لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود پاورپوینت طراحی فضای سبز در شهرستان ابهر توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود پاورپوینت طراحی فضای سبز در شهرستان ابهر قرار داده شده است 2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت  تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید 3-پس از پرداخت هزینه ، حداکثر طی 4 ساعت پاورپوینت خرید شده ، به ادرس ایمیل شما ارسال خواهد شد 4-در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد 5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

اسلاید ۱ :

مقدمه ای بر تعریف فضای سبز

طبیعت در تعریف معماری منظر نقش مهمی ایفا می نماید ولی نباید نادیده گرفت که اولا. طراحی فضاهای بیرونی تماما وابسته به عناصر طبیعی آنهم فقط فضای سبز نمی باشد. (بقولی طبیعت عرصه های گوناگونی دارد!) دوما. طراحی معماری منظر شهری یا مراکز تفریحی مصنوع به عنوان مثال: پیستهای اسکی برفی (نه روی چمن!) به معیارهای طراحی فراتر از توجه تنها به یک آیتم طراحی نیاز دارد.

ولی با تمامی این اوصاف با توجه به میان رشته ای بودن معماری منظر، امروزه نیاز به تخصص های بیشماری در همکاری با معماران منظر می باشد که مهمترین آنها را می توان، مهندسین فضای سبز شمرد.

ای کاش به جای القا برخی توهماتی که سبب تضعیف جایگاه واقعی مهندسی فضای سبز در ایران می شود، برخی از این فارغ التحصیلان و دانشجویان مهندسی فضای سبز با تعصبات بی مورد و تاکید بر علومی که آموزش آن را ندیده اند و لزومی هم نیست که همگان همه را بدانند!، شرایط را برای فعالیت (بدون تخصص) کسانی که فقط نام گیاهان را می دانند (مهندسی کشاورزی و باغبانی) مهیا نکنند، تا شاید  دیگر همه پارکها در همه اقلیمهای کشور دارای سیمای فضای سبز یکسانی نباشد.

اسلاید ۲ :

معرفی این هنر در ابهر

طراح و محوطه ساز سبز کسی است که بتواند از عهده شناخت اقلیم ، طراحی فضای سبز و نقشه کشی در محوطه سازی ، تهیه پروژه و محاسبات آن کاربرد آب در طراحی محوطه ها ، طراحی فضای سبز پارکها و منازل ، طراحی فضای سبز شهرها ، کاربرد تزئینات گیاهی و اجرای مقررات و آیین نامه های شغلی برآید .

اسلاید ۳ :

نمونه وظایف

 1. آشنایی با تعاریف اصولی در طراحی ترسیم تصویر منظره
 2. آشنایی با وسایل طراحی وسایل نقشه کشی ، دستگاه نقشه کشی، خط کش T ، گونیا
 3. آشنایی با انواع خطوط
 4. آشنا شدن با مقیاس و انواع آن
 5. شناسایی اصول ترسیم خط و اشکال هندسی منظم و غیر منظم
 6. توانایی طراحی فضای سبز و نقشه کشی در محوطه سازی
 7. آشنایی با تعریف فضای سبز
 8. آشنایی با تقسیم بندی فضای سبز و انواع آن
 9. آشنایی با ضرورت و نحوه مکان یابی فضای سبز در شهرها
 10. شناسایی سبکهای مختلف طراحی
 11. آشنایی با علائم کاربردی در طراحی فضای سبز
 12. آشنایی با طراحی محوطه ها ، خط ، فرم ، بافت ، رنگ ( کاربرد رنگ در محوطه و چرخه رنگین و کاربرد آن )
 13. توانایی و شناخت اقلیم و تطبیق آن با رستنی های ایران
 14. آشنایی با خصوصیات اقلیمی و رستنی های ایران

اسلاید ۴ :

 1. شناسایی تقسیم و تعیین مناطق اقلیمی ایران و ارتباط با رستنی های آن
 2. آشنایی با عوامل موثر محیطی بر و محوطه سازی فضای سبز
 3. شناسایی اصول پیدا کردن محل جغرافیایی محوطه مورد نظر
 4. استفاده از نقشه
 5. بکار بردن قطب نما جهت تعیین سمت و جهت محوطه
 6. استفاده از بادنما
 7. استفاده از دماسنج جهت تطبیق محوطه و گیاه
 8. توانایی شناخت اقلیم و تطبیق آن با رستنی های ایران
 9. توانایی طراحی فضای سبز و نقشه کشی در محوطه سازی
 10. توانایی تهیه پروژه و محاسبه در محوطه سازی و طراحی فضای سبز
 11. توانایی کاربرد آب در محوطه سازی و طراحی فضای سبز
 12. توانایی طراحی فضای سبز پارکها و منازل و محوطه سازی آنها
 13. توانایی طراحی فضای سبز شهرها
 14. توانایی کاربرد تزئینات گیاهی در محوطه سازی فضای سبز
 15. توانایی اجرای مقررات و آیین نامه های شغلی

o

اسلاید ۵ :

