لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود پاورپوینت طراحي ، توليد و کاربرد مواد آموزشي توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود پاورپوینت طراحي ، توليد و کاربرد مواد آموزشي قرار داده شده است 2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت  تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید 3-پس از پرداخت هزینه ، حداکثر طی 4 ساعت پاورپوینت خرید شده ، به ادرس ایمیل شما ارسال خواهد شد 4-در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد 5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

اسلاید ۱ :

روش ارزشیابی از درس

üحضور مستمر و فعال در کلاس

   الف ) :طراحی ، انجام و ارائه پروژه کار عملی ۸ نمره به شرح زیر :

    ۱- معرفی یک رسانه آموزشی به صورت مقاله با رعایت اصول نگارشی ۲ نمره

    ۲- انتخاب یک موضوع درسی متناسب با رشته ی تحصیلی ، ارائه آن  به صورت اسلاید Power Point در کلاس ، ۲ نمره .

    ۳- ارائه یک موضوع ( آموزشی یا تربیتی ، فرهنگی و هنری ) به صورت  چند رسانه ای یا مالتی میدیا Multi Media با استفاده از یک نرم افزار ( Movie MakerPremierMultimedia BuilderHyperStudio )

     ۴ نمره

   ب ) :آزمون پایانی بر اساس سرفصل های ارائه شده  به صورت کتبی ۱۲ نمره .

اسلاید ۲ :

 سوال :

 • آیا مدارس امروز ، دانش آموزان را برای دنیای متحول فردا آماده می سازند ؟
 • ماهیت دانستن و روش های یادگیری در دنیای معاصر( انفجار اطلاعات ) چگونه است ؟
 • جایگاه و نقش معلم در نظام تعلیم و تربیت کنونی چیست ؟
 • کدام رویکرد اطلاعات در فرآیند یاددهی و یادگیری در دانش آموزان موثر است ؟

  الف رویکرد کاربر اطلاعات  ب رویکرد تولید اطلاعات

اسلاید ۳ :

 ماهیت دانستن در عرصه کنونی :

 *دانش آموزان به جای این که اطلاعات را حفظ کنند ، باید یاد بگیرند که اطلاعات را چگونه به دست آورند ، از اطلاعات به دست آمده چگونه استفاده کنند و اطلاعات به دست آمده را چگونه با هم ترکیب کنند .

*دانش آموزان یاد می گیرند بیندیشند ، مشکلات را شناسایی کنند و آن را حل کنند ، کارکردن با دیگران را تجربه کنند و برای دست یافتن به راه حل های خلاق جست و جو کنند .

*دانش آموزان به جای این که اطلاعات را فقط از طریق معلمان و کتب درسی به دست آورند ، باید از طریق کاوش و اکتشاف ( تحقیق و بررسی ) ، کار مشترک گروهی و بررسی منتقدانه به آن دست یابند .

اسلاید ۴ :

تعریف تکنولوژی  ( Technology )

q     در فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی ایران به تکنولوژی ،  فناوری می گویند . از نظر لغوی به معنی فن شناسی یا شناخت تکنیک ها  است ، اما از نظر فرهنگ  ” وبستر ” کاربرد دانش برای مقاصد عملی می توان گفت : برخورد سیستماتیک با هر موضوع یا پدیده می باشد .

q فناوري  زمينه اي عقلاني است که جهت کسب اطمينان از مهار کردن طبيعت فيزيکي توسط انسان از طريق کاربرد قوانين علمي شناخته شده طراحي شده است .

اسلاید ۵ :

انواع تکنولوژی

با توجه به تخصصی شدن علوم ، رشته های مختلفی ایجاد شده است که هر کدام یک از آنها دارای مبانی نظری ، اهداف و ابزار خاصی برای رسیدن به اهداف می باشند. 

 • تکنولوژی هوا فضا
 • تکنولوژی هسته ای
 • تکنولوژی پزشکی
 • تکنولوژی ژنتیک ( گیاهی ، جانوری ، انسانی )
 • تکنولوژی خاک
 • تکنولوژی آب
 • تکنولوژی لیزر
 • نانوتکنولوژی
 • بیوتکنولوژی
 • تکنولوژی آموزشی و تدریس

اسلاید ۶ :

فناوري آموزشی ( Educational Technology )

     به عنوان بخش جدایی ناپذیر از نظام تعلیم و تربیت محسوب می شود و هدف آن کمک به فراگیران در جهت درک صحیح و عمیق  اطلاعات و راه های کسب آن می باشد . فناوری آموزشی با ایجاد خدمات مشترک بین معلم و دانش آموز پیوندی منطقی برقرار می سازد ، آموزش را آسان نموده و روش های یادگیری را تسهیل می دهد ، همچنین محدودیت های زمانی و مکانی را به نحو چشمگیری کاهش یا تعدیل می دهد.

فناوري آموزشي به تمامي روش ها و فنوني گفته مي شود که در کاربرد اصول آموزشي به کار گرفته مي شوند .

اسلاید ۷ :

فناوري تدريس ( Instraction Technology )

     لفظي که غالبا مترادف با فناوري آموزشي که با دقت و ظرافت بيشتري عمل مي کند .

فناوري تدريس رسانه هايي هستند که در نتيجه ي انقلاب ارتباطات به وجود آمده اند و بر اساس اهداف آموزشي ، در کنار معلم ، کتاب درسي  در کلاس به کار مي روند .  

اسلاید ۸ :

تعریف تکنولوژی آموزشی از نظر ” جیمز براون “

 

     طراحی ، اجرا و ارزشیابی سیستمتیک تمامی فرآیند یادگیری و آموزش بر اساس هدفهای مشخص و نتایج تحقیقات در زمینه های یادگیری انسانی و ارتباط و همچنین بکار گرفتن مجموعه ای از منابع انسانی و غیر انسانی به منظور آموزش موثرتر می داند .

اسلاید ۹ :

نانو تکنولوژی  ( Nano Technology  )

     تازه ترین فناوری است که بشر به آن دست یافته است . در نانو تکنولوژی سعی می شود با استفاده از خواص مولکولی مواد موجود در طبیعت کارآیی و سایل ساخته شده بالاتر رود . نانو تکنولوژی توانمندی تولید مواد ، ابزارها و سیستم های جدید با در دست گرفتن کنترل در سطح مولکولی  و اتمی  و استفاده از خواصی است که در آن سطوح ظاهر می شود . یک نانومتر یک هزارم میکرون است به عبارتی برابر قطر  ده اتم هیدروژن و یا پنج اتم سیلیسیم می باشد ، فناوری نانو ساخت مولکولی نیز گفته می شود ، شاخه ای از مهندسی است که با طراحی و ساخت مدارات الکترونیکی و ادوات مکانیکی بسیار کوچک سرو کار دارد .  اثرات تحول آفرین و معجزه آسای نانو تکنولوژی در روند تحقیق و توسعه باعث گردید که نظر تمامی کشورهای بزرگ جهان به این موضوع جلب گردد ، این فناوری را به عنوان یک زمینه فرا رشته ای و فرابخشی مطرح نموده است و خدمات آن در تمام سطوح علمی محسوس می باشد . تحقیق در زمینه ی فناوری نانو به زمانی باز می گردد که ” ریچارد پی فاینمن ” فیزیکدان برجسته طی سخنرانی کلاسیک خود در سال ۱۹۵۹ به این فناوری اشاره کرد اما عبارت فناوری نانو اولین بار توسط ” کی اریک درکسلر ” در سال ۱۹۸۶ در کتابی از وی به عنوان ” موتورهای آفرینش ” بسط داده شد .

اسلاید ۱۰ :

بیوتکنولوژی ( Bio Technology )

      شاخه ای جدید از فناوری نوین بوده و بر خلاف نانو در سطح و مقیاس بزرگتری همانند کل کره ی زمین خدماتی ارائه می دهد . کنترل و مهار انرژی های موجود در طبیعت ، حفظ محیط زیست و مبارزه با سموم و آفت ها ، حفظ منابع زیر زمینی و استفاده بهینه از سه عامل : آبهوا و خاک از مهمترین حوز ه ی کاری این فناوری نوین به شمار می رود . با توجه به روند افزایش جمعیت در جهان و بالا رفتن آلودگی زیست محیطی و سایر آلاینده ها و از همه مهمتر تامین نیازهای اولیه زیستی ( غذا ) فناوری بیو را مورد توجه خاص قرار داده است .