لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود پاورپوینت سد دز توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود پاورپوینت سد دز قرار داده شده است 2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت  تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید 3-پس از پرداخت هزینه ، حداکثر طی 4 ساعت پاورپوینت خرید شده ، به ادرس ایمیل شما ارسال خواهد شد 4-در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد 5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

اسلاید ۱ :

سد دز بلندترين سد ايران و در زمان ساخت نيز مرتفع ترين سد مخزنی در خاورميانه بوده است. اين سد از نوع بتنی دو قوسی بوده و بر روی رودخانه دز در استان خوزستان، جنوب غربی ايران ساخته شده است. محل سد در ۲۵ كيلومتری شمال شهرستان دزفول قرار دارد.

رودخانه دز كه از ارتفاعات غربی زاگرس (كوههای بختياری) سرچشمه می گيرد از نظر ميزان آبدهی دومين رودخانه ايران محسوب می شود و در ۴۵ كيلومتری شمال اهواز به رودخانه كارون می پيوندد.

اسلاید ۲ :

مشخصات سد

سد از نوع بتنی دوقوسی می باشد كه ارتفاع آن از پی ۲۰۳ متر از كف رودخانه ۱۹۰ متر است. عرض بدنه در پی ۲۷ متر و در تاج ۵/۴ متر، طول تاج ۲۱۲ متر و رقوم تاج سد ۳۵۴ متر از سطح دريا می باشد. حداكثر تراز بهره برداری سد، در رقوم ۳۵۰ متر از سطح دريا طراحی شده بود كه از سال ۶۹ به اين سو ، به منظور بهينه سازی بهره برداری، تا رقوم ۳۵۲ متر از سطح دريا افزايش يافته است.

اسلاید ۳ :

احداث سد عظیم دز، در سال ۱۳۳۶ خورشیدی توسط ایتالیایی ها در کوه های زاگرس و در ۲۵ کیلومتری دزفول بر روی رودخانه دزآغاز و در سال ۱۳۴۱ خورشیدی پایان یافت. این سد با ارتفاع ۲۰۳ متر در زمان ساخت خود به عنوان یکی از مرتفع ترین سد های جهان(ششمین سد جهان در آن زمان) شناخته می‌شد. این سد در حال حاضر پنجاهمین سد بلند دنیاست (بین سدهای ساخته شده و در دست ساخت).

اسلاید ۴ :

 

اسلاید ۵ :

مخزن :
تراز حداکثر مخزن ۳۵۲ متر از سطح آزاد دريا
 ● تراز حداقل مخزن ۲۹۰
 ● حجم کل مخزن در تراز ۳۵۲ ۳۵۵۰ ميليون مترمکعب
 ● حجم مفيد مخزن (بين تراز ۳۵۲ و ۲۹۰) ۲۷۱۰ ميليون مترمکعب
 ● حجم مرده مخزن زير تراز ۲۹۰ (که بخش عمده آن پر شده است) ۸۴۰ ميليون مترمکعب

اسلاید ۶ :

سرريز :
 ● دو سازة مجزا هريک داراي دو دريچه راديال به ابعاد ۵/۱۰ × ۱۵ متر
 ● تونل سرريز شماره يک به قطر ۱۴ متر
 ● تونل سرريز شماره دو به قطر ۶/۱۲ متر
 ● ظرفيت کل سرريز در تراز (۳۵۰) برابر۶۰۰۰ مترمکعب در ثانيه . در تراز عادي ۳۵۲ برابر ۷۵۰۰ مترمکعب در ثانيه.

اسلاید ۷ :

آبگيرها :
سه آبگير کشاورزي جهت تأمين نيازهاي کشاورزي و کنترل سيلاب هريک به قطر ۵۲۵/۱ متر با دبي کل ۱۶۰ مترمکعب در ثانيه در تراز حداقل.
آبگير نيروگاه :
دو تونل آبگيري نيروگاه هرکدام به قطر ۱۰ متر با پوشش بتوني که هريک به چهار تونل پيش فشرده بتوني با پوشش فولادي به قطر ۴ متر منتهي مي شوند. در انتهاي هر تونل شير پروانه اي به قطر ۲۰/۳ متر قرار دارد.
نيروگاه زيرزميني :
هشت واحد به قدرت کل ۵۲۰ مگاوات که به صورت زيرزميني نصب شده است.

اسلاید ۸ :

سد دز یک سد بتُنی برقی آبی است که در دوران سلطنت محمد رضا شاه پهلوی بر روی رودخانه دز توسط یک کنسرسیوم ایتالیایی ها در استان خوزستان احداث شد.

اسلاید ۹ :

اين سد ۱۲۵۰۰۰ هكتار از اراضی پايين دست را‌ آبياري می كند و نيروگاه آن دارای قدرت نصب ۵۲۰ مگا وات می باشد. از ديگر اهداف اين سد كنترل سيلاب های بالادست آن می باشد.

اسلاید ۱۰ :

سطح درياچه در اين رقوم به ۶۵ كيلومتر مربع مي رسد. حداقل تراز بهره برداري از مخزن ۳۱۰ متر و رقوم آستانه سرريزها ۳۳۵ متر از سطح دريا است. دهانه آبگير نيروگاه در رقوم ۲۷۵ متر از سطح دريا نصب شده و دبي طراحي نيروگاه ۳۴۸ متر مكعب بر ثانيه است.