دانلود مقاله شلال دوزی

word قابل ویرایش
14 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

شلال دوزی
شلال دوزی، همیشه یکی از عمومی ترین اشکال سوزن دوزی بوده که اخیرا سود طلبی از آن بر دیگر مصارف فراوان آن غالب آمده است.
علاقه مندی اخیر به موج دار شدن شلاله وامدار این حقیقت است که تکنیک شلال دوزی از آسان به مشکل در حال پیشرفت است که نتایج عجیبی هم به همراه دارد. از طریق کسب مهارت در

سوزن دوزی می توان قدم های اولیه در یادگیری شلال دوزی را برداشت. شلال دوزی به شما این امکان را می دهد که از اوقات متناوب روز حتی چند دقیقه، بازدهی شگفت انگیزی بصورت یک قطعه تمام شده در وقت کم بدست آورید. رنگها نقش عمده ای در تعیین زیبایی یک سوزن دوزی ایفا می کنند.

بنابراین بخش های این مقاله به منظور بهبود نتیجه نهایی حتی برای مبتدیان (توجه زیادی به انتخاب نخ ها در هر نقش شده است) توسط رنگها تقسیم بندی شده است. الهام گیری از رنگها ابزار کاملی برای شلال دوزی است و افراد از الهام گیری در طرح های نو، می توانند برای سالها استفاده نمایند.

هماهنگی رنگها در نخ های زمینه

بطور سنتی، رنگ سفید از خانواده رنگ های کتانی است. رنگ همیشه در درخشندگی و روح دادن به دکور خانه مورد استفاده بوده است. اغلب رنگ نقش هدایت کننده ای در شلال دوزی بازی می کند. شلال دوزی تکنیکی است که در عمومی ترین و وسیع ترین سطح در قرن گذشته، در سوزن دوزی استفاده شده است. در سال ۱۸۰۴ درآلمان مورد استفاده قرار می گرفته و در بیشتر شکل های قابل توجه مثل نیم دوزی، چادر دوزی و شلال دوزی محلی رواج داشته است.

امروزه شلال دوزی یک تفریح لذت بخش جدید عمومی است. بنابراین شلال دوزی اشتیاق عمومی به هنرهای سنتی را در قرن اخیر تقویت و احیا نموده است. دلایل این اشتیاق شاید در عملیات ساده روی پارچه، زیبایی و گره زدنهای فشرده آن نهفته باشد. انجام شلال دوزی آسانتر از صحبت درباره آن است. از مشخصه های شلال، نظم و ابعاد هندسی، دسترسی آسان و استفاده از شمارش حیرت آور مواد می باشد. نظیر کرباس که روی آن نقاشی می شود.

بافت شلال با دستورالعمل های دوگانه عملی می شود، یک بافت روی یک بافت دیگر.
بدلیل ساخت اولیه و طرح های شلال که معمولاً روی کاغذ شطرنجی کشیده می شود ( هر خانه مربع نمایش یک گره است) اغلب بافت مربعی نامیده می شود. خلق اشکال، صورتها و طرح های اساسی ساده به دقت و ظرافت زیاد در این هنر بستگی دارد با رنگ و ریتم رنگها امکان خلق طرح های روشن و سه بعدی مانند پارچه های پرده ای نقش دار برجسته وجود دارد.

در قرون ۱۷ و ۱۸ سایه روشن در رنگها حرف اول را در سوزن دوزی میجزد و بیشتر اثرگذار بود. در این زمان دوره سایه روشن ها به پایان نرسید ولی در عوض انتشار رنگ های روشن، هماهنگی و اثر بخشی سایه رنگ ها را در فهم جدیدی از دکوراسیون ها نمایان می سازد.

در قرن ۱۹ خصوصاً در نیمه دوم آن، کشف رنگ رزی که مورد استفاده صنایع بافندگی در جهان بود طیف وسیعی از سایه رنگهایی را که تُن غنی داشتند بوجود آورد. این هنر از رنگها استفاده قوی تری کرد و این تضاد از قرن گذشته کاملاً مشهود است.
امروز پیشرفت علم شیمی به همراه طبیعت، رنگ آمیزی نامحدود از الیاف را با رنگها و سایه رنگهای متناوب برای ما فراهم کرده است. اکنون طیف وسیعی از رنگها تقریبا هر ممکنی را بوجود می آورند تعدادی از رنگ های اصلی رنگهای متنوعی از یک رنگ می سازند یا در یک روش ممکن متمم یک گروه هستند. پس زمینه های رنگ می تواند مورد استفاده سایر رنگها یا اثر مخصوصی به یک قسمت از سوزن دوزی باشد.

این کتاب تِم نخ های رنگی را از تیره به روشن انتخاب کرده است. از قرمز تیره به سبز، از زرد به آبی، از قرمز به بنفش و … ترتیب قرارگیری هزاران ایده و پیشنهاد به ذهن عرضه می کند.
تم های رنگ آزاد در طبیعت را توسعه داده ایم که شامل جوانه های گل درخت مو و حلقه های گل، یک سبد میوه، دسته های گل روبان زده، تصویر یک باغ گل، یک تعداد سبزی باغ میوه در آخر الیاف. این ظاهر ساده طبیعت برای هنرهای قلاب دوزی ایجاد الهام هنری می کند همچنین موضوع های دیگری در شلال دوزی است که در شیوه های نوین تفسیر شده است.
حروف الفبا و اعداد در نمونه بردارها یا در آثار مبتدی ها استفاده شده که شلال دوزان جوان، هنر دوزندگی را بخوبی مهارت خواندن، نوشتن و ریاضی یاد می گیرند. اشکال هندسی و موضوعات سبک وار نشان دهنده مرز و شکلی است که روزنه دیگری برای قوه خلاقه و بیان مشخص کرده است. آثار عکاسی خالی از طرح های منقوش هستند که بسادگی ادامه پیدا می کند، بیشتر طرح های اضافی روی تِم های متنوع خارج از شکل قالبی، منحصر بفرد هستند.
طرح های عمده دیگر در هر کدام از فصل ها گنجانده شده و شماره های مورد لز

وم برای هر کدام داده شده است. این اطلاعات برای هر کس که بخواهد سوزن دوزی را شروع کند عملی است، زیرا ابعاد حقیقی قبلاً حساب شده اند و روند سازگاری طرح به وضوح توضیح داده شده است. بنابراین شما می توانید شلال، فصل و رنگ مورد علاقه و نخ خود را انتخاب کنید.

شلال دوزی (سوزن دوزی)

۱ – از چپ به راست:
یک ردیف بخیه های مورب کار کنید. سوزن را از ته بخیه بیرون بیاورید و بعد از بخیه، تا قطر کامل شود بعد بدون برگردان کار بخیه را با یک ردیف مورب کامل کنید. با کار در سمت دیگر روی ردیف اول با آوردن سوزن به پایین و بعد به طرف بالا.

برای شروع ردیف بعد سوزن را به طور عمودی به ته بخیه فرو کنید. در پشت پارچه یک ردیف بخیه های عمودی وجود خواهد داشت.

از راست به چپ:
یک بخیه مورب را کامل کنید. سوزن را در ته بخیه سمت چپ بیرون آورده به طور مورب در بالا سمت راست فرو کنید. شلال دوزی را با تکرار بخیه های مورب در جهت دیگر کامل کنید. سوزن را در بالای بخیه در سمت چپ بیرون و در پایین سمت راست فرو کنید. به این ترتیب ادامه دهید اما اطمینان حاصل کنید که فضای کافی برای بخیه تازه در مرحله اول گذاشته اید. هر بخیه را قبل از بعدی کامل کنید.

۳- از پایین به بالا:
سوزن را از بالا بیرون آورده و در جهت مورب به سمت پایین گوشه چپ کار کنید. بخیه مورب را از بالای گوشه سمت چپ تا پایین گوشه سمت راست کار کنید تا کامل شود. سپس به ردیف بعد بروید به سمت عمودی این مرحله را تا آنجا که مورد نیاز بخیه هاست تکرار کنید.

۴- مورب به سمت بالا:
همانند مرحله دو، بخیه اول راکامل کنید. لیکن سوزن را از بالای گوشه راست بیرون کنید بخیه بعدی را نیز به همین روش به جهت مورب کار کند در سمت راست و بالا.

۵- مورب به سمت پایین:
همانند مرحله سه کار کنید. لیکن سوزن را به ته گوشه راست به پایین برسانید. بخیه بعدی را به همین ترتیب، چپ و پایین در جهتی مورب کار کنید.

بخیه دوبل…………………
۶- یک خط راست:
از راست به چپ کار کنید. یک ردیف بخیه به فاصله زوج فضای خالی بسازید. دوباره از راست به چپ کار کنید و با ردیف دوم کار را کامل کنید بخیه ها را بین بخیه های ردیف اول بدوزید. نتیجه کار یک خط ممتد بخیه است که همه به یک اندازه اند.

۷- یک خط مورب:
از سمت راست گوشه بالا شروع کنید. یک ردیف بخیه های یک اندازه در دو طرف پارچه را کامل کنید و به طور مورب به سمت چپ و پایین حرکت کنید. و برای تکمیل ردیف دوم دوباره به طور مورب به بالا سمت راست حرکت کنید. نتیجه یک خط ممتد از بخیه است که همه به یک اندزه اند.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 14 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد