طرح توجیهی تاسيس كارخانه
توليـد قطعه پرسي بدنه خودرو

 

خلاصه طرح

موضوع طرح : توليد قطعه پرسي بدنه خودرو

ظرفيت : ۰۰۰/۲۵۰ قطعه در سال

سرمايه گذاري كـل: ۸۵۵/۱۹۵۳۸۸

سهم آوردة متقاضي: ۸۸/۱۹۵۳۸

سهم تسهيلات: ۹۷/۱۷۵۸۴۹

دورة بازگشـت سرمايه: سه سال و پنج روز

ميزان اشتغالزايي : ۵۶ نفر

نام و نوع شرکت : شرکت پرس سهامی خاص خراسان

تاریخ تاسیس و محل : ۱/۱۱/۸۷ شهرک صنعتی بینالود

 

مقدمــه :

استان خراسان جزء بزرگترین استان های کشور بوده و از استان های پر جمعیت کشور می باشد و دارای بیشترین قشر جوان جویای کار می باشد و با توجه به همسایگی این استان با کشور افغانستان و وجود زیاد مواد مخدر ، بیکاری این قشر از جوانان می تواند بستر مناسبی جهت سوق به سمت مواد مخدر باشد که با ایجاد کارخانه ها و کارگاه های بزرگ و کوچک می توان بستر مناسبتری برای اشتغال جوانان ایجاد کرد .
با توجه به افزایش جمعیت و روند رو به رشد استفاده از خودرو های داخلی در سنین مختلف از جوانان تا کهنسالان جهت افزایش راحتی و بعلت قیمت نسبتا پایین خودرو ها در مقایسه با خودرو های خارجی و قیمت های بالای آنها و بازار فروش بالای خودرو های داخلی ، احداث چنین کارخانه ای در منطقه خراسان علاوه بر حمایت از خودرو سازان داخلی و منطقه ای ،نیاز به خودرو های خارجی را کمتر کرده و با توجه به نیاز بازار داخل به قطعات مربوطه به دلیل فراوانی خودرو های داخلی می تواند کاری مفید در راستای حمایت از صنعت داخلی باشد .

ضمن اینکه با اجرای این طرح می توان بستر مناسبی را برای اشتغال نیروهای ماهر و نیمه ماهر منطقه فراهم نمود و بستر مناسبی برای اشتغال جوانان منطقه باشد .

مراحل تولید قطعات با ورود ورق خام ابتدا در ابعاد مورد نیاز به وسیله دستگاه برش ، برش زده و سپس توسط دستگاه خم به قطعات ، خم و قوص ها لازم را می دهند . بعد از آن ابتدا در دستگاه کشش و پرس اولیه قرار گرفته و هم راستا با کشش شکل اولیه به ورق داده می شود سپس در دیگر دستگاه های پرس قرار گرفته و شکل های بعدی و نهایی به قطعات داده می شود . در انتها قطعات برای استفاده در بازار داخلی بسته بندی شده و جهت استفاده خودرو سازان داخلی عرضه می گردد.

توجیح فنی طرح
هدف
هدف این کارخانه ، استفاده از دستگاههای جدیدپرس برای بالابردن تناژ تولید می باشد تا سهم عمده ای از بازار داخلی را برای خود کسب کند برای همین ما از سیستم خطوط پرس ترانسفر جهت پرس قطعات و سیستم اتوماسیون رباتیک جهت جابجایی قطعات بین دستگاه های یرس استفاده کرده که این دو سیستم باعث افزایش کارایی و تولید هر چه بیشتر قطعات مورد نیاز می باشد .از مهمترین عوامل برای رسیدن به هدف مورد نظر سیستم تغذیه خط پرس میباشد که با استفاده از سیستم آماده کردن و تغذیه کویل این مسئله مرتفع گردیده و ما را برای رسیدن به هدفمان سوق میدهد .

آماده کردن و تغذیه کویل
پرس ترنسفر شامل یک ماشین کویل جهت تغذیه کویل و یک واحد راست کننده می باشد که در یک وضعیت ثابت باقی می ماند . تمام این سیستم می تواند از پرس جدا شود تا سیستم تغذیه ورق به پرس متصل شود .سیستم پرس ترنسفر دارای یک سیستم جداکننده ورق ، تغذیه پیوسته ورق به پرس را فراهم می آورد . به محض اینکه یک دسته ورق رو به اتمام بود ، باقیمانده ورق به وسیله چنگک هایی ، در هوا معلق نگه داشته می شود تا مجموعه بعدی ورق ها ف در زیر آنها قرار بگیرد .

خطوط پرس Transfer
امروزه از پرس های ترانسفر هیدرولیکی و مکانیکی بطور گسترده ای در صنعت استفاده می گردد. در این پرس ها صرفنظر ار تعداد مراحل فرم دهی قطعه و قالب با هر ضرب یک قطعه تولید می گردد. پرس های ترانسفر را می توان با بلنک و یا کویل تغذیه کرد.در حالت اول پرس مجهز به یک De Stacker است و در حالت دوم دارای یک خط بلنکینگ شامل Un coiler ، Leveler و سیستم تغذیه می باشد.
نیروی اسمی و انرژی مورد نیاز پرس ترانسفر از خط پرس Tandem مشابه کمتر است. اپراتوری و تعمیر و نگهداری آن ساده تر است. فواصل جابجایی قطعات کمتر است و Intermediate Stations حذف می گردد . با توجه به ابعاد قطعات تولیدی و تعداد مراحل فرم دهی قطعه پرس دارای یک ، دو و یا سه اسلاید است . هر اسلاید بطور مستقل طراحی می گردد. این پرسها همچنین در صورت نیاز دارای کوشن ، بیرون انداز روی اسلاید و سیتسم Over Load هستند.
علاوه بر سیستم over load که هر اسلاید داراست ، پرس دارای یک سیستم over load کلی نیز است.

دو نوع سیستم ترانسفر وجود دارد : مکانیکی و الکتریکی . در نوع اول سیستم ترانسفر قطعه بطور مکانیکی با درایو پرس سنکرون است و حرکت از درایو پرس توسط تعدادی چرخ دنده ، بادامک و بازوبه سیستم ترانسفر منتقل می شود. توسط یک نرم افزار منحنی حرکت بر اساس جرم شتاب محاسبه و بهینه می شود تا بتوان به کوتاهترین سیکل زمانی ممکن و یکنواخت ترین حرکت ممکن دست یافت. از این منحنی ها جهت بررسی حرکت Gripper ها استفاده می شود. در نوع دوم سیستم ترانسفر با درایو الکتریکی بکار می رود. مسیر ، شتاب و سرعت را می توان بطور دلخواه ، جهت قالبهای مختلف ، برنامه ریزی نمود.

سیستم اتوماسیون Robotic
استفاده از رباتها در اتوماسیون باعث حذف Intermediate Station بین پرسها می شود. گریپر بازوی ربات اجزاء را مستقیماً از یک قالب پرس به قالب بعدی هدایت می کند و بجز در مرحله اول که ممکن است بدلیل وجود پرس Double Action و نیاز به turn over از ۲ ربات استفاده شود ، در مراحل بعدی برای باربرداری و بارگذاری هر دو پرس متوالی فقط از یک ربات استفاده می گردد. مزیت دیگر این سیستم درجات آزادی بالای آن است که انتقال قطعات مختلف و پیچیده را میسر می سازد . مشکل اساسی سیستم اتوماسیون روباتیک آن است که انتقال قطعات بزرگ به دلیل وجود نیروهای گریز از مرکز و مسیر طولانی انتقال قطعه ، باید به آرامی صورت گیرد. بنابراین خروجی سیستم وابسته به اندازه قطعه است و معمولاً بین ۶ تا ۸ قطعه بر دقیقه است.
ریلهای سیستم اتوماسیون شامل دو قسمت مجزا است : قسمتی که روی بولستر و بین Upright ها قرار دارد و دیگری که روی پرس است. در هنگام تعویض قالب پس از قطع اتصالات انتقال انرژی ( هوای فشرده و برق ) ، بولستر همراه آن قسمت از ریل که روی آن قرار دارد ، قالب به همراه تجهیزات ترانسفر و قالب از زیر پرس بیرون می آید و بولستر دیگر به همراه قالب و تجهیزات ترانسفر مربوطه به زیر پرس می رود.

مشخصات مکانی :
۱- مکان مورد نیاز : ۰۰۰/۲۰ متر مربع
۲- فضا و مکان های مستقیم : سالن تولیدی- سالن اداری –واحد تعمیرات و آزمایشگاه – انبار
۳- فضا و مکان های غیر مستقیم و جانبی : نمازخانه – سرویس ها – آبدارخانه – سالن غذا خوری – فضای سبز – خیابان های اطراف و قسمتی از زمینهای بلا استفاده

۴- معیارهای انتخاب زمین : وجود فضای مورد نیاز در آن منطقه ، واگذاری زمین های شهرک صنعتی با شرایط عالی به دلیل همایت دولت از آن شهر به صورتی که زمینها یا با تخفیف واگذار می شود یا به صورت اقساطی ، نزدیکی به شرکت ایران خودرو خراسان با توجه به محصول تولیدی ، حمایت دولت از صنعتگران آن منطقه به دلیل جدید بودن شهر بینالود تا توسعه شهر بینالود پایدار بماند

 حمایت دولت از صنعتگران آن منطقه به دلیل ایجاد کار که جهت رشد شهر بینالود می باشد.
۵- امکانات تامین منابع انسانی ، تجهیزات و غیره : وجود دو شهر صنعتی مشهد و نیشابور در نزدیکی شهر بینالود – وجود قشر زیاد جوانان جویای کار و دارای مهارت لازم در این دو شهر و خود بینالود
۶- امکانات حمل و نقل شهری و برون : استفاده از سرویس جهت ایاب و ذهاب کارکنان شرکت و وجود سرویس های شهر بینالود

ماموریت و آینده نگری :
با توجه به نیاز روز افزون مردم برای استفاده از خودرو نیاز به وجود شرکت هایی برای ساخت خودرو نیز می باشد که خودرو سازان نیز نیازمند شرکت هایی جهت تامین قطعات مورد نیازآانان می باشند و نزدیکی این شرکت به ایران خوردو خراسان که می تواند قطعات پرسی مورد نیاز این شرکت را تامین کنیم . در خصوص رقبا می توان گفت که در استان رقیبی برای این شرکت وجود

ندارد تنها رقیب این شرکت سایت پرس ایران خودرو تهران می باشد که با وجود مسافت طولانی میتوانیم با کم کردن هزینه های راه ، انتقال قطعات از تهران به خراسان ویک قیمت مناسب امید به قرارداد با شرکت ایران خودرو خراسان داشته باشیم .

فرایند مدیریت تولید :
تولیدات ما جزو امور رفاهی به حساب آید ( عمومی و خصوصی ) چه بسا که همه مردم و شرکت های خودرو سازی می توانند استفاده کنند . نیاز عموم مردم از هر طبقه اجتماعی ، فرهنگی ، دارای هر گونه مدرک تحصیلی ، متاهل یا مجرد و در هر رده سنی ، ۲۰ سال به بالا و تا سن ۶۰ سالگی عمده ترین استفاده کنندگان این محصول بعد از تکمیل خودرو در شرکت های خودرو سازی می باشند .برانه توسعه و تحقیق این شرکت بعد از پرداخت و تصویه وام ها و بدهی ها می باشد که متشکل از یک تیم تحقیقاتی برای بالابردن کیفیت محصول برای جایگزین کردن مواد جدید جهت ایجاد محصول جدید و تولید محصولات جدید برای شرکت های مختلف می باشد .

ملاحضات زیست محیطی :

با توجه به استفاده از ورق که یک فلز محصوب می شود مشکل خاصی با محیط زیست ندارد زیرا ضایعات محصول در صورت رها شدن در محیط زیست می تواند با عوامل محیطی ترکیب و به مرور زمان به چرخه طبیعت برگردد اما ضایعات موجود جمع آوری شده و بعد از بسته بندی لازم مجدد برای تبدیل به فلزی قابل استفاده به کارخانه ذوب آهن ارسال می گردد که این امر خود می تواند قسمت کمی از سرمایه مصرف شده را با فروش ضایعات بدست آورد .

