ریخته گری (متالوژی)

word قابل ویرایش
71 صفحه
12700 تومان
127,000 ریال – خرید و دانلود

ریخته گری (متالوژی)

فصل اول
مقدمه
تاریخچه ریخته گری و فلزکاری در ایران
نوع شغل
نوع تولیدات خدمات ، فهرست تولیدات و خدمات
عمده فروشی یا خرده فروشی

مقدمه:
نقش اساسی و اهمیت صنایع ریخته گری که تولید کننده قطعات برای صنایع هستند در خودکفایی کشور بر هیچکس پوشیده نیست
دوره آموزشی کاردانی به منظور آموزش ریخته گری به معنای علم و فن شکل دادن فلزات از طریق ذوب فلز و ریختن ماده مذاب در قالب و انجماد مذاب برای بدست آوردن خواص متالوژیکی مطلوب آن ، تدوین شده است و هدف از آموزش آن ، تربیت کاردان برای بهره برداری و اجرای با آگاهی در زمینه های علمی و فنی ریخته گری می باشد.

طو ل متوسط آموزشی این مجموعه باکار آموزی ۲ سال است و برنامه های درسی آن در ترم ۴ ترم برنامه ریزی می شود و علاوه بر دروس نظری ازمایشگاهی و کارگاهی ، ۴ ماه کارآموزی (۴ واحد ) اختصاص می یابد.
طول هر ترم ۱۷ هفته آموزش کامل است -هر واحد درس نظری ۱۷ ساعت و عملی و آزمایشگاهی ۳۴ ساعت و کارگاهی ۵۱ ساعت و کارآموزی حداقل ۷۲ ساعت است. کارآموزیها در واحدهای ذیربط انجام می یابد.

تاریخچه ریخته گری و فلزکاری در ایران
لرستان
اگر درباره مفرغهای لرستان، که در نواحی کوهستان‌های غربی ایران است، مختصری گفتگو نشود، شرحی که ما در بالا دربارهً مفرغ و آهن ایران داده‌ایم، کامل نخواهد شد. تقریباً از سال ۱۹۳۰ به بعد تعداد زیادی اشیاء فلزی زیبا در بازار عتیقه فروشان جهان ارائه می‌شد که توسط خاک برداران غیر مجاز قاچاق گورستانهای قدیمی پیدا شده بود، این عده توجه کرده بودند که مقبره‌هایی که دور و بر آنها به دقت با سنگ مفروش شده دارای زیور آلات و هدایایی است که با مردگان روزگاران کهن، که تا کنون تمدن آنها ناشناخته مانده است، دفن شده‌اند. طرح و هنرهای دستی که روی این اشیاء بکار رفته چنان زیبا و دل‌انگیز و عالی‌ است که کارشناسان را به شگفتی آورده است. پاره‌ای از این اشیا دارای حروف آشوری است که تاریخ و ساختشان را کاملاً مشخص می‌کند. چند تا از آنها متعلق به سدهً دوازدهم و دهم پیش از مسیح است، اما بیشتر به سده‌های هشتم و هفتم پیش از مسیح تعلق دارند. در فرهنگ مادی جهان باستان به ندرت می‌توان قطعاتی مانند مفرغهای لرستان دارای طرح و ترکیبی چنین پیچیده و پیشرفته یافت. نفوذ زیاد تمدن آشوری‌ها، هیتیت‌ها، حورانی‌ها و حتی سکاها را می‌توان در این اشیا دید؛ ولی شکل و چهرهً بسیاری از

طرح‌های تپه سیلک نیز در آنها به خوبی نمایان است. با این حال آنچه همه باستان‌شناسان و متخصصان آثار باستانی بدان اذعان دارند استقلال و یگانگی هنر فلزکاری لرستان باستان در قیاس با تمدن‌های هم‌زمان یا همجوار کاسیها است. هنرمندان و صنعتگران لرستان در مفرغ‌ریزی استادی تام یافته و همچنین فن آهن کاری را هم آغاز کرده بودند. گویا بسیاری از اشیاء مفرغی به شیوهً ریخته گری دقیق با قالبگیری مومی ریخته شده است. این اشیا از لحاظ نمایاندن جزئیات کار، شکل و زیبایی چنان هستند که تنها با شیوهً ریخته گری بالا می‌توان آنها را تهیه کرد.
مادها
از مادها که در سدهً هفتم پیش از مسیح در شمال ایران به پادشاهی رسیده‌اند کارهای فلز

ی خیلی کمی به یادگار مانده ست، گر چه پاره‌ای از اشیاء فلزی که اخیرا از آذربایجان بدست آمده، ظاهراً بازگو کنندهً این معناست که نفوذ سکاها به تدریج کاسته شده و سبک مادها در این دوره جایگزین آن شده است. هنگامی که بین سالهای ۵۵۹ و ۵۳۰ پیش از مسیح، کوروش بزرگ سلطنت ماد را منحل کرد، و شاهنشاهی بزرگ هخامنشی را بوجود آورد. این شاهنشاهی در زمان داریوش اول به اوج خود رسید. در آن هنگام مرحلهً نوی از هنرهای صنعتی پدید آمد و مواد خام از همهً گوشه‌های کشور می‌رسید و نیز صنعتگران سایر کشورها به سوی کاخهای شوش و تخت جمشید سرازیز شدند. این پیشرفت تازه در لوحهً یادبودی که به‌عنوان ” فرمان بنیاد شوش ” تهیه شده است به خوبی دیده می‌شود، این لوحه در مورد فلزات حاکی است که: زر از ساردیس و بلخ آورده شده و در اینجا ساخته شده است … و سیم و مس از مصر … زرگرانی که روی طلا کار می‌کردند مادها و مصریها بودند.
پارت‌ها و ساسانیان
پس از سقوط شاهنشاهی هخامنشی در حلمه اسکندر، جانشینان اسکندر مقدونی، سلوکی‌ها، از اتحادی که در جهان متمدن آن روز تحت سلطهً تمدن یونان بوجود آمده بود، ثروتمند شدند. آنها راه‌های تجاری میان هند و چین و مدیترانه را در اختیار گرفتند. ایران آهن و مس و قلع و سرب را از معادن دولتی صادر می‌کرد و فولاد هند که از طریق ایران فرستاده می‌شد، برای بازرگانان ایرانی متضمن سود هنگفتی بود. در مدت پادشاهی پارت‌ها (۲۵۰ پیش از مسیح تا ۲۲۴ پیش از مسیح) روم در تجارت فلزات عامل اقتصادی مهمی به شمار می‌رفت که تمام تولید ایران را به اضافه کالاهای عبوری از هند به خود اختصاص می‌داد. سکه‌های نقره پارت‌ها باید مقادیر بسیار زیادی ضرب شده باشد. هنگامی که نویسنده پیش از جنگ جهانی دوم در ایران می‌زیست، سکه‌های چهار درهمی پارتی در مناطق دورافتاده به عنوان پول بکار برده می‌شد؛ آن هم فقط از لحاظ مقدار نقره‌ای بود که در آن وجود داشت. دودمان ساسانی پس از پارتها روی کار آمدند (۲۲۴ – ۶

۵۶ میلادی) تمدن و هنر و صنایع دستی هخامنشی را زنده کردند. فراورده‌های فلزی ساسانیان در روزهای تیره و تار عصر تاریک اروپا به ویژه از طریق بیزانس به آن قاره وارد شد و به گونه‌ای که روش فنی ما را تحت نفوذ قرار داد. آنچه را که ما امروز هنر اسلامی می‌نامیم در اصل بر پایهً سنت و مهارت و استادی صنعتگران ساسانی است.
دوره اسلامی
در آغاز سدهً نهم میلادی اکثر odsapoidjoipajfposaidjfoisdjgvodijg]] و از سوی دیگر در آسیا تا مرزهای چین و هند کشیده شد. در عوض هنر ایرانی از سبکها و روشهای کشورهایی که در آن نفوذ کرده بود توانگر و برخوردار گردید و حامیان درجه اول صنایع و هنر، فرمانروایان و شاهان بودند.
۲- نوع شغل
شغل ریخته گری شغلی تولیدی است که این تولید در آخر منجر به انجام رساندن خدمات می شود.
در این شغل افراد بعد از کسب مهارتهای متعدد و کافی شروع به تولید انواع محصولات ریخته گری شده وبه جامعه خدمات مفیدی ارائه می دهند.

