پروژه پرورش ماهی

مقدمه:

امروزه در همه كشورها وقتي كه بحث توليد ميشود و جهت شاخصهاي رشد قتصادي ،درآمد ناخالص ملي كشورها مطرح ميشود مراكز توليدي بيشتر مورد نظر قرار مي گيرند.
توليد گوشت و فرآوردهاي گوشتي نيز جايگاه ،ويژه خود را پيدا مي كند . پس از چند دهه توليد فراورده هاي پروتئيني جايگاه پرورش ماهي ماهي و استفاده از ماهي به عنوان منبع پروتئيني مناسب در سبد روزانه مصرفي همه جوامع نموده پيدا مي كند.

در كشورهاي اروپاي مصرف سرانه ماهي در سبد مصرفي سالانه به ازاي هر نفر ۱۵الي ۲۰ كيلو گرم است حال انكه اين ميزان ماهي در كشورهاي آسيايي به مقدار ۱ الي ۵ كيلو ميرسد كه البته در جند سال اخير بيشتر به اين امر توجه شده است زيرا بيش از نصف مواد پروتئين آن جذب بدن ميشود وانسان بعنوان عاملترين آفريده پروردگار حيف است كه ازارزش موهبتها ونعمت ويژه خدادادي بي بهره باشد
قزل آلا نخستین گونه از خانواده آزاد ماهیان است که به عنوان غذای اصلی انسان رشد و پرورش یافت. در حال حاضز این ماهی سهم با ارزشی در تأمین غذای انسان دارد، علت این امر فقط ارزش غذایی بالای این ماهی و کمیاب و گران شدن ماهیان وحشی که از طبیعت صید می شوند نیست، بلکه به این دلیل است که این ماهیها غنی از چربی های اشباع نشده ای هستند که وجودشان در غذای سالم ضروری است.
ماهی قزل آلای پرورشی را به شکل های مختلفی می توان به عمل آورد و به بازار فروش و مصرف عرضه می شود این شکل ها شامل ماهی تازه ، ماهی منجمد، ماهی شور و بسته بندی شده (فیله و استیک) می باشد.
تخم ماهیان را می توان به صورت خاویار مرغوب عمل آوری و عرضه نمود.

روش های جدید پرورش ماهی در آب شیرین نیز همانند پرورش ماهی در آب شور در جهت تولید بیشتر و بهتر و تغییراتی یافته اند،اما پرورش دهندگانی موفقترند که بتوانند با برنامه ریزی مناسب ماهی قابل طبخ یا بازاری را در زمان مناسب و با قیمت مناسب به بازار عرضه کنند

تا بدین ترتیب بتوانند با فروش ماهی به قیمت بالاتر بخش بیشتری از هزینه های تولید را جبران نموده و به سود بیشتری دست یابد پرورش قزل آلا صنعت جالب و جذابی است اما پیوسته در حال یافتن رقیب می باشد.
محدودیت های موجود در زمینه منابع آب و هوا باعث شده است که بهره برداری دو یا چند منظوره و چند بار از منابع آب همواره مد نظر قرار گیرد که این روش بهره برداری در بسیاری از کشورها متداول است.
در کشورمان با میزان بارندگی متوسط سالیانه کمتر از یک سوم متوسط بارندگی دنیا جزء مناطق نیمه خشک محسوب می شود لذا تلاش برای بهره برداری حداکثر از منابع آب و خاک در کشور بسیار ضروری است برسی ها نشان می دهد که بالغ بر ۷۰% از منابع آب قابل دسترس در کشور صرف فعالیت های کشاورزی می گردد که عموماً از طریق چاه ها و چشمه ها و قنوات استحصال می شود.

شرح تولید و خدمات:
ابتدا مروری بر روش های پرورش ماهی
مهمترین مسئسسله در راه دستیابی به هر نوع پرورش ماهی پیدا کردن و دسترسی به یک محل مناسب برای پرورش ماهی است دو پارامتر ضروری برای این کار لازم است.
۱٫ وجود منابع تأمین آب تمیز به مقدار کافی و با ویژگیهای شیمیایی مناسب می باشد.
۲٫ محل مورد نظر باید از نظر دسترسی در وضعیت مطلوبی باشد به عنوان مثال یک مزرعه پرورش ماهی که از بازار فروش و محل تهیه و تأمین غذای ماهی فاصله زیادی داشته باشد ممکن است به علت بالا بردن هزینه های حمل و نقل و تولید مقرون به صرفه و فاقد سود دهی نباشد.

منبع تأمین آب
مقدار ماهی زنده در یک مزرعه معمولاً بر حسب تن محاسبه می شود که باید از منبع تأمین آب به نسبت ۵ لیتر در ثانیه به ازای هر تن ماهی زنده برخوردار باشد بیشترین میزان آب مورد نیاز مزرعه پرورش ماهی قزل آلا زمانی می باشد که ماهی ها از نظر متوسط وزن در بالاترین حد خ

ود باشند.

خواص شیمیایی آب
لازم است که آب مرفی مزرعه پرورش قزل آلا فاقد هرگونه آلودگی باشد میزان اکسیژن آب باید به نسبت ۱۰۰% باشد آبی که دارای PH خنثی یا قلیایی ضعیف و PH آن در حد ۵/۷ تا ۷ باشد برای پرورش قزل آلا مناسب است.
محل مورد نظر:
محل مورد نظر می تواند تهیه شده باشد از کانالهای استخرهای دراز بتونی، حوضچه ها

ی (تانکی) پرورش ماهی، سواحل محصور، استخرهای خاکی، پرورش در آب دریا به صورت قفس در کشور ما متداولترین روش پرورش ماهی بخصوص ماهی قزل آلا در استخر های بتونی و کانال های دراز بتونی می باشد.
پرورش ماهی که برای مصارف استفاده می شود گونه ای است که پس از مراحل پرورش ماهی (حداكثرتولید ۸ ماهه) که معمولاً ۴۰۰ تا ۵۰۰ گرم مصرف استاندارد آن می باشد یک پرورش ماهی می تواند به گونه های زیر ماهی و فعالیت تولید و تکثیر نماید.
۱٫ بسته بندی ماهی منجمد
۲٫ فیله کردن ماهی
۳٫ فروش (تخم ریزی و تکثیر)
۴٫ فروش بچه ماهی
۵٫ فروش ماهی برای مصارف

شرح توليد وپرورش وتكثير ماهي قزل آلا:

قز ل آلاي رنگين كمان موجود در ايران به نام ملي oncorhynghus mykiss
يكي از ماهيان پرورشي مزارع پرورش ماهي است وبه دليل خوب دست آموزشدن وقابليت سازگاري با آب و هوا محيط بيشتر مورد توجه قرار ميگيرد.
اين نوع ماهي بومي منطقه ايران نيست بلكه در آلاسكا و كاليفرنيا و وسواحل شمال غرب آمريكا زيسته ودر كشورما براي اولين بار در سال۱۳۳۶ بوسيله دكتر معتمد به طور آزمايشي در كرج مورد توجه قرار گرفت وبدين زمان پرورش آن متداول گرديد.
موجوديت اين كارگاه در سال اول سرمايگذاري فقط پرورش است زيرا كه براي تكثير نياز به ماهيان مولد است اميد است كه در سال هاي آتي با ايجاد سه فاز توليدي به پرورش وتكثير ان بپردازيم.
فاز اول: تكثير وپرورش فصلي ماهي
فاز دوم: تكثير وپرورش خارج از فصل بهار( رژيم نوري)
فاز سوم: تكثير وپرورش تابستانه (رژيم نوري )

مبحث تكثير:
ماهي قزل آلا به شكل طبيعي در فصل پاييز وزمستان تكثير ميشود وبه صورت مصنوعي ، تخم واسپرم ماهي ماده ونر پس از لقاح در سالن هاي آنكولاباسيون خوابانده ميشود تا به مراحل تخم چشم زده ، هحچري، بچه ماهي ، انگشت قد وپرواري برسد.

تخم سبز:

 

در زمان تكثير ماهي قزل آلا تخمكها واسپرمها هر كدام از ماده ونر با هم لقاح مي شوند وتقسيمات ميتوز و ميوز ، انجام مي شود وتوده سلولي شكل مي گيرد، معمولا تا ۴۸ ساعت پس از لقاح تخم سبز قابل حمل است ولي پس از ان باعث تلفات شديد مي شود.
تخم چشم زرد: بسته به دماي اب كارگاه در فصول مختلف تخم سبز پس از طي ۱۱الي ۱۸ روز چشم زده مي شود . طيبيعتا در دماي بالا ( فصل بهار وتابستان) اين مدت زمان پيرامون ۱۱ رو ز در فصل طبيعي تكثير(زمستان وپاييز) اين زمان پيرامون ۱۸ روز دور مي زند. در اين مرحله تخم چشم زده قابل فروش است كه اكثرا در اين مرحاه تخم ها را حمل مي كنند. كه قيمت معمولي در سال جاري حدود ۷۰ريال به ازاي هر تخم ،ودر فصل بهار و تابستان بدليل عرضه كم وتقاضاي زياد در اين فصول به مبلغ ۱۰۰ ريال هم افزايش مي يابد.

حالت هحجري:
پس از مرحله چشم زدگي مرحله هحجري است كه در اين مرحاه لازمه داراي يكسر زرده است وتغذيه نمي شود بلكه از همان يكسر زرد تغذيه ورشد مي كند و حاصل مي شود تا حالت فعال شدن ونگهداشت خود بين كف وسطوح آب تغذيه نمي شود وپس از آن شروع به تغذيه مي شود .
حالت هاي بعدي: پس از مراحل فوق نوبت ميرسد به انتقال ماهيان۵۰ گرم به بالا در استخرهاي كوچك وبعد از ان به نسبتهاي وزن ماهي در استخرهاي بزرگ.

فاز رژيم نوري :
رژيم نوري داراي دو فاز نور بلند ونور كوتاه است مه مراحل رسيدگي تخم ها و اسپرم ها در ماهيان ماده ونر در دو مرحله ، مرحله اول (۱۸ ساعت نور و۶ ساعت تاريكي) ، ومرحله دوم(۱۸ ساعت تاريكي و۶ ساعت نور ) انجام مي شود .در پايان مرحله نور كوتاه رسيدگي تخم ها و اسپرم ها حاصل مي شود وماهيان قابل تكثير مي شوند در زمان رژيم نوري بازار فروش تخم ماهي و بچه ماهي داغ تر و بهتر است.

مبحث پرورش:
همانطور در ابتداي كار گفته شده پرورش ماهي مي تواند به چند روش اجرا شود ۱) پرورش در قفس ۲) پرورش در استخرهاي خاكي ۳) پرورش در استخرهاي بتوني گرد ي يا مستطيلي
ماهي قزل الا در آبهاي صاف وزلال و شفاف شرايط رشد بيشتري وبهتري خواهد داشت كه اب آن داراي سرعت جريان مناسب رشد ماهي باشد آب چشمه وچاه با وجود اكسيژن ناچيز در صورت هوا دهي و اكسيژن دهي مناسب براي پرورش قز ل آلا است. دماي مناسبc14 بهترين دما براي غذا دهي ماهي قزل آلا است.
پرورش ماهي در دو مرحله حد وسط جهت فروش بچه ماهي و فروش ماهي پرواري است.
پرورش بچه ماهي :
در هر گروه سني و وزني ماهي وسايز آن در ابعاد استخرها تعداد مشخص بچه ماهي ريخته مي شود ودرهرمرحله پارامترهاي مربوط به تغذيه از نظر در صد پروتئين مصرفي وساير موارد مربوط به آناليز مقدار رعايت مي شود در بحث ماهيدار كردن اسخرها موارد ذيل بايد رعايت شود مثل سرعت جريان آب (استاندارد ۲_۳ cm)، تعويض آب استخرها با مدت زمان مشخص كه بستگي اكسيژن آب ، آمونياك آب وخيلي از پارامترهاي فيزيكي و شيميايي آب در بردارد.
تعداد بچه ماهيان در استخرها :
در بحث تراكم بچه ماهيان تا حالت پرواري بستگي به شرايط هر كارگاه وميزان آبدهي هر استخر ،ثابت يا كم شدن ورودي ، وضعيت خود استخرها از نظر شرايط آبگيري و شستشو و آلودگي يا عدم آلودگي آب متفاوت است.در شرايط استاندارد مزرعه در تراكم هاي معمولي يا تراكمهاي ۵/

۱تا ۲ برابر پرورش داده مي شود .
مبحث رقم بندي:
در مبحث رقم بندي حتما مواردي مثل قطع غذا بدليل جلوگيري از استرس به ماهي بايد رعايت شود معمولا در اوزان ، بين ميل به تغذيه در بچه ماهيان زياد است حالت هم جنس خواري

فراوان ديده ميشود.بيشترين رقم بندي را براي جلوگيري از رفابت غذايي بكار مي برند چون كه ماهيان بزرگتر در غذا نسبت به ماهيان كوچكتر فعال تر اند. رقم بندي در انواع اتوماتيك ماشيني ، رقم بندي اتوماتيك حوري ،هيوم،ورقم بندي دستي انجام شود.
فوايد رقم بندي:
۱)جلوگيري از عمل هم جنس خواري
۲) ايجاد ماهيان همسان در استخرها
۳)آسان شدن انتخاب دانه بندي
۴) جلوگيري از رقابت غذايي

معايب رقم بندي:
۱)نقصان در رشد بدليل قطع غذايي۴۸ ساعته
۲)استرس در ماهياندر اثر رقم بندي

تغذيه :
به جرات مي توان گفت تغذيه مهم ترين ركن در نگاه صنعتي به بحث پرورش ماهيان و بهره وري مراكز توليد اين فراورده است در شرايط بچه ماهي وبچه ماهيان انگشت قد ميزان پروتئين در آناليز غذايي آنها بيشتر از اقلام ديگر است.
چون رشد ومیزان افزایش وزن ،شکل بندی واستخوانبندی بچه ماهیان بستگی فراوان به ان دارد. البته در صورت کمبود ویتامین ها و افزودنیها ی دیگر غذایی معمولا بصورت پودر خیس شده در آب ومخلوط با غذا استفاده میگردد. هر کدام از اقلام غذا مثل غذای تر ،مرطوب وخشک با درصد رطوبت متفاوتی بترتیب (۶۰تا۸۰%)-(۲۰تا۴۰%)-(۸تا۱۲%) می باشد.
سایزهای غذا برای بچه ماهیان تا مرحله پرواری متفاوت است واز غذای آغازین مثل sft000-،sft000،sftتاsft1،sft2،sft3 ،fft،gft1،gft2 در نظر گرفته می شود. که برای داروها وبچه ماهیان ازغذاهای خارجی مارک فرانسه مثل بیومار وبرای بچه ماهیان از ۵ گرم به بالا از چند شرکت در هشتگرد استفاده می شود.
در حال حاظر غذای دست ساز در این طرح توجیهی به سایزهای ماهیان داده نمیشود ولی در برنامه های آتی مورد گنجانده خواهد شد.

ضریب تبدیل غذایی:

به زبان ساده تبدیل غذای مصرفی روزانه به گوشت در بدن ماهی است. اینکه به ازای هر کیلو گرم غذای مصرفی چقدر به گوشت تبدیل می شود. مصرف غذای sft2برای بچه ماهیان ۴گرمی ظرف ۱۹ روز در فصل بهار با دمای ۱۳-۱۴
Cبا۶ وعده غذایی واستفاده از غذایی چند ظریب ۶% رادر برداشت که بصورت آزمایشی در سال اول انجام میشود .

پاکداشت محیط زندگی آبزیان:
بدلیل تجمع فضولات ،بستن خزه وجلبک کف ودیواره اسخرها وتغیرات شیمیایی آب و پارا

مترهای مربوط به آب مثل ph،اکسیژن، گاز کربنیک وغیره لازم است حداقل هر ۱۵ روز یکبار این کار را انجام شود.

ضد غفونی استخرهای حاوی ماهی:
بدلیل وجود بعضی از باکتریها و قارجها گروه سایر وکنیگازیس از داروهای رایج مثل کات کبود(سولفات مس) ومالاشیت گرین برای کنترل آن استفاده می گردد.بدیهی است در تمامی مراحل تولید اعم از تکثیر،تولید، بچه ماهی، پرواری، تغذیه، ضدعفونی ،فروش، مدیریت کارگاهی،تعامل با کارگر، انظباط درارتباط همه بخشها مهمترین رکن در رسیدن به بهروری مناسب وسود ویژه سالانه می باشد که باید در تمامی مراحل آن رعایت شود.%

برگرفته شده ازتحقیق وسئوال ازجناب آقای مهندس فرامرز جانعلی نیا کارشناس شیلات شرکت پرورش ماهی قزل آلای وحدت، باتشکر فراوان

ماشین آلات مورد نیاز:
شرح تعداد
مشخصات فنی ارزش کل (ریال)
اتومبیل یک دستگاه نیسان سردخانه دار ۱۰۳۰۰۰۰۰۰
اتومبیل یک دستگاه برای استفاده اختصاصی شرکت ،پیکان با یک سری تجهیزات مورد نیاز ۷۰۰۰۰۰۰۰
موتورسیکلت دو دستگاه هوندا CG125 – برای استفاده شرکت هر یک به ارزش ۱۰۰۰۰۰۰۰ ریال ۲۰۰۰۰۰۰۰
کامیون خاور یک دستگاه خاور با تانکر حمل بچه ماهی و ماهی با چهار عدد کپسول اکسیژن و متعلقات ۱۷۰۰۰۰۰۰۰
جمع کل ماشین آلات ۳۶۳۰۰۰۰۰۰

تجهیزات و ابزار آلات مورد نیاز:

شرح تعداد مشخصات فنی ارزش کل(ریال)
یخچال یک دستگاه یخچال آزمایش برای مصارف تلفات ماهی و غیره ۷۵۰۰۰۰۰
باسکول یک دستگاه پانصد کيلوئی سیار ۱۰۰۰۰۰۰
پمپ آب سه دستگاه با آب دهی ۶ اینچ مجموعاً به ظرفیت ۳۰۰ ليتر در ثانیه و با تأسیسات کافی ۱۸۰۰۰۰۰۰
تراف هفتادو پنج عدد کالیفرنیایی، فایبرگلاس با ماشین آلات و لوله کشی ۷۰۰۰۰۰۰۰
سینی سیصد عدد فایبر گلاس با ضخامت ۵/۲ ۵۰۰۰۰۰۰۰
ترازوی دیجیتال یک دستگاه با یک درصد دقت و ظرفیت ۵ کیلوگرم با قابلیت استفاده و نصب روی کامپیوتر ۲۰۰۰۰۰۰۰
بخاری نفتی سه دستگاه برای استفاده گرمایی ۱۵۰۰۰۰۰
کفکش چهار عدد هر یک دو اینچ برای مواقع ضروری با تجهیزات و لوله و اتصالات ۶۰۰۰۰۰۰
ونیرو دوازده عدد برای پرورش بچه ماهی های خریداری شده ۳۰ گرمی تا ۱۰۰ گرمی ۴۴۰۰۰۰۰۰
جمع کل تجهیزات و ابزار آلات مورد نیاز ۲۱۸۰۰۰۰۰۰

 

اثاثه :
شرح تعداد مشخصات فنی ارزش کل (ریال)
اثاثه اداری یک سری میز و صندلی و ماشین حساب و. . . ۵۰۰۰۰۰۰
وسایل آشپزخانه يک سری میز و صندلی و اجاق گاز و فرش برای اتاق کارگران

۱۰۰۰۰۰۰۰
کامپیوتر يک دستگاه کامپیوتر با چاپگر و میز و صندلی برای دفتر کار ۱۵۰۰۰۰۰۰
جمع کل ۳۰۰۰۰۰۰۰

ملزومات :

شرح تعداد مشخصات فنی ارزش کل (ریال)
ملزومات اداری يک سری لوازم و تحریر و غیره . . . ۲۰۰۰۰۰۰
ملزومات کارگاهی چهار سری لباس کار، ساچوک و رقم بندی ۲۰۰۰۰۰۰
سایر ملزومات ۱۵۰۰۰۰۰
جمع کل ملزومات ۵۵۰۰۰۰۰

ساختمان ها:
شرح مساحت مشخصات فنی ارزش کل(ریال)
استخر ۲۰۰۰مترمربع بتونی با احتساب کانالهای ورودی وخروجی آب ۳۲۰۳۶۰۰۰۰
کانال اصلی آب ورودی ۱۶۵ متر بتونی با عرض۴متر با زیر سازی با عمق ۲متر ۴۴۴۰۰۰۰۰
کانال اصلی آب خروجی ۱۳۵ متر بتونی با عرض متوسط۵/۱وعمق۲متر ۲۰۰۰۰۰۰۰
دریچه های آب وروی وخروجی ۲۰۰ متر چوبی، تور آلومینیومی وکشوی گالوانیزه ۱۲۴۸۰۰۰۰
دیوار حفاظتی ۱۲۰ متر پی سنگی به ارتفاع ۲متر و ۵/۱متر عزض بلوک سیمانی ۱۴۰۰۰۰۰۰
سالن پرورش ۴۰۰ مترمربع بلوک سنگی به ارتفاع ۶متر وسقف ایرانیت ۶۰۰۰۰۰۰
بند انحرافی ۱واحد به ابعاد ۵/۱، ۹/۲، ۴/۳، ۳ متر .دریچههای تنظیم آب با مصالح بتون آرمه ۵۰۰۰۰۰۰۰
انبار ۵۰ مترمربع بلوک سیمانی وسقف ایرانیت ۲۵۰۰۰۰۰۰
اتاق کارگری ۲۵ مترمربع بلوک سیمانی وسقف آهن ۱۵۰۰۰۰۰۰
سرویس بهداشتی ۱۵ مترمربع بلوک سیمانی وسقف آهن ۱۵۰۰۰۰۰۰
دفتر کار ۴۸ مترمربع بلوک سیمانی وسقف آهن ۲۰۰۰۰۰۰۰
ساختمان شبکه برق ۱۲ مترمربع بلوک سیمانی وسقف ایرانیت ۷۵۰۰۰۰۰
نگهبانی ۲۴ مترمربع بلوک سیمانی وسقف آهن در دو طرف محوطه به اندازه ۱۲متر هرکدام ۲۵۰۰۰۰۰۰
جمع کل ۳۱۹۴ ۷۴۵۷۴۰۰۰۰

% ضمنا استهلاکات ساختمان به روش خط مستقیم در این طرح در نظرگرفته شده است.%

زمین:
برای اجرای چنین طرحی مبلغ ۴۵۰۰۰۰۰۰۰ ریال به مساحت ۸۰۰۰ متر در نظر گرفته شده شرایط محیطی زمین باید در خارج از شهر و در حریم بستر رودخانه یامنبع تامین کننده اب دیگری که وجود داشته باشد.

تاسیسات مورد نیاز:

شرح مقدار مساحت مشخصات فنی ارزش کل(ریال)
احداث شبکه ۶۰۰ متر احداث خط ۲۰ کیلو وات هوایی با تیر سیمانی وکابل است

اندارد ۷۰۰۰۰۰۰
احداث پست برق احداث یک دستگاه پست ۲۰ کیلو وات هوایی وخرید ترانس ۱۰۰ کاوا با تجهیزات کامل ۲۰۰۰۰۰۰۰
تابلوی برق مادر با تجهیزات ۴۰۰۰۰۰۰
سایه بان ۲۵۰ متر مربع اسکات فلزی وسقف ایرانیت جهت پرورش بچه ماهی ۷۷۰۰۰۰۰
سیم کشی وروشنایی محوطه ۶۰۰ متر شامل خرید ونصب تیرهای بتونی وخرید کابل ۵۰۰۰۰۰۰
حفاری چاه ۴ حلقه درعمق ۷متر دربستر رودخانه برای پرورش بچه ماهی ها با

کوله گذاری ۲۰۰۰۰۰۰۰
جمع کل تاسیسات ۶۳۷۰۰۰۰۰

نیروی انسانی:
مدیر طرح تولید: دارای مدرک کارشناسی در رشته شیلات یا مدیریت تولید ،با تجربیات کافی
کارشنااس تولید: دارای مدرک کازشناسی در رشته شیلات با تجربیات کافی
حسابدار: دارای حداقل مدرک کاردانی در رشته حسابداری ، مسلط بر علم وحرفه حسابداری
راننده: ۱) یک نفر برای استفاده کامیون و نیسان
۲) یک نفر برای استفاده اتومبیل پیکان
کارگر واحد: کارگران موجود نیاز حداقل۴ نفر آشنایی با پرورش ماهی
نگهبان: یک نفر برای حفاظت از اموال ومحیط پرورش ماهی

شرح تعداد حقوق ماهیانه جمع حقوق سالیانه ۱۲ ماه جمع حقوق پرداختی هر یک پرسنل با احتساب پاداش و عیدی
مدیر طرح ۱ ۴۰۰۰۰۰۰ ۴۸۰۰۰۰۰۰ ۵۶۰۰۰۰۰۰
کارشناس تولید ۱ ۳۵۰۰۰۰۰ ۴۲۰۰۰۰۰۰ ۴۹۰۰۰۰۰۰
حسابدار ۱ ۲۵۰۰۰۰۰ ۳۰۰۰۰۰۰۰ ۳۵۰۰۰۰۰۰
راننده ۲ ۴۰۰۰۰۰۰ ۴۸۰۰۰۰۰۰ ۵۶۰۰۰۰۰۰
نگهبان ۱ ۲۰۰۰۰۰۰ ۲۴۰۰۰۰۰۰ ۲۸۰۰۰۰۰۰
کارگران ۴ ۶۰۰۰۰۰۰ ۷۲۰۰۰۰۰۰ ۸۴۰۰۰۰۰۰
جمع ۲۰۰۰۰۰۰ ۲۶۴۰۰۰۰۰۰ ۳۰۸۰۰۰۰۰۰
بیمه ۲۳% سهم کازفرما ۶۶۰۰۰۰۰ ۶۰۷۲۰۰۰۰ ۷۰۸۴۰۰۰۰۰
جمع ۲۶۶۰۰۰۰۰ ۳۲۴۷۲۰۰۰۰ ۳۷۸۸۴۰۰۰۰
مواد اولیه مصرفی:

عوامل موثر در رسیدگی جنس ماهیان دما، تغذیه، عناصر معدنی
دما:
ماهیان قرل آلای رنگین کمان باید حداقل ۶ ماه قبل از تخم ریزی در آبی که دارای دمای حدود ۵/۱۲ درجه سانتی گراد است زیست نماید.
تغذیه:
میزان غذای ماهیان بستگی به میزان رسیدگی جنسی و اندازه تخم های موجود است.
اگر چه دسترسی به غذای کافی و کامل تأثیر زیادی بر فیزیولوژی تولید مثل و فروش دارد.
جدول تعداد دفعات تغذیه ماهی با توجه به اندازه ماهی (گرم)
اندازه ماهی (گرم) ۳۰% ۴۵% ۶۸% ۹۱% ۸۲/۱ ۶/۳ ۱/۶ ۱/۱۵ ۴۵
دفعات تغذیه ۸ ۸ ۶ ۶ ۵ ۴ ۴ ۳ ۲

انواع غذا بر حسب مواد تشکیل دهنده و میزان رطوبت
۱٫ غذای تر
۲٫ غذای مرطوب
۳٫ غذای خشک
جدول مواد معدنی مورد نیاز در جیره غذایی ماهی قزل آلای رنگین کمان

کلسیم فسفر منیزیم سدیم پتاسیم گوگرد کلر
۵% ۷% ۵% ۳۰% الی ۱ ۳۰% الی ۱ ۵% الی ۳ ۵% الی ۱

واحد: به ازای میلیگرم بر هر کیلوگرم ماهی
جدول دفعات غذا دهی در شبانه روز بر حسب گرم
تعداد دفعات (گرم) ۵۰ الی ۴۰۰ ۴۰۰ الی ۲۰۰۰ ۲۰۰۰ الی ۵۰۰۰
۳ ۲ ۱

جدول جیره غذایی مورد استفاده ماهیان قزل آلا بر حسب درصد
نوع مواد غذایی ترکیبی غذای اغازین غذای پرواری غذای مولدین
آرد ماهی هرینک با ۷۰% پروتئین ۴۴ ۲۴ ۳۴
آرد پر ۵ ۵ ۵
ضایعات خشک کشتارگاهی مرغ با ۵۸% پروتئین خام ۵ ۷ ۶
آرد سویا با ۴۹% پروتئین ۵ ۷ ۶
آرد گلوتن ذرت با ۶۰% پروتئین خام ۷ ۹ ۷
مخمر آبجو ۵ ۵ ۵
آرد یونجه ۰ ۰ ۴
آرد گندم با ۸۰% پروتئین ۱۰ ۶/۱۷ ۲۱
آرد گلوتن گندم با ۸۰% پروتئین ۳ ۰ ۰
مخلوط ویتامین ها ۲ ۲ ۲
مخلوط مواد معدنی ۱ ۱ ۱
جمع کل مواد ۱۰۰% ۱۰۰% ۱۰۰%

سایر مواد مصرفی:
درصد مواد غذایی پلت های مرطوب برای تغذیه ماهیان بازاری
انواع برحسب درصد
ماهی خام چرخ شده ۵۰
آرد ماهی چرب ۲۲
آرد سویا ۲۲
روغن ماهی ۳
پدید پتاسیم ۲%
آلجینات ۱
فسفات دی کلسیم ۱۳۶%
ویتامین b 2%
ویتامین E 04%

کلر و سدیم ۲۴%
جمع ۱۰۰%
درصد مواد غذایی پلت های خشک برای تغذیه ماهیان بازاری
انواع برحسب درصد
آرد ماهی ۲۰
سویای روغن گرفته ۶۹
گلوتن ذرت ۱۰
میتونی ۰۲۶%
لیزین ۰۱۰%
مخلوت ویتامین ها ۰۶%
مخلوت مواد معدنی ۰۱%
مخلوت مواد معدنی ۰۱%
جمع ۱۰۰%
هزینه های ثابت:
به هزینه های اطلاق می شود که در طول یک دوره فعالیت تولیدی ثابت ، یعنی برای تولید یک واحد ودر کل متغیره بوده که شامل موارد زیر میباشد.

۱٫ هزینه استهلاک

در این روش اسنهلاک به روش خط مستقیم محاسبه می شود.
ارزش اسقاط – قیمت تمام شده
عمر مفید
استهلاک اثاثه با عمر مفید ۱۰ سال

۰ –۳۰۰۰۰۰۰۰
۱۰ سال
استهلاك هر سال ۳۰۰۰۰۰۰ =

استهلاک ماشین آلات با عمر مفید
۱۵۰۰۰۰۰۰۰ – ۳۶۳۰۰۰۰۰۰
۲۰ سال

استهلاک هر سال ۱۰۶۵۰۰۰۰=

استهلاک تجهیزات با عمر مفید۱۵ سال
۵۰۰۰۰۰۰۰ – ۲۱۸۰۰۰۰۰۰
۱۵ سال

استهلاک هر سال ۱۱۲۰۰۰۰۰=

استهلاک سا ختمان با عمر مفید ۲۰ سا ل

۴۰۰۰۰۰۰۰۰- ۷۴۵۷۴۰۰۰
۲۰ سال

استهلاک هر سال ۱۷۲۸۷۰۰۰=

استهلاک تاسیسات با عمر مفید۱۵ سا ل
۰ – ۶۳۷۰۰۰۰۰
۱۵سال
استهلاک هر سال ۴۲۷۰۰۰=

استهلا کات
( ارقام به هزار ریال می باشد)

ردیف شرح کل سرمایه گذاری سال اول سال دوم سال سوم سال چهارم سال پنجم
۱ اثاثه ۳۰۰۰۰ ۳۰۰۰ ۳۰۰۰ ۳۰۰۰ ۳۰۰۰ ۳۰۰۰
۲ ما شن آلات ۳۶۳۰۰۰ ۱۰۶۵۰ ۱۰۶۵۰ ۱۰۶۵۰ ۱۰۶۵۰ ۱۰۶۵۰
۳ تجهیزات ۲۱۸۰۰۰ ۱۱۲۰۰ ۱۱۲۰۰ ۱۱۲۰۰ ۱۱۲۰۰ ۱۱۲۰۰
۴ ساختمان ۷۴۵۷۴۰ ۱۷۲۸۷ ۱۷۲۸۷ ۱۷۲۸۷ ۱

۷۲۸۷ ۱۷۲۸۷
۵ تاسیسات ۶۳۷۰۰ ۴۲۷ ۴۲۷ ۴۲۷ ۴۲۷ ۴۲۷
جمع ۱۴۲۰۴۴۰ ۳۹۸۶۴ ۳۹۸۶۴ ۳۹۸۶۴ ۳۹۸۶۴ ۳۹۸۶۴
۲٫ هزینه بیمه
سال سال اول سال دوم سال سوم سال چهارم سال پنجم
مبلغ ۱۱۰۰۰۰۰۰ ۱۲۶۵۰۰۰۰ ۱۴۵۴۷۵۰۰ ۱۶۷۲۹۶۲۵ ۱۹۲۳۹۰۰۰
مبالغ فوق برای سال های آتی ۱۰% افزایش یافته است.

 

۳٫ هزینه نیروی انسانی

سال سال اول سال دوم سال سوم سال چهارم سال پنجم
مبلغ ۳۷۸۸۴۰۰۰۰ ۴۳۵۶۶۶۰۰۰ ۵۰۱۰۱۵۹۰۰ ۵۷۶۱۶۸۲۸۵ ۶۶۲۵۹۳۵۲۷