(با ظرفیت استخراج ۱۰۰۰۰۰ تن در سال)
۱- ۱ مقدمه :
طبق تعریف ، سنگ تزئینی به هر سنگ طبیعی ، بجز آنچه که برای ساخت بناها استفاده می‌شود، اطلاق می‌گردد که بر اساس زمینه‌های زیبایی شناختی برای گستره‌ای وسیع از مصارف انتخاب می‌شود. یادمانهای پیچیده معماری ، مانند بنای یادبود آبرت در لندن ، به سهم خود نوعی ساختمان به شمار می‌آیند و بنابراین سنگی که برای این مصارف بکار گرفته می‌شود، باید دارای شرایط استحکام و دوام سازه‌ای باشد. از نظر سنگ شناسي، مرمر ( از كلمه يوناني

مارموروس Marmoros به معني درخشان آمده است) سنگي است آهكي كه متبلور بوده و داراي دانه هايي است كه با چشم قابل رؤيت هستند. در اصطلاح بنايي به كليه آهكهاي متراكمي كه قابل صيقلي شدن باشند اطلاق مي شود. دانه هاي متبلور مرمر از نوع كلسيت است. مرمر سنگي است متراكم و خلل و فرج آن خيلي كم است و در نتيجه در مقابل برودت و يخبندان مقاومتش زياد است.

۱ – ۲ نام کامل طرح و محل اجرای آن :
اکتشاف سنگ های تزئینی

محل اجرا :

۱ – ۳ – مشخصات متقاضیان :
نام نام خانوادگی مدرک تحصیلی تلفن

۱ – ۴ – دلایل انتخاب طرح :
توجه به خودکفایی این صنعت و همجنین نیاز بازار داخلی به تولید این محصول با توجه به این که اکتشاف سنگ های تزئینی می تواند به رشد و شکوفایی اقتصادی کشور کمکی هر چند کوچک نماید و با در نظر گرفتن علاقه خود به فعالیت های صنعتی ومعدنی این طرح را برای اجرا انتخاب کرده ام.

۱ – ۵ میزان مفید بودن طرح برای جامعه :
این طرح از جهات گوناگون برای جامعه مفید است ، شکوفایی اقتصادی و خودکفایی در تولید یکی از محصولات ، سوددهی و بهبود وضعیت اقتصادی ، اشتغالزایی ، استفاده از نیروی انسانی متخصص در پرورش کالای داخلی و بهره گیری از سرمایه ها و داشته های انسانی در بالندگی کشور .

۱ – ۶ – وضعیت و میزان اشتغالزایی :
تعداد اشتغالزایی این طرح ۸ نفر میباشد .
تاریخچه و سابقه مختصر طرح :
رایج‌ترین موارد مصرف سنگ تزئینی را در زیر آورده‌ایم:

سنگ مجسمه سازی
این سنگ باید پیش از انتخاب سه نیازمندی را پاسخ گوید:
زیبای هنری : زیبایی هنری مهمترین عامل برای انتخاب سنگ محسوب می‌شود.
سهولت کار : این عامل بر روی خلق یک مجسمه خوشایند هنری ضروری است.
دوام : دوام برای حصول اطمینان از بقایای جزئیات مجسمه در محیطهای مختلف است که انتخاب نهایی را تعدیل می‌کند.

مناسب‌ترین مصالح برای مجسمه سازی
انواع سنگ مرمر و سنگهای آهکی میکریتی مناسب‌ترین و بهترین مصالح برای مجسمه سازی محسوب می‌گردند. این سنگها دست کم دو معیار را دارا هستند: جذاب هستند، بخصوص مرمهایی که در مجسمه سازی کلاسیک بکار رفته و تحسین زیادی را بر انگیخته‌اند و بسیاری از آنها دارای خصوصیات آزاد سنگها هستند، یعنی می‌توان در تمام جهتها بطور یکسان روی آنها کار کرد.

تمدنهای باستانی و سنگهای تزئینی
تمدنهای باستانی از سنگهای آذرین بسیار بهره می‌جستند و دوام این سنگها بوده که بقای آنها را در دنیای امروز تضمین کرده است. برای مثال ، تک ستونهای یادبود مصری که در حدود ۳۵۰۰ سال پیش ، از گرانیتهای سرخ و صورتی تراشیده شده و در اوایل سده نوزدهم از جا کنده شده‌اند، در شرایط جوی متغیر مرکز لندن ، پاریس ، رم ، استانبول و نیویورک یافت می‌شوند. بلندی این یادمانها تا ۱۵ متر می‌رسد و هر کدام از آنها از قطعه یکپارچه گرانیتی بریده شده که بنّاهای مصری آن را به دقت انتخاب کرده و برای آزمایش فاصله درزه‌ها ، چاههای قائمی را در توده گرانیت حفر می‌کردند.

به رغم نگرانی‌هایی که در مورد تداوم یکپارچگی این یادمانها در برخی از آلوده‌ترین شهرهای دنیا وجود داشته، طبیعت سرسخت گرانیت ، این اطمینان را ایجاد کرده که خطوط تصویری هیروگلیف آنها پس از گذشته ۳۵ سده ، هنوز هم تمیز و روشن است.

سنگ قبرها
نوع دیگر سنگ تزئینی هستند که وجود تزئین در آنها ، بازتاب یک یادآوری غم انگیز است. ویژگیهای سنگ قبر خوب ، در واقع شبیه چیزهایی است که برای سنگ مجسمه سازی مورد نیاز است.
کیفیتهای لازم برای سنگ قبر مناسب
کیفیت تزئینی که با هدف آن سازگار باشد، یعنی، رنگارنگ و خشن نباشد.
دوام
قابلیت بریده شدن به صورت تختال و حفظ وضوح نوشته‌هایی که بر آن کنده می‌شود.

انواع شاخص سنگ قبر
انواع شاخص این نوع سنگها ، شامل سنگهای آهکی ، مرمرها ، گرانیتها ، گابروها و سنگهای آذرین دیگر و کمتر از آنها ، ماسه سنگها می‌باشد.
نمونه‌هایی از سنگ قبرها
در بریتانیا ، سنگ پرتلند ، گرانیت دارتمور (Dartmoor Granite) ، انواع گابروهای وارداتی و سنگ لوح ، جزو مهمترین سنگ قبرها به شمار می‌روند. بخصوص کمرنگی یکنواخت سنگ پرتلند ، هواداران بسیاری دارد و خصوصیتهای آن به عنوان یک آزاد سنگ ، بدان معناست که می‌توان به آسانی بر روی آن کار کرده و نوشته‌هایی را حک نمود.

سنگ چین باغها
این سنگها به عنوان مصالح ایجاد باغچه سنگی تزئینی و نیز در تهیه بناهای تزئینی کوچک مورد استفاده گسترده و تحسین همگان است. باغچه‌های سنگی تزئینی ، تاریخچه درازی دارند که دست کم در بریتانیا و بقیه اروپا به سده هیجدهم باز می‌گردد، در حالی که در شرق ، از میراث بسیار طولانی‌تری برخوردارند.

مطالعه سنگهاي تزئيني با نگاهي به مرمرها
مرمرها:
سنگهائيكه از كلسيت يا دولوميت خالص تشكيل شده اند دگرگون شده و با تبلور مجدد همين كانيها به مرمر تبديل مي شود.
با توجه به اينكه لايه هاي مختلف سنگ مادر از نظر مقدار و نوع ناخالصيها ممكن است متفاوت باشد در مرمرها انواع و اقسام كانيهاي سيليكا ته دگرگوني يافت مي شود و در عين حال در بعضي مواقع از روي توزيع مجموعه هاي متفاوت اين كانيها مي توان لايه بندي سنگ اوليه را تعيين كرد.
مرمرها معمولاً داراي دانه بندي هستند و توجيه ترجيحي در آنها مشاهده نميشود ولي با افزايش شدت دگرگوني اندازه دانه ها بزرگتر ميگردد و ممكن است توجيه مختصري هم بوجود آيد.

كلسيت و دولوميت يا هر دوي آنها، مهمترين كانيهاي مرمرهاي خالص ميباشد كه معمولاً مقدار يكي از اين دو كاني در آن بمراتب بيش از ديگري است.
كوارتز آواري يا كوارتزي كه از تبلور مجدد چرت بوجود آمده است در مرمرها بخصوص در مرمرهاي كم دولوميت زياد ديده مي شود. كلسيت و كوارتز تا دماهاي بالا بدون واكنش در كنار هم باقي مي ماند و در اين دما به ولاستونيت تبديل مي شود.
در سيستم هاي بسته كوارتز در مجاورت دولوميت پايدار باقي مي ماند.
اگر مقداري رس بصورت ناخالص در سنگ مادر وجود داشته باشد كانيهاي مختلفي در مرمرها ممكن است تشكيل شود. از رس هاي ايلتي مقداري موسكويت توليد مي شود در صورتيكه كه از رس هاي كائولينيتي در شدتهاي كم دگرگوني اپيدوت نتيجه مي گردد و در شدتهاي متوسط دگرگوني گروناهائي از دسته گروسولر – آندراديت بوجود مي آيد كه در اين مرحله اپيدوت يا موسكويت ديگر وجود نخواهد داشت و بجاي آنها ميكروكلين و پلاژيوكلازها تشكيل مي شود.
ترموليت در مرمرهاي دولوميت دار يكي از كانيهاي عادي است كه در شدتهاي بالاتر دگرگوني به ديوپسيد تبديل مي شود. در دگرگونيهاي متوسط تا شديد فرستريت هم ممكن است در اين سنگها تشكيل گردد. در نتيجه دگرگوني پسرو، فرستريت ممكن است به سرپانتين تبديل شود و سنگي حاصل گردد كه از كلسيت و سرپانتين درست شده و بنام اُني كلسيت (Ophicalcite) معروف است. و زوويانيت، پيريت، پيروتين و گرانيت كانيهاي فرعي ديگر اين سنگهاست كه بمقدار خيلي كم امكان دارد در مرمرها ديده شود.

مرمر:
سيپولن: مرمري است كه داراي پولكهاي ميكاست. بعضي از سنگ شناسان به كليه آهكهايي كه دگرگوني يافته اند، سيپولن مي گويند.
مرمر ميليونيتي: آهك متبلوري است كه بر اثر فشارهاي كوهزايي بوجود آمده است.

رنگهاي سنگهاي مرمري: اگر اكسيد آهن بي آب در مرمر وجود داشته باشد رنگش سرخ و اگر اكسيد آهن آبدار وجود داشته باشد رنگ آن قهوه اي يا زرد است و اگر داراي مواد ذغالي (گرانيت، زغال، قير و نفت) و منگنز باشد رنگ آن خاكستري، كبود، يا سياه رنگ است.
اشكال مرمرها: بعضي مرمرها، رگه دار، راه راه و برخي خالدار يا موجدار هستند. مرمري كه براي ساختن مجسمه بكار ميرود، داراي رنگ سفيد نسبتاً خالص است.

شفافيت مرمرها: از بعضي مرمرها هنگامي كه صفحاتي به ضخامت ۱۵ تا ۳۵ ميلي متر تهيه شود نور بخوبي عبور ميكند.
طرز تشكيل مرمر: مرمر در ميان شيست هاي متبلور يافت مي شود و بنابراين از سنگهاي دگرگوني است. بطور مصنوعي تحت فشار زياد با افزايش درجه دما، در مجاورت Co2 ، مي توان آهك را بطور مصنوعي به مرمر تبديل كرد.
معادن مهم مرمر ايران: در ايران معادن مهمي از مرمر وجود دارد. در شمال شرقي يزد، جوشقان، خلج مشهد و محلات، معادن مهمي از مرمر وجود دارد.

مرمرهاي پالئوزوئيك:
اين سنگها در اثر دگرگوني آهك و دولوميت بوجود مي آيند. كاملاً بلورين هستند و در بازار سنگ ايران عموماً بنام مرمريت يا سنگ چيني ناميده مي شوند. اكثر اين سنگها قديمي اند و در زون دگرگوني سنندج – سيرجان واقع شده اند و تعدادي از معادن مشهور كشور از معادن پالئوزوئيك مي باشند عبارتند از: مرمريت گدار سرخ و جاجري، مرمريت صالح پيغمبر، مرمريت انگورك ده بيد، مرمريت سيرجان، مرمريت ازنا.

– مرمريت ها (Marbles) :
مرمريتها بصورت سنگهاي متامورف سفيد، خاكستري و رنگي، يا تبلور دوباره درخشندگي و شفافيت و زيبايي خاصي دارند. بهمين جهت در صنعت سنگهاي تزئيني جايگاه ويژه اي يافته اند.

