لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود پاورپوینت نگاهي گذرا به مدارك بين المللي IT وبررسي مدرك CCNA توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود پاورپوینت نگاهي گذرا به مدارك بين المللي IT وبررسي مدرك CCNA قرار داده شده است 2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت  تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید 3-پس از پرداخت هزینه ، حداکثر طی 4 ساعت پاورپوینت خرید شده ، به ادرس ایمیل شما ارسال خواهد شد 4-در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد 5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

اسلاید ۱ :

آشنائي با انواع روترها

روترهای سخت افزاری : روترهای فوق ، سخت افزارهائی می باشند که نرم افزارهای خاص توليد شده توسط توليد کنندگان را اجراء می نمايند .نرم افزار فوق ، قابليت روتينگ را برای روترها فراهم نموده تا آنان مهمترين و شايد ساده ترين وظيفه خود که ارسال داده از يک شبکه به شبکه ديگر است را بخوبی انجام دهند . اکثر شرکت ها ترجيح می دهند که از روترهای سخت افزاری استفاده نمايند چراکه آنان در مقايسه با روترهای نرم افزاری، دارای سرعت و اعتماد پذيری بيشتری می باشند .

روترهای نرم افزاری : روترهای نرم افزاری دارای عملکردی  مشابه با روترهای سخت افزاری بوده و مسئوليت اصلی آنان نيز ارسال داده از يک شبکه به شبکه ديگر است. يک روتر نرم افزاری می تواند يک سرويس دهنده NT  ، يک سرويس دهنده نت ور و يا يک سرويس دهنده لينوکس باشد . تمامی سيستم های عامل شبکه ای مطرح ،دارای قابليت های روتينگ از قبل تعبيه شده می باشند .

اسلاید ۲ :

آشنائی با سيستم عامل روتر

IOS ( برگرفته از Internetwork Operating System ) ، نرم افزاری است كه از آن به منظور كنترل روتينگ و سوئيچينگ دستگاه های بين شبكه ای استفاده می گردد . بدون وجود يك سيستم عامل ، سخت افزار قادر به انجام هيچگونه عملياتی نخو اهد بود .

IOS ،‌ سرويس های‌ شبكه ای زير را ارائه می نمايد :

üعمليات روتينگ و سوئيچينگ

üدستيابی ايمن و مطمئن به منابع شبكه

üقابليت توسعه و تغيير پيكربندی شبكه

ماهيت اينترفيس IOS

نرم افزار IOS از يك اينترفيس خط دستوری و يا CLI ( برگرفته از command-line interface ) استفاده می نمايد. IOS يك تكنولوژی كليدی است كه از آن در اكثر خطوط توليد محصولات شركت سيسكو استفاده می گردد .

اسلاید ۳ :

برای دستيابی به محيط IOS از روش های متعددی استفاده می گردد :


 console session :

در اين روش با استفاده از يك اتصال سريال با سرعت پائين، كامپيوتر و يا دستگاه ترمينال را مستقيما” به پورت كنسول روتر متصل می نمايند .

 ( سرويس شبكه ای خاصی بر روی روتر پيكربندی نشده است)

Dialup :

در اين روش با استفاده از مودم و از طريق پورت كمكی ( AUX ) با روتر ارتباط برقرار می گردد

:Telnet

پيكربندی گردد  IP   در اين روش می بايست حداقل يكی از اينترفيس ها با يك آدرس 

اسلاید ۴ :

راه اندازی اوليه روتر

پس از روشن كردن روتر ، در اولين اقدام برنامه ای موسوم به POST   اجراء می گردد. برنامه فوق در حافظه ROM ذخيره و مشتمل بر روتين هائی است كه تمامی عناصر سخت افزاری روتر نظير پردازنده ، حافظه و پورت های اينترفيس شبكه را بررسی و تست می نمايد . پس از حصول اطمينان از صحت عملكرد سخت افزار ،‌ فرآيند راه اندازی روتر بر اساس مراحل زير دنبال می شود :

  مرحله اول :

اجرای برنامه bootstrap loaderموجود در حافظه ROM . برنامه فوق ، مشتمل بر مجموعه ای از دستورالعمل به منظور تست سخت افزار و مقداردهی اوليه IOSبرای انجام وظايف محوله می باشد .

اسلاید ۵ :

  مرحله دوم :

 يافتن محل ذخيره IOS . فيلد بوت ريجستر پيكربندی، مكان ذخيره IOS را تعيين می نمايد . در صورتی كه مشخص شده باشد كه می بايست IOS از طريق حافظه فلش در حافظه مستقر گردد ولی IOS در حافظه فلش موجود نباشد ،‌ يك نسخه از IOS با امكانات محدودتر از طريق حافظه ROM در حافظه مستقر خواهد شد .

مرحله سوم :

استقرار IOS image در حافظه . در اين مرحله IOS در حافظه مستقر می گردد

 مرحله چهارم :

 استقرار فايل پيكربندی در حافظه و اجرای دستورات آن

مرحله پنجم :

فعال شدن  Setup mode در صورتی كه فايل پيكربندی در    NVRAM موجود نبود اين mode با يك سري سوالات  تنظيمات اوليه مورد نياز روتر را تنظيم مي كند.