تاريخچه ی سازمان امداد و نجات

آشنايي با سوابق و فعاليتهاي سازمان امداد و نجات
در خرداد ماه ۱۳۰۲ با وقوع زلزله اي در شرق خراسان و زلزله اي ديگر به فاصله ۳ ماه بعد در سيرجان و كرمان و همچنين جاري شدن سيلاب هاي گسترده در همان سال در استانهاي گيلان , مازندران , آذربايجان شرقي و اصفهان زندگي بسياري از هموطنان به مخاطره افتاد وباعث تلفات و خسارات بسياري گرديد . در اين سوانح براي اولين بار نيروهاي ارتش بعنوان عوامل حكومتي و با

استفاده از نيرو و امكانات موجود به كمك آسيب ديدگان شتافتند و اولين استمداد ملي براي كمك به آسيب ديدگان در سطح كشور انجام گرديد . اين استمداد جرقه اي براي سازماندهي تشكيلاتي جمعيت شير و خورشيد سرخ بود. اولين جلسه اين جمعيت تحت عنوان جمعيت شيرو خورشيد سرخ در ششم مرداد مصادف با عيد غدير سال ۱۳۰۲ در عمارت گلستان تشكيل شد . در ابتدا

فعاليتهاي امدادي بعنوان يك فعاليت جنبي و در سايه خدمات درماني كه بيشتر مورد نياز جامعه بود ، قرار گرفت . در آن هنگام بيشترين عوامل امدادي جمعيت نيروهاي داوطلب يا دانش آموزان عضو سازمان جوانان بودند . اولين آئين نامه خدمات امدادي در سال ۱۳۴۷ به تصويب هيئت مركزي جمعيت رسيد . بموجب اين آئين نامه مسئوليت ارائه خدمات امدادي درماني به آسيب ديدگان

جنگ و همچنين ارائه خدمات امدادي به آسيب ديدگان سوانح و سوانح طبيعي در زمان صلح بعهده جمعيت محول گرديده بود . اولين تشكيلات رسمي امداد بصورت منظم با استخدام نيروهاي تمام وقت جهت ادارات سازمان مركزي امداد كل و زير نظر هيئت كمك به آسيب ديدگان كه در واقع نقش سازمان امدادي ملي كشور را ايفا ميكرد در سال ۱۳۵۰ آغاز بكار كرد .

با پيروزي انقلاب اسلامي ايران در سال ۱۳۵۷ و استقرار نظام جمهوري اسلامي همراه با دگرگون شدن ساختار كلي جمعيت و جدا شدن بخش درمان از فعاليت هاي آن ، عمده وظايف جمعيت به خدمات امدادي سوانح ، جوانان و خدمات حمايتي معطوف گرديد . در سال ۱۳۶۰ بنا به ضرورت

يكبار ديگر ساختار تشكيلاتي امداد بر حسب وضعيت جديد و شرايط جنگ تحميلي مورد تجديد نظر قرار گرفت . تربيت و تامين نيروهاي انساني در زمينه هاي درمان , فني و خدماتي ، پشتيباني و حمايت و ارائه خدمات امدادي به آوارگان مناطق جنگي و مناطق بمباران شده نيز جزء خدمات

جمعيت قرار گرفت . خدمات ارزنده جمعيت در عملياتهاي گسترده ملي و بين المللي ، زلزله سال ۶۹ گيلان و زنجان و بحران آوارگان عراقي در سال ۱۳۷۰ موجب گرديد جمعيت هلال احمر جمهوري اسلامي ايران جايگاه ويژه اي را در بين جمعيت هاي صليب سرخ و هلال احمر كسب نمايد و بعنوان يكي از ۱۰ جمعيت قدرتمند جهان در پاسخگوئي به سوانح مطرح گردد .

