کارآموزی زراعت و اصلاح نباتات جهاد کشاورزی شهرستان تربت حیدریه

word قابل ویرایش
16 صفحه
4700 تومان

تاریخچه سازمان
اداره کشاورزی شهرستان تربت حیدریه در سال ۱۳۸۰ با جهاد کشاورزی ادغام شد و از محل سابق خود در خیابان سنتو به خیابان شهید رجایی منتقل شد و تحت عنوان جهاد کشاورزی شروع بکار کرد. این اداره ۵ زیرمجموعه در بخش‌های کدکن، رخ، جلگه زاوه، بایک و دشتخوار دارد که هر یک مستقلاً به کشاورزان خدمات کشاورزی ارائه می‌دهند.

نمودار سازمانی و تشکیلات
اداره مرکزی شامل دو طبقه ساختمان که در طبقه اول: واحدهای آب و خاک، بهره‌برداری، زراعت، مرکزی، آبخیزداری، امور دام، باغبانی، صنایع دستی روستایی، امور پشتیبانی و در طبقه دوم: مدیریت، عقیدتی، اداره امور عمومی، خدمات، روابط عمومی، امور اداری، مالی، حقوقی، دبیرخانه و حراست قرار دارد و یک ساختمان مجزا جهت واحد حفظ نباتات که در پشت هسته مرکزی قرار دارد.

این اداره، ۱۱ دهستان و ۲۴۶ روستا با جمعیتی حدود ۱۷۵۱۵۵ نفر را تحت پوشش دارد. منابع آبی آن شامل ۹۶۱ حلقه چاه عمیق، ۹۳۲ حلقه نیمه‌عمیق و تعداد ۶۴۲ رشته قنات و ۳۱۱ رشته چشمه است. تعداد ۸ رودخانه دائمی، ۴۶ رودخانه فصلی، ۴۷ آب‌بند خاکی است. مساحت حوزه آبخیز ۱۴۷۷۷ کیلومتر مربع است.
محصولات تولیدی یا خدمات:
محصولات دائمی (باغی): به دلیل وجود تنوع آب و هوایی، ارقام مختلف محصولات دائمی (باغی) کشت می‌شود که سطح زیر کشت ۳۰ رقم محصول باغی بالغ بر ۲۸۹۳۰ هکتار تولید ۴۶۸۱۹ تن در سال می‌باشد.
در محصولات آلو و بادام دیم، رتبه سوم استان در سطح زیر کشت و در پسته، بادام آبی و انار، مقام اول سطح زیر کشت را داراست. باغات پسته با سطحی معادل ۵۱۴۸ هکتار و میزان تولید بالغ بر ۵۲۹۴ تن مقام اول استان را داراست که گسترش این محصول تحول عظیمی در بخش نیمه‌خشک فیض‌آباد رخ داده است.
سطح زیر کشت انار در شهرستان، ۱۷۲۲ هکتار با تولید ۲۴۸۷۸ تن و متوسط عملکرد ۱۴۵۹۱ کیلوگرم در هکتار است. همچنین وسعت باغات آلو به ۳۹۷ هکتار و ارقام جدید مالینگ سیب به میزان ۱۵ هکتار می‌رسد.

محصولات زراعی
سطح زیر کشت محصولات زراعی در ۴۰ نوع محصول زراعی آبی و دیم بالغ بر ۱۰۸۶۱۳ هکتار و میزان ۶۱۰۹۱۲ تن محصول در سال برآورد می‌گردد. در محصولات، گندم، کلزا، نخود آبی، یونجه آبی، خربزه دیم، هندوانه بذری آبی، زیره دیم و شبدر، مقام اول سطح زیر کشت و میزان تولید استان را به خود اختصاص داده است.

زعفران: این شهرستان را می‌توان سرزمین طلای سرخ نامید. اولین تولید کننده زعفران ایران با بیش از ۰۲/۵۱ تن در سال و بیشترین سطح زیر کشت آن ۱۳۴۵۲ هکتار که میزان درآمد بالغ بر ۱۳۲ میلیادرد ریال در سال را به خود اختصاص داده است. سطح زیر کشت گندم آبی ۳۴۵۶۰ هکتار با تولید ۱۱۱۲۴۴ تن گندم آبی و متوسط عملکرد ۳۲۱۹ کیلوگرم در هکتار با مقام دوم سطح زیر کشت در استان ارقام مختلف گندم همچون گاسکوژن، گاسپارد، سایونز، الوند، الموت، امید، قدس، روشن و فلات در این منطقه کشت می‌شود.
سطح زیر کشت پنبه، ۵۱۲۰ هکتار و تولید ۱۱۷۱۴ تن و عملکرد ۲۲۸۸ کیلو در هکتار سطح زیر کشت چغندرقند ۹۷۵۰ هکتار و میزان تولید ۳۲۷۶۴۹ تن و متوسط عملکرد ۳۳۶۰۵ کیلوگرم در هکتار.

این شهرستان دارای ۹۴ واحد صنعتی فعال و ۹ واحد ترمینال ضبط پسته و دارای ۱۳۰۰ کارگاه ابریشم‌کشی با تولید معادل ۵۶۰ تن ابریشم در سال، همچنین دارای ۱۵ تعاونی تولید کشاورزی، ۵۵ واحد تامین نهاده‌ها، ۲۶ شرکت تعاون روستایی و ۴۷ واحد ارائه خدمات مکانیزاسیون.
دام و دامپروری: دارای ۳۵ واحد پرورش آبزیان و یک واحد تولید و تکثیر بچه ماهی با تولید ۱۱۸۰۰۰ کیلوگرم ماهی در سال، دارای ۱۸۲۵ کلنی زنبور عسل با تولید ۱۷۵۰۰ کیلوگرم عسل بهاره، دارای ۱۱۷ واحد گاوداری صنعتی و نیمه‌صنعتی دارای ۲۶۸ واحد پرورش گوسفند، دارای ۱۲۵ واحد مرغداری گوشتی و ۳ واحد مرغداری تخمگذار و تولید گوشت سفید ۱۲۱۳۶۰۰۰ کیلوگرم در سال.

خدمات ارائه شده شامل انجام ۲۵۰ هکتار آبیاری سنترپیوت و ۱۵۰ هکتار تی‌تیپ، ۳۵۰۰ هکتار آبیاری قطره‌ای، کلاسیک و بارانی، ۳۴۴ کیلوگرم کانال و لوله‌گذاری، احداث سد خاکی آبجر در بخش با یک تشکیل شبکه‌های (N.G.O) در خصوص بسته‌بندی حبوبات، نان سنتی، تابلوفرش، کشت مزارع، الگویی از ارقام اصلاح شده در خصوص گندم، ذرت علوفه‌ای، سیب‌زمینی، احداث آبشخور دام در منطقه رخ و بکارگیری از نیروی باد جهت پمپاژ آب کشت مزراع، الگوی گیاهان دارویی در مناطق مختلف شامل گیاهان اسفرزه، مریم گلی آبی، زوفا، گل مغربی، احداث سد خاکی روستای ساقی، احداث شرکت تعاونی تولیدکنندگان فرش دستباف با تعداد ۸۶۰ نفر اعضاء و میزان فروش ۱۳۰۰ مترمربع در سال. احداث شبکه تولید فرش تابلویی، رهاسازی زنبور براکن جهت کنترل کرم غوز، مدیریت تلفیقی مبارزه با مگس خربزه.