ابزار و وسایل

 1. انواع مداد
 2. خط کش T
 3. گونیا
 4. دستگاه نقشه کشی
 5. کاغذ
 6. خط کش معمولی مدرج
 7. مداد تراش
 8. چرخه رنگین
 9. دماسنج
 10. قطب نما
 11. باد نما

اسلاید ۶ :

شرایط ارتقاء شغل

ارتقاء شغل طراحی و محوطه ساز فضای سبز به ارائه طرح های مبتکرانه کم هزینه و زیبا مرتبط است و حقوق مزایای وی طبق توافق کارفرما و پیمانکار تعیین و تنظیم می گردد.

ویژگی های شخصیتی

طراح قبل از طراحی باید خصوصیات ذیل را داشته باشد:

توانایی ترسیم هندسی منظم و غیرمنظم و قدرت بالای تجزیه و تحلیل مکانی که می خواهد برای طراحی در نظر بگیرد، از ویژگی های مهم این شغل است تنوع، تعادل و تقارن، توالی و مقیاس و اصول دیگر طراحی بخشی از مسائلی است که طراح باید آنها را آموزش دیده باشد.

طراح فضای سبز باید از طبیعت و هنرمندی و آشنایی کافی با فرم ها و رنگ ها و سبک های مختلف طراحی بهره مند باشد.

آمد و رفت های زیاد، بررسی های جامع برای طراحی و شناسایی اقلیم های متفاوت بخشی از ویژگی هایی است که طراح در وجود خود باید داشته باشد.

انواع ديواره هاي مورد استفاده در فضاي سبز شهرستان ابهر

در يک باغ ، براي ايجاد تنوع بيشتر در چشم انداز ، مخصوصا در زمين هاي ناهموار و شيب دار ، از يک سلسله کارهاي ساختماني استفاده مي شود. مانند : ديوار ه هاي کوتاه ، ديواره هاي بلند و سلسله اي.

احداث اينگونه ديواره ها علاوه بر زيبايي ، از فرسايش خاک مخصوصا در شيب هاي تند ، جلوگيري کرده و يا به منظور بادگير استفاده مي شوند. ديواره ها ممکن است متداوم يا منقطع و در سطح آنها مي توان گلکاري نمود.

اسلاید ۷ :

انواع ديواره ها

۱- احداث ديواره با سنگ بدون ملات ( سنگ لايه اي ) يا با ملات

اينگونه ديواره ها از روي هم چيدن تخته سنگ هاي متعدد در يک بريدگي پديد مي آيد . معمولا اين تيپ ديواره ها ابتدائي ترين فرم ساختماني است که جزء ساختمان هاي اوليه ،  انسان مي شناسد.

۲- ديواره ساخته شده با مصالح ساختماني

اين نوع طرح بسيار فراوان است و در بين سنگ ها و آجرها از پوشش اتصالي (ملات) استفاده مي کنند.

۳- احداث ديواره هاي ساختماني با پوششي از گل

در حقيقت اينگونه ديواره ها مي توانند يکي از دو فرم ذکر ده در بالا باشند. بطوري که گلکاري يا کاشت گياهان رونده با افزايش خاک و کود در فواصل و لابه لاي سنگ ها ميسر گردد. امروزه براي ايجاد شکل طبيعي يا وحشي در باغ يا به عبارت ديگر انتقال طرح هاي طبيعي با مقياس کوچک تر ، از اين گونه ديواره هاي سنگي بدون ملات همراه با گياهان کاشته شده استفاده مي شود.

۴- ديواره هاي چوبي

در برخي از شيب ها با بکار بردن قطعات چوبي يا بامبو (از تنه و شاخه هاي طبيعي درختان و ني ) که قسمتي از آن را در خاک فرو مي برند (قطر آنها نيز تقريبا باريک مي باشد ) ، مي توان به زمين شکل داد و انواع ديواره ها و يا تراس بندي ها را پديد آورد. ارتفاع اين گونه ديواره ها بر حسب شيب زمين يا نوع گياه مورد نظر ، متغيير مي باشد.

اسلاید ۸ :

انواع ديواره ها بر حسب مصالح ساختماني

۱- ديواره هاي سنگي

براي احداث اينگونه ديواره ها ، لازم است ابتدا از قطعات بزرگ سنگ و به تدريج که ارتفاع ديواره بالا مي آيد ، از قطهع سنگ هاي کوچک تر استفاده کنيم . گاهي ديواره ها داراي شيب بسيار ملايمي است که مي تواند بر حسب شيب زمين تعداد آنها متفاوت و متغيير باشد.براي احداث ديواره هاي شيب دار ، گاهي تنوع همانند پله در فرم ديواره ايجاد مي کنند. سنگهايي که به منظور احداث ديواره ها بکار مي روند ، ممکن است کاملا فرم داده شده يا به شکل طبيعي باشد. بر حسب موقعيت زمين ، مي توان ديواره ها را با ارتفاع هاي مختلف ، صاف و منطبق احداث نمود.

۲- ديواره هاي بتوني

ساختن ديواره هاي بتوني جالب نمي باشد. ولي مي توان با بکار بردن سنگ (در داخل آنها به منظور توليد برجستگي )يا حفره هايي در آن ايجاد نمود که در داخل آنها خاک باغباني ريخته و با کاشت انواع گياهاني که در لايه هاي تخته سنگ ها رشد مي کنند ، تزئين کرد.

۳- ديواره هاي سفالي

در اين مورد از قطعات سفلي مسطح براي ساختن ديواره هاي تزئيني به اندازه هاي کوچک استفاده مي شود که بسيار جالب توجه بوده و بين قطعات هر قشر سفال ، يک ملات ضخيم گذاشته مي شود.

اسلاید ۹ :

۴- ديواره هاي آجري و موزائيکي

مصالح ساختماني در اينگونه ديواره ها ، شامل انواع آجرها به اشکال مختلف و ابعاد متغيير مي باشد . گاهي در لابلاي اين گونه ديواره ها گياهان رونده يا گياهان چسبنده کاشته مي شود.

۵- ديواره هاي سبز يا پرچين

ديواره هايي که از گياهان هميشه سبز ايجاد مي شوند ، پرچين ناميده و بر حسب نوع گياه و منظور خاص ، داراي ارتفاع مختلف مي باشند. پرچين بيشتر در اطراف منازل ييلاقي يا پارک ها ويا … به عنوان ديواره هميشه سبز کاربرد دارد.در پاره اي موارد ، پرچين به طور منقطع يا سرتاسري در کنار نرده ها به عنوان ديواره هميشه سبز حفاظتي به کار مي رود.

اسلاید ۱۰ :

روش پيشنهادي براي محاسبه سرانه فضاي سبز ابهر

براي محاسبه فضاي سبز درون شهري براي شهرهاي ايران چهار پارامتر زير استفاده شده است.

 1. متوسط مساحت مورد نياز براي رشد سالم يک درخت
 2. ويژگي‌هاي اقليم محلي
 3. کيفيت محيط زيست
 4. تراکم نفر يا اتاق در واحدهاي مسکوني

نقش فضای سبز و اهمیت آن در زندگی انسان:

  ریشه ارتیاط و علاقه انسان به گیاه از سالهای بسیار دور و شاید از دوران انسانهای اولیه نشأت می گیرد. در طول تاریخ استفاده از گیاه مسیر تكاملی و اشتقاق علمی گسترده أی داشته است. در این راستا از زمان مهاجرت قوم ماد به فلات ایران ، مردم این سرزمین همواره در توسعه فضای سبز و كاشت گیاهان كوشا بوده اند به طوری كه روزگاری ایران به نام كشور گل وبلبل شهرت داشت. متأسفانه در دوران اخیر در كشور ما گیاهان مورد بی مهری بسیار قرار گرفته اند، بدین جهت بالا بردن سطح آگاهیهای مردم در مورد فضای سبز و آشنایی با خواص گیاهان ضرورتی است كه مانع بروز فاجعه نابودی شهرها بر اثر آلودگی هوا و محیط زیست می گردد. به همین منظور اهمیت دادن به نقش فضای سبز در زندگی انسانها و ایجاد علاقه بیشتر به درخت وگل وچمن در وجود هركس امری است بسیار مهم كه در اینجا به طور اختصار به مواردی از آن اشاره می شود كه امید است علاقه و تفكر بیشتری را برانگیزد و هركس بتواند مشوقی دلسوز برای ایجاد فضای سبز در محیط زندگی خود باشد.