لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود پاورپوینت طراحی یک کتابخانه دیجیتالی استاندارد توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود پاورپوینت طراحی یک کتابخانه دیجیتالی استاندارد قرار داده شده است 2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت  تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید 3-پس از پرداخت هزینه ، حداکثر طی 4 ساعت پاورپوینت خرید شده ، به ادرس ایمیل شما ارسال خواهد شد 4-در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد 5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

اسلاید ۱ :

رئوس مطالب

-سخن آغازین

-درباره موتورهای کاوش (تعریف، انواع، ساختار، و …)

-جستجوی پیشرفته در موتورهای کاوش گوگل و یاهو

-جستجوی فوق پیشرفته در موتورهای کاوش گوگل و یاهو

-طراحی درخواست یا راهبرد جستجو

اسلاید ۲ :

سخن آغازین

  • گابریل نوده: دانش بر دو نوع است:
  • ۱٫ دانشی که می دانیم (محفوظات)،
  • ۲٫ دانشی که چگونه دانش را بیابیم (به دست آوریم)؛
  • شعار قرن بیست و یکم: Learning to Learn (یاد بگیریم که چگونه یاد بگیریم)؛
  • سواد اطلاعاتی (Information Literacy):

 

اسلاید ۳ :

ویژگی های نظام کتابخانه های دیجیتالی

lگسترش پذیری

lانعطاف پذیری

lمیان کنش پذیری

lانسجام

اسلاید ۴ :

فرایند مدیریت اطلاعات در کتابخانه های دیجیتالی

lمجموعه سازی (نیازسنجی، شناسایی اشیای محتوایی مرتبط، ارزیابی، انتخاب، سفارش، تهیه، آماده سازی، نگهداری)

lسازماندهی

lاشاعه و بازیابی

اسلاید ۵ :

استانداردهای حوزه مجموعه سازی در کتابخانه های دیجیتالی

lفراداده برای نگهداری اشیای دیجیتالی (PREMIS)

lفراداده های فنی برای اشیای دیجیتالی متن-پایه (TextMD)

lشناسگر شیء دیجیتالی (DOI)

اسلاید ۶ :

فراداده برای نگهداری اشیای دیجیتالی (PREMIS)

lاین طرح فراداده­ای که مبتنی بر XML می­باشد، به منظور ثبت فراداده­های مربوط به نگهداری شیء دیجیتالی در کتابخانه یا مجموعه دیجیتالی توسعه یافته است. اهداف کلی ایجاد این قالب عبارتند از:

lپشتیبانی از قابلیت دوام، قابلیت ارائه، قابلیت فهم، اعتبار، و شناسایی اشیای دیجیتالی؛

lارائه اطلاعات به مخازن دیجیتالی که به آگاهی از روش نگهداری بلند مدت مواد دیجیتالی نیاز دارند؛

lتاکید بر فراداده­های قابل پیاده سازی، به نحوی که با دقت تعریف شوند و رهنمودهایی برای ایجاد، مدیریت، و استفاده از آنها فراهم گردد. و به سوی جریان کاری خودکار حرکت کنند؛

lتضمین بیطرفی فنی. هیچ پیش فرضی در مورد فناوری­ها و راهبردهای نگهداری، مدیریت و ذخیره سازی فراداده­ها، و … در نظر گرفته نشود. 

 

اسلاید ۷ :

فراداده های فنی برای اشیای دیجیتالی متن-پایه (TextMD)

lطرحی فراداده­ای و مبتنی بر XML که عناصری فراداده­ای برای اشیای دیجیتالی متن-پایه ارائه می­دهد. این طرح بیشتر در بخش فراداده­های مدیریتی “استاندارد انتقال و کدگذاری فراداده­ها (METS)” استفاده می­شود. با این وجود، می­تواند به صورت مدرکی جداگانه تولید شود. همچنین امکان پیاده سازی آن در عنصر <additionalTechnicalCharacteristics> از “طرح فراداده­ای نگهداری اشیای دیجیتالی (PREMIS)” فراهم است.

lTextMD قابلیت­های ذیل را داراست:

کدگذاری اطلاعات (کیفیت، سکو، نرم افزار، عامل)

اطلاعات مربوط به نویسه ها (character set and size, byte order and size, line terminators)

lزبان های شیء؛ فونت ها؛ اطلاعات مربوط به نشانه گذاری؛ یادداشت­های متنی و پردازشی؛ ملزومات فنی برای چاپ و مشاهده شیء؛ ترتیب و نظم صفحات شیء متنی       

 

 

اسلاید ۸ :

شناسگر شیء دیجیتالی (DOI)

این شناسگر، نظامی برای شناسایی دائمی و تبادل میان کنش­پذیر مالکیت معنوی بر روی شبکه­های دیجیتالی است. اهداف این نظام عبارتند از: فراهم نمودن چارچوبی برای مدیریت محتوای الکترونیکی، برقراری پیوند میان ناشران و کاربران نهایی، تسهیل داد و سند الکترونیکی و … . این کد همانند شابک (ISBN) برای کتاب­ها و شاپا (ISSN) برای پیایندها عمل می­کند و نوعیURN  محسوب می­شود. بنیاد بین­المللی DOI به دلیل تحریم­هایی که در مورد ایران اجرا می­شود، حاضر به همکاری با ایران نیست. به تازگی از سوی کتابخانه ملی جمهوری اسلامی مکاتباتی با این بنیاد صورت گرفته که ظاهرا با اختصاص این شناسگر به اشیای دیجیتالی  منتشر شده از ایران از طریق و با مرکزیت کتابخانه ملی موافقت شده است.     

اسلاید ۹ :

استانداردهای حوزه سازماندهی اشیای دیجیتالی

lطرح فراداده هسته دوبلین(DC)

lقالب فراداده­ای مارک ۲۱ در بستر زبان نشانه­گذاری گسترش­پذیر (MARCXML)

lطرح فراداده­ای توصیف شی(MODS)

lطرح فراداده ای توصیف مستند(MADS)

lنقشه­های منابع اطلاعاتی مبتنی بر  XML(XTM)

اسلاید ۱۰ :

هسته دوبلین چیست؟

استاندارد فراداده ای هسته دوبلین، طرحی بین المللی و میان رشته ای است که مجموعه عناصری ساده و کارآمد برای توصیف طیف گسترده ای از منابع اطلاعاتی شبکه ای ارائه می دهد. پدید آمدن این قالب فراداده ای مانند دیگر قالب های فراداده ای برخاسته از اهداف و نیاز هایی بوده که توسعه دهندگان و پدیدآورندگان آن در نظر داشته اند. این طرح استاندارد دو سطح دارد: ساده و ویژه (مقید به توضیحگرها). سطح ساده شامل پانزده عنصر، و سطح ویژه شامل هفت عنصر (مخاطب، منشا (ریشه)، نگهدارنده حقوق) بیشتر یعنی بیست و دو عنصر می باشد. هسته دوبلین، همچنین دارای گروهی از توضیحگرها (پالایش های عنصر و طرح های کدگذاری عنصر) است که عناصر را از لحاظ معناشناختی به منظور فرایند کشف منبع پالایش می کنند. مباحث مربوط به معناشناختی عناصرهسته دوبلین توسط گروهی از متخصصان رشته های کتابداری و اطلاع رسانی، علم رایانه، کدگذاری متن، جامعه موزه ها، و دیگر حوزه های مرتبط پرداخته شده است.

l