لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود پاورپوینت کرایو توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود پاورپوینت کرایو قرار داده شده است 2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت  تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید 3-پس از پرداخت هزینه ، حداکثر طی 4 ساعت پاورپوینت خرید شده ، به ادرس ایمیل شما ارسال خواهد شد 4-در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد 5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

اسلاید ۱ :

رسوب سرد يا كرايو پرسيپيتات (Cryo precipitate)

كرايو بخشي از پلاسماي تازه بوده كه در سرما غير محلول است .

براي تهيه اين فرآورده نخست بايد حداكثر ظرف ۶ ساعت پس از اهداي خون FFP  را تهيه كرد. انجماد كامل واحدهاي پلاسما نبايد بيش از يك ساعت به طول بكشد.

 پلاسماي تازه منجمد در ۱۸- درجه سانتي گراد و يا ترجيحاً در ۳۰- درجه سانتي گراد نگهداري مي شود . حداكثر زمان استفاده از FFP  يكسال است .

در عرض اين مدت يكسال , در هر زمان مي توان از آن كرايو تهيه كرد. واحدهاي FFP  كه براي تهيه كرايو به كار مي روند بايد حداقل ۲۰۰ سي سي حجم داشته باشند.

 چنانچه FFP در حرارت ۴ درجه سانتي گراد ذوب شود , توليد رسوب سفيد رنگي به نام كرايو مي كند.

اسلاید ۲ :

کرایو پور پلاسما Cryo poor plasma

پس از تهیه و جدا کردن کرایو از منبع FFP پلاسمای ذوب شده در سانتریفوژ با دمای ۴ درجه وبا دور تند سانتریفوژ شده و سپس سوپر ناتانت بالای کرایو به کیسه جانبی هدایت می شود. که همان  CPP  نامیده می شود.

این فرآورده حاوی مقادیر خیلی کم فیبرینوژن، فاکتور  VIII:Cو فون ویلبراند می باشد و سایر فاکتور های پلاسمایی را به حد کافی دارد.

اسلاید ۳ :

کاربرد بالینی کرایو پور پلاسما

۱) درمان بیماران مبتلا به TTP

۲) درمان بیماران مبتلا به Hus

۳) به عنوان ماده جایگزین در درمان TTP و Hus با روش پلاسما فرزیس

۴) به عنوان منبع تهیه آلبومین و ایمونوگلوبین ها در پالایشگا های پلاسمای خون

اسلاید ۴ :

نکات پرستاری

üحجم این فرآورده  ۱۰ – ۲۰  میلی لیتر است

üبراي مصرف كرايو ابتدا بايد در ۳۷ درجه سانتي گراد ذوب شود و پس از ذوب شدن نبايد دوباره منجمد گردد و لازم است هر چه سريعتر مصرف گردد. پس از ذوب شدن فقط تا ۴ ساعت در دماي اتاق قابل نگهداري و مصرف است و در صورت عدم مصرف به مدت ۲۴ ساعت در يخچال ۶-۱ درجه سانتي گراد قابل نگهداري است .

üكرايو را پس از تهيه بايد هرچه زودتر مصرف نمود و يا حداكثر در عرض دو ساعت پس از تهيه در دماي۳۰- درجه سانتي گراد منجمد شود

üكرايو بايد از طريق فيلتر ۲۰۰-۱۷۰ ميكروني ( صافي استاندارد) تزريق شـود

اسلاید ۵ :

üكيســه هاي كـرايو و FFP  را به صورت افقي منجمد و آن ها را به حالت عمودي نگهداري می کنند.

üفرآورده بايد در دماي ۳۰- درجه سانتي گراد و حداكثر تا يكسال نگهداري شود

ü ميزان مصرف كرايوبستگی به عوامل مختلفی داشته و معمولاً يك واحد ( كيسه ) به ازاء هر ۷ تا ۱۰ كيلوگرم وزن بدن مي باشد

üسرعت تزریق بسته به تحمل بیمار و باید هرچه سریعتر تزریق شود.