مقاله در مورد هاکی

word قابل ویرایش
19 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

هاکی

تاریخچه هاکی
هاکی ( روی چمن – روی یخ )
تاریخچه :
هاکی از انواع بازیهای توپ و چوب از خانواده چوگان – گلف – اسکواش – تنیس – بیسبال – تنیس روی میز – کریکت و… است که در هر گوشه از دنیا در زمانهای مختلف به شکلی انجام می شده است .
هاکی را فرانسویها هوکه ایرلندیها هورلینگ اسکاتلندیها شینتی انگلیسیها هوکی اهالی ولز بندی اهالی لیتوانی ریپکا می گویند و این نامها نشان میدهد که هاکی از قدیمی ترین ورزشهای توپ و چوب در جهان به شمار می آید و در بسیاری از نقاط گیتی متداول بوده و هست .

در ایران باستان کودکان و نوجوانان که اسب برای چوگان در اختیار نداشتند همان شیوه از بازی را بدون اسب انجام میدادند که شباهت بسیاری به هاکی امروز داشته است .
اما هاکی نوین در نیمه دوم قرن نوزدهم بود که در انگلستان متولد شد و برای خود قوانین و مقرراتی یافت . در کریسمس سال ۱۸۵۵ میلادی مسابقه ای از هاکی روی چمن میان سربازان انگلیسی و کانادایی برگزار شد که برای تماشاگران آن بسیار هیجان انگیز بود و این رویداد باعث شد که مردم به سرعت به این بازی روی آورندو علاقه نشان دهند .
در سال ۱۸۶۰ نخستین مقررات هاکی توسط انگلیسیها درست شد . در هجدهم ژانویه سال ۱۸۸۶ اتحادیه هاکی انگلستان تاسیس شد و به این ترتیب هاکی نه تنها در میان دانش آموزان و دانشجویان رواج یافت بلکه به اندازه ای هوادار و علاقمند پیدا کرد که در سال ۱۸۸۷ به عنوان ورزش ملی انگلستان اعلام شد .
اولین بار در سال ۱۸۹۰ بود که ورزش هاکی به آمریکا راه پیدا کرد و انگلیسیهای مقیم آمریکا این بازی را به آمریکاییها معرفی کردند .
نخستین مسابقه بین المللی هاکی در ۳۱ ژانویه ۱۸۹۵ میان دو تیم از دو کشور ولز و ایرلند برگزار شد که ایرلند با نتیجه صفر بر ۳ این بازی تاریخی را برد . در سال ۱۹۰۰ میلادی کمیسیونی با شرکت نمایندگان اتحادیه های هاکی انگلستان – ولز و ایرلند در شهر منچستر انگلستان تشکیل شد تا قوانین و مقررات بین المللی برای هاکی بنویسد . دو سال بعد اسکاتلند هم به این کمیسیون پیوست و به تدریج دیگر کشورها نیز مقررات بین المللی هاکی را پذیرفتند .
هاکی برای اولین بار در سال ۱۹۰۰ هنگام برگزاری بازیهای المپیک پاریس به نهضت جهان

ی المپیک پیوست و در سومین دوره بازیهای المپیک بود که رسماً در فهرست برنامه مسابقات قرار گرفت .
در سال ۱۹۲۴ فدراسیون بین المللی هاکی مردان در پاریس تاسیس شد . سه سال بعد فدراسیون بین المللی زنان نیز در لندن گشایش یافت . این دو فدراسیون بیش از ۵۰ سال به صورت جدا از هم فعالیت می کردند تا آنکه در سال ۱۹۸۲ در هم ادغام شدند و تشکیل یک فدراسیون بین المللی واحد برای هاکی زنان و مردان دادند .
در حال حاضر ورزش هاکی در بیشتر کشورهای جهان به اجرا در می آید و به ویژه در کشورهایی که روزی مستعمره انگلستان بوده اند رواج و گسترش بیشتری دارد . کشورهای صاحب نام در هاکی عبارتند از : انگلستان – پاکستان – هندوستان و استرالیا .
انواع هاکی :
هاکی کذشته از انواع بومی و سنتی آن به طور رسمی ۲ نوع است : هاکی روی چمن و هاکی روی یخ .
هاکی روی چمن یا روی زمین معمولی که پستی و بلندی نداشته باشد انجام میشود . زمین هاکی به شکل مربع مستطیل و به اندازه های ۵۵ × ۴/۹۱ متر خط کشی می شود . این میدان یک خط مرکزی دارد که بوسیله آن زمین به دو نیمه مساوی تقسیم میشود .در دو طرف میدان دو دروازه قرار دارد و هدف از بازی هاکی وارد کردن توپ به درون این درواز ها است . فاصله بین دو پایه دروازه ۶/۳ متر و ارتفاع آن ۱/۲ است . هر تیم یازده بازیکن وارد زمین میکند که به ترتیب ۵ نفر بازیکن پیشرو ۳ نفر بازیکن نگهبان ۲ نفر بازیکن پشتیبان و ۱ نفر دروازه بان است

هاکی روی یخ (در انگلیسی: Ice hockey)
نام یکی از رشته‌های پرطرفدار ورزشی است که در آمریکای شمالی (ایالات متحده و کانادا) از آن تنها به عنوان هاکی یاد می‌شود. بازی هاکی، یک بازی تیمی است که بر روی یخ انجام می‌شود. ورزش هاکی در کشورهای سردسیری که فصل سرما و یخبندان در آنان طولانی است دارای محبوبیت بسیار زیادی است، به صورتی که در کشورهای اسکاندیناوی و کانادا هاکی ورزش اول آن کشورها به حساب میاید. هاکی یکی از چهار بازی اصلی در آمریکای شمالی است که لیگ فوق حرفـه‌ای آن کـه به لیگ برتر مشهـور است و بـا نـام لیگ ملی هاکی (NHL) و بـرای زنـان بـا نـام لیگ ملی هاکی زنان (NWHL) دارای محبوبیت و طرفداران زیادی است.
هاکی در فصل سرما، ورزش ملی کانادا و محبوب ترین بازی ورزشی در کشور فنلاند اس

ت. هاکی همچنین در بخش‌هایی از ایالات متحده آمریکا از جمله در شمال شرقی، مرکز و آلاسکا دارای طرفداران بسیاری است. شهرهای بوفالو، دیترویت، پیتسبرگ، مینسوتا، شیکاگو، بوستون، نیویورک، فیلادلفیا، تمپا، دنور، سن خوزه و کلمبوس از شهرهایی در ایالات متحده هستند که شهروندانشان به هاکی علاقه فراوان دارند.
با اینکه ۶۴ کشور جهان عضو فدراسیون بین‌المللی هاکی روی یخ (IIHF) هستند، اما در مس

ابقات جهانی هاکی از جمله در بازیهای المپیک زمستانی و جام جهانی هاکی روی یخ کشورهای کانادا، جمهوری چک، فنلاند، روسیه، اسلواکی، سوئد و ایالات متحده آمریکا حرفی برای گفتن دارند و قالبا درصدر جدول مسابقات جای دارند. بطوری که از ۶۳ مدالی که در مسابقات هاکی مردان در بازیهای المپیک زمستانی از سال ۱۹۲۰ تاکنون توضیح شده است، تنها ۶ مدال به کشورهایی جز چند کشور نامبرده رسیده است.
بازی هاکی روی یخ ورزشی بسیار فیزیکی است که در آن سه عامل سرعت، تکنیک و قدرت فیزیکی نقشی اساسی دارد.

جاگینگ ورزشی برای همه

جاگینگ ورزشی برای همه جاگینگ (Jogging) همان دویدن آهسته است که قبلا” بنام “roadwalk” شناخته میشد.
در جاگینگ شخص ورزشکار میبایست مسافت زیادی را آهسته بدود، این موضوع باعث می شود تا ورزشکار هم استفامت خود را بالا برد و هم شرایط بدنی خود را متناسب سازد.

جاگینگ (Jogging) همان دویدن آهسته است که قبلا” بنام “roadwalk” شناخته میشد. این نوع دویدن برای تمرین ورزشکاران و همچنین متناسب سازی شرایط فیزیکی بدن و بالا بردن استفامت آن نیز کارایی دارد. این ورزش امروزه به عنوانی ورزشی مناسب تقریبا” به تمامی افراد با سنین مختلف پیشنهاد می شود.
چون در جاگینگ شخص ورزشکار میبایست مسافت زیادی را آهسته بدود، این موضوع باعث می شود تا ورزشکار هم استفامت خود را بالا برد و هم شرایط بدنی خود را متناسب سازد.
برای انجام این ورزش امکانات یا شرایط خاصی لازم نیست، Jogging را تقریبا” هرکس

می تواند انجام دهد. فقط لباس و کفشی که برای انجام این ورزش استفاده می شود بهتر است گرمکن و کفش ورزشی (نسبت به شرایط و فصل) باشد تا راحت، و مناسب با دمای بدن هنگام انجام تمرین باشد.
تاریخچه جاگینگ
Jogging را در واقع آرتر لیدایارد (Arthur Lydiard) مربی نیوزلندی بدنسازی ورزشهای میدانی در سال ۱۹۶۱ ابداع کرد. او پس از ابداع این نوع روش تمرینی، باشگاهی را هم به نام باشگاه جاگینگ در کشورش راه اندازی کرد.
اما بیل باورمن (Bill Bowerman) دونده و مربی آمریکایی همان سالها که از باشگاه لیدایارد در نیوزلند دیدن کرده بود، در سال ۱۹۶۲ در آمریکا شروع به معرفی و گسترش این ورزش کرد. اتفاقا” این ورزش در آمریکا طرفداران زیادی پیدا کرد و به خوبی بین مردم رواج یافت. چندی بعد طرفداران جاگینگ در سراسر جهان گسترش یافتند.
گرچه این ورزش جزو ساده ترین و کم خرج ترین ها به شملر می رود، اما در ایران طرفدار چندانی ندارد. یکی از دلایل این موضوع شاید معرفی نشدن خوب جاگینگ در کشور است. دلیل دیگر می تواند آن باشد که در شهرهای بزرگ ایران به دلیل رعایت نشدن اصول و استانداردهای شهر سازی، مکانها و مسیرهایی مناسب برای انجام چنین ورزشهایی کمتر در نظر گرفته شده است.
نکاتی در باب آسیبهای ورزشی
پیشگیری از صدمات در حین ورزش
چگونه درحین ورزش کردن، از صدمات ممکن جلوگیری کنیم؟ این سوالی است که قدمتی به اندازه خود ِ تاریخ ورزش دارد و متخصصان ورزشی و خود ورزشکاران، بارها سعی کرده اند پاسخی مناسب برای آن پیدا کنند. اما متاسفانه بسیاری از ورزشکاران، به اندازه کافی به آن توجه ندارند و همچنان صدمات و آسیب هایی را شاهد هستیم که چنانچه آمار و تحقیقات نشان می دهند، درصد بالایی از آنها، قابل پیش بینی و پیشگیری اند. برای دوری از هر گونه صدمه و آسیب در حین ورزش، باید در هنگام شروع و انتخاب هر برنامه ورزشی، با دقت و حساسیت عمل کرد.

اما استفاده از وسایل و تجهیزات مناسب نیز بهمین میزان، از اهمیت برخوردار است.

محققان دریافته اند که یک هشتم از آسیب هایی که در تمام رشته های ورزشی دیده می شود، نتیجه استفاده از وسایل و تجهیزات نامناسب است ، درحالیکه یک پنجم صدمات، ناشی از کم توجهی در هنگام انتخاب تجهیزات ورزشی، که به بستری شدن در بیمارستان می انجامد، قابل پیش بینی و پیشگیری است.
این آمار نشان می دهند که نیاز استفاده از تجهیزات تخصصی ورزشی، که بهمراه شما و بدنتان – و نه برای شما و بدنتان – کار می کنند، تاکنون آنطور که شایسته است، جدی درنظر گرفته نشده اند. اکثر فروشگاههای تجهیزات ورزشی، توسط افرادی اداره می شوند و فروشندگانی دارن

د که در زمینه های مختلف ورزشی از اطلاعات خوبی برخوردارند و مطمئناً از اینکه شما را در انتخاب وسایل مناسب راهنمایی کنند، استقبال کرده و خوشحال می شوند.
سندی گریو، رئیس یکی از بهترین فروشگاههای ورزشی اسکاتلند، که خود، تاکنون چندین بار تحت عمل جراحی زانو قرار گرفته است، به خوبی از اهمیت انتخاب تجهیزات مناسب و وسایل درخور یک ورزشکار، آگاه بوده و اطلاعات فنی و تخصصی زیادی نیز در مورد وسایل ورزشی مغازه خود دارد، و کارکنان و فروشندگان آن فروشگاه نیز همگی مانند خود او، در این زمینه آگاه هستند. سندی که ۴۷ سال سن دارد، می گوید:” در فروشگاه من، همه منتهای کوشش خود را می کنیم تا خودمان و مشتری اطمینان پیدا کنیم که به عنوان مثال، بوتهای اسکی، باعث تاول زدن پای ورزشکار نشوند، یا ورزشکار، به خاطر حمل کیف وسایل گلف خود، از ناحیه کمر دچار مشکل نشود، یا عینک های ما، باعث ابتلای ورزشکار به بیماری های چشم نشوند و غیره. ما همیشه سعی می کنیم بفهمیم ورزشکار ، این وسایل را برای چه کاری می خواهد و هدف و برنامه اش چیست، و هیچ گاه، صرفاً به این خاطر که ورزشکار وسیله ای را می خواهد، آن را نمی فروشیم، چراکه بزرگترین هدف ما اینست که اجناس ما ، باعث ارتقای سطح کیفی زندگی شما شوند.”
و اما اکنون توضیحات خود را محدود به چند رشته ورزشی خاص می کنیم تا ارزیابی کاملی داشته و نتیجه بهتری بگیریم.

 

تعریف مهارت
ای . آر . گاتری روانشناس ، مهارت را اینگونه تعریف می کند :
مهارت قابلیتی است که با اطمینان معین و صرف حداقل انرژی یا زمان کاری به نتیجه برسد .
ماهر فردی است که مهارت را با اطمینان نسبی وبا صرف حداقل انرژی اجرا نماید .
مهارت ها دو حالت دارند :
مهارت های بسته : مانند ژیمناستیک ، زیرا اجرای یک برنامه ، با مشخصات تعیین شده و مهارت های مورد نظر می باشد .

مهارت های باز : مانند فوتبال و کشتی و …. زیرا اجرای هر فن ومهارت در زمان آزمون محدودیتی ندارد و حتی می تواند ابداعی در راستای قوانین باشد .مهارت ویا تکلیف را باید به واحدی معنی دار تقسیم کرد و سپس این واحد ها را با هم ترکیب کرده تا مهارتکلی کسب گردد . گاهی نیاز می باشد واحدهای معنی دار را هم به اجزاء کوچکتری تقسیم نمود . مثلاً برای اجرائ مهارت چرخ و فلک آنرا ابتداء به واحدهای معنی داری تقسیم می کنند سپس با ترکیب کردن این واحدها مهارت چرخ وفلک قابل اجرا خواهد بود .
مهمترین مؤلفه های مهارت ، اصلاح یک عمل بر اثر اجرای عمل قبلی است . مانند : پیچ نیم وارو بلافاصله وارو . ویا واروی تکنیکی سپس دو وارو .
تمرینات
تمرینات ذهنی – تمرینات بدنی
مهمترین روش تمرین کردن برای پیشرفت استفاده از هر دو گونه تمرین می باشد .
دو ساعت تمرین روزانه کمترین یادگیری را به همراه دارد .
هیچ دلیلی دردست نیست که تمرین هرروزه مؤثرتر از تمرین یک روز در میان باشد .
تمرینات هرروزه به مدت چند ماه و یا چند سال نهایتاً به خستگی وبی رمقی منجر می شود .
کار واستراحت در تمرین
تمرینات به دو گروه و بر اساس میزان تمرین واستراحت دسته بندی شده است .
تمرینات انبوه : چنانچه ۳۰ ثانیه اجرا گردند حداکثر نیاز به ۵ ثانیه استراحت دارد .
تمرینات فاصله دار : برای ۳۰ ثانیه تمرین گاهی تا ۳۰ ثانیه استراحت در نظر گرفته می شود .تحقیقات نشان می دهد اثرات خستگی جسمی و بویژه خستگی ذهنی بر میزان یادگیری اثرات فراوان دارد . افزایش استراحت در تمرینات دراز مدت و مداوم اثر تضعیفی بسیاری در اجرا دارد . خستگی ناشی از تمرین انبوه تاثیر بر کاهش یادگیری ندارد بلکه اجرا را به طور موقت تحت تاثیر قرار می دهد . خستگی در بعضی از تکالیف ورزشی مانند مهارت های سنگین ژیمناستیک خطرناک ومشکل آفرین است و مربی باید مراقب باشد که چنین تمرینی دارای استراحت کافی باشد .

ابزار ژیمناستیک ریتمیک
• روبان
• طناب
• میل
• توپ
• حلقه
• دسته
تاریخچه
ژیمناستیک به عنوان یک ورزش فعال دارای سابقه‌ای در حدود ۲۰۰۰ سال می‌‌باشد ولی به عنوان یک ورزش رقابتی دارای عمری در حدود ۱۰۰ سال می‌‌باشد. مسابقات فردی و کلی توسط باشگاهها و کلاب‌های گوناگون مانند solcols Turveveins برگزار شده است درحالی که این ورزش دارای رشد آهسته‌ای در محیط تولید کلوب در محیطTurvevens solcos دارای رشد سریع بود. در دهه هزار ۸۳۰ ورزش ژیمناستیک به آمریکا معرفی شد و سیستم مدرسه ژیمناستیک توسط

مهاجران از قبیل frang , lchaales, follel, chorles,beik تأسیس گردید. در سال ۱۸۸۱فدراسیون بین المللی ژیمناسیک تأسیس شد که .بعداً به نام هیئت فدراسیون زیمناستیک اروپا تغییر یافت. این سازمان پیشقدم در مسابقا ت بین المللی بود. اتحادیه ورزشکاران غیر حرفه‌ای در سال ۱۸۸۳ در آمریکا تأسیس گردید. این سازمان مسئولیت کنترل و مراقبت از ژیمناستیک کاران را در آمریکا ب

ر عهده داشت. رقابت‌ها و مسابقات گوناگونی توسط کلوپ‌ها و سازمان‌ها برگزار شدند و در دهه ۱۸۸۰ این مسابقات بسیار شدت گرفت. اولین مسابقه بزرگ در المپیک آتن یونان در سال ۱۸۹۶ برگزار شد و که در آن آلمان به عنوان قهرمان برگزیده شد.و تقریباً همه مدال‌ها را از آن خود کرد. ۵ کشور در این مسابقات شرکت کردند. مسابقات مردان شامل میله افقی. میله پارالل، خرک، حلقه، پرش از خرک. بود اولین مسابقه بین المللی بعد از مسابقات المپیک در سال ۱۹۵۳ در بلژیک برگزار شد که در آن ژیمناستیک کارانی از نقاط مختلفی از قبیل بلژیک، فرانسه، لوکامبورگ، هلند شرکت داشتند. این مسابقات در حال حاضر به عنوان اولین مسابقات جهانی شناخته می‌‌شوند. اولین مسابقه تیمی مردان در سال ۱۹۵۴ در سن لویس برگزار شد. در هنگام نهمین دوره مسابقات جهانی در سال ۱۹۳۰ در لوکامبورگ مسابقات زیمناستیک برگزار شد شامل مسابقات دو میدانی، پرش با نیزه، پرش طول، بال رفتن از طناب، تیراندازی و دو صد متر. بعد از آن مسابقات دو و میدانی از بخش مسابقات ژیمناستیک حذف شدند. در مسابقات جهانی ۱۹۵۴ ورزش دو ومحیدانی به طور کامل از ژیمنا ستیک جدا شد. در سال ۱۹۲۴ در فرانسه المپیک پایه‌های اصلی خود را که مشابه المپیک امروزی می‌‌باشد شکل داد. در این المپیک مردان ابتدا در مسابقه در رشته‌های مختلف زیمناستیک پرداختند. اولین تیم ژیمناستیک زنان در المپیک سال ۱۹۲۸ شامل مسابقات تیمی بود که توسط کشور هلند اجرا شد. اولین تیم ژیمناستیک زنان آمریکایی در المپیک ۱۹۳۶ در آلمان حضور یافت. در سال ۱۹۶۲ ژیمناستیک منظم توسط فدراسیون بین المللی

ژیمناستیک به عنوان یک ورز ش شناخته شد. در سال ۱۹۶۳ در بودایست لهستان اولین مسابقات جهانی زیمناستیک موزون انجام گرفت. این مسابقات دارای ۲۸ ورزشکار از ۱۰ کشور مختلف دنیا بود در سال ۱۹۷۳ آمریکا به مسابقات جهانی ژیمناستیک موزون وارد شد. در حین انجام المپیک

۱۹۷۴ در لس آنجلس آمریکا مسابقات ژیمناستیک موزون فردی برای اولین بار اجرا شد. در جشن صد ساله المپیک امسال در آتلانتا، مسابقات گروهی موزون به عنوان ورزش دارای مدل برای

اولین بار معرفی خواهند شد. در سال ۱۹۷۵ فدراسیون ژیمناستیمک آمریکا که در حال حاضر نام آن ژیمناستیک USA شناخته می‌‌شود افتتاح شد. به عنوان یک ورزش مستقل در آمد و همچنان نیز این فدراسیون کار خود را امروزه ادامه می‌‌دهد.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 19 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد