کار در ساختار جاده و فعالیت های مربوط

مقدمه
هدف از این نوشته ،توضیح نظریه اصلی برای کار در ساختار جاده و فعالیت های مربوط می باشد . به علاوه نمونه هایی از کار برد های عملی نظریه پایه هم بیان می شود . توجه می شود که این متن میزان خاصی برای اشخاص باشد که برای NVQ و BTECوند و همچنین تحت آموزش های ،انجام تحقیقات بیشتر در مهندسی متمدن قرار می گیرند . محتوای متن برای دانشجویان و مهندسانی که در جستجوی موفقیت های مهندسین تکنسین یا به کار بردن افراد دارای امتیاز هستند مفید خواهد بود .آن هایی که در جستجوی مهارت های ساختاری معتبر توسط NVQ هستند این کتاب برایشان ارزش فوق العادهای خواهد داشت .
کار جاده :نظری وعلمی فاصله میان طرح و تکنیک های ساختاری را پر می کند و یک مقدمه شکل گیری و قابل توجهی را با تنوع بالایی از ساختار و کار اصولی مهیا می کند که حالت کار جاده را می سازد . چاپ پنجم به روز شده است و شامل استاندارد های اروپایی برای تعریف وضعیت ها و تغییراتدر جزییات و تکنولوژی می باشد . نویسندگان امیدوارند که بتوانند تشکر و قدردانی خودشان را به تمام مهندسین ،دانشجویان و دوستانی که به نحوی زمان و دانش شان را در پیشرفت پیشنهادات اراته دادند مخصوصا برای تعیین دیدگاهمان ابراز دارند . قدر دانی های مخصوص David Fanthorbوری مواد و آزمایشاتcarillion,engineer,andy hurrock برای تولید ترسیم هایی از مدیریت ترافیک با استفاده از(cone 0/7) اختصاص داده می شود .
Peter Kendrick
Malcolm cospon
Steve Beresford
Paul mccormick
1- توسعه بزرگراه
۲- مقدمه :سیستم های جاده اولیه
نیاز به جاده ها ناشی از اختراع چرخ در حدود ۵۰۰۰ سال پیش می باشد ،احتمالا منشا آن در سامورایی (سومری ها )می باشد (۳۰۰۰سال قبل از میلاد )در بریتانیا تاریخ نخستین چرخها به عصر برونزبر میگردد بعضی مطالب خلاصه در مورد جاده های اولیه در قسمت های مختلف جهان مثل عنوان های زیر آمده است :
تمدن چینی
یکی از نخستین و بهترین جاده های شناخته شده جاده ابریشم چین میباشد که تاریخ آن به ۲۶۰۰سال قبل از میلاد بر میگردد چینی ها رمز بافتن ابریشم را کشف کردند و این ماده قیمتی را توسط جاده به هند فرستادند و با دندانهای عاج بر گشتند
ط: امپراطوری پارس
این یک سازمان تجاری بزرگ بود ،ابریشم از چین وارد میشود و دوباره به اروپا د ر طول جاده هایی که ساخته بودند صادر می شد ۰آنها همچنین از چینی ها ظروف چینی و لوازم چوبی گران قیمت می خریدند
بریتانیا ۲۵۰۰سال قبل از میلاد
یک نوع جاده کشف شده بود :این راه هایsomerset peat bogs به glastonburyتاریخش به ۲۵۰۰سال قبل از میلاد برمی گردد.berkshire rideway برای آوردن محور های سنگ چخماق اسلحه ها ازgrimes graves درnorfolk بالای chilternو plain salisburyوberkshire بهstonehenge استفاده می شود .
(d)اروپا
در کشورهای کوچک جاده هایی شبیه به یافت شده اند و همان نوع از جاده موجود در روستا های سویسlakeside و عرضpangola swamps در مجارستان وجود دارد .
هندوستان
تمدن آغازین آنها در اطرافindus valley جائیکه باستان شناسان در ۱۹۲۲جاده هایی را کشف کردند که از خشت و آجر ساخته شده بودند و در سطح مناسبی سیستم های لوله گذاری آب شده بودند .
مصر و بین النهرین
در خاور میانه و در زمان حدود ۱۱۰۰سال قبل از میلاد سوریه جاده جدیدی را از میان کو هها به بین النهرین شمالی ساخت . خیابان های با آسفالت و خشت پوشیده شده در شهر های ninevehوbabylon کشف شده اند . مصریان جاده هایی را ساختند که به وسیله آن سنگ های مورد نیاز برای ساختن اهرام را با درشکه یا گاری حمل می کردند .
بریتانیای کبیر
حتی قبل از میلاد ،عبری ها گلت ها در ساختن راه های آهن فعال بوده اند و یک نمونه خوب wycheازdroitwich به walesمی باشد .این درmelvern hillعرض بود .
جاده های رم
رم بزرگترین سازنده جاده بود ،نه تنها در بریتانیا بلکه در تمام اروپا ۵۰۰۰ مایل از بزرگ راه های آنها ازGadiz ساحل در غرب اسپانیا از میان فرانسه ،آلمان ،ایتالیا ،ساحل آدریاتیک به ترکیه ،از میان سوریه در انتهای شرقی مدیترانه ،در پشت در طول سواحل شمالی آفریقا از میان الکساندریا carthageو همچنین بهTangier برای کامل کردن زنجیر می باشد . جاده های آنها اهمیتش به خاطر مستقیمی آنها بود اما آنها تنها در بیشتر حالات مستقیم بودند و فقط بالای دره به دره دیگر که چشم کار می کرد جاده دیده می شود. جاده های رم معمولا بالای سطح زمین ساخته می شوند. در بعضی حالات سنگ چین ها به ۲ متر بلندی هم می رسیدند. اولین عملکرد قطع کردن چاله های عمیق بود و سپس ساختن یک سنگچین با لایه هایی از گچ ،سنگ ،ماسه و قراردادن سنگ های بزرگ در آنها. سه نوع ساختار جاده که توسط رومی ها استفاده می شد عبارتند از :
۱- مسطح و هموار کردن زمین
۲- شن ریزی کردن سطح
۳- آسفالت کردن و سنگ فرش کردن شکل ۱۰۱
این با ساختار جاده امروزی مطابقت می کند برای لایه ها. پهنای راه شوسه (کالسکه رو) به ندرت از ۲۵/۴ متر تجاوز می کرد . راه شوسه در هر طرف چاله هایی داشت. بعد از انصراف رومی ها از بریتانیا در شروع قرن پنجم بعد از میلاد سیستم جاده آنها روبه زوال گذاشت و غیرقابل استفاده شد.
۲-۱- حالات استفاده شده و مشتقات آنها
۱-۲-۱- جاده :
این یک حالت اخیر است که شما از جنگ های تمدنی استفاده شد و از ride و سپس از rode مشتق می شود.
۲-۲-۱- خیابان
رومی ها جاده هایشان را via straeti نامیدند و معنی آن راهی است که به صورت لایه ای ساخته می شود. به مرور زمان via افتاد و straeta تبدیل به street شد. آن جاده شهری بود که خیابان نامیده شد. زیرا در قرون وسطی و تا قرن شانزدهم فقط جاده ها در شهرها سنگ فرش آسفالت می شوند.
۳-۲-۱- راه آسفالته
لایه بالایی یک جاده رومی شامل سنگریزه های درشت بود و به آنها با عنوان PAVIMENTUM اشاره می کردند. بسیاری از سنگ ها برای پیاده روها استفاده می شدند. در شهرها در دوره ویکتوریا البته حالا از بتون استفاده می شود و به نام راه آسفالته نامگذاری شده است و ساختار جاده واقعی می باشد.
۴-۲-۱- راه
این لغت ریشه اش از دوران تاریک گرفته شده است که مفید ترین به عنوان پیشوند می باشد و تاریخچه راه ها می تواند اطراف آن نوشته شود. در دوره های نوسنگی کامیون ها معمولا در طول بالای سرازیری های تند می آمدند و به عنوان RIDGE WAYS شناخته شده بودند که Berkshire Ridge way مشهورترین آنها بود اگر یکی مجبور بود که از بالای دره بعضی وقت ها پایین بیاید و قتی در کنار دره می رفت دره فرسایش داشت و یک فرورفتگی شکل می گرفت که همین Hollow Ways بود مثل Greenstreet- common- kennpsy- pershore- Allesborough Hill در قرون وسطی جاده های دایر در تمام سال و در همه نوع آب و هوا روی زمین های بزرگ احداث می شدند تا از مشکلات زهرکشی برحذر باشند و جاده های اصلی با نام HIGH WAYS شناخته شده اند . در طی ماه های تابستان می توانستند عرض مرداب ها یا علفزارهای رودخانه را بپیمایند و این جاده ها که کم اهمیت تر بودند BYWAYS نامیده می شدند.
در قرن هجدهم ماشین های چرخ دار مثل کالسکه و باربرها بیشتر متداول بودند و به زودی لازم شد که آنها از نظر ترافیک کنترل شوند بنابراین بزرگ راه هایی در شهرها احداث شد و برای مرکزیت دادن به صورت CARRIAGE WAYS با FOOTWAYS تقسیم شدند. جاده هایی که برای تردد چرخ دارها در نظر گرفته شده بودند کاملا برای هر کسی که پشت اسبی سوار بود مناسب بودند و به نام BRIDLE WAYS شناخته شده اند. در آغاز قرن نوزدهم اولین کانال ها در کشورها دیده شدند و حتی امروزه آنها هنوز به عنوان WATERWAYS شناخته می شوند. آمریکایی ها در این زمینه چشمگیرتر بودند و شروع به ساخت جاده هایی در ۱۹۲۳ کردند که آنها را PARKWAYS نامیدند. در اول سال ۱۹۵۰ به کارگیری جاده های کوتاه یک مشکل جدی شد و شورای حمل ونقل طول های معینی را به عنوان CLEARWAYS طراحی کرد. و این جاده های مخصوص بعدها MOTORWAYS شدند. آمریکایی ها این جاده ها را EXPRESSWAYS نامیدند.
۳-۱- دوره ترابری (انتقال)
وقتی رومی ها ترک کردند بریتانیایی ها به سمت جامعه خودکفایی برگشتند آنها هیچ علاقه ای به سفر نداشتند و هیچ چیزی نداشتند که آن را به بیرون از کشور بفرستند و جنگل ها شروع به در برگرفتن جاده ها کردند تعداد کمی از جاده های رومی باقی ماندند و KING HAROLD قادر بود از یورک به لندن ۴ روزه برسد. آنها نه می خواستند و نه تکنولوژی داشتند که جاده های رومی شان را حفظ کنند یا تعمیر کنند. در تاریخ نشان داده شده است که یک مرجع مرکزی قوی برای یک شبکه جاده ای خوب به نظر اساسی می آید و در آغاز قرن دهم شرایط در اروپا پیشرفته تر شد تجارت پیشرفت کرد بنابراین سفرهای برون مرزی شروع شد .جاده ها از ایتالیا به شهرهای Flanders خیلی شلوغ بودند و مقادیر قابل ملاحظه ای ازمال التجاره ها حمل میشود.
۱-۳-۱- بریتانیا
خانه انسان قرون وسطی پر شد از سنگ و جاده های رومی برای ساختن مواد چپاول و غارت شدند. جاده ها تبدیل به باربرهای اسب دار شدند و تقریبا در شرایط آب و هوایی زمستان کاملا ناپدید می شوند. در زمان هنری دوم به هر صورت شهرهای قدیمی شایر مثل آکسفورد ،وینچستر ،نورت هم تون و غیره مراکز مهمی شدند. دادگاه ها آنجا بودند و قضات به اطراف کشور سفر می کردند . سیاست مداران شروع به ساختن تورهایی سفری کردند لندن شروع به سود جویی از تجارت اروپایی کرده بودند و ترافیک با افزایش نیاز برای جاده ها افزایش می یافتند. در قرن سیزدهم انگلیسی ها شروع به بهبود ارتباطشان کردند اما پیشنهادات آنها بیشتر مربوط به ساختن پل بود. یک پل سنگی جدید ،پل لندن ، ساخته شد و جایگزین پل قدیمی تر شد و king john ،AVON را احاطه کرد با یک پل جدید در Tewkesbury. بقایای جاده هنوز به هر صورت توسط لردهای مانور و موناستریز باقی بود. کلیسا از تاثیرش استفاده کرد و اعضایش را به حفظ جاده هایشان به عنوان یک وظیفه مثل ملاقات کردن بیمار دستور داد. Piers ploughman شاعر و فلسفه دان مردم را تشویق به تعمیر راه ها می کرد. راه ها در اینجا به معنی جاده ها بودند . کلیساهای کوچک روی پل قدیمی لندن بنا شدند و هنوز یکی از آنها در برادفوری روی AVON در ویلت شایر وجود دارد.
انگلیسی های وسطی سه وظیفه تمدنی اولیه داشتند.
۱- دفاع ازقلمرو (کشور پادشاهی)
۲- تعمیر پل ها
۳- حفظ جاده
۲-۳-۱- دولت Todor
دولت خیلی متمرکز شرایط جاده های کشور شد که هیچ حفاظتی روی آنها انجام نشده بود . آنها یک قانون را در ۱۵۵۵ در پارلمان قرار دادند که هر بخش مجبور بود سالانه یک محافظ انتخاب کند. شغل او این بود که ۴ روز را بین Easter و whitsunide انتخاب کند و مجبور بود که دو مرد را با تیم هایی از اسب ها و ابزارها آماده کند تا راه هایشان را نوسازی و تعمیر کند. او واگن ها را توسط بیش از تعداد اسب ها متوقف کرد . این سیستم زور خیلی رضایت بخش نبود چون هر کسی در این زمان از سال در مزرعه هایش مشغول بود. Pepys و defoe و bunyan همه در مورد شرایط جاده در روزگارشان چیزهایی نوشته اند هر روزنامه نگار یک ماجراجو بود.
۳-۳-۱- اروپا
هنری چهارم فرانسه یک Grand Vizier را با مسئولیت همه جاده های اصلی در نظر گرفت و لویی چهاردهم شاید اولین پل ها و جاده ها را بنا نهاد . او جاده ها را در سیاست اقتصادی عمومی شامل کرد. آلمان سیصد ایالت مجزا یا شهرهای غیر وابسته داشت بنابراین هیچ پیشرفتی لازم نبود اما سوئد ،استرالیا و ایتالیا لازم دانست که در قرن هفدهم جاده های خوبی داشته باشد. تجارتی در آغاز دوران اوسطی نبود اما تحت قانون التورات ها در قرن هفدهم افزایش بالایی در تجارت بود. جاده ها احداث شدند. بنابراین از زمان روم علامت گذاری سرزمین های مهم آغاز شد و این بازگشت سیستم جاده بود.
۴-۳-۱- جاده های برگشتی
در سال ۱۶۶۳ قانونی برای اولین برگشت جاده برای ساخته شدن در Hertfor shireآماده شد. این جاده ها رومی براساس خصوصیات کسانی که از جاده ها استفاده می کردند و عوارضی هم پرداخت می شد. توسط افراد محلی آماده شدند. اولین بازگشت جاد توسط یک قانون پارلمانی در سال ۱۷۰۶ انجام شد. این جاده ها به میزان ۲۲۰۰۰ مایل که توسط ۱۱۰۰ Trust کنترل شده بودند گسترده شدند. به عنوان نمونه هایی از این جاده ها در سال ۱۷۷۹ سرپرستی به روم یارد یک مرکز کاری از ۴۵۰ پوند داشت و همان سرپرستی Droitwich و Bromsgrove نقشه بردارشان را ۲۰ شیلینگ جریمه کرد چون خیابان ها در Droitwich خطرناک شده بود. در این زمان scots به عنوان بردن نمک ،ماهی ،بلغور جو و زغال سنگ توسط اسب ها باقی ماند و هیچ علاقه ای برای استفاده از ماشین های چرخ دار نشان داده نشد. وقتی بسیاری از سرپرستی های جاده های بازگشتی مشغول بنا نهادن در انگلستان بودند ژنرال wade کسی که سرپرستی ارتش انگلستان را در اسکاتلند به عهده داشت بعد از اولین بالا رفتن jacobite شروع به ساختن جاده های جدید برای باز کردن highland شد. با استفاده از ارتش همانطوری که قبلا رومی ها و سوریه ای ها انجام داده بودند. Wade از پودر باروت تفنگ برای منفجر کردن صخره های بین راه استفاده کرد . یک جمله ای از fortwilliam است که می گوید :
آیا این جاده ها را قبل از اینکه ساخته شوند دیده اید شما دستانتان را بالا خواهید گرفت و از ژنرال Wade تشکر خواهید کرد.
۵-۳-۱- فرانسه
Jean radolph prronet یک فرانسوی قرن هیجدهم یک راه آسفالته رومی را در باغ پشتی خانه اش کشف کرد و همان ساختار خاص را در مورد خیابان های پاریس و جاهای دیگر در فرانسه به کار برد. بسیاری جاده ها رازه کشی خوب و مرتب کردند قبل از انقلاب فرانسه .
۴-۱- در سالهای بعد
در طی قرن هیجدهم سازندگان مدرن جاده در بریتانیا کارشان را شروع کردند. مشهورترین و مهم ترین اینها عبارت است از :
۱-۴-۱- رابرت فیلیپس
فیلیپس یک طراح واقعی و ماهر جاده بود. در ۱۷۳۶ او یک تحقیق را به عنوان جامعه رویال نشان داد. که در مورد موقعیت حاضر جاده های بزرگ انگلستان بود و شامل پیشنهاداتی در مورد جاده های خاکی و شنی بود و همچنین وجود یک لایه سنگریزه اگر بر اساس یک زه کشی خوب باشد.
۲-۴-۱- جام مت کالف
او با عنوان blind jack of knaresborogh شناخته شده بود و در سال ۱۷۱۷ متولد شد. او در سن ۶سالگی کور شده بود . بعد از یک زندگی متغیر به عنوان موسیقی دان ،سرباز ،واگن دار و تربیت کننده اسب او یک جاده ساز شد در سن چهل سالگی در ۱۷۶۵ با یک قرارذاد ساخت ۵ کیلومتری جاده بین وborough , harrogate بسته شد . این جاده آنچنان موقعیت آمیز بود که او ۲۹۰ کیلومتر جاده در یورک شامر شامل همه پل ها ،دیواره ها و …….بود . او اصرار در زه کشی و فوندانسیون خوب دارد راه حمل و نقلی معماری شد با اصراربرزهکشی آب سطحی (شکل ۱۰۲)برای عرض زمین نرم ،مت کالف یک پایه علف کلاف شده را معرفی کرد .
توماس تل فورد
در سال ۱۷۵۷ متولد شد،تل فورد کارش را به عنوان یک سنگ کار شروع کرد و اتفاقا یکی از بزرگترین مهندسین متمدن در همه زمان ها شد .او ۱۶۰۰ کیلو متر از جاده های جدید را در مناطق مرتفع اسکاتلند و کانالgaledonian پلmenai و بسیاری کارهای مهندسی متمدن دیگر در بریتانیا و قسمت های دیگر اروپای شمالی طراحی کرد .شکل ساختار جاده تل فورد در در شکل ۳-۱ نشان داده شده است . NB فرم گیری افقی است پایه به صورت خمیده فرم گرفته است و دیگر لایه ها حتی ضخامت
۴-۴-۱ جان مک آدام
در ۱۷۵۶ متولد شد مک آدام اولین مهندس متخصص بزرگ راه بود. او به آمریکا رفت و در ۱۷۸۳ به اسکاتلند برگشت. اگر چه به جاده ها و بهبود سازی علاقه داشت اما بخش فعالی در ساخته هایش تا سال ۱۸۱۶ تا وقتی که یک نقشه بردار سرپرستی جاده Bristol شده نداشت. در سال ۱۸۲۶ او مشاور دولت در امر جاده سازی شده بود. روش ساختاری مک آدام با تل فورد تفاوت داشت.
از نظر شکل و به شکل خمیده کار می کرد و ارزان تر از سازه های دیگر بود. (شکل ۴-۱)
۵-۱- توسعه جاده
بنابر پیشنهادهای مک آدام و تل فورد یک بهبودی در ارتباطات وجود داشت جاده ها آماده شده بودند که برای نیازهای ترافیک مناسب باشند برای اولین بار در این سالها این ترافیک شامل اولین تجزیه درشکه های بخار بود. توسعه راه آهن در این زمان به هر صورت به سمت کاهش در تعداد سفر مردم توسط درشکه شد. این کاهش باعث از دست رفتن سرمایه های سرپرستی های جاده بود که نمی توانستند بیش از این کارهای تعمیر جاده ها را انجام دهند . بنابراین وظیفه حفظ جاده دوباره به عهده بخش گذاشته شد. به زودی در نیمه قرن نوزدهم سرپرستی های جاده برگشتی پایان یافتند و جاده ها به هیات های بخش و بردهای جاده و بعدا به هیات های کشوری هیات های شهری و هیات های rund و غیره سپرده شدند .
۶-۱- قانون گذاری بزرگ راه
۱-۶-۱- قانون ۱۸۳۵ بزرگ راه ها
این قانون بخش را به عنوان واحد اجرایی برای همه جاده ها بیشتر از جاده های برگشتی با مرزهایش مصوب کرد. او همچنین وظیفه شکل گیری گروه های بخش ها را به انجمن های بزرگ راه متصل به عهده داشت.
حقوق کارکنان تعیین شد و کارگر نظام جایگزین کارگر اجاره ای شد اما این تنها برای مدت کوتاهی عمل کرد.
۲-۶-۱- قانون ۱۸۶۳ بزرگ راه ها
این قانون به قضات محلی قدرت ترکیب بخش ها به قلمروهای بزرگ راه در یک پیشنهاد برای بهبود شرایط جاده توسط میزان بالایی از مناطق مجری کوچک غیر ممکن از یک بخش منفرد را دارد.
۳-۶-۱-قانون ۱۸۶۵ پرچم سرخ
این قانون اجازه داد حداکثر سرعت ماشین mph2 در شهرها و mph4 در حومه باشد.
۴-۶-۱- هدیه ۲۰۰۰۰۰ پوندی دولت در هر سال
این هدیه از سال ۱۸۷۶ درست شد و میزان پرداختی بود که برای حفظ جاده های برگشتی مورد نیاز بود.
۵-۶-۱- قانون ۱۸۷۸ لوکوموتیو ها و بزرگ راهها
این قانون بین بخش های متفاوت کشور برای نیاز نیمی از ارزش های حفظ شده برای شکل دهنده جاده های جاده برگشتی انجام شد و از سرمایه های کشور تامین شد.
۶-۶-۱-۱۸۸۰
اولین ماشین موتور دار در جاده ها ظاهر شد.
۷-۶-۱- قانون ۱۸۸۸ دولت محلی
این قانون انجمن های کشوری را به وجود آورد که نیاز داشتند تا ارزشهای کامل حفاظت برای همه جاده های اصلی را در حومه به جز برای آن هایی که در county borough بودند بپردازند.
۸-۶-۱- ۱۸۹۰
اولین rollerهای بخار که سطوح جاده را بهبود بخشیدند و مسافرت توسط ماشین pneumatic-tyred را امکان پذیر ساختند.
۹-۶-۱- قانون ۱۸۹۴ دولت محلی
این قانون بخش های بزرگ راه و حوزه های بزرگ راه را لغو کرد و انجمن های حوزه rural و شهری را در یک جایگاهی که مناطق پهناورتری از مجری را برای حفظ جاده های فرعی منصوب می کرد جایگزین کرده .
۱۰-۶-۱- لغو قانون پرچم سرخ و انسان ۱۸۹۶
بالا بردن سرعت حوزه ها از ماشین های موتور از مدرن شروع شد.
۱۱-۶-۱- قانون ۱۹۰۹ توسعه و بهبود جاده
این قانون انجمن جاده را به وجود آورد اولین انجمن جاده ملی در کشور که در مورد امتیازات ماشین موتور دار و مالیات بنزین بود.
۱۲-۶-۱- ۱۹۱۹
انجمن نقل و انتقال خلق شد.
۱۳-۶-۱- ۱۹۲۰
هدیه دولت به انجمن های محلی برای شروع کار جاده . این کار برای کاهش مشکل آلودگی ایجاد شده توسط ماشین های pneumatic-tyred شروع شد.
۱۴-۶-۱- ۱۹۳۰
بیکاری باعث ساخت Kingston bypass, Liverpool, Manchester جاده east lancs و تونل merse شد.
۷-۱- جاده های اواسط قرن بیستم قبل از ۱۹۴۰
توسعه در این زمان ساختن جاده های شوسه بود با ورودی کنترل شده در ورودی های تدریجی در آمریکا این را superhighways نامیدند یا throughways در آلمان آنها آن را autobahnen نامیدند و در بریتانیا به عنوان motorwaysشناختند .
در بخشی از این طراحی بزرگ راه آنها شامل مشخصه های زیر هستند.
۱- اتصالات با درجه مجزا (عرض جاده ها در سطوح مختلف)
۲- حذف میزان شیب
۳- حذف خمیدگی های تیز
۴- راه های مستقیم بین مراکز بزرگ جمعیت با جاده های کوتاه ارتباطی به این مراکز
۵- بازسازی بزرگراه به صورت مشخصه های طبیعی از کنار حومه از میان آنچه که راه است.
فواید مهم راه های موتوری یا بزرگ راه های سریع عبارتند از :
۱- امنیت بیشتر از جاده های معمولی
۲- سرعت بیشتر و میانگین بالاتر سرعت های سفر
۳- راحتی بیشتر برای رانندگان و یا مسافران
۴- هزینه کمتر به کا ر رفته برای ماشین
در ایتالیا ،ساختنautostrada در سا ل۱۹۲۴شروع شد اگر چه اینها بر اساس استانداردهای بعدی مورد نیاز برای بزرگراه های سریع نبودند ۰اما شامل ورودی محدودی بودند و اتصالات مجزایی داشتند
autostradaتوسط شرکت های خصوصی ساخته شدند و در آنها عوارض پرداخته می شد ۰اولین بزرگراه سریع واقعیautostrada ساخته شده در آلمان در سا ل ۱۹۳۰بود عقیده ها و طرح ها برای سیستم autostrada بر روی یک شبکه ملی در طی سا ل ۳۲-۱۹۳۰شکل گرفتند ۰سال ۱۹۴۲سیستم با عنوان reichsautobahnerشناخته شد حدود ۲۱۰۰کیلومتر گسترده شد ۰سود ارتش از سیستم احتمالا دلیل اصلی پشت این ساختار سریع بود هلند تنها کشور دیگر اروپایی بود که قبل از جنگ ۴۵-۱۹۳۹یک نوع ساختار راه موتوری را بنا نهاد
ساختار جاده بعد از ۱۹۴۰در بریتانیای کبیر
قوانین جاده های مخصوص سال ۱۹۴۹برای یک شبکه حدود ۱۱۰۰کیلومترراه موتوری آماده کرد ۰در اواسط سال ۱۹۶۰حدود ۴۲۰کیلومتر راه موتوری ساخته شده بود ۰مهمترین آنها راه موتوری (لندن به برمنیگ هام )بود که در ۱۹۵۹افتتاح شد ۰راه شوسه ۲لاین m5نزد یک worcesterیکی ار اولین راههای موتوری ساخته شده بود محدودیت های مالی از طرف دولت برای محدودیت ۲لاین

داشتن راه موتوری طراحی شده به عنوان راه شوسه سه لاین را باعث شد ۰در ۱۹۸۶سیستم راه موتوری طراحی شده کامل شد ۰حالا تاکید روی بهبود راه های کوتاه بود در سال ۱۹۷۰و۱۹۸۰اختلاف در دولت و انجمن محلی باعث کاهش میزان توسعه راه ها شد ۰بنا بر این حفظ جاده ها در استاندارد موجودشان جدا کنار گذاشته شد در اوخر ۱۹۹۰تحقیقات چند جانبه ای انجام شد. خروجی راه های موتوری افزوده ای را نشان داد پهنای راه های موجود و استفاده از تلمانیک های منطقی برای دستیابی به حداکثر استفاده از گنجایش جاده لازم بود . نشانه هایی در اوایل قرن بیستم وجود دارد که این مسئله را ثابت می کند . برای جزئیات بیشتر و مواد به کار رفته و لایه های ساختاری به بخش ۱۵NRSWA رجوع کنید .
بوجود آوردن بزرگ راه ها
معمول ترین روش ها عبارتند از :
۱- تقدم نامه :برای مثال صاحب زمین به عموم در بخش وسیعی اجازه عبور بدهد .
۲- مقررات :تحت صلاحدید های متفاوت در قانون ۱۹۸۰بزرگ راه ها
۳- با موافقت به عنوان قسمتی از یک طرح توسعه یافته تحت قانون طراحی حومه یا شهر
دسته بندی بزرگ راه ها توسط استفاده
دسته بندی توسط استفاده بستگی به حق عبورعموم دارد که ممکن است پیاده ،با اسب یا با ماشین و غیره انجام شود فهمیدن اختلاف بین یک پیاده رو و یک عبور پیاده مهم است زیرا قوانین خاصی برای خلق ،جدا سازی و ……از راه های پیاده رو وجود دارد که در مورد پیاده روها به کار نمی رود .
یک راه باریک یک بزرگ راهی است که عموم حق راه فقط به حوزه پیاده دارند نه به صورت پیاده رو .این به این معنی است که در عرض میان جنگل و غیره است اما در عرض یک راه شوسه نیست .
یک پیاده رو یک راه در یک بزرگ راه است که یک راه شوسه را قطع می کند و یک راهی است که عموم حق فقط پیاده راه رفتن را دارند .در این حالت مستقیما در طول راه شوسه یا عموما موازی با آن است اما از آن جدا است .
راههای اسب رو:بزرگ راه هایی هستند که عموم حق دارند پیاده یا سوار بر است یا با هدایت یک اسب راه بردند اما حق راه های دیگر را ندارند .
راه دوچرخه رو راههایی هستند که جایگزین بزرگ راهها هستند و عموم حق دارند با دوچرخه های پدالی با یا بدون حق پیاده رفتن در آن بروند.
راه شوسه به معنی راهی جایگزین بزرگ راه است که عموم حق دارند با ماشین از آن عبور کنند این نوع از بزرگ راه که ممکن است یا ممکن نیست شامل راه های پیاده یا راههای دوچرخه سوار باشد عمومی ترین حق استفاده عموم در سطح بالا و زیاد است.
راه های موتوری جاده های مخصوصی هستند که برای انواع خاصی از تردد به کار می روند طبق قانون ۱۹۸۰ بزرگ راهها شامل حیوانات خانگی و حیوانات هستند.
۱۱-۱- مدیریت بزرگ راه ها
بخش های قانونی مدیریت بزرگ راه خیلی جامع شده اند و شامل ترکیبی از قوانین عمومی – محلی و قوانین ۱۹۸۰ بزرگ راه هستند. قانون ۱۹۸۰ بزرگ راه ها جایگزینی اصلی مقایسه های این ترکیب است .
۱- انجمن های بزرگ راه و قوانین های بین آنها
۲- جاده های متروپولیتن دسته بندی شده کوتاه و مخصوص
۳- ایجاد بزرگ راهها
۴- حفظ بزرگ راهها
۵- بهبود بزرگ راهها
۶- ساختن پل ها / تونل ها / جداکننده های موارد آبی
۷- تامین تسهیلات ویژه برای بزرگ راهها
۸- توقف و تقسیم بزرگ راه ها و معنی های ورودی
۹- مراجع قانون مند و بی قانون با بزرگ راه ها و خیابان ها
۱۰- خیابان های جدید
۱۱- آراستن خیابان های قدیمی
۱۲- انتقال ،هزینه کردن و تملک زمین
۱۳- تامین های مالی
۱۴- فراهم آوری و تامین مواد لازم
۱-۱۱-۱- انجمن های بزرگ راه
اکثر شبکه های بزرگ راه غیر استراتژیک در UK هنوز توسط انجمن های محلی بزرگ راه مدیریت می شوند که درجه ای از هیات های کشوری هیات های حوزه ای یا Boroughs و Borough های متروپلی تن می باشند. آژانس بزرگراه یک آژانس حمل ونقلی می باشد. انجمن بزرگ راه برای جاده های مخصوص و کوتاه می باشد. هیات های کشور برای حفظ و بهبود این جاده ها مسئول بودند . dft این مناطق را در عرض مرزهای کشور تعیین می کند و هیات ها را دعوت می کند تا این نقش را انجام دهند. در لندن حمل و نقل برای لندن انجمن بزرگ راه است برای شبکه جاده کوتاه موجود و راه های استراتژیک اولیه .
مرور سوالات
۱- سه نوع ساختار جاده استفاده شده توسط رومی ها چه بودند ؟
۲- روش توماس تل فورد از جاده های ساخته شده و لایه ساختاری به صورت خمیده چه می باشد؟
۳- تعریف footpath چیست ؟
۴- آژانس بزرگ راه ها یک آژانسی است که دولت تایین می کند ؟
صفحه ۳۰۵ را برای جواب دادن به این سوالات نگاه کنید.
۳- نقشه ها ،رسم ها و نقشه برداری
۲-۱- انواع رسم ها : ۵ نوع رسم معمول در کار بزرگ راه استفاده میشود اینها نقشه ها ،طرح ها ،بخش های طولی ،بخش های عرضی و رسم های جزئیات هستند.
۱-۱-۲- نقشه ها
سیستم بین المللی SI حالا به طور عمومی سیستم متریک دارد که جایگزین سیستم ایمپریال از اندازه گیری شده است. یک دوباره سازی نقشه مکان نیاز دارد. مقیاس نقشه استفاده شده عبارتند از :
۱ میلی متر به ۵۰ متر یا اگر ترجیح داده شود ۱متر به ۵۰ کیلومتر ۱:۵۰۰۰۰
۱:۲۵۰۰ ۱:۲۵۰۰۰
۱:۱۲۵۰ ۱:۱۰۰۰۰
نقشه ها در یک میزان از مقیاس ها در دسترس هستند . بعضی از نقشه های مقیاس امپریال عبارتند از :
ترجیح داده شده مقیاس
۱۱ اینچ به مایل ۱:۶۳۳۶۰
½ ۲ اینچ به مایل ۱:۲۵۰۰۰
۶اینچ به ۱ مایل ۱:۱۰۵۶۰
۲۵اینچ به ۱ مایل ۱:۲۵۰۰
۵۰اینچ به ۱مایل ۱:۱۲۵۰
۲-۱-۲- طرح ها ]

اینها با یک مقیاس بزرگتر از نقشه ها رسم شده اند و تولید می شوند یا رسم می شوند از یک نقشه ساخته شده از سایت میزان SI از مقیاس ها برای سابت ها وبخش ها عبارتند از :۱:۵۰ ۱:۱۰۰ ۱:۲۰۰ ۱:۵۰۰
مقیاس معمولی برای یک طرح بزرگ راه ۱:۵۰۰ است که به معنی این است که ۱ متر روی نقشه ۵۰۰ را روی سایت نشان می دهد . شکل ۱-۲ را برای نمونه از یک طرح بزرگ راه ببینید.
۳-۱-۲- بخش طولی ان دادن ارتفاع یا بلندی زمین در طول یک خطی است که خط مرکزی نشاندهنده بزرگ راه است