نمودار مدت زمان پيش بيني شده مراحل طرح

۳/۸۷ ۴ ۵ ۶ ۷ ۸ ۹ ۱۰ ۱۱ ۱۲ ۱/۸۸ ۲ ۳ ۴ ۵ ۶ ۷ ۸ ۹ ۱۰ ۱۱ ۱۲ ۱/۸۹ ۲

تهيه طرح
اخذ مجوز هاي لازم
تصويب طرح
گرفتن وام
خريد زمين
خريد دستگاهها
دريافت دستگاهها
خاكبرداري
زير سازي
فنداسيون
ساخت اسكلت
ديوار گشي
نصب دستگاهها
تكميلكاري ساختمان
بهره برداري
اخذ قرار داد با مشتري
خريد مواد اوليه
تبليغات
بازاريابي
جذب منابع انساني

توجيه اقتصادي طرح :

الف – سرمايه گذاري ثابت :

الف – ۱ ) زميـن :

متـراژ ( متر مربع ) هزينه واحد ( هزارريال ) هزينه كل ( ميليون ريال )
۲۰۰۰۰ ۵۰۰ ۱۰

الف – ۲ ) محوطه سازي :

رديف شــرح مقدار(m2) هزينه واحد ( هزارريال) هزينه كل (ميليون ريال )
۱ خاكبرداري ۷۰۰۰ ۵۰ ۳۵۰
۲ ديواركشي ۱۰۰۰ ۱۵ ۱۵
۳ خيابان كشي ۶۰۰ ۸۰ ۴۸
۴ پاركينگ و فضاي سبز ۱۳۰ ۱۵ ۹۵/۱
جـــمـــع ۹۵/۴۱۴

الف – ۳ ) ساختمانها:

رديف شــرح زيربنا(m2) هزينه واحد ( هزارريال) هزينه كل (ميليون ريال )
۱ انبارمحصول و مواد اوليه ۲۹۰۰ ۱۵ ۵/۱۳
۲ آزمايشگاه و تعمير گاه ۲۶۰۰ ۶۰ ۳۶
۳ سالن توليد ۵۰۰۰ ۵۰۰ ۲۵۰۰
۴ اداري و رفاهي ۲۱۰۰ ۲۰ ۴۲
۵ نگهباني ۳۰ ۱۵ ۴۵/۰
جــــــمـــع ۹۵/۲۵۹۱
الف – ۴ ) ماشين‌آلات:
ارقام به ميليون ريال
رديف شــرح تعداد هزينه واحد هزينه كل

۱ دستگاه پرس ۲۰۰۰ تن ۱ ۳۰۰۰۰ ۳۰۰۰۰
۲ دستگاه پرس ۱۰۰۰ تن ۱ ۲۵۰۰۰ ۲۵۰۰۰
۳ دستگاه پرس ۸۰۰ تن ۴ ۱۵۰۰۰ ۶۰۰۰۰
۴ قیچی برش ورق خام ۱ ۵۰۰۰ ۵۰۰۰
۵ دستگاه خم ورق خام ۱ ۷۰۰۰ ۷۰۰۰
۶ لیفتراک ۲ ۷۵۰ ۱۵۰۰
۷ جرثقیل سقفی ۱ ۹۰۰۰ ۹۰۰۰
جـــمـــع ۱۳۷۵۰۰

الف – ۵ ) تاسيسات:

رديف شــرح تعداد هزينه واحد(هزارريال) هزينه كل(ميليون ريال)
۱ انشعاب برق،ترانس واحداث شبكه – – ۶۰۰۰
۲ تجهيزات چاه و آبرساني – – ۲۰۰۰
۳ سيستم سرمايش و گرمايش يك سيستم ۷۵۰۰۰۰ ۷۵۰
۴ سيستم اطفاي حريق وكمكهاي اوليه يكسري ۳۰۰۰۰ ۳۰۰
۵ مخزن سوخت ۱ ۶۰۰۰ ۶
۶ مخزن آب ۱ ۱۵۰۰ ۵/۱
۷ تهويه – – ۴۰
جـــمـــع ۵/۹۰۹۷

الف – ۶ ) وسايل نقليه :
ارقام به ميليون ريال
رديف شــرح تعداد هزينه واحد هزينه كل
۱ وانت نیسان ۱ ۱۴۰ ۱۴۰
۲ خاور ۱ ۵۰۰ ۵۰۰
۳ جرثقیل ۱ ۱۵۰۰ ۱۵۰۰

جــــــمـــع ۲۱۴۰

الف – ۷ ) تاسيسات اداري:
ارقام به ميليون ريال
رديف شـــرح هزينه كل
۱ تلفـن وفاكس ۵۲
۲ ميز،كمد و صندلي اداري ۱۰۰
۳ وسايل آشپزخانه ۱۱۵
۴ وسايل رفاهي كاركنان ۷۵
۵ رايانه ولوازم جانبي ۲۲۰
جــــــمـــــع ۵۶۲

الف – ۸ ) هزينه‌هاي قبل از بهره‌برداري :
ارقام به ميليون ريال
رديف شـــرح هزينه كل
۱ هزينه تهيه طرح، مشاوره، اخذ مجوزها و ثبت شركت وتسهيلات، عقد قرارداد وخريد سفته و… ۶۸۰
۲ آمــوزش ، هزينه هاي متفرقه ۱۷۵۰
جــــــمـــــع ۲۴۳۰

جمع كل سرمايه گذاري ثابت

شـــرح هزينه ( ميليون ريال )
زمـين ۱۰
محوطه سازي و ساختمان ها ۹/۳۰۰۶
ماشين آلات ۱۳۷۵۰۰
وسايل نقليه ۲۱۴۰

تاسيسات ۵/۹۰۹۷
تاسيسات اداري ۵۶۲
هزينه هاي قبل از بهره‌برداري ۲۴۳۰
جــــمــــع ۴/۱۵۴۷۴۶
پيش بيني نشــده ( معادل ۵ % اقلام فوق ) ۳۲/۷۷۳۷
جمـــــع كل ۷۲/۱۶۲۴۸۳

ب- هزينه هاي جاري :

ب – ۱ ) مواد اوليه و نهاده هاي توليد :

رديف شـرح مصرف سالانه(m2) هزينه واحد (هزارريال) هزينه كل(ميليون‌ريال)
۱ ورق خام ۸۷۵۰۰۰ ۴۵۰ ۳۹۳۷۵۰
جــــمــــع ۳۹۳۷۵۰

ب – ۲ ) حقوق و دستمزد :
پرسنل توليدي :
ارقام به ميليون ريال
رديف شــرح تعداد – نفر حقوق ماهانه حقوق كل
۱ مديرتولید ۱ ۱۵ ۱۵
۲ تكنيسين ماشين آلات ۱ ۲/۴ ۲/۴
۳ استاد کار ۱ ۳/۳ ۳/۳
۴ كنترل كيفيت و آزمایشگاه ۳ ۶ ۱۸
۵ كارگر ساده ۳۶ ۲/۲ ۲/۷۹
مزايا و پاداش و حق بيمه كارفرما معادل ۷۰% جمع حقوق ۷۹/۸۳
جـــمــــع كل ۴۲ – ۴۹/۲۰۳

پرسنل غير توليدي:
ارقام به ميليون ريال
رديف شــرح تعداد – نفر حقوق ماهانه حقوق كل
۱ مدير عامل ۱ ۳۰ ۳۰

۲ حسابدار ۱ ۵/۳ ۵/۳
۳ كارمند اداري ۲ ۵/۲ ۵
۵ كارگر خدماتي ۳ ۲/۲ ۶/۶
۶ راننده ۴ ۴ ۱۶
۷ نگهبان و سرايدار ۳ ۷/۲ ۱/۸
مزايا و پاداش و حق بيمه كارفرما معادل ۷۰% جمع حقوق ۴۴/۴۸
جـــمــــع كل ۱۴ ۶۴/۱۱۷

جمع کل نیروهای تولیدی و غیر تولیدی ۵۶=۱۴+۴۲

جمع كل حقوق و مزاياي پرسنل ۹۳/۲۵۱ = ۶۴/۱۱۷ + ۴۹/۲۰۳