عمده فروشی یا خرده فروشی
در ریخته گری یا متالوژی تولیدات به دو قسم تقسیم می شوند: محصولات نهایی و نیمه نهایی.
محصولات نهایی که بصورت انبوه تولید می شوند به صورت عمده به بازارهای فروش حمل می شوند و اما محصولات نیمه نهایی که نسبت به محصولات نهایی دارای قطعات خرد تری هستند بعضأ در قسمت فروش خود کارخانه بصورت جزیی بفروش میرسد و گاهأ به خریداران خرده عرضه می شوند.
نوع تولیدات خدمات ، فهرست تولیدات و خدمات
بخش تولید
۱- بخش آهنگری
۲- بخش دیزاماتیک
۳- کارگاهها
در این بخش به معرفی بعضی از محصولات تولیدی می پردازیم:
۱- فلزات
۲- سرامیک ها
۳- بسپارها ( پلیمرها )
۴- کامپوزیت ها
۵- مواد فومی ( متخلخل (
۶- مواد طبیعی
فوم های فلزی
بنظر میرسد که صنایع حمل و نقل شامل حمل و نقل زمینی، ریلی، هوایی، دریایی، بویژه صنعت خودرو و همچنین صنایع ساختمانی نقش عمدهای در توسعه صنعتی

و اقتصادی کشورها داشته و گرایش این صنایع به مصرف هر خانواده از مواد مهندسی در توسعه آن خانواده نقش خواهد داشت . کاربرد مواد سبک و فوق سبک در صنایع حمل و نقل و صنایع ساختمانی گرایشی است که علائم آنرا بوضوح میتوان ملاحضه نمود .
سبک سازی خودروها از زمان بحران نفت شروع شد و همچنان ادامه دارد . تمایل به کا

هش مصرف سوختهای فسیلی موتور محرکی برای تحقیق و توسعه در صنعت خودرو جهت دستیابی به حداقلها در مصرف انرژی در این صنعت به شمار میرود . صنایع ساختمانی نیز جزو صنایعی است که نقش آن در توسعه اقتصادی اهمیت داشته و هر گونه جهت گیری خاص در آن تعیین کننده سرنوشت صنایع زیر مجموعهاش خواهد بود . سبکسازی مصالح و مواد قابل استفاده در صنایع ساختمانی نیز اهمیتی مشابه صنعت خودرو دارد . دلیل آن البته حجم مبادلاتی مالی قابل توجه در این بخش است . چرا سبک سازی اهمیت دارد؟ دلیل یا دلایل آن چه میتواند باشد؟ سبک سازی در صنایع ساختمانی دلایل متعددی دارد که توانایی در ساخت ساختمانهای بلند مرتبه و آسمان خراش ها مهمترین آنهاست .
در کشور ما به دلیل زلزله خیز بودن سبک سازی مصالح اهمیت بیشتری دارد . کتاب فومهای فلزی که به همت همکاران ما در دانشگاههای علم و صنعت ایران و تربیت مدرس تهیه شده است به معرفی خانوادهای جدید از مواد میپردازد که در ساخت سازه های سبک و فوق سبک نقش مهمی را بعهده خواهند گرفت . مواد متخلخل و فومی اگر چه بحق بیشترین تشابه را به مواد طبیعی دارند لیکن از عمر آنها و یا زمان ورود آنها به صنعت زمان زیادی نمیگذرد .

سرامیکهای متخلخل بطور طبیعی وجود داشته اند ولی پلیمرهای متخلخل و فومی برای اولین بار در قرن گذشته معرفی شدند . فلزات فومی کاملا جدید بوده و از زمان ورود آنها به عرصه صنعت زمان زیادی نمی گذرد . یکی از سوالاتی که ذهن تولیدکنندگان و مصرف کنندگان مواد صنعتی را به خود مشغول می نماید این است که در بین مواد مهندسی شامل : فلزات، سرامیک ها، پلیمرها، کامپوزیت ها و مواد طبیعی کدامیک در سالهای آینده کاربرد بیشتری داشته و نقش اساسیتری را در توسعه صنعتی به عهده خواهند داشت؟ سهم هر کدام از مواد فوق در این زمینه چقدر است؟ عوامل تاثیر گذار جهت تعیین این سهم کدامند؟ به آنگونه که در مقدمه کتاب میخوانیم مواد مهندسی در طبقه بندی های جدید شامل گروههای شش گانه زیربوده :
۱- فلزات
۲- سرامیک ها
۳- بسپارها ( پلیمرها (
۴- کامپوزیت ها
۵- مواد فومی ( متخلخل (
۶- مواد طبیعی
و هر کدام از این مواد جایگاه ویژهای را به خود اختصاص دادهاند . همچنانکه ملاحضه میشود در این مجموعه نام جدیدی، یعنی مواد فومی، ظاهر گردیده که در طبقه بندی های قدیم مواد مطرح نبوده است . به نظر میرسد که این گروه از مواد روز بروز اهمیت بیشتری یافته و در زندگی بشر جایگاه ویژه ای پیدا نمایند . از ویژگیهای این مواد سبکی زیاد، و به عبارتی نسبت وزن به حجم کم، داشتن سطح به حجم بالا و شباهت زیاد به مواد طبیعی است . این شباهت را می توان در استخوان، بافت مواد طبیعی، چوب درختان و بسیاری مواد طبیعی دیگر مشاهده نمود .
در زمینه تولید این مواد شاید از نکات جالب این باشد که در بین روشهای مختلف تولید مواد فو

می روشهای مبتنی بر ذوب جزو اقتصادیترین فرآیندها تولیدی این مواد به شمار میروند . به عبارت دیگر روشهای ذوبی توانسته اند جهت تولید انبوه جایگاه اول را به خود اختصاص دهند . روش ریخته گری نیز در بین روشهای مبتنی بر ذوب به خوبی مطرح و مهم است که فصل دوم کتاب این موارد را به بحث گذاشته است . روشهای دیگر شامل روشهای مبتنی بر فرآیند – های حالت جامد مانند متالورژی پودر، و یا روشهای پوشش دهی بر روی پلیمرها و حذف پلیمر و سایر روشهای غیر ذوبی اگر چه فومهای با کیفیت متفاوتی تولید مینمایند ولی همچنانکه متن کتاب نشان میدهد اهمیت اقتصادی آنها به اندازه فرآیندهای مبتنی بر عملیات ذوب نیست . به همین دلیل صنعت ریخته گری بایستی به این مواد نگاه ویژه داشته باشد.

انواع خدمات ارائه شونده در متالوژی
ریخته گری توپر
بفرآیند ریخته گری توپر از جمله فرآیند های ریخته گری است که در اواسط قرن بیستم وارد عرصه صنعت شده و قبل از آن سابقه ای نداشته است. دلیل این موضوع نیز وابستگی فرآیند به کاربرد ماده پلی استایرین است که خود در سالهای ۱۹۳۰ به بعد وارد چرخه تولید و مصرف شده و قبل از آن حضور نداشته است. روش ریخته گری توپر در تولید قطعات بسیار بزرگ از یک طرف و قطعات کوچک و متوسط از طرف دیگر (در صنعت خودرو) مصرف داشته و در سالهای اخیر تولید قطعات به این روش بسیار مورد توجه قرار گرفته است. در صنعت کشور تولید قطعات بسیار بزرگ صنعتی بویژه قالب های بزرگ (قالب های قطعات بدنه- منظور قالبهای برش و کشش است) مورد استفاده در صنعت خودرو و تولید قطعاتی مانند سیلندر و سرسیلندر و سایر قطعات موتور در حال حاضر در برخی کارخانجات به این روش تولید می شود.

جوشکاری پلی اتلین
توسعه ورشد کاربرد لوله ها و اتصالات پلی اتیلن در صنایع آب و فاضل آب، صنایع گاز، کشاورزی بویژه موضوع آبیاری، صنایع شیمیایی و سایر صنایع نیاز به استفاده از فرآیند جوشکاری جهت کاربری عمومی این گروه از مصولات صنعتی را مطرح نموده است. در برخی از صنایع فوق الذکر بحث جایگزینی لوله مطرح بوده و روند رشد قابل توجهی دارد. هدف این کتب توجه به فرآیند جوشکاری بویژه جوشکاری پلی اتیلن است تا با معرفی دستگاهها و تجهیزات مورد استفاده، فرآیند های مورد استفاده و شناخت کافی از پلیمرها راه را برای کاربرد این نوع لوله ها در صنایع باز نماید. جوشکاری فلزات سالهاست که در کشور مطرح بوده و کتابها و منابع علمی متعددی در این زمینه وجود دارد ولی در زمینه مورد بحث این کتاب اطلاعات کمی وجود داشته و کتاب حاضر جرو اولین منابعی است که در دسترس علاقه مندان به این موضوع قرار می گیرد.

فرآیندهای ریخته گری
صنعت ریخته گری در ایران سابقه طولانی داشته و قدمت آن به بیش از پنج هزار سال می رسد. ظرف سی سال اخیر این رشته در دانشگاههای کشور مورد توجه قرار گرفته و به صورت یک صنعت پایه در کشور مطرح شده است. کتاب فرآیند های ریخته گری به معرفی روشهای مختلف ریخته گری پرداخته و نگاه علمی را با دیدگاههای تکنولوژیک تلفیق نموده است. این کتاب برای درس ریخته گری در دانشگاهها مناسب بوده و طوری تنظیم شده است که مخاطب عام نیز داشته باشد؛ بنابراین برای علاقه مندان به این حرفه در بخش صنعت نیز قابل استفاده است. کتاب فرآیند های ریخته گری به مباحث جدید در صنعت ریخته گری توجه کامل داشته و با بررسی وتحلیل تحقیقات انجام شده در سالهای اخیر در سطح جهان خوانندگان خود را با تحولات جدید آشنا می سازد.
لیست محصولات
نام قطعات ریخته چدنی داکتیل نام قطعات ریخته چدنی خاکستری نام قطعات ریخته چدنی خاکستری
توپی پیکان فلایویل پراید دیسک ترمز پژو ۴۰۵
توپی تراکتور فلایویل پژو ۲۰۶ دیسک پراید
توپی مزدا مستر سیلندر پراید دیسک ترمز پیکان

توپی رابا کاور گیربکس پیکان دیسک ترمز مزدا
یاتاقان قطارهای مسافربری کپه یاتاقان دیسک عمل کننده تراکتور
میل لنگ موتور پراید انواع کفشک های ترمز قطارهای مسافربری- باربری کاسه چرخ پژو ۴۰۵
میل لنگ موتور پیکان استاتور کمپرسور کاسه چرخ پیکان
قطعات سوزن راه آهن وزنه لیفتراک های تعادلی در اوزان مختلف کاسه چرخ رابا
شیر فلکه های صادراتی انواع قطعات موتور یخچال کاسه چرخ پراید
براکت و پایه دینام پژو ۴۰۵ قطعات چدنی شومینه گازی قطعات داربست فلزی
پولی سر میل لنگ پژو
پوسته ترمز نیسان
پوسته گیربکس RD
فلایویل پیکان انژکتوری
فلایویل پژو ۴۰۵
فلایویل پژو پرشیا
فلایویل نیسان

نام قطعات ریخته چدنی مالیبل
ماهک نیسان (عقب و جلو
انواع قطعات ریخته و فورج
– تولید قطعات مدور (چرخ دنده ) تا قطر ۲۳۰mm و قطعات غیر مدور تا طول ۴۸۰mm مانند شفتها و قطعات با سطح جدایش پله ای مانند clip های ریلها و انواع قطعات فورج خط آهن
– upset (کله زنی) قطعات به وزن ۸۰ کیلوگرم و به طول ۶۶۰ میلی متر مانند اسپندل
– تولید انواع قطعات فورج کمپرسور مانند هندل – کریپ هندل و غیره

خدمات
کارخانه ریخته گری ماشین سازی تبریز با پشتوانه بیش از ۲۳ سال تجربه فعالیت در زمینه اجرای سیستم نگهداری و تعمیرات خطوط ریخته گری مخصوصاً خطوط دیزاماتیک و نیز در زمینه ساخت ماشین آلات و تجهیزات ریخته گری آماده ارائه خدمات به شرح ذیل می باشد.
کارخانه ریخته گری ماشین سازی فعالیت در زمینه اجرای سیستم نگهداری و تعمیرات خطوط ریخته گری مخصوصاً خطوط دیزاماتیک و نیز در زمینه ساخت ماشین آلات و تجهیزات ریخته گری آماده ارائه خدمات به شرح ذیل می باشد.
خدمات فنی مهندسی
۱- ارائه خدمات فنی و مهندسی در زمینه ایجاد سیستم PM برای خطوط تولیدی قطعات ریخته
۲- اعلام نقاط آسیب پذیر خطوط دیزا و ارائه راهکارهای لازم در جهت کاهش زمانهای تلف شده و افزایش عمر خطوط.
۳- اجرای تعمیرات اساسی و پیچیده برقی، مکانیکی و الکترونیکی
۴- طراحی و ساخت انواع قطعات یدکی خطوط تولید ریخته گری
ساخت ماشین آلات و تجهیزات:
۱- طراحی و ساخت دستگاه مواد جوانه زدن اتوماتیک به ذوب، همزمان با شروع ریزش ذوب (یک دستگاه به شرکت اتمسفر فروخته شد)

۲- طراحی و ساخت سیستم ماسه توسط تسمه نقاله ها
۳- طراحی و ساخت دستگاه پیشگرمکن قراضه مناسب جهت پیشگرم کردن قراضه.
۴- طراحی و ساخت انواع دستگاههای غبار گیر از نوع تر مناسب کارگاههای ریخته گری با ظرفیت های مختلف
۵- تغییر سیستم ماشین های قالبگیری JOINT SQUEEZE از پنوماتیک به الکتروپنوماتیک
۶- ساخت انواع دستگاههای ساچمه زنی
۷- ساخت دستگاه Cooling drum جهت خنک کردن ماسه و جدا کردن ماسه از قطعه
۸- ساخت دستگاه شمش زیر اتوماتیک
۹- تسمه نقاط خط AMC بطول ۶ متر
۱۰- مافی حمل ذوب

 

اقزایش ظرفیت تولید به علت رشد تکنولوژی

توانائیهای اختصاصی
تولید انبوه قطعات ریخته و انواع قطعات خودرو از جمله دیسکهای ترمز – کاسه چرخها و توپی ها با برخورداری از دو خط تولید دیزاماتیک
توانائی تولید قطعه با وزن حداقل ۱ کیلو گرم و حد اکثر ۸۰۰۰ کیلو گرم

فصل دوم:
نیروی کار و استانداردهای نیروی مشغول به کار
ایمن سازی در کارخانه های ریخته گری
مشخصات شرکت ریخته گری( جهت واگذاری)

نیروی کار و استانداردهای نیروی مشغول به کار
در محیط های مربوط به شغل متالوژی طبیعتا داشتن استانداردهای مشخص چه برای محیط کار و چه برای کارکنان این صنعت ضرورتی اجتناب ناپذیر است.
ما در این بخش به بررسی عواملی که باید در طراحی محیط کاری استاندارد در این صنعت رعایت شود می پردازیم و سپس تکنینک ها مهارت ها و استانداردهایی که کارکنان ریخته گری باید دارا باشند را مورد ارزیابی قرار می دهیم.

مشخصات شرکت ریخته گری( جهت واگذاری)
۱- مشخصات زمین و ساختمان :
– زمین به مساحت ۵۰۰۰ متر مربع (۶۵*۸۰)
– سالن تولید به مساحت ۱۲۶۰ مترمربع (۴۲*۳۰)
– فنداسیون آماده برای نصب خط قالبگیری فرومات ۱۰
– ساختمان پست برق زمینی به مساحت ۶۵ متر مربع با فضای کافی
جهت افزایش ظرفیت انشعاب و ترانس
– نگهبانی به مساحت ۲۵ متر مربع

– – آزمایشگاه
– – رختکن و غذاخوری پرسنل
– ۲- تاسیسات برق :
– – انشعاب برق ۵۰۰ کیلووات
– – ترانسفورماتور ۶۳۰ کیلو ولت آمپر
– – تابلوی فشار قوی ۲۰ کیلو ولت چهار سلوله با کابلهای رابط فشار قوی
– – تابلوی فشار ضعیف چهار سلوله با بانک خازن و تابلو ژنراتور با
– کابلهای رابط فشار ضعیف و روشنایی
– – دیزل ژنراتور ۱۸۰ کیلو ولت آمپر VOLVO با گارانتی
– ۳ – تاسیسات آب :
– – انشعاب آب ۴/۳ اینچ
– – منبع هوایی
– – استخر آب نرم
– – شش دستگاه پمپ آب متعلق به سیستم آب نرم و آب مقطر
– – کولینگ تاور
– – سختی گیر
– – مخازن پلی اتیلنی آّب نرم و آب مقطر و سوخت
– ۴ – تاسیسات سوخت :
– – انشعاب گاز فشار ۲ پوند ۱۶۰ متر مکعب در ساعت
– – لوله کشی گاز با فشار ۲ پوند و خانگی (۴/۱ پوند) در کل سالن و
– ۵ – ماشین آلات و تجهیزات :
– – کوره القایی ۵۰۰ کیلو گرم ۳۰۰ کیلووات شرکت MIT استرالیا
– – لوازم یدکی کوره شامل کویل، خازن ، اینورتر، تریستور و …
– – دو دستگاه پرس فرومات ۱۰
– – میکسر MK200
– – کراشر بازیافت ماسه
– – جرثقیل ۳ تن سقفی به عرض ۱۸ متر و ارتفاع ۸ متر بلغار
– – چهار دستگاه پاتیل گیربکس دار از ۱۲۰ تا ۱۰۰۰ کیلو گرم
– – سه دست قالب و امکانات لازم جهت تولید شمش فولادی
– مودی
– – دستگاهها وابزارآلات متفرقه شامل دستگاه جوش،کپسول هوا
– گاز و آتش نشانی،سنگ فرز و …
– – لوازم یدکی مورد نیاز موجود در انبار
– ۶ – تجهیزات آزمایشگاهی :

– – اسپکترومتر ARUN2500 انگلیسی (کوانتومتر) با سه برنامه
– ولاد و چدن
– – میکروسکوپ KRUSS آلمان
– ۷ – وسائط نقلیه :
– – یک دستگاه خودرو وانت پیکان دوگانه سوز
– ۸ – اثاثیه و لوازم اداری :
– – یک خط تلفن
– – لوزم اداری شامل میز،صندلی،مبلمان،کامپیوتر،اسکنر،پرینتر،
– مد ، فایل ، یخچال،اجاق گاز و …
– ۹ – امکانات شهرک صنعتی :
– – برق ۲۰ کیلو ولت(نیروگاه بخار شهید بهشتی و نیروگاه بادی
– ونیروگاه سد سفیدرود در فواصل کمی از شهرک قرار دارند)
– – گاز طبیعی فشار قوی (ایستگاه گاز شهرک جنب شرکت میباشد)
– – آب صنعتی
– – فاضلاب و تصفیه خانه فاضلاب
– – کارخانه تولید گاز CO2 جنب شرکت
– – نزدیکی به منابع ماسه ریخته گری و ضایعات آهن در قزوین و رشت با فاصله ماکزیمم ۸۵ کیلومتر
– – عبور جاده و اتوبان وراه آهن قزوین – رشت از داخل شهرک
– ۱۰- مجوزهای اخذ شدهء شرکت:
– – پروانه بهره برداری در آذر ماه ۱۳۸۶ با ظرفیت ۱۲۰۰ تن در سال ( شروع فعالیت از اردیبهشت ۱۳۸۷)
– – کارت بازرگانی
– ۱۱- نیروی آماده به کار یا در حال کار ماهر:
– – حسابدار( مسئول اداری مالی و دفاتر رسمی شرکت) ۱ نفر –
– کوره بان ۲ نفر – قالبگیر ۲ نفر

– – نگهبان ۲ نفر – جوشکار و سنگ کار ۲ نفر
– ۱۲- ارزش کارخانه :
– – ارزش کل کارخانه تقریبا ۰۰۰/۰۰۰/۵۰۰/۶ ریال می باشد .
– ۱۳- شرایط ویژه :
– – مبلغ فوق زیر قیمت واقعی میباشد.
– – ۰۰۰/۰۰۰/۳۰۰/۳ ریال از مبلغ فوق به صورت تسهیلات ۵ ساله می اشد .
– – بدون بدهی به کلیه تامین کنندگان ، تامین اجتماعی ، دارایی ،
– پرسنل و …

ایمن سازی در کارخانه های ریخته گری
حفاظت از پا و ساق
Foot and Leg Protection
کارکنانی که در معرض آسیب های ناشی از نفوذ و غلتیدن اشیاء یا نفوذ و خرد شدن مواد هستند باید از پوشش های حفاظتی پا استفاده نمایند . کارگرانی که در حین کار در تماس با مواد داغ و مواد سمی و خورنده می باشند باید برای پوشاندن بخش های در معرض بدن ، همچون ساق ها و پاها از لوازم حفاظتی استفاده نمایند . در صورتیکه پاهای یک کارگر در معرض تماس با مخاطرات الکتریکی باشد ، وی باید از پوششهائی که در برابر الکتریسیته نارسانا باشد ، بهره بگیرد. وبرعکس در صورت تماس محیطی با الکتریسیته ساکن ممکن است استفاده از حفاظ های رسانا برای او ضروری باشد .

مثالهائی از موقعیت هائی که در آن کارگر باید از پوشش های حفاظتی ساق و پا استفاده نماید عبارتند از :

• زمانیکه اشیاء سنگین همچون بشکه ها و ابزار ممکن است بر روی پاهای کارگر غلت خورده یا بیافتد .

• کارکردن با ابزار تیز همچون میخ ها و میله ها که ممکن است موجب سوراخ شدن کف یا رویه کفش های معمولی شود .

• تماس با فلزات گداخته ای که ممکن است ترشحات آن بر روی پاها و ساق پا پاشیده شود .

• کار کردن بر روی سطوح لغزنده ، مرطوب و داغ .

• کارکردن در هنگام وجود خطرات الکتریکی .

پوشش های حفاظتی پا باید مطابق با شرایط ANSI حداقل فشار و ضربه را براساس استاندارد ANSI Z41-1991 حفاظتی هم تراز با آن را فراهم نماید . همه پوششهای پا که مورد تائید ANSI است حفاظت مناسب را برای پنجه های پا و در برابر فشار و ضربه ایجاد می نماید .اما نوع و میزان حفاظت همواره به همان اندازه نیست .

حفاظ های مختلف پا به روشهای متفاوتی موجب حفاظت از آن

می شوند . برچسب تولیدات را چک کنید یا با سازنده آن مشورت نمائید تا مطمئن شوید که پوشش حفاظتی پا برای کاربر ایمنی لازم را در برابر خطرات موجود ایجاد می کند .

منتخبی از حفاظ های ساق و پا شامل موارد زیر است :

• مچ بندها بخش پائینی ساق و پا را در برابر خطرات گرمائی همچون فلزات گداخته یا جرقه های جوشکاری محافظت می نمایند . چفت های ایمنی به مچ بند ها اجازه می دهند تا بسرعت باز شوند .

• حفاظ های کف پا سطح پاشنه پا را در برابر فشار و ضربه محافظت می نماید . این حفاظ ها معمولا از آلومینیوم ، فولاد ، الیاف یا پلاستیک ساخته می شوند و ممکن است تا سطح بیرونی کفش ها نیز ادامه یابند .

• حفاظ های پنجه پا بر روی پنجه های پا در کفش های معمولی برای حفاظت آنها در برابر خطرات فشار یا ضربه ، نصب می شوند . آنها معمولا از آلومینیوم ، فولاد یا پلاستیک ساخته می شوند .

• حفاظ های ترکیبی پا و ساق پا از پائین ساق ها و پاها محافظت می نمایند و در صورتیکه نیاز به حفاظت بیشتری باشد با حفاظ پنجه ترکیب می شوند .

• کفش های ایمنی که دارای مقاومت ضربه ای برای پنجه ها و مقاومت گرمائی برای کف پا هستند و از پاها در برابر سطوح کاری داغ متداول در صنایع عایق کاری سقف ، آسفالت کاری و فلزات مذاب ، حفاظت می کند . کف های فلزی بعضی از کفش های ایمنی پاها را در برابر جراحات ناشی از سوراخ شدگی حفاظت می نماید . کفش های حفاظتی ممکن است طوری طراحی شوند که در برابر الکتریسیته رسانا باشند تا از ایجاد الکتریسیته ساکن در محیط هائی که دارای پتانسیل اتمسفری قابل احتراق هستند ، جلوگیری نمایند ، یا اینکه نارسانا باشند تا کارگر را در برابر خطرات الکتریکی محیط کار محافظت کنند .

 

کفش هائی با هدف خاص

کفش های رسانای الکتریسیته که در برابر ایجاد الکتریسیته ساکن محافظت می نمایند . کارکنانی که در موقعیت های خطرناک و قابل انفجار همچون وسایل صنعتی منفجره یا بالابرنده های غلات کار می کنند باید از کفش های رسانا استفاده نمایند تا ریسک ایجاد الکتریسیته ساکن را بر روی بدن که خود می تواند موجب تولید جرقه و در نهایت باعث انفجار یا آتش سوزی شود ، کاهش دهند . در استفاده از کفش های حفاظتی رسانا نباید از پودر پا استفاده شود زیرا باعث ایزوله

شدن پا و کاهش توان رسانائی کفش ها می شود . جوراب های ابریشمی ، پشمی و نایلونی ایجاد الکتریسیته ساکن می نمایند و به همین علت نباید به همراه پوشش های حفاظتی پا استفاده شوند . کفش های رسانا را باید هنگامی از پا در بیاوریم که نیاز کاری ما بطور کامل فراهم شده است . توجه : کارکنان در تماس با خطرات الکتریکی هرگز نباید از کف

ش های رسانا استفاده نمایند .

کفش های ایمنی پنجه پا و خطرات الکتریکی نارسانا بوده و پای استفاده کنندگان از آن را بطور کامل در برابر انتقال جریان الکتریکی به بدن محافظت خواهد نمود . این کفشها می توانند در برابر جریانهای باز تا بالای ۶۰۰ ولت در محیط های خشک ، محافظت نمایند و باید با ترکیبی از دیگر تجهیزات ایزوله کننده استفاده شوند تا ریسک این موضوع که یک کارگری مسیری برای خطرات انرزی الکتریکی شود . حفاظ های ایزوله کننده خطرات الکتریکی ، کفش های ایمنی پنجه پا در صورتیکه کفش ها مرطوب شده ، سر تاسر کف پا را بپوشاند ، قطعات فلزی در کف یا پاشنه پا جاسازی شده باشد یا کارگران تماس لمسی با وسایل روی زمین پیدا کنند ممکن است بخطر بیافتند .توجه : پوشش های حفاظتی نارسانای پا نباید در موقعیت های قابل انفجار و خطرناک استفاده شوند .

 

کفش های ریخته گری

همچنین بمنظور ایزوله نمودن پاها در برابر فلز گداخته و خیلی داغ ، کفشهای ریخته گری از نفوذ فلز مذاب به داخل درز کفش ، زبانه ها و دیگر بخش های کفش جلوگیری می کند . این کفش های چرمی یا چرم مصنوعی دارای کف چرمی یا لاستیکی و پاشنه لاستیکی می باشند . همه کفش های ریخته گری باید دارای پنجه های ایمنی باشند .

نگهداری از پوشش های حفاظتی پا

همانند همه لوازم حفاظت فردی ، پوششهای ایمنی پا ها نیز باید پیش از هر استفاده بازدید شوند . کفش ها و مچ بند ها باید در زمان های مورد قبول از لحاظ پوشش و پارگی چک شوند . این موضوع شامل جستجوی شکاف ها یا سوراخ ها ، جداسازی مواد ، شکسته و پاره شدن سگگ ها و بند کفش است . کف کفش ها باید از لحاظ وجود قطعات فلز و دیگر قطعات جایگزین شونده که قادرند موجب خطرات الکتریکی و بر هم زدن تعادل گردند ، بررسی شوند . کارکنان باید پیشنهادات سازنده محصول، در خصوص نظافت و نگهداری پوشش های حفاظتی پا را رعایت نمایند .

در این بخش ایمن سازی تجهیزات الکتریکی ناحیه فولاد سازی و ریخته گری مداوم بررسی، مزایا و معایب آن مورد تجزیه وتحلیل قرار گرفته است. خطاهای انسانی در سیستم ایمن سازی تجهیزات الکتریکی و بعضا عدم رعایت گردشکار اجرایی این سیستم عامل اصلی بروز حوادث انسانی در تعمیرات و سرویس تجهیزات الکتریکی می باشد.و پیشنهاداتی جهت بهبود این سیستم و پیشگیری از حوادث ارایه گردیده است.

استفاده از انرژی الکتریکی در زندگی،از دستاورد های بسیار مهم علوم در قرن نوزدهم می باشد.و امروزه استفاده از انرژی الکتریکی در زندگی امری عادی می باشد. و چرخ کلیه صنایع با انرژی الکتریکی به حرکت در می آید.ولی در عین حال استفاده از انرژی الکتریکی حوادث صنعتی را

افزایش داده است. که اکثر این حوادث منجر به فوت انسان ها شده است.خطر الکتریسته از خطرات پنهان محیط کار محسوب می شود. و معمولا به آسانی و بدون استفاده از ابزار قابل تشخیص نمی باشد.وتشخیص یک سیم برق دار و یک سیم بدون برق بدون استفاده از ابزار مناسب ممکن نمی باشد.در صورتی که اختلاف ولتاژی بین دو نقطه از بدن انسان ایجاد شودو

جریان الکتریکی از بدن عبور نماید انسان دچار برق گرفتگی می شود که فیبریلاسیون بطنی قلب،ایست قلبی و مرگ و همچنین سوختگی های داخلی بدن از پیامدهای برق گرفتگی می باشد.
معمولا جهت حفاظت در برابر برق گرفتگی تدابیر متنوع و متفاوتی همانند استفاده از عایق ها و ایزولاسیون قسمت های برق دار،ارت کردن و… مورد استفاده قرار می گیرد. اما در هنگام انجام تعمیرات و سرویس تجهیزات برقی،فرض بر قطع برق و بی برق بودن تجهیزات برقی می باشد. جهت پیشگیری از حوادثی همچون برق گرفتگی،له شدن فرد بین تجهیزات،سقوط از ارتفاع،قطع عضو و….بایستی از ایزوله شدن تجهیزات برقی از منبع تغذیه اطمینان حاصل شود.
برق مورد نیاز مجتمع فولاد مبارکه از دو خط ولتاژ بالای ۴۰۰KV از شبکه سراسری کشور و دو

نیروگاه داخلی (یک نیروگاه حرارتی و یک نیروگاه گازی )تامین می شود. مصرف عمده انرژی الکتریکی مجتمع فولاد مبارکه در ناحیه فولاد سازی و ریخته گری مداوم می باشد. که کوره های قوس الکتریکی و کوره های پاتیلی عمده برق ناحیه را استفاده می نمایند.
جهت تامین ولتاژ های مورد نیاز کوره های قوس الکتریکی،کوره های پاتیلی و موتور های الکتریکی ماشین های ریخته گری و میز های غلطکی از ترانس های ۳ سیم پیچه KV 30.5/63/400 در قسمت توزیع برق ناحیه انرژی و سیالات استفاده می شود. که ثانویه این ترانس ها پس از آرایش گرفتن روی باس بارهای توزیع برق،کوره های قوس الکتریکی،کوره های پاتیلی و موتور های الکتریکی را تغذیه می نمایند.انتقال انرژی الکتریکی از قسمت توزیع برق به ناحیه فولاد سازی و ریخته گری مداوم توسط کابل های فشار قوی ۶۳KVو۶٫۶KV انجام می شود.که این کابل ها از داخل تونل های برق زیر زمینی و از روی سینی کابل ها عبور می کنند. در واحد فولاد سازی با ازای هر کوره ۶عدد کابل ۶۳کیلوولت وظیقه انتقال انرژی الکتریک جهت ذوب آهن اسفنجی و قراضه را بعهده دارد.که عمده مصرف انرژی الکتریکی را در فولاد مبارکه تشکیل می دهد.مصارف ولتاژ ۶/۶ کیلو ولت نیز در این واحد از طریق موتور های ۶/۶ کیلو ولت و موتورهای با سطح ولتاژ پایین تر از طریق ترانس ۶٫۶KV/380V تغذیه می گردند.در واحد ریخته گری مداوم عمده مصرف برق توسط موتور های الکتریکی بوده که سطح ولتاژ اکثر آنها ۳۸۰ولت می باشد.و این ولتاژ از ترانس های تبدیل

۶٫۶KV/380V که در کابین های برق وجود دارند تامین می شود.برای برق رسانی به موتور های الکتریکی ماشین های ریخته گری نیز تونل های برق در نظر گرفته شده اند.
در این مقاله روش مورد استفاده جهت ایمن سازی تجهیزات برقی ناحیه فولاد سازی و ریخته گری مداوم شامل تابلو های برق،ترانس ها،موتورهای الکتریکی،تونل های برق و… در هنگام انجام تعمیرات و سرویس توضیح داده شده است.و با توجه به تجارب گذشته و نتایج آنالیز حوادث برقی مجتمع فولاد مبارکه این روش مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار گرفته است. در پایان نیز پیشنهاداتی جهت بهبود فرآیند ایمن سازی تجهیزات برقی و پیشگیری از حوادث برقی ارایه گردیده است.
۲٫روش کار:
حجم بالای تعمیرات تابلوهای برق،ترانس ها،موتورهای الکتریکی و تونل های برق ایجاب می نمایدکه جهت جلوگیری از بروز حوادث انسانی همانند برق گرفتگی،گیر کردن بین تجهیزات،سقوط از ارتفاع و…. در زمانهای تعمیرات تجهیزات برقی از آزاد شدن انرژی الکتریکی جلوگیری بعمل آید.
سیستم مورد استفاده برای در ایمنی قرار دادن تجهیزات در زمان تعمیرات در ناحیه فولاد سازی و ریخته گری مداوم کارت ایمنی قرمز است.قبل از شروع عملیات تعمیرات،نقاطی که لازم است در ایمنی قرار گیرند توسط کارشناسان تعمیرات واحد و دفتر فنی تعمیرات مشخص می گردند.کارت ایمنی دارای دو قسمت می باشدکه قسمت اول (سر کارت ) قبل از شروع فعالیت تعمیرات و قسمت دوم پس از اتمام فعالیت تعمیراتی تکمیل می شوند.قبل از شروع کار قسمت اول (سر کارت)توسط کارشناسان تعمیرات و یا سرپرست شیفت تعمیرات به عنوان متقاضی قطع برق و ایمن کننده (اپراتور های تعمیرات برق واحد )تکمیل می گردد. و محل های مورد نظر امضاء می شود.ردیف دفتر ثبت کارت ایمنی،تاریخ،ساعت و نام تجهیز در قسمت اول کارت (سر کارت )نوشته می شود. و دفتر مخصوص ثبت کارت های ایمنی تکمیل و امضاء می گردد.
نام تجهیز که در قسمت اول کارت ایمنی نوشته می شود روی تابلو برق مربوطه که باید برق از آنجا قطع شودنیز نوشته شده است.(همانند LP0012 )ایمن کننده موظف است با حضور مجری تعمیرات نسبت به تطبیق موقعیت کارت ایمنی (نام تجهیز نوشته شده روی کارت )با تابلو برق مربوط دقت لازم را نماید. قسمت اول کارت (سر کارت )توسط ایمن کننده از قسمت دوم کارت (ته کارت ) جدا شده و در موقعیت مناسب(روی درب تابلو و…)نصب می گردد. و ته کارت تا پایان کار در نزد مجری باقی می ماند.
در تجهیزات ولتاژ بالا لازم است با توجه به شرایط کار و نوع فعالیت هایی که قرار است روی مصرف کننده انجام گیرد.علاوه بر نصب کارت ایمنی قرمز مسیر بصورت موقت ارت گردد.و تا پایان کار از ارت خارج نگردد.یا حداقل یک مرتبه ارت شده و مجددا از ارت خارج گردد.همچنین در بعضی از مسیرهای ولتاژ پایین حتی لازم است کلید مربوطه از جای خود خارج گردد.یا مدار فرمان آن قطع گردد.و یا فیوزهای مسیر تغذیه کننده از جای خود برداشته شود.
بر اساس تعداد فعالیت های تعمیراتی که روی یک تجهیز انجام می گیردممکن است دو یا چند

کارت ایمنی قرمز صادر گردد.پس از اطمینان از قطع برق،مجری کار می تواند فعالیت خود را بر روی تجهیز مربوطه آغاز نماید.
مجری کار پس از اتمام فعالیت های خود و انجام بازرسی کلیه موارد ایمنی که در پایان کار باید انجام دهد قسمت دوم کارت را امضاء کرده و جهت تایید به کارشناسان تعمیرات ویا سرپرست شیفت تعمیرات جهت در شرایط بهره برداری قرار دادن مجدد تجهیز تحویل می دهد. و دفتر مخصوص ثبت کارت ایمنی را تکمیل و امضاء می نماید.کارشناسان تعمیرات واحد ویا سرپرست شیفت تعمیرات قبل از امضاءکارت موظفند از پایان کار اطمینان حاصل کرده،محدوده کاری را کنترل و محل مربوط به خود در قسمت دوم کارت (ته کارت )را امضاءنمایدوته کارت را به ایمن کننده تحویل دهد.ایمن کننده پس از کنترل شماره سریال دو قسمت کارت و امضاءهای مجاز آن،قسمت اول کارت (سر کارت)را از روی درب تابلو برق برداشته و در صورتی که کارت ایمنی دیگری روی تابلو نباشد اقدام به وصل کلید ها و فیوزها می نماید.سپس کلمه باطل شد را روی دو قسمت کارت نوشته و کارت ایمنی را به مدت حداقل یک هفته بایگانی می نماید.
زمانی که کلیه کارت های ایمنی از روی تجهیز برداشته شود،تجهیز در شرایط بهره برداری قرار می گیرد. در صورت مفقود شدن کارت ایمنی،با حضور کلیه عوامل درگیر در اجرا و نظارت صورتجلسه ای تنظیم و پس از کنترل کامل محیط کار و اطمینان از ایمنی کلیه پرسنل اقدام به وصل برق می نمایند.

فصل سوم:
رقبا و مصرف کنندگان نهایی محصولات متالوژی در بازار ایران

مشتریان
نحوه اجرای CRM در میط صنعتی کارگاه های ریخته گری
کانال های بازاریابی

رقبا و مصرف کنندگان نهایی محصولات متالوژی در بازار ایران
محصولات متالوژی در ایران بطور مستقیم پس از تولید در کارخانه به مراکز زیربط حمل شده و بفروش می رسند.
تعداد قلیل کارخانجات متالوژی بازارهای مشترکی دارند و مصرف کنندگان نهایی محصولات آنها نیز به چند شرکت بزرگ فرستاده می شوند که این شرکتها همان مصرف کنندگان هایی هستند که محصولات را بطور عمده از کارخانه خریداری می کنند.
مشتریان
لیست مشتریان

نام شرکت ردیف نام شرکت ردیف
مجتمع صنعتی نیرو محرکه ۱۶ ماشین سازی تبریز ۱
قطعه کاران اصفهان ۱۷ محور سازان ایران خودرو ۲
پیشتاز قطعه سناباد ۱۸ کمپرسور سازی تبریز ۳
مجموعه سازی طوس ۱۹ صنایع شهید مسلمی ۴
جلوبندی خودرو لاهیجان ۲۰ فراصنعت شمال ۵
طراحی مهندسی و ساخت تجهیزات سایپا ۲۱ گسترش وسایل خودرو آسیا ۶
پارس میل لنگ قزوین ۲۲ ایدم ۷
قطارهای مسافربری رجا ۲۳ پمپیران ۸
SATA ایتالیا ۲۴ لیفت تراک سازی سهند ۹
OFF VICA ایتالیا ۲۵ تراکتور سازی ایران ۱۰
OMR ایتالیا ۲۶ موتور سازان تراکتور سازی ۱۱
بهشیر مشهد ۲۷ مجتمع صنعتی شمالغرب ۱۲
سخت فلز مشهد ۲۸ سازمان صنایع هوا – فضا ۱۳
دیزل سنگین ایران ۲۹ صنعت بنیان موتور ۱۴
مهندسین مشاور صنایع اتومبیل ۳۰ چرخشگر ۱۵

نحوه اجرای CRM در محیط صنعتی کارگاه های ریخته گری
● چگونه محیط کار خود را با توجه به ادارک مشتریان طراحی کنیم؟

اگر بخواهیم در طراحی محیط کار، ادارک مراجعان (مشتریان) را مدنظر قرار دهیم باید از طرح میز کار «باز» و یا «بسته» استفاده کنیم. در طراحی میز کار «باز»، میز کار فرد در مقابل دیوار گذاشته می شود و مراجع باید در کنار متصدی شغل بنشیند، اما در طراحی میز کار «بسته»، میز کار متصدی شغل به گونه ای قرار می گیرد که مراجع در جلوی او می نشیند.
به مدیران توصیه می شود اگر دوست دارند که مراجعان، کارکنان او را دوستانه تر، قابل اطمینان تر، بی آلایش تر، جالب تر و برونگرا ادارک کنند، از طرح میز کار «باز» استفاده کنند. اما باید توجه داشت که استفاده از طرح میز کار «باز» در صورتی امکان پذیر است که کارکنان در محیط های آرام و خلوت کار می کنند.

 

به مدیران توصیه می شود در کنار استفاده از طرح میز کار «باز» در محل کار افراد، از گل و گیاه و پوستر نیز استفاده کنند تا محیطی راحت تر، پذیراتر و میهمان نوازتر برای مراجعان تداعی کنند.
به مدیران که کارکنان آنها در محیط های شلوغ کار می کنند، توصیه می شود از محیط میز کار «بسته» استفاده کنند ، چرا که وقتی مراجعان کارکنان را در در اتاق کار مستقل و شخصی مشاهده کند که محل کار او تمیز و در قفسه های اتاق کار او نیز پرونده های زیادی دسته بندی شده است، او کارکنان آن سازمان را افرادی منظم، فعال و علاقمند به پیشرفت ادارک خواهد کرد.
● چگونه محیط کار را با توجه به شخصیت خود طراحی کنیم؟
۱) مدیری که «دورنگرا» بوده و می خواهد این پیام را ارسال کند که دوست ندارد، دیگران مخل آسایش او باشند، اتاق کار او شلوغ و آشفته و ترتیب چیدمان میز کار او باید از نوع «بسته» باشد، در مقابل مدیری که «برونگرا و مردم محور» بوده و می خواهد بی آلایشتر باشد و ارتباط های خود را با مرئوسان بهبود بخشد، باید از دفتر کار «باز» استفاده کند.
۲) مدیری که «سلطه گر» و علاقه مند به پیشرفت است، توصیه می شود دکوراسیون اتاق کار خود را با لوازم و مبلمان استاندارد تزئین نماید.
۳) به مدیران «متظاهر » توصیه می شود عکس های مربوط به گردش و تفریح و مسافرت خود را در اتاق کارشان قرار دهند تا بدین وسیله دوران خوش خود را به یاد آورند. ضمنا، در اتاق خود ساعت دیواری داشته باشند تا زمان خروج از محل کار را فراموش نکنند.
0) به مدیران «درونگرا» توصیه می شود در اتاق کار خود گل و گیاه و تابلوی نقاشی قرار دهند تا بدین وسیله کارشان تداعی کننده محل زندگی آنان باشد.
کانال های بازاریابی
فارغ التحصیل این دوره با مدرک کاردانی بعلت اشنایی با فن ریخته گری می توانند در قسمتهای مختلف بخش ریخته گری در کارخانه هایی از قبیل
ماشین سازی تبریز، ماشین ساز ی اراک، تراکتور سازی تبریز، ایران خودرو، مالیبل ، پارس متال ، ذوب آهن اصفهان ، مجتمع تولید فولاد مبارکه ، مجتمع تولید فولاد اهواز ، لوله سازی خوزستان ، پروفیل بیمه سبک ، شوفاژکار ، مس سرچشمه و لوله و ماشین سازی ایران ، قطعات فولادی را سایر موسسات های مشابه مشغول کار می شوند.
بازارهای ریخته گری
شرکت صنایع ریخته گری ایران در سال ۱۳۵۴ در اداره ثبت شرکتها تحت شماره ۲۳۵۶۷ به ثبت رسید و در سال ۱۳۶۶ پروانه بهره برداری خود را از وزارت صنایع سنگین وقت برای ظرفیت ۱۴۵۰۰ تن قطعات چدنی دریافت نمود . فعالیتهای تولیدی شرکت از سال ۱۳۶۶ آغاز گردید و عمده تولیدات شرکت انواع قطعات چدنی خودرو از جمله بلوک سیلندر ، سرسیلندر ، دیسک ، کاسه ترمز ، فلایویل ، مانیفولد اگزوز و قطعات متنوع صنعتی دیگر می باشد . شرکت صنایع ریخته گری ایران علاوه بر بازارهای داخلی محصولات خود را به خارج از کشور نیز صادر می نماید .
ایران خودرو امسال ۱۵ هزار تن قطعات ریخته گری به ارزش تقریبی ۱۲ میلیون دلار به کشورهای اروپایی، آفریقایی و آمریکای لاتین صادر خواهد کرد. علیرضا میرزایی، معاونت صادرات و امور بین الملل گروه صنعتی ایران خودرو ضمن بیان مطلب فوق اظهار داشت: در سال گذشته بیش از ۹ هزار تن قطعات ریخته گری به کشورهای ترکیه، فرانسه، برزیل، ایتالیا و تونس صادر شده است. وی ادامه داد: صادرات قطعات ریخته گری از سال ۱۳۷۸ با صادرات به شرکت والئوی ترکیه به میزان ۱۱۵ تن در سال آغاز شد که این امر روند رو به رشد و صعودی داشته است. این مقام مسوول اظهار داشت: ایران خودرو قادر است سالانه ۱۵ هزار تن قطعات ریخته گری مورد نیاز انواع خودرو را با رعایت همه استانداردها به خارج از کشور صادر کند. وی گفت: ایران خودرو به منظور بازاریابی گسترده محصولات ریخته گری، در نمایشگاه صنعت ریخته گری ۲۰۰۷ Cast New دوسلدورف آلمان شرکت کرد. میرزایی مهم ترین دستاورد این نمایشگاه را مذاکره با قطعه سازان آلمانی، ایتالیایی و فرانسوی عنوان کرد و گفت: با توجه به مذاکرات انجام شده با شرکتهای معتبر اروپایی، انتظار می رود میزان ۶ هزار تن انواع قطعات ریخته گری به حجم سفارشات اضافه شود . معاون صادرات و امور بین الملل گروه صنعتی ایران خودرو اظهار داشت: پتانسیل بسیار بالایی برای صادرات قطعه وجود

دارد و با توجه به امکانات بالقوه کشور درصددیم از منابع خارج از شرکت ایران خودرو برای ارتقای صادرات قطعات ریخته گری استفاده کنیم. ایران خودرو هم اکنون بزرگترین صادر کننده قطعات ریخته گری خودرو در کشور محسوب می شود.
شرکت بازرگانی مهدی(MTC) که بطور اختصار در ایران با نام دوم Mehdi Trading Company معروف است اولین و بزرگترین شرکت بازرگانی و خدماتی فعال در زمینه صادرات و واردات مواد اولیه فروآلیاژی، آلیاژی و انواع مواد اولیه ریخته‌گری و تجهیزات و ماشین آلات وابسته به صنایع فولاد، صنایع ریخته‌گری، متالورژی و صنایع کاشی و سرامیک می‌باشد، این شرکت در سال ۱۳۷۰ هجری شمسی تأسیس و سرمایه اولیه آن توسط سرمایه‌گذاران بخش خصوصی تأمین شده است و در سال ۱۳۸۲ با بهره‌گیری از تجربیات سی ساله مدیران و کارشناسان و مهندسین بخش فولاد و ریخته‌گری کلیه فعالیتهای تجاری (بازرگانی و صنعتی) خود را مدرنیزه نموده و بعنوان نماینده رسمی گروه بین‌المللی صنعتی و بازرگانی MTC در ایران انتخاب و دگرگونی وسیعی در ساختار عملیاتی

خود ایجاد نموده است که این تغییرات قطعاً برای مشتریان داخلی این شرکت در سال ۸۴ و ۸۵ کاملاً ملموس بوده است. هدف این شرکت از ورود به بازارهای تجاری و اقتصادی بین المللی، اجرای طرحهای بزرگ صنعتی و بازرگانی در بخش تولید و تأمین مواد اولیه و محصولات صنایع فولاد و ریخته‌گری در مناطق مرکزی و شمال کشور ایران و بخصوص منطقه صنعتی استان قزوین و استانهای مهم همجوار آن می‌باشد که با هدف حرکت در جهت جهانی سازی بخش تجاری و بازرگانی منطقه همراه با جامعه جهانی و بخصوص کشورهای مسلمان و غیرمسلمان قاره کهن آسیا و اروپا و نهادهای بین‌المللی فعال در آن می‌باشد.

فصل چهارم:
روشهای جاری فروش محصول
نمایشگاه محصولات ریخته گری
سهولت دسترسی مشتری به کالاهای ریخته گری با بازار MCT
موضوعات همایش و نحوه دسترسی به محصولات
اسکان و نحوه تبلیغات در نمایشگاه های محصولا ریخته گری
نوع تبلیغات کالاهاتولیدی و خدماتهای پس از فروش
طرح های توجیهی و امکان سنجی ویژه ریخته گری

روشهای جاری فروش محصولات ( امور بازرگانی)
نحوه طراحی محیط کار ، نمایشگاه ها و فروشگاه ها
سهولت دسترسی مشتری به کالاهای ریخته گری با بازار MCT

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 12700 تومان در 71 صفحه
127,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد