نرم افزار ریاضی و آمار ( اکسل)

فایلهای اکسل خود را در گوگل ایجاد کنید
معرفی Google Docs :

یکی از خدمات شرکت گوگل Google Docs است که توسط آن می توان فایلها Documents(word) ، SpreadSheets (Excel) ، Presentation(PowerPoint) را ایجاد کرد.
از جمله امکانات دیگر این تکنولوژی رایگان شرکت گوگل می توان به موارد :
ایجاد فایلها :
به سادگی می توان کارهای اولیه مانند بالت، مرتب سازی، ساخت جدول، فرمول نویسی و عوض کردن فونت را انجام داد البته به صورت مجانی .
• آپلود فایها:
Google Docs انواع فایهای متداول و معمول مانند :
Doc , XLS , RTF , CSV , PPT , ODT , ODS و …
را قبول می کند ، می توانید این فایلها را آپلود کنید.

• سادگی کار: مانند سایر نرم افزارها با Toolbar ها کار می کنید .
• Share کردن فایلها و کار با آنها:
• می توانید به صورت همزمان روی فایلهایتان با سایر همکارانتان کار کنید، آنها را دعوت کنید تا فایلتان را مشاهده کنند.
• می توانید تنظیم کنید که چه کسانی اجازه دیدن داردند و چه کسانی اجازه ویرایش
• می توانید همزمان روی فایهایتان کار کنید، و در ضمن نسخه های قدیمی

فایل نیز موجود است و از Chat آنلاین گوگل نیز استفاده کنید.
روی لینک زیر برای دیدن نمونه فایلی که به اشتراک گذاشته شده است و برای عموم قابل دیدن است کلیک کنید
Published File (اگر من که بوجود آورنده این فایل هستم به شما اجازه بدهم می توانید این فایل را ویرایش کنید)
نمونه فایل آموزش به صورت اکسل (این فایل بر روی سرور گوگل است و یک فایل داینامیک است یعنی اگر من فایل ویرایش کنم شما با ویرایش جدید فایل را دانلود می کنید بدون اینکه مجبور باشم لینک را آپدیت کنم)
دسترسی و امینت:
فایلهای شما بر روی سرور گوگل هستند و از هر نقطه دنیا به صورت Web base قابل دسترس و هر زمان از طریق اینترنت و بدون نیاز به هیچ نرم افزاری قابل استفاده می باشند.
فایها را به سادگی کپی و Export می کنید.
به سادگی آنها را بر روی وب قرار می دهید
شروع کنید:
• اگر در Google شما Account ندارید ، ایجاد کنید . (منظور همان ایمیل است J)
• Login کنید . (منظور این است که وارد ایمیل خود شوید)
• روی لینک Documents کلیک کنید. (این لینک در بالای صفحه ایمیل شما نشان داده شده است.)
• خوب ادامه دهید ، با کمی دقت و حوصله خودتان متوجه خواهید شد که تا چه اندازه کار اینجا ساده است . به عکس زیر هم دقت کنید.)
۳ ترفند بسیار کاربردی در نرم افزار Excel
مطمئنأ شما نیز پس از نصب بسته نرم افزاری آفیس ، با نرم افزار Microsoft Office Excel برخورد داشته اید. اکسل نرم افزاری قدرتمند براي محاسبه ، مديريت و تحليل داده ها مي باشد. بسیاری از کاربران عملیات آماری و اعدادی خود را با این نرم افزار انجام میدهند. اکنون قصد داریم به معرفی ۳ ترفند بسیار کاربردی در اکسل بپردازیم. این ترفندها عبارتند از “کشیدن چارت در چند ثانیه” ، “کپی کردن Chart Formats” و “لینک کردن Autoshape و Textbox با اطلاعات داخل سلول”. یقینأ استفاده از این ترفند میتواند کار با اکسل را برای شما آسان تر و بهینه تر نمای

د.
كشيدن چارت در اكسل در چند ثانیه
در واقع در دو مرحله بسيار ساده شما ميتوانيد به سرعت يك چارت در اكسل بكشيد:
۱- يك سلول را در ميان جدولي كه ميخواهيد اطلاعات آن به شكل چارت رسم شود انتخاب كنيد.
۲- كليد F11 را فشار دهيد.

چارت شما آماده است ! اكسل چارت شما را در يك Chart Sheet جديد ايجاد ميكند. شما ميتوانيد ساير تنظيمات را طبق روش معمول انجام دهيد.
كپي كردن Chart Formats در اكسل
همانگونه كه ميدانيد تنظيمات مربوط به فرمت چارتها در اكسل بسيار وقت گير و گاه كسل كننده است. آيا تا به حال چارتي را در اكسل ايجاد كرده ايد كه به نظرتان فرمت مناسب و ايده آلي داشته باشد و دوست داشته باشيد ساير چارتهايي كه ايجاد ميكنيد يا قبلا كشيده ايد همين فرمت را داشته باشند؟ در اين ترفند روش بسيار ساده اي را براي كپي كردن Chart Formats حتي بين فايلهاي مختلف معرفی خواهیم کرد.
۱- چارتي كه فرمت دلخواهتان را دارد انتخاب (select) كنيد.
۲- با فشردن دو كليد ctrl+C چارت را كپي كنيد.
۳- چارت مقصد كه ميخواهيد فرمت آن را تغيير دهيد را انتخاب (select) كنيد.
۴- از منوي edit بالاي صفحه گزينه Paste Special را انتخاب كنيد.
۵- در پنجره ظاهر شده گزينه Formats را انتخاب كرده و Ok كنيد. به همين سادگي كليه فرمتهاي چارت شما كپي شد.
لینک کردن Autoshape و Textbox با اطلاعات داخل سلول در اکسل
آيا تا به حال به مرتبط كردن يك text box يا يك AutoShape به يك سلول نياز پيدا كرده ايد؟ با اين ترفند شما مي توانيد اطلاعات يك سلول را به يك text box يا يك AutoShape بصورت لينك منتقل كنيد.
۱- اولا يك text box يا يك AutoShape رسم كنيد.
۲- حالا text box يا AutoShape ايجاد شده را انتخاب (select) كنيد.
۳- روي formula bar (نوار بالاي صفحه كه فرمولها در آن نمايش داده ميشوند) كليك كنيد و علامت = را تايپ كنيد.
۴- حال بر روي سلول مورد نظرتان كليك كنيد و كليد enter را فشار دهيد. همانطور كه مشاهده مي كنيد اطلاعات سلول مور نظرتان به text box يا AutoShape بصورت لينك منتقل شده است. حالا ميتوانيد از روشهاي معمول format دلخواهتان را به text box يا AutoShape بدهيد.

 

باگ اکسل ۲۰۰۷ و hotfix آن
در واقع این اشتباه در نحوه نمایش این محاسبه است نه خود محاسبه، مثلا اگر شما محاسبه زیر را وارد نمایید :
۷۷٫۱*۸۵۰+۲
که اکسل عدد ۶۵۵۳۷ را نشان می دهد.
این باگ از آنجا نشات می گیرد که اکسل کلیه محاسباتش را به صورت باینری انجام می دهد مثلا عدد ۷۷٫۱ برای اکسل یعنی :
۰۱۰۰ ۰۰۰۰ ۰۱۰۱ ۰۰۱۱ ۰۱۰۰ ۰۱۱۰ ۰۱۱۰ ۰۱۱۰
۰۱۱۰ ۰۱۱۰ ۰۱۱۰ ۰۱۱۰ ۰۱۱۰ ۰۱۱۰ ۰۱۱۰ ۰۱۱۰
و در واقع بعد از اینکه محاسبه ای به صورت باینری انجام شد، اکسل آنرا به صورت یک رشته ی متنی نشان می دهد ، و باگ فوق در نحوه نمایش است .

به ۰۱۰۱ هایی که در بالا پشت سر هم تکرار شده است دقت کردید، این موضوع مانند وقتی است که شما ۱/۳ را محاسبه می کنید، و عدد .۳۳۳۳۳۳۳ بدست می آید و حال تصور کنید که ۱/۳*۳ را محاسبه می کنید، یعنی .۹۹۹۹۹۹۹ می شود ، نه عدد ۱ !!
دلیل این موضوع خارج از بحث این مقاله است و شما می توانید برای اطلاع بیشتر به لینکهای زیر مراجعه کنید.
IEEE 754-1985

Floating-point arithmetic may give inaccurate results in Excel
مایکروسافت در لینک زیر HOTFIX این باگ را قرار داده است که آنرا دانلود و نصب می کنیدو با نصب آن این مشکل نشان دادن بر طرف می شود.
Description of the Excel 2007 hotfix package: October 9, 2007
نتیجه:
مایکروسافت فقط ظاهر اکسل ۲۰۰۷ را تغییر نداده بلکه مجدد آنرا تولید کرده است و ساختار نرم افزار تغییر کرده و بهبود پیدا شده است.
حسابداری : محاسبه ماليات حقوق و دستمزد
مقاله زیر توسط آقای بیژن باقری نژاد تهیه و تنظیم شده است و امیدوارم که برای دوستان مفید فایده قرار گیرد ، در ضمن از لطف و زحمات ایشان صمیمانه تشکر و قدردانی می کنم . / (فرشید میدانی)

اين فرمول در واقع يك فرمول تو درتو مي باشد كه براي محاسبه ماليات حقوق و دستمزد يك شخص در ماه مورد استفاده قرار مي گيرد .لازم ميدانم كه بگويم اولا اين فرمول نياز مختصري به دانستن حسابداري دارد وثانيا اينكه اعداد مندرج در فرمول براساس جدول ماليات حقوق ودستمزد مي باشد كه همه ساله بر اساس يك فرمول خاص محاسبه شده واز طريق وزارت اقتصاد و دارائي به اطلاع تمامي شركتها مي رسد كه شركتها نيز بايستي ماليات حقوق را بر اين اساس محاسبه و از حقوق كسر نمايند .ناگفته نماند كه اعدادمورد محاسبه درفرمول در سال ۱۳۸۵ مورد استفاده قرارمي گرفته است. بنابر اين به محض منتشر شدن جدول مالياتي سال ۱۳۸۶ فرمول را به روز خواهم كرد و در اختيار دوستان قرار مي دهم تا بتوانيد ماليات حقوقتان را به راحتي محاسبه نماييد.(به غير از شر كتهاي دولتي )
چگونگي محاسبه فرمول :

در محاسبه ماليات حقوق . هميشه داراي يك مبلغي هستيم كه به آن معافيت مالياتي مي گويند در حقيقت براي عادلانه تر شدن ماليات مبلغ حقوق در يافتي تا اين مبلغ از پرداخت ماليات معاف خواهد بود مابقي حقوق در يافتي مستقيما به جدول مالياتي برده شده ومحاسبه مي شود .
مثال ۱ :
كل حقوق در يافتي شخصي در پايان ماه معادل ۲۵,۵۰۰,۰۰۰ ريال مي باشد ماليات اين شخص به ترتيب زير خواهد بود .

۲,۵۰۰,۰۰۰ كل حقوق در يافتي
(۲,۱۶۰,۰۰۰) ميزان معافيت
۳۴۰,۰۰۰ مانده ضربدر ۱۰ درصد
۳۴,۰۰۰ ميزان ما ليات

نكته قابل توجه اينكه چون افراد در جامعه داراي مبلغ حقوق هاي مختلف مي باشند بنابر اين هميشه باقيمانده فوق با نرخ ثابت ده درصد محاسبه نخواهد شد . بنابر اين لازم است كه نرخ هاي محاسبه با توجه به افزايش حقوق نيز افزايش يابد چرا كه در اين صورت پرداخت ماليات عادلانه تر خواهد بود . پس طبق جدول مالياتي نرخ ها از ۱۰ و ۲۰و ۲۵و ۳۰ و۳۵ درصد تشكيل شده است . به مبالغي كه در فاصله درصد هاي مذكور قرار مي گيرد طبقه مالياتي مي گوييم .يعني اينكه اگر حقوق شما را از معافيتي كه قبلا ذكر شد كسر كنيم عددي باقي خواهد ماند كه اين عدد تا مبلغ ۵,۶۶۰,۰۰۰ ریال با نرخ ۱۰ درصد محاسبه ميكنيم بعد اگر باز هم مبلغي باقي ماند آن مبلغ تا ميزان ۱۰,۴۹۳,۳۳۳ ریال با نرخ ۲۰ درصد و باز هم اگر عددي باقي ماند تا ميزان ۲۲,۹۹۳,۳۳۳ ریال با نرخ ۲۵ درصد محاسبه ميكنيم كه اگر باز هم عددي باقي ماند تا ميزان ۸۵,۴۹۳,۳۳۳ ریال با نرخ ۳۰ درصد محاسبه مي كنيم در نهايت اگر باز هم عددي باقي ماند تا ميزان
۱۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال با نرخ ۳۵ درصد محاسبه مي كنيم .
از مبلغ (ريال ) تا مبلغ (ريال ) نرخ مالياتي (درصد ) طبقه مالياتي ميزان ماليات محاسبه شده
۱ ۲,۱۶۰,۰۰۰ ۰% معافيت مالياتي –
۲,۱۶۰,۰۰۰ ۵,۶۶۰,۰۰۰ ۱۰% اول ۳۵۰,۰۰۰
۵,۶۶۰,۰۰۰ ۱۰,۴۹۳,۳۳۳ ۲۰% دوم ۹۶۶,۶۶۷
۱۰,۴۹۳,۳۳۳ ۲۲,۹۹۳,۳۳۳ ۲۵% سوم ۱,۳۱۶,۶۶۷
۲۲,۹۹۳,۳۳۳ ۸۵,۴۹۳,۳۳۳ ۳۰% چهارم ۴,۴۴۱,۶۶۷
۸۵,۴۹۳,۳۳۳ ۱۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ۳۵% پنجم ۲۳,۹۹۳,۳۳۳

مثال ۲ :
فرض كنيد حقوق در يافتي شخصي در پايان ماه معادل ۵,۶۶۰,۰۰۰ ریال مي باشد ماليات اين شخص به ترتيب زير محاسبه مي شود .
براي راحتتر شدن موضوع اينگونه ميگوييم كه طبقه اول ماليات تا ۵,۶۶۰,۰۰۰ ریال مي باشد پس ماليات اين طبقه اينگونه خواهد بود كه ۳۵۰۰۰۰۰= ۲۱۶۰۰۰۰ -۵۶۶۰۰۰۰ ريال كه ده درصد آن مساوي ۳۵۰۰۰۰ريال ميباشد . اگر۵۶۶۰۰۰۰ ريال را در سلول a1 بنويسيم فرمول اكس

ل مساوي خواهد بود با
=if(and(a1>2160000;a1<=5660000);(a1-(2160000))*0.1
در حقيقت اين بخش از فرمول براي محاسبه طبقه اول جدول مي باشد .

 

نرم افزار ریاضی و آمار ( اکسل)
تاریخ و زمان در اکسل
آموزش این مطلب را من در کلاسها به این صورت شروع می کنم ، در خانه ای از اکسل یک تاریخ (مثلا ۸/۵) بنویسد و سپس در همان خانه یک عدد تایپ کنید ، خواهید دید که به جای عدد تاریخ نوشته می شود . خوب حالا می توانید همین کار را برای یک زمان نیز انجام دهید (مثلا ۱:۲۰) و بعد بروید و در همین خانه عدد تایپ کنید مثلا ۵ یا ۱۰ و یا عدد اعشاری ۱٫۵ خواهید دید که این اعداد به زمان تبدیل می شوند.
سوال) آیا می توانید پیش بینی کنید که اگر در خانه ای عدد ۱۰۰٫۵ تایپ شود نتیجه زمان یا تاریخ آن چند می شود. این تغییرات از چه الگویی پیروی می کنند.
یادآوری Format Cell
وقتی که در یک خانه ای مقداری تایپ می شود ، اکسل این مقدار را بررسی می کند و بنابر این مقدار format این خانه را تعیین می کند مثلا اگر درخانه ای شما مقادیر زمان و تاریخ را تایپ کنید اکسل فرمت آن خانه را به یکی از انواع Date/Time تغییر می دهد ( می دانیم که خانه ها در حالت عادی فرمت General دارند ) و از این به بعد هر مقداری که در این خانه تایپ شود نیز به همین فرمت تبدیل خواهد شد بنابراین اگر در خانه ای یک تاریخ مثلا ۸/۵ درج شود (format à cell را نگاه کنید) از این به بعد هر عددی که در این خانه تایپ شود توسط اکسل به تاریخ متناظرش تبدیل خواهد شد.
منطق تاریخ و زمان در اکسل
برای ما انسانها تاریخ و زمان یک مفهوم است و برای کامپیوتر فقط عدد قابل فهم ، بنابراین در اکسل شما هر تاریخ یا زمان را باید به یک عدد تبدیل کنید و برای اینکه این مفهوم داشته باشد، بایستی یک مبدا زمان (لحظه ای که زمان برابر صفر است داشته باشیم) و سپس تمامی زمانها را با این صفر مقایسه کنیم ، مثلا بگوییم که X روز از صفر گذشته است.
مبدا زمان (صفر) در اکسل برابر ۱/۰/۱۹۰۰ ۱۲:۰۰:۰۰ AM است . ۱۲ شب اول ماه ژانویه سال ۱۹۰۰
(دقت داشته باشید که در این لحظه تازه ماه ژانویه دارد شروع می شود)
خوب بنابراین عدد ۱ اگر به تاریخ ترجمه شود یعنی یک روز از این لحظه گذشته بنابراین می شود:
ساعت ۱۲ نیمه شب ، ۱ ژانویه سال ۱۹۰۰ میلادی
حال اگر در یک خانه ایکه در آن تاریخ درج شده است شما یک عدد تایپ کنید ، این عدد تعداد روزی می شود که از لحظه صفر زمان گذشته است .

مثلا عدد ۳۶۷ را پیش بینی کنید که خواهدشد : ۱/۱/۱۹۰۱ ۱۲:۰۰:۰۰ AM
تمرین : بگویید که از لحظه صفر اکسل چند روز سپری شده است؟
حل : تاریخ ویندوز را صحیح تنظیم کنید و سپس در یک خانه ای از اکسل کلید Ctrl+; را بزنید (یعنی کنترل را نگه دارید و کلید ; که همان “ک” است را فشار دهید ) با این کار تاریخ امروز در این خانه درج خواهد شد.

حال کافی است که این تاریخ را به عدد متناظرش تبدیل کنید ، برای اینکار خانه ای که در آن تاریخ امروز درج شده را انتخاب کنید و به format àcells بروید و گزینه General را انتخاب کنید.
تذکر: شما شاید ۱۹۰۴ را هم در جاهایی ببینید که این مختص به کامپیوترهای Macintosh است .
تذکر : جای ماه و سال به صورت پیش فرض اینگونه است که M/d/yyyy و برای تنظیم آن به مسیر زیر بروید:.
Control panel à regional and language options à customize à …
تا اینجا منطق تاریخ بیان شد اما برای زمان اطلاعات ما کافی نیست .
مثلا باز هم یک زمان در یک خانه بنویسید ۱۰:۲۵ حال در همین خانه بروید و عدد تایپ کنید خواهید دید که زمان مرتبا ۰:۰۰ نشان داده می شود ، دو حالت وجود دارد یا اکسل نمی فهمد و یا ما نمی فهمیم که اکسل چی فهمیده ، البته احتمال دیگر هم وجود دارد که قل مراد اصلا نمی فهمد.
می دانیم که اکسل لحظه صفر دارد و در واقع زمان یا تاریخ یکی هستند (یکی از آنها تعداد روزها و دیگری مقدار گذشته از روز را بیان می کند) ، پس اکسل این عدد را با لحظه صفر می سنجد.
می دانیم که عدد صحیح تعداد روزهای سپری شده از لحظه صفر اکسل را نشان می ده

د واگر به formula bar نگاهی بیاندازید اینرا خودتان خواهید دید.

خلاصه اینکه شما بازهم دارید روز اضافه می کنید و اکسل آن عدد را روز در نظر می گیرد و نه ساعت.

حال در همین خانه شما یک عدد اعشاری تایپ کنید خواهید که قسمت اعشار آن بر ساعت تاثیر میگذارد، بنابراین اکسل قسمت صحیح یک عدد را به روز و قسمت اعشار آنرا به ساعت تبدیل می کند.
اما معیار و منطق تبدیل قسمت اعشار به ساعت چیست ؟
لحظه صفر یعنی ۱۲ شب اول ژانویه ۱۹۰۰ و لحظه ۱ یعنی ۱۲ شب یکم ژانویه ۱۹۰۰ .
در واقع اکسل ساعت ۱۲ شب را لحظه ۰ و ساعت ۱۲ شب روز بعد را لحظه ۱ در نظر می گیرد و ۲۴ ساعت را اینگونه محاسبه می کند با توجه به جدول زیر می توانید این مطلب را بهتر درک کنید:
۱۲ شب ۰
۶ صبح ۰٫۲۵
۱۲ ظهر ۰٫۵
۶ بعد از ظهر ۰٫۷۵
۱۲ شب فردا ۱
حال می توانید با یک تناسب ساده معین کنید که اگر یک عدد اعشاری (مثلا ۰٫۳۱۲۵) را وارد کنید و سپس فرمت خانه به به time تغییر دهید چه اتفاقی خواهد افتاد.
=۰٫۳۱۲۵*۲۴=۷٫۵ à ۷:۳۰
توضیح اینکه شما با ضرب عدد در ۲۴ در واقع عددی که بین ۰ تا ۱ تعریف شده بوده را بردید و در ۰ تا ۲۴ تعریف کرده اید.
استفاده از این منطق در حل مسائل :
مثال اول:
فرض کنید که قرار است حقوق کارگرهای روز مزد یک کارخانه محاسبه شود قرار است که به هر کارگر ساعتی ۱۰۰۰ تومان دستمزد داده شود، شیتهای لازم را برای اینکار را به ترتیب زیر در نظر خواهیم گرفت :
A B C D E
1 نام ساعت ورود ساعت خروج کارکرد دستمزد
۲ آرش ۶:۰۰ ۱۴:۰۰ =C2-B2
3 علی ۶:۳۰ ۱۶:۰۰ ۹:۳۰
۴ رضا ۷:۰۰ ۱۲:۰۰ ۵:۰۰

۵ کاوه ۷:۳۰ ۱۷:۲۵ ۹:۵۵
نکته ۱: اکسل زمانها را از هم به سادگی کم می کند و نتیجه حاصل به طور اتوماتیک از نوع TIME خواهد بود.
حال می بایستی دستمزد هر کارگر را حساب کنیم ، فرض کنید برای آرش اینکار را به فرمول : =D2*1000 انجام دهیم ، خوب نتیجه را اگر بررسی کنید خواهید دید که یک عدد منطقی نمی شود چون آرش ۸ ساعت کارکرده و باید ۸۰۰۰ تومان حقوق بگیرد ، اما عددی که ما داریم می شود : ۳۳۳٫۳۳ (در اکسل ۲۰۰۷ می شود ۸:۰۰ و اگر فرمت خانه را GENERAL کنید همین عدد را خواهید دید) .

منطق آن را می دانیم در واقع اکسل آمده و عدد منناظر ۸:۰۰ را در نظر گرفته و سپس آنرا در ۱۰۰۰ ضرب کرده که نتیجه غیر منطقی به نظر می رسد ، به زبان دیگر اکسل عدد ۸:۰۰ را به صورت ۰٫۳۳۳۳۳۳ در نظر می گیرد.
برای حل این مساله فرمول زیر را در وارد می کنیم که در واقع عدد ۰٫۳۳۳۳۳۳ را به حوزه ۲۴ ساعت می آوریم و با آن دستمزد را محاسبه می کنیم و خواهید دید که نتبجه درست خواهد شد:
A B C D
1 نام ساعت ورود ساعت خروج کارکرد دستمزد
۲ آرش ۶:۰۰ ۱۴:۰۰ ۸:۰۰ =D2*24*1000
3 علی ۶:۳۰ ۱۶:۰۰ ۹:۳۰ ۹۵۰۰
۴ رضا ۷:۰۰ ۱۲:۰۰ ۵:۰۰ ۵۰۰۰
۵ کاوه ۷:۳۰ ۱۷:۲۵ ۹:۵۵ ۹۹۱۶٫۶۶۶۷
مثال دوم:
داوود آخر هرماه ساعتهای زیاد مشغول محاسبه تعداد ساعت کارکرد آن ماه بود ، یعنی می خواست ببیند که کلا چند ساعت کار کرده است و خوب اینکار را با دست انجام می داد حال می خواهد با اکسل اینکار را انجام دهد اما ….
A B C D E
1 روز هفته هفته ۱ هفته ۲ هفته ۳ هفته ۴
۲ SATURDAY 8:00 11:00 8:00 8:00
3 SUNDAY 9:00 11:00 9:00 8:00
4 MONDAY 10:00 11:00 10:00 8:00
5 TUESDAY 8:00 8:00 8:00 8:00
6 WEDNESDAY 12:00 12:00 12:00 8:00
7 THURSDAY 8:00 8:00 8:00 8:00
جالب است که انگار اکسل نمی تواند این مقادیر را با هم جمع کند، چون در آخر می دهد ۳:۰۰
لطفا یک دقیقه فکر کنید و حدس بزنید که از دید اکسل چه محاسبه ای انجام می شود.
راهنمایی : به FORMAT à CELLS à CUSTOME à m/d/yyyy h:mm یا یکی از اینها را بعنوان فرمت این خانه زرد رنگ انتخاب کنید (که هم تاریخ و هم زمان را نشان دهد)
خوب ، می بینید که اکسل دارد درست عمل می کند در واقع این زمانها را باهم جمع زده و هر ۲۴ ساعت را یک روز در نظر گرفته بنابراین داوود ۹ روز و ۳ ساعت کامل کارکرده است .