لطفا به نکات زیر در هنگام خرید پاورپوینت بازدارندگي توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه پاورپوینت بازدارندگي قرار داده شده است 2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت  تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید 3-پس از پرداخت هزینه ، حداکثر طی 4 ساعت پاورپوینت خرید شده ، به ادرس ایمیل شما ارسال خواهد شد 4-در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد 5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

اسلاید ۱ :

مقدمه

بازدارندگی به معنای جلوگیری از بروز اقدامات تهدید آمیز از طریق تهدید کردن و بلوف زدن، مفهومی استراتژیک می باشد. به عقیده بسیاری از صاحبنظران،  کاربست این استراتژی منجر به برقراری ثبات نسبی( تا پیش از حوادث ۱۱ سپتامبر) ، شده بود.

لذا شاید بتوان ادعا نمودکه بازدارندگی، یک استراتژی برای حفظ وضع موجود است.

 

اسلاید ۲ :

ویژگی اصلی بازدارندگی آن است که ایجاد آن،هزینه هایی بسیار کمتر از دفاع در بر دارد.

همچنین بازدارندگی یک استراتژی پیشگیرانه تلقی می شود که تحقق آن یکی از دغدغه های اصلی بیشتر دولت ها می باشد.

البته باید یاد آور شد که بازدارندگی یک راه حل نهایی نیست بلکه با آن تنها می توان برای یافتن راه حل های دایمی،زمان به دست آورد.

 

اسلاید ۳ :

 

بازدارندگی در لغت

واژه بازدارندگی در مقابل واژه انگلیسی Deterrence به کار می رود و به معنی منع کردن و توقیف کردن و جلوگیری کردن است یعنی پیشگیری (کسی)از انجام عملی به سبب ترس،وحشت،تهدید و ترور.

فرهنگ معين «بازداشتن» را در فارسي به معني «منع كردن، جلوگيري كردن، توقيف كردن و حبس كردن» معني مي كند.

اسلاید ۴ :

تعاريفي ازبازدارندگي:

بازدارندگي يعني بلوف زدن در تهديد وتلاشي است در جهت اينكه طرف مقابل اقدام به عملي ننمايد.

——————————————————————-

بازدارندگي بعنوان يك استراتژي در پي آنستكه متخاصمان را بنحوي تشويق و ترغيب كند تا در پيگيري منافع خويش،از انجام برخي اقدامات پرهيز كند.

——————————————————————-

بازدارندگي نوعي اعمال نفوذ است كه ضمن آن طرف مقابل تهديد مي شود كه چنانچه در جهت مطلوب عمل كند،مورد مجازات يا دست كم محروميت قرار نخواهد گرفت.

ژنرال بوفر استراتژيست معروف فرانسوي مي گويد:

باز دارندگي دشمن را از نظرفيزيكي دفع نمي كند بلكه به لحاظ رواني از تجاوز او جلوگيري ميكند.

اسلاید ۵ :

مفاهيمي از بازدارندگي

  • استراتژي بازدارندگي ، سد يا مهار حمله نظامي رقيب است.
  • در بازدارندگي به رقيب تفهيم مي شود كه اگر در جهت مطلوب عمل نمايد مورد مجازات قرار نخواهد گرفت.
  • بازدارندگي براي حفظ وضع موجود و حفظ تداوم صلح است.

اسلاید ۶ :

معمولاً در بازدارندگي ، عمل متقابل يا تلافي جويانه نفس اساسي دارد. اين پيام بايد طوري باشد كه اگر دشمن، جنگ را آغاز كند، بهاي بسيار سنگيني را بپردازد. پس بازدارندگي بين دو دولت الف و ب عبارت است از قدرت تهديد از ناحيه الف عليه ب به منظور پيش گيري از آغاز جنگ از ناحيه ب، به نحوي كه در فقدان اين قبيل تهديدات ب بتواند به جنگ مبادرت ورزد. البته بايد متوجه بود كه بين بازدارندگي از طريق انكار (denial) و بازدارندگي از طريق عمل متقابل و تلافي (Retaliation) تفاوتهايي وجود دارد. «انكار» يعني هرگونه پيش گيري از حمله مانند استفاده از فن آوري و عدم توانايي فني براي ساقط كردن كلاهكهاي هسته اي در هنگام حمله، ولي «تلافي»، تهديد به عمل متقابل است.

اسلاید ۷ :

نظریه ي بازدارندگی به طور ناگهانی ظهور نکرد، بلکه به تدریج و با طی مراحلی تکامل یافت. بازدارندگي يكي از شعبات مكتب رئاليسم است كه دست كم در طول نيم قرن گذشته با تعريف جديد خود و تكيه بر سلاح‌هاي غيرمتعارف، توانسته است تعبيين كننده ي عرصهي روابط بين‌الملل باشد.

 

اسلاید ۸ :

اين ديدگاه با تأكيد بر اصالت قدرت در روابط انسان ها، مسلح بودن را عامل آرامش و برقراري صلح مي‌داند. در طول دورانی که ایالات متحده، سلاح اتمی را در انحصار خود داشت، هیچ نظریه ي استراتژیک منظمی در مورد بازدارندگی وجود نداشت، قبل از آن به پیشنهاد “جورج کنان” اندیشمند روابط بین الملل، سیاست تحدید یا سد نفوذ  پدید آمد، در واقع، کنان نه بر ابزارهای سد نفوذ تاکید و نه آنها را رد می کرد، بلکه اعتقاد داشت که این ابزارها در کنار اهرم های سیاسی و اقتصادی موجود، بخشی از ابزارهای دیپلماتیک را تشکیل می دهد.

اسلاید ۹ :

از نظر تاريخي، بازدارندگي تنها به دوران پس از جنگ جهاني دوم مربوط نمي‌شود و قدمتي به طول پيدايش دولت دارد، اما نكته اساسي اين است كه اين نظريه با چنين سابقه‌اي هيچ‌گاه ضمانت اجرايي چنداني نداشته است. از فرداي جنگ جهاني دوم با اختراع بمب اتم و توسعه سلاح‌هاي اتمي صحبت بر سر اين بود كه مبحث بازدارندگي بايد به صورت دكترين سياسي با ضمانت اجرايي در آيد براين اساس، دكترين بازدارندگي كه روي تعادل و توازن اتمي بين دو ابر قدرت طرح‌ريزي شد، به دنبال ممانعت از جنگ بود، و هم به اين دليل كه جنگ اتمي پيروز نداشت. در حالي‌كه تا آن زمان تمام نظريه‌هاي نظامي اساسا بر پايه پيروزي در جنگ استوار بود.

اسلاید ۱۰ :

براساس تعاريف كلاسيك، نظريه بازدارندگي عبارت است از كوشش يكي براي اعمال نفوذ در ديگري تا او را از اقدام به عمل كه متضمن خسارت يا هزينه‌اي براي اولي است بازدارد. اين نظريه براساس تهديد بنا شده است و هدفش آن بازداشتن بازيگر از بازي‌اش براساس ايجاد ترس است. در حقيقت، نظريه بازدارندگي بر اين باور است كه در شرايطي كه هزينه پيش‌بيني شده براي يك تجاوز نظامي از منافع مورد نظر بيشتر باشد، تصميم گيرندگان از توسل به جنگ خودداري مي‌كنند. به عبارت بهتر، تا هنگامي كه طرف مقابل قدرت وارد كردن ضربه را پس از دريافت ضربه نخست دارد، هيچ ابرقدرتي ريسك آغاز جنگ اتمي را نمي‌پذيرد.