لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود پاورپوینت يونيكس توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود پاورپوینت يونيكس قرار داده شده است 2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت  تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید 3-پس از پرداخت هزینه ، حداکثر طی 4 ساعت پاورپوینت خرید شده ، به ادرس ایمیل شما ارسال خواهد شد 4-در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد 5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

يونيكس

مقدمه

در این ارائه سعي شده بيشتر به شاخه ها در یونیکس ، دایمون ها، سرویس ها و دستورات یونیکس در سطح مبتدی پرداخته شود. ( که البته به دلیل فرصت كم ارائه از تشريح كامل و جزء به جزؤ اجتناب شده و اين ارائه فقط در سطح آشنایی با یونیکس مي باشد.

تاریخچه یونیکس

داستان از سال ۱۹۶۰ آغاز می شود . در این زمان نخستین سیستم عامل چند کاربره که به عنوان کارگزار(Server) می توانست با نصب بر روی یک رایانه به چند رایانه دیگر سرویس دهد(Time Sharing) ساخته شد . این سیستم عامل که CTSS نام داشت و می توانست ۲۰ کاربر را با یک رایانه IBM 7090 به خوبی اداره کند به شدت مورد توجه و مفید واقع شد. و همه دریافتند که بخش عظیمی از رایانه های آینده از این فناوری بهره خواهند گرفت، به طوری که در سال ۱۹۶۵ سه

شرکت از برجسته ترین نقش آفرینان رایانه در جهان برآن شدند که روی سیستم عامل MULTICS کار کنند ولی چون این سیستم اجزای زیادی داشت و از حد معین بزرگ تر شد، یکی از این شرکت ها پروژه را رها کرد. پس از این ماجرا دنیس ریچی ، کن تامسون وبرین کرنیگان یونیکس(Unics) را در آزمایشگاه بل بر اساس MULTICS به وجود آوردند . وUnics به تدریج Unix نام گرفت . با توجه به یکی ازقوانین آمریکا AT&T که یکی از شرکت های دست اندرکاربود و پروژه را ادامه نداده بود نمی

توانست از یونیکس استفادهٔ‌ بازرگانی بکند ؛ به این ترتیب لینوکس رایگان به بازار عرضه شد. و پس از این است که یونیکس به زبان C نوشته می شود .AT&T نیز یونیکس را برای دانشگاه های مختلف فرستاده ویونیکس کم کم در محافل علمی محبوب می شود. در سال ۱۹۷۴ دانشجویان دانشگاه برکلی آغاز به برنامه نویسی برای یونیکس می کنند و آن را برای دانشگاه های دیگر و

AT&T می فرستند وبا ادامه ی این کار یونیکس در سال ۱۹۷۷ به یک سیستم عامل کامل تبدیل می شود. دانشگاه های دیگر نیز مانند MIT, Purdue , Stanford و… کارهای بسیاری برای لینوکس می کنند. با نوشتن برنامه های اینترنتی برای یونیکس در سال ۱۹۸۰ به وسیلهٔ دانشگاه برکلیٰ یونیکس در سازمان‌های دولتی و شرکت‌های شبکه و کارگزارها(Servers) به گستردگی به کار گرفته می شود. از این زمان شمار فراوانی از شرکت‌های بازرگانی نیز از یونیکس برای کارهای بازرگانی خود بهره می جویند

نسل‌های مختلف سیستم‌عامل‌های یونیکس

یونیکس یک سیستم عامل است که در سال ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ به‌وسیلهٔ گروهی از کارمندان آزمایشگاههای بل متعلق به شرکت اِی‌تی اَند تی (AT&T Bell Labs) شامل کن تامپسون (طراح اصلی و پایه‌گذار) و دنیس ریچی نوشته شد. بتدریچ دیگران نیز به تیم کوچک آن‌ها پیوستند، کسانی مانند داگلاسمَکیلروی.
اگر گفته شود یونیکس آغازگر «دوره اطلاعات» و در امتداد آن «عصر اینترنت» است، کوچک‌ترین سخنی به گزافه گفته نشده است. درواقع تا همین امروز هم، تقریباً %۱۰۰ پیمان‌های مهم و باز که جنبش اینترنت را پدید آورده‌اند، مانند وب، از خوانوادهٔ یونیکس آمده و می‌آیند. اینترنت در آغاز در یونیکس گسترش یافت و تا سال‌ها، واژهٔ «اینترنت» در میان کاربران یونیکس واژه‌ای کاملاً عادی و روزمرّه بود، درحالیکه دیگران حتی این واژه را نشنیده بودند و یا با اکراه تمام به آن بی اعتنائی و حتی آن را مسخره می‌کردند.
سیستم‌های یونیکس امروزی به شاخه‌های مختلفی که در مرور زمان توسط AT&T توسعه داده شده، تبدیل گشته است. یونیکس طوری طراحی شده است تا قابل انتقال به هر سیستمی، چند کاره و همچنین چند کاربره باشد. سیستم‌های یونیکس با ایده‌های جدیدی که مطرح کرده‌اند،شناخته می‌‌شوند: پرونده‌های متنی ساده، مترجم‌های خط فرمان و سامانه پرونده‌گردانی (File System) سلسله مراتبی و غیره. در مهندسی نرم افزار، یونیکس به خاطر زبان برنامه‌نویسی سی و فلسفه یونیکس ذکر می‌‌شود.
صاحب علامت تجاری یونیکس در حال حاضر open group است.در حالی که مدعی در حال حاضر متن برنامه‌های یونیکس The sco group و Novell است.

 

زبان برنامه نويسي يونيكس

زبان سی در سال ۱۹۷۲ توسط دنيس ریچی و کن تامپسون که در مرکز تحقيقاتی بل مشغول به فعاليت و طراحی سيستم عامل یونيکس بودند به وجود آمد. در واقع زبان سی جزو اختراعات ریچی به حساب نمی‌آید زیرا ریشه این زبان همان زبان برنامه نویسی بي می باشد که توسط تامپسون به وجود آمده بود و البته خود زبان بي نيز از دیگر زبانها گرفته شده بود که این موضوع خارج از بحث می باشد.

زبان سی همانند زبان های دیگر دارای مزایا و نقاط ضعف می باشد. به عنوان مثال از ویژگی های خوب این زبان می‌توان به ویژگيهای طراحی – کارایی بالا – قابليت انتقال – قدرت انعطاف پذیری و همچنين گستردگی آن اشاره کرد.
همچنين این زبان قابليت ایجاد ارتباط با زبان اسمبلی را دارد و می توان با ترکيب این دو زبان امکان طراحی یک سيستم عامل را فراهم کرد. یکی دیگر از نقاط قوت این زبان دارا بودن ۳۲ اپراتور و همچنين بيشترین کلمات کليدی و توابع در بين دیگر زبانهای موجود است و این موضوع گستردگی این زبان را به اثبات می‌رساند.
زبان سی دارای چند نقطه ضعف بسيار نا چيز می باشد که به نظر من این نقاط هيچ چيز از ارزش این زبان کم نمی‌کنند.

معماری یونیکس

معماری سیستم عامل های مبتی بر یونیکس نظير سيستم عامل هاي :
( …. , IRIX HP-UX , , Linux , Sun , BSD , AIX )
تا حدودی بسیار زیادی شبیه به هم هستند و برای همین خیلی ازچیزهایی که در این ارائه از معماری و دستورات یونيکس یاد می گیرید در سیستم عامل هاي مبتنی بر Unix مشترك و قابل استفاده است.
یکی از مزیت های این سيستم ها اين است كه همه چیز به صورت یک فایل وجود دارد.

شاخه ها در یونیکس ۱

در یونیکس شاخه ها به شکل زیر طبقه بندی خواهند شد و با علامت / در پشت آن ها تعریف خواهند شد :
“.” این شاخه دایرکتوری فعلی‌ای است که ما در آن قرار داریم.
“..” این شاخه پدر دایرکتوری فعلی ای است که ما در آن قرار داریم.
“bin” این شاخه که مخفف کلمه ی Binary است، فایل های اجرایی مهم از جمله شل ها و فایل‌های مورد نیاز جهت راه اندازی سیستم را در بر می گیرد
“dev” این شاخه که مخفف کلمه ی Device است راه اندازدستگاه های جانبی و سخت افزاری در آن قرار می گیرد

 

شاخه ها در یونیکس ۲

“etc” این شاخه كه مخفف كلمه et cetera (به معني و غيره) است كه حاوي فايل هاي پیکربندی سیستم ، سرویس ها ، پسوردها و گروه ها ، آدرس های شبکه و تنظیمات بوت شدن سیستم می‌باشد.
“home” این شاخه که پوشه محلي هر کاربر است و مانند My Document در ويندوز عمل مي‌كند. که برای هر کاربر یک زیر شاخه می سازد تا فایل ها و اطلاعات شخصی خود را قرار دهد.
“lib” این شاخه که مخفف Library است اين شاخه محل نگهداري فايل هاي كتابخانه مربوطه به سیستم عامل و برنامه ها می باشد.
“mnt” این شاخه که مخفف Mount است و برای اشتراک گذاری و دیسک های موقت مثل Floppy , CD, … مورد استفاده قرار می گیرد.