ب- تشكيلات و نقش سازمان امداد ونجات :
در سال ۱۳۷۹، با اضافه شدن واژه نجات به سازمان امداد ، وظائف اين سازمان وارد مرحله نويني شد و مسئولان سازمان براي اجراي نفشي فراتر و پر اثرتر در جامعه ، تغييراتي را در نمودار تشكيلاتي (چارت سازماني ) و نيروي انساني اعمال كردند .هم اينك اين سازمان از بخشهاي زير تشكيل يافته است:
معاونت آموزش و برنامه ريزي : كه داراي دوبخش مديريت آموزش و مديريت آمار و برنامه ريزي مي باشد .

معاونت عمليات : كه در بردارنده چهار بخش مديريت عمليات ، مديريت پشتيباني عمليات ، مديريت امداد هوائي – دريايي و مديريت ارتباطات و مخابرات راديويي است .
معاونت خدمات و پشتيباني : نيز بخشهاي مديريت ترابري ، مديريت امور اداري و مديريت تداركات را داراست.
ترابري – امكانات موجود ترابري و حمل و نقل سازمان از نظر تعداد و نوع وسائط نقليه يكي از ناوگان بزرگ حمل و نقل كشور در زمينه هاي امدادي محسوب ميشود و با خريدهاي مستمر وسائط نقليه كاربردي نظير وانت آمبولانس و كاميون از نظر حمل و نقل و جابجائي محموله هاي امدادي براي عمليات درون مرزي و بر

انبارها – بمنظور بهينه سازي كيفيت ارائه خدمات امدادي ، پايگاههاي امداد و نجات با وسعت ۲۰۰۰۰۰ متر مربع زير بنا جهت پايگاه امدادي و انبار احداث شده است .
اطلاعات انبارهاي مراكز استانها بر اساس يك برنامه رايانه اي به پايگاه مركزي وصل ميباشند و اطلاعات موجودي و تغييرات موجودي انبارها بصورت روز در اختيار حوزه سازمان امداد و نجات (پايگاه مركزي ) قرار ميگيرد .

سيستم ارتباطات راديويي : اين سيستم كه به عنوان سلسله اعصاب مركزي سازمان در سوانح مطرح است، در سال ۱۳۳۶ براي اولين بار به خدمت گرفته شد . در حال حاضر شبكه ارتباطي جمعيت هلال احمر ايران يكي از قوي ترين مراكز امدادي در بين جمعيت هاي ملي منطقه محسوب ميشود .
هم اينك سيستم ارتباطي VHF با ۲۷۶ دستگاه ثابت و ۲۶۸ دستگاه سيار و ۴۸۰ دستگاه دستي و ۳۰ تكرار كننده و ۱۵۰ دكل مخابراتي و سيستم ارتباطي HF با ۱۱۸ دستگاه ثابت و ۶۰ دستگاه سيار كليه مراكز استانها و نقاط دور افتاده و حادثه خيز با ايستگاه مركزي در ارتباط هستند .
امداد هوائي : در حال حاصر سازمان امداد و نجات از پنج فروند هليكوپتر ( از نوع ۲۰۵ )و تعداد

۱۴نفر نيروي متخصص در بخش مديريت امداد هوائي – دريايي استفاده مي نمايد . در ۲۰ سال گذشته ، اين واحد در عملياتهاي مختلف بيش از ۶۰۰۰ ساعت پرواز داشته است .
امداد دريايي : سازمان امداد و نجات با عنايت به ضرورت احساس شده در امر جستجو و نجات در دريا و سيلاب به تازگي اقدام به راه اندازي و تكميل دو پايگاه امداد و نجات دريا و سيلاب در استانهاي جنوبي (بوشهر و بندرعباس) نموده و همچنين تمهيد مقدمات جهت استانهاي شمالي كشور در حال انجام ميباشد.

