لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود پاورپوینت مينوزها توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود پاورپوینت مينوزها قرار داده شده است 2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت  تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید 3-پس از پرداخت هزینه ، حداکثر طی 4 ساعت پاورپوینت خرید شده ، به ادرس ایمیل شما ارسال خواهد شد 4-در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد 5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

اسلاید ۱ :

مقدمه :

هدف از اين تحقيق آشنايي با مينوزها مي باشد . در اين مجموعه سعي شده تا اطلاعات كلي در مورد مينوزها جمع آوري در ۳ قسمت مجزا ارائه شود :

بخش اول : كانون وميزبان مشخصات ، زيست شناسي ، سيكل زندگي  ، نحوه خسارت و پراكندگي و … مربوط به مينوز لكه مارپيچ

بخش دوم : كانون زندگي ، ميزبان ؛ زيست شناسي ، سيكل زندگي در چند ميزبان ، نحوه خسارت مربوط به مينوز لكه كرد .

بخش سوم : روشهاي كنترل مينوزها

اسلاید ۲ :

مينوز لكه  مارپيچ برگ :

Clerkella lyonetia

) lep:lyonetiidae )

كانون وميزبانها :

اين حشره در استانهاي تهران ، مركزي ، خراسان ،  آذربايجان ، كردستان ، باختران و اصفهان روي سيب ، گلابي ، به ، گلاس ، آلبالو  ، آلو  ، گوجه ، آلو ، زالزالك وازگيل ديده شده است .

مشخصات :

حشره بالغ : پهناي بال ۹ ميلي متر ، عموما سفيد درخشان . حاشيه بالهاي كوچك پوشيته از موي زبربلند  ، جلوش سفيدنقره اي براق با قهوه اي مايل به قرمزو لكه سياه كوچك در نوك بال .

لارو: به طول ۹-۸ ميلي متر ؛ به تدريج قسمت خلفي آن باريك مي شود. سبز رنگ با دو لكه تيره روي ۳ بند اول .

اسلاید ۳ :

شفيره : در يك پيله سفيد ، به شكل كشيده و آويزان در شاخه ها بوسيله نخ هاي ابريشمي عين تختخواب سفري ، رنگ پيله شبيه ساتن .

زيست شناسي :

حشره بالغ  به شب تمايل دارد و طول عمر آن ۷ تا ۱۰ روز مي باشد . جنين در تخم بعد از ۱۵ روز شكل ميگيرد . دوره لاروي ۲۰ تا ۲۵ روز مي باشد .

دوره شفيرگي ۱۵ روز مي باشد.

زمستان را به صورت حشره كامل (بيد) در پناهگاههاي مختلف از جمله زير پوستك هاي تنه و شاخه ها ، لابه لاي كركهاي ريخته ، زير بقاياي گياهي و داخل دالانهاي خالي حشرات چوبخوار و پناهگاهاي مختلف موجود در خاك مي گذرانند . خروج حشرات كامل در بهار با باز شدن جوانه هاي برگ همزمان مي باشد .

اسلاید ۴ :

در اين زمان گلها هنوز نشكفته اند . به نظر مي رسد كه حشرات كامل به محض خروج بدون اينكه تغذيه اي بنمايند ، جفت گيري مي كنند . تخمها به صورت انفرادي در سطح زيرين برگ گذاشته مي شوند . حشره ماده تخم خود را زير اپيدرم ميگذارد . اولين دالان هاي لاروي را مي توان بلافاصله پس از گلدهي ديد . دالان لاروي روي باريك و بلند و مارپيچ است . طول اين دالانها گهگاه از ۱۰ سانتي متر نيز تجاور مي نمايد . خسارت ناشي از لاروهاي اين نسل ناچيز است كه علت اصلي آن را بايد تلفات شديد حشرات كامل در طول زمستان دانست . شفيره خارج از دالان لاروي و داخل پيله سفيد رنگي به شكل گهواره كه در چهار گونه خود بوسيله تار به سطح برگ چسبيده است تشكيل مي شود . لارو براي شفيرده شدن معمولا برگهايي را انتخاب مي كند كه عاري از دالان لاروي باشند .

اسلاید ۵ :

لاروها معمولا به صورت گروهي در يك مكان شفيره مي شوند . شفيره ها در هر دو سطح برگ ديده مي شوند ولي در كل تعداد آنها در سطح زيرين برگها بيشتر از سطح روئي است .

سيكل زندگي :

اين آفت ۳ تا ۴ نسل در سال دارد .

حشره كامل بعد از  زمستانگذاري در اواسط فروردين تا اوايل خرداد ماه (april and may ) تخمگذاري مي كند . پرواز دوم آن در اوايل خرداد تا اوايل مرداد(june-july) اتفاق مي افتد و شروع دوره سوم يا ظهور نسل سوم در مرداد ماه مي باشد. زمان پروانه چهارم از شهريور تا آبانماه مي باشد (septemeber to November)

اين ها ماههايي هستند ( سه بار تخمگذاري دارد) كه آفت به خواب زمستانه مي رود .

اسلاید ۶ :

خسارت :

مينوزها باعث ايجاد لكه هاي زرد در برگها و ريختن نابهنگام آنها مي شوند.اين گياهان ضعيف مي شوند و شاخ و برگ كم پشتي دارند . ادامه هجوم اين آفات باعث خشكيدن سرشاخه ها و ضعيفي بيش از حد گياهان مي شود و همچنين باعث مستعد شدن آنها در مقابل بيماريها و از بين رفتن قسمتهاي زرد گياه در زمستان و سرما مي شود .

خسارت عمده اين گياه باعث كاهش زيبايي وبازار پسندي گياهان ميزبان است .خسارت شديد مي تواند باعث ريختن برگها شود بخصوص اينكه درخت تا بهار سال آينده بدون برگ باقي مي ماند در جاهايي كه اين آفت بمقدار زيادي وجود دارد باعث كاهش قدرت رشد و نيرو و توان درختان و در نتيجه توان توليد ميوه نيز در آينده كاسته مي شود

اسلاید ۷ :

ارزيابي درصد انگلي تخم درمينوز لكه مارپيچ، لاروها در هلو (reach orchards ) تحت مديريت مختلف : آمار زندگي ، مرگ و انگلي شدن لارو مينوز برگ هلو در فاصله زماني دو يا سه روزه از آپريل تا نوامبر ۱۹۹۴ وآپريل تا اكتبر ۱۹۹۵ وارسي شد .

شيوع در برگها بوسيله نمونه گيري دو جانبه در اين واريته هلو تحت مديريت مختلف تعيين شده بود وسپس شيوع در برگ با نمونه گيري از ميان افراد موردآزمايش سرنوشت هركدام از مينوز برگ معلوم شد . شيوع فصلي ۷ نسل مجزا در هر دو سال نمايان شده تعداد لارو در هر نسل با اداره محاسبات برآورد شد. از برآورد تعداد لاروهاي انگلي به خوبي درصد تخم هاي پارازيته شده براي هر نسل و در سراسر سال تعيين شد . نتيجه سالانه حدود ۹% انگلي در اسپري حشره كش و حدود ۱۹% در سموم غير اسپري بود . ارتباط بين ميزبان و تراكم پارازيت در نسل هاي پي در پي تمايل به سوي چرخش در خلاف جهت حركت عقربه ساعت نشان مي دهد .

اسلاید ۸ :

مينوز لكه گرد

Scitella leucoptera

Lep:lyontiidate

اين حشره تا كنون در استانهاي تهران ، مركزي  ،گرگان ،منطقه شاهرود ، خراسان ، آذربايجان و اصفهان ديده شده است ولي احتمالدارد در ساير نقاط ميوه خيز نيز فعاليتي داشته باشد . فعاليت اين حشره تا كنونروي سيب ، گلابي ، به ،گيلاس ، آلبالو ،گوجه ، آلو ، ازگيل و تمشك ديده مي شود .

اسلاید ۹ :

زيست شناسي

اين آفت در نقاطي با ارتفاع حدود ۲۰۰۰ متر داراي سه نسل در ارتفاع ۲۲۰۰ داراي دو نسل و درنواحي مانند كرج چهار نسل در سال دارد . زمستان را به صورت شفيره داخل پيله زرد پوستكهاي تنه و شاخه هاي قطور درختان و داخل شكاف هاي موجود روي آنها ، محل انشعاب شاخه ها ؛ داخل علف ها ؛ روي برگهاي خشك ريخته شده درخت ميزبان و داخل شكافهاي موجود در خاك پاي درختان به سر مي برد . جفت گيري پروانه ها تقريبا بلافاصله بعد از خروج از پيله هاي شفيرگي آغاز و تخمريزي نيز به فاصله كوتاهي صورت مي گيرد .

تخم ها به صورت انفرادي ودر سطح زيرين برگها قرار داده مي شوند . تعداد تخم ها حداقل ۳۳ و حداكثر ۸۴ و متوسط ۵۸ عدد مي باشد . دوره جنيني در نسلهاي مختلف متفاوت است . درنسلهاي تابستانه اين دوره در نقاط مرتفع(۱۹۵۰ متر) ۱۲ تا ۱۵ روز و دركرج ۷ تا ۱۰ روز مي باشد .

اسلاید ۱۰ :

لاروها از محل اتصال تخم به برگ اپيدرم تحتاني برگ را سوراخ كرده و داخل پارانشيم شده و خود را به زير اپيدرم فوقاني برگها مي رسانند . دالان ها گهگاه و مخصوصا در گلابي قهوه اي  و تيره دارند . فضولات لاروي در مسير حركت لاروها درداخل دالان ديده مي شوند . لاروها پس از رسيدن به نهايت رشد پوسته دالان خود را در سطح دروني برگ پاره كرده و در خارج از آن در جستجوي محل مناسب براي شفيره شدن بر مي آيند . در اين زمان است كه مي توان تعداد زيادي از آنها رادرحالتي آويزان از شاخ و برگ درختان ديد كه درصدد رساندن خود به قسمت هاي پاييني درختان و يا سطح خاك مي باشند .