مقاله در مورد لپ تاپ

word قابل ویرایش
58 صفحه
11700 تومان
117,000 ریال – خرید و دانلود

لپ تاپ

مقدمه

لب تاپ:
کامپیوتری کوچک و قابل حمل میباشد که دارای صفحه تصویر مسطح و صفحه کلیدی است که روی هم تا میشوند . ( نمایشگر کریستال مایع ) میباشند. بعضی از مدلها میتوانند با یک ایستگاه جفت شوند و به عنوان یک سیستم رومیزی کامل در دفتر عمل کنند
لب تاپ یکی از انواع متفاوت کامپیوترهای موجود است . این نوع از کامپیوترها دارای قدرت محاسباتی و عملیاتی نظیر کامپیوترهای شخصی می باشند. با توجه به ویژگی های متعدد این نوع از کامپیوترها خصوصا” قابلیت حمل، می توان آنها را در موارد متفاوت و بصورت فرامکانی استفاده کرد
سیر تکاملی کامپیوترهای لب تاپ

اولین مرتبه ایجاد یک کامپیوتر لب تاپ توسط شخصی بنام (alen key)در سال ۱۹۷۰مطرح گردید.در سال ۱۹۷۹اولین کامپیوتر لب تاپ توسط شخصی بنام gridewiliam mo ایجاد شد.کامپیوتر فوق دارای ۳۴۰کیلوبایت حافظه بود در سال ۱۹۸۳توسط gavilan comput یک لب تاپ با مشخصات زیر تولید شد
۱

۶۴ کیلوبایت حافظه ram ( امکان ارتقاء آن تا ۱۲۸ کیلوبایت وجود داشت ) از سیستم عامل اختصاصی شرکت gavhlan استفاده میکرداستفاد می کرد( قابلیت استفاده از ) ms dos نیز وجود داشت .ریزپردازنده ۸۰۸۰ موس و وزن ۴ کیلوگرم و بهمراه چاپگر ۶/۴ کیلوگرم .
کامپیوتر فوق دارای یک فلاپی درایو بود که با سایر فلاپی درایوهای موجود ، سازگار نبود. در سال ۱۹۸۴ ، شرکت “اپل ” مدل Apple II را معرفی کرد. کامپیوتر فوق از لحاظ اندازه نظیر یک کامپیوتر Notebook بود. سیستم فوق دارای یک ریزپردازنده ۶۵ C02 یکصد وبیست و هشت کیلوبایت حافظه ، یک فلاپی درایو ۵٫۲۵ ، دو پورت سریال ، یک پورت موس ، یک کارت مودم و منبع تغذیه خارجی ، بود. وزن کامپیوتربدون در نظر گرفتن مانیتور، ۵ کیلوگرم بود. در کامپیوتر فوق از یک مانیتور نه اینچ تک رنگ و یا یک پانل اختیاری LCD استفاده می شد. . در ادامه و در سال ۱۹۸۶ ، شرکت IBM نمونه محصول خود را در این زمینه عرضه کرد. در سیستم فوق از ریزپردازنده ۸۰۸۰ ، ۲۵۶ کیلوبایت حافظه ، دو عدد فلاپی درایو ۳٫۵ اینچ ، یک LCD پورت های سریال و موازی و یک محل خاص برای یک مودم خارجی ، استفاده می گردید. کامپیوتر فوق بهمراه نرم افزارهای اختصاصی نظیر واژه پرداز ، دفترچه تلفن و … عرضه گردید. وزن سیستم فوق ۵٫۴ کیلوگرم و به قیمت ۳۵۰۰ دلار فروخته می گردید در ادامه شرکت های متعدد اقدام به تولید کامپیوترهای نب تاپ نمودند. امروزه این نوع از کامپیوترها دارای قابلیت ها ی فراوانی بوده که استفاده کنندگان مربوطه را در تمام سطوح راضی می نماید .

نگهداری لب تاپ
بهترین روش برای نگهداری نوت‌بوک مراجعه به سایت شرکت سازنده و یادفترچه‌های راهنمای همراه دستگاه است لین به صورت کلی می‌توان با رعایت نکات زیر کارکرد و عمر دستگاه را افزایش داد و با لذت و اطمینان از این ابزار پیشرفته استفاده کرد.
● باتری: یکی از مهمترین دلایل تهیه نوت‌بوک توسط شما خاصیت قابل حمل بودن و داشتن عمر باتری زیاد است برای اینکه باتری بهترین کارکرد و عمر را داشته باشد بای اولین بار که نوت‌بوک را روشن می‌کنید آن را صد در صد شارژ کرده (بین یک تا سه ساعت)، سپس اجازه دهید، باتری کار کرده تا تخلیه شود به طوریکه حداقل به ۱۰ درصد برسد این کار را ۲ الی ۳ مرتبه تکرار کنید تا کلیه سلول‌ها قابلیت نگهداری شارژ خوب را بدست آورند. چنانچه همیشه از برق برای روشن بودن

دستگاه استفاده می کنید باتری را ۱۰۰ درصد شارژ کرده، آنرا از دستگاه جدا و هفته‌ای ۱ الی ۲ بار آنرا شارژ کنید . هر چه تعداد به برق خوردن باتری کمتر باشد عمر باتری بیشتر خواهد بود.
چنانچه از باتری استفاده می کید اجازه دهید تا به حداقل شارژ ۱۰ درصد برسد ( هنگامی که Low Battery ظاهر گردید) سپس آن را شارژ کید. در ضمن جهت روشن کردن دستگاه همیشه ابتدا آداپتور را به برق سپس آن را به دستگاه متصل کنید. دقت کنید کارکرد باتری بستگی به فرکانس پردازنده – نور LCD و کارکرد درایوهای دستگاه دارد و زمانی که جهت کارکرد باتری ذکر می‌شود برای بهترین شرایط (Standby) بوده و کارکرد واقعی باتری بر اساس آمپر ساعت (mAh) و تعداد سلول‌های آن مشخص می‌شود.
● درایوها: لنز (Optic) درایو‌ها بسیار حساس می‌باشند درایو نوت‌بوک برای خواندن (DVD/CD)‌های اصل طراحی شده‌اند بنابراین اصراری در خواندن هر گونه (DVD/CD) که به صورت غیر استاندارد و روی (DVD/CD) را به صورت پی‌درپی انجام ندهید و حتما فواصل کوتاهی بین آنها قرار دهید. چنانچه از درایو استفاده نمی کنید داخل آن (DVD/CD) قرار ندهید.
● LCD و Keyboard: برای تمیز کردن فقط از مایعات مخصوص ویا یک دستمال بدون پرز کمی مرطوب باشد استفاده کنید سپس آن را با دستمال دیگر خشک کنید. از هیچگونه اسپری (حتی خشک) استفاده نکنید. دقت کنید مایعات و گردو غبار به سرعت موجب خراب شدن Keyboard می‌شود. در صورتیکه مایعی روی دستگاه شما ریخت سریعا آن را خاموش کرده و باتری را جدا کنید، آن را با باد سرد خشک و سریعا به مرکز خدمات مراجعه کنید.
● بازیابی (Recovery): نوت‌بوک‌ها دارای سیستم عامل اصل شرکت مایکروسافت می‌باشند که نشانه آن زیر دستگاه نصب است که همراه درایورهای مربوطه خاص آن دستگاه بر روی آن نصب گردیده و چنانچه به هر علتی از بین بروند نصب آن، بسیار مشکل است. به همین دلیل در دستگاه‌های جدید، در یک قسمت از هارد دستگاه که معمولا ۱۰ درصد ظرفیت آن بوده ( به همین علت مقدار ظرفیت هارد کمتر از مقدار اسمی آن مشاهده می‌گردد) و به طور مخفی می باشد. قسمتی به نام Recovery وجود دارد که کل سییتم عامل، درایورها و برنامه‌های کاربردی در آن

می‌باشد. این برنامه در All Program و Control Panel وجود دارد. جهت تهیه نسخه پشتیبان از آن Recovery را اجرا، سپس گزینه اول که Create Recovery Disk است را باز کنید. چنانچه دستگاه دارای DVD RW بوده با تهیه یک یا دو دی‌وی‌دی ‌خام و چنانچه دارای CD RW بوده و با تهیه حداقل شش سی‌دی خام (تعداد در هر دستگاهی ذکر می‌گردد) به ترتیبی که اعلام می‌شود از Recovery یک نسخه پشتیبان تهیه کنید و آن را در آرشو خود نگاه دارید. این کار باید همان روزهای ابتدای خرید دستگاه انجام گردد. هرگاه به هر علتی ویندوز از بین رفت یا مشکل پیدا کرد می‌توانید از آن استفاده کنید و دقت کنید که هیچگاه هارد را نباید فرمت کرد چون پارتیشن Recovery از بین می‌رود و در ضمن قبل از Recovery دستگاه، از اطلاعات شخصی خود حتما نسخه پشتیان تهیه کنید.

● محافظت در برابر ویروس: لپ‌تاپ‌ها مانند سیستم‌عامل دارای برنامه ضدویروس اصل شرکت‌های Norton یا McAfee می‌باشند، همواره آنها را به روز نگهدارید.
ز نکته: هنگام استفاده از بلندگوی خارجی بهتر است صدا حداکثر تا دو سوم باز گردد. در ضمن روشنایی دستگاه نیز در مواقع عادی تا دو سوم باشد و در آخر هنگام کار کردن هارد، دستگاه را حرکت ندهید.

راهنمای تعمیر و نگهداری لب تاپها

۲

حافظه، هارد دیسک و اسلات های مینی PCL در کامپیوترهای کیفی غالبا از طریق دریچه های باز شو قابل دسترسی هستند و ارتقاء این قطعات بدون باز کردن کل سیستم امکان پذیر است. از همین رو، خیلی از کارهای معمول از قبیل اضافه کردن حافظه، تعویض هارد دیسک، یا افزودن DVD درایو( در بعضی سیستم ها که سینی افزودن درایو دارند) ظرف چند ثانیه انجام می شود. افزودن قطعات دیگری از جمله اینترفیس شبکه، پورت USB 2.0، یا iLink هم می تواند از طریق کارت های PCL صورت بگیرد. مشکل تعویض سایر قطعات در کامپیوترهای کیفی این است که سخت افزار در این حوزه کمتر عمومیت دارد(نسبت به سخت افزار در این حوزه کامپیوترهای رومیزی). البته موارد

 

استثناء هم وجود دارد که شامل حافظه، هارد و کارت های افزودنی موسوم به PC Card می شوند. خرید و استفاده از قطعه ای که دقیقا برای استفاده در سیستم شما ساخته نشده باشد معمولا با ریسک بالایی همراه است.
گاهی اوقات این مشکل ناسازگاری ناشی از سیاست های فنی شرکت ها است . سازندگان لپ تاپ صدها قطعه الکترونیکی را در یک جعبه کوچک جا می دهند، و گاهی اوقات با برداشتن یک قطعه قدیمی، جای کافی برای افزودن قطعه جدید خالی نمی شود. این وضعیت به طور خاص در مورد قطعاتی مصداق پیدا می کند که باید از بیرون قابل دسترسی باشند(مثل فلاپی درایو یا سی دی درایو). صفحه کلید و مانیتور(آسان ترین قسمت های قابل تعویض در کامپیوتر های رومیزی)، آن چنان در ساختار لپ تاپ در هم تنیده شده اند که فقط خود شرکت سازنده می تواند به تعویض آن ها بپردازد. گاهی اوقات ارتقاء قسمت های مختلف لپ تاپ با گزینه هایی که در BIOS سیستم ارائه شده محدود می شود. به عنوان مثال، بسته به تاریخ و اصلاح BIOS ، ممکن است نتوانید

هارد دیسکی با هر ظرفیتی انتخاب کنید، که این موضوع در مورد سیستم های رومیزی هم مصداق دارد. خوشبختانه، بیشتر کامپیوترهای کیفی از BIOS ROM فلشی استفاده می کنند که قابل اصلاح است، مشروط بر آن که شرکت سازنده اصلاحیه BIOS را عرضه کرده باشد. هنگام خرید لپ تاپ، دقت کنید ببینید شرکت سازنده وب سایتی را برای بروزرسانیBIOS یا درایوهای سخت افزاری ممکن است در آینده مانع ازنصب سیستم عامل جدید شود یا حداقل شما را با دردسره

ایی مواجه سازد.
بیشتر اوقات لپ تاپ با ارائه شماره مدل سیستم فروخته می شوند، حتی وقتی شکت های دیگر به عرضه قطعه پرداخته باشند. مثلا اگر کاتالوگ های قطعات PC را برای خرید RAM نگاه کنید، می بینید که عموما مشخصاتی چون سرعت تراشه، تکنولوژی به کار رفته و parity/non-parity در کاتالوگ نوشته شده اند. اما در کاتالوگ های لپ تاپ، معمولا فهرستی از اسامی شرکت های سازنده همراه با مدل های سیستم و میزان ظرفیت هر قطعه حافظه ذکر می شود. البته در بعضی لپ تاپ های مدرن این مشکل با استفاده از استاندارد صنعتی SO-DIMM بر طرف شده است، ولی همیشه استثناء هم وجود دارد. به هر ترتیب، خرید سخت افزاری که با سایر قسمت ها سازگاری داشته باشد، قطعا برای لپ تاپ دشوارتر از دسکتاپ است.

جدول شماره ۱
Motherboard : مدل های غیر استاندارد قابل ارتقا نیستند.
CPU : نصب CPU سریعتر از همان نوع و مدل معمولا امکان پذیر است، اما به خاطر مسائل مربوط به ولتاژ، حرارت، یا BIOS ممکن است محدودیت هایی وجود داشته باشد. افزایش سرعت کلاک هم معمولا زیاد نخواهد بود.
Memory: معمولا فقط یک یا دو اسلات SIMM/DIMM خالی خواهد بود. برای همین هنگام ارتقا مجبورید ماجول های قبلی را بردارید.
Vide adaptor/chipset: در مادربوردهای غیرقابل ارتقا، ویدئو به صورت مجتمع عرضه می شود.
Video display: مدل های غیر استاندارد و اتصالات جدا نشدنی مانع از ارتقا می شوند. معمولا می توان یک نمایشگر اکسترنال را به سیستم متصل نمود.
Keybord/pointing device: مدل های غیر استاندارد و اتصالات جدانشدنی مانع ازارتقا می شوند. معمولا می توان یک صفحه کلید اکسترنال را به سیستم متصل نمود.
Hard disk :سیستم های قدیمی تر ممکن است هاردهای بالاتر از ۸٫۴ گیگا بایت را نشناسند. بسیاری از سیستم ها فقط هاردهای بالاتر ۹٫۵ یا ۱۲٫۵ میلی متری را می پذیرند. برای نصب معمولا به سینی یا قفسه درایو احتیاج است.
Removable – media drive: این قطعات از طریق محفظه های ماجولار(فلاپی یا CD/DVD) به صورت درونی قابل نصب هستند. می توانید از cd_rw/dvd+rw یا USB اکسترنال یا Ilink نیز استفاده کنید.
USB, IEEE, 1394(FireWire/i.LINK),serial (RS-232),parallel(IEEE1284),SCSI): این قطعات را از طریق PCCard یا cardBus نصب کنید.
۱۰/۱۰۰/۱۰۰۰Mbps Ethernet LAN: این قطعات را از طریق PCCard یا cardBus نصب کنید.
Wireless 802 .11a/b/g Mini- PCI (Wi-Fi),Bluetooth(internal)cards,Modem Daughter Cards (MDCs)
این قطعات را از طریق PC Card یا cardBus نصب کنید. کارت های اینترنال ممکن است به آنتن از پیش نصب شده احتیاج داشته باشد.
سیستم باز شده
به طور کلی پیچ های یک کامپیوتر کیفی خیلی بیشتر از کامپیوتر رومیزی است و شکل و اندازه آنها هم متفاوت است. پیچ ها معمولا زیر بر چسب ها یا درپوش ها پنهان هستند . جعبه ل

پ تاپ غالبا از دو قسمت پلاستیکی تشکیل شده که داخل همدیگر قفل شده اند، اما با مهارت و حوصله می توان آن ها را طوری از هم جدا کرد که آسیب نبینند. برخلاف کامپیوترهای رومیزی که اصولا درون شان شبیه یکدیگر است، کامپیوترهای رومیزی از نظر داخلی خیلی با هم متفاوت هستند و نه تنها محصولات شرکت های مختلف، بلکه حتی مدل های مختلف یک محصول با هم فرق دارند. به همین دلیل، برای باز کردن لپ تاپ، بهتر است مستندات همان دستگاه را از شرکت سازنده اش داشته باشید .
من معمولا برای یافتن مستندات و قطعات اضافی یک سیستم سعی می کنم مستقیما به سراغ سایت سازنده بروم. همین امر یک راز جالبی را در دنیای لپ تاپ برای من افشاء کرده که کمتر

راجع به آن صحبت می شود و آن این است که اکثر لپ تاپ های با مارک معروف که خیلی ها می شناسند، در اصل توسط تعدادی شرکت تایوانی ساخته می شوند، شرکت هایی چون Quanta نشانی(www.quantaw.com)، یا Compal نشانی(www.compal.com)، یا Acer نشانی(global.acer.com) و غیره. این شرکت ها سیستم ها را به اسم خودشان نمی فروشند، بلکه طراحی و ساخت لپ تاپ ها را برای شرکت های دیگر انجام می دهند. کوانتا و کامپال دو شرکت برتر سازنده لپ
شرکت کوانتا برای دل،HP، کامپک،eMachine، Best Buy و اپل لپ تاپ می سازد. البته Dell از دو شرکت Compal و Acer هم لپ تاپ می خرد(خودش را به یک تامین کننده محدود نکرده است). به همین دلیل است که می بینید این همه لپ تاپ با مارک های مختلف هم شبیه به یکدیگر هستند، زیرا عملا تمام آن ها را دو شرکت Quanta و Compal می سازند. یکی از معایب اتخاذ چنین سیاستی این است که بعضی شرکت ها نمی توانند یا برایشان دشوار است که از سیستم هایی که می فروشند حمایت کامل به عمل آورند. زیرا سازنده اصلی آن ها نیستند و به قطعات دسترسی مستقیم ندارند . اگر بتوانید سازنده اصلی لپ تاپ های خود را پیدا کنید و به سراغ سایت آن بروید، اطلاعات دقیق تری درباره سیستم خود به دست خواهید آورد و می توانید درایوهای جدید را به روز رسانی BIOS را مستقیما از همان شرکت بگیرید. اما اگر نتوانید سازنده اصلی سیستم خود را پیدا کنید و شرکت فروشنده هم پشتیبانی نداشته باشد، آن وقت در تعمیر و یاقتن قطعات یدکی لپ تاپ خود دچار مشکل خواهید شد. وقتی یک سیستم کامپیوتر کیفی را باز می کنید، باید تنظیمات و پیکر بندی هر قطعه را ثبت کنید، مخصوصا وضعیت جامپرها و سوئیچ ها، جهت کابل های مختلف معمولی روبانی محل سیم ارت،‌ محل آنتن های WiFi، و حتی جای بورد آداپتور. تمام این موارد را در یک جا یاداشت کنید تا موقع سوار کردن مجدد در سیستم، بتوانید هر چیزی را به حالت اول برگردانید حتی اگر بتوانید قبل از برداشتن هر قطعه، از نزدیک عکس دیجیتال بگیرید، خیلی بهتر است.
جهت کابل ها و قطعه ای که به آن متصل بوده است خیلی مهم هستند. کاپل ها در لپ تاپ معمولا در یک سر، سیمی با رنگ های قرمز، سبز، آبی یا سیاه دارند که پین شماره یک را مشخص می کند. روی کانکتور هم معمولا علامت(مثلا یک مثلث) یا حتی شماره ۱ گذاشته اند. روی

قطعاتی که این کابل ها را به آن ها وصل کنید نیز به طریقی جای پین یک مشخص شده است . غالبا یک نقطه یا عدد ۱ یا علامتی دیگر در کنار پین شماره یک کانکتور دیده می شود. با این که جهت و محل کابل ها ظاهرا ساده به نظر می رسد، اما کمتر دیده شده که کسی در اولین تجربه اشتباه نکند. خوشبختانه، سر و ته زدن کابل های روبانی(اما نه کابل برق) تقریبا برای هیچ یک از قطعات مشکل خرابی ایجاد نمی کند. ولی اگر باتری CMOS را برعکس جا بزنید، احتمال دارد تراشه آن را خراب کنید،و چون چیپ هم معمولا به مادر بورد را تعویض کنید. اگر چه کامپیوترهای کیفی به اندازه کامپیوتر های رومیزی استاندارد شده و قاعده مند نیستند، اما به نظر می رسد در لپ تاپ های جدید خیلی چیزها مشترک هستند. باز کردن، تعمیر و ارتقا دادن لپ تاپ ظا

هرا کار دشواری است، اما چیزی نیست که با کمی دقت و تجربه فنی نتوانید از عهده آن برآیید.
چند نکته
۱- عوامل یا قطعات نامرتبط به مشکل را در نظر نگیرید.
۲- هر دفعه، فقط یکی از قطعات را جابه جا یا تعویض کنید.
۳- بعد از هر تغییر، سیستم را تست کنید.
۴- هر مرحله و اقدامی که انجام می دهید را یادداشت کنید.
۵- به سادگی تسلیم نشوید. هر مشکلی راه حلی دارد.
۶- اگر به بن بست رسیدید، کمی استراحت کنیدو به سراغ مشکل بعدی بروید.
۷- هر چیز بدیهی و ساده ای را هم چک کنید.
۸- یادتان باشد که باتری و آداپتور برق، بیشتر از بقیه قطعات آسیب پذیر هستند. همیشه یک آداپتور یدکی برای تست سیستم داشته باشید. اگر سیستم بدون باتری کارکرد و با گذاشتن باتری لز کار افتاد، پس اشکال از باتری است.
۹- کابل ها و اتصالات هم زیاد خراب می شوند. از هر کدام یک یدکی داشته باشید.
۱۰- حتما از یک کارشناس کمک یا راهنمایی بگیرید. شاید با زحمت و تلاش بسیار بتوانید هر مشکلی را در یک کامپیوتر رومیزی حل بکنید، ولی کامپیوترهای کیفی گاهی اوقات بدون تماس با شرکت سازنده یا فروشنده و کمک گرفتن از یک کارشناس تامین نمی شود.

در زیر به رسمی ترین مدل تقسیم بندی لپتاپ ها میپردازیم .
 نوت بوک های جایگزین سیستم های رومیزی ( Desktop Replacement

)

۳

این نوت بوک ها در میان سایر کامپیوتر های کیفی بیشترین سنگینی را دارند چیزی بین ۳ تا ۵ کیلو گرم . امروزه مصرف کنندگان عادی استقبال خوبی از این نوع کامپیوتر ها میکنند . نوتبوک ها ی جایگزین PC را میتوان در دو دسته طبقه بندی کرد.

 

«« پیشرفت۲ه (Advanced) »» و «« به قیمت (Mid Range ) »» .
نوت بوک های پیشرفته جایگزین PC ، عموما قیمتی بین ۱۵۰۰ تا ۳۰۰۰ دلار دارند . و وجه تمایز این نوع کامپیوتر های کیفی با نوع به قیمت در قطعاتی هست که در آنها به کار رفته است ، مثلا پردازنده سریع تا ۳ گیگاهرتز یا کارت گرافیک خوب و جداگانه با حافظه تا ۲۵۶ مگابایت نمایشگر های این نوع نوت بوک ها ۱۵ تا ۱۷ اینچی و عمدتا WIDE ( عریض ) هستن . این سیستم برای کارهای چند رسانه ای ها عالی هستن . و برخی از آنها خروجی تلویزیونی هم دارند اگر بازی ، عکاسی یا ویدئو پردازی فعالیت اصلی شما را تشکیل میدهد ( و قبلیت حمل بودن آن برای شما اولویت محسوب نمیشود . ) نوت بوکهای جایگزین PC به دردتان میخورد اگر فکر میکنید که ۳۰۰۰ دلار زیاد است و کارهایی در حد ویرایش عکس گشت زنی در وب E-mail و این قبیل کارها انجام میدهید به فکر خرید نوتبوکهای «« به قیمت»» باشید . این سیستم ها چیزی بین ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار قیمت دارند و قطعات سطح پایین تری در انها به کار رفته است قالبا قطعاتی که سال گذشته جزء اولین بوده اند . برای کاربران خانگی و دانشجویان کم درآمد و افرادی که بخواهند در کنار PC خود یک نوت بوک داشته باشند این سیستم ها مناسب است . به شرطی که قابل حمل بودن زیاد مد نظرتان نباشد .
نوت بوک های راهی
این کامپیوتر ها به درد تاجران (business) و کاربرانی میخورد که زیاد سفر میکنند وزن این دستگاه ها بین دو تا سه کیلو گرم و نمایشگر آنها ۱۴ تا ۱۵ اینچی و قیمت انها بین ۱۲۰۰ تا ۲۵۰۰ دلار است .
نوت بوک های«« راهی »» که مخصوص سفر های تجاری ساخته شده اند قدرت و قابل و حمل بودن را با هم دارند تقریبا تمام این دستگاه ها پردازنده های کم مصرف مثل ( Centrino – Sonamo – Dothan ) ( بعدا به به طور مفصل به مبحث پردازنده لپتاپ ها میپردازیم )‌ مجهز هستن و متوسط عمر باتری آنها بین ۵ ساعت یا بیشتر میرسد قابلیت اتصال بیسیم هم از مسائل بسیار مهم است قابلیت اتصالات ۸۰۲٫۱۱ b تقریبا در همه آنها وجود دارد استفاده از استاندارد g802.11 هم رو به افزایش است . بسیاری از مصرف کنندگان به خاطر تلفیق کارایی و قابلیت حمل این نوت بوک ها و همچنین عمر طولانی باتری از این سیستن ها استقبال میکنند نوت بوک های راهی در کم ترین قیمت موجودشان که به معنی بیشترین وزن نیز هست مخصوصا بر

ای دانشجویان مناسب هستن . ولی از لحاظ قیمت باز هم کمی گران تر از سری ( Desktop Replacement ) هستند.

نوت بوک های فوق قبل حمل ( Prtable -Thin & Light ) (Ultra-Portable )

۴

زیباترین و باریک ترین نوت بوک های بازار که وزنی در حد یک تا دو کیلوگرم دارند در این دسته قرار میگیریند قیمت این نوتبوک ها بین ۱۵۰۰ تا ۲۸۰۰ دلار است و اساسان به درد مدیرانی میخورد که دائم در سفر هستن و بیشتر از ساخت محتوا به گشت زد در اینترنت ارسال و دریافت E-mail و مطالعه اسناد می پردازند .
با پیشرفته تر شدن فناوری به لحاظ مصرف کمتر در عین سرعت بیشتر و فناوری هارد دیسک به لحاظ ابعاد کوچکتر و ظرفیت بیشتر اکثر کاربران تجاری به این نوع لپتاپ ها روی آورده اند تا بتوانند امور خود را در راه انجام بدهند . این دستگاه ها معمولا نمایشگر ۱۲ اینچی دارند و گرچه صفحه کلید برخی از آنها کوچیکتر از حد استاندارد است اما میتوان مدل هایی را یافت که صفحه کلید کامل را داشته باشند .

— مینی نوت بوک ( Tablet)

۵

این نوع کامپیوترهای کیفی و کامپیوترهای موسوم به Tablet
کمترین سهم را در بازار دارند مینی نوت بوک بیشتر در اروپا و آسیا طرف دار دارند وزن انها در حدود یک کیلو گرم ، نمایشگر انها ۱۰ اینچی و صفحه کلید آنها کوچک است بهترین استفاده ای که میتوان از این سیستم برد E-mail در حد کم است خواندن اسناد و انجام امور و .

۶

کامپیوتر های
Tablet دو نوع هستند ، « چرخیدنی» و « تخت» .

۷

مدل های چرخیدنی در ظاهر شبیه به نوت بوکهای راهی هستند . اما نمایشگر آنها با چرخش حول یک محور و خوابیدن روی بدنه دستگاه شبیه به Tablet های تخت میشود که با استفاده از قلم دیجیتالی میتوان روی آنها نوشت این در حالی است که Tablet های تخت بیشتر در اماکنی چون بیمارستان ها و مراکز دولتی مصرف دارند این کامپیوتر ها صرفا یک نمایشگر و یک CPU هستند که صفحه کلید به صورت جدا به آن قابل وصل است .
تا اینجا فکر میکنم تونسته باشید مدل دلخواه خودتون رو انتخاب کنید .
مقالات در مورد لپ تاپ

کامپیوتر Laptop کامپیوتری کوچک و قابل حمل میباشد که دارای صفحه تصویر مسطح و صفحه کلیدی است که روی هم تا میشوند . کامپیوتر های Laptop که با باتری کار میکنند اغلب دارای یک صفحه تصویر LCD ( نمایشگر کریستال مایع ) میباشند. بعضی از مدلها میتوانند با یک ایستگاه جفت شوند و به عنوان یک سیستم رومیزی کامل در دفتر عمل کنند. در بعضی از کامپیوتر های Laptop مجموعه ای از برنامه های کاربردی تجاری در ROM تعبیه شده است.
Laptop یکی از انواع متفاوت کامپیوترهای موجود است . این نوع از کامپیوترها دارای قدرت محاسباتی و عملیاتی نظیر کامپیوترهای شخصی می باشند. با توجه به ویژگی های متعدد این نوع از کامپیوترها خصوصا” قابلیت حمل، می توان آنها را در موارد متفاوت و بصورت فرامکانی استفاده کرد .

سازندگان :

شرکتهای چند ملیتی با محوریت امریکا و ژاپن در ساخت انواع لب تاپ ها پیشگا م اند و قسمت اعظم این بازار را در اختیار خود دارند . از این جمله می توان به شرکتهای ( ایل )،‌(کا میک) ،‌( دل)،اچ پی )،(آی بی ام ) ، (سونی)،(توشیبا)، اشاره کرد . بااین حال ، برخی شرکتهای آسیایی نیز در این حوزه وارد شده است و هرچند محصولات آنها هنوز به کیفیت محصولات شرکتهای مشهور نرسیده است اما حضور آنها هر روز پررنگ تر می شود که از این میان نیز می توان به ( ال جی ) و ( سا مسونگ ) و ( مگزونت) اشاره کرد . در این میان ، نکته آن است که عموما” هر لب تاپ از

رایانه شخصی همسان کیفیت بهتری دارد ؛ زیرا هر لب تاپ به طور کامل در شرکت سازنده با لوازم اصلی ساخته و نرم افزارهای اصلی نیز روی آن نصب می شود ؛ اما در مورد رایانه های شخصی – بخصوص در کشورهای جهان سوم این گونه نیست . قاعدتا ، توجه به پیشرفتگی و پیچیدگی ساخت لب تاپ ، نمی توان از کشوری چون ایران انتظار داشت که در صف سازندگان قرار داشته باشد ؛ اما بتازگی در زمینه مونتاژ برخی لب تاپ های ارزان قیمت اقداماتی در کشور صورت گرفته است.

لب تاپ ها آینده چگونه خواهند بود ؟

آنچه مسلم است لب تاپ های آینده مانند دیگر اقسام رایانه بیشتر به سمت سرعت ریزپردازنده و ظرفیت ( حا فظه موقت ) خواهد رفت . همچنین ، ممکن است حافظه های جانبی فعلی ( مثل فلاپی وCD و DVD ) جای خود را به حافظه هایی از جنس نیمه هادی ها مانند فلش مموری های ( Flash Memory ) فعلی بد هند که هم سبکتر است و هم کم حجم تر فناوری دیگری که امروزه کم و بیش مورد استفاده قرار می گیرد انتقال دیتا به صورت بی سیم است که مطمئنأ در آینده پیشرفته تر و متعارف تر خواهد شد ؛ و دست آخر به لحاظ شکل ظاهری نیز به نظر می رسد که طراحی رایانه های هموراه به سمتی برود که مانند ساعت مچی کوچکی روی مچ دست کاربر بسته شود ، یا مانند گوشی تلفن همواره داخل کیف کمری کوچکی قرار گیرد .

لب تاپ بهتر است یا رایانه معمولی ؟
به طور کلی ، لب ت‍اپ دو مزیت مهم دارد
ویژگی حمل شد ؛ و دیگری کار کردن با باتری که سا مانه های PC اگر از این دو مزیت صرف نظر کنیم و بخواهیم لب تاپ و PC را با هم مقایسه کنیم ، می توان گفت که هیچ فرقی بین توانایی این دو نوع سا مانه نیست ؛ با این همه ، گفتنی است که سا مانه های PC امکان بیشتری برای ارتق

 

ا دارد ، اما در لب تاپ ها معمولا فقط می توان هارد و رم و درایور لوح فشرده را ارتقا داد و همچنین غالبا قیمت لب تاپ از مشابه آن در سامانه های PC گرانتر است ؛ هر چند این اختلاف قیمت به سبب متداولتر شدن استفاده از لب تاپ روز بروز کمتر می شود ، به طور کلی که این اختلاف از ۲۰۰% در اوایل دهه بیست به ۲۰% در این روزها رسیده است.

تفاوت لب تاپ با نوت بوک چیست

در واقع ، لب تاپ و نوت بوک دو نام متفاوت برای دستاوردی واحد است . به این توضیح که لغت لب تاپ پیشینه بیشتری دارد و اولین نسلهای رایانه پرتابل – که بسیار حجیمتر و سنگینتر از نمونه های امروزی آن بودند ( وزن حدود ۱۸ کیلوگرم ، صفحه تصویر ۹ اینچ هارد آنها ۲۰مگابایت ) – با نام لب تاپ به بازار عرضه شد . حال آنکه لغت نوت بوک بعد ها که اندازه رایانه های پر تابل به اندازه امروزی آن نزدیکتر شد ( یعنی در حدود ۲۰*۲۵ سانتیمتر ، ابعاد تقریبی د فتر چه یادداشت ) مورد استفاده عموم قرار گرفت . با این حال ، در سالهای اخیر به سبب پیشرفت آشکار در کاراییهای رایانه های پرتابل و توجیه نکردن این همه کارایی با لغت نوت بوک بار دیگر لغت لب تاپ با استقبال عمومی مواجعه گردیده است .
سوالی که غالبا توسط کاربران پرسیده می شود این است که:”کدام شرکت لپ تاپ های بهتری می سازد؟” و یا:”کدام لپ تاپ بهتر است؟”صرفنظر از کلی بودن و نادرست بودن سوال مربوط باید دقت کنید که هر برند یا سازنده لپ تاپ بر مبنای سیاست های خود که بر اساس تجربه پیشین از نحوه برخورد خریدار و میزان آگاهی و ادراک او و همچنین نیازمندی واقعی کاربر به لپ تاپ در کنار عواملی چون سیاست های بازار و تغییرات تکنولوژیکی بویژه سخت افزاری و نیم نگاهی به سیاست های رقبا و کشش بازار و نیازمندی های متفاوت بازارهای دنیا از آمریکای شمالی تا خاور میانه و شمال آفریقا و همچنین میزان درخواست احتمالی خریداران بالقوه و نحوه بازار یابی و تقویت نمایندگی های فروش و مسائلی از این دست عمل می نماید تا نبض بازار را از کف ندهدو در این بین با تمامی موارد پیدا و پنها یاد شده اگر برندی بتواند بر مبنای سلایق مشتریان و بویژه وفاداران خود عمل نماید و تعادلی بین تمامی موارد فوق ایجاد نماید می تواند به رشد تدریجی و آهسته ولی پیوسته فروش خود امیدوار بوده باشد مشروط به اینکه خدمات پس از فروش مناسبی نیز در

کنار ارائه وسایل لازم و یکی و یا وسائل جانبی لپ تاپ نیز ارائه نماید.پس می بینید که از دید یک مشتری چقدر نگاه به مطلب فوق متفاوت از نظر نگاه سازنده است.در این بین سیاست های حاکم بر هر برند سازنده لپ تاپ که ناشی از تمامی عوامل فوق و بویژه سهامداران آن شرکت و یا برند نیز می باشد نیز بر اهمیت موضوع می افزاید.تصور کنید که تنها یک اشتباه کوچک در محاسبات متغیر فوق چقدر در میزان فروش و ارائه خدمات یک برند و سهام آن در بازار اثر می گذارد.اینجاست که می بینید در نهایت این مشتری است که مجبور به انتخاب از بین سیاست های کلی هر سازنده خواهد بود و این مطلب بیشتر توسط علاقمندان وفادار به همان برند مفروض بخوبی نمود بیشتری خواهد داشت.گو اینکه راضی نگاه داشتن آنان نیز کاری بس مشکل خواهد بود.و البته قبول کنید که همین علاقمندان وفادار بهترین مبلغان همان برند هستند.البته بحث متعصبین یک برند خاص مد نظر این مقال نبوده و نیست.بسیار فرق است بین یک فرد متعصب که بدون دلیل و برهان تنها با استناد به گفته های این و آن به ذکر نامیک برند کفایت می کند و علاقمندی که بعنوان یک کاربر حرفه ای تمامی ضعف های احتمالی و کاستی های ناشی از سیاست های نابجا و یا ناخواسته یک برند تولید کننده لپ تاپ را می پذیرد و ضمن پرهیز مبالغه گویی سعی در انتخاب مناسب تری نسبت به موارد قبل خود خواهد داشت.ضمن ایکه هر برندی همشه موفق نیت و تمامی مواردی که در بالا ذکر آن رفت می توانند در پروسه رشد و نمو کیفی یک برند وقفه کوتاه و یا میان مدت ایجاد نمایند.
از نظر نگارنده لپ تاپی مناسب ترین خواهد بود که در قبال نیازمندی کاربر کارایی مناسب تری را به نسبت قیمت تمام شده ارائه نماید.ضمن اینکه کیفیت قطعات اصلی سخت افزاری لپ تاپ مهم تر از تزئینات دیگر آن است.
عمده تولید کنندگان لپ تاپ (منظور از عمده سازندگانی هستند که در طی یکی دو سال گذشته چند مدل ارائه داده اند)عبارتند از:

 

لپ تاپ های ACER

به نسبت کارایی و قیمت تمام شده لپ تاپ های بسیار مناسبی تولید می کند.بخصوص سری فراری برای گیمر ها و سری تراول میت و اسپایر برای کاربران حرفه ای.البته دقت کنید که در بین سه دسته بندی یاد شده تنها چند لپ تاپ مناسب دیده می شود.پیشگامی در ارائه تکنولوژی روز در لپ تاپ و همچنین کیفیت مطلوب تولید می رود که این برند را در بین رقبای مشابه به جایگاهی در خور ارتقا دهد. ولیکن این شرکت جهت ارایه قیمت پایین به سراغ استفاده از باطری های کم عمر نموده که زیاد جالب نمی نمایاند.

لپ تاپ های APPLE

سازنده لپ تاپ های خوش دست و سازگار با هر تیپ سلیقه و کاربری و با کارایی متوسط مورد علاقه کاربرانی است که برای بار اول اقدام به خرید لپ تاپ می نمایند.قیمت بالای آن و سازگاری نرم افزاری صرف با سیستم عامل مک از جمله نکات بارز در هنگام در نظر داشتن این برند خواهد بود
لپ تاپ های ASUS

سازنده مادر بورد های حرفه ای و با کیفیت که چندی است در ارائه لپ تاپ نیز فعال می باشد.لپ تاپ های قدرتمند و سبک و با کارایی متوسط به بالا از خصوصیات برجسته آن است.(در بین دسته بندی های متداول لپ تاپ های هر برند)قیمت بالای آن و کیفیت مطلوب مانیتور این برند بیشتر مورد علاقه کاربرانی است که می خواهند لپ تاپ جدیدی را تجربه کنند که چیزی متفاوت

 

از سایرین بوده باشد . ولیکن به دلیل قرار گرفنتن این مارک در جرگه مارکهای آسیای جنوب شرقی از کنترل کیفی کلیه مارک های امریکایی به دور می باشد

لپ تاپ های DELL
متنوع ترین مدلهای لپ تاپ از کم کارا ترین تا لپ تاپ های مخصوص گیمرها را تولید می کند.به نسبت کارایی از کمترین هزینه های ممکن بهره می گیرد تا مقام اول در بازار یابی را از آن خود سازد.البته این نکته را نیز باید گفت که امروزه از قیمت های متناسب سابق در مدل های جدید خبری نیست و بتدریج شاهد افزایش قیمت مدلهای جدید به نسبت سابق هستیم

لپ تاپ های FUJITSU
لپ تاپ های قدرتمند و قابل اعتماد و مقاوم و سبکی تولید می کند که از کیفیت مطلوب تصویری نیز برخوردار است.البته این موارد شامل تمامی تولیدات این برند نمی شود و بایستی در انتخاب مدل های متنوع این تولید کننده دقت نمود

لپ تاپ های GATEWAY
جزو یکی از قابل احترام ترین برندهای موجود محسوب می شده که تقریبا تمامی قطعات آن نیز در آمریکا تولید و ساخته می شد.هم اینک این برند پس از ادغام با “ای ماشینزاز نظر خط تولیدی به مالزی منتقل شده که از حداقل خدمات پس از فروش و گارانتی برخوردار است.از نظر قیمت به نسبت کارایی از مقبولیت نسبی برخوردار بوده و بیشتر برای گیمرهای غیر حرفه ای و کسانی که انتظار چندانی از لپ تاپ های خود ندارند مناسب می باشد.گارانتی ۹۰ روزه این لپ تاپ ها از مقبولیت آنها می کاهد.

لپ تاپ های HP/COMPAQ

پس از ادغام این دو شرکت و تولید لپ تاپ های جدید کماکان سری های تولیدی مجزا مقبولیت بیشتری نزد کاربران دارد تا مدلهای ترکیبیلپ تاپ های کامپک از رنگ نقره ای بهره گرفته که در مقابل رنگ تیره سیاه اچ پی مشخص و بارز می باشد.همچنین قیمت تمام شده کامپک بتنهایی کمی کمتر از نمونه مشابه اچ پی خواهد بود
از قدرت و قیمت مناسبی بهره می برد و همین امر آن را به دومین فروشنده جهانی لپ تاپ بدل ساخته است.ضمن اینکه برند فوق الذکر تقریبا مادام العمر کارایی خود را حفظ می کند مگر اینکه یکی از قطعات اصلی سخت افزاری آن دچار مرگ مغزی غیر قابل برگشت شود!!پشتیبانی مناسب آن و خدمات پس از فروش مطلوب آن سبب شده که از محبوبیت زیادی در سطح جهان برخوردار باشد.
سری هایی که به صورت مشترک تولید می گردد همان سری های اولیه compaq به نام Evo میباشند که مورد قبول تمامی صنایع دنیا می باشد HP این مدل را کم کم دارد به نام خود تمام می کند

لپ تاپ های HIGHGRADE
یک شرکت مستقل به عنوان تولید کننده لپ تاپ که هنوز در ابتدای بازار یابی خود درمورد فروش محصولات خود می باشد.کارایی متوسط لپ تاپ های تولیدی که اخیرا به تنوع مدلهای آن افزوده شده و قیمت بالای آن به همراه چگونگی ارائه خدمات پس از فروش و نبود اطلاع رسانی گسترده توسط این شرکت بویژه در مورد کیفیت قطعات ساخت لپ تاپ های آن و همچنین نوبد یک شاخص بارز در لپ تاپ های آن می رود تا تردیدی جدی در کاربری که به مدلهای آن نظر می افکند بوجود آورد.گذر زمان نشان خواهد داد که این شرکت چقدر در عرصه رسیدن به اهداف از پیش تعیین شده خود موفق عمل خواهد کرد

 

لپ تاپ های IBM
از طلوع تولید لپ تاپ همواره این برند فعالیت نموده و از تجارب ارزشمندی در این باره بهره مند است.این برند بخوبی می دانست که چگونه باید یک رایانه لپ تاپ تولید کرد.قیمت بالای آن در کنار خوش دستی و کیفیت بالای قطعات آن ضامن

بقای آن نبود چراکه هم اینک این برند به شرکت چینی لنوو فروخته شده(بخش تولید لپ تاپ)و باید دید که آیا این شرکت چینی در حد و مرز انتظارات علاقمندان این برند قدیمی و صاحب نام مدلهای قابل قبولی ارائه خواهد کرد یا خیر

لپ تاپ های PANASONIC
تاف بوک های این برند از قدرت کار در محیط های نامناسب از نظر اقلیمی برخوردار هستند.ضمن اینکه از قیمت نسبتا بالایی نیز برخوردار هستند ولی کیفیت مناسب کار با این لپ تاپ ها بویژه برای افرادی که در چنین شرایطی نیازمند رایانه ای هستند

که انتظارات آنها را بخوبی برآورد نماید گزینه مناسبی محسوب می شود

لپ تاپ های SAGER
در زمینه تخصصی ارائه لپ تاپ های مخصوص گیمرها فعاالیت می نماید و به نسبت سایرین در این زمینه کاری یک سرو گردن جلوتر عمل می کند بخصوص اینکه همیشه سعی در استفاده از تکنولوژی روز سخت افزاری به نسبت قیمت تمام شده نموده و از این نظر از سایر رقبای مشابه پیش است.
لپ تاپ های SONY
تخصص اصلی سونی در زمینه لپ تاپ در ارائه سبک ترین ها و زیبا ترین ها و باکیفیت ترین ها و صد البته گرانبها ترین ها می باشد.
کیفیت مانیتور این برند که از تخصص های اصلی سونی در خلق تصویر سود می جوید به همراه زیبایی ظاهری آن سبب شده که گاه قیمت بالای آن در نزد کاربران توجیه شود.بیشترین مدلهای باکیفیت این برند متعلق به دسته اولترا پرتابل است که از کیفیت قطعات داخلی بسیار مطلوبی برخوردار است و در این رده صاحب نام است.

لپ تاپ های TOSHIBA
با ارائه سری ستلایت در زمان خود از پیشگامان ارائه

 

کیفیت مطلوب در لپ تاپ مطرح گردید.در حال حاضر نیز کمی از کیفیت قطعات داخلی بویژه سخت افزاری این برند کاسته شده که بدلیل توجیه هزینه های شرکت توشیبا می باشد.بهمین دلیل هم اینک بیشتر قطعات بصورت متصل و نه با قابلیت منفصل شدن(جدا سازی)ارائه می شوند که هم این مورد نه تنها از کیفیت آن کاسته بلکه از محبوبیت آن نیز بویژه در نزد علاقمندان می کاهد.البته ظاهرا دوباره این برند قصد دارد تا دریک خانه تکانی مجدد در تولید لپ تاپ به محبوبیت سابق خود باز گردد.حال باید صبر کرد و دید که آیا چنین امری ممکن خواهد بود یا خیر.

مقایسه کارت های گرافیکی در لپ تاپ

یکی دیگر از سوالات متداول در ین کاربران این است که چه کارت گرافیکی مطلوب نظر باید باشد و چگونه می توان کارت های گرافیکی متداول در لپ تاپ ها را با هم مقایسه نموددر اینجا لیستی مشاهده می کنیم که کمی پرده از راز آن برون کشیده است
Intel Extreme -> VIA/S3G Unichrome -> SiS Mirage -> Intel Extreme 2 -> SiS Mirage 2 -> Intel GMA 900/915 -> ATI Mobility RADEON 9000/9100 -> nVidia GeForceFX Go5200 -> MR9200 -> GFFX Go5400 -> MR x200M -> GFFX Go5500-> GFFX Go5600 -> GF Go6200 -> MR x300 -> MR9600 -> GFFX Go5700 -> MR9700 -> MR x600 -> GFFX Go5900 -> MR x700 -> MR9800 -> GF Go6600 -> MR x800 ->GF Go6800 -> MR x800XT -> GF Go6800 Ultra

نکات برجسته در این بین عبارتتد از:
برای کار با کورل و فتو شاپ در محیط دو بعدی حداقل میزان برخورداری از رم کارت گرافیکی ۶۴ پیشنهاد می شودبرای کار در محط های سه بعدی نظیر انیمیشن و رندر نمودن حداقل ۱۲۸ پیشنهاد می شودبرای گیمر های حرفه ای حداقل میزان ۲۵۶ پیشنهاد می شود.
integrated cards stand no chance against real graphics chips
this list is based on the various 3DMark scores

نکاتی در باب پردازنده های لپ تاپ

چگونه می خواهید پردازنده مطلوب خود را در لپ تاپی که در نظر دارید خریداری نمایید مشخص سازید.این سوال برای بسیاری از کاربران کمی گیج کننده ولی مهم است بنحوی که انتخاب یک پردازنده مطلوب گاه نیمی از کار انتخاب را برای برخی کاربران شامل می شود.تصمیم گیری در این رابطه به میزان هزینه ای که می خواهید اعمال کنید و میزان استفاده تخصصی شما برحسب نیازتان از لپ تاپ بر می گردد.در اینجا سعی بر آن است که یه رفرانس معتبر و کوتاه ولی کافی آورده شود.
Intels
Celeron-M
شبیه تری معماری ساخت به پنتیوم-ام را داراست و البته با کمترین

میزان سرعت کلاک و کش و باس نسبت به همان مدل.کاهش عملکرد سریع اجرای فرامین توسط این پردازنده سبب کوتاهی عمر باطری لپ تاپ می گردد.در صورتیکه برای بازی از لپ تاپ خود استفاده نمی کنید و بشدت از نظر بودجه در مضیقه هستید خرید چنین مدل در لپ تاپ پیشنهاد می شود.
Pentium 4HT
یک پردازنده دسکتاپ در لپ تاپ….با گرمای زیادی که تولید می کند و برقی که می نوشد عملا چیزی بنام باطری در لپ تاپ خود نخواهید داشت.لپ تاپ های دارای این پردازنده از وزن سنگینی نیز عموما بهره مند هستند.بنابراین اگر نمی خواهید بهیچ وجه لپ تاپ خود را از برق شهری محروم سازید و حتی نیازی به جابجایی آن

نیز ندارید می توانید بر انتخاب چنین موردی سرمایه گذاری نمایید
Mobile Pentium 4

به نسبت موارد ذکر شده در بالا از قابلیت بهتری برخوردار بوده و از تولید گرمای کمتری بهره می گیرد.ضمن اینکه کارایی نسبتا بهتری نسبت به موارد قبلی نیز دارد
Pentium-M
اولین پردازنده ۳۲ بیتی</SP< td>

تقسم بندی مذلها

در این مقاله قصد داریم که یکی از بهترین و معتبرترین فروشگاهای اینترنتی خرید لپ تاپ و نوت بوک های اچ پی را برسی کنیم
امروزه با توجه به امکاناتی از قبیل اینترنت و کامپیوتر، کم کردن زمان و هزینه برای ما امری مهم تلقی می شود. اکثر علاقمندان و خریداران لپ تاپ و نوت بوک با استفاده از این تکنولوژیها به راحتی می توانند مدلهای مختلف لپ تاپ و نوت بوک را در فضای الکترونیکی با هم مقایسه کنند و اطلاعات به روز این صنعت را بدست آورند.سایتBestbuy یکی از این پایگاها می باشد .که به صورت تخصص در زمینه نوت بوک و لپ تاپ های اچ پی(HP) فعالیت می کند

این فروشگاه اینترنتی خرید لپ تاپ و نوت بوک های اچ پی (HP) و مدلهای دیر، این امکان را برای خریداران و علاقمندان به وجود آورده که به راحتی و با صرفه جویی در زمان انواع مختلف لپ تاپ و نوت بوک را در کنار هم مقایسه و از قابلیتهای آنها مطلع شوند.
بی شک سرویس و خدمات قبل و پس از فروش لازمه هر تجارت بخصوص تجارت الکترونیکی می باشد. سایت Bestbuy این مهم را برای مشتریان و علاقمندان نوت بوک و لپ تاپ فراهم نموده است
این سایت راهنمای خوبی برای مقایسه قیمت انواع لپ تاپ و نوت بوک و همچنبن اطلاعات و اخبار بازار سنتی می باشد. شما به پشتوانه اطلاعاتی و قیمتی سایت Bestbuy می توانبد مشاور خوبی برای دوستان و همکاران خود در جهت تسریع خرید لپ تاپ و نوت بوک باشید و اطلاع رسانی جامع و دقیق تری را در این حوزه داشته باشیبد قیمتها و قابلیتهای سایت با توجه به حرکت بازار هر لحظه به روز می شود
مطمئنم شما هم با بازدید از سایت یکی از مشتریان آن در جهت گرفتن قیمت لپ تاپ و نوت بوک خواهید شد و این فروشگاه را به عنوان یکی از سایتهایی که در زمیه نوت بوک و لپ تاپ های اچ پی (HP) و مدلهای دیگر به روز می باشد، هر روز مشاهده می نمائید
نوت بوک ها و لپ تاپ های ساخت کارخانهSONY همیشه بواسطه طراحی های منحصر به فرد خود مورد توجه بوده اند

این برند بواسطه حضور خود از زمانها ی دور در کشور خودمانبسیر محبوب می باشد ، چه بسا مشکلات عدیه ای را در ارایه
خدمات از خود بروز داده و بواسطه ظریف بودن نوت بوک هایلپ تاپ های) ساخت این برند ، همیشه دچار مشکل گردیده است
نوت بوکهای ( لپ تاپ های) به دسته های زیر تقسیم میگردند sony
نوت بوکهای( لپ تاپ های) سری S
نوت بوکهای( لپ تاپ های) سری SZ

نوت بوکهای ( لپ تاپ های) سری FE
نوت بوکهای( لپ تاپ های) سری TX
نوت بوکهای( لپ تاپ های) سری FS
نوت بوکهای( لپ تاپ های) سری N
نوت بوک های( لپ تاپ های) ساخت کارخانه معروف Compaq در سال ۱۹۸۲ به عنوان Compaq Portable اولین محصول خود را عرضه نمود.نمونه های امروزی نوت بوک ها ( لپ تاپ های) با مارک های مختلف بر پایه همان ابتکار عرضه شدند. با وجود عملکرد این کمپانی در سالهای اخیر محبوبیت این مارک در نزد متخصصین با و جود سریهای حرفه ای نوت بوک های( لپ تاپ های) NX,NW,NC هنوز در بالاترین رده حفظ شده است.
نوت بوک های( لپ تاپ های) COMPAQ به دو سری :
( لپ تاپ های) PRESARIO
( لپ تاپ های) سری N
تقسیم می گردند .
بسیاری از مردم فکر می کنند که سنترینو یک نوع پرسسور

یا چیپ ست ساخت اینتلاست. اما در حقیقت سنترینو یک اسم تجاری قراردادی برای کامپیوترهای لپ تاپاست که نشان می دهد که این لپ تاپ دارای یک سری مشخصات سخت افزاری است بدیهیاست در لپ تاپی که سنترینو نباشد این ویژگیها وجود ندارد. برای اینکه یک لپتاپ سنترینو باشد باید از سخت افزارهای زیر در آن استفاده شده باشد:پرسسور Intel Pentium Mجیپ ست Intel 855 PM یا Intel 855 GMIntel PRO/Wireless 2100 یا ورژن های جدیدتر آنچیپ ست PRO/Wireless 2100 باعث مشکلات بسیاری برای برخی سازندگان بزرگ لپ تاپشده است زیرا بسیاری از آنها از چیپ ستهای Wireless اینتل استفاده نمی کنندبنابراین سنترینو نیستند.این ویژگی برای سنترینو باعث سر در گمی خریداران لپ تاپ شده است. آنچه درسنترینو برای بیشتر خریداران مهم است چیپ ست اینتل و پروسسور پنتیوم M است کهکارایی آن بسیار خوب بوده در عین حال مصرف انرژی آن پایین است. که این ویژگیدر یک لپ تاپ که سنترینو نباشد هم می تواند وجود داشته باشد در حالیکهاستاندارد های جدیدی برای تکنولوژی بی سیم وضع می شود هنوز بخاطر مسائلامنیتی که وجود دارد این تکنولوژی بوسیله بسیاری از سازندگان کاملاً موردقبول واقع نشده است.
نتیجه
رویهم رفته پرسسور پنتیوم M جدید یک جهش بزرگ در دنیای کامپیوترهای قابل حملو نقل است. کامپیوتر هایی که از این تکنولوژی استفاده می کنند کارایی بالاییدارند که در گذشته سیستم های قدیمی به خاطر مصرف بالای این قابلیت رانداشتند. بسیاری از کاربران کامپیوتر در هنگام مقایسه پرسسورها دچار اشتباههستند زیرا پرسسور پنتیوم M از نظر کارایی از بسیاری از پرسسورهای

پنتیومچهار M که سرعت Clock بالاتری دارند قوی تر هستند و بسیاری از شرکت هایسازنده لپ تاپ بر روی عمر زیاد باتری ها تبلیغ می کنند در حالیکه این نتیجهکم شدن مصرف پرسسورهای جدید است به هر حال اگر قصد خرید یک لپ تاپ را داریدبهتر است به پرسسورهای جدید تری پنتیوم M هم نظری داشته باشید.
تهیه بازنگری (RECOVERY ) لپ تاپ
دفترچه راهنما MANUAL همراه لپ تاپ شما ، مرجع رسمی ومعتبر ترین راهنمای شما در استفاده و نگهداری از لپ تاپ مس باشد لطفا در ابتدای خرید و قبل از بروز هر گونه اشکال که شما را ناگزیر به مراجعه کند، آنرا مطالعه و در استفادهازلپ تاپ بکار ببندید.اکثر نوت بوکهای امروزی از روش عمل جدیدی برای RECOVERY(باز گرداندن وضعیت سیستم عامل و نرم افزارهای راه اندازنصب شده در لپ تاپ به حالت اولیه ) استفاده می کند . که تاحدودی نسبت به

کامپیوترهای خانگی رومیزی متفاوت است .بکارگیری روش زیر جهت تهیه CD ویا DVD های پشتیبان (RECOVERY) لپ تاپ بخشی از وظایفی است که توسط شرکت سازنده به عهده کاربر نهاده شده است .تهیه (RECOVERY) لپ تاپ ترجیا اولی قدم در شروع استفادهاز لپ تاپ می باشد .
در مورد SONY : LAPTOP
STARTà CONTROL PANEL àVAIO RECOVERY WIZARD à NEXT àCREATE RECOVERY MEDIA KIT
در مورد LAPTOP TOSHIBA :STARTà ALL PROGRAMS à TOSHIBA HARD DRIVE RECOVERY
TOSHIBARECOVERY DISK CREATOR
در مورد HP : LAPTOP
STARTà ALL PROGRAMS à HP HARD DRIVE RECOVERY DISKCREATOR à RECOVERY DISK CREATOR
از FDISK یا FORMAT هارد دیسک سیستم لپ تاپ خود جداخودداری فرمایید . هر گونه صدمه نرم افزاری به ترکیب اصلی سیستم نیاز به انجام خدمات نرم افزاری با هزینه های مربوطه خواهد داشت .لطفا موارد ذکر شده در گارانتی ها را مورد توجه کافی قراردهید.

معرفی،بحث و تبادل نظر در مورد هر نوع Laptop

معرفی laptop شرکت Acer
مدل:Aspire 3050 1118
مشخصات

Operating Systems: Windows® Vista™ Home Premium
Platform: Notebook PC

Expansion Ports: 1 – Type II PC Card Slot
USB Ports: 3
LAN Ports: 1
Modem Ports: 1
Audio Out Jacks: 1 – SPDIF
Line In Jacks: 1

Microphone Jacks: 1
VGA Ports: 1
S-Video Connectors: 1

Processor Brand: AMD
Processor Class: Sempron
Processor Number: 3500+
Processor Speed: 1.8Ghz
Processor Cache: 512KB
Additional Technologies: PowerNow! Technology
HyperTransport™ Technology

Enhanced Virus Protection

Memory Type: DDR2
Memory Size: 1GB (512MB x 2)
Memory Speed: PC2-5300
Memory Slots (Total): 2
Memory Slots (Available): 0
Maximum Memory Supported: 4GB

Capacity: 120GB

جزئیا ت بصورت عکس

۸

۹

 

۱۰

۱۱

۱۲

 

۱۳

Laptop Batteries

۱۴

یکی از موضوعات نگران کننده برای دارندگان لپتاپ میزان عمر مفید باطری و میزان کارکرد آن در هر دوره شارژ می باشد.اگرچه سازندگان لپتاپ های گوناگون همواره می کوشند که با بهره برداری از آخرین تکنولوژی و با استفاده از آخرین امکانات این میزان را زیاد کنند,ولی در عمل نتیجه مورد رضایت کاربران حاصل نمی شود.تصور اینکه شما در لحظه ای بسیار حساس در حالی که شارژ باطری لپتاپ به پایان رسیده است و امکان دسترسی سریع به برق هم ندارید و هر آن امکان از دست رفتن داده های خود را دارید,تصویر بسیار ناخوشایندی است که تنها کاربران حرفه ای می توانند بخوبی آن را درک نمایند.
لپتاپ ها همواره برخلاف آنچ

ه ادعا می شود دارای عمر باطری مفیدی که به هنگام فروش دستگاه ذکر می شود,نیستند.حتی لپتاپ IBM ThinkPad X31 که طبق ادعای سازنده آن در عمل بایستی دارای طول عمر مفیدی بیش از ۱۰ ساعت بوده باشد,بیش از ۸ ساعت نیست.در حقیقت سازندگان لپتاپ به زیرکی هرچه تمامتر این امر را به گردن کاربری می گذارند که بر طبق ادعای آنان در شرایط ایده آل از لپتاپ خود بهره نبرده است.

یکی از بهترین گزینه ها استفاده از یک منبع باطری خارجی است که توسط سازندگان دیگری سوای سازندگان اصلی لپتاپ های با مارک های مختلف تولید و عرضه می گردند.وزن چنین منبعی بین ۰٫۷۳kg and 1.5kg در نوسان است.قیمت آن نیز بین US$150 to US$500 متغیر است.در برخی موارد این منبع باطری خارجی قابلیت استفاده در گوشی تلفن همراه و یا سایر ادوات جانبی نظیر handheld را داراست.
اگر برای شما حمل و نقل چند پوند وزن اضافی اهمیتی ندارد,آسان ترین روش برای استفاده هرچه بهتر از لپتاپ محسوب میشود,چرا که بس

هولت به پورت برق AC لپتاپ شما وصل شده و نیازی به نرم افزار جانبی نیز ندارد.

تکنولوژی بکار رفته در ساخت باطری های لپتاپ:
با ۴ تکنولوژی ساخت بکار رفته در باطری های لپتاپ و نوع پنجمین که بزودی از راه می رسد,می توانید مطمئن باشید که بهترین انتخاب ممکن را خواهید داشت.البته باطری های فوق که از فن آوری ساخت متفاوتی بهره میبرند,دارای یک ساختار نیستند.در حقیقت طیف وسیعی از کاربرد را بر اساس ساختار خود در وسایل کوچک پخش کننده موزیک قابل حمل تا تامین انرژی مورد نیاز یک لپتاپ را دارا می باشند.واکنش شیمیایی بوقوع پیوسته در باطری لپتاپ و تبدیل آن به انرژی الکتریکی,جریان پیوسته و یکنواختی را برای کارکرد لپتاپ از قطب مثبت به قطب منفی فراهم می آورد.

۱۵

قدیمی ترین فن آوری بکار رفته در باطری,nickel-cadmium cell =NiCd می باشد.متاسفانه این باطری قادر است جریانی را در حد یک ساعت فراهم آورد و البته کادمیوم بکاررفته در آن بسیار سمی بوده که انهدام باطری را پس از طی عمر مفید,بسیار مشکل می سازد.علاوه بر این,چنین باطری هایی علیرغم اینکه دارای ق

ابلیت شارژ تا هزار مرتبه هستند,ولیکن از مسئله ای بنام memory effects تاثیر می پذیرند.همچنین به مرور زمان از توانایی شارژ کامل آنها نیز کاسته می شود.خوشبختانه امروزه باطری هایی به مراتب سبک تر و با کارایی بیشتری ساخته شده اند که مزیت های بیشتری را نسبت به باطری های نیکل-کادمیومی دارند.بدین ترتیب امروزه باطری های NiCd بیشتر در اسباب بازی ها و تلفن های بیسیم خانگی ارز nickel-metal-hydride batteries =NiMH مجهز گشتند.نه تنها چنین باطری هایی کارایی ۴۰ درصدی بیشتری نسبت به نمونه قبلی داشتند,بلکه تاثیر memory effects آنان به مراتب بسیار کمتر از نمونه قبلی بود و البته از نظر آلودگی محیط زیست نیز مشکلات کمتری را فراروی مصرف کنندگان قرار می دادند.البته تعداد دفعات شارژ چنین باطری هایی به ۲۰۰ مرتبه و در باطری های جدیدتر از همین گروه به ۴۰۰ مرتبه محدود می گردد.

۱۶

پنجمین تکنولوژی ساخت باتری های لپتاپ ها نوع: نیکل-کادمیوم است که حداکثر۸۰ وات بر ساعت توان دارند و ۱۰۰۰ بار قابلیت تکرار شارش داند و بدترین مشکل انها سنگینی و الوده بودن انها است . و از کاربرد های اصلی آن میتوان به اسباب بازی و Memory Effects و تلفن بیسیم اشاره کرد .

در آینده نزدیک از باطری های lithium-polymer =Li-poly استفاده خواهد شد که بیشترین بهره وری را برای مصرف کنندگان نهایی به همراه خواهد آورد.روزگار باطری های قدیمی بسر آمده است.هم اینک با باطری هایFuel-Cell شما می توانید تنها با یک بار شارژ کامل,تا چندین روز براحتی و سهولت و بدون دغدغه از لپتاپ خود نهایت استفاده را ببرید.این نسل از باطری ها به عنوان مثال از مخزنی سود می جویند که دارای ذخیره سوخت الکلی است.همچنین گیاهانی نیز هستند که بعنوان مولد انرژی در این نوع از باطری ها قابل استفاده می باشند.شرکت NEC اولین سازنده لپتاپی این چنین است که با یک بار شارژ می تواند برای مدت زمان ۴۰ ساعت دوام آورد
.
خوب با این اوصاف,یک Fuel-Cellچگونه کار می کند؟عملکرد آن درست معکوس واکنش الکترولیز آب(واکنش شیمیایی تجزیه آب )است.متیل الکل یا متانول نیز به عنوان سوخت اصلی چنین باطری هایی نیز در واحد تحقیقات شرکت NEC در لپتاپی با قدرت باطری ۵ ساعت با موفقیت بکار گرفته شد.هنگامی که مخزن متصل به لپتاپ به عنوان باطری (با قابلیت جدا شوندگی)خالی باشد,انتظار کارکرد از آن منطقی نخواهد بود.ولی البته اگر بجای حمل یک باطری خارجی ,تنها یک مخزن کوچک متانول به همراه داشته باشید,موضوع فرق می کند.البته الکل سمی است.آیا به نظر شما نمی ارزد تا با پر کردن مخزن باطری با حمل تنها یک شیشه کوچک حاوی متانول بتوانید از لپتاپ خود ساعت ها بهره ببرید,بدون آنکه نگران از دست دادن داده های خود گردید و یا احتیاجی به برق نداشته باشید . تنها مشکل کنونی packaging چنین سوختی است.در حال حاضر fuel cell قابل

یت تطابق با هیچ لپتاپی را ندارد. کوچک سازی مخزن و قابلیت تطابق آن با ورودی برق لپتاپ یکی از عمده مسائلی است که محققان با آن رودررو هستند.البته انتظار میرود تا پایان سال جدید میلادی شرکت NEC بتواند لپتاپی منطبق با این نوع باطری جدید و حداکثر با ابعاد قابل قبول و با وزن کلی(لپتاپ با مخزن)تجاری ۲ کیلوگرم را که قابلیت کارکرد آن تا ۴۰ ساعت پس از یک بار

قدرت و کارایی:

 

باطری های به عنوان منبع دوم تغذیه خارجی لپتاپ تنها روش موجود برای بکارگیری در لپتاپ نیستند.لپتاپ شما ممکن است قادر به نشان دادن میزان ساعت بکارگیری مفید باطری را برای شما بویژه در طول یک پرواز طولانی نشان دهد.ولی چگونه؟با وصف اینکه پردازنده لپتاپ نزدیک به نصف انرژی باطری را مصرف می نماید,ولی به مدد فن آوری های بکاررفته در ساخت پردازنده های لپتاپ,این میزان مصرف کمی بهبود یافته است.به مدد Intel’s Pentium M و البته Centrino technology لپتاپ ها سریع تر ,با کارایی بیشتر و به مدت زمان طولانی تری کار می کنند.هم اکنون با انواع پردازنده هایی که در لپتاپ بکار گرفته می شوند و البته در تعیین میزان مصرف انرژی نیز سهیم هستند آشنا می شویم.

Intel Pentium M ,part of the Centrino package :

با ۷۷ میلیون ترانزیستور,یک مگا کش خارجی و توانایی عملکرد یکنواخت می تواند بیشترین عمر مفید را برای باطری مورد مصرف در لپتاپ به همراه داشته باشد.با توجه به قطعه Intel-made W

i-Fi radio و Intel chipset بکار رفته,جزئی از سنترینو محسوب می گردد.با سرعت پردازنده حداکثر تا۱٫۷GHz در اکثر لپتاپ های سازندگان مختلف و مطرح در این عرضه بکار رفته و عمر مفید باطری در این حالت در حدود ۴ ساعت و ۱۲ دقیقه می باشد.

Intel Celeron M:

 

بر مبنای Pentium M بوده و از بهای کمتری نسبت به نمونه قبلی برخوردار است.با حد سرعتی نزدیک به ۱٫۲GHz و البته ۵۱۲KB of secondary data cache گزینه خوبی برای شروع است.با ۴۰۰MHz frontside bus این نوع پردازنده دارای نرم افزار کنترل کننده مصرف انرژی است که سبب می شود پردازنده با کمترین مصرف انرژی باطری به هنگام کار با لپتاپ رودررو باشد.

Mobile Intel Celeron:

بر اساس هسته Pentium 4 بوده که کاملا با Celeron M متفاوت است و میزان بیشتری از انرژی را مصرف می نماید. از سرعت ۶۵۰MHz الی ۲٫۵GHz برخوردار است که Frontside buses From 100MHz to 400MHz را داراست. عمر مفید باطری با بکارگیری این پردازنده کمتر از حالت مشابه در Pentium M می باشد.

Intel Mobile Pentium 4:

بر پایه Desktop Pentium 4 بوده و دارای ۵۵ میلیون ترانزیستور و ۵۱۲KB of external cache می باشد.بیشتر در Desktop-replacement laptops ( لپتاپ های جایگزین سیستم های رومیزی ) مورد استفاده داشته و با حداکثر سرعت ۳٫۲GHz کارایی دارد.حداکثر عمر مفید باطری در این نوع از پردازنده های بکار گرفته شده در لپتاپ در حدود ۲ ساعت و ۴۷ دقیقه است.

Intel Pentium 4:
با اینکه این پردازنده خاص رایانه های رومیزی است,ولی در برخی از Desktop-replacement laptops ( لپتاپ های جایگزین سیستم های رومیزی ) بکار گرفته می شود.بسیار سریع بوده و قیمت آن بسیار کمتر از Mobile Pentium 4 and Pentium M chips می باشد.البته این پردازنده بسیار زود گرم می شود و عمر باطری را بسیار کوتاه می نماید.

AMD Athlon XP-M:
با حداکثر سرعت ۲GHz جزو ارزانترین پردازنده های بکار رفته در لپتاپ محسوب می گردد.عمر مفید باطری در بکار گیری این نوع پردازنده در حدود ۲ ساعت و ۲۷ دقیقه است که از این جهت بعد از Mobile Pentium 4 and Pentium M قرار می گیرد.مدل Mobile Athlon 64 نیز در برخی از لپتاپ ها بکار گرفته شده است.

Apple PowerPC:
خریداران Apple iBook دارای پردازنده هایی با سرعت های ۸۰۰MHz, 933MHz, and 1GHz PowerPC G4 processor بوده که در صورت ارتقا تا حد ۱٫۳۳GHz نیز وجود دارد. ۵۱۲KB external cache در این نوع از پردازنده ها وجود داشته که در مدل۱۲-inch iBook عمر باطری ۳٫۵ ساعت,در نوع ۱۷-inch آن ۲٫۷ ساعت می باشد.

 

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 11700 تومان در 58 صفحه
117,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد