هاي لايه زيرين در لايه روكش آسفالتي است . اين ترك ها معمولا در سطح روكش آسفالتي كه بر روي روسازي آسفالتي يا ترك هاي عريض تر و مرمت نشده ساخته مي شوند نيز پديد مي آيند .

علت بوجود آمدن ترك هاي انعكاسي حركات افقي و قائم لايه واقع در زير روكش آسفالتي است .

اين حركات در اثر تغييرات رطوبت و درجه حرارت در مصالح روسازي و هچنين در اثر عبور وسايل نقليه سنگين به وقوع مي پيوندد .

براي مرمت ترك هاي انعكاسي بايد اين ترك ها با استفاده از قير يا قير حاوي ماسه ريز دانه و گرد سنگ پر شوند .

اسلاید ۱۰ :

ترك هاي هلالي (لغزشي)

ترك هاي هلالي معولا در مسير حركت چرخ هاي وسايل نقليه به علت وارد شدن نيروهاي شديد افقي (ترمز كردن) در سطح رويه آسفالتي بوجود مي آيد .
علت تشكيل شدن اين ترك ها فقدان چسبندگي كافي بين لايه رويه ي آسفالتي و لايه زير آن است . وجود موادي از قبيل گرد و خاك ، روغن هاي نفتي يا آب كه ممكن است به علت عدم دقت روي سطح راه قبل از اجراي رويه آسفالتي وجود داشته باشد ، مي تواند منجر به به وجود آمدن اين ترك ها شود. عدم بكار بردن اندود سطحي بين لايه آستر و لايه رويه ي آسفالتي نيز مي تواند سبب بوجود آمدن ترك هاي هلالي شكل شود.

مناسب ترين نحوه مرمت اين نوع خرابي ،
كندن قسمت خراب شده و استفاده از بتن
آسفالتي گرم براي انجام وصله سطحي است.