دانلود مقاله معرفی قطعات سخت افزار

word قابل ویرایش
43 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

معرفی قطعات سخت افزار

 

منبع تغذیه

منبع تغذیه pc : همان طور که از نام آن پیدا است منبع تغذیه نیروی الکتریکی را برای دستگاه های داخل رایانه تامین می کند . تبدیل گر (Trans former ) ممکن است نام مناسب تری باشد زیرا منبع تغذیه در واقع جریان AC را به DC  تبدیل می کند و ولتاژ ۱۲۰  یا ۲۲۰  ولت AC برق شهر را به ۱۲٫۵  ولت DC  تقلیل  می دهد . به عنوان یک قاعده عملی ، باید بدانید که هر چه کامپیوتر شما جدیدتر باشد و یا وسایل جانبی بیشتری به آن متصل باشد توانی که منبع تغذیه کامپیوتر باید مهیا سازد بیشتر می شود .

 

توان مورد نیاز و اجزای مختلف کامپیوتر به صورت زیر است :

مادربرد : ۲۰ تا ۴۰ وات

انواع فلاپی درایو : هر کدام ۵ وات

CD- ROM درایو : ۲۵ وات

انواع هارد دیسک : هر کدام ۱۰ وات

حافظه : ۵ وات ( به ازای هر واحد حافظه )

کارتهای توسعه : هر کدام ۵ وات

مجموع توان مصرفی یک سیستم پنتیوم معمولی : ۲۱۰ وات

 

Mother Board

مادربرد ، بزرگترین برد مداری است که در داخل کامپیوتر قرار گرفته و مادربرد یک برد مداری است که سایر بردهای دیگر ،  کنترل کننده ها ، کابلها و سیمها به آن متصل می شوند . همان گونه که از نام آن نیز پیداست ‹‹ مادر ›› برد مسئول اداره ترافیک درون سیستم است . هر چیزی ، نهایتا به مادربرد  وصل می شود و در اکثر موارد ، همه چیز باید با مادربرد ارتباط برقرار کند تا بتواند به عنوان بخشی از کامپیوتر به طور موفقیت آمیز کار کند . در واقع مادربرد مسئولیت اداره ورودی و خروجی به ( یااز ) کامپیوتر را به عهده دارد و مسیرهایی را که از طریق آنها عناصر داده ای بین اجزای مختلف کامپیوتر جریان می یابند کنترل می کند .

به طور خلاصه مادربرد همه چیز را کنترل می کند از سیگنالهای ارسال شده از صفحه کلید ( که از فشردن کلیدها حاصل می شود ) گرفته تا ارسال این سیگنالها به پردازنده ، دریافت نتایج حاصل از پردازش آنها و ارسال آنها به یک رابط ویدیو و یا ( اغلب ) ارسال مستقیم آنها به مانیتور در یک مادربرد چه چیزهایی وجود  دارد ؟

۱ ـ گیرنده برق : به این قسمت از مادربرد دو سیم برق از منبع تغذیه کامپیوتر وارد می شوند .

۲ ـ پردازنده : واحد پردازش مرکزی روی مادربرد قرار می گیرد . در مادربوردهای جدید ، پردازنده با استفاده از یک سوکت ZIF روی مادربرد می نشیند .

۳ ـ سوکتهای حافظه : به منظور ارتقای سقف RAM قابل دسترسی می توان واحدهای حافظه را روی این سوکتها قرار داد . ( اندازه این سوکتها می تواند ازیک مادربرد ، مادربرد دیگر تغییر کند . واحدهای استاندارد RAM  در دو نوع ۷۲ پین و ۱۶۸ پین وجود دارند . )

۴ ـ سوکت حافظه پنهان :  روی برخی از مادربردها یک سوکت برای Cache RAM وجود دارد . Cache RAM با تاثیر گذاری به نحوه کار پردازنده سرعت انجام عملیات را افزایش می دهد .

۵ ـ شکافهای PCI : این شکافها را می توان در همه مادربرد ها پیدا کرد . اما نسبتا بارزتر از بقیه شکافهای روی مادربرد هستند . سایر شکافهای دیگر ، معمولا دارای کانکتورهای سیاه یا خاکستری رنگ هستند و قدری بلندتر از شکافهای PCI  می باشند .

۶ـ شکافهای ISA  : این شکافها اصلی ترین شکاف ارتقاء در کامپیوترها هستند . آن دسته از شکافهای  ISA  که کوتاهتر ازدیگر همنوعان خود هستند می توانند کارتهای توسعه بینی را درخود جای دهند .

۷ـ کانکتورهای منبع  تغذیه : برق از منبع تغذیه اصلی که در بدنه کامپیوتر  جای گرفته به مادربرد و هر کارت توسعه دیگری که دارای کانکتور برق است وارد می شود ( کانکتورهای دیگری هم وجود دارند که برق را مستقیما از منبع تغذیه به هارد دیسک در درایوها ، فلاپی درایوها و سایر وسایل مشابه می رسانند )

۸ـ کانکتور صفحه کلید : این کانکتور به گونه ای طراحی شده که بتوان آن را از دریچه ای که در پشت بدنه کامپیوتر قرار دارد مشاهده نمود . این کانکتور به صفحه کلید های استاندارد وصل می شود .

۹ـ باتری : بدین منظور طراحی شده است که در مواقع خاموش بودن کامپیوتر ، اطلاعات اساسی سیستم را حفظ کند . با هر بار راه اندازی مجدد کامپیوتر ، سیستم شما به این اطلاعات اساسی و اطلاعات مربوط به هر هارد دیسک درایوی که سیستم عامل را بار گذاری می کند نیاز دارد .

۱۰ـ کانکتور هارد درایوهای PCI , IDE  : توسط این کانکتورها ، هارد درایوهای IDE  از طریق یک کابل  نواری (Ribbon cably )  به کامپیوتر وصل می شوند . درایوهای ثانویه معمولا به کانکتور دومی که آن هم بر روی کابل نواری قرار دارد وصل می شوند .

۱۱ـ کنترل کنند فلاپی : این کنترل کننده یک یا دو فلاپی درایو ( ۵/۳ اینچی یا ۲۵ /۵ اینچی ) را به مادربرد وصل می کند .

۱۲ـ کانکتور پورت موازی : این کانکتور از طریق یک کابل نواری ، پورت موازی را به مادربرد وصل می کند پورت موازی اغلب همیشه در پشت بدنه کامپیوتر قرار گرفته است به طوریکه وسایل خارجی می توانند به آن وصل شوند .

۱۳ـ کانکتور پورت سریال : این کانکتور از طریق یک کابل نواری ، یک یا دو پورت و سایل خارجی می توانند از طریق آنها به کامپیوتر وصل  شوند .

 

ـ کابلها و کانکتورهای روی مادربرد چه کار انجام می دهند ؟

عمدتا سه نوع مختلف کانکتور داخلی وجوددارد که عموما درمادربردها وجود دارند :

الف ـ سیم مربوط به کلید روشن و خاموش کردن سیستم یا نشانگر سیستم :

عبارت از یک سیم است که توسط کانکتورهایی شبیه به جامپر ، به پین های مخصوصی که از مادربرد بیرون آمده ا ند متصل می شوند از این سیمها عموما برای اتصال مادربرد به اجزای مختلف روی بدنه کامپیوتر استفاده می شود از جمله چراغهای مربوط به برق سیستم ( نشانگر صفحه نمایشهای دیجیتال ، نشانگرهای مربوط به فعالیت دیسکها  و بلندگوهای داخلی .

ب ـ کابل نواری : عبارت است ازسیمهایی که بصورت نوار به یکدیگر چسبیده اند و برای اتصال مادربرد به وسایل نظیر هارد درایو ، فلاپی درایو ،  CD – ROM  درایوها و پورتهای توسعه به کار می روند .

ج : کانکتورهای برق : عبارتند از یک جفت کانکتور برق که از یک طرف به منبع تغذیه بدنه کامپیوتر و از طرف دیگر به مادربرد متصل می کردند در حالیکه بقیه کانکتورهای برق برای اتصال به وسایل داخلی مورد استفاده قرار می گیرند .

محل اتصال کابلهای نواری             اندازه کانکتور

هارد درایو CD – ROM درایوها      ۴۰ پین

فلاپی درایوها                ۳۴ پین

پورت موازی                  ۲۶ پین

پورت سریال                  ۱۲ پین

 

 

 

چگونگی پیدایش تغییرات در تخته های سیستم :

از زمانی که شرکت IBM اولین رایانه خود را در سال ۱۹۸۱ عرضه نمود ، تخته های اصلی سیستم تغییرات اساسی پیدا کرده اند . بیشتر تغییرات یا پیشرفتهایی در زمینه های طراحی گذرگاه ، مجموعه تراشه ها و پردازنده ها نشات گرفته اند ( گذرگاه دو رایانه شما ، خط ارتباطاتی و کارتهای رابط می باشد ) د راین جا طرح اصل گذرگاهی که از سال ۱۹۸۱ در رایانه های شخصی استفاده شده اند را بطور مختصر مرور می کنیم .

۱ ـ گذرگاه ۸ بیتی ( یا گذرگاه اصلی رایانه IBM  ) : از طرح اصل گذرگاه ۸ بیتی IBMDS  XT و نخستین رایانه های سازگار با PC استفاده شد .

۲ ـ گذرگاه ۱۶ بیتی ۱SA  : اولین گذرگاه ۱۶ بیتی ، یک ارتقاء ۱۶ بیتی از گذرگاه اصلی رایانه IBM بود .

۳ ـ گذرگاه با ساختار زیر مجرا : IBM ( MCA )  از گذرگاه ۳۲ بیتی اختصاص خود در طرح رایانه PSIZ  استفاده نمود . هیچ سازنده ای به جز IBM از این طرح گذرگاه استفاده نکرد ، زیرا تولید کنندگان دیگر نمی خواستند به IBM  حق امتیاز پرداخت نمایند .

۴ ـ گذرگاه EISA  : این گذرگاه در پاسخ به گذرگاه قبل IBM توسط صنایع رایانه ای EISA ساخته شده که عمدتا در خادم های پرونده ای شبکه تولید شده توسط Compag  مورد استفاده قرار گرفت .

۵ ـ گذرگاه محلی VESA  : اولین طرح گذرگاه ۳۲ بیتی بود که در رایانه های ۴۸۶  استفاده شد و برای پشتیبانی محیط های گرافیکی به قدرکافی سریع بود .

۶ ـ گذرگاه PCI  : برای غلبه بر بسیاری از محدودیت های سرعت گذرگاه محلی VESA  طراحی شد تا سرعت بالاتر گذرگاه مورد نیاز پردازنده پنتیوم را تامین نماید .

رایانه های شخصی مبتنی به ۴۸۶ از هر دو گذرگاه محلی PCI و VESA روی تخته اصل سیستم استفاده کردند . اولین رایانه مبتنی بر ۴۸۶ از طرح گذرگاه محلی VESA استفاده می کند ولی بعدها گذرگاه پیشرفته PCI  را به کار بردند . رایانه های پنتیوم بیشتر از تخته های سیستم دارای گذرگاه PCI   استفاده نموده اند .

 از زمانی که اولین رایانه مبتنی بر ۴۸۶ ساخته شد تخته های سیستم به صورت یکی از شش اندازه اصلی عرضه شده اند : AT  استاندارد ، NLX , ATX , LPX , bobyAT   تخته سیستم AT  استاندارد : این نوع تخته مادر ، به این دلیل به این نام خوانده می شود که تقریبا با تخته مادری که درنمونه اصلی IBMAT  بکار رفت هم اندازه است ( ۱۲ اینچ عرض و ۸/۱۳ اینچ ارتفاع دارد ) .

 بنابر استانداردهای امروزی چنین تخته ای بسیار بزرگ محسوب می شود و تنها با محفظه های ( CASE )  رومیزی و برجی شکل (tower)

تمام اندازه مطابقت می نماید .

 

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 43 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد