لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود پاورپوینت کاشت ، داشت ، برداشت پنبه توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود پاورپوینت کاشت ، داشت ، برداشت پنبه قرار داده شده است 2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت  تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید 3-پس از پرداخت هزینه ، حداکثر طی 4 ساعت پاورپوینت خرید شده ، به ادرس ایمیل شما ارسال خواهد شد 4-در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد 5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

اسلاید ۱ :

کاشت پنبه

آماده‌سازی زمین برای پنبه

زمان کاشت بذر پنبه

عمق کاشت بذر و فاصله بوته‌ها در پنبه

آماده‌کردن بذر پنبه

کرک‌گیری

ضدعفونی کردن بذر پنبه

روش‌های کاشت بذر پنبه

مقدار بذر پنبه

اسلاید ۲ :

آماده‌سازى زمين براى پنبه

براى آماده‌سازى زمين سه مرحله شخم، ديسک و ماله‌کشى انجام مى‌گيرد:  

اسلاید ۳ :

شخم: شخم يکى از کارهاى مهم در آماده‌سازى زمين براى کشت پنبه است که به‌صورت عميق و نسبتاً عميق و براى زير و رو کردن خاک انجام مى‌شود. بيشتر کشاورزان در فصل بهار شخم مى‌زنند. برخى نيز در فصل پائيز يا زمستان اين کار را انجام مى‌دهند.  

اسلاید ۴ :

   ديسک: بذر براى بهتر سبز شدن نياز به بستر نرم و آماده دارد. به‌همين دليل در ماه‌هاى اسفند و فروردين عمقى از خاک زراعى را که بذر در آن قرار خواهد گرفت، به‌وسيله ديسک که با تراکتور کشيده مى‌شود، نرم مى‌کنند.  

اسلاید ۵ :

ماله‌کشى: پس از ديسک‌زنى با استفاده از ماله‌هاى چوبى يا غلطک، زمين را هموار و بستر بذر را فشرده و آماده کاشت مى‌کنند.  

اسلاید ۶ :

کرک‌گيرى

    بذر پنبه داراى کرک‌هائى است که به آن ”لينتر“ گفته مى‌شود، حتى درصورتى‌که بذر در کارخانه لينترگيرى شود، باز مقدارى کرک روى دانه مى‌ماند که هنگام کاشت اشکال‌هائى به‌شرح زير ايجاد مى‌کند:  

اسلاید ۷ :

– کرک مانع جذب آب توسط بذر مى‌شود و در نتيجه بذر ديرتر سبز مى‌شود.  

– کرک باعث آلودگى بذر به انواع قارچ‌ها مى‌شود.  

– کرک باعث به‌هم چسبيدن بذرها مى‌شود و در کار ماشين بذرکار اشکال ايجاد مى‌کند.  

– ضدعفونى کردن بذرهاى کرک‌دار دشوار است.  

– کرک مصرف بذر را افزايش مى‌دهد.  

– براى جلوگيرى از اين اشکالات بذر را به سه روش کرک‌گيرى مى‌کنند:  

اسلاید ۸ :

   کر‌گ‌گيرى دستى: در اين روش کشاورزان بذر پنبه را با مخلوطى از آب و خاکستر يا خاک معمولى مالش مى‌دهند تا کرک‌ها روى دانه خوابانده شود و دانه‌هاى به‌هم چسبيده از هم جدا شوند – (اين روش در واقع کرک‌گيرى نيست بلکه با روش‌هائى مانع به‌هم چسبيدن بذر و برخى از اشکالات مى‌شود که نام برده شد)  

اسلاید ۹ :

  کرک‌گيرى با حرارت: اين روش به‌طور آزمايشى انجام شده و بين کشاورزان رايج نيست. در اين روش بذر را در کارخانه سريعاً از روى شعله آتش عبور مى‌دهند در نتيجه کر‌ک‌ها مى‌سوزند.  

  روش شيميائى: با استفاده از اسيد کلريدريک يا اسيد سولفوريک کرک‌ها را از بين مى‌برند.  

اسلاید ۱۰ :

ضدعفونى کردن بذر پنبه

    بذر پنبه را پيش از کاشتن در مقابل بعضى از آفت‌ها (آگروتيس و مگس هيلميا) و عوامل بيمارى‌زا با استفاده از سموم قارچ‌کش و حشره‌کش مناسب (مانند براسيکو) به نسبت ۶ در هزار ضدعفونى مى‌کنند. (يک هزار کيلو بذر، ۶ کيلو سم مصرف مى‌شود)