مقدمه
فناوري ساخت برج‌هاي بلند در دنيا، عمر زيادي ندارد. برج‌هاي بلند از اين جهت اهميت زيادي دارند كه براي چندين منظور مورد استفاده قرار مي‌گيرند. از طرفي براي انجام يك طرح بزرگ چندمنظوره، طبعاً بايد توان فني و مهندسي در زمينه‌هاي مختلف در كشور موجود باشد. همچنين بايد شرايطي فراهم كرد كه همه بتوانند در كنار هم و با برنامه‌ريزي كار كنند.

وقتي كشوري فناوري موشكي دارد، يعني كه مهندسي مكانيك، هوا و فضا، شيمي و متالوژي، كامپيوتر، برق و مخابرات پيشرفته‌اي دارند و مهمتر اينكه مي‌توانند اين فناوري‌ها را در كنار هم قرار دهند و محصول نهايي توليد كنند. برج هم چنين چيزي است. براي ساختن يك برج، بايد توان مهندسي عمران و سازه، مهندسي معماري، مهندسي مكانيك، برق مخابرات و همچنين قدرت توليد و كنترل ساخت قطعات، تاسيسات و غيره وجود داشته باشد و البته شرايطي كه اين

فناوري‌ها بتوانند كنار هم كار كنند. ايده ساختن يك برج مخابراتي ـ تلويزيوني در تهران حدود ۸ سال پيش مطرح شد. سپس مطالعات دقيق براي بررسي امكان و چگونگي ساخت آن انجام شد. تا اينكه طرح در سال ۱۳۷۵ رسماً شروع به كار كرد.
برج ميلاد به عنوان نخستين تجربه مهندسي كشور در طراحي و ساخت سازه‌هاي بلند ويژه از اهميت خاصي برخوردار است. مجموعه مطالعات سازه‌اي با همكاري مشاور خارجي براي

قسمت‌هاي مختلف اين سازه (فونداسيون، بدنه اصلي يا Shaft، سازه رأس و دكل آنتن) منطبق بر معبرترين آيين‌نامه‌هاي بين‌المللي صورت گرفته و تحليل‌ها بر مبناي دو مدل، يكي با اعضاي يك بعدي و ديگري با اعضاي يك بعدي و دو بعدي كنترل شده است. به منظور اطمينان از صحت بارهاي جانبي باد مجموعه‌اي از مطالعات تحليلي و آزمايشگاهي انجام شده است كه در اين نوشتار در ارتباط با هر يك از آنها توضيحاتي به اختصار ارائه شده است. با توجه به شكل خاص مقطع برج و خاصيت هوابند (Bluff) بودن آن وقوع برخي ناپايداري ديناميكي از موضوعات مورد جستجو و پر

اهميت اين مجموعه مطالعات است.
جايگاه سازه مهمي چون برج ميلاد در مديريت بحران زلزله كلان شهر تهران امري است كه به كاركرد مخابراتي – تلويزيوني اين پروژه چند منظوره مربوط مي‌شود. پيش‌بيني‌هاي انجام شده در پروژه برج ميلاد در خصوص نحوه جمع‌آوري اطلاعات مربوط به خسارات ناشي از زلزله و انتقال اين اطلاعات به مراكز مديريت بحران كلان شهر، از اهم مواردي است كه در اين مقاله به آنها

مي‌پردازيم. بديهي است هرگونه عملكرد سازه در طول مدت مديريت بحران بستگي مستقيم به امكان پايداري سازه بعد از زلزله دارد كه اشاره كوتاهي نيز به مباحث مربوط به پايداري سازه‌اي خواهيم داشت.