فصل دوم
موقعیت کارآموزی در بخش مرکزی جهاد واقع در انتهای سالن طبقه همکف می‌باشد. پرسنل در این بخش شامل ۲ نفر لیسانس قراردادی، یک نفر فوق دیپلم رسمی و یک نفر قراردادی، یک نفر زیر دیپلم رسمی است که تعداد ۲ دهستان بالا ولایت و پایین ولایت را با مساحتی بالغ بر ۱۱۲۲ کیلومترمربع و ۷۴ آبادی تحت پوشش است. وظایف محوله اینجانب در بخش شامل نمونه‌برداری از خاک مزارع و تحویل به آزمایشگاه در خصوص تعیین نیازهای دقیق ماکرو و میکرو، انعقاد قراردادهای گندم جهت کشاورزان منطقه، ثبت مشخصات زراعی و تحویل نیاز کودی آنها، مساحی اراضی سبزکاران با توجه به شیوع بیماری وبا و چند مورد بازدید و جلسه‌ای مهم که در پایان این گزارش آورده شده است.
سایر برنامه‌ها و طرح‌ها در دست اقدام این بخش شامل نظارت بر عملیات آماده‌سازی و کاشت گندم خصوصاً با بذر کار غلات است و همچنین نظارت بر برداشت به موقع چغندرقند و جلوگیری از خسارت آفت لیتا در اواخردوره رشد؛ انعقاد قرارداد کلزا؛ حضور کارشناسان در قسمت عیارسنجی کارخانه قند و کنترل دقیق عیارسنجی چغندرقند، حضور کارشناسان صندوق بیمه پنبه در قسمت عیارسنجی کارخانجات پنبه شهرستان، محاسبه نیازهای کودی کشت زعفران و نظارت بر عملیات داشت آن.
مشکلاتی که در این بخش دیده می‌شود، اتلاف بیش از حد وقت کارکنان جهت صدور حواله‌های کود و قراردادهای مربوطه به زراعین است که بهتر است تحویل نهاده‌های کشاورزی به بخش خصوصی واگذار گردد.
در پایان گزارش چند بازدید و فعالیت آورده شده است:
بازدید ۱)
بازدید از برداشت کمباین غلات در روستای سیوکولی و اراضی آقای علی‌اصغر موسوی به همراه کارشناس ناظر آقای مهندس فیوضی که مشخصات آن به شرح زیر بود: کمباین از نوع جاندیر با عرض تیغه برش ۳/۴ متر و ساخت سال ۱۳۶۸ است. محصول در حال برداشت گندم چمران با کشت آبی فاروئر و مساحت ۵۰ هکتار.
درصد ریزش طبیعی ۹/۱ درصد، درصد ریزش واحد درو ۳/۱ درصد، درصد ریزش انتهای کمباین ۱ درصد است و درصد دانه شکسته ۵ درصد. در پایان میزان تولید محصول در هکتار ۶۸۰۰ کیلوگرم است.

جلسه توجیهی سیستم‌های آبیاری قطره‌ای
سخنرانان: مهندس شمسی‌نیا، مهندس فرزادمهر، مهندس زارع
در وضع کنونی بحران آب، دولت ایران بخاطر پایین آمدن روزافزون سطح آبهای زیرزمینی، اقدام به ترویج آبیاری‌هایی با راندمان بالا و مصرف پایین آب نموده است. در راستای تحقق این اهداف، همچنین به نصب کنتورهایی در خروجی چاه‌های عمیق و نیمه‌عمیق کرده است تا حد نصابی برای مصرف هر چاه مشخص گردد. طرح‌هایی همچون آبیاری قطره‌ای، سنتر، ویل‌مو و … نیز ارائه و اجرا گشته است.

دولت از این طرح‌ها منافعی دارد که از آن جمله می‌توان به جلوگیری از کاهش آب سفره‌های زیرزمینی و مدیریت بحران آب اشاره کرد. بدین منظور اقدام به احداث چاه‌های فیزیومتری برای اندازه‌گیر افت آب کرده و بررسی می‌کند که در یک منطقه چرا برخی از چاه‌ها در حال خشک شدن است. چون می‌دانیم که منابع آبی قابل افزایش نیست و با توجه به رشد جمعیت باید یک استفاده درست و منطقی از آن شود. کیفیت آب و املاح آن هنگام پایین آمدن سفره‌های آب زیرزمینی افزایش می‌یابد. سیستم‌های لوله‌گذاری در مدیریت آب از اتلاف آب، تبخیر تعرق بالا، رشد علف‌های هرز، عدم نیاز به تسطیح، همچنین دردسر تقسیم آب و تقاضای روزافزون آب کشاورزی را حل خواهد کرد. برای ایجاد و حفظ سطح سبز بیشتر نیاز به صرفه‌جویی در آب است. بهترین روش‌های

صرفه‌جویی، آبیاری قطره‌ای و بارانی است که بارانی برای گیاهان زراعی و قطره‌ای برای درختان اهمیت زیادی دارد. در آبیاری قطره‌ای نیاز به استخر، دستگاه‌های تصفیه، لوله‌های انتقال و قطره‌چکان است. میزان مصرف آب در هکتار، ۴۶/۰ لیتر در ثانیه خواهد بود. به عنوان مثال، اگر در یک چاه با دبی ۳۰ لیتر در ثانیه و در مساحت ۶۰ هکتار، تراکم بوته ۵ هزار، راندمان تولید ۳ کیلو و راندمان هکتار ۲۰۰ تن گوجه‌فرنگی است.
 در یک مزرعه با ۴۰۰ نهال در هکتار در آبیاری نشتی ۶۵۰ مترمکعب آب مصرف می‌گردد. اگر دبی آب ۶ لیتر در ثانیه باشد، راندمان به صورت زیر محاسبه می‌گردد:

مترمکعب ۱۰۸۰۰۰ لیتر ۳۰
آب مصرفی در آبیاری نشت: مترمکعب ۶۴۸ = x لیتر ۶
مصرف آب هر درخت: ۱۵
آب مورد نیاز درختان: مترمکعب ۷۵  ۱۵۰×۵۰۰
مقدار آب هدر رفته: ۷۵۳  ۷۵-۶۴۸
تعداد نهالی که می‌توان با این آب، آبیاری کرد:
۴۳۰  ۱۵۰(درخت) ÷ ۶۴۸۰۰۰(آب مصرفی در هکتار نشتی)

 اگر در یک مزرعه گوجه‌فرنگی، فاصله هر ردیف ۲ متر و به طور کلی ۵۰ ردیف به طول ۱۰۰ متر خواهیم داشت. فاصله روی ردیف ۲۰ سانتیمتر که لوله در بین ردیف‌ها قرار می‌گیرد. یعنی هر ردیف ۴۰۰ بوته بالای ردیف و ۵۰۰ بوته زیر ردیف خواهند بود. در هکتار ۵۰۰۰۰ روته داریم و هر بوته ۴ کیلو محصول خواهد داد. پس در هکتار ۲۰ هزار کیلو خواهیم داشت. اگر قراری ۱۰۰ توامن درنظر بگیریم، ۲۰ میلیون تومان خواهیم داشت.

در کشت گندم با آبیاری نشتی، ۳/۱ زمین به جوبچه‌ها اختصاص می‌یابد که در آبیاری بارانی، بذر به وسیله بذرپاش ابتدا پاشیده می‌شود و نیازی به ایجاد شیار و ردیف‌کار نیست و کل زمین کشت خواهد شد. در آبیاری یک مزرعه گندم، اگر دبی هر آبپاش ۵/۰ لیتر در ثانیه باشد و فاصله هر آبپاش روی ردیف ۱۲ متر باشد،در طول ۳۷۲ متر، ۳۰ آبپاش خواهیم داشت. فاصله بین دو ردیف آبپاش، ۱۸ متر و دو موتور آبپاش همزمان کار می‌کنند، یعنی حدود ۶۰ آبپاش در مساحتی حدود ۷۴۴ مترمربع آبیاری می‌شود. اگر هر دستگاه روزی ۳ بار جابجا شود، در حدود ۵۴ متر در عرض حرکت می‌کند. هر بار ۷۴۴ متر و در ۵۴ متر جابجایی حدود ۴۰۱۷۶ مترمربع حدود ۴ هکتار آبیاری خواهد شد در روز، یعنی باید در حدود ۲ برابر افزایش حاصل گردد.

در ارائه تسهیلات جهت آبیاری قطره‌ای در باغ‌های جدید‌الاحداث به مدت ۵ سال بازپرداخت وام لازم نیست و در باغ‌های قدیمی تا ۳ سال بازپرداخت لازم نیست. میزان وام و هزینه‌های جاری بستگی به فاصله چاه و میزان مساحت زمین خواهد داشت، چون مثلاً برای ۵/۰ و ۱ هکتار یک استخر لازم است.

سیستم دیگر مشابه آبیاری قطره‌ای – است که در این سیستم آب مستقیم به پای درخت ریخته نمی‌شود. بدین صورت که پای هر درخت دو حوضچه ایجاد می‌کند که مرکز آنها درخت است. آب به وسیله قطره چکان‌هایی با دبی بالا به حوضچه بیرونی می‌ریزد. هر قطره چکان دبی ۲۵ لیتر در ثانیه است. در بهار به خاطر نیاز کم گیاه ۱۲ دقیقه لازم است تا آبیاری صورت گیرد. سیستم به این صورت است که هر درخت دارای قطره‌‌چکان‌هایی است که قسمتی همچون منبع

دارد که در زمین فرو می‌رود. طول هر قطره‌چکان ۱۶ میلی‌لیتر است. فاصل هر قطره چکان ۱ متری است و در هر درخت ۴ تا ۵ قطره‌چکان درنظر گرفته می‌شود. برای خروجی هر آبپاش ۱۰ متر ارتفاع آب لازم است. برای شروع بکار جهت اجرای این سیستم، جهاد کشاورزی در حدود ۳۰ شرکت به کشاورز معرفی می‌کند و کشاورز یکی را برمی‌گیزیند. برای مرحله اول، قسط اول به شرکت پرداخته می‌شود تا پس از تهیه وسایل مرحله اول کارشناس جهاد از آن بازدید و آنها را تایید کند (سایر وام‌ها نیز به همین صورت واگذار می‌گردد. اگر قیمت‌های پیشنهادی مناسب باشد، با اجرای پروژه موافقت می‌گردد.

ایستگاه تحقیقات جلگه رخ تربیت حیدریه در سال ۱۳۶۹ در مساحت ۵/۱۶ در بخش رباط‌سنگ احداث گردید. این ایستگاه در زمینه محصولاتی همچون جو، سیب‌زمینی و گندم تحقیقاتی انجام می‌دهد. در زمینه گندم و جو، ارقامی از مراکز اصلاحی CIAMMIT در ترکیه و ICARDO در سوریه وارد این مرکز می‌گردد و پس از ۸ الی ۱۰ سال تحقیق در اختیار کشاورزان عمده‌کار قرار می‌گیرد. در این مرکز بذوری همچون کاسگوژل، الوند، طوس و امیدبخش با عملکردهای بالای ۸ تن عرضه می‌شود. در زمینه کار سیب‌زمینی نیز دو مرکز عمده در کشور وجود دارد که اولی در همدان و دومی در جلگه رخ تربت‌حیدریه قرار دارد.

