لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود پاورپوینت نوشیدنی های غیر الکلی توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود پاورپوینت نوشیدنی های غیر الکلی قرار داده شده است 2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت  تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید 3-پس از پرداخت هزینه ، حداکثر طی 4 ساعت پاورپوینت خرید شده ، به ادرس ایمیل شما ارسال خواهد شد 4-در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد 5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

نوشیدنی های غیر الکلی

مقدمه :
همانطور که می دانیم ابتدایی ترین و ساده ترین نوشیدنی مصرفی در بین عموم مردم دنیا آب است،
ممکن است این دلیل ( ایجاد تنوع در طعم آب ) یکی از دلایل به وجود آمدن نوشیدنی ها ذکر شده باشد .

نوشیدنی غیر الکلی
نوشیدنی است که الکل جزء محتویات آن نیست . نوشابه های مخلوط غیر الکلی شامل پانچ ها ، بعضی از کوکتل ها و … می باشند . این نوشابه ها کمتر از نیم درصد الکل دارند و بر اساس درصد الکل بوسیله حجم طبقه بندی می شوند .

ماءالشعیر
ماءالشعیر نوشابه ای غیر الکلی است و از شیره رقیق شده جو بدست می آید که به آن مواد افزودنی مجاز و در صورت لزوم مواد نگه دارنده اضافه می نمایند . پروسه شیمیایی تولید محصول به این ترتیب است که نشاسته غلات به مالتوز و سپس تخمیر و تبدیل آن به الکل است .

مواد اولیه تولید ماءالشعیر آب
آب مورد استفاده در این صنعت باید فاقد بو ، طعم ، رنگ ، میکروارگانیسم ، کلر آزاد و نیز فلزاتی مانند مس باشد . کدورت آن حداکثر ۱ میلی گرم در لیتر باشد . قلیائیت کل بر حسب کربنات کلسیم ۵۰ قسمت در میلیون و سختی کل آن بر حسب کربنات کلسیم ۳۰۰ قسمت در میلیون باشد .

مالت ماده اصلی تولید ماءالشعیر می باشد . چنانچه جو را تحت شرایط کنترل شده قرار دهیم تا جوانه بزند و سپس آنرا خشک نمائیم . میزان آلفا آمیلاز آن افزایش می یابد . این آنزیم باعث هیدرولیز نشاسته به قندهای قابل تخمیر مانند دکسترین و مالتوز می شود .

شکر ( ساکاروز ) مهمترین شیرین کننده در ماءالشعیر ساکاروز می باشد . شکر موجب طعم شیرین در محصول گشته و تعادل بین طعم های مختلف در ماءالشعیر را فراهم می نماید .   آنزیم ها ترکیباتی پروتئینی هستند که به منزله کاتالیزورهای حیاتی ممکن است سبب تغییرات مطلوب یا نامطلوب فیزیکی و شیمیایی در مواد غذایی شوند . آنزیم ها اگر چه جز کوچکی از بسیاری از مواد غذایی را تشکیل می دهند نقش مهمی را در آنها بازی می کنند .

کربن اکتیو ، خاک صافی و کاغذ صافی برای از بین بردن ناخالصی ها که باعث کدورت و رسوب در مواد غذایی می شوند از عوامل شفاف کننده استفاده می شود . در چنین مواردی از مواد کمک صافی نظیر خاک دیاتومه استفاده می شود .   ماده تثبیت کننده کف جهت تثبیت کف در ماءالشعیر از ماده تثبیت کننده کف به میزان ۵-۳ گرم در هر هکتولیتر ماءالشعیر استفاده می شود .

دی اکسید کربن اگرچه از نظر وزن کمترین مقدار مواد تشکیل دهنده در نوشابه های گازدار است ولی از نظر حجم بیشترین می باشد . درجه خلوص گاز Co2 مصرفی در تهیه نوشابه های گازدار باید ۹۹% بیشتر بوده وفاقد هر گونه طعم ، بو ، رنگ غیر عادی باشد .

  عصاره رازک گیاهی دارویی است . لازم به ذکر است دارای خواص طبی زادی به شرح ذیل می باشد : بر باکتریهای لاکتیک اثر نموده و باعث دوام ماءالشعیر می شود . بر روی باسیل های گرم منفی اثر گذاشته و باعث از بین رفتن آنها می شود . باعث ضدعفوی مجاری ادرار می شود . آلفا و بتا و گاما گلوبولین که ارزش زیادی از نظر فیزیولوژیکی دارند در رازک کشف شده است .

انیدرید سولفورو و مشتقات آن به عنوان نگهدارنده و برای ممانعت از رشد کپک و مخمر در ماءالشعیر به میزان ۸-۵ گرم در هر هکتولیتر اضافه می گردند . اسید اسکوربیک اسید اسکوربیک ضمن اینکه از ویتامینهای ضروری است . به عنوان آنتی اکسیدان نیز به کار می رود و از تغییر رنگ جلوگیری می نماید . به میزان ۱۰-۵ گرم به هر هکتولیتر ماءالشعیر افزوده می شود .