حشرات، قارچ، ميكروارگانيسم‎ها

حشرات: تيرانوزها، ديكتي پوتيرها، پسوكوتيرها، ايزوپترها، كوله ئوستپرها و ديپترها هستند. علائمي كه نشاندهنده وجود حشرات است:۱٫ خود حشره اعم از زنده يا مرده در دوره‎هاي تكاملي مختلفي (تخم، شفيره و پوستهاي انداخته شده) ۲. مدفوع ۳. حشرات چوب‎خوار كه كپه‎هاي ريزي از پودر چوب و وسايل چوبي از خود به جا مي‎گذارند.

تيره تيزانورها : ماهي نقره‎اي در مرحله شفيره‎اي و به هنگام بلوغ بيشترين خسارت را وارد مي‎كنند.
تيره ديكتي بوتيرها : مثل بلاتها و سوسكها در مرحله شفيره‎اي و بلوغ حداكثر آسيب را مي‎رساند.
تيره پسوكوپترها : شپش کتاب
تيره كوله اوپترها : (تغذيه منشا گياهي) آنوبي ئيدها ليكنيدها لارو و حشره بيشترين آسيب را ميرساند.
مثل وريلت، درمستياها، پتي نيداها.
تيره ايزوپترها : موريانه (موريانه‎هاي كارگر)

تيره ديپترها : مگسها
جوندگان : موشهاي صحرايي يا خانگی
كرم كتاب : به لارو صد و شصت نوع سوسك اطلاق مي‎شود كه در سراسر جهان پراكنده‎اند. اين لاروها و سوسكهاي بالغ معمولاً به نظر نمي‎آيند. مگر اينكه نهانگاهشان

ويران گردد.
بيد : قهوه‎اي رنگ است پارچه و پوست گوساله را كه به عنوان روكش جلد كتاب به كار رفته مي‎خورند (طي تحقيقاتي مشخص شده كه پوست بز در مقابل بيد مصونيت دارد)
آسيبها : حفظ وحراست از گوهر گرانبهاي موجود در كتابخانه‎ها و مخازن و سپردن آن به دست آيندگان از جمله وظائف خطير يك كتابدار يا آرشيويست مي‎باشد. بنابر اين آرشيويست يا كتابدار مي‎بايد پيرامون مسائل حفظ و نگهداري به دانش عميقي دست يابد تا راهگشاي بسياري از مسائل موجود در اين مراكز باشد. به منظور دستيابي به اين منظور نخست به آسيبهاي مربوطه مي‎پردازيم:
حشرات : كه به گروه بندپايان تعلق دارند نه تنها كتابهاي چاپي را به صورت تفاله درآورده و با رنگين نمودن صفحات كتابها سبب از بين رفتن اسناد با ارزش مي‎شوند بلكه بر روي اشخاص مرتبط با اسناد آلوده نيز تأثير منفي به جا مي‎گذارند. در جايي كه مردم با سوسكها، حشرات و موريانه‎ها در تماس مي‎باشند امكان گزيدگي، تماس با فضولات و ادرار، آلودگي غذا و ايجاد آلرژي و حساسيت وجود دارد.
آفت‌كشهاي شايع مصرفي در ايران و تأثير آنها بر توليد مثل

هومن صدري اردكان۱، محمود اعرابي۲ و امير ثروتی ۲
عضو هيئت علمي گروه غدد وتوليد مثل پژوهشكده ابن سینا
دانشجوي سال پنجم پزشكي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتی
امروزه بروز ناباروري و مشكلات فردي و اجتماعي ناشي از آن، به عنوان يكي از مسايل مهم مبتلا به زوجها – علي‌رغم پيشرفتهاي تشخيصي و درماني – مطرح مي‌باشد. براساس تحقيقات انجام شده ۱۵% زوجها علي‌رغم تمايل خود، فرزند ندارند و ۱۰% آنها نيز كمتر از تعداد دلخواه خود فرزند دارند. با اين حال علت ۷۵% ناباروري مردان و ۷۰% موارد سقطهاي خودبخودي، همچنان ناشناخته است و سالانه يك ميليارد دلار هزينه صرف درمان موارد ناباروري مي‌شود.

مطالعات اخير نشان‌دهنده تغيير شاخصهاي باروري در چند دهه اخير مي‌باشد؛ به عنوان مثال حجم مايع مني و شاخص sperm count در دهه ۱۹۹۰ نسبت به ۱۹۶۰ ميلادي كاهش قابل توجهي پيدا كرده است. بروز اين مساله منجر به جلب توجه بسياري از محققان به تأثير عوامل محيطي در آن شده است و در اين ميان آفت‌كشها و سموم شيميايي با توجه به استفاده وسيع آنها در كشاورزي و منازل، عامل مؤثري در ناباروري مي‌باشند؛ به طوري كه ميزان ناباروري در مردان كشاورز يا شاغل در صنايع توليد كننده آفت‌كشها ۱۰ برابر بيشتر از جامعه نرمال بوده و ميزان سقط جنينبه علت نقايض مادرزادي در مادران مجاور مزارع كشاورزي مصرف كننده اين مواد ۴۰ تا ۱۲۰% افزايش داشته است. اين مساله مي‌تواند ناشي از تغييرات هورموني وابسته به آفت‌كشها و نيز واكنشهاي خود ايمني ناشي از توليد آنتي‌باديهاي خطرناك باشد. براساس آمارهاي كشوري،

مقدار آفت‌كشهاي مصرفي در سال زراعي ۸۱-۸۰ در ايران مجموعاً‌ بالغ بر ۲۳۰۰۰ تن تخمين زده مي‌شود كه حدود ۸۰% آن را حشره‌كشها و علف‌كشها و ۲۰% باقيمانده را به ترتيب قارچ‌كشها، كنه‌كشها، نماتودكشها و موش‌كشها تشكيل مي‌دهند. در اين ميان مصرف سالانه حشره‌كشهايي همچون اندوسولفان و ديازينون، علف‌كشهايي مثل آترازين و سيانازين و قارچ‌كشهايي همچون بنوميل از سطح بالايي برخوردار است. بررسي تحقيقات انجام شده درباره اثرات آفت‌كشهاي ذكر شده نشان دهنده تأثير عمده آنها بر شاخصهاي تعداد و مورفولوژي اسپرمها و سلولهاي توليد كننده تستوسترون از يك سو و بروز موارد سقط خودبخودي، مشكلات قاعدگي و تخمك‌گذاري و بروز نقصهاي ژنتيكي در فرزندان مي‌باشد. توجه به اين مساله به عنوان عامل مؤثر بر توليد مثل مي‌تواند به كاهش مصرف بي رويه آفت‌كشها و رعايت نكات ايمني و حفاظتي منجر گردد.
اين مقاله با معرفي آفت‌كشهاي شايع مصرفي در ايران و بررسي اثرات آنها بر توليد مثل، راهكارهای مناسب براي پيشگيري از اثرات سوء اين مواد و با ايجاد آگاهي در پژوهشگران، زمينه انجام تحقيقات و مطالعات توصيفي و كلينيكي درباره اثرات آفت‌كشهاي شايع مصرفي در كشور بر توليد مثل در حيوان و انسان را فراهم مي‌نمايد.

 

قيمت سم ساقه خوار برنج چهار برابر شد
مدير جهاد كشاورزي شهرستان بابل به نگراني شالي كاران نسبت به گراني سموم كشاورزي اشاره كرد و گفت: امسال به دليل حذف يارانه سموم كشاورزي قيمت سم ” گرانول ” براي مبارزه با كرم ساقه‌خوار برنج نسبت به سال گذشته چهار برابرشد.
“عزيزالله شهيدي فر” قيمت يك كيسه سم گرانول ‪ ۲۵‬كيلوگرمي را ‪ ۲۸۰‬هزار ريال اعلام كرد و گفت: قيمت اين سم پارسال ‪ ۷۵‬هزار ريال بود. وي گفت: هر كيسه ‪ ۲۵‬كيلوگرمي اين نوع سم براي يك هكتار اراضي شاليكاري مصرف مي‌شود..هزار هكتار از اراضي شاليزاري شهرستان بابل مبارزه بيولوژيك عليه آفات انجام شده است كه امسال با رهاسازي بيشتر زنبورها در اراضي، ارتقاي كيفيت كار نيز مورد تاكيد است.
حشره بی‌بال با توانایی پرواز
دانشمندان با كشف یك مورچه بی بال كه می تواند پرواز كند، اعلام كردند كه این حشره تنها موجود بی بالی است كه تاكنون با توانایی پرواز كنترل شده در دنیا شناخته شده است. به گزارش ایرنا، محققان موسسه اسمیت سونیان در واشنگتن دی.سی، توانایی پرواز گلایدر مانند این مورچه را به هنگام انجام تحقیقات در یك جنگل بارانی مناطق گرمسیری در پاناما كشف كردند.
به نوشته نشریه علمی «نیچر»، دانشمندان هنگامی كه یك مورچه كارگر متعلق به سایبان یا چتر جنگل را از بالای یك درخت پرتاب كردند دریافتند كه این حشره با دقت غیرقابل باوری بر روی همان درخت فرود آمد. آنان دریافتند این حشرات هنگام افتادن از درخت و پیش از شروع یك سقوط هدایت شده با شیب تند، پاهای عقب خود را در جهت تنه درخت به سرعت می چرخانند.
عفونت‌هاى ويروسى ناشى از بندپايان و جوندگان:
ويروس‌هاى ناشى از بندپايان و جوندگان از طريق ناقل‌هاى مختلفى منتقل مى‌شوند. سندرم‌ها و ويروس‌هاى اصلى اين گروه که در انسان ايجاد بيمارى مى‌کنند در جدول (سندرم‌ها و ويروس‌هاى اصلى منتقل‌شونده از طريق بندپايان و جوندگان) آورده شده‌اند.
مورچه هاي گرسنه آمازون يك تله فايبرگلاسي براي كسب غذا می سازند:
استفاده از تله هاي ساخته شده بوسيله گونه اي مورچه كوچك ، او را قادر مي سازد تا طعمه هاي بسيار درشت تر از خود را به دام اندازد و سپس آن را قطعه قطعه كند.
اين مورچه ها كه “دسيمارتيكولاتوس” (Allomerus decemarticulatus) نام دارندو روي گياهي به نام هيرتلا فيزوفورا(( Hirtella physophora زندگي مي كند ، ساختماني شبيه به شان عسل در جايي خارج از پيكر گياه ميزبان مي سازند. اين ساختار بافته شده از رشته هاي بشدت در هم تنيده، همان كمينگاه است.
مورچه هاي كارگر درون حفرات متعدد دام مي نشينند و با دهان باز تا نشستن ملخ ها ، پروانه ها يا ديگر طعمه ها صير مي كنند . همينكه حشره نگون بخت روي سطح تله نشست با سرعت زيادي هريك از مورچه هاطعمه را مي قاپند .هرمورچه كه دستي ،پايي ياشاخكي از طعمه را گرفته است آنقدر آن را به طرف خود مي كشد كه عملا طعمه امكان تكان خوردن را ندارد . كار به همين جا تمام نمي شود ! مورچه هاي ديگر كلني كه آزادند خود را به طعمه اسير مي رسانند و با نيش زدن و گاز گرفتن طعمه را فلج مي كنند.
” ژروم اوريول ” از دانشگاه تولوز فرانسه مي گويد :اين اولين باري است كه گزارش مي شود مورچه ها قادر به ساختن كمينگاه براي به اسارت گرفتن طعمه خود مي باشند. وي مي گويد طعمه در لحظات اوليه با سرعت زيادي قاپيده مي شود اما سرعت عمل مورچه ها در ادامه عمليت كند تر مي شود . نهايتا پيكر شكار بطور كامل به محل زندگي مورچه ها برده مي شود و يا اينكه در همانجا تكه تكه شده و هر مورچه اي قسمتي از آن را منتقل مي كند . به هر حال عذا در لانه

مصرف مي شود جايكه مورچه هاي جوان و بچه ها هم حضور دارند.
سالك پس از مالاريا مهمترين بيماري منتقله توسط بندپايان است:
سالك يا ليشمانيوز جلدي بيماري مشترك بين انسان و برخي از حيوانات است در ايران به صورت آندميك وجود دارد و اهميت اين بيماري بدليل وجود زخم پوستي نسبتا طولاني حدود ۲ تا ۶ ماه است. به گزارش سرويس «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران، مركز بهداشت استان مركزي اعلام كرد:

اين بيماري توسط گزش پشه خاكي ماده از مخازن آلوده به مخازن سالم منتقل مي‌شود و اولين علامت آن در محل گزش پشه يك برآمدگي قرمز رنگ بوده كه بدون درد و خارش است و پس از چند هفته تا چند ماه به صورت زخم برجسته و باز همراه با ترشح زرد يا شيري رنگ در مي‌آيد و روي آن را دلمه‌اي كثيف و قهوه‌اي رنگ مي‌پوشاند.
بهترين راه پيشگيري از بيماري سالك آموزش عموم مردم و ارتقاي سطح آگاهي آنها در خصوص استفاده از پشه‌بند، توري ريز بافت، دفع صحيح زباله، اجتناب از رفتن به مكانهاي آلوده و يا ترك آن قبل غروب آفتاب مي‌باشد. يكي از بيماريهاي شايع و جوي كشورمان بوده و بعد از مالاريا مهمترين بيماري منتقله توسط بندپايان است.
طريقه برخورد و مبارزه با حشرات و جانوارن موذي را بيان کنيد؟

حشرات، در انتقال بسياري از بيماريها نقش عمده اي را دارند. براي مبارزه با مگس و پشه بايد محلهاي تکثير و تخم گذاري آنها را از بين برد. اين امر، امکان پذير نيست مگر با تميز نگاه داشتن محيط زندگي و جمع آوري به موقع زباله ها و فضولات و موادي که اين حشرات، علاقه دارند روي آنها تخمک گذاري کنند. بايد با پوشاندن مواد غذايي و استفاده از اسم مناسب، محل را سم پاشي نمايند. جمع آوري خرده هاي غذا و شستشوي به موقع آشپزخانه، از تکثير اين حشرات جلوگيري مي نمايد.
آنها جمعيت حشرات را كنترل مي كنند

اشاره: محيط زيست داراي بخش هاي متعددي است كه يكي از آنها محيط زيست طبيعي است. محيط زيست طبيعي به واقع به مطالعه جانوران و گياهان و در حقيقت تنوع زيستي مي پردازد. امروزه توجه به حيات وحش و تنوع زيستي در ميان كشورهاي دنيا رو به افزايش است. مشاهده حيات وحش و تنوع زيستي در دنيا امروزه يكي از منابع درآمد بسياري از كشورها مي باشد كه گاه اين درآمدها معادل با درآمد كشور ما از فروش نفت است. اين روزها توجه به حيات وحش و ساخت فيلم هاي گوناگون درباره چگونگي زندگي موجودات زنده رواج يافته و مردم دنيا علاقه

زيادي به اين موضوعات نشان مي دهند.
با حفاظت از تنوع زيستي بر روي كره زمين در واقع اطلاعات ارزشمندي از ژن ها را كه طي گذشت ميليون ها سال به دست آمده اند حفظ كرده ايم. انسان قادر بوده با بهره گيري از اين اطلاعات ژنتيك بسياري از مشكلات خود را حل كند. از اين قبيل مي توان به مواردي از جمله ساخت هواپيما از روي مطالعه ساختار بدن پرندگان و نحوه پرواز آنها، اختراع رادار، مبارزه با بيماري ها و توليد و افزايش مواد غذايي اشاره كرد.
اما بيشتر مردم توجهشان بيشتر جلب آن دسته از موجودات زنده اي است كه داراي جثه درشت تري هستند، از قبيل پستانداران بزرگ، پرندگان، درختان بزرگ و از اين قبيل. ولي بايد يادآوري كنيم كه تنوع زيستي خزندگان و دوزيستان را نيز شامل مي شود و اين دسته از جانداران اهميت فوق العاده اي از نظر طبيعي دارند. در اين مقاله زندگي و نقش مارمولك ها (سوسمارها) به عنوان بخشي از خزندگان در چرخه زيست بررسي شده است.