لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود پاورپوینت شناسايي و بررسي اثرات دارويي علف چاي توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود پاورپوینت شناسايي و بررسي اثرات دارويي علف چاي قرار داده شده است 2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت  تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید 3-پس از پرداخت هزینه ، حداکثر طی 4 ساعت پاورپوینت خرید شده ، به ادرس ایمیل شما ارسال خواهد شد 4-در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد 5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

اسلاید ۱ :

شناسايي و بررسي اثرات دارويي علف چاي Hypericum perforatum

مقدمه:

امروزه گياهان به عنوان يكي از منابع مهم دارويي مورد توجه قرار دارند و با توجه به عوارض جانبي كه مصرف داروهاي سنتيتيك و شيميايي به همراه دارد ، روند استفاده از داروهاي گياهي در بين مردم كشورهاي مختلف رو به افزايش است همچنين استفاده نادرست از آنتي بيوتيكها سبب مقاوم شدن عوامل بيماريزا نسبت به اين داروها گرديد و كارايي اين داروها را در درمان برخي از بيماريها كاهش داده است . از اين رو محققين مطالعات فراواني جهت بررسي و شناخت اثرات دارويي گياهان – به ويژه گياهاني كه در طب سنتي مورد استفاده بودند ، انجام داده اند تا از اين طريق به تقليد داروهايي با عوارض كمتر و كارايي بيشتر دست يابند . در طب سنتي استان گلستان، مردم منطقه از تركيبات طبيغي و موثره گياهان دارويي و بومي استان جهت پيشگيري و كنترل بسياري از بيماريها استفاده مي كردند از جمله اين گياهان مي توان به علف چاي Hypericum perforatum. اشاره كرد كه استفاده هاي زيادي در طب سنتي از جمله درمان سياتيك ، مارگزيدگي ، كمر درد ، التيام زخم و جراحت ، دفع ميكروب داشته اند . با توجه به نقش گياهان دارويي و درمان بيماريها اين مطالعه با هدف مروري بر اثرات دارويي گونه علف چاي Hypericum perforatum. صورت گرفته است .

اسلاید ۲ :

علف چای یا گل راعی 

 (Hypericum perforatum

تيره: Hypericaecae

نام عمومی: (St.John’s Wort)            

مشخصات گیاه شناسی:

گیاهی علفی ، چند ساله به طول ۸۰ سانتی متر، ساقه راست ، برگهای خطی یا تخم مرغی ، گلهای زرد رنگ ، دو جنس ، قطعات گل پنتامر ، گلبرگها دارای لکه ریز سیاه رنگ ، میوه کپسول ناشکوفا .زمان گل دهی : اردیبهشت تا مرداد تکثیر از طریق دانه در بهار و قلمه ریشه در پاییز. بخش مورد استفاده : برگها و سر شاخه های گلدار.

اسلاید ۳ :

تاریخچه:

نام عمومی علف چای  St.John’s Wort  است که از نام یک شوالیه اورشلیمی گرفته شده است . یونانیان باستان در قرون وسطی از آن به عنون یک داروی جادویی دررفع انواع بلایا و بیماریها استفاده میکردند . دیسکو رید ( پزشک ارتش روم ) در ۲۴۰۰ سال پیش،  از آن به عنوان یک  داروی گیاهی در درمان سیاتیک ، کمردرد ، مارگزیدگی ، رفع عقربهای سمی ، التیام زخم و جراحات، نارسایی های عصبی و دفع میکروب استفاده می نمود .

اسلاید ۴ :

مصارف سنتی:

در طب سنتی از آن در درمان کوفتگی ، انواع کمردرد ، گرفتگی عضلات ، تحریک ترشح صفرا ، التیام سوختگی، پریشانی و اضطراب ، رفع عوارض ناشی از محدودیت هورمونی در زمان یائسگی ، دفع ویروس و باکتری ، خونریزی ، اسهال ، مشکلات ادراری ، درمان شب ادراری و به عنوان مسکن، محرک ، قابض و مدر مورد استفاده بوده است .

اسلاید ۵ :

    ترکیبات و مواد موثره:

Hypercine  ،  Pseudohypericine ،  Hyperforine ، Isohypericine ، Protohypericine ، فلاونول ، فلاونوئیدهای روتین کوئرستین ، هایپیرن ، کامفرول ، متیل هایپریسین ، هیپروزید ، کومارین ، گزانتون  ( در ریشه ) ، اسیدهای فنولیک کربوکسیلیک ( اسید کافئیک ، اسید فرولیک ) ، هیپرفورین ، روغن اسانسی شامل مونوترپنهای ( آلفا – پینن – بتا پینن – میوسن – لیمنون ) سزکویی ترپنها  ( کاریوفیل  و هومولن ) ، کارتنوئید و استرولهای گیاهی ( بتا-سیستوسترول ) ، تانن ، آلکانها و آلکن ها .

اسلاید ۶ :

تحقیقات کلینیکال:

تحقیقات کلینیکی در آلمان حاکی از آن است که عصاره این گیاه دارای خاصیت ضد التهابی و در رفع تنش های عصبی موثر است و به علت وجود ماده ی موثر هایپریسین و دیانترون طبق گزارش پروفسور مایکل فیلیپ( Michael Philipp ) در درمان ۲۶۳ بیمار مبتلا به افسردگی  و اضطراب موثر بوده است . همچنین مطالعات دیگری در آمریکا و آلمان در سالهای ۲۰۰۳ و ۲۰۰۴ نشان میدهد که عصاره این گیاه در رفع میگرن و سردرد و به عنوان ضد ویروس و ضد التهاب موثر بوده و در التیام زخم و خونریزی مفید می باشد . و همچنین مشخص شده که فعالیت ضد سرطان آن به علت وجود آلکالوئیدهای مختلف علیه سرطان های پوست ، مغز و ریه موثر است .

اسلاید ۷ :

عصاره این گیاه از طریق تاثیر بر روی سلسله اعصاب مرکزی ( بازدارنده آنزیم  MOA و بازدارنده اثر سرتونین ، نوراپی نفرین و کورتیزول ، در تنظیم ملاتیون و تحریک کورتیکوتروپین ) باعث رفع میگرن و عوارض بیماری پارکینسون و از همه مهمتر عامل انقباض عضلات

مخصوصاً ماهیچه های ناحیه سر ( میگرن ) ، هورمون Serotonin ،ترشح سروتونین را بلوکه می کند و تحریک خواب و افزایش فعالیت نسبی می شود .

اسلاید ۸ :

نتایج تحقیقات در مورد اثر ضد باکتریایی عصاره علف چای علیه باکتریهای گرم منفی و مثبت نشان میدهد که عصاره این گیاه علیه باکتریهایی  E.Coli   ، سودو موناس ائروژینوزا  (Pseudomonas aeroginosa)  ، استافیلکوکوس ارئوس (Staphylococcus aureas)  ، استافیلوکوکوس اکسفورد (Staphylococcus oxford  )   ،  استافیلکوکوس موتانس  (Staphylococcus mutans )  ،  موثر بوده و اثرات ضد ویروس   hypericine  از طریق تاثیر مستقیم بر روی ترکیبات غشاء ویروس و یا نابودی سلولهای مبتلا  به ویروسهای تبخال نوع ۱ و ۲ ، آبله مرغان ، هپاتیت  B  و  C  ، آنفولانزای نوع سوم ،  سیتومگاد و ویروسها ( اثر بر روی مراحل اولیه تولید مثل و چرخه  همانند سازی ویروس ) ، رترو ویروسها ( در موش و حیوانات ) گذاشته و منجر ، افزایش میزان مقاومت و ایمنی بدن انسان نسبت به ویروس  HIV نوع I می شود .

اسلاید ۹ :

دوز مصرفی :

در مورد افرادی که ناراحتی معده و روده دارند ، باید به همراه غذا صرف شود .

و اغلب دوره درمان توسط این داروهای طولانی است و بین ۸-۴ هفته طول می کشد . مصرف روزانه آن برای درمان میگرن بین mg 2.7   – ۰٫۲  است و این مقدار مصرف  باید سه نوبت در روز تقسیم شود و فواصل بین هر نوبت مصرف حداقل ۳ ساعت باشد . مصرف برای کودکان ۱۲ -۶  سال باید ۲/۱ تا ۳/۲ دوز مصرفی بزرگسالان باشد.

اسلاید ۱۰ :

اثرات جانبی:

استفاده از این گیاه اثرات جانبی کمی دارد و فقط ۴/۲ % از مردم اثرات جانبی آنرا گزارش داده اند .

اثرات جانبی در روده و معده۶/۰ % ، اثرات آلرژی زایی  ۵/۰ % 

هشدارها : استفاده از عصاره این گیاه در دوز بالا باعث ایجاد حساسیت نوری می شود و همچنین در مواردی که فشار خون بالا است نباید مورد استفاده قرار گیرد . مصرف آن در هنگام بارداری و شیردهی مضر است و بدون تجویز پزشک نباید استفاده گردد .