امداد خواهران : اين واحد از جمله فعاليتهاي داراي پيشينه طولاني در سازمان امداد و نجات بوده و به عنوان مثال تنها در چهار سال اول دفاع مقدس (۱۳۵۸ لغايت ۱۳۶۱ ) اقدام به برگزاري ۳۱۰ دوره آموزشي و تربيت ۹۵۰۰ امدادگر خواهر نموده و در سوانح بزرگي چون زلزله گيلان و زنجان در سال ۱۳۶۹ ، ۴۳۵ نفر از بانوان امدادگر در امر ارائه خدمات رفاهي – امدادي به آسيب ديدگان پرداخته اند . در طول ده سال اخير تعداد ۲۴۳۵۰ دوره آموزشي جهت ۷۰۸۷۲۲ نفر از بانوان در

زمينه امداد و كمكهاي اوليه برگزار شده و در بخش عمليات امدادي نيز بجز اشغال در امور امداد پزشكي ، انتقال مصدومين ، بهداشت ، پشتيباني و تداركات ، جديداً اين واحد وارد مقوله حمايتهاي رواني از مصدومين و امدادگران شده و با انجام دوره ها و برنامه هاي مختلف توان خود را افزوده است .

امداد كوهستان : واحد عملياتي امداد كوهستان از سال ۱۳۷۶ براي ارائه خدمات امدادي و جستجو و نجات در مناطق مختلف كوهستانهاي تهران استقرار يافت و با بهره گيري از نيروهاي داوطلب مجرب در قالب نيروهاي كوهنوردي و درماني فعاليتهاي خود را گسترش دادند . در طول مدت استقرار درمانگاه امدادي و بكارگيري نيروهاي امدادي متخصص در منطقه توچال از سال ۱۳۷۸ تا كنون به بيش از ۶۰۰۰ نفر خدمات مختلف امدادي ارائه شده و با تلاش مجدانه نيروها ، آمار فوت شدگان كاهش محسوسي داشته است.

امداد و نجات جاده اي : اين سازمان در راستاي اهداف بشر دوستانه جمعيت از سالها قبل اقدام به ارائه خدمات در زمينه تصادفات جاده اي خصوصاً در محورهاي پر تردد و پر حادثه كشور مي نمود و پس از پيروزي انقلاب اسلامي نيز تعداد پايگاههاي امداد جاده اي ثابت جمعيت از ۳ مورد به ۸۹ مورد رسيده است و هر ساله در ايام زمستان و نوروز و ساير مواقع پرتردد ، اقدام به فعال سازي اكيپهاي سيار و ثابت غير پايگاهي مينمايد .
ب-۱ :فعاليتهاي آموزشي سازمان امداد و نجات :

آموزش امداد و نجات يكي از محوري ترين فعاليتهاي اين سازمان بويژه در زمانهاي غير بحراني محسوب مي شود و هدف از آن ارتقاء سطح آمادگي ملي ، افزايش آگاهي عمومي از سوانح و همچنين توان افزائي نيروهاي همكار با جمعيت هلال احمر در امر پاسخگوئي به سوانح مي باشد .به همين دليل آموزشهاي مختلفي در سطوح مختلف پيش بيني شده تا با نياز سنجي واحدهاي آموزشي زير نظر معاونت آموزشي و برنامه ريزي سازمان در سراسر كشور به مرحله اجراء در آيند .
دوره هاي آموزشي استاندارد معاونت آموزش و برنامه ريزي سازمان امداد و نجات :
۱٫ دوره آموزشي كمكهاي اوليه و خود امدادي : به منظور ترويج فرهنگ ايمني و خود امدادي كليه افراد قادرند بدون هيچ محدوديتي در اين دوره ۸ و ۳۲ ساعته رايگان شركت نمايند.
۲٫ دوره آموزشي تكميلي امداد و كمكهاي اوليه : كليه افرادي كه گواهينامه دوره هاي عمومي را دارند، قادرند در اين دوره ۱۶۰ ساعته شركت كنند .
۳٫ دوره هاي امداد – نجات تخصصي : اين دوره هاي در رشته هاي مختلف امداد كوهستان ، امداد جاده اي ، امداد دريايي ، اردوگاه ، بهداشت و تغذيه ، مديريت سوانح ، نجات و غيره برگزار مي شود.
۴٫ دوره هاي مربيگري : در سطوح مختلف و حسب نياز كشور با مجوز سازمان برگزار مي گردد .

۵٫ دوره هاي باز آموزي و تمرينهاي آمادگي و مانورها : هر سال حداقل دو بار باز آموزي مطالب مورد نياز امدادگران به صورت كاربردي به اجرا در مي آيد . يكي از اين دوره ها همزمان با هفته كاهش اثرات بلاياي طبيعي – مهر ماه هر سال – در سراسر كشور انجام مي پذيرد و در نهايت با انجام يك مانور سراسري پايان مي يابد. همچنين مانورهاي امداد و نجات در دو بخش برون سازماني –جهت ايجاد هماهنگي در مديريت سوانح – و داخل سازماني – جهت ايجاد هماهنگي با دستگاههاي مربوطه- به اجرا در مي آيد.

اين سازمان همچنين از توانمندي بالايي بر

اي برگزاري دوره هاي آموزشي بين المللي را داراست ، به طوري كه تاكنون چندين دوره عالي بين المللي را در زمينه هاي جستجوي با سگهاي تجسس ، پشتيباني ( لجستيك ) ، برنامه ريزي راهبردي امداد سوانح و مربيگري جستجو و نجات ،امداد و نجات و غيره را در سالن مجهز سازمان برگزار كرد .

يكي ديگر از فعاليتهاي آموزشي اين سازمان برگزاري مسابقات امداد و نجات مي باشد كه سومين دوره اين مسابقات جامع در شهريور ماه سالجاري در مركز آموزشهاي تخصصي نجات چاف از توابع شهرستان لنگرود و با شركت حدود ۷۵۰ نفر امدادگر و كادر و در پنج رشته تخصصي به احرا در آمد و مورد استقبال امدادگران سراسر كشور قرار گرفت.
ب-۲ : فعاليتهاي امدادي سازمان امداد و نجات در زمان سوانح غير طبيعي :
۱٫ برقراري پستهاي امدادي بمنظور انجام كمكهاي اوليه نجات و تخليه مجروحين و انتقال آنان به مراكز درماني در حوادث و سوانح

۲٫ اعزام آمبولانس و ارسال دارو و لوازم اوليه مورد نياز پست هاي امدادي ثابت و سيار
۳٫ تاسيس و راه اندازي نقاهتگاههاي مجروحين در مناطق تعيين شده با هماهنگي ارگانهاي مربوطه
۴٫ تشكيل پست هاي امدادي ضربت جهت نجات و تخليه آسيب ديدگان
۵٫ اسكان و تامين مايحتاج اوليه افراد براي مدت يك الي ۶ ماه در اردوگاههاي موقت جادري و يا اماكني كه دولت براي اين منظور در اختيار جمعيت خواهد گذاشت .
۶٫ ارائه خدمات امدادي به آوارگان و پناهندگان بر اساس وظايف تعيين شده و دستور العملهاي هيئت اجرائي جمعيت
۷٫ انجام ساير امور امدادي كه دولت در زمان سوانح غير طبيعي بعهده جمعيت محول خواهد كرد .
ب-۳ : كميته فرعي – تخصصي امداد و نجات : اين كميته به عنوان يكي از كميته هاي نه گانه تخصصي كميته ملي كاهش اثرات بلاياي طبيعي و براساس قانون تشكيل كميته ملي كاهش اثرات بلاياي طبيعي ، مسئوليت سازمان امداد و نجات در قالبي فراسازماني و با شركت ۱۷ وزارتخانه و سازمان در گير در امر امداد و نجات از سال ۱۳۷۳ و با استناد به قوانين و مصوبات مربوطه هر ماه اقدام به تشكيل جلسه مي دهد . يكي از عمده ترين طرحهاي در حال انجام اين كميته ، طرح سيستم مديريت بلاياDIS مي باشد كه پس از تكميل توسط موسسه عالي علمي – كاربردي هلال ايران قادر خواهد بود اطلاعات مورد نياز مديران ستادي و عملياتي امدادي كشور ، امكانات موجود و نيازهاي منطقه آسيب را در اسرع وقت را در بستر GIS در اختيار قرار دهد .

معاینه علائم حیاتی( نشانه های زندگی)

امدادگران می بایست مهارت کافی در کنترل علائم حیاتی داشته باشند.
علائم حیاتی شامل موارد روبرو می باشد:نبض ـ فشار خون ـ تعداد تنفس ـ درجه حرارت بدن
نبض:
ابتدا با نوک دو انگشت بزرگ و نشانه نقطه لمس نبض را که محل شریان از روی استخوان یا جسم سخت می باشد پیدا کنیدمانند نقطه لمس نبض رادیال که در قسمت داخلی مچ دست ( پایین انگشت شصت ) و روی استخوان رادیوس قرار دارد و یا نقطه نبض کاروتید که در روی گردن و یا شیار کنار عضله scm در فرورفتگی کنار سیب ادم می باشد. سپس این دو انگشت را به ارامی بر روی این مکانها بگذارید. هر دو شریان کاروتید را هم زمان لمس نکنید و فشار زیادی بر روی این

شریان وارد ننمائید زیرا در ریتم ضربان قلبی اختلال ایجاد می کند.با انگشت شصت نبض را لمس نکنید زیرا خود شصت نبض قابل لمس دارد. در بزرگسالان رایجترین محل برای لمس نبض شریان رادیال بوده و مطمئن ترین محل شریان کاروتید می باشد.
حدود نبض طبیعی در حالت استراحت:
نوزاد شیر خوار ( صفر تا پنج ماه ) ۱۲۰ـ۱۸۰

شیر خوار (۱۱ـ ۱۶) ۱۰۵ـ۱۶۵
شیر خوار ( ۱ ـ۲ ساله) ۹۰ ـ۱۵۰
کودک (۳ـ۴ ساله ) ۸۰ ـ۱۴۰
کودک ( ۵ ـ۷ ) ۸۰ـ۱۲۰
کودک (۸ـ۱۱ ) ۷۰ـ۱۱۰
فرد بالغ( بیش از ۱۲ سال) ۶۰ـ۱۰۰
طبقه بندی ضربان نبض در بالغین:
غیر لبیعی (ارام و یا پایین تر از طبیعی) مساوی یا کمتر از ۶۰
طبیعی در مردان و زنان بالغ ۶۰ـ۸۰
طبیعی ولی کمی افزایش یافته ۸۰ـ۱۰۰
غیر طبیعی تند ۱۰۰ـ۱۲۰

غیر طبیعی سریع ۱۲۰ـ۱۴۰
غیر طبیعی (فوق العاده سریعو به سختی قابل شمارش) مساوی یا بیش از ۱۴۰
فشار خون:
فشار خون یکی از اصلی ترین معیار ها برای تشریح وضیعت خونرسانی و عملکرد قلب می باشد. فشارخون عبارتست از فشاری که لز طرف جدار بطن چپ به خون وارد می شود و این جریان شتاب یافته خون بر دیواره رگها(فشار) وارد می کند( طبق تعریف پاسکال فشار به نیروی وارده بر واحد سطح گویند و میزان فشار در امتداد یک سطح یکسان می باشد).
کاهش فشار خون می تواند به یکی از دلایل زیر باشد:

۱٫ از دست رفتن حجم خون یا مایعات بدن
۲٫ کاهش توانائی بدن در انقباض عروق
۳٫ اختلا در انقباضات قلبی
فشار خون از دو جز اساسی تشکیل میشود:۱ـ فشار خون سیستولیک ۲ـ فشار خون دیاستولیک
فشار خون سیستولیک به حد اکثر فشار ایجاد شده از طرف قلب گویند که بر دیواره ائورت وارد می اید و چون گرفتن فشار ائورت دشوار بوده و فشار در امتداد یک سطح یکسان است لذا فشار را در سطح ائورت و در ناحیه بازو اندازه گیری می کنند.
فشار خون دیاستولیکبه حداقل فشار ایجاد شده از طرف قلب به دیواره ائورت گویند که در زمان استراحت قلب یا در مرحله دیاستول ایجاد می شود. فشار سیستولیک حد اکثر فشار وارده بر عروق و فشار دیاستولیک حداقل فشار محسوب شده و به صورت کسر بیان می گردند( مثلا” ۱۲۰ روی ۷۵ میلی متر جیوه).
برای گرفتن فشار خون به دو وسله احتیاج است:
۱٫ دستگاه فشار خون (sphygomanometer) که از کاف( cuff قسمتی است که بر روی بازو بسته می شود) ستون درجه و تلمبه و لوله های رابط تشکیل میشود
۲٫ گوشی پزشکی(stethoscope) که از ( بل ) و دیافراگم (بخش گیرنده اصوات) لوله های رابط و گوشی درست شده است.

روش اندازه گیری فشار خون:
در ابتدا باید دستکاه را در قلب و در وسط بازو ببندید سعی نمایید لبه پایینی کاف دو سانتی متر با چین ارنج فاصله داشته باشد و کاف نه خیلی محکم و نه خیلی شل بسته شود. سپس در قسمت داخلی ارنج با دو انگشت به دنبال شریان بازویی بگردید و بل یا دیافراگم گوشی را در نقطه لمس نبض قرار دهید.بعد پیچ تلمبه را ببندید و کاف را تا ۱۵۰یا ۲۰۰ میلی متر جیوه باد کنید.به ارامی باد را خالی کرده و منتظر اولین صدا باشید.اولین خونی که از شریان بسته شده وارد رگ

می گردد به صئرت گرد ابی به دیواره های جانبی شریات برخورد کرده و صدا ایجاد می کند. عدد نمایش داده شده همزمان این صدا را روی ستون درجه یا مانومتر پیدا کنید.این فشار را فشار خون سیستولیک یا ماگزیمم گویند. بتدریج تخلیه باد ادامه دهید و در نقطه ای صدای شنیده شده قطع می شود فشار دیاستولیک را ثبت نمائید. جهت اندازه گیری دقیق فشار خون سیستولیک می تواتید از لمس شریان رادیال نیز استفاده کنید.
حدود طبیعی فشار خون:

بزرگسالان ۹۰ـ۱۴۰میلی متر جیوه ( سیستولیک )
کودکان ( بین تا ۸ سال ) ۶۰ـ۹۰ میلی متر جیوه ( دیاستولیک )
شیر خواران( از زمان تولد تا یک سالگی ) دو برابر سن به علاوه ۸۰
تعداد تنفس:
در هنگام ارزیابی اولیه بخش اصلی موضوع بر این استوتر است که ایا بیمار نفس می کشد؟ (وجود تنفس) حال انکه در لرزیابی ثانویه تعداد تنفس اهمیت دارد. لذا تنفس ها را در یک دقیقه بشمارید. شمارش تنفس کودکان حتما” باید در یک دقیقه صورت گیرد. بهترین مکان ها برای شمارش تعداد تنفس به ویژه در کودکان منطقه بین شکم و قفسه سینه ( در زیر لبه دندهای ) است اما از طریق مجاری تنفسی بالا و پایین رفتن شکم یا قفسه سینه نیز می توانید تنفس را بشمارید.
حدود طبیعی تعداد تنفس:

بزرگسالان( بالای ۱۲ سال ) ۱۲ تا ۲۰
کودکان (بین یکماه تا ۱۲ سال ) ۱۵ تا ۳۰
نوزادان (بین زمان تولد تا یک ماه ) ۲۵ تا ۵۰
هنگامی که میزان تنفس را تعیین کردید صداهای تنفسی را بشنوید موارد زیر غیر طبیعی است:
۱٫ خس خس کردن و یا با صدا نفس کشیدن
۲٫ صدای بلند مانند فریاد
۳٫ صدای غلغل مانند
۴٫ راه هوائی محدود شده است.
۵٫ راه هوائی محدود باشد.
۶٫ مایع در راه هوائی.

درجه حرارت بدن:
حرارت بدن ناشی از سوخت و ساز مواد غذایی در بدن بوده . کاهش یا افزایش ان نیز معیار مناسبی برای پی بردن به وضعیت متابوایسم( سوخت و ساز ) بدن می باشد. برای سنجش دمای بدن از دما سنج یا ترمو متر استفاده می شود که سه نوع ان بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد:
۱٫ حرارت سنج جیوه ای دهانی
۲٫ حرارت سنج جیوه ای مقعدی
۳٫ حرارت سنج نواری
بیاد داشته باسید که درجه حرارت طبیعی بدن ۳۷.۷ تا ۳۶.۶ درجه سانتی گراد می باشد.
امیدوارم که خسته نشده باشید. تقدیم به همه انانی که ارامش خود را فدای اسایش دیگران می کنند.امیدوارم موفق باشید.
یا حق

+ نوشته شده در جمعه ۱۲ اسفند۱۳۸۴ساعت ۱۱:۱۱ قبل از ظهر توسط مصطفی مظلوم | ۲ نظر
________________________________________

ارزیابی ثانویه:
انجام یک ارزیابی منظم و جامع از کل بدن مصدوم را همراه با گرفتن شرح حال ارزیابی ثانویه گویند. نشانه(sympton)همان گفته هایی است که مصدوم درباره بیماری خود بیان می کند.(بعنوان مثال: حالت تهوع. درد پشت. عدم وجود لامسه در انتها ها).
علامت(sign) همان یافته هایی است که امداد گر در طی معاینه از مصدوم در می یابد.( به عنوان مثال: چهره رنگ پریده . نداشتن تنفس یا پئست سرد).

ارزیابی ثانویه جهت پیدا کردن عواملی که به عنوان تهدید کننده فوری حیات مطرح نمی باشند ولی ممکن است در صورت عدم رسیدگی به انها تبدیل گردند انجام می شود.( ۳ م )
• م صاحبه و گرفتن شرح حال
• م عاینه علائم حیاتی
• م عاینه بالینی کامل ( از فرق سر تا نوک پا )
مصاحبه و گرفتن شرح حال:
ابتدا خود را به عنوان امداد گر دوره دیده به مصدوم و اطرافیان معرفی کنید و اعتماد مصدوم را برای انجام معاینه به دست اورید. شرح حال معمولا” با پرسش در مورد مشخصات مصدوم (نام ونام خانوادگی سن جنس ادرس) شروع کنید.چون قبل از ارائه کمکهای اولیه رضایت اطرافیان مصدوم نیز مطرح می باشد به همین دلیل نام و نام خانوادگی شاهدان حادثه را منظور نمایید سپسشکایت اصلی مصدوم هوشیار را سوال کنید. بدین منظور می توان از سوالات باز مانند: چه شده؟ یا مشکل شما چیست؟ استفاده نمایید.پس از پرسش به مصدوم وقت بدهید تا در این مورد صحبت کند و صحبت او را قطع نکنید مگر اینکه از مسیر مورد بحث خارج شود. بیشترین شکایات اصلی درد یا اختلال کارکرد اعضاء می باشد .
در مورد مصدومین بیهوش تنفس و ضربان قلب را تحت نظر بگیرید و در صورتی که لازم است تنفس مصنوعی و یا احیاء قلبی ریوی را اغاز نمایید.

بعد از پیدا کردن شکایت اصلی ـ اگر زمان اجازه دهد ـ دو روش به شما کمک می کند که مشکل مصدوم را مشخص کنید:
۱ـ گرفتن یک شرح حال به روش S-A-M-P-L-E
۲ـدر صورتي كه درد از شكايات اصلي باشد به كار بردن روش P-A-I-N به عنوان راهي براي شرح دادن درد مصدوم.
(واژه SAMPLE به معناي نمونه و PAIN به معناي درد مي باشد.)

روش گرفتن شرح حال به روش SAMPLE:
نشانه هاي بيمار SYMPTOMS
حساسیت ها و الرژی ها ALLRGIES
داروهاي مصرف شده MEDICATIONS
بيماري هاي قبلي بيمار PREEXISTING ILLNESSES
اخرين غذاي خورده شده LAST FOOD
حوادثي كه قبل از جراحت روي داده اند EVENTS PRIOR TO THE INJUR
گرفتن شرح حال از بيماران داراي درد به روش PAIN:
مدت زمان درد PERIOD OF PAIN

مكان درد AREA
شدت درد INTENSITY
از بين رفتن درد ( چه چيزي درد را متوقف كرده؟) NULLIFY
لازم به ياد اوري است كه اين تنها براي بيماراني است كه درد دارند و به صورت اضافي به انجام مي رسد.
در اينجا لازم مي دانم از دوستاني كه در بحث هاي قبلي با ارائه نظرات خويش مرا راهنمايي نمودند كمال تشكر را داشته و ارزوي سلامتي برايتان دارم.
به اميد روزي كه با امادگي امدادي از خسارات ناشي از حوادث بكاهيم. موفق باشيد.
+ نوشته شده در شنبه ۱۰ دی۱۳۸۴ساعت ۷:۲۱ بعد از ظهر توسط مصطفی مظلوم | ۵ نظر
________________________________________
ارزیابی مصدوم ۲
با سلام خدمت دوستان و عزیزان گرامی.
ارزیابی اولیه:
الف :ایجاد راه هوایی باز A=Airway
ب :بر قراري تنفس B=Breathing
ج :جريان خون مناسب C=Circulation
د :درمان خونريزي H=hemorrhage
ارزيابي اوليه اولين قدم بر خورذ با يك مصدوم نجات يافته به شمار مي ايد و هدف از ان كشف و تصحيح عوامل تهديد كننده حيات مي باشد. از اين اقدامات يافته هاي مهمي حاصل مي شود اما نبايد بيش از چند ثانيه وقت بگيرد.
عوامل تهديد كننده حيات:

به عوملي مي گويند كه در عرض چند لحظه زندگي فرد با مخاطرات اساسي روبرو كرده و در صورت عدم اصلاح بلافاصله به مرگ مي انجامد مانند بسته شدن راه هوايي. پارگي شريانهاي بزرگ. برق گرفتگي. ايست ضربان قلب و…..
ايجاد راه هوايي باز
پرسش: ايا راه هوايي باز است؟

اگر مصدوم صحبت مي كند و يا اگاهي دارد راه هوايي او باز است.اگر راه هوايي او باز نبود اقدام به باز كردن راه هوايي مي كنيم.
بر قراري تنفس
پرسش: ايا مصدوم نفس مي كشد؟
مصدوم هاي هوشيار و اگاه تنفس دارند اگر چه ممكن استاين تنفس همراه با سختي و صداهاي تنفسي غير معمول باشد. اگر مصدوم هوشيار نبود راه هوايي را باز كنيد و با دقت بن قفسه او نگاه كنيد صداي تنفس او را بشنويد و بيرون امدن هوا را از دهان و بيني مصدوم احساس كنيد. در صورتي كه مصدوم تنفس نداشت دادن تنفس مصنوعي را اغاز نماييد.
جريان خون مناسب
پرسش:ايا قلب مصدوم طپش دارد؟
با لمس ضربان قلب در كنار گردن(نبض كاروتيد) از وجود ضربان قلب اطمينن حاصل كنيد. در صورتي كه قلب مصدوم ضربان نداشت انجام ماساژ قلبي را اغاز نماييد.
درمان خونريزي
پرسش: ايا مصدوم خونريزي شديد دارد؟
مصدوم را از نظر خونريزي بررشي كنيد.اگر نمي توانستيد لباسهاي مصدوم را از بدنش خارج نماييد به عنوان نشانه خ.نريزي لباس اغشته به خون را كنترل كنيد.
يك ارزيابي اوليه كامل داشته باشيد و كليه تهديد كننده حيات را بررسي كنيد.
اميدوارم كه خسته نشده باشيد تا درود ديگر بدرود.

+ نوشته شده در شنبه ۳ دی۱۳۸۴ساعت ۳:۱ بعد از ظهر توسط مصطفی مظلوم | ۷ نظر