لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود پاورپوینت معماري قرون وسطي توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود پاورپوینت معماري قرون وسطي قرار داده شده است 2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت  تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید 3-پس از پرداخت هزینه ، حداکثر طی 4 ساعت پاورپوینت خرید شده ، به ادرس ایمیل شما ارسال خواهد شد 4-در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد 5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

اسلاید ۱ :

قرون وسطی

چرا این دوره را قرون وسطی می نامند؟

 اصطلاح قرون وسطی فلاویو بوندو تاریخدان ایتالیایی در قرن ۱۶ ابداع کرد. از نظر بوندو و دیگر تاریخ نویسان رنسان, قرون وسطی دقیقا یک دوره ی میانه در تاریخ جهان بود,چون بین دوره ی باستانی تمدن یونان و روم و دوره ی رنسانس واقع شده بود.

تاریخدانان امروزی نیز در دوره ی قرنهای پنجم و پانزدهم را قرون وسطی می نامند

اسلاید ۲ :

ما براي اين دو قرن اصطلاح شهر نو کلاسيک را به کار برده ايم . بنابر اين در اين چهار قرن از تاريخ اروپا مي توان دو گونة شهر را از هم تميز داد:يکم شهر رنسانسي (شهر زيبا) که در قرون ۱۴ و ۱۵ در ايتاليا پديدار شد و بتدريج تا دوقرن بعد با تفاوتهايي مظاهرش به ساير نقاط اروپا رسيد.و دوم شهر نو کلاسيک (شهر عظمت نما) Neo- classic که در قرون ۱۷ و ۱۸ ميلادي در اروپاي غربي ظهور کرد که دوران رشد ناسيوناليسم ، سلطنت مطلقه، استبداد و امپراطوري است‌‌ با رشد اشرافيت، اختلاف طبقاتي و جنگ ميان حکومتهاي ملي نوظهور شناخته مي شود.

اسلاید ۳ :

شهر سازان دوره رنسانس از سه عنصر اصلي براي طراحي شهر استفاده مي کردند:

۱- خيابان اصلي مستقيم

۲- مناطق با شبکه شطرنجي

۳- فضاهاي بسته يا ميدان  (Piaza /Plaza).

در بخش شهر سازی علاوه بر دخالت اقلیم مناطق مختلف اروپا در شکل گیری شهرها و غلبه ی فرهنگ کلیسایی در ساخت ساز این دوران ، رد پای ضعیفی از نظم و ترتیب هندسی لازم در احداث شهرها را می توان یافت و اغلب شهرها محروم از راه های مستقیم و خیابان های پهن و امکان دسترسی وسایل نقلیه چرخدار به اقسی نقاط آن است.

اسلاید ۴ :

مصالح

خانه هایی که از آن دوران با عنوان بافت شهری برجای مانده غالباً دارای بافت سنگی می باشد و استفاده از سنگ در ساخت و ساز در این دوران رواج بسیار ی در شهر ها داشت . آهک که به تازگی و با تقلید از معماری مصر باستان و دانش معماران مصری به سرعت در جهان  مورد پسند سازندگان بنا قرار می گرفت از جمله اساسی ترین مصالح ساخت و ساز بعد از سنگ در بافت های شهری بود . ندرتاً و به صورتی بسیار محدود استفاده از ساروج که از خاور میانه و یا سرزمین های بین النهرین به معماران عمدتاً ایتالیایی معرفی شده بود در سازه های باشکوهی که توسط نجبا و ثروتمندان و خواص بنا شده و بعضاً هنوز نیز پابرجاست یدده می شود . و از همین جاست که گویی اساس ساخت و تشکیل شهری چون ونیز را نیز پایه ریزی می کند . چوب که جزء لاینفک اسکلت بندی و ماده ای بدون رقیب در برافراشتن سقف ها بود نیز کماکان نشو ونما ی خاص خود را دارد .

 در بخش روستایی  با حفظ اصول سادگی و محقر بودن منازل و ابنیه مصالح ممکن در بوجود آمدن بناها مؤثر و غیر قابل اغماز است .

اسلاید ۵ :

طراحی

آنچه در طرح ساختمان ها در معماری آن زمان به چشم می خورد عدم پیش بینی امکانات لازم بهداشتی برای منازل معمولی علی الخصوص در مناطق متوسط و فقیر نشین شهرها و عدم دقت و توجه حکومت ها که غالباً تحت تسلط کلیسا ها اداره می شدند  بدین موضوع بود .خانه ها اغلب از یک فضای عمومی برای نشیمن که در گوشه ای ازآن بسته به وضعیت اقتصادی صاحب خانه اجاقی بزرگ و یا کوچک برای طبخ غذا و میز و صندلی در نزدیکی آن برای سرو غذا و پیشخوانی برای آشپزی و رخت شویی و شستن ظروف که همگی در یک جا انجام می شدند.

 در همین راستاست که هنر معماری و طراحی و آرشیتکتی در ایتالیا و فرانسه و اسپانیا علی الخصوص به اوج خود رسید و چنان بزرگانی را تقدیم دنیای مهندسی معماری و آرشیتکتی نمود که بردن نام های یکایک آنان در این مختصر ممکن نیست.

اسلاید ۶ :

هنر رنسانس هنر آرامش و زيبايي است. توجه خاصي به تقارن و طراحي ديده مي شد يک پروژه شهر سازي بمنظور ايجاد ترکيبي متوازن حول يک يا چند محور اصلي مورد توجه بود .چنانکه در پياتزا دل پو پو لو يا ميدان مردم (Piazza del popolo) در رم ،دو کليساي مشابه در دو سوي يک ميدان بناشده است اما شهر ساز رنسانسي به تقارن و قواعد طراحي بيشتر اهميت مي داد تا کار ايي .براي همين به او فرماليست مي گوييم 

اسلاید ۷ :

بناها ساخته شده در قرون وسطی

گنبد کلیسای جامع رومی وار در سامورا؛کاستیل؛سده دوازدهم.

بخشی از القصر (آلکاسار) یادمان عمده ی تمدن عرب در سویل. ساختمان این کاخ هنگام فرمانروایی موحدون در ۱۱۸۱ آغاز شد و حیث زیبایی و آراستگی همانند بنای الحمراء در گراندا است. معماری قرون وسطایی اسپانیا حتی وقتی به واقع کار اعراب نبود نمودار نفوذ قومی مورها است؛به ویژه کلیسا ها چه بسا هنگام حکومت حاکمان پیاپی و کیشهای مختلف از نو بنا می شد و چیزی از همه ی سبک هایشان دربر دارد.

اسلاید ۸ :

کلیسای جامع بورگوس,کاستیلا:این کلیسا در ۱۲۲۱ بنیان گرفت و یک معمار فرانسوی از روی طرحش کلیسای گوتیک  بورژ ان را ساخت . موج کلیسا سازی در سراسر اروپای این زمان و برتری نفوذهای معماری فرانسوی گواه بر مقام افزاییده فرانسه است که مرکز تجارتی مهمی بوده است .

برج ساگسونی: با بام سکان شکل راینی ,که در بیریتانیا بیهمتاست.

دژشهسواران:ناماورترین نمونه ی دژهای فرانک ها در مشریق زمین .این دژ در اغاز سده دوازدهم در شمال پادشاهی اورشلیم به دست شهسواران قدیس یوحنای اورشلیم ساخته شد.جنگهای سلیبی در مشریق زمین در می گرفت و به پایان می امد و قلیلی از غریبان را پشت خود به جا می نهاد ولی فرقه های دینی مانند فرقه شهسواران پرستشگاه و فرقه ی شهسواران مهمان نواز تا اندازه ای این گرایش را جبران کردنند.و با سرسختی زیاد پایداری می ورزیدن. دژ شهسواران در ۱۱۸۸ پس از کارزاری طولانی تسلیم صلاح الدین ایوبی شد.

اسلاید ۹ :

نظم جدید

تا چندی پیش از بربرها به عنوان درنوردیدن مرزهای شاهنشاهی و ورود به آن و ایجاد امپراتوری روم یاد می شد. اکنون مورخان مدرن، اذعان می کنند که این تنها صورت ناقصی از یک دوره پیچیده مهاجرت است. در برخی موارد با اهمیت، مانند فرانک ها که وارد گال شدند، اسکان تازه ورودان در طی چند دهه صورت گرفت، زیرا گروههایی که خواهان کسب موقعیت های جدید اقتصادی بودند، به قلمرو روم وارد می شدند، رهبری قبیله ای اولیه خویش را باز می ستاندند، و فرهنگ گالی- رومی را اغلب بدون خشونت و توسلی به زور در سطح گسترده، عوض می کردند. مهاجرت بربرها به امپراتوری روم طی چنان مدت زمان بلندی رخ داد که رومی ها اصلاً حضور آنها را به عنوان یک تهدید متوجه نشدند. صحبت از این دوره به عنوان حمله های بربرها، اینگونه القاء می کند که این یک حمله سازمان یافته بود، که چنین نبود. دیگر گروه هایی که وارد این سرزمین شدند مانند تئوردوری های اهل اُسترگُس، با اینکه جنگجو بودند، خود را پیروان سنت رومی دیدند و از وزیران با فرهنگ رومی مانند کاسیودوروس بهره جستند. فرانک ها و بورگوندی ها هم مانند گوت ها تازه واردانی فودراتی بودند که متحدان نظامی امپراتور روم حساب می شدند و حق سکونت در آن مکان را یافته بودند. بین پنجم و هشتم، یک زیر ساخت کاملاً جدید سیاسی و اجتماعی در سراسر زمین های امپراتوری روم شکل گرفت که بر پایه خانواده های اصیل محلی، و پادشاهی های تازه تأسیس یافته استروگوس ها در ایتالیا، ویسیگوس ها در اسپانیا و پرتغال، فرانک ها و بورگوندی ها در سرزمین گال و آلمان غربی و ساکسون ها در انگلستان بنا شده بود.

اسلاید ۱۰ :

این زمین ها همچنین از آنِ مسیحی ها بودند و فاتحان آریانیسم آنها به زودی به دنبال مثال فرانک کلوویس اول، تغییر دین دادند. رابطه متقابل بین فرهنگ تازه واردها، بقایای فرهنگ باستان و تأثیرات مسیحیت، یک مدل جدید اجتماعی را بوجود آورد. سیستم های مدیریتی تمرکز یافته رومی ها در مقابل تغییراتی برای جبران کمبود یک مبنای مالیاتی مقاومت نکرد و همچنین حمایت سازمان یافته از برده داری مربوط به اموال در مقیاس بزرگ به مقدار زیادی از بین رفت. سیستم جدید توانایی حمایت زیر ساخت عمیق موجود برای نگهداری از کتابخانه ها، حمام های عمومی، عرصه ها و موسسات مهم آموزشی را نداشت.در حالیکه حاکمان جدید، عمداً چنین چیزهایی را نابود نمی کردند. هیچ دلیلی برای نگهداری از آنها نمی دیدند و توجیه اقتصادی برای حفاظت و حمایت از آنها دیگر وجود نداشت. ساختمان های جدید در مقیاس های کوچک تر ساخته می شدند. خارج از ایتالیا، ساخت بناهای سنگی دیگر انجام نمی شد، تا اینکه در قرن هشتم، گونه جدیدی از معماری که رومی ارومیایی نام داشت و بر پایه گونه های رومی بنا شده بود، به تدریج شکل گرفت. در عرصه هنر، گونههای بربری سنتی و ژرمانیک در هنر مسیحی جذب شدند، با وجود اینکه تأثیر اصلی ازآن رومی ها و بیزانسی ها بود. جواهرات و تصویر پردازی های مذهبی با کیفیت در سراسر اروپای غربی تولید شد، شارلمان و دیگر پادشاهان حمایت خود را از کتاب و اثرات هنری مذهبی و دینی نشان دادند. برخی از اثرهای هنری مهم آن دوران، بارو نکردنی (دست نوشته های تذهیب کاری شده و نورانی) بودند و توسط راهبان بر روی میشَن یا کاغذ مُهر کشیده و با استفاده از رنگ های طلایی، نقره ای و قیمتی برای نورانی کردن بخشهایی از نوشته های کتاب مقدس تولید شدند.