شرايط تشكيل مرمريت ها: مرمريت ها كه از متامرفيسم سنگهاي آهكي اوليه حاصل شده اند بر حسب درجه متامرفيسم و رشد كريستالها، ممكن است سنگهاي تزئيني مختلفي را با نامها و بافتهاي متفاوت ريز و درشت تشكيل دهند.
كريستال: مرمريت درشت بلور، سفيد يا خاكستري روشن تا كرم را اصطلاحاً كريستال مي گويند.
سنگ چيني: مرمريت كريستال سفيد را اصطلاحاً سنگ چيني مي نامند. درجه كريستاليزاسيون، سفيدي و يكنواختي رنگ از عوامل مرغوبيت سنگهاي چيني مي باشند.

معادن مهم سنگ چيني كشور: چيني اليگودرز، لاي بيد، گدار سرخ، نيريز.
نواحي مهم مورد اكتشاف سنگهاي مرمريتي: سنگهاي مرمريتي و چيني و كريستال همه از آهكهاي كريستاليزه مي باشند كه تحت فشار و حرارت بالا دگرگون شده اند. اين سنگها، اكثراً در نواحي دگرگوني ناحيه اي گسترش دارند.

– تفاوتهاي مرمر و سنگ آهك: اصطلاحات مرمر و سنگ آهك بر حسب قابليت پرداخت (polish) و مورد استفاده و منشأ آنها از هم تفكيك ميگردند.
– كانيهاي تشكيل دهنده مرمرها: كاني اصلي تشكيل دهنده اغلب مرمرها كلسيت مي باشد و هر چند كه ۹۹% درصد كربنات كلسيم دارند اما اغلب مرمرها محتوي چند درصد از كانيهاي تيپك نوع دگرگوني مي باشند كه از جمله از انواع عمده غير سيليكاته آن كوارتز، هماتيت، ليمونيت و پيريت و كانيهاي سيليكاته معمولي آن شامل ميكا، كلريت ترموليت، ولاستونيت، ديوپسيد و هورنبلاند مي باشند.

چه مرمرهايي از نظر شرايط ژنر مورد استقبال قرار نميگيرند؟ چند نوع از مرمرها عمدتاً از دولوميت بجاي كلسيت تشكيل مي شوند و مرمرهاي متشكل از لايه هاي يك در ميان كلسيت و دولوميت بخاطر عكس العمل متفاوت اين دو كاني در مقابل پرداخت و صيقل گرفتن و اختلاف رنگ، بافت و مقاومت در مقابل هوازدگي مورد استقبال نمي باشند.

موارد استفاده مرمرها: ۱- در معماري ۲- در مجسمه سازي
تقريباً بيشتر مرمرهاي، استخراج شده در امور ساختماني هم براي مصارف خارجي و هم نماي داخلي ساختمانها مانند پله ها، كف، ستون، ديوار و نماي بيروني و غيره و بقيه بصورت بناهاي يادبود و مجسمه سازي و غيره بكار گرفته مي شوند.
– موارد استفاده از ضايعات مرمرها: مرمرهاي خرد شده حاصل از مصرف در امور ساختماني، كارگاههاي استخراج و آسيابها و نيز در مواردي مانند اجزاء سيمان، ماده اوليه توليد آهك و اصولاً در جاهائيكه آهك خرد شده قابل مصرف است مي تواند مورد استفاده قرار گيرد

.
خصوصيات شاخص در مرمرها: ۱- رنگ ۲- بافت ۳- سختي ۴- تخلخل ۵- حلاليت ۶- مقاومت و قدرت.
همچنين يكنواختي رنگ در مرمر يك صفت خوب و دلخواه براي مصارف مختلف است لذا در استخراج آنها بايستي دقت كافي بعمل آيد كه رگه ها يا لايه هاي بخصوصي را كه رنگ يكنواختي دارند تعقيب و استخراج نمايند.

شاخصه هاي رنگ در مرمرها: ۱- مرمرهاي كاملاً خالص داراي رنگ سفيد و درخشان مي باشند.
۲- رنگهاي تيره از خاكستري روشن تا سياه توسط مواد كربندار پراكنده در آن بصورت اجزاء زير مانند گرافيت توليد ميگردند.
۳- رنگهاي سنتر توسط حضور كلريت يا سيليكاتهاي ديگر توليد مي شود.

۴- رنگ صورتي و قرمز نتيجه وجود ذرات بسيار ريز پراكنده هماتيت و يا كربنات منگنز (رودكروزيت (Rodochrisite
5- رنگ زرد و كرم مديون حضور ليمونيت
– بافت مرمرها: با توجه به اينكه اكثر مرمرها عمدتاً از كلسيت تشكيل شده اند، بافت آنها نيز تابعي از اندازه، ارتباط دانه ها (Mutual Relations) و جهت دانه هاي كلسيت خواهند بود.
– مقايسه مرمرها و كلسيت ها:
سختي كلسيت در مقياس موهس ۳ ولي سختي مرمر ۵/۳ الي ۴ است لذا مرمر از سختي نسبتاً بيشتري برخوردار و مقاومت است.

مقايسه مرمرهاي متشكل از كلسيت خالص و مرمرهاي محتوي كوارتز:
مرمرهاي متشكل از كلسيت خالص مصرف شده در پله ها و كف و يا بيرون ساختمانها معمولاً زود خورده مي شوند در صورتيكه مرمرهاي محتوي مقداري كوارتز و يا ساير كانيهاي سيليكاته بسيار مقاومتر مي باشند.
مقايسه سايش و نرمي مرمرها:

براي اكثر موارد مصرف مرمر، سايش جزئي آن اهميتي نداشته و نرمي مرمر در واقع صفت خوبي است كه اجازه مي دهد براحتي روي آن كار شده و هنگام، استخراج و يا پرداخت آن هزينه كمتري نيز مصرف شود.
دلائل مقاومت و پايداري مرمرها با ذكر مثال بهترين مرمر دنيا:

مرمرها بخاطر تداخل و قفل بندي دانه هاي متبلور، مرمر داراي تخلخل بسيار كمي بوده و از حدود ۰٫۰۰۰۲ الي ۰٫۵ درصد حجم سنگ را اشغال مي كند لذا قادر به آبگيري زيادي نبوده در مقابل عمل يخ زدگي مقاومت بيشتري دارد. بطوريكه اغلب مرمرها نوشته هاي زمان باستان را هنوز به روشني در خود نگهداري نموده اند.

حلاليت در سطوح آزاد مرمر تا حدودي وابسته به بافت و تركيب سنگ و علل الخصوص تابع شرايط جوي است مثلاً مرمر سفيد Carrara ايتاليا (يكي از بهترين معادن مرمر دنيا كه نيكلارثر مجسمه هاي خود را از سنگهاي اين معدن تراشيده است) در آب و هواي مديترانه قرنها بي تغيير باقي مانده اما ممكن است در عوض يكدهه در آب و هواي مثلاً نواحي شمال شرقي آمريكا تخريب و در آن حفراتي ايجاد گردد.
منشأ و خصوصيات ساختماني مرمرها و نحوه تشكيل سنگ چيني:

طبقات سنگ آهك مدفون شده در زمين ممكن است توسط ترمال متامورفيسم ( دگرگوني حرارتي منتج به جانشيني شيميايي كنترل شده توسط حرارت و بمقدار كم توسط فشار ناشي از عمق) حاصل از حرارت توده هاي آذرين نفوذي به مرمر تبديل شوند. تبلور مجدد كلسيت در يك سنگ آهك نسبتاً خالص ممكن است سبب از بين رفتن بافتهاي اوليه وتبديل آن به يك مرمر سفيد براق گردد. ( سنگ چيني) طبقات ممكن است بخارج از توده آذرين متمايل شوند ولي آشفتگي استراكچر چنداني بوجود نمي آيد.

قسمت اعظم مرمرها توسط اثر فشار مسقيم ( ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ بار) و حرارت بالا (۴۰۰ الي ۸۰۰ درجه سانتيگراد) روي سنگهاي آهكي قرار گرفته در اعماق زياد و يا بعبارت ديگر توسط دگرگوني ديناموترمال ( ناحيه اي ) توليد شده اند، اثر و عمل فشار قوي و نا متعادل يا نا متقارن روي مرمرها از چين هاي پيچيده حاصل شده روي مرمر و لايه هاي همراه مشخص مي شود و اثر حرارت همزمان با وجود كانيهاي فرعي سيليكاته مانند ترموليت و ديوپسيد در آن نشان داده مي شوند ( اين كانيها فقط در سنگهايي حاصل مي شوند كه تحت حرارت خيلي زياد قرار گرفته باشند) و هم چنين اين اثر بعلت همراهي مرمر با شيست و گنايس ها معلوم مي گردد كه خود مشخص كننده جريان ديناموترمال مي باشند از آنجا كه فسيلها و خصوصيات رسوبي سنگ اوليه تغيير و يا محو مي شوند تعيين سن دقيق زمين شناسي و ارتباط با ناحيه اطراف آن مسئله اي بسيار مشكل است.

پي جويي مرمرها (Marbles Prospecting) :
پيچيدگي استراكچري كه معمولاً مرمرها دارا مي باشند بدين معني است كه طبقات ممكن است بطور ناگهاني تغيير جهت و يا تغييراتي در ضخامت آنها چه در سطوح جانبي و جه بطور عمودي رخ دهد. براي اقتصادي بودن روي مرمرها بايد در مقياس بزرگي استخراج صورت بگيرد. باز كردن كارگاههاي جديدتر و يا فعال نمودن كارگاههاي قديمي قبل از آنكه از وجود توده يا رگه قابل استفاده اي اطمينان حاصل شود معمولاً مقرون بصرفه نخواهد بود.

تهيه نقشه هاي زمين شناسي دقيق مي تواند اطلاعات بسيار مفيدي از استراكچر و خصوصيات استراتيگرافي لايه هاي مرمر را روشن نمايد و تهيه اين نقشه ها در پي جويي مرمر ارزش زيادي دارند اما به تنهايي نيز كافي نمي باشند زيرا معدنكار قبل از آغاز كار بايد بداند كه چه مقدار سنگ با ارزش در زير منطقه مورد نظر وجود دارد و هم چنين اطلاعات دقيقي از رنگ ، بافت يكنواختي يا همگني و از سالم بودن آن داشته باشد. تنها وسيله بدست آوردن نمونه كافي براي كشف و مطالعه خواص فوق و ساير خصوصيات سنگ حفاري كرگيري (Core drilling) است.

استخراج مرمرها:
۳ عامل مهم در ارتباط با هم تدارك و راه اندازي كارگاههاي استخراجي مرمر را فراهم مي كنند:
۱- شيب طبقات ۲-ضخامت باطله روي مرمر ۳-يكنواختي يا همگني سنگ مورد نظر استخراج لايه هاي خيلي با ارزش نازك و با شيب تند ممكن است از طرفين بموازات امتداد لايه يا به صورت عمودي بحالت بريدگيهاي عميق انجام گيرد كه معمولاً در گير استخراج زيرزميني خواهد گرديد. در لايه هاي ضخيم تر با ديواره هاي محكم و پايدار استخراج ممكن است بصورت كارگاههاي عميق رو باز صورت پذيرد. لايه هاي با شيب ملايم ممكن است بصورت كارگاههاي كم عميق روباز در صورتيكه باطله روي طبقات مرمر بطور اقتصادي قابل برداشت باشد استخراج شوند. در هر حال در تمام مواد روش استخراج بستگي زيادي به كيفيت و مرغوبيت سنگ و قيمت فروش آن دارد.

بعد از تهيه كردن سطح سنگ از مواد باطله برش هاي اوليه بشرح ذيل صورت مي پذيرد:
برش ها توسط ماشين آلات كانال زني و بعضي مواقع نيز بوسيله اره هاي سيمي انجام مي گيرد. در يك حالت نرمال كانالها بفواصل ۶ و بعمق ۸ فوت و بطول كارگاه حفر مي شوند و انتهاي رشته سنگهاي هم جوار يا ديواره ها از ديواره بريده مي شوند سپس يكي از اين رشته سنگها بطور عمود بر هم در چند نقطه بريده مي شود طوريكه هر بلوك از پنج جهت آزاد مي گردد. يكي از بلوكها بعنوان كليد برداشته شده و از محل آن حفاري زير بلوكهاي ديگر در جهت هاي انتخاب شده انجام ميگيرد. پائين بردن بعدي كف مي تواند در پله هاي با بلندي حدود همان ۸ فوت ادامه داده شود. اگر طبقات شيب دار باشند استخراج بلوكهاي با زاويه قائمه سبب ناهمواري كف و شباهت آن به دندانه اره خواهد گرديد.

حفاري و گوه گذاشتن جهت آزاد كردن بلوكها در برشهاي ثانويه معمولاً انجام مي پذيرد و حفاري عمدتاً در جهت grain , Rift ( بموازات لايه بندي) زده مي شود تا از سهولت جدايش در اين امتدادها نيز استفاده شود. سنداژها از فواصل ۱۴ اينچي تا ۲ فوتي بسته به وضعيت Rift ممكن است زده شوند. قطر سونداژها بين ۲ ⁄۱۱ تا ۴⁄۱۳ اينچ متغير و طول آنها به دلخواه تنظيم مي شوند. بلوكها توسط گوه گذاري (plug and feather) جدا و با جرثقيل يا وسيله ديگري بلند مي شوند مطلب مهم در مورد استخراج مرمر اين است كه بر پا كردن ركورد در حفاري يا كانال زني و يا تناژ ناخالص فراوان در هر ساعت يا بازاء هر نفر كارگر مورد نظر نبوده و هدف استخراج اين سنگ را تأمين نميكند بلكه توليد بلوكهاي مرمر سالم و بي عيب است كه ادامه استخراج را عاقلانه و توجيه مي نمايد. در هر حال استخراج اصولي و عملي مرمر محتاج تكنيك و تخصص بالاتر از آن است كه در اين توضيح مختصر آورده شد. لذا كار روي مرمرها بايد با دقت و حوصله كافي انجام پذيرد تا نتيجه مطلوب بدست آيد.

مجوز های قانونی :
تعریف: جواز تاسیس مجوزی است که جهت احداث ساختمان و تاسیسات بنام اشخاص حقیقی و حقوقی در زمینه فعالیت های معدنی بخش سازمان صنایع و معادن صادر میگردد.

مراحل صدور جواز تاسیس :
۱- پذيرش درخواست متقاضی صدور جواز تأسيس فعاليتهای صنعتی و تكميل پرونده توسط مديريت سازمان سازمان صنایع و معادن شهرستان .
۲- بررسی پرونده از نظر مدارك و تطبيق با مصاديق والويتهای سرمايه گذاری در واحد صدور مجوز مديريت سازمان صنایع و معادن .
۳- تكميل پرسشنامه جواز تاسيس ( فرم شماره يك ) توسط متقاضی .

۴- ارسال پرونده منضم به فرم شماره يك به اداره مربوطه بمنظور بررسی ، اصلاح و تائيد فرم پرسشنامه جواز تاسيس با استفاده از اطلاعات طرحهای موجود ، طرحهای تيپ و تجربيات كارشناسی و ارجاع پرونده به مديريت .
۵- ارجاع پرونده توسط مديريت به واحد صدور مجوز جهت مراحل صدور جواز تأسيس .

شرايط عمومي متقاضيان ( اعم از اشخاص حقيقي يا حقوقي ) دريافت جواز تاسيس
۱- اشخاص حقيقی
– تابعيت دولت جمهوری اسلامی ايران
– حداقل سن ۱۸ سال تمام
– دارا بودن كارت پايان خدمت يا معافيت دائم

۲- اشخاص حقوقی
– اساسنامه ( مرتبط با نوع فعاليت )
– ارائه آگهی تاسيس و آگهی آخرين تغييرات در روزنامه رسمی كشور

مدارك مورد نياز:
۱- ارائه درخواست كتبی به مديريت سازمان سازمان صنایع و معادن شهرستان.
۲- اصل شناسنامه وتصوير تمام صفحات آن
۳- تصوير پايان خدمت يا معافيت خدمت سربازی
۴- تصوير مدرك تحصيلی و سوابق كاری مرتبط با درخواست
۵- يك قطعه عكس از هريك از شركاء

۶- تكميل فرم درخواست موافقت با ارائه طرح صنايع تبديلی و تكميلی
۷- پوشه فنردار
۸- درصورت داشتن شركت ، ارائه اساسنامه ، آگهی تاسيس و روزنامه ، مرتبط با فعاليت مورد درخواست

اصلاحیه جواز تاسیس :
۱- ارسال درخواست متقاضی توسط سازمان سازمان صنایع و معادن شهرستان (متقاضی) به مدیریت و ارجاع به واحد صدور مجوز.
۲- دبیرخانه در مورد تغییرات مدیریت ضمن بررسی اصلاحیه صادر و به اطلاع اداره تخصصی میرساند.
۳- دبیرخانه در موردی که نیاز به کارشناسی تخصصی دارد درخواست را به اداره تخصصی جهت بررسی و اعلام نظر ارجاع می دهد.
۴- اداره تخصصی پس از بررسی وتائید به دبیرخانه صدور مجوز ارجاع میدهد.
۵- دبیرخانه صدور مجوز پس از تائید مدیر اقدام به صدور اصلاحیه جواز تاسیس نموده و رونوشت آنرا به بخشهای ذیربط ارسال می نماید.

تعریف:
پروانه بهره برداری مجوزی است که پس از اتمام عملیات ساختمان و تاسیسات جهت فعالیت بنام اشخاص حقیقی و حقوقی در زمینه صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش سازمان صنایع و معادن صادر می گردد.

صدور پروانه بهره برداری :
۱- تکمیل فرم درخواست پروانه بهره برداری توسط متقاضی و تائید و ارسال آن توسط سازمان صنایع و معادن شهرستان به مدیریت.
۲- ارجاع به دبیرخانه صدور مجوز جهت بازدید کارشناسان (کارشناس تخصصی) با هماهنگی روسای ادارات تخصصی.
۳- تائید رئیس اداره تخصصی و ارجاع به دبیرخانه صدور مجوز.
۴- اخذ استعلام از ادارات ذیربط.

۵- تهیه پیش نویس پروانه بهره برداری و تائید مدیریت.
۶- صدور پروانه بهره برداری و ارسال رونوشت به بخشهای ذیربط.

مراحل صدور توسعه طرح :
۱- تکمیل فرم درخواست توسعه طرح توسط شهرستان (متقاضی) و ارسال به مدیریت.
۲- ارجاع به دبیرخانه صدور مجوز جهت بررسی و اظهار نظر و بازدید کارشناسان (کارشناس تخصصی ) با هماهنگی روسای ادارات تخصصی.
۳- دبیرخانه صدور مجوز پس از تائید ادارات تخصصی در کمسیون بررسی طرحها مطرح می نماید و در صورت عدم تایید کمسیون به شهرستان و متقاضی اعلام مینماید و در صورت تایید از ادارات ذیربط استعلام می نماید.
۴- ارجاع به اداره تخصصی جهت بررسی طرح توسعه.
۵- ارجاع به دبیرخانه صدور مجوز جهت صدور موافقت با توسعه طرح پس از تایید مدیر.
۶- ارسال رونوشت به بخشهای و ادارات تخصصی و سازمانهای ذیربط.

فصل دوم
روش انجام کار

گزارش مختصر بازدید از واحد ها تولیدی با خدماتی مرتبط با موضوع پروژه :
بازدید از محل اکتشاف سنگ های تزئینی
بر اساس هماهنگی های بعمل آمده در بازدید از مرکز اکتشاف سنگ های تزئینی به بررسی سیستم ها و دستگاهها و ماشین آلات موجود در محل پرداختیم و سیستم مدیریت و روش های تامین مواد اولیه را در کارخانه مورد ارزیابی قرار دادیم ،

جنبه های ابتکاری بودن و خلاقیت به کار رفته شده :
ابتکار و نوآوری در کلیه رشته ها می تواند عامل پیشرفت و توسعه قرار گیرد در بخش معدن و سنگ های تزئینی نیز که بازار رقابتی بسیار شدیدی دارد استفاده از ایده های نو و نوآوری و خلاقیت می تواند به عامل موفقیت تبدیل شود ، طراحی های گرافیکی تبلیغاتی و استفاده از شیوه های نوین معدنی از عوامل پیشرفت و توسعه اقتصادی در کشور های صاحب سبک در صنعت میباشد ، الگوبرداری از این روشها برای معرفی کالا و محصولات می تواند به عنوان یک ایده نو مورد استقیال قرار گیرد .