مترو

بررسي و تحليل تقاضا- ظرفيت خط تجهيزات مورد نياز
كلياتي درباره محور آزادي- امام حسين
ساليان بسياري محور جاده مخصوص ،خيابان آزادي، خيابان انقلاب، و خيابان دماوند، تنها مسيرهاي مستقيم ارتباطي شرقي –غربي و غربي- شرقي تهران محسوب مي‌شد، ولي با احداث شبكه هاي منحني در شمال و جنوب اين محور طي سال هاي اخير، حجم زيادي از سفرها به سمت اين مجاري هدايت مي شود، ليكن به دليل مسير مستقيم و عبور از «مركز» شهر، محور آزادي- انقلاب- امام حسين سهم وسيعي از سفرهاي شهري را به خود اختصاص داده است.

محورهاي ساخته شده طي ۲۰ سال اخير كه تا حدودي عبور و مرور شرقي-غربي و بالعكس تهران را پوشش مي دهند، عبارتند از:
۱- محور شيخ فضل الله نوري- شهيد مدرس- اتوبان رسالت
۲- محور شهيد همت –شهيد مدرس – شهيد بابايي

۳- محور ستارخان- فاطمي- دكتر بهشتي- قدوسي- گلبرگ
۴- محور خيابان قزوين – مولوي- خراسان- خاوران
۵- محور خيابان امام خميني- امير كبير- ري- آهنگ
۶- محور كمربندي آزادگان

دلايل اهميت محور آزادي- انقلاب- فردوسي- امام حسين
ميدان آزادي
شايد بتوان ميدان آزادي را از نظر توزيع مسافر، مهم ترين ميدان پايتخت به شمار آورد. محورهاي انقلاب-آزادي ، آيت الله سعيدي، جاده مخصوص كرج، اتوبان كرج، محمد علي جناح مسافرين را از نقاط مختلف به ميدان آزادي انتقال مي دهند. مهم ترين اين محورها، محور كرج-تهران از طريق اتوبان و جاده مخصوص كرج مي باشد، مسافرين از كرج و شهركهاي تابعه (فرديس، گلشهر، رجائي

شهر و….) و با استفاده از خطوط حومه اي ويژه خود، وارد ميدان آزادي شده و پس از انتخاب محور مورد نظر، ادامه مسير مي دهند، همچنين ساكنين شهركهاي اطراف محور جاده مخصوص كرج (شهيد فكوري، اكباتان، پاس، آزادي، تهرانسر و…) نيز حجم زيادي از سفرهاي ورودي و خروجي به ميدان آزادي را موجب مي شوند. محور محمد علي جناح نيز از معدود محورهايي است كه رفت و آمد ساكنين منطقه ۵ شهرداري تهران را پوشش مي‌دهد.

ميدان انقلاب
ميدان انقلاب از ميادين مهم توزيع كننده سفرها در شهر تهران است. هريك از چها محور ورودي به ميدان انقلاب داراي اهميت و ارزش خاص خود مي باشند. محور شمالي، تامين كننده عبور و مرور محلات كارگر شمالي، كوي نصر، بلوار كشاورز و مناطق شمالي تر تهران مي باشد. محور جنوبي كه از ميدان راه آهن آغاز مي گردد، در طول مسير خود ميادين گمرك، قزوين و پاستور را پوشش مي دهد.

ميدان فردوسي
ميدان فردوسي نيز از مناطقي مي باشد كه مسافرين از آن به عنوان محلي مناسب براي تغيير مسير سفرها استفاده مي نمايند. محور جنوبي ميدان، عهده دار هدايت مسافران به ميدان امام خميني و بازاراست. محور شمالي ميدان نيز دسترسي به خيابان هاي شهيد بهشتي، شهيد مطهري و بلوار كريمخان را ممكن مي سازد.

ميدان امام حسين
ميدان امام حسين از ميادين مهم توزيع كننده سفرها در شرق تهران محسوب مي گردد. حجم بالاي مسافر در دو محور دپوي شرق- ميدان امام حسين و ميدان خراسان- ميدان امام حسين موجب گرديد تا از سوي مسئولين مربوطه، دو خط اتوبوس برقي در سال هاي اخير براي محور اخير الذكر در نظر گرفته شود. اتوبوس برقي محور دپي شرق- امام حسين در حال حاضر در دست بهره

برداري مي باشد و كار عمليات ساخت و نصب تجهيزات اتوبوس برقي محور دوم با سرعت در حال انجام است. از آنجايي كه دو محور ياد شده حجم انبوهي از شهروندان را به محدوده كوچك ميدان امام حسين هدايت مي نمايند و تغيير مسير اين همه مسافر در استعداد و قابليت اين ميدان نيست، بنابراين وقت بسياري از مردم در اين ميدان به هدر مي رود.
مراكز آموزشي

دانشگاه هاي مهم صنعتي شريف، تهران، تربيت معلم، آزاد اسلامي مركزي، امير كبير و آزاد اسلامي جديد الاحداث در ضلع غربي ميدان انقلاب- حد فاصل خيابان رستم و خيابان اسكندري- در اين محور مستقر هستند. در ضمن تعدادي از سفرهاي روزانه به مقصد دانشگاه هاي علم و صنعت و خواجه نصير الدين طوسي از طريق اين محور صورت مي گيرد.

همچنين در فواصل حدود ۳۰۰ متري اين محور، دهها واحد تحصيلي وزارت آموزش و پرورش از قبيل دبستان، مدرسه راهنمايي و… قرار دارند كه روزانه تعداد قابل توجهي از سفرهاي شهري اين محور را به خود اختصاص مي دهند.
مراكز اداري-بيمارستان ها -فرودگاه مهرآباد- ترمينال هاي مسافربري بين شهري
خيابان آزادي- انقلاب، مسير اصلي مسافرين پروازهاي داخلي و خارجي فرودگاه مهرآباد ، ترمينال اتوبوسراني بين شهري غرب، استقبال و بدرقه كنندگان آنها، كاركنان فرودگاه و هواپيمايي كشوري مي باشد كه هزاران سفر از طريق آن صورت مي‌پذيرد.

وجود بيمارستان هاي متعدد در سمت و سوي اين محور نيز موجب سفرهاي شهري به منظور ارائه و يا دريافت خدمات پزشكي، عيادت بيماران، سفرهاي كاركنان بيمارستان ها و… مي گردد.
وزارت كار، سازمان تامين اجتماعي، ساختمان دادگستري، اداره كل راهنمايي و رانندگي تهران بزرگ، جهاد سازندگي، مراكز مخابراتي، دفتر مركزي برخي از رسانه‌هاي گروهي، موزه سازمان ميراث فرهنگي، آژانس هاي هواپيمايي ، شركتهاي بيمه و.. مراكزي هستند كه روزانه موجبات هزاران عبور و مرور شهري را در اين محور فراهم مي سازند

.
سفرهاي جديد
عبور اين محور از هسته مركزي شهر و وجود مراكز متنوع و فراوان خريد در اطراف محور، دسترسي آسان و سريع به بازار تهران با استفاده از وسايل نقليه عمومي ويژه و استقرار مراكز اصلي فروش كتاب و… موجب جلب نظر افراد بسياري مي شود كه به قصد خريد از خانه هاي خود خارج مي شوند.
سفرهاي تفريحي
اين محور علاوه بر آنكه تعداد بسياري از سينماها و پاركها را در خود جاي داده است، مسير مناسبي براي دسترسي به مراكز تفريحي ديگر نقاط شهر نيز به شمار مي رود.
وضعيت موجود محور
محور ۱۰۳۵۰ متري ميدان آزادي تا امام حسين را مي توان به لحاظ شرايط فيزيكي و ترافيكي به چهار محدوده تقسيم نمود:
قطعه اول: از ميدان آزادي تا چهار راه نواب به طول ۴ كيلومتر و عرض متوسط ۴۲ متر( از جدول پياده روشمالي تا جدول پياده جنوبي) مي باشد كه ۵ خط عبور (Lane) به شرق و ۵ خط عبور به غرب را سرويس مي دهد. دو نهر آب در باند شمالي و جنوبي، جزيره مياني در آكس خيابان، ترافيك باند كندرو و تندرو و جهت شرق و غرب را متمايز مي سازند، تردد خودروها در اين قطعه غالباً روان مي باشد.

قطعه دوم: از چهار راه نواب تا ميدان انقلاب به طول ۱۲۰۰ متر و عرض ۲۲ متر مي‌باشد كه ۳ خط عبور به سمت شرق و ۳ خط عبور به سمت غرب را شامل مي‌شود. به علت توقف اتوبوس هاي شركت واحد و سوار و پياده شدن مسافرين آنها، تردد در حد فاصل خيابان كاوه تا ميدان انقلاب در اكثر مواقع با اشكال همراه است.

قطعه سوم:از ميدان انقلاب تا ميدان فردوسي به طول ۲۵۵۰ متر و عرض ۲۲ متر مي باشد كه دو خط به سمت شرق و دو خط به سمت غرب و دو خط ويژه در جهت شرقي و غربي از قسمت مياني خيابان عبور مي كنند. خطوط ويژه اتوبوس در اين قطعه تردد را براي سفر با وسايل حمل و نقل عمومي، سريع تر و راحت تر نموده است. البته به علت تراكم مسافرين با انگيزه استفاده از وسايل نقليه عمومي ، در ابتداي ميدان انقلاب و چهار راه ولي عصر، حركت در اين نقاط با كندي صورت مي گيرد.

يك پل هوايي ماشين رو نيز در حد فاصل خيابان خارك تا خيابان استاد نجات اللهي (ويلا) بر روي خيابان حافظ، جهت تسهيل درآمد و شد خودروها نصب گرديده است.
قطعه چهارم: از ميدان فردوسي تا ميدان امام حسين به طول ۲۶۰۰ متر و عرض متوسط ۲۶ متر امتداد دارد. همانند قطعه سوم داراي دو خط عبور به شرق و دو خط عبور به غرب است. در بيشتر طول مسير خط ويژه نيز وجود دارد. تردد خودروها در اين محور نسبت به قطعه سوم كمتذ است و نتيجتاً تقاضاي سفر با اتوبوس ها كه اصلي ترين وسيله نقليه عبوري اين محور مي باشند نيز كاستي مي گيرد.

وجود زير گذر سواره رو در ميدان امام حسين و همچنين سطح اندك ميدان، موجب تاخير در حركت وسايل نقليه مي گردد.
تعداد تقاطع ها و زمان سيكل
در طول مسير ۲۲ تقاطع كه چراغ راهنمايي بر روي آنها نصب مي باشد وجود دارد، اين چراغ ها كنترل حركات شرق و غرب و شمال و جنوب را بر عهده دارند. فاصله متوسط تقاطع ها در چهار قطعه ذكر شده و در كل مسير به شرح زير است:
جدول ۱- متوسط فاصله تقاطع ها در مسير
تعداد تقاطع متوسط فاصله تقاطع ها
قطعه اول
قطعه دوم
قطعه سوم
قطعه چهارم ۶
۴
۷
۵ ۶۶۶ متر
۳۰۰ متر
۳۶۵ متر

۵۲۰ متر
كل مسير ۲۲ ۴۷۰ متر
به منظور بررسي زمان دقيق رفت و برگشت يك سفر، به اندازه گيري سيكل چراغهاي راهنمايي در صبح و عصر يكي از روزهاي اواسط هفته در كل مسير اقدام گرديد.
متوسط زمان به دست آمده در هر سيكل طبق جدول ۲ مي باشد:
جدول ۲- زمان سيكل چراغ هاي راهنمايي (ثانيه)
تقاطع زمان غرب به شرق زمان شمال به جنوب زمان شرق به غرب شرق به جنوب غرب به شمال

همان گونه كه ملاحظه مي شود از ۲۲ تقاطع ، ۱۴ تقاطع داراي سيكل بيش از ۱۰۰ ثانيه مي باشد . بيشترين طول سيكل متعلق به ميدان فردوسي با ۲۵۰ ثانيه و كمترين آنها سه راه روشندلان با ۳۹ ثانيه مي باشد .

زمان كل سيكل ها ۲۳۴۲ ثانيه ( ۳۹ دقيقه و ۲ ثانيه ) است كه ۹۵۹ ثانيه آن به تردد مسير شمالي – جنوبي با احتساب نصف زمان به حركت هاي گردشي تعلق دارد (شامل ۴۲ درصد كل زمان سيكل ) كه نشانگر اهميت فوق العاده خيابان هايي مي‌باشند كه اين محور را قطع مي نمايند .
از تقاطع هاي مهم اين محور مي توان به نواب، ميدان انقلاب ، چهار راه ولي عصر ، ميدان فردوسي اشاره نمود.

مدت زمان قرمز براي جهت شرقي غربي دقيقه ۱۶=۶۰÷۹۵۹ ثانيه
يعني اگر وسيله نقليه اي به تمام چراغ هاي راهنمايي با وضعيت قرمز مواجه شود و هيچ گونه ترافيك مانع حركت نباشد ، ۱۶ دقيقه از وقت سرنشينان اين وسيله پشت چراغ هاي راهنمايي تلف خواهد شد . دستاورد مطلوب اين است كه وسيله در كل مسير به حالت قرمز چراغ راهنمايي برخورد ننمايد كه اين نيز غير ممكن است .

چنان چه متوسط زمان سيكل را در نظر بگيريم ، در صورتي كه ترافيك مانع عبور از چراغ ها نگردد ، هر وسيله نقليه به طور متوسط با ۸ دقيقه توقف پشت چراغ هاي راهنمايي مواجه مي باشد .
با توجه به حجم بالاي عبور وسابل نقليه و ترافيك مسير در بيشتر ساعات روز دو سوم از ۱۶ دقيقه يعني ۱۰ دقيقه و ۳۶ ثانيه به طور متوسط و در بيشتر ساعات به هر وسيله تاخير وارد مي شود .
فواصل ايستگاه هاي اتوبوس

تعداد ۱۷ ايستگاه در جهت شرق به غرب و ۲۰ ايستگاه در جهت غرب به شرق وجود دارد . ميانگين فاصله ايستگاه ها از يكديگر به شرح زير مي باشد :
جدول ۳- متوسط فاصله ايستگاه اتوبوس

تعداد ايستگاه متوسط فاصله ايستگاه
جهت غرب به شرق
جهت شرق به غرب
سرويس هاي سريع السير شرق به غرب
سرويس هاي سريع السير غرب به شرق ۲۰
۱۷
۷
۷ ۴۹۰ متر
۵۷۰ متر
۱۳۹۰ متر
۱۳۹۰ متر

زمان سفر
براساس مطالعه كارت ورود و خروج اتوبوس هاي عادي و سريع السير به خطوط اتوبوسراني نتايج زير در اين محور به دست آمد :
خط سريع السير امام حسين – آزادي
اتوبوس هاي اين خط با ۷ توقف در ايستگاه ها ، فاصله ۱۰۳۵۰ متري مسير را بين ۴۰ تا ۵۰ دقيقه طي مي كنند. سرعت متوسط اين اتوبوس ها با احتساب زمان توقف ( حداقل ۵ دقيقه در ابتدا و انتهاي مسير ) به شرح زير مي باشد :
كيلومتر در ساعت ۷/۱۷ = ÷۳۵۰/۱۰

كيلومتر در ساعت ۸/۱۳= ÷۳۵۰/۱۰
خط سريع السير انقلاب – آزادي
اين خط بدون توقف از مبداء تا مقصد مسافرين را جا به جا مي نمايد . زمان طي اين مسير با توجه به شرايط متغير ترافيكي بين ۲۰ تا ۲۵ دقيقه مي باشد سرعت متوسط اتوبوس ها در اين محور به شرح زير مي باشد :
كيلومتر درساعت ۶/۲۱= ÷۲/۵
كيلومتر در ساعت ۶/۱۵= ÷۲/۵

خط عادي ميدان امام حسين – ميدان انقلاب
اتوبوس هاي خط در لاين ويژه تردد مي نمايند و با ۱۰ توقف در مسير ۵۱۵۰ متري و با زمان متغير ۲۰ تا ۳۰ دقيقه مسافرين خود را در ابتدا و انتهاي مسير جا به جا مي كنند. سرعت اتوبوس هاي اين خط به شرح زير محاسبه مي گردد :
كيلومتر در ساعت ۶/۲۰= ÷۱۵۰/۵
كيلومتر در ساعت ۴/۱۲= ÷۱۵۰/۵
برآورد تعداد سفر روزانه
براي به دست آوردن تعداد سفرهاي تقريبي روزانه در اين مسير به دو شكل اقدام گرديد :
الف- برآورد تعداد سفر با شركت واحد اتوبوسراني
ب- برآورد تعداد سفر با ساير وسايل نقليه و شركت واحد اتوبوسراني
الف- برآورد تعداد سفر با شركت واحد اتوبوسراني

شركت واحد اتوبوسراني با در دست داشتن ۳۹۹۸ دستگاه اتوبوس در سال ۷۳ ،روزانه بين ۴/۲ تا ۳ميليون مسافر را جا به جا كرده است .
در جدول ۴ تعداد اتوبوس هاي فعال در سال ۷۳ مشخص شده اند.

جدول ۴- تعداد اتوبوس فعال در سال ۷۳
نوع اتوبوس تعداد عمر متوسط (سال )
دو طبقه
۳۰۲
۳۰۵
۳۰۵مفصلي
مان
مان مفصلي
ايكاروس ۲۶۰
ايكاروس ۲۸۰
ولوو
اتوبوس برقي ۲۲۴
۲۱۷۸
۶۵۴
۱۴
۲۴
۱
۱۸۲
۴۶۱
۲۳۰
۳۰ ۶/۱۵
۴/۱۲
۱/۱۶
۱/۱۵
۱/۱۴
۰/۱۵

۳
۸/۱
۶/۲
جمع ۳۹۹۸ ۹/۱۰ سال

جدول زير تعداد مسافرين جابجا شده طي سه سال اخير را به وسيله شركت واحد نشان مي دهد :

