مقاله در مورد ریجستری

word قابل ویرایش
21 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

ریجستری

ریجستری چیست؟
در واقع ریجستری را می‌توان به عنوان بانک اطلاعاتی معرفی کرد که برای نگهداری تنظیمات و گزینه‌های نسخه‌های ۳۲بیتی ویندوز همچون ویندوز ۹۸,۹۵, ME و NT/2000 مورد استفاده قرار می‌گیرد ……..

در واقع ریجستری را می‌توان به عنوان بانک اطلاعاتی معرفی کرد که برای نگهداری تنظیمات و گزینه‌های نسخه‌های ۳۲بیتی ویندوز همچون ویندوز ۹۸,۹۵, ME و NT/2000 مورد استفاده قرار می‌گیرد و شامل اطلاعات و تنظیماتی است که برای تمام قطعات سخت‌افزاری, نرم‌افزاری, کاربران و تنظیمات مربوط به خود سیستم مورد استفاده قرار می‌گیرد. هر زمان که کاربری تغییری در تنظیمات مربوط به Control Panel یا System Policies, Associations Flie ایجاد کند و یا برنامه نرم‌افزاری جدیدی را نصب کند, این تغییرات در رجیستری ویندوز ثبت شده و باقی می‌مانند.
فایل‌های فیزیکی که رجیستری را تشکیل می‌دهند بسته به نسخه ویندوز شما در محل و مکان خاصی نگهداری می‌شوند, در ویندوز ۹۵ و ۹۸ به صورت دو فایل مخفی در پوشه ویندوز قرار دارند و با نام‌های USER.DAT و SYSTEM.DAT شناخته می‌شوند. در نسخه MEعلاوه بر این دو فایل, فایل دیگری نیز به نام CLASSES.DAT به آنها اضافه شده است. در حالی که در نسخه‌های NT/2000ویندوز فایل‌ها در آدرس
%SystemRoot%/System32/Config قرار گرفته‌اند. این فایل‌ها را نمی‌توان به صورت مستقیم ویرایش کرد و برای انجام چنین کاری نیاز به ابزار رایجی که با نام ویرایشگر رجیستری شناخته می‌شود می‌باشد.
در رجیستری برخلاف سایر برنامه‌های موجود در ویندوز, خبری از پنجره‌ها و منوهای زیبای گرافیکی نیست اما با استفاده از آن می‌توان به قدرتی دست یافت که این قابلیت‌ها در هیچ روش دیگری وجود ندارد.
آیا تا به حال فکر کرده‌اید که اگر درایو کارت گرافیک خود را عوض کنید, ویندوز در مرتبه بعدی شروع به کار خود از کجا بداند که به جای درایوری که خودش در هنگام نصب تعیین کرده است, بایداز این درایور جدید استفاده کند. به عبارت دیگر چگونه سیستم عامل پارامترها و گزینه‌های مختلفی را که انتخاب کرده‌اید یا برای سیستم‌تان مناسب است, به خاطر می‌سپارد.

این راز قدرتمند در رجیستری سیستم نهفته است. رجیستری انبار مرکزی است که ویندوز از آن برای ذخیره همه چیزهای مربوط به پیکربندی سیستم استفاده می‌کند. از آنجا که هرنوع تغییر غیراصولی در آن سبب از کار افتادن برنامه‌ها و حتی خود سیستم عامل می‌شود و همچنین ساختاربندی اطلاعات در آن به نحو پیچیده‌ای است که ممکن است هر کاربر تازه کاری را دچار سردرگمی کند که نتیجه آن نیز تنها اختلال در برنامه‌ها خواهد بود, به شما توصیه می‌کنم قبل از شروع به انجام تغییرات, سعی در افزایش مهارت‌ها و اطلاعات عمومی خود نمایید.
البته دسترسی به برنامه Editor آن به سادگی دسترسی به برنامه‌های دیگر نیست. در واقع می‌توان آن را به عنوان یکی از برنامه‌های پشت پرده ویندوز دانست که شامل پارامترهای

سخت‌افزاری, مشخصات اجسام مختلف, پارامترهای مربوط به خود سیستم‌عامل و نیز پارامترهای برنامه‌های کاربردی می‌شود.
برای اجرای این برنامه می‌توانید دستور Regeditرا در کادر Runمنوی Start وارد کنید. اما از آنجا که با هر نوع تغییر در رجیستری ممکن است تنظیمات سیستم عامل شما دچار مشکل شود بهتر است قبل از هر کار اقدام به تهیه نسخه پشتیبان از این برنامه کنید.
ایل User.datبرای ذخیره اطلاعات کاربر طراحی شده است و در آن فایل اطلاعات زیر ذخیره می شوند:
۱- کاغذ دیواری ، الگوی رنگ ، گزینه ها ی ماوس، گزینه های Accesibility و دیگر پارامترهایی که در پنجره Control Panel تعیین می شوند .
۲- نمادهای روی Desktop
3- پوشه ها ، میانبر های موجود در منو
۴- پیکر بندی تعریف شده برای پنجره Windows explorer
5- پارامترهای تعیین شده برای Accessories ویندوز
۶- اتصالات شبکه و کلمات رمز
هر زمان که از ویندوز خارج می شوید سیستم کپی پشتیبان جدیدی از فایل User.dat را ایجاد می کند . این کپی پشتیبان نیز از نوع پنهان ، سیستمی و فقط خواندنی است و نام آن User.DA0 می باشد . اگر به هر دلیلی فایل User.dat خراب شده و یا از بین برود سیستم از این فایل استفاده می کند .
فایل System.dat نیز برای نگهدار ی اطلاعات سیستم طراحی شده است . این فایل نیزاطلاعات زیر را در خود نگه می دارد .
۱- گروههای مختلف سخت افزار های شناسایی شده توسط ویندوز
۲- دستگاه های مختلف متصل شده به کامپیوتر
۳-منابع مورد استفاده در هر دستگاه
۴- اطلاعات Plug&play بدست آمده از بایوس و یا دستگاههای Plug&Play
5-درایورهایی که درمود حفاظت شده کار می کنند و در زمان شروع به کار ویندوز بارگذاری می شوند.
۶- پارامترهای داخلی ویندوز
۷- پارامترهای برخی از برنامه های کاربردی ۳۲ بیتی

پاکسازی رجیستری
حتما تا به حال پس از نصب و یا حذف برنامه های مختلف بر روی سیستم خود با مشکل سر

 

عت پائین بارگذاری ویندوز مواجه شده اید .در واقع علت اصلی باقی ماندن برخی فایلهای مربوط به برنامه های حذف شده در سیستم می باشد که در هنگام حذف بطور کامل پاک نمی شوند. و این امر سبب افزایش بی دلیل حجم رجیستری می شود . این وظیفه بر عهده کنترل کننده رجیستری است که در واقع آن را پاکسازی می کند .
کاربران ویندوز ۹۵ می توانند بر روی دکمه Start و سپس گزینه Run کلیک کرده، عبارت regclean را تایپ کنند و سپس دکمه Enter را فشار دهند .
در نسخه های بعدی غیر از ویندوز Xp ، از برنامه های دیگری برای این کار استفاده می شود و دیگر خبری از Regclean نیست .دو برنامه از این دست با نام های Regclean و EasyCleaner می باشند که می توانید آنها را از طریق شبکه اینترنت دریافت کنید .
البته برنامه های دیگری نیز همچون Norton System Works و یا Ontrack System Suite نیز وجود دارند که می توانید در ویندوز Xp نیز از آنها استفاده کنید .
در رجیستری سه نوع متغیر وجود دارد که عبارتند از :String , Binary , Dword که هر کدام از آنها در شرایط خاصی قابل استفاده می باشد. به طور شش شاخه اصلی در رجیستری وجود دارند که هر کدام بخشی از اطلاعات ذخیره شده در رجیستری را نگهداری می کنند که در اینجا اشاره ای کوتاه بر هر کدام داریم:
HKEY_CURRENT_USER: این شاخه به بخشی از اطلاعات شاخه HKEY_USERS اشاره می کند که در آن خصوصیات و اطلاعات کاربر فعلی از قبیل نام کاربر، تنظیمات میز کاری (Desktop) ، تنظیمات منوی شروع (Startmenu) و … در سیستم نگهداری می شود.
HKEY_CLASS_ROOT: این شاخه شامل اطلاعاتی از قبیل :نگاشت پیوستگی فایلها برای پشتیبانی از ویژگی کشیدن و رها کردن (Dtrag-and-Drop) ، اطلاعات OLE ، میانبرهای ویندوز(Shortcuts) ، و هسته اصلی واسط کاربری ویندوز (User Interface) میباشد.
HKEY_LOCAL_MACHINE : این شاخه شامل اطلاعاتی در مورد خصوصیات سیستم کامپیوتر از قبیل سخت افزار ، نرم افزار و دیگر مشخصه های کامپیوتر می باشد، که ان اطلاعات برای ت

مام کاربرانی که از سیستم استفاده می کنند یکسان می باشد.
HKEY_USERS : این شاخه محتوای اطلاعات انتخابات و تنظیمات مربوط به هر کاربر می باشد.هر کاربر یک SID در این شاخه دارد .
HKEY_CURRENT_CONFIG : این شاخه نیز به شاخه HKEY_LOCAL_MACHINE اشاره میکند و در ارتباط میباشد و شامل پیکربندی سخت افزار سیستم می باشد.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 21 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد