بخشی از مقاله

دید کلی:

گیاه دراز شناخته شده ،گیاه دائمی با گلهای زرشكي مایل به قهوه ای – گیاه زرشكي رنگ به طول 2.5 اینچ – با برگهایی به رنگ سبز تیره ، مانند چمن و با رگه هایی حساس در پشت برگ . سنبلکهایی قرمز مایل به قهوه ای با بیش از 40 گل جدا از هم دارد . ساقه هایی سه گوش ، برگهای بالایی را تحمل می کند . دسته بسیاری از ساقه ها در شرایط خوب شكل می گیرد . ریشه های برجسته خشك شده ، جمع اوری شده و در طب سن

تی کار به کار برده می شود .این گیاه rhizoma نامیده می شود. در هند برای محافظت از پوست و مو مورد استفاده قرار می گیرد.
این گیاه غده های چربی نزدیک ریشه مو را تحریک می کند .همچنین روغن ان جالب توجه است . مایع چسبناک کهربایی رنگ ، در عطاری ها از این گیاه استخراج می شود .

داروشناسی:

 


گیاه rhizoma حاوی فلاوانون ، الکالوئید ، مایونینس ، و روغن چربی مانند است.

کاربرد:
تحریک کننده ¬–نیرو بخش – تسکین دهنده – ادرار اور – دافع کرم روده – اشتها آور – باد شکن – معرق – قابض – ازدیاد کننده قاعدگی – کرم زدا

نظر اجمالی:
Cyperus غده ای با برجستگی هایی روی آن ، بیشتر مصارف آن برای مشکلات گوارشی است . ضد استفراغ ، کاهش دهنده نشانه های بیماری صبح در دوران بارداری است . زیرا آن به بدن احساس گرمی می بخشد .
Cyperus گاهی به عنوان داروی مسکن بکار برده می شود .مخصوصا برای رفع حالت تهوع و دل آشوبی خوب است.
Cyperus همچنین برای رفع گاز معده و روده بکار برده می شود . در آمازون مردم بومی برای ضد عفونی کردن و در آفریقا برای بیماری سرع از آن استفاده می کنند .

خواص Cyperus :
درد نشان – کرم کش – ضد باکتری – ضد قارچ – ضد تشنج – داروی قابض – باد شکن – ازدیاد کننده قاعدگی – داروی مسکن – نیرو بخش –
ان برای ناراحتی های جگر و ناراحتی های قاعدگی ، درد های قاعدگی ، محرک گوارش و برای تقویت حافظه بکار می رود . همچنین برای اسهال و نا باروری خوب است . نیز برای درمان بعضی از سرطان های گردنی استفاده دارد .ویژگی ارامش بخشی آن ، استرس را کم می کند .

از نظر فوتوشیمی:
1.8–cineol , 4alpha , 5alpha – oxidoeudesm – 11-en-3-alpha-ol , alkaloids , alpha-cyperone , alpha-rotunol , beta-cyperone , beta-rotunol ,beta-selinene , calcium , camphene , copaene , cyperence , cyperenone , cyperol , cyperolone cyperotundone , d-copadiene , d-epoxyguaiene , d-fructose , d-glucose , Eo , flavonoids , gamaa-cymene , lsocyperol , lsokobusone , kobusone , limonene , linoleic-acid , livolenic-acid , mangnesium , manganese , mostakone , myristic-acid , oleanolic-acid-6-0- neohesperidoside , oleic-acid , p-cymol , patchoulenone , pectin , polyphenols , rotundene , rotundenol , rotundone , selinatriene , sitosterol , stearic-acid , sugeonol , sugetriol

دوز دارویی:
محلول: روزانه 3-2 پیپت پر
دم کردنی:روزانه 2-1 فنجان

منبع :
اثرات باز دارنده عصاره Cyperus rotundus در اکسید نيتريك و تولیدات سوپر اکسیدی .seo WG , pae HO , oh GS , chai KY , know TO , yun YG , Kim NY , chung HT , . دپارتمان میکروبیولوژی ، دانشکده پزشکی ونک وانک کره جنوبی .
اظهارات قبلی برای اطلاعات و آموزش و شناسایی هدف بوده اس

ت . این بر پایه مطالعات علمی پایه گذاری شده است . ( انسان ، حیوان یا آزمایشگاه ) در بسیاری از بحث های شرایطی ، رفتار بر طبق دستور العمل یا بدون دارو شمارنده معمولا در دسترس بوده است .مشاوره پزشک ، کار ورز یا داروخانه برای رفع مشکلات سلامتی و قبل از استفاده از مکمل رژیم غذایی و قبل از تغییر تجویز داروها لازم است .

فشار خون :
اگر بطور مخفی و از طرف چپ عاید شود می تواند به مراحل پیشرفته تری برسد . این بیماری می تواند به دیگر عارضه ها مانند ناراحتی کلیه ، سکته قلبی و ناراحتی قلبی عروقی منجر شود .
این بیماری يك بیماری جدی است که تقریبا 50 میلیون نفر از مردم آمريكا به ان دچار هستند . همچنین عواقب فشار خون هنوز ناشناخته شده باقی مانده است .
تغییرات افزایش فشار خون از فاکتور های معینی ناشی می شود . اگر موردی نا شناخته باشد ما آن را به فشار خون ذاتی ربط می دهیم و اگر موردی شناخته شده باشد ما آن را قابل درمان می دانیم .
وراثت ، جنس ، سن ، چاقی ، عادت غذایی ، مصرف الكل و کم تحرکی عوامل اصلی فشار خون هستند . فشار خون طبیعی از پمپاژ کردن خون در سرخرگها و سیاه رگها در بدن انسان حاصل می شود . اين فشار با فشار سنج جیوه ای میلی متری سنجیده می شود و با دو عدد نشان داده می شود ( mm.hg ) . عدد اول عددی است که ضربان قلب را وقتی که خون به سرخرگها می رسد نشان می دهد . این سیستولیک نامیده می شود .عدد دوم عددی است که قلب بین دو ضربان استراحت می کند . این دیااستولیک نامیده می شود ( فشار در پایین ترین حد خود است ) . هر کسی نوسانات فشار خون را تجربه کرده است ولی فشار خون وقتی تشحیص داده می شود که فشار به بالاترین حد خطرناک خود رسیده باشد .

فشار خون ضعیف :
فشار خون ضعیف ( بین 60 تا 90 ) نیز وقتی که اکسیژن به مغز نرسد تاثیر دارد . کم فشاری شدید معمولا نتیجه آسیب ، کم خونی شدید و جذب آب شاق است . هر کدام از اینها باعث وی شوند فشار خون حتی به کمتر از 40/60 نیز برسد .
نشانه های فشار خون بالا :
مواردی مختلفی برای فشار خون بالا هست مانند : خستگی ، تعرق زیاد ، تپش قلب ( ضربان غیر عادی ) ، اضطراب ، سرگیجه ، تهوع ، سردرد ، تیره شدن یا کم شدن بینایی ، سر گیجه .
درمان فشار خون :
بیشترین اهمیت این کار در کم کردن فشار خون به حد نرمال است .برای رسیدن به این هدف ، شما باید روی فشار خون خود کنترل داشته باشید .ابتدا اگر شما فشار خون دارید بگذارید پزشكتان تصمیم بگیرد . این شامل پر کردن برگه پزشكي است و ه

مچنین شامل الکتروکاردیو گرافی و اکو کاردیو گرافی و معاینه سینه است . بر پایه یافته ها پزشک برنامه ای با هدف کاهش فشار خون بالا ، مطابق با شكل زندگی سالم طرح ریزی می کند . البته اینها کافی نیستند . لازم است تمرین و ورزش و کم کردن وزن ، رژیم غذایی متعادل ، ترک سیگار و کاهش دادن استرس نیز انجام شود . شخص باید نسخه دارویی ( مانند داروهای ادرار آور و تپش قلب ) را نیز مصرف کند .
مطابق تحقیقات جدید ، با رسیدن فشار خون بهmm.hg 75/115 خطر

عوارض قلبی عروقی نیز افزایش می یابد .


از دیدگاه رژیم غذایی:
رژیم غذایی سالم ، کم کردن از لبنیات و چربی ، افزودن به سبزیجات و میوه ها و فیبر می تواند به کم شدن فشار خون بالا در کوتاه مدت کمک کند . وقتی از چربی ها استفاده می کنید از چربی های اشباع شده مانند روغن زیتون و روغن کنجد استفاده کنید . دیگر فاکتورهای رژیم غذایی وزن مناسب ، کم کردن مصرف نمک (حد اکثر 2 گرم در روز ) ، استفاده نکردن یا استفاده کم از الکل هستند .
تحقیقات نشان می دهد که نصف مردم با بیش از 65 سال به عارضه فشار خون بالا مبتلا می شوند . در بیشتر موارد ، انها به فشار خون سیستولیک یا ISH مبتلا هستند ولی فشار خون دیا استولیک ، نرمال باقی می ماند . این ، باعث افزایش خطر ضربان قلب و دیگر شرایط می شود .
فشار خون و داروهای گیاهی :
مکمل های غذایی مختلفی وجود دارد که اثرات مثبتی بر روی کاهش فشار خون بالا دارد . اول ، با پزشک خود در مورد استفاده از این داروهای گیاهی مشورت کنید . مخصوصا اگر تحت درمان پزشكي برای کم کردن فشار خون هستید .برعکس داروهای ترکیبی مورد استفاده با عوارض جانبی بسیار بالا ، این داروهای گیاهی عوارض جانبی بسیار کمی دارند .
دیابت :
مرض قند بیش از 17 میلیون نفر در ایالات متحده را در بر گرفته است . هر ساله 3/1 میلیون نفر دیابتی جدید با سن بالاتر از 20 سال به این آمار اضافه می شوند . دیابت ، چهارمین علت مرگ و میر در آمريكاست و علت اصلی نا هنجاری های کلیوی است . همچنین بسیاری به دیابت مبتلا هستند ولی خود نمی دانند .
دو نوع اصلی دیابت عبارتند از : دیابت نوع 1 و 2 .به هر حال انواع مختلف دیابت وجود دارند .
کسانی که به دیابت نوع 1 مبتلا می شوند (دیابت نوجوانی )توانایی تولید هورمون انسولین در بدن خود را ندارند . (انسولین سطح گلوکز را کنترل می کند ) آنها باید هر روز تزریق انسولین کنند . پانکراس ، جایی که در ان انسولین تولید می شود ، به علت خرابی سلول های بتا در جزایر لانگرهانس ، کار نمی کنند .
همچنین دیگر هورمون ها ( گلوکوژن ، آدرنالین و کورتیسول )بر سطح گلوکز تاثیر دارند .وقتی که شرایط مناسب باشد ، همه برای نگهداری از شرایط نرمال تلاش می کنند .
گلوکز ، قند خون است که بدن برای تولید انرژی مورد استفاده قرار م

ی دهد . از دلایل بیماری ، ان در خون باقی می ماند و سطح گلوکز را بالا می برد .
دیابت نوع 2 که بیش از 90 تا 95 در صد بیماران دیابتی در آمریکا را در بر می گیرد ، دیابت وابسته به فاقد انسولین نامیده می شود . ( NIDDM )در جوامع غربی این بیماری بعد از سن 45 سالگی رخ می دهد . تحقیقات نشان دادند این بیماری بر اثر رژیم غذایی و شكل زندگی رخ می دهد .
این بیماران به داروی ضروری انسولین برای تامین آن نیاز ندارند البته تا زمانی که پانکراس آنها کار می کند . بسیاری از این بیماران با رژیم غذایی خوب تمرینات بدنی و

دارویی و مکمل های غذایی می توانند درومان شوند . به هر حال بعضی از آنها به دوز کمی از انسولین برای کنترل قند خون خود نیاز دارند .
تزریق انسولین بیماران دیابتی را درمان نمی کند . این بیماران با عوارض بیماری در گیر هستند . عوارض بیماری با کنترل سطح قند خون می تواند تا حدی کاهش یابد بر حسب تست پلاسما گلوکز بسته ،حد نرمال در حدود dl/mg 72 الی dl/mg125 است .هم سطح یا بالاتر بودن از dl/mg 126 منجر به دیابت می شود . کسانی که با سطح dl/mg 140-126 هستند به عوارض دارویی که از دیابت منجر شده است ، دچار می شوند .سطح قند خون با dl/mg 125-110 آسیب زدن به گلوکز را سرعت می بخشد .هر کدام از این موارد به تنهایی ، خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را افزایش می دهد .

کلسترول :
ماده ای نرم و ملایم است که از جگر سنتز می شود .همچنین در غذاهایی مانند گوشت ، ماهی ، ماکیان و لبنیات وجود دارد .در این فرم ، کلسترول در درون روده جذب می شود .
در بدن ، آن برای تشکیل اجزای سلول ، هورمون ها و دیگر بخشها مانند ویتامین D و اسید صفرا استفاده می شود . به هر حال ، سطح بالای کلسترول باعث خطر مرض ورید قلبی می شود که منجر به حملات قلبی می گردد . از آنجایی که کلسترول و دیگر چربی ها نیاز دارند که به درون سلول داخل یا از آن خارج شوند ، آنها باید با خون حرکت کنند (در خون حل نمی شوند ) لیپو پروتئین با چگالی کم ، LDL و با چگالی زیاد HDL نامیده می شود .بیشتر کلسترول خون با LDL حمل می شود . این کلسترول ها به کلسترول بد معروفند .اضافگی ساختار این کلسترول بر روی دیواره رگها تشکیل رسوب سخت می کنند که آن می تواند رگ را ببند این شرایط به تصلب شریان معروف است که منجر به بیماری قلبی می شود . افزایش مقدار کلسترول منجر به حملات قلبی می شود . کلسترول HDL به کلسترول خوب معروف است که ممکن است به حملات قلبی یا جابجایی به جگر و تشکیل پلاک منجر شود . سرانجام ، افزایش HDL خطر کمتری نسبت به LDL دارد .تری گلیسیرید ها شکل شیمیایی چربی ها هستند که در بدن موجودند . آنها همچنین در پلاسمای خون نیز وجود دارند که با ترکیب شدن با کلسترول ها ، تشکیل چربی های پلاسما را می دهند .
اگر سطح تری گلیسیرید ها در خون افزایش یابد (mg/dl 200 )احتمالا سطح LDL نیز افزایش یابد

نگرش سطحی:

1.8–cineol , 4alpha , 5alpha – oxidoeudesm – 11-en-3-alpha-ol , alkaloids , alpha-cyperone , alpha-rot

 

unol , beta-cyperone , beta-rotunol ,beta-selinene , calcium , camphene , copaene , cyperence , cyperenone , cyperol , cyperolone cyperotundone , d-copadiene , d-epoxyguaiene , d-fructose , d-glucose , Eo , flavonoids , gamaa-cymene , lsocyperol , lsokobusone , kobusone , limonene , linoleic-acid , livolenic-acid , mangnesium , manganese , mostakone , myristic-acid , oleanolic-acid-6-0- neohesperidoside , oleic-acid , p-cymol , patchoulenone , pectin , polyphenols , rotundene , rotundenol , rotundone , selinatriene , sitosterol , stearic-acid , sugeonol , sugetriol

در متن اصلی مقاله به هم ریختگی وجود ندارد. برای مطالعه بیشتر مقاله آن را خریداری کنید