برج ميلاد
در سال ۱۳۷۱ از سوي دستگاه‌هاي اجرايي پيشنهاد احداث سازه‌اي نمادين به عنوان سمبل شهر تهران در قالب برج و تالار شهر در شهرداري تهران مطرح شد و مورد بررسي قرار گرفت.
در پايان سال ۷۲ گزارش مطالعات شناخت مرحله اول ۱۷ نقطه از شهر تهران را به عنوان مكان‌هايي كه مي‌تواند هدف مورد نظر را برآورده سازد، تعيين كرد. چهار منطقه شامل تپه‌هاي عباس‌آباد، لويزان، يوسف‌آباد و كوي نصر به عنوان گزينه‌هاي برتر برج با كاربري غالب مخابراتي ـ تلويزيوني پيشنهاد شد.
با توجه به معيارهاي فني و اقتصادي و نيز موقعيت خاص تپه‌هاي كوي نصر در جنوب بزرگراه شهي

د همت اين امكان به عنوان بهترين گزينه برتر برگزيده شد. سپس دستور نقشه‌برداري و مطالعات مكانيكي خاك داده شد و در سال ۱۳۷۳ مطالعات ژئوتكنيك و زمين‌شناسي انجام گرفت. اين مكان در مجاورت پارك‌هاي بزرگ پرديسان و نصر قرار گرفته و در حد فاصل بزرگراه‌هاي شهيد همت، شيخ فضل‌ا… نوري و شهيد چمران و رسالت واقع شده است. سپس با بررسي كاستي‌هاي شهر تهران احداث هتل پنج ستاره و مركز همايش‌هاي بين‌الملل مورد توجه قرار گرفت. در تحقيقات صورت گرفته توسط كارشناسان، كمبود فضاهاي گردهمايي در شهر بزرگ تهران از نارسايي‌هاي شهري و در ديدگاهي وسيع‌تر از جمله نيازهاي ملي شمرده شد. با توجه به گسترده شدن حوزه خدمات مجموعه تالار و برج و در جهت اجرايي نمودن طرح‌هاي ياد شده شركت يادمان سازه راهبري طرح عظيم مركز ارتباطات بين‌المللي تهران را به عهده گرفت.
پس از تكيمل مطالعات فاز اول، مطالعات مرحله دوم برج مخابراتي ـ تلويزيوني شروع و به موازات آن عمليات اجرايي قسمتهايي از آن آغاز شد. همزمان با شروع مطالعات مرحله دوم اجرايي شدن

عمليات ساخت برج مخابراتي ـ تلويزيوني ميلاد فكر ايجاد يك مركز كه بتواند از كاربري‌هاي متنوع اين مجموعه استفاده كند و نيز با رفع كاستي‌ها بر جاذبه اقتصادي آن بيفزايد، مديريت را بر آن داشت تا به لحاظ سابقه نياز شهر تهران، موضوع ايجاد مركز تجارت بين‌المللي را نيز در مجموعه بررسي

نمايد. تفكر تأسيس چنين مركزي با هدف ارتقاء حوزه تجارت صنعتي و تجارت الكترونيك و كمك به توسعه صادرات غير نفتي و بالأخره هم‌افزايي كارآيي هر يك از اجزاي مركز ارتباطات بين‌الملل شكل گرفت. از اين رو برج ميلاد تهران به عنوان مركز ارتباطات مخابراتي ـ تلويزيوني، مركز همايشها و جشنواره‌هاي بين‌المللي و هتل پنج ستاره به عنوان مركز ارتباطات فرهنگي، اجتماعي و گردشگري در نهايت مركز تجارت بين‌الملل به عنوان مركز مبادلات تجاري شناخته شد.

عمليات اجرايي در سال ۱۳۷۵ توسط پيمانكار اصلي شروع شد و مجموعه هم‌اكنون در حال شكل‌گيري است. اجزاي مجموعه مركز ارتباطات بين‌المللي تهران جدا از كاربردهاي مستقل خود در تأثير متقابل با ساير قسمتها قرار گرفته است كه مي‌تواند برخي مشكلات شهر تهران و در نهايت كشور را حل نمايد و از ديدگاه معماري شهري به لحاظ برخورداري از شاخص‌هاي آن نماد مناسب و منحصر به فردي براي نمايش اقتدار و عزم ملي ملت مسلمان ايران و جمهوري اسلامي ايران خواهد بود.
از آنجايي كه اطلاع‌رساني اساسي‌ترين ركن تجارت به حساب مي‌آيد، با در اختيار داشتن برج مخابراتي و بهره‌گيري از ارتفاع آن زيرساخت‌هاي تسهيل تجاري نيز فراهم خواهد شد. به همين لحاظ احداث مركز تجارت بين‌المللي در مجاورت برج مخابراتي مورد مطالعه قرار گرفت و كاربرد آن طي مطالعات امكان‌سنجي و اقتصادي تأييد شد. همچنين مطالعات مربوط به محل اقامت بازرگانان خارجي و بازديدكنندگان داخلي/خارجي لزوم ساخت هتل و مركز همايش‌ها را مورد تأييد قرار داد.
اهداف طرح مركز ارتباطات تهران

 پوشش امواج مخابراتي/ تلويزيوني و هواشناسي
 امكان واگذاري مراكز اداري، تجاري با هدف بازگشت سرمايه
 بهره‌گيري از امكانات رستوران گردان در سازه رأس برج با هدف سودآوري
 ساخت موزه انقلاب اسلامي در مجاورت سازه برج
 توسعه تجارت بين‌الملل و به خصوص تجارت الكترونيك (E-commerce) از طريق تسهيلات تجاري و فن‌آوري اطلاعات و تبادل آن (خدمات اينترنت)
 بهره‌گيري از تسهيلات گردهمايي و برگزاري اجلاس‌هاي ملي و بين‌المللي

 استفاده از خدمات اقامتي و سياحتي هتل پنج ستاره مركز ارتباطات تهران
 واگذاري دفاتر تجاري و مراكز تجاري پاي برج، هتل و مركز تجارت بين‌المللي به منظور بازگشت سرمايه.
معرفي اجزاي مركز ارتباطات بين‌المللي تهران
برج ميلاد
اين برج سازه‌اي است بتني كه در ضلع جنوبي اتوبان شهيد همت بر روي تپه‌هاي نصر در حال ساخت است. برج ميلاد با كاربردهاي متنوع، ۴۳۵ متر از سطح زمينهاي مجاور ارتفاع دارد كه از اين نظر چهارمين برج مخابراتي ـ تلويزيوني بلند جهان و از نظر وسعت كاربردي سازه رأس برج اولين آن در ميان تمامي برجهاي دنيا محسوب مي‌شود.

شكل ۱- موقعيت برج ميلاد در ميان ساير سازه‌هاي مشابه در جهان [۲]
مشخصات بدنه برج ميلاد
پايه اصلي بتن‌آرمه است. ارتفاع آن ۳۱۵ متر از روي زمين طبيعي با مقطع حجره‌اي (سلولار) است. حدود ۳۳۰۰۰ متر مكعب بتن در آن مصرف شده است. اين بدنه شامل هسته مركزي و چهار عدد باله است. درون هسته مركزي ۳ حجره به آسانسورها و يك حجره به راه پله اضطراري اختصاص يافته است. باله در تراز صفر برج به صورت ذوزنقه در چهار طرف قرار دارد و تا ارتفاع ۲۴۰ متري به صورت هرمي شكل كاهش مقطع دارد. هسته مركز از اين تراز به تنهايي تا ۳۱۵ متر ادامه مي‌يابد. از تراز ۲۴۵ تا ۳۱۵ متر سازه رأس برج قرار دارد.

مشخصات معماري و كاربردي سازه رأس برج ميلاد
ساختمان رأس برج ميلاد مجموعه‌اي از ۱۲ طبقه با كاربردهاي مختلف در طبقات است. اين ساختمان پس از اجراي بدنه اصلي برج تا تراز ۳۱۵+ ساخته و در بالاي بدنه اصلي نصب مي‌شود. قسمت مركزي سازه رأس برج بتني است كه قبلاً در امتداد بدنه اصلي برج و از تراز ۲۴۷+ تا ۳۱۵+ اجرا شده است.

تصوير (۱) [۲]

جدول شماره (۱): سازه رأس برج [۱]
نام فضا كاربري مساحت فضا (بدون تراس) مساحت تراس فضاي خدمات، سرويس‌ها و پله‌ها شفت مياني و داكت‌ها جمع
طبقه اول ـ تراز ۴۵/۲۵۴ منطقه ايمن از آتش ۳/۲۷۳ ـــــ ـــــ ۸/۲۱۰ ۱/۴۸۴
طبقه دوم ـ تراز ۰۵/۲۵۸ تأسيسات مكانيكي و برقي ۴۷۸ ـــــ ۵/۲ ۸/۲۱۰ ۳/۶۹۱
طبقه سوم ـ تراز ۶۵/۲۶۱ سالن ديد سربسته ۵/۶۳۳ ـــــ ۴۴ ۸/۲۲۴ ۳/۹۰۲
طبقه چهارم ـ تراز ۴۵/۲۶۶ ترياي سالن ديد سربسته ۲/۳۷۸ ـــــ ۹ ۸/۲۱۸ ۶۰۶
طبقه پنجم ـ تراز ۲۵/۲۷۱ گالري آزاد هنري ۵/۶۳۸ ـــــ ۳/۵۵ ۹/۲۱۹ ۷/۹۱۳
طبقه ششم ـ تراز ۰۵/۲۷۶ رستوران گردان ۹/۱۳۸۶ ـــــ ۹/۴۱۱ ۴/۲۲۴ ۲/۲۰۲۳
طقه هفتم ـ تراز ۸۵/۲۸۰ سكوي ديد سرباز ۴/۱۷۱۴ ۶/۹۸۸ ۴/۸۰ ۹/۲۱۰ ۳/۲۹۹۴
طبقه هشتم ـ تراز ۴۵/۲۸۴ مخابرات و تلويزيون ۷/۱۷۶۹ ـــــ ۶/۳۲ ۳/۲۰۳ ۶/۲۰۰۵
طبقه نهم ـ تراز ۰۵/۲۸۸ مخابرات و تلويزيون ۹/۱۱۰۹ ۶۸۴ ۷/۵۷ ۳/۲۰۳ ۹/۲۰۴۶
طبقه دهم ـ تراز ۸۵/۲۹۲ رستوران ويژه ۴/۴۸۴ ۷/۴۰۰ ۴/۵۹ ۷/۲۰۹ ۲/۱۱۵۴
طبقه يازدهم ـ تراز ۶۵/۲۹۷ بخش تأسيساتي ۹/۲۹۳ ۸/۵۳۳ ـــــ ۱/۱۸۰ ۸/۱۰۰۷
نيم طبقه يازدهم بخش تأسيساتي ـــــ ـــــ ۸/۹۸ ـــــ ۸/۹۸
طبقه دوازدهم ـ تراز ۴۵/۳۰۲ گنبد آسمان ۱/۴۰۱ ۱۳۰ ۱/۵ ۶/۷۹ ۸/۶۱۵
جمع ۸/۹۵۵۳ ۱/۲۷۳۷ ۷/۸۵۶ ۴/۲۳۹۶ ۱۵۵۴۴

سه طبقه تأسيساتي به ترتيب در ترازهاي مختلف وجود دارد كه مساحت هر طبقه ۷۰ متر مربع است. سازه فلزي رأس مشخصاتي به شرح ذيل را داراست:
 به طور كلي سازه رأس به دو قسمت عمده شامل سبد فلزي و قسمت فوقاني تقسيم مي‌شود.
 قسمت سبد فلزي سازه رأس به وزن ۱۳۰۰ تن در پاي كار مونتاژ شده است كه درمرحله اجرا پس از تقسيم به چهار مرحله (Stage) و با روش بالابري سنگين به وسيله جك‌هاي مخصوص، در محل قرار گرفته و نصب مي‌شود.

 قطعات واسطه مربوط به فاصله بين مراحل اصلي (Stage) فوق‌الذكر و نيز كليه قطعات فلزي سازه قسمت فوقاني به روش بالابري سبك بالا برده و در محل خود نصب مي‌شود. در قسمت پائيني سبد فلزي يك مجموعه مخروطي شكل بتني اجرا مي‌شود كه نقش اصلي در انتقال بارهاي وارده ناشي از سازه (اعم از بارهاي ثقلي و افقي) برج را داراست. در اطراف مخروط بتني مذكور يك تير حلقوي بتني اجرا و سپس پس تنيده مي‌شود. همچنين قسمت مركزي سازه رأس (امتداد بدنه اصلي برج) در محدوده اجراي سازه فلزي رأس در امتداد عمودي پس تنيده مي‌شود.
 بدنه بيروني ساختمان رأس (نما) شيشه‌اي است كه در قسمت سبد فلزي، توسط قابهاي مخصوص به لوله‌هاي فلزي در بدنه سازه، متصل مي‌شود.

امكانات ويژه برج
۱٫ آسانسور: برج داراي شش آسانسور اصلي خواهد بود كه به صورت زير تفكيك مي‌شود:
آسانسور ميهمان ۲ دستگاه
آسانسور خدماتي ۱ دستگاه
آسانسور خدماتي و تلويزيوني و مخابراتي ۱ دستگاه
آسانسور رستوران گردان ۱ دستگاه
آسانسور گنبد آسمان ۱ دستگاه
علاوه بر شش آسانسور فوق يك آسانسور بين طبقات رأس حركت خواهد كرد.
۲٫ رستوران گردان
۳٫ محيط‌هاي روباز و سر بسته براي بازديد از شهر
۴٫ نمايشگاه دفاع مقدس در لابي
۵٫ امكانات ويژه مخابراتي
۶٫ امكانات ويژه تلويزيوني
۷٫ دكل مخابراتي با آنتنهاي متفاوت
۸٫ كافه تريا در رأس
۹٫ گالري آزاد هنري
۱۰٫ امكانات فروشگاهي در لابي
۱۱٫ فضاهاي خدماتي
ساختمان لابي
ساختمان لابي يك بناي شش طبقه (دو طبقه زير زمين، يك طبقه هم‌كف، سه طبقه فوقاني) با فونداسيون مشترك برج است. اين بنا بتني است و از تراز ۵/۹- متر آغاز مي‌شود و بام آن در تراز ۲۸ متر به بدنه اصلي برج متصل مي‌شود.

مساحت كل لابي حدود ۱۵۰۰۰ متر مربع است و مشخصات آن به شرح زير است:

تصوير (۲) [۲]

جدول شماره (۲): ساختمان لابي برج [۱]
نام فضا مساحت فضاها مساحت خدمات و سرويسها شفت و اجزاء مربوطه جمع كل
زيرزمين دوم لابي، تراز ۴۰/۹- ۹/۱۵۴۰ ۷/۱۲۸ ۵/۱۷۲۲ ۱/۳۳۹۲
نيم طبقه زير زمين دوم، تراز ۳۵/۶- ۹/۱۶۷۸ ۸/۷۰ ـــ ۷/۱۷۴۹
زيرزمين اول لابي، تراز ۳۵/۳- ۱/۲۸۰۱ ۷/۲۴۲ ۱/۶۹۷ ۹/۳۷۴۰
طبقه همكف لابي، تراز ۰۵/۱ ۴/۱۲۱۸ ۸/۱۹۵ ۹/۱۵۲۹ ۱/۲۹۴۴

طبقه اول لابي، تراز ۸۵/۵ ۴/۱۴۵۵ ۷/۳۱۶ ـــ ۱/۱۷۷۲
طبقه دوم لابي، تراز ۶۵/۱۰ ۸/۲۰۷۷ ۱/۱۳۰ ۳/۱۲۱۳ ۲/۳۴۲۱
نيم طبقه دوم لابي، تراز ۲۵/۱۴ ۱/۴۳۷ ۶/۷۰ ـــ ۷/۵۰۷
طبقه سوم لابي، تراز ۶۵/۱۷ ۳/۴۴۷۴ ۵/۶۲ ـــ ۸/۴۵۳۶

جمع ۹/۱۵۶۸۳ ۹/۱۲۱۷ ۸/۵۱۶۲ ۲۲۰۶۵
اين ساختمان در چهار محل توسط پل‌هاي ارتباطي به بدنه اصلي برج مرتبط مي‌شود و از اين طريق مي‌توان به آسانسورهاي موجود در بدنه اصلي دسترسي يافت.
مشخصات معماري لابي
۱٫ دال بتني كف طبقات و بام
۲٫ ديوار پيراموني زير زمين‌هاي اول و دوم يا ديوار حايل محيطي
۳٫ پل‌هاي ارتباطي
۴٫ پله‌ها و پله‌برقي‌هاي موجود در مجاورت شعاع داخل طبقات
امكانات ويژه لابي

۱٫ بخش‌هاي اداري تجاري
۲٫ پشتيباني
۳٫ موزه انقلاب اسلامي و دفاع مقدس (پيشنهادي)
دكل آنتن
اين سازه اسكلت فلزي به ارتفاع ۱۲۰ متر است كه از فولاد خاص ضد خوردگي ساخته مي‌شود. در ۴۵ متر بالايي دكل، سه نوع آنتن فرستنده نصب مي‌شود و در همين قسمت پوششي فايبرگلاس روي دكل قرار خواهد گرفت.
مركز همايشهاي بين‌المللي و مركز ارتباطات تهران
تعداد طبقات اين بنا ۸ طبقه (۵ طبقه زيرزمين، ۱ طبقه هم‌كف، ۱ نيم طبقه، ۱ طبقه فوقاني) است و داراي زيربنايي حدود ۵۰٫۰۰۰ متر مربع است.
سالن اصلي با قطر رينگ m40 ظرفيت گنجايش ۱۵۰۰ نفر را دارا مي‌باشد. امكانات ويژه مركز همايش به شرح زير است:

۱٫ اتاق جلسات: در كنار مركز همايش اتاق‌هايي با ظرفيت‌هاي متفاوت جهت برگزاري كنفرانس‌ها و جلسات قرار دارد كه داراي امكانات لازم براي برگزاري جلسات است.
۲٫ آسانسور: مركز همايش تهران داراي ۹ دستگاه آسانسور است.
۳٫ سيستم تهويه مطبوع: در مركز همايشها و جشنواره‌هاي بين‌المللي تهران هر صندلي داراي يك خروجي جهت تهويه هوا و سالن نيز جداگانه داراي خروجي‌هاي متعدد هوا است.
۴٫ پاركينگ: اين مركز داراي سه طبقه پاركينگ خودرو با ظرفيت بالا مي‌باشد كه هر طبقه به طور جداگانه داراي پاركينگ موتور سيكلت نيز هست.
۵٫ مركز گردهمايي: مركز گردهمايي، سالن دايره‌اي شكل و يك طبقه فوقاني كه از ۱۵۰۰ صندلي تشكيل شده است.
۶٫ صحنه و امكانات ويژه
۷٫ فضاهاي اداري و خدماتي
۸٫ واحد سمعي و بصري

۹٫ چاپخانه

جدول شماره (۳): مركز جشنواره‌ها و همايش‌هاي بين‌المللي [۱]
نام فضا سالن اصلي بالكن سالن اصلي بالكن خبرنگاري سالنهاي جنبي فضاي عمومي و دسترسي تراس تأسيسات انبار پاركينگ فضاي باز جمع
زير زمين پنجم، تراز ۶۵/۱۴۲۴ ــــ ــــ ــــ ــــ ۱۰۲۵ ۲۵۵ ۴۴۵ ــــ ۴۴۰۰ ــــ ۶۱۲۵
زيرزمين چهارم، تراز ۱۰/۱۴۲۸ ــــ ــــ ــــ ــــ ۱۰۲۵ ۱۵۸ ۴۴۰ ــــ ۳۹۶ ــــ ۲۰۱۹
زيرزمين سوم، تراز ۶۰/۱۴۳۱ ــــ ــــ ــــ ــــ ۱۰۲۵ ۱۱۲ ۱۰۶۰ ۷۸۰ ۲۵۶۰ ۴۴۳ ۵۹۸۰
زيرزمين دوم، تراز ۱۰/۱۴۲۵ ــــ ــــ ــــ ۳۲۱۱ ۱۳۲۴ ــــ ۱۴۶۵ ــــ ــــ ۱۴۲۶ ۷۴۲۶
زيرزمين اول، تراز ۶۰/۱۴۳۹ ــــ ــــ ــــ ۲۲۱۷ ۱۳۳۷ ۸۵۰ ــــ ــــ ــــ ــــ ۴۴۰۴
زيرزمين همكف، تراز ۱۴۴۴ ۱۵۹۶ ــــ ــــ ــــ ۳۱۹۹ ۱۲۰۵ ــــ ــــ ــــ ــــ ۶۰۰۰
نيم‌طبقه، تراز ۶۰/۱۴۴۸ ــــ ــــ ۲۸۱ ــــ ۲۴۲۵ ــــ ــــ ــــ ــــ ۲۰۰ ۲۹۰۶
طبقه اول، تراز ۱۰/۱۴۵۳ ــــ ۵۴۸ ــــ ــــ ۸۷۲ ۴۵۱۵ ۱۹۷ ــــ ــــ ــــ ۶۱۳۵

طبقه دوم، تراز ۱۰/۱۴۵۹ ــــ ــــ ــــ ــــ ــــ ۱۶۱۳ ۸۵۴ ــــ ــــ ــــ ۶۱۳۲
فضاي پشت بام ــــ ــــ ــــ ــــ ــــ ــــ ــــ ــــ ــــ ۱۸۴۴ ۱۸۴۴
جمع ۱۵۹۶ ۵۴۸ ۲۸۱ ۵۴۲۸ ۱۲۲۳۲ ۸۷۰۷ ۴۴۶۱ ۷۸۰ ۷۳۵۶ ۳۹۱۳ ۴۵۳۰۳

هتل پنج ستاره مركز ارتباط تهران
اين بنا شامل ۱۸ طبقه كه در مجموع داراي ۵۰۰ اتاق خواهد بود و حدود ۲m 97000 زيربنا مي‌باشد.
امكانات ويژه هتل عبارتند از:
۱٫ هتل پنج ستاره داراي ۱۵ آسانسور است.
۲٫ تهويه مطبوع: تهويه مطبوع اين هتل مطابق با استانداردهاي هتل‌هاي پنج ستاره است.
۳٫ پاركينگ: هتل داراي ۳ طبقه پاركينگ به ظرفيت ۲۰۰ خودرو است كه هر طبق

ه به طور جداگانه داراي پاركينگ موتورسيكلت نيز هست.
۴٫ فضاي ورزشي: در مجموعه حاضر استخر، سونا (خشك و بخار)، سالن بدنسازي وجود دارد.
۵٫ رستوران و تالار پذيرايي: هتل مركز ارتباطات تهران داراي ۳ رستوران با غذاهاي ايراني و خارجي يك تالار پذيرايي است.
۶٫ سالن نشيمن: در طبقه همكف و كليه طبقات، اين فضاها در نظر گرفته شده است.
۷٫ اتاق جلسات
۸٫ درمانگاه
۹٫ آژانس تاكسي و مسافربري
۱۰٫ فضاهاي اداري و خدماتي
۱۱٫ واحدها تجاري

تصوير (۳) [۱]
جدول شماره (۴): هتل پنج ستاره [۱]
نام فضا فضاي اتاقها تراس لابي و فضاي عمومي خدمات جنبي فضاي عمومي و دسترسي تأسيسات پاركينگ فضاي باز جمع
زيرزمين ششم، تراز ۱۰/۱۴۱۲ ــــ ــــ ــــ ــــ ۱۳۹۴ ۵۲۹ ۵۱۴۲ ــــ ۷۰۶۵
زيرزمين پنجم، تراز ۶۵/۱۴۲۴ ــــ ۲۵۵ ــــ ــــ ۱۳۹۴ ۵۲۹ ۵۱۴۲ ــــ ۷۳۲۰
زيرزمين چهارم، تراز ۱۰/۱۴۲۸ ــــ ۱۵۸ ــــ ــــ ۱۳۹۴ ۵۲۹ ۵۱۴۲ ــــ ۷۲۲۳
زيرزمين سوم، تراز ۶۰/۱۴۲۵ ــــ ۱۱۲ ــــ ــــ ۱۳۹۴ ۳۱۰۰ ۲۵۷۱ ۴۴۳ ۷۶۲۰
زيرزمين دوم، تراز ۶۰/۱۴۱۳ ــــ ــــ ــــ ۵۱۴۲ ۱۳۹۴ ــــ ــــ ۱۴۶۰ ۷۹۹۶
زيرزمين اول، تراز ۱۰/۱۴۳۵ ــــ ۸۵۰ ــــ ۳۲۰۲ ۸۰۰ ــــ ــــ ــــ ۴۸۵۲
همكف، تراز ۶۰/۱۴۳۹ ــــ ۱۲۰۵ ۳۶۹۲ ــــ ۸۰۰ ــــ ــــ ــــ ۵۶۹۷

نيم طبقه، تراز ۶۰/۱۴۴۸ ــــ ــــ ــــ ۱۶۰۰ ۷۰۰ ــــ ــــ ۱۰۰ ۲۴۰۰
طبقه اول ۲۸۲۸ ۱۲۹۶ ــــ ــــ ۱۴۸۸ ــــ ــــ ــــ ۵۶۱۲
طبقه دوم ۲۷۷۶ ــــ ــــ ــــ ۱۴۸۸ ــــ ــــ ــــ ۴۲۶۴
طبقه سوم ۲۷۲۴ ــــ ــــ ــــ ۱۴۸۸ ــــ ــــ ــــ ۴۲۱۲
طبقه چهارم ۲۶۷۲ ــــ ــــ ــــ ۱۵۳۰ ــــ ــــ ــــ ۴۱۶۰

طبقه پنجم ۲۶۱۸ ــــ ــــ ــــ ۱۵۳۰ ــــ ــــ ــــ ۴۱۴۸
طبقه ششم ۲۶۱۸ ۱۲۱۶ ــــ ــــ ۱۵۳۰ ۱۲۱۶ ــــ ــــ ۵۳۶۴
طبقه هفتم ۲۶۱۸ ۱۲۱۶ ــــ ــــ ۱۵۳۰ ــــ ــــ ــــ ۵۳۶۴
طبقه هشتم ۲۶۱۸ ــــ ــــ ــــ ۱۵۳۰ ــــ ــــ ــــ ۴۱۴۸
طبقه نهم ۱۵۲۸ ۱۹۶۳ ــــ ــــ ۱۳۲۶ ــــ ــــ ــــ ۴۸۱۷
فضاي پشت بام ــــ ــــ ــــ ــــ ــــ ــــ ــــ ۵۲۵۰ ۵۲۵۰
جمع ۲۳۰۰۰ ۷۰۵۵ ۳۶۹۲ ۹۹۴۴ ۲۲۶۶۸ ۵۹۰۳ ۱۷۹۹۷ ۷۲۵۳ ۹۷۵۱۲
جمع دسته‌بندي ۶۶۳۵۹ ۲۳۹۰ ۷۲۵۳ ۹۷۵۱۲
جمع دسته‌بندي ۹۰۲۵۹ ۷۲۵۳ ۹۷۵۱۲
مركز تجارت بين‌الملل
اين مركز با عرضه حدود ۲m1500 و زيربناي حدود ۲m216000 با ارتفاع ۲ m33 در هفت طبقه (۲ طبقه پاركينگ و ۵ طبقه فوقاني) خواهد بود. امكانات ويژه مركز تجارت بين‌الملل:
۱٫ فضاهاي تجارت بين‌المللي
۲٫ فضاهاي تجارت داخلي
۳٫ فضاهاي مخابراتي ـ تلويزيوني
۴٫ فضاهاي فرهنگي و اجتماعي
۵٫ فضاهاي خدماتي

۶٫ نمايشگاه موقت كالا و توليدات
۷٫ سالنهاي نمايشگاهي حرفه‌اي
۸٫ بخش رايانه و ارائه آخرين اطلاعات اقتصادي، صنعتي، تجاري
۹٫ بخش ارتباطات فرهنگي ـ علمي
۱۰٫ پاركينگ (وسايل نقليه سبك و سنگين)
۱۱٫ آسانسور

۱۲٫سيستم تهويه مطبوع