جدول ۵- تعداد مسافر جا به جا شده در ماه ( ميليون نفر)
ماه سال ۷۱ سال ۷۲ سال ۷۳ سال ۷۴
فروردين
ارديبهشت
خرداد
تير
مرداد
شهريور
مهر
آبان
آذر
دي
بهمن
اسفند ۸/۶۸
۷/۶۳
۹/۸۰
۷۹
۶/۸۰
۲/۸۴
۴/۸۸
۱/۸۸
۱/۸۸
۹/۸۳
-/۷۷
۴/۷۰ ۵/۷۱
۱/۸۲
۱/۸۳
۶/۸۶
۸/۸۶
۸/۸۹
۳/۹۳
۹/۹۲
۸/۸۸
۳/۸۵
۴/۸۶
۶/۷۸ ۲/۷۵
۷/۸۵
-/۷۶
۵/۸۳
۴/۷۷
۴/۷۷
۵/۷۴
۵/۷۵
۹/۷۱
-/۷۵
۷/۸۲
۱/۸۴ ۳/۷۴
۶/۸۹

جدول ۶ عملكرد روزانه ماه آبان در سال هاي ۷۲ و ۷۳ را نشان مي دهد :
جدول ۶- تعداد سفر در ماه آبان در سال هاي ۷۲، ۷۳
آبان سال ۷۲ آبان سال ۷۳
تاريخ روز هفته تعداد جابجايي (ميليون نفر) روز هفته تعداد جابجايي (ميليون نفر)
۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
۱۱
۱۲
۱۳
۱۴
۱۵
۱۶
۱۷
۱۸
۱۹
۲۰
۲۱
۲۲
۲۳
۲۴
۲۵
۲۶
۲۷
۲۸
۲۹
۳۰

جمعه

جمعه

جمعه ۴۴/۳
۳۸/۳
۴۷/۳
۳۸/۳
۳۹/۳
۰۹/۳
جمعه
۳۶/۳
۲۶/۳
۲۳/۳
۲۶/۳
۳۱/۳
۰۹/۳
۷/۱
۴۷/۳
۲۵/۳
۲۶/۳
۲۸/۳
۲۳/۳
۰۴/۳
۴۴/۱
۳۲/۳
۱۵/۳
۲۲/۳
۲۳/۳
۲۴/۳
۰۳/۳
۶۶/۱
۲۵/۳
۲/۳

جمعه
۶۹/۱

جمعه

جمعه

جمعه ۷۵/۲
۷۹/۲
۷۴/۲
۷۰/۲
۴۶/۲
۲۱/۱
۷۷/۲
۷۷/۲
۷۲/۲
۷۴/۲
۷۴/۲
۴۸/۱
۱۸/۱
۵۷/۲
۲۳/۲
۵۴/۵
۶۲/۲
۶۴/۲
۴۶/۲
۱۳/۱
۷۵/۲
۷۹/۲
۸۱/۲
۵/۲
۶۹/۲
۲۶/۲
۲/۱
۶/۲
۸/۲
۲/۲

همچنين در جدول زير جايگاه خطوط فعال در اين محور در كل شبكه اتوبوسراني تهران و حومه از نظر ظرفيت جا به جايي روزانه هر اتوبوس در سال هاي ۷۱ تا ۷۳ نمايش داده شده است :
جدول ۷ – جايگاه خطوط فعال امام حسين تا آزادي در كل شبكه اتوبوسراني
سال ۷۱ سال ۷۲ سال ۷۳
رتبه خط تعداد مسافر جابجا شده در روز رتبه خط تعداد مسافر جابجا شده در روز رتبه خط تعداد مسافر جابجا شده در روز
اول
دوم
سوم
چهارم
ششم بهارستان- امام خميني
جمهوري-بهارستان
ميدن امام-هفت تير
انفلاب-امام حسين
انقلاب-آزادي ۲۱۱۲
۲۱۱۱

۱۹۸۸
۱۸۱۰ اول
دوم
هفتم
هشتم انقلاب-امام حسين
جمهوري-بهارستان
آزادي-انقلاب
بهارستان-امام خميني ۳۳۸۹
۲۷۴۷
۲۳۷۱
۲۱۶۴ اول
دوم
سوم
پنجم انقلاب-امام حسين
عادي انقلاب-امام حسين
جمهوري- بهارستان
آزادي-انقلاب ۳۷۷۷
۳۴۸۲
۲۷۲۳
۲۳۹۹

در جدول ۸ تعداد خطوط و همچنين تعداد اتوبوس هاي فعال در هر خط در سال‌هاي ۷۱ تا ۷۳ در ماه آبان مشخص گرديده است . انتخاب ماه آبان به اين علت است كه ماه مذكور نسبت به ماه هاي ديگر ميزان دقيق تري از تعداد سفرهاي شهري را نشان مي دهد .
چون در سال ۷۳ بليطهاي ۲۰ ريالي و ۵۰ ريالي به عنوان كرايه از مسافر اخذ مي شد و مبناي محاسبه عملكرد خط نيز صرفاً وزن بليط گرفته شده مي باشد ، آمارهاي سال ۷۳ نمي توانست ملاك مناسبي براي محاسبه سفر باشد . بنابراين آمار آبان ماه سه سال ۷۱ و ۷۲ و ۷۳ استخرا

 

ج گرديد و متوسط سه سال به عنوان مبناي محاسبه سفر با وسايل حمل و نقل عمومي مورد بررسي قرار گرفت . در اين محاسبه هر ماه ۳۰ روز فرض شده است و ۴ روز جمعه معادل ۲روز فعال در نظر گرفته شده است . تعداد مسافر جا به جايي شده در طول ماه بر عدد ۲۸ تقسيم مي گردد تا متوسط جا به جايي روزانه يك خط به دست آيد .
( خطوطي كه به طور كامل در اين محور رفت و آمد نمي كنند ، به نسبت طول مسيري كه در اين محور تردد دارند ، مسافرين جابه جا شده آنها محاسبه گرديده است.)

جدول۸- خطوط فعال محور در سال هاي ۷۱ تا ۷۳
آبان ماه ۷۱ آبان ماه ۷۲ آبان ماه ۷۳
شماره خط مبدا و مقصد طول مسير(كيلومتر) تعداد اتوبوس فعال تعداد مسافرجابجاشده تعداد اتوبوس فعال تعداد مسافرجابجاشده تعداد اتوبوس فعال تعداد مسافرجابجاشده
۲۱۶
۲۱۸
۵۱۱
۶۲۲
۶۲۳
۶۳۷
۶۳۸
۲۱۱
۲۲۲
۵۳۱
۲۱۹
۶۱۷
۲۲۵ انقلاب- امام حسين
امام حسين – امام خميني
فرودگاه – انقلاب
كارگر – فياض بخش
شهرآرا- فياض بخش
انقلاب – فياض بخش
آزادي- انقلاب
دپوي شرقي – انقلاب
امام حسين-آزادي
اكباتان – انقلاب
خراسان- انقلاب
آزادي –فياض بخش
نبوت- انقلاب ۲/۵
۸/۴
۲/۶
۳/۹
۱/۱۰
۴/۵
۸/۴
۱۳
۱۰
۱۲

۹/۱۱
۶/۱۱ ۸۲
۱۶
۹
۱۳
۱۸
۱۱
۵۴
۱۳
– ۳۷۴/۵
۵۹۱/۰
۲۲۲/۰
۴۲۴/۰
۵۷/۰
۴۴/۰
۸۶/۲
۱۱۳/۰
– ۵۴
۱۸
۸

۱۸
۱۲
۴۱
۱۸
۲۵
۱۸


– ۵۲/۵
۵۶/۰
۲۰/۰

۵۵/۰
۳۹/۰
۹۲/۰
۵/۰
۷۱/۰
۳۰/۰


– ۳۷
۱۵
۲۰

۱۳
۱۵
۲۶
۲۱
۲۲
۱۵
۱۴
۱۶
۸ ۹۲/۳
۳۹/۰
۲۷/۰

۱۷/۰
۱۶/۰
۸۵/۱
۸۱/۰
۴۴/۰
۱۷/۰
۳۵/۰
۱۹/۰
۰۷/۰
تعداد سفر روزانه در سال ۷۱
خط ۲۱۶ ۱۹۱۹۴۱=۲۸÷۵۳۷۴۳۶۶
خط ۲۱۸ ۱۰۵۶۰=۵/۰×۲۱۱۲۱=۲۸÷۵۹۱۴۰۳
خط ۵۱۱ ۴۴۴۵=۵۶/۰×۷۹۳۷=۲۸÷۲۲۲۲۵۲
خط ۶۲۲ ۹۰۹۵=۶/۰×۱۵۱۵۸=۲۸÷۴۲۴۴۵۰
خط ۶۲۳ ۱۲۲۸۸=۶/۰×۲۰۴۷۹=۲۸÷۵۷۳۴۳۰
خط ۶۳۷ ۷۸۸۸ =۵/۰ ×۱۵۷۷۶=۲۸÷۴۴۱۷۳۰
خط ۶۳۸ ۱۰۲۲۱۷=۲۸÷ ۲۸۶۲۰۹۰
خط ۶۱۷ ۲۰۲۳=۵/۰×۴۰۴۷=۲۸÷۱۱۳۳۱۶
در مجموع ۳۴۰۴۵۷ نفر روزانه در اين محور با وسايل نقليه عمومي سفر كرده اند كه از اين تعداد ۲۹۴۱۵۸ مسافر ، دو خط انقلاب- امام حسين و انقلاب – آزادي را به عنوان مسيرهاي عبور خود انتخاب كرده اند .

تعداد سفر روزانه سال ۷۲ و ۷۳
طبق فرمول محاسبه حجم مسافرين عبوري آبان ماه سال ۷۱ از مسيرهاي ياد شده ، تعداد مسافران جا به جا شده طي اين ماه در سال هاي ۷۲ و ۷۳ به شرح زير استحصال گرديد :
جدول ۹- عملكرد روزانه خطوط در سال ۷۲ و ۷۳
خط ۷۲ (نفر) ۷۳(نفر)
۲۱۱
۲۱۶
۲۱۸
۲۲۲
۵۱۱
۵۳۱
۶۲۳
۶۳۷
۶۳۸
۲۱۵
۲۱۹
۲۲۵ ۱۴۲۰۶
۱۹۷۰۱۰
۲۰۳۳۴
۲۵۳۴۲
۴۰۴۶
۴۴۶۴
۱۱۷۱۸
۷۰۰۱
۳۲۲۲۴


– ۱۱۶۲۶
۱۴۰۱۰۰
۶۹۷۸
۵۴۰۸
۳۳۹۲
۲۵۶۸
۳۷۵۸
۲۹۱۶
۶۶۳۰۸
۶۶۰
۵۴۰۸
۱۰۸۲
در سال ۷۲ ، روزانه ۳۱۶۳۴۵ سفر انجام شده كه ۲۵۴۵۶۴ سفر لز اين تعداد صرفاً به وسيله ۳ خط انقلاب – آزادي ، انقلاب- امام حسين ، آزادي – امام حسين صورت گرفته است .

سال ۷۳ ، نيز تعداد ۲۵۰۲۰۴ سفر با استفاده از وسايل حمل و نقل عمومي در اين محور جا به جا شده اند كه ۲۱۱۸۱۶ سفر از طريق سه خط مذكور صورت پذيرفته است .

متوسط جابه جايي مسافران سه سال ياد شده عبارت است از :

متوسط جا به جايي مسافران توسط سه خط اصلي در ۳ سال ياد شده نيز عبارت است از :

ب- برآورد تعداد سفر با ساير وسايل نقليه و شركت واحد اتوبوسراني
به منظور برآورد تعداد دقيق تردد روزانه وسايل نقليه عبوري ( اعم از اتوبوس ، ميني بوس ، سواري ، موتورسيكلت ) در ۶ نقطه از محور ياد شده كه امكان آماربرداري صحيح تري در آنها پيش بيني مي شد كليه وسايل نقليه موتوري شمارش شدند. اين آمارگيري طي ۳ ساعت متوالي صبح و ۳ ساعت متوالي عصر صورت پذيرفت تا تعيين ساعات اوج مصرف و عصر نيز امكان پذير گردد :
نقاط انتخاب شده جهت آمارگيري عبارت بودند از :
۱٫ خيابان انقلاب حد فاصل ميدان امام حسين و خيابان نظام آباد
۲٫ ميدان فردوسي
۳٫ چهار راه ولي عصر
۴٫ ميدان انقلاب
۵٫ چهار راه نواب صفوي
۶٫ خروجي ضلع شرقي ميدان آزادي .
جدول ۱۰ متوسط ضريب سرنشين خودروها را بر اساس آمارگيري مبداء و مقصد در آذر ۷۱ نشان مي دهد .
جدول ۱۰- متوسط ضريب سرنشين وسايل نقليه
نوع وسيله درصد خودروها ضريب سرنشين
سواري
وانت
موتورسيكلت
تاكسي
ميني بوس
اتوبوس
اتوبوس واحد ۶/۵۸
۲/۱۴
۲/۱۳
۲/۸
-/۳ ۹۳/۱
۵۶/۱
۲۳/۱
۹۴/۲
۶۶/۷
۳۲
۵/۴۷
جداول ۱۱ تا ۳۳ تعداد تردد وسايل نقليه سواري ، اتوبوس، ميني بوس و موتورسيكلت را در ساعات ۷ تا ۸ ، ۸ تا ۹ ،۹ تا ۱۰ صبح و همچنين ۱۷ تا ۱۸ ، ۱۸ تا ۱۹ ، ۱۹ تا ۲۰ در نقاط آمارگيري نشان مي دهد .

جدول ۱۱- وسائط نقليه عبوري از تقاطع نظام آباد – انقلاب (۳۰و۳۱خرداد ۷۴) جهت شرق به غرب
ساعت/ نوع وسيله اتومبيل سواري اتوبوس ميني بوس موتورسيكلت اتوبوس واحد
۸-۷
۹-۸
۱۰-۹ ۱۰۱۲
۶۷۷
۱۱۰۶ ۱۲
۶
۱ ۱۳۵
۲۶
۱۹ ۱۳۷
۱۴۴
۱۵۴ ۹۷
۷۲
۶۴

جدول ۱۲- وسائط نقليه عبوري از تقاطع نظام آباد – انقلاب (۳۰و۳۱خرداد ۷۴) جهت غرب به شرق
ساعت/ نوع وسيله اتومبيل سواري اتوبوس ميني بوس موتورسيكلت اتوبوس واحد
۸-۷
۹-۸
۱۰-۹ ۶۵۰
۸۳۵
۹۶۷ ۱۵
۱۵
۳ ۴۱
۴۴
۱۸ ۹۳
۱۱۸
۱۵۶ ۹۵
۷۹
۶۱

جدول ۱۳- وسائط نقليه عبوري از تقاطع نظام آباد – انقلاب (۳۰و۳۱خرداد ۷۴) جهت شرق به غرب
ساعت/ نوع وسيله اتومبيل سواري اتوبوس ميني بوس موتورسيكلت اتوبوس واحد
۱۸-۱۷
۱۹-۱۸
۲۰-۱۹ ۱۳۲۷
۱۴۱۰
۱۲۱۳ ۱۲
۶
۱۰ ۵۴
۹۴
۴۷ ۱۷۵
۲۰۵
۱۸۲ ۵۸
۵۹
۵۶

جدول ۱۴- وسائط نقليه عبوري از تقاطع نظام آباد – انقلاب (۳۰و۳۱خرداد ۷۴) جهت غرب به شرق
ساعت/ نوع وسيله اتومبيل سواري اتوبوس ميني بوس موتورسيكلت اتوبوس واحد
۱۸-۱۷
۱۹-۱۸
۲۰-۱۹ ۱۰۶۹
۱۲۸۰
۱۱۹۶ ۶
۶
۷ ۳۴
۲۷
۱۸ ۱۴۲
۱۶۱
۱۴۶ ۵۹
۶۲
۵۵

جدول ۱۵- وسائط نقليه عبوري از خيابان انقلاب- ميدان فردوسي (۵و۶تير ۷۴) جهت شرق به غرب
ساعت/ نوع وسيله اتومبيل سواري اتوبوس ميني بوس موتورسيكلت اتوبوس واحد
۸-۷
۹-۸
۱۰-۹ ۱۰۴۶
۱۲۶۴
۱۴۷۶ ۲۰
۹
۷ ۷۶
۳۸
۳۴ ۱۱۹
۱۴۴
۱۴۵ ۹۱
۸۵
۶۷

جدول ۱۶- وسائط نقليه عبوري از خيابان انقلاب- ميدان فردوسي (۵و۶تير ۷۴) جهت غرب به شرق
ساعت/ نوع وسيله اتومبيل سواري اتوبوس ميني بوس موتورسيكلت اتوبوس واحد
۸-۷
۹-۸
۱۰-۹ ۲۱۶
۲۵۱
۲۹۶ ۱۰
۵
۳ ۱۸
۲۰
۲۴ ۲۳
۴۹
۴۲ ۶۹
۵۴
۶۲

جدول ۱۷- وسائط نقليه عبوري از خيابان انقلاب- ميدان فردوسي (۵و۶تير ۷۴) جهت شرق به غرب
ساعت/ نوع وسيله اتومبيل سواري اتوبوس ميني بوس موتورسيكلت اتوبوس واحد
۱۸-۱۷
۱۹-۱۸
۲۰-۱۹ ۱۳۹۸
۱۵۱۱
۱۴۷۲ ۷
۵
۴ ۴۳
۲۹
۲۷ ۱۶۵
۲۱۶
۱۹۵ ۴۷
۵۸
۵۷

جدول ۱۸- وسائط نقليه عبوري از خيابان انقلاب- ميدان فردوسي (۵و۶تير ۷۴) جهت غرب به شرق
ساعت/ نوع وسيله اتومبيل سواري اتوبوس ميني بوس موتورسيكلت اتوبوس واحد
۱۸-۱۷
۱۹-۱۸
۲۰-۱۹ ۹۱۹
۱۰۲۳
۹۳۶ ۴
۷
۴ ۲۰
۳۲
۲۴ ۸۸
۱۱۶
۱۰۴ ۴۹
۳۷
۶۰

جدول ۱۹- وسائط نقليه عبوري از چهار راه ولي عصر (۵و۶تير ۷۴) جهت شرق به غرب
ساعت/ نوع وسيله اتومبيل سواري اتوبوس ميني بوس موتورسيكلت اتوبوس واحد
۸-۷
۹-۸
۱۰-۹ ۱۳۲۶
۱۶۱۹
۱۷۹۸ ۳۹
۱۶
۱۷ ۱۰۳
۶۳
۴۲ ۱۹۰
۴۵۸
۲۲۳ ۱۱۱
۹۵
۷۷

جدول ۲۰- وسائط نقليه عبوري از چهار راه ولي عصر (۵و۶تير ۷۴) جهت غرب به شرق
ساعت/ نوع وسيله اتومبيل سواري اتوبوس ميني بوس موتورسيكلت اتوبوس واحد
۸-۷
۹-۸
۱۰-۹ ۱۱۴۰
۱۰۹۵
۱۲۶۵ ۳۱
۱۶
۸ ۵۷
۴۵
۳۲ ۱۵۳
۱۵۸
۱۷۲ ۷۰
۶۰
۶۳

جدول ۲۱- وسائط نقليه عبوري از چهار راه ولي عصر (۵و۶تير ۷۴) جهت شرق به غرب
ساعت/ نوع وسيله اتومبيل سواري اتوبوس ميني بوس موتورسيكلت اتوبوس واحد
۱۸-۱۷
۱۹-۱۸
۲۰-۱۹ ۲۰۴۰
۲۰۴۳
۱۹۸۱ ۸
۵
۳ ۴۵
۳۰
۳۰ ۲۸۱
۳۰۰
۲۸۵ ۵۶
۶۶
۵۴

جدول ۲۲- وسائط نقليه عبوري از چهار راه ولي عصر (۵و۶تير ۷۴) جهت غرب به شرق
ساعت/ نوع وسيله اتومبيل سواري اتوبوس ميني بوس موتورسيكلت اتوبوس واحد
۱۸-۱۷
۱۹-۱۸
۲۰-۱۹ ۱۲۲۵
۱۲۰۰
۱۲۱۰ ۶۵
۷۰
۷۳ ۳۷
۴۱
۲۹ ۱۶۱
۱۸۲
۱۷۲ ۴۹
۴۳
۶۱

جدول ۲۳- وسائط نقليه عبوري از ميدان انقلاب (۵و۶تير ۷۴) جهت شرق به غرب
ساعت/ نوع وسيله اتومبيل سواري اتوبوس ميني بوس موتورسيكلت اتوبوس واحد
۸-۷
۹-۸
۱۰-۹ ۲۱۴۰
۲۲۶۵
۲۳۵۵ ۷۰
۳۱
۳۴ ۸۹
۶۴
۶۶ ۲۰۶
۲۲۵
۲۴۹ ۱۱۶
۱۰۱
۱۰۲

جدول ۲۴- وسائط نقليه عبوري از ميدان انقلاب (۵و۶تير ۷۴) جهت غرب به شرق
ساعت/ نوع وسيله اتومبيل سواري اتوبوس ميني بوس موتورسيكلت اتوبوس واحد
۸-۷
۹-۸
۱۰-۹ ۲۰۶۵
۲۰۸۲
۲۱۱۴ ۳۵
۲۸
۲۱ ۵۴
۴۷
۳۸ ۱۹۴
۲۳۴
۲۲۳ ۱۱۸
۱۱۹
۹۳

جدول ۲۵- وسائط نقليه عبوري از ميدان انقلاب (۵و۶تير ۷۴) جهت شرق به غرب
ساعت/ نوع وسيله اتومبيل سواري اتوبوس ميني بوس موتورسيكلت اتوبوس واحد
۱۸-۱۷
۱۹-۱۸
۲۰-۱۹ ۲۱۲۰
۲۵۹۰
۲۱۸۰ ۴۲
۵۱
۳۲ ۴۸
۳۸
۳۲ ۱۸۴
۲۴۱
۲۰۶ ۶۸
۷۱
۵۷

جدول ۲۶- وسائط نقليه عبوري از ميدان انقلاب (۵و۶تير ۷۴) جهت غرب به شرق
ساعت/ نوع وسيله اتومبيل سواري اتوبوس ميني بوس موتورسيكلت اتوبوس واحد
۱۸-۱۷
۱۹-۱۸
۲۰-۱۹ ۱۸۴۷
۱۹۵۸
۱۸۱۲ ۱۵
۱۸
۲۶ ۵۳
۵۴
۴۴ ۱۸۱
۱۹۲
۲۰۷ ۷۰
۸۴
۶۰

جدول ۲۷- وسائط نقليه عبوري از ميدان آزادي (۱۹و۲۰ تير ۷۴) جهت شرق به غرب
ساعت/ نوع وسيله اتومبيل سواري اتوبوس ميني بوس موتورسيكلت اتوبوس واحد
۸-۷
۹-۸
۱۰-۹ ۲۳۲۸
۳۲۹۳
۳۶۰۸ ۵۶
۹۲
۱۱۱ ۱۶۶
۱۷۸
۱۶۰ ۴۰۳
۴۲۹
۴۰۷ ۷۲
۶۳
۶۸

جدول ۲۸- وسائط نقليه عبوري از ميدان آزادي (۱۹و۲۰ تير ۷۴) جهت غرب به شرق
ساعت/ نوع وسيله اتومبيل سواري اتوبوس ميني بوس موتورسيكلت اتوبوس واحد
۸-۷
۹-۸
۱۰-۹ ۳۱۶۳
۲۶۲۵
۴۱۸۱ ۹۳
۷۰
۷۷ ۲۷۷
۱۷۳
۱۲۸ ۲۴۴
۲۵۲
۲۱۵ ۸۵
۷۹
۷۰

جدول ۲۹- وسائط نقليه عبوري از ميدان آزادي (۱۹و۲۰ تير ۷۴) جهت غرب به شرق
ساعت/ نوع وسيله اتومبيل سواري اتوبوس ميني بوس موتورسيكلت اتوبوس واحد
۱۸-۱۷
۱۹-۱۸
۲۰-۱۹ ۲۴۹۰
۲۲۴۰
۲۱۸۰ ۵۰
۴۴
۵۳ ۱۴۰
۱۵۱
۱۴۰ ۱۷۹
۱۸۹
۲۱۴ ۶۴
۵۸
۶۲

جدول ۳۰- وسائط نقليه عبوري از چهار راه نواب (۲۵و۲۶ تير ۷۴) جهت شرق به غرب
ساعت/ نوع وسيله اتومبيل سواري اتوبوس ميني بوس موتورسيكلت اتوبوس واحد
۸-۷
۹-۸
۱۰-۹ ۹۰۲
۱۰۶۰
۱۱۶۰ ۳۷
۲۷
۲۸ ۷۷
۷۸
۸۰ ۲۴۳
۲۷۵
۲۸۱ ۶۴
۵۹
۶۵

جدول ۳۱- وسائط نقليه عبوري از چهار راه نواب (۲۵و۲۶ تير ۷۴) جهت غرب به شرق
ساعت/ نوع وسيله اتومبيل سواري اتوبوس ميني بوس موتورسيكلت اتوبوس واحد
۸-۷
۹-۸
۱۰-۹ ۱۶۸۴
۱۷۴۰
۱۵۳۸ ۸۶
۶۶
۴۸ ۱۰۴
۸۲
۷۰ ۲۸۳
۲۶۰
۲۸۶ ۸۳
۷۴
۶۹

جدول ۳۲- وسائط نقليه عبوري از چهار راه نواب (۲۵و۲۶ تير ۷۴) جهت شرق به غرب
ساعت/ نوع وسيله اتومبيل سواري اتوبوس ميني بوس موتورسيكلت اتوبوس واحد
۱۸-۱۷
۱۹-۱۸
۲۰-۱۹ ۱۳۱۵
۱۷۶۷
۱۹۹۳ ۶۵
۳۷
۲۶ ۱۳۰
۹۳
۵۶ ۱۵۸
۱۹۹
۲۵۸ ۶۲
۷۸
۶۹

جدول۳۳ – وسائط نقليه عبوري از چهار راه نواب (۲۵و۲۶ تير ۷۴) جهت غرب به شرق
ساعت/ نوع وسيله اتومبيل سواري اتوبوس ميني بوس موتورسيكلت اتوبوس واحد
۱۸-۱۷
۱۹-۱۸
۲۰-۱۹ ۱۶۶۱
۱۶۲۳
۱۶۵۱ ۶۲
۵۳
۴۵ ۷۱
۸۵
۹۲ ۱۶۳
۱۸۱
۱۹۸ ۵۴
۶۳
۵۸

طول سفر
جهت نيل به نتايجي مطلوبتر ، لازم بود تا ميانگين مسافتي كه هر مسافر در اين محور طي مي كند ، استحصال گردد. به اين منظور با ۳۸۵ مسافر مصاحبه شد و از آنان در مورد مبدا و مقصد سفرهايشان سوالاتي به عمل آمد . اين گفت و شنودها مبين ساخت كه ميانگين مسافت طي شده در اين محور توسط هر يك از مسافران ۸/۴ كيلومتر مي‌باشد .
محاسبه ظرفيت جا به جايي اتوبوس هاي واحد

به همين ترتيب ساير ساعات عبارت است از :
۹-۸ صبح ۷۹ دستگاه از شرق تا غرب
۱۰-۹ صبح ۷۳ دستگاه از شرق به غرب
۹-۸ صبح ۷۸ دستگاه از غرب به شرق
۱۰-۹ صبح ۶۹ دستگاه از غرب به شرق
۱۸-۱۷عصر ۵۸ دستگاه از شرق به غرب
۱۸-۱۷عصر ۶۱ دستگاه از غرب به شرق
۱۹-۱۸عصر ۶۷ دستگاه از شرق به غرب
۱۹-۱۸عصر ۶۰دستگاه از غرب به شرق
۲۰-۱۹عصر ۵۷دستگاه از شرق به غرب
۲۰-۱۹عصر ۵۹ دستگاه از غرب به شرق
نفر ۶۴۴۰= (متوسط ظرفيت ) ۷۰× ۹۲ دستگاه

ساعت ۷-۸ صبح (۱۰۳۵۰ طول كل مسير و ۴۸۰۰ متوسط طول سفر مي باشد)
براي به دست آوردن تعداد كل مسافرين در يك جهت در طول روز با استفاده از اطلاعات مبدا و مقصد محاسبات زير را در اختيار داريم:
بر طبق اطلاعات مبدا و مقصد ، ساعت اوج ۸۷/۸% كل سفرها را تشكيل مي دهد بنابراين خواهيم داشت :
در يك جهت در يك روز نفر ۱۵۶۵۲۷ = ۸۷/۸% + ۱۳۸۸۴
در دو جهت در يك روز نفر ۳۱۳۰۵۴ = ۲× ۱۵۶۵۲۷
تعداد سفر روزانه با استفاده ازآمارگيري و آمار ماهانه شركت واحد كه در بخش الف محاسبه شد، روزانه تعداد ۱۱۰۰۰ نفر (۵/۳درصد) اختلاف دارد.
تعداد سفر با اتومبيل شخصي و تاكسي
براي به دست آوردن تعداد سفرهاي انجام شده با اتومبيل شخصي و تاكسي، ابتدا درصد تاكسي ها از كل اتومبيل هاي سواري را تعيين مي كنيم. با توجه به اين كه ۴۳۰۰ متر از مسير ۱۰۳۵۰ محور آزادي- امام حسين در محدوده طرح ترافيك قرار دارد و هم چنين ممنوعيت تردد اتومبيل هاي شخصي بدون آرم و مجوز عبور در آن، اكثر رانندگان تاكسي جهت برخورداري از امتياز ويژه عبور وسايل نقليه عمومي، ترجيح مي دهند محدوده مذكور را به عنوان مسير گذري خود انتخاب نمايند كه در نتيجه تاكسي ها حدود ۳۰ درصد از تردد اتومبيل هاي سواري اين محدوده را به خود اختصاص مي دهند.
جهت تاكيد مجدد: به دليل آن كه طول سفر ۴۸۰۰ متر مي باشد عدد ۱۵۶/۲= را در تعداد متوسط ضرب مي كنيم :
= متوسط تعداد سواري از ساعت از
ساعت ۷ تا ۸صبح از شرق‌تا‌غرب
۱۴۵۹ وسيله به طور متوسط از ۶ مقطع آمارگيري شده عبور كرده اند :
تاكسي
اتومبيل شخصي