کاروزی عمران

فصل اول
آشنايي كلي با مكان كارآموزي

شركت خط هنر از سال ۱۳۵۱ به عنوان شركت مهندسي كلوين به ثبت رسيده و شروع به انجام كارهاي تاسيساتي نموده است.
اين شركت تا سال ۱۳۷۸ صرفاً يك پيمانكار تاسيساتي بوده و از سال ۱۳۷۸ به بعد با استخدام كادر فني در زمينه عمراني شروع به اجراي پروژه‌هاي عمراني نيز نموده است. اين شركت هم اكنون به عنوان شركت تاسيساتي ساختماني كلوين مشغول به كار است و در سازمان برنامه و بودجه رتبه ۲ در زمينه تاسيسات و رتبه ۴ عمراني را دارا مي باشد.

 

در طي اين سالها شركت كلوين پروژه‌هاي كوچك بزرگ بسياري را اجرا نموده كه بعضي از آنها به شرح زير است
۱- بيمارستان ۹۶ تخت خوابه بندرگناوه در استان بوشهر
۲- بيمارستان ۹۶ تخت خوابه كرد كوي گرگان
۳- آموزشكده كشاورزي مراغه
۴- مجتمع اداري- تجاري هتل كيان تهران
۵- اجراي موتور خانه هاي كمپ كارگري مبين عسلويه
۶- ورزشگاه ۱۰۰۰۰ نفره رضا زاده اردبيل
اين شركت در حال حاضر ۲ پروژه در دست اجرا دارد كه يكي در قشم وديگري بلوك ۳ و ۵ اداري دانشگاه آزاد واحد علوم تحقيقات (حصارك) تهران است كه اينجانب در اين پروژه دوره كارآموزي خود را طي نموده ام. عمليات ساختماني پروژه در سال ۱۳۷۶ بصورت اماني توسط كارفرما (دانشگاه آزاد) آغاز گرديده و در سال ۱۳۸۴ باتوجه به آماده بودن سقف و اسكلت ساختمان، براي انجام عمليات نازك كاري و تاسيسات برقي ومكانيكي به شركت كلوين واگذار گرديده است و شركت موژدا و همكاران طراحي و نظارت به اين پروژه را به عهده دارد.
سطح زير بناي اين پروژه حدود ۱۲۰۰۰ هزار متر مربع است و شامل ۶ طبقه سا

ختمان اداري – آشپزخانه – رستوران – آمفي تأتر همكف ورودي و دو طبقه پاركينگ مي‌باشد تاسيسات مكانيكي اين پروژه شامل اجراي موتورخانه مركزي – آب رساني- تهويه مطبوع اطفاء حريق (سيستم تر و خشك) و تاسيسات برقي آن از قرار: اعلام حريق- كامپيوتر مركزي – آنتن مركزي- دوربين مدار بسته و سيستم پيجينگ مي باشد.
موتور خانه بلوك ۳ شامل ۳ دستگاه ديگ به ظرفيت نامي ۱۰۰۰۰۰۰ كيلوكالري ۲ دستگاه چيلر به ظرفيت نامي ۳۵۰۰۰۰ تن تبريد ۲ عدد بوستر پمپ (يكي آبرساني و يكي آتش‌نشاني) ۱۶ عدد پمپ سانتريفيوژ ۳ عدد منبع كويل دار و ۲ عدد سختي گير است.
نمودار سازماني و تشكيلات:
هر پروژه ساختماني داراي يك كارفرما (صاحب كار) مي باشد اين كارفرما است كه تصميم به ساخت يك ساختمان مي گيرد براي اين كار ابتدا به يك مشاور احتياج دارد تا از آنها در مورد اينكه چگونه مي توان يك ساختمان را در اين محل و با شرايط و بودجه موجود ساخت كمك بگيرد سپس مهندسين مشاور طراحي را به كارفرما ارائه مي‌دهند كه در صورت مودر قبول بودن طرح را براي كارفرما براي اجراي انتخاب مي شود اما براي اجراي طرح احتياج به يك پيمانكار (مجري) مي‌باشد كه اين پيمانكار را يا مشاور به كارفرما پيشنهاد مي‌دهد و انتخاب مي شود يا خو

د كارفرما پيمانكار را انتخاب مي‌كند مهندسين مشاور (طراح) هم مي توانند اين طرح نيز باشند البته مهندسين ناظر بر پروژه بهتر است طراحان پروژه نباشند زيرا با اينكار در حين اجراي پروژه اين مهندسي ناظر مي توانند مشكلات موجود در طرح را گرفته و با پيمانكار بهترين طرح را اجرا كنند.

(صاحب كار مشاور پيمانكار)

پيمانكاران تاسيساتي باتوجه به بودجه اقدام به خريداري و نصب ساخت تاسيسات

برقي و مكانيكي مي كنند كه خوب در مورد برج بهشهر شركت توسعه صنايع بهشهر وسايل خود را از شركت هاي:
سرما آفرين (چيلر) شركت ساراول (فن كويل ها و هوا سازها، اگزاست فن ها)
موتوژن تبريز (پمپ ها) شركت حرارت گستر (مبدلهاي حرارتي و منابع انبساط بسته، دي ارتيور سختي گيرها ومنبع بلوادان و كندانس) و شركت گرما گستر ( بويلرها) و خريداري كرده است.

فصل دوم:

 

ارزيابي هاي بخشهاي مرتبط با رشته علمي كارآموز

از آنجا كه يك رشته بسيار پر كاربرد است هر جا كه اسمي از صنعت و ساخت و ساز وجود دارد اسم رشته مكانيك نيز برده مي‌شود.
به طور كلي براي يك ساختمان در حال ساخت ۳ بخش را مي توان از هم تفكيك كرد:
بخش ساخت وساز خود ساختمانع بخش تاسيسات مكانيكي و بخش تاسيسات ب

رق است كه هماهنگي اين سه بخش بسيار لازم و ضروري است اما قسمت تاسيسات مكانيكي را بايد عهده مهندسين رشته مكانيك (حرارت و سيالات) گذاشت چه از نظر طراحي وچه از نظر اجرا كارهايي از قيبل محاسبه سيكل موتورخانه ها و وسايل مورد نياز براي موتورخانه، محاسبات مربوط به تهويه مطبوع و نصب و راه اندازي (هواسازها، اگزاست فن ها، فن كويل ها و …)
محاسبات مربوط به نقشه ها و اجراي لوله‌ها، آب و فاضلاب و كانال كشي ساختمان و غيره كه از موارد فوق فقط راه اندازي دستگاهها مانده است.

فصل سوم

آشنايي كلي با ساختمان و انواع اتصالات

در طراحي برج بهشهر طراحان دوزون ۱۲ طبقه در نظر گرفته است.
۱- موتور خانه مركزي واقع در طبقه (۵-)
۲- موتور خانه هاي فرعي واقع در طبقات ۱۲ و ۱۳
و علل آن اينست كه:
۱- اين كار باعث مي شود كه فشار استاتيكي بيش از اندازه به موتورخانه اصلي وارد نشود كه باعث شود اتصالات و تجهيزات از نوع فشار قوي انتخاب شود كه بار مالي زيادي دارد.
۲- از نظر فني هم سيستم صحيح تر كار مي كند.
۳- اينكار باعث مي شود لوله كشي اضافه انجام نشود و كار اجرا خيلي كمتر و ساده تر شود در اين برج ابتدا با آب شهر منبع واقع در موتورخانه اصلي در طبقه (۵-) را پر مي كند و از آنجا توسط ۳ پمپ كه به نوبت روشن مي شوند و به طبقه ۲۲ پمپ مي شود و يك منبع ديگر را در آنجا پر مي كنند و از آنجا است كه آب طبقات و حتي آب خود موتورخانه اصلي تغذيه مي شود اين كار باعث مي‌شود فشار آب هم در طبقات بالا و هم در طبقات پايين مناسب باشد البته به علت اينكه فشار آبي كه طبقات پايينتر وارد مي شود خيلي زياد است در طولاني خطوط لوله شيرهاي فشار شكن گذاشته مي شود.

الف) انواع اتصالات و شيرآلات:
۱- فيتينگ: (Fitting) همه انواع قطعاتي كه در لوله كشي براي تغيير مقطع لوله گرفتن انشعاب از لوله و يا تغييرجهت لوله به كار مي‌رود فيتينگ نام دارد.
۲- اتصال: (Joint) منظور از اتصال چگونگي متصل كردن لوله به لوله، لوله به فيتينگ يا فيتينگ به فيتينگ است.
۳- Side glass : اين وسيله را ما اصولا در جاههاي به كار مي‌بريم كه از تله بخار است

فاه كرده باشيم و بعد از تله بخار در طول خط لوله گذاشته مي شود كه ما به وسيله آن مي توانيم بفهميم كه آيا تله بخار ما خوب عمل مي كند يا خير زيرا اگر تله بخار خوب عمل نكند و بخار به همراه آب در داخل لوله ها (به طور مثال در لوله هاي بعد از چيلر) باشد هم باعث سرو صداي زيادي در داخل لوله مي‌شود و هم اينكه بخار مورد نياز به هدر مي رود. بنابراين وجود يك همچنين وسيله‌اي بسيار ضروري است و در نقشه‌ها به صورت S.G نشان داده مي‌شود وداراي يك شيشه كوچك مي‌باشد ك از طريق همين شيشه مي‌توان بر كار تله بخار نظارت كرد.
۴- شيرهاي سوزني (Globe) و كشويي (Gate) و تفاوت آنها در طول يك خط لوله ممكن است از شيرهاي مختلفي استفاده شود كه باتوجه به دقت مورد نياز از شير سوزني يا كشويي استفاده

مي شود شيرهاي سوزني دقيقتر از شيرهاي كشويي مي باشند نودار شيرهاي سوزني به صورت خطي است يعني اگر به طور مثال شير را تا نصفه باز كنيم مقدار آب خروجي نصب مقدار Max خود خواهد بود ولي شيرهاي كشويي به اين صورت نيستند. نمودار شيرهاي كشويي به صورت منحني مي باشد و به طور مثال اگر شير را تا نصفه باز كنيم مقداري جريان: آب ممكن مقدار Max خود باشد.
۵- خطوط SPARE
خطوط SPARE خطوط آزادي هستند كه براي مواقع ضروري يا در صورت خرابي خطوط ديگر مورد

استفاده قرار مي گيرد.
۶- شيرهاي فشار شكن
شيرهايي هستند كه براي كاهش فشار استفاده مي شوند و داراي انواع مختلفي هستند كه با توجه به محاسبات طراح انتخاب مي شوند.
۷- Clean out
در طول يك خط لوله خصوصا لوله هاي فاضلاب دريچه هاي گذاشته مي شود كه بتوان با استفاده از اين دريچه ها فرضا اگر گرفتگي در يك خط لوله وجود داشت برطرف كردو لوله راتميز كرد.
۸- شير صافي شيرهايي هستند كه در درون خود صافي دارند و آب ضمن عبور از اين شير اگر ناخالصي و املاحي داشته باشند گرفته مي شود و هرچند وقت يك بار مي توان دريچه مربوط به شير را باز كرد و صاف داخل آن را تميز كرد تا از افت فشار داخل لوله جلوگيري كرد. اين شيرها در ورودي پمپ نصب مي‌شوند.
۹- شيرهاي يك طرفه
اين شيرها داراي صفحات فلزي هستند كه فقط در جهت مورد نظر باز مي شود و اگر فرضا آب به هر علتي برگدد و با بسته شدن اين صفحات فلزي از برگشت آب جلوگيري مي شود. اين شيرها در قسمت خروجي پمپ نصب مي شوند.
ب) اتصالات آكاردئوني ونحوه محاسبات و نصب آنها:
لوله هاي كار رفته در خطوط سيالات به علت افزايش يا كاهش دماي سيال جاري دچار افزايش يا كاهش طول مي گردند مقدار افزايش يا كاهش در واحد بستگي به جنس لوله دارد. به همين منظور از اتصلاات آكاردئوني در طول خط لوله استفاده مي شود تا به لوله آسيب نرسد.
محاسبات مربوط به تعداد اتصالات آكاردئوني مورد نياز در طول يك خط لوله
۱- ابتدا باتوجه به جدول (۱) مقدار تغيير طول لوله مورد نظر (با توجه به جنس) را تعيين مي‌كنيم.و
۲- با در نظر گرفتن مقادير بدست آمده و استفاده از جدول (۲) مقدار تغييرات طول لوله را بر تغييرات طول اتصال آكاردئوني تقسيم و تعداد اتصالات مورد نياز را بدست مي آورم.
مثال براي يك خط لوله ۴ اينچ طول ۲۰۰ متر و جنس كربن استيل در دماي -۱۰ الي+۱۵۶ خواهيم داشت:
انقباض
انبساط
پس تغييرات كل طوله لوله برابر است با :

با مراجعه به جدول شماره (۲) مقدار كل انقباض و انبساط براي اتصال ۴ اينچ برابر خواهد بود با :
۶۰=۳۰+۳۰
با تقسيم Lt بر مقدار بدست آمده خواهيم داشت:

بنابراين در طول خط به هفت هدد اتصال آكاردئوني ۴ اينچ نياز خواهد بود.
مسندها و راهنماها ANCHORS AND GUIDES
الف ) مسندها
مسند قطعه‌اي كه وظيفه آن تحمل ودفع نيروهاي ناي از تغييرات طولي لوله جهت جريان سيال و فنريت قسمت آكاردئني ميباشد كه به دو نوع تقسيم مي شود .:
۱- مسند اصلي MAIN ANCHOR
اين مسند در دو انتهاي يك خط لوله يا در محلهاي تغيير زاويه خط لوله نصب مي‌گردد.
۲- مسند مياني INTERMESIATD ANCHOR

در فواصل مياني مسندهاي اصلي از مسند مياني استفاده مي گردد.
در نصب اتصال آكاردئوني ابتدا طول كلي اتصال با در نظرگرفتن طول آن در حالت عادي و دماي سيستي كه بايد درآن نصب گردد محاسبه مي شود و پس از آن طول اتصال تنظيم شده و در سيستم نصب مي گردد.
مثال:
سايز MM 150=IN6 دما حداكثر c 350 حداقل c10-
جنس لوله ۳۸ STOP دماي نصب c 20 =Ts
نوع سيال بخار طول بين دو مسند mm 13000=m13= :
فشار ۷
ضريب انبساط

محاسبات : تغيير طول كلي لوله برابر است با :

براي اتصال آكاردئوني دو جداره ۶ اينچ مقدار جابجايي بصورت ۳۰ ميليمتر جهت انقباض و ۳۰ ميليمتر جهت انبساط خط لوله مي باشد كه دركل برابر است با :
 ۶۰= ۳۰ + ۳۰
مقدار انقباض اتصال آكاردئوني دوجداره ۶ اينچ در دماي نصب ۲۰ درجه سانتيگراد برابر است با :
مقدار انبساط اتصال آكاردئوني دو جداره ۶ اينچ در دماي نصب ۲۰ درجه سانتگيراد برابر است با :
مقدار ازدياد طول در دماي نصب برابر است با :

بنابراين بايد اين اتصال را در زمان نصب به اندازه ۲۲ ميليمتر باز كرد

جدول شماره (۱) تغيير طول لوله‌ها به ازاء هر يك متر (mm)
فشار بخار اشباع mmHg دما (سانتيگراد) كربن استيل استنلس استيل مس آلومينيوم
۵۸/۴ ۱۰- ۱۱/۰- ۱۶/۰- ۱۶/۰- ۲۲/۰-
۲/۹ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰
۵/۱۷ ۱۰ ۱۱/۰ ۰۱۶ ۱۷/۰ ۲۳/۰

 

۸/۳۱ ۲۰ ۲۲/۰ ۳۳/۰ ۳۴/۰ ۴۵/۰
۳/۵۵ ۳۰ ۳۳/۰ ۵/۰ ۵۵/۰ ۶۸/۰
۵/۹۲ ۴۰ ۴۵/۰ ۶۳/۰ ۶۸/۰ ۹۲/۰
۴/۱۴۹ ۵۰ ۶۵/۰ ۸۳/۰ ۸۵/۰ ۱۵/۱
۸/۲۳۳ ۶۰ ۶۸/۰ ۰/۱ ۰۲/۱ ۳۸/۱
۳/۳۵۵ ۷۰ ۸/۰ ۱۷/۱ ۲/۱ ۶۲/۱
۹/۵۲۵ ۸۰ ۹۱/۰ ۳۴/۱ ۳۸/۱ ۸۶/۱
۰/۷۶۰ ۹۰ ۰۴/۱ ۵۱/۱ ۵۵/۱ ۱/۲
۱۰۷۴۷۶ ۱۰۰ ۱۶/۱ ۶۸/۱ ۷۳/۱ ۳۵/۲
۱/۱۴۸۹ ۱۱۰ ۲۸/۱ ۸۵/۱ ۹۱/۱ ۵۹/۲
۰/۲۰۲۶ ۱۲۰ ۴/۱ ۰۳/۲ ۰۸/۲ ۸۴/۲

۴/۲۷۱۰ ۱۳۰ ۵۳/۱ ۲۱/۲ ۲۶/۴ ۰۹/۳
۰/۳۵۷۰ ۱۴۰ ۶۶/۱ ۳۹/۲ ۴۴/۲ ۳۴/۳
Kg/cm 3/5 150 78/1 57/2 62/2 59/3
08/7 160 91/1 74/2 08/2 85/3
22/9 170 04/2 99/2 98/2 11/4
8/11 180 17/2 1/3 16/3 46/4

۸۶/۱۵ ۱۹۰ ۱۳/۲ ۲۸/۳ ۳۴/۳ ۶۳/۴
۴۶/۱۸ ۲۰۰ ۴۴/۲ ۴۵/۳ ۵۳/۳ ۸۹/۴
۶۶/۲۲ ۲۱۰ ۵۸/۲ ۶۳/۳ ۷۱/۳ ۱۵/۵
۵۳/۲۷ ۲۲۰ ۷۲/۲ ۸۱/۳ ۸۹/۳ ۴۲/۵

۱۴/۳۳ ۲۳۰ ۸۵/۲ ۹۹/۳ ۰۸/۴ ۶۹/۵
۵۶/۳۹ ۲۴۰ ۹۹/۲ ۱۸/۳ ۲۶/۳ ۹۶/۵
۸۷/۴۶ ۲۵۰ ۱۳/۳ ۳۶/۴ ۴۵/۴ ۲۳/۶
۱۴/۵۵ ۲۶۰ ۲۷/۳ ۸۵۴/۴ ۶۴/۴ ۵/۶

۴۶/۴۶ ۲۷۰ ۴۲/۳ ۷۲/۴ ۸۳/۴ ۷۸/۶
۹۱/۷۴ ۲۸۰ ۵۶/۳ ۹۱/۴ ۰۳/۵ ۰۶/۷
۶۱/۸۷ ۲۹۰ ۷۱/۳ ۱/۵ ۲۲/۵ ۳۴/۷

۶۵/۹۹ ۳۰۰ ۳۸۵ ۲۸/۵ ۴۲/۵ ۶۲/۷
۶۳/۱۶۷ ۳۲۵ ۲۳/۴ ۷۵/۵ ۹۲/۵
۳۵۰ ۶۱/۴ ۲۵/۶ ۴/۶
۳۷۵ ۰/۵ ۷۵/۶ ۸۹/۶
۴۰۰ ۴۴/۵ ۲۴/۷ ۳۸/۷
۴۲۵ ۸۸/۵ ۷۲/۷ ۸۸/۷
۴۵۰ ۳/۶ ۲۲/۸ ۳۸/۸
۴۷۵ ۷۳/۶ ۷۱/۸ ۸۸/۸
۵۰۰ ۱۴/۷ ۲۱/۹ ۳۹/۹

جدول شماره (۲) مشخصات قسمت آكاردئوني (Bellows)
رديف سايز In فشار طراحي bar دماي طراحي

C حركت محوري Mm سطح موثر Cm2 ميزان فنريت محوري kg/mm
1 16 180 20
9/22
2
16 180 20
9/22
3 1 16 180 20
9/22

۴
۱۶ ۱۸۰ ۲۰
۹/۲۲
۵
۱۶ ۱۸۰ ۲۰
۹/۲۲
۶ ۲ ۱۶ ۱۸۰ ۲۰
۲/۳۲
۷
۱۰ ۱۸۰ ۲۵
۷/۵۶
۸ ۳ ۱۰ ۱۸۰ ۳۰
۵۲/۷۸
۹ ۴ ۱۰ ۱۸۰ ۳۰
۷/۱۲۲
۱۰ ۵ ۱۰ ۱۸۰ ۳۰
۴/۱۸۱
۱۱ ۶ ۱۰ ۱۸۰ ۳۰
۵/۲۴۰
۱۲ ۸ ۱۰ ۱۸۰ ۳۵

۷/۴۲۲
۱۳ ۱۰ ۱۰ ۱۸۰ ۴۰
۶/۵۸۹

۱۴ ۱۲ ۱۰ ۱۸۰ ۴۰
۵/۸۲۸

۲- ديگ بخار (Boiler) ودستگاههاي وابسته به آن
ديگهاي بخار و آب داغ در صنايع مختلف مانند صنايع لاستيك سازي، غذائي، داروئي، نساجي و در سيستم هاي تهويه مطبوع ساختمانها و بسياري موارد ديگر كه نيازمند بخار آب و آب داغ در يك فرآيند توليدمي باشد. مصارف زيادي دارند.