بذرهایی که در این مرکز در حال تحقیق هستند، شامل سوپرالیت و —- است. درضمن این تحقیقات، این مرکز بذری را از طریق کشت Techeinco وارد کشور نموده است. این بذر در یک محیط استثنایی و حالت ائورپونیک پرورش یافته است که از نظر آلودگی و بیماری در حد صفر است. اندازه غده این سیب‌زمینی در حدود یک فندق و ۲ الی ۳ گرم است و تحت نظر مستقیم دو کارشناس هندی و هلندی است. این بذر تحت نام G1 و در ارقامی چون Desiree, Hermes, Agria‌ به این مرکز وارد گردید. مقدار بذری که به صورت سورت شده می‌توان از هکتار محصول این بذرگرفت، در حدود ۵ تن است که هزینه نگهداری و ضدعفونی بالایی

دارد. عمق کاشت در این سیستم ۵ سانتیمتر است که به دلیلی حساسیت بالا فقط به وسیله دستگاه کشت می‌شود و در کف جویچه، هزینه تهیه بذر در سوپرالیت، هکتاری ۶ میلیون تومان است که در این بذر Lady R‌ به حدود ۵/۹ میلیون تومان می‌رسد، ولی این عملکرد بالاست که جبران هزینه‌ها را خواهد کرد.
رشد این غده‌ها در شروع ضعیف، ولی پیشرفت بسیار قوی و سریعی دارد و حتی برخی اوقات بیشتر از سوپرالیت دارد. بهترین شرایط آبیاری این مزارع، آبیاری قطره‌ای است، چون سیستم ریشه‌ای ضعیف برای جبران کمبود آب دارد. آقای Ager، یکی از نوابغ علم سیب‌زمینی در جهان در طی بازدیدی، دستگاه‌های کشت این مزرعه را در ابعاد مشخص تنظیم و همچنین دستگاه‌های ردیف‌کار سیب‌زمینی به بهترین نحو تنظیم گشته است. تراکم بوته در مزرعه در حدود ۶۰ هزار بوته در هکتار است. فاصله روی ردیف در حدود ۲۲ سانتیمتر و بین ردیف ۷۵ سانتیمتری گرفته شده است. برخلاف سایر کشت‌های سیب‌زمینی که در حدود ۶ هزارکیلوگرم بذر می‌گردد، در این کشت حدود ۱۰۰ کیلوگرم مصرف می‌گردد.
طرح بررسی تاریخ کاشت و تراکم عملکرد گیاه گلرنگ:

گلرنگ گیاهی است یکساله و علفی با دوره رشد ۱۰۰ تا ۱۲۰ روز که ارقامی چون ژیلا و اصفهال در این مرکز بررسی می‌گردد. گیاهی است مقاوم به خشکی که عمق ریشه ۲ تا ۳ متر دارد. تا حدی مقاوم به شوری است. گل‌های آن به صورت مجتمع و به رنگ‌های قرمز و نارنجی دیده می‌گردد. صفر فیزیولوژیکی این گیاه ۴ تا ۵ درجه سانتیگراد است و عملکرد آن ۲ تا ۳ تن که تا ۴/۴ تن نیز گزارش شده است. دانه شبیه آفتابگردان است که حدود ۳۵ تا ۴۵ درجه مغز، ۳۰ تا ۴۵ درصد روغن و در حدود ۱۲ درصد پروتئین دارد. نسبت مغز به پوست در روغن‌گیری اهمیت خاصی دارد. این گیاه با نام محلی کاجیره در صنعت رنگ‌سازی کاربرد و همچنین در روغن‌گیری اهمیت خاصی دارد. از این گیاه ماده رنگی به نام کارتازین نیز حاصل می‌گردد.

در طرح فوق که در این ایستگاه ارائه شده است، در قالب طرح اسپیلت است که توسط آقای مهندس فاضلی، دانشجوی کارشناسی ارشد ارائه شده است. طرح در نوع بلوک تصادفی در ۴ تکرار صورت گرفته است. هر پلات به صورت ۶*۴ درنظر می‌گیرند. در تاریخ کشت اولین آن ۱۴/۱، بعدی ۲۰/۲، ۱۰/۳ و ۳۰/۳ درنظر گرفته است که در صورت مساعد بودن شرایط زمستان، تاریخ کشت زودتر نیز صورت می‌گیرد.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
wordقابل ویرایش - قیمت 4700 تومان در 16 صفحه
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد