مقاله در مورد MRIچیست

word قابل ویرایش
19 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

MRIچیست

MRI مخفف magnetic resonance imaging است که معنی اون میشه تشدید مغتاطیسی …در MRI از امواج مغناطیسی و رادیویی استفاده میشود و نیازی به اشکار سازی وو استفاده از امواج ایکس نیست لذا خطرات جانبی به مراتب خیلی کمتری دارد.
یک اسکنر MRI چگونه کار می کند ؟

فردبیمار درون یک شکل استوانه ای دراز می کشد و امواج رادیویی که ۱۰۰۰۰تا ۳۰۰۰۰ برابر میدان مغناطیسی زمین است بر بدن بیمار تابانده می شوند .
این امواج بر اتم های بدن تاثیر می گذارد و با نیرویی باع می شود که مکان هسته تغییر کند اما وقتی که هسته دوباره به مکان قبلی خودش بر می گرده از خودش امواجی رو ساطع می کنه . در اینجا اسکنر این سیگنال ها رو جذب می کنه و کامپیوتر مرکزی این سیگنال ها رو تبدیل به عکس می کنه این عکس ها بستگی به مکان امدن و طول سگنال هایی است که فرستاده می شوند …..

بدن ما حاوی اب است و اب هم حاوی اتم های هیدروژن . وچون در تمام اندامهای بدن به میزان معینی اب وجوداردبدیهی است که هیدروژنهای موجود در اب که دوقطبی هستند تحت تاثیرمیدان مغناطیسی قرار گیرندو تقریبا در یک جهت بخط شوندکه اگر در این حالت به بدن امواج رادیویی با فرکانس معین بتابانیم سبب تولید یک جریان الکتریکی توسط هیدروژن خواهد شد و می توان با یک تقویت کننده وکامپیوتر تصویری از ان ناحیه معین بوجود اورد

هنگامی که بیماری برای اسکن به این روش اماده میشود باید دقت شود که همراه وی هیچ گونه فلزی نباشد زیرا سبب اختلال در تصویر می شود.همچنین افرادی که در دستها یا پاهایشان پلاتین کار گذاشته شده ویا افرادی که از باطریهای قلب استفاده میکنند نباید از این روش برای عکس برداری استفاده نمایند.زیرا وسایل فلزی تحت تاثیر میدان می توانند در بدن حرکت کنند.

تصویربرداری به روش تشدید مغناطیس ( MRI ) چیست ؟
MRI یک تکنیک اسکن با استفاده از میدانهای مغناطیسی قوی است که تصاویر روشن و دقیقی از بافتهای داخلی بدن را ایجاد می کند ، که توسط پزشکان قابل مطالعه است . تصاویر MR از سیگنالهای منشاء گرفته از پروتونهای بدن انسان ایجاد می گردند . تقریباً تمام سیگنالها از یک یا دو منشاء می آیند : پروتونهای آب و پروتونهای مولکولهای چربی . در یک میدان مغناطیسی قوی این پروتونها مثل مغناطیسهای کوچک عمل می کنند که مایل اند در جهت میدان مغناطیسی اصلی

صف بندی شوند. وقتی این پروتونها با انرژی رادیوفرکانس ( RF ) تحریک می شوند ، انرژی با همان فرکانس به شکل امواج رادیویی آزاد می کنند که اغلب توسط همان کویلی یا آنتنی که پالس اصلی را فرستاده دریافت می شود. سیگنال آمده از بافتهای مختلف بستگی به پارامترهای مختلف بافتی مثل T1 ، T2 و دانسیتی پروتون در یک ذره کوچک بافتی دارد . بافتهای مختلف در یک یا بعضی از این پارامترها متفاوت اند و این تفاوتها اساس کنتراست بافتی در MRI است . ما با استفاده از

پالس سکانسهای مناسب می توانیم تصاویری ایجاد کنیم که این تفاوتها را نمایش دهند . در نهایت با استفاده از نرم افزار و سخت افزارهای پیشرفته کامپیوتری تصاویری ایجاد می گردند که قابل تفسیر توسط پزشکان می باشند .

چه زمانی شاید MRI نیاز شود ؟

پزشک شما می تواند به دلایل مختلفی درخواست MRI کند . MRI غالباً جهت بدست آوردن اطلاعات تشخیصی خاصی که توسط سایر روشهای تصویربرداری مانند سونوگرافی ، سی تی اسکن یا پزشکی هسته ای فراهم نگردیده اند ، صورت می گیرد . MRI بطور وسیعی به عنوان یک وسیله تشخیصی مهم در پزشکی بکار رفته است . MRI را می توان بهترین روش تصویربرداری

سیستم عصبی در نظر گرفت . همچنین در تصویر برداری مفاصل ، ساختمانهای عضلانی اسکلتی ، حفرات شکم و لگن ، مدیاستن ، قلب و پستان بسیار مفید است . در نتیجه تکامل انواع مختلفی از نرم افز ا ر و سخت افزارها ، MRI می تواند سیستمهای ادراری ، صفراوی و عروقی را بطور مناسب و بدون استفاده از روشهای تهاجمی نمایش دهد .

MRI درچه موارد دیگری بکار می رود ؟
علاوه بر تهیه تصاویر آناتومیک ، تحقیقات نشان می دهد که MRI کاربردهای قوی دیگری نیز دارد . برای مثال با MR اسپکتروسکوپی امکان اندازه گیری مقادیر مختلف مواد شیمیایی داخل مغز وجود دارد ، که اطلاعات مهمی در مورد سلامت سلولهای مغزی را ارائه می دهد . بدین ترتیب می توان مشخص نمود که این مواد در ضایعات مختلف ، چگونه و در کجای مغز تحت تأثیر قرار می گیرند .

چگونه باید برای MRI آماده شد ؟
شما می توانید مثل معمول بخورید یا بیاشامید ، به جز موارد زیر : نیاز به مصرف خوراکی یا تزریقی یک داروی حاجب به منظور تشدید یا enhancement تصویر ، نیاز به بیهوشی و یا اگر سایر ملاحظات خاص مد نظر باشند . در چنین مواردی محدودیتهای خاص رژیمی پیشاپیش توسط پزشک شما مشخص می گردد . رعایت دستورالعملهای فوق جهت اطمینان از انجام MRI صحیح ضروری

است . در غیر اینصورت ، تا آمادگی لازم انجام امتحان به زمان دیگری موکول می گردد . همچنین مهم است که کارکنان مرکز در مورد هر گونه بیماری حاد ، آلرژی یا حساسیتهای دارویی قبلی سؤال کنند تا امتحان در شرایط مناسبی صورت گیرد .

چه اتفاقی در طی امتحان می افتد ؟
در زمان مراجعه به مرکز قرار شما برای امتحان توسط مسئول پذیرش تأیید می ‌ گردد. شما باید پرسش نامه ای را پر کنید . پس از پرسیدن تعدادی سؤالات مقدماتی ، یک امتحان کلینیکی اولیه توسط آماده ساز صورت می گیرد . بیمار باید تمام وسایل فلزی ( مانند طلا و جواهر ) و وسایل الکترونیکی ( مانند ساعت ) خود را در آورده ، و یک لباس راحت و فاقد قطعات فلزی را بپوشد . سپس آماده ساز بیمار را آماده انجام امتحان می کند ، که گاهاً شامل مصرف یک آرام بخش خوراکی یا تزریقی توسط رادیولوژیست یا بیهوشی توسط یک متخصص بیهوشی می باشد .

تکنسین MRI شما را در یک وضعیت راحت و مناسب در یک تخت باریک که داخل یک مغناطیس تونل مانند بزرگ می باشد قرار داده و کویل مربوطه را تنظیم می کند. سپس تکنسین و رادیولوژیست که در تمام مدت امتحان در تماس با بیمار هستند امتحان را انجام می دهند . در طی انجام امتحان بیمار یک سری صداهای ضربانی مکرر را خواهد شنید . بسیار مهم است که بیمار در زمان شنیدن

این صداها کاملاً بی حرکت باشد ، زیرا تهیه تصاویر توسط ماشین MRI دقیقاً در همین زمانها می باشد . اگر اولین تصاویر مناسب و فاقد آرتیفکتهای حرکتی باشند کل زمان اسکن کوتاه خواهد بود . کل زمان شاید ۱۵ تا ۹۰ دقیقه طول بکشد ، که بستگی به نوع امتحان و اطلاعات لازم برای رادیولوژیست و پزشک دارد . در تمام بیماران تحت بیهوشی یا آ رام بخش علائم حیاتی بطور دائم کنترل می شوند .

آیا بیمار چیزی احساس می کند ؟
در صورت نیاز به تزریق شاید یک ناراحتی جزئی ناشی از سوزن تزریق پیش آید . MRI به خودی خود یک روش بدون درد است و تماس مستقیمی با جسم بیمار صورت نمی گیرد . صداهای ضربانی بلندی که شنیده می شوند عادی و مربوط به دستگاه است که می توانند با استفاده از توپی های گوش یا گوشیهای مخصوص کاهش یابند . گاهی اوقات کلاستروفوبی ( claustrophobia ) ، یا

ترس از محیط بسته ، مشکل ساز است . اگر احتمال چنین مشکلی وجود داشته باشد ‍، کارکنان MRI باید پیشاپیش مطلع شوند تا بتوانند کمکهای لازمه را انجام دهند . MRI مانند سایر تکنیکهای تصویربرداری از نظر جنبه های ایمنی و به عنوان یک روش مفید تصویربرداری توسط FDA تأیید شده است . MRI از سال ۱۹۸۱ در تصویربرداری بیماران استفاده شده و تا کنون هیچ اثر بیولوژیک زیان آوری در تماس با میدان مغناطیسی و امواج رادیویی کاربردی در این روش گزارش نشده است .

در طی امتحان چه تجربه ای خواهید داشت و امتحان چقدر طول خواهد کشید ؟
شما روی یک تخت دراز می کشید و این تخت به آهستگی به مرکز میدان مغناطیسی حرکت می کند . اسکانر شبیه یک تونل است که در دو انتها باز است. قسمتی از بدن که اسکن می شود باید در وسط این تونل قرار گیرد . بعضی از بیماران شاید در طی امتحان تا حدی احساس

claustrophobia ( ترس از فضای بسته ) داشته باشند . اسکانر در طی اسکن ایجاد صداهای تق تق بلندی می کند ، لذا ، جهت کاهش این صداها می توان از گوشیهای مخصوص استفاده نمود . درضمن شما می توانید به موزیک یا رادیوی دلخواهتان گوش می دهید . زمان اسکن بسیار کوتاه است و ملاحظات بسیاری برای ایجاد راحتی شما در نظر گرفته خواهد شد . بطور معمول امتحان حدود ۳۰-۱۵ دقیقه طول می کشد ، که در طی آن شما باید بی حرکت باشید . بعضی از بیماران ترجیح می دهند قبل از انجام امتحان یک آرام بخش ملایم مصرف کنند .

پس از تهیه تصاویر چه اتفاقی می افتد ؟
پس از تهیه تصاویر بیمار می تواند از مرکز خارج شده و فعالیت طبیعی خود را آغاز نماید .

کی می توانید نتیجه امتحان خود را بگیرید ؟
امتحان شما کمی پس از کامل شدن توسط یک رادیولوژیست مطالعه می شود . بعضی روشها نیازمند بازسازیهای تکمیلی تر می باشند ‍، که نیازمند زمان بیشتر می باشند . لذا ، تهیه گزارش چنین امتحاناتی قدری وقت گیرتر می باشند . سپس تصاویر و گزارش آن ظرف ۲۴ ساعت جهت پزشک شما آماده می گردد . کپی اضافی از فیلمها یا تهیه CD برای شما یا پزشک تان نیز امکان پذیر است .

آیا هیچ گونه خطری در این روش وجود دارد ؟
MRI یک روش تصویربرداری بدون درد است ، که مزیت عدم استفاده از اشعه X را دارد . هیچ گونه عارضه جانبی شناخته شده ای در این روش وجود ندارد . بهر حال چون اسکانر MRI یک آهن ربای بزرگ است ، بسیار مهم است که تکنسین را از وجود وسایل فلزی داخل یا خارج بدن آگاه نمود .

لازم است تمام وسایل فلزی مانند کلید و ساعت قبل از ورود به اتاق اسکن برداشته شوند . قبل از شروع امتحان یک فرم اطلاعاتی باید توسط بیمار کامل شود . در مواردی به علت وسایل فلزی خاص داخل بدنی انجام امتحان مقدور نیست . م ه م ترین موارد منع MRI به دل یل وجود وسایل فوق می باشند :
• pacemaker قلبی
• Implanted defibrillator
• کلیپس آنوریسم مغزی
• قطعات فلزی داخل چشم

• وسایل کاشته شده در بدن مانند پمپ انسولین از دیگر مواردی که باید مورد توجه قرار گیرند ، وسایل همراه بیمار جهت کمکهای قلبی تنفسی ، می باش ن د . بعضی از ونتیلاتورها و مانیتورها را می توان براحتی وارد محیط مغناطیسی نمود ولی بعضی از آنها در تناقض با محیط های فوق می باشند . کارتهای اعتباری ، ساعتهای مچی ، تلفن های همراه و سایر وسایل فلزی نباید وارد اتاق اسکن شوند . تکنسین لیست کامل تری از وسایل مشابه را به شما خواهد داد و قبل از اسکن در مورد آنها از شما سؤال خواهد کرد . امتحان MRI شاید نیازمند تزریق یک ماده حاجب باشد .

شایعترین ماده حاجب کاربردی gadolinium است . این ماده اساساَ همان کاری را برای MRI انجام می دهد ، که iodine برای سی تی اسکن انجام می دهد . عوارض جانبی این ماده حاجب بسیار کم اند .

مواد حاجب در MRI
تغییر سیگنال بافتهای بیمار اساس تصویربرداری MR در رادیولوژی تشخیصی می باشد . شدت سیگنال مشاهده شده در تصاویر MR در نتیجه تداخل پیچیده ای از فاکتورهای مختلف از جمله خصوصیات ذاتی بافتهای بیولوژیک ( یعنی زمانهای استراحت T1 و T2 و PD ) و فاکتورهای وابسته به تجهیزات ( یعنی قدرت میدان و پالس سکانسها ) می باشد . بهر حال ، به علت تنوعات

بیولوژیک وسیع ، زمانهای استراحت بافتهای طبیعی و غیر طبیعی تشابهاتی دارند . این مسئله توانایی MRI ساده در تشخیص بافتهای غیر طبیعی را محدود می کند . با استفاده از مواد حاجب MR ، می توان زمانهای استراحت بافتی را به نفع بهتر مشخص کردن بافتهای غیر طبیعی تغییر داد . یکی از مواد حاجب اکستراسلولر که شایعاً استفاده می شود املاح GD-DTPA می باشد . به علت آب دوستی ( hydrophilicity ) بالای املاح Gd و وزن مولکولی پایین آنها ، پس از تزریق وریدی و یک فاز کوتاه داخل عروقی ، آنها سریعاً بداخل فضای انترسیسیل گسترش می یابند . باند

پروتئینی آنها نیز قابل اغماض است . حذف کمپلکسهای متابولیزه نشده Gd از بدن از طریق ترشح کلیوی و با یک نیمه عمر پلاسمای ۹۰ دقیقه ای است . اگر فیلتراسیون گلومرولی کاهشی نداشته باشد ، این ترکیبات پس از ۲۴ ساعت کاملاً از بدن پاک می شوند . در بیماران با نارسایی کلیوی نیمه عمر آنها طولانی می شود ، ولی این عارضه مهمی را سبب نمی شود . اینطور فرض گردیده است که این گروه از مواد حاجب تا کنون کم عارضه ترین انواع نسبت به سایر مواد حاجب می

باشند . شیوع کلی عوارض جانبی آنها ۲-۱ در صد می باشد . این شیوع در بیماران با سابقه آلرژی یا آسم دو یا سه برابر می باشد . شایع ترین عوارض جانبی شامل موارد زیر می باشند : تهوع ، استفراغ ، درد یا گرمای موضعی ، سردرد ، پارستزی ، گیجی ، کهیر ، تشنجات لوکال . ( شیوع همگی کمتر از ۵/۰ در صد می باشد . ) مهمترین عارضه جانبی که پس از تزریق وریدی ترکیبات Gd شاید پیش آید یک واکنش آنافیلاکتوئید می باشد که البته با سایر مواد حاجب نیز می تواند

پیش آید . شیوع این واکنشها حدود شش برابر کمتراز مواد حاجب رادیولوژیک غیر یونی می باشد. تا آنجایی که مشخص گردیده است هیچ ارتباطی بین عوارض جانبی و دوزهای تا حداقل ۳/۰ میکرومول به ازای هر کیلوگرم وزن بدن وجود ندارد . همچنین در هیچ زمان و هیچ بیماری تزریق دوزهای استاندارد Gd اثری بروی عملکرد کلیه ها نداشته است . امروزه انواع مختلفی از داروهای حاجب MRI در دسترس می باشند . از طرف دیگر ، سایر مواد حاجب که اختصاصی تر برای بافتها می باشند ، مانند مواد حاجب اختصاصی برای کبد یا غدد لنفاوی موجود می باشند .

بیماران حامله
تا کنون هیچ اثر بیولوژیک شناخته شده ای بروی جنین گزارش نشده . بهر حال مکانیسم هایی وجود دارند که می توانند در نتیجه تداخل میدان الکترومغناطیسی با جنین در حال تکامل ، منجر به عوارضی گردند . سلولهای در حال تقسیم ( این پدیده در طی سه ماه اول حاملگی رخ می دهد ) بیش از همه به این عوارض حساس می باشند . پیشنهاد گردیده که امتحان بیماران حامله باید تا انتهای سه ماه اول به تعویق بیافتد و سپس یک رضایت نامه کتبی قبل از انجام امتحان از بیمار

گرفته شود . بیماران حامله یا آنهایی که مشکوک به حاملگی می باشند باید قبل از انجام MRI مشخص گردند تا خطرات احتمالی در مقابل مزایای امتحان ارزیابی گردد . در حال حاضر توصیه می گردد تزریق ماده حاجب در بیماران حامله صورت نگیرد .

FMRI
تصاویری که در زمینه تهیه نقشه تغییرات عملکردی مغز بوسیله MRI گرفته شده است بر عملکردهای مغزی و تصاویر آناتومیکی موجود منطبق است. توانایی نمایان ساختن ساختارهایی که در عملکردهای خاص مغز نقش دارند استفاده از تکنیک جدیدی به نام FMRI می باشد که تصاویر آن رزولوشن بالایی داشته و فعالیتهای مغزی را با روشهای غیر تهاجمی از طریق ثبت سیگنالهای وابسته به سطح اکسیژن خون فراهم می کند. این توانایی نمایش مستقیم عملکرد مغزی ،

برداشت و درک مارا از روند فعالیتهای مغزی و وضعیت عصبی و ریسکهای عصبی افزایش می دهد.
FMRI چیست ؟
FMRI بر پایه افزایش جریان خون عروق لوکال ( محلهایی که فعالیتهای عصبی مغز را سازماندهی می کنند) عمل می کند. این نتیجه در اثر کاهش لوکال و موضعی در deoxyhemoglobin

پارامگنتیک است سیگنالهای با رزولوشن تصویری T2 weighted را تغییر می دهد. بنابراین این ماده گاهی بعنوان یک ماده کنتراست زای خودبخودی داخلی عمل می کند و بعنوان منبع سیگنال در FMRI عمل می کند و با استفاده از یک سکانس تصویری مناسب عملکردهای Cortical مغز انسان بدون استفاده از مواد کنتراست زای بیرونی در اسکنر پزشکی نمایان می شود. فعالیتهای

عملکردی مغز که به وسیله سیگنالهای MR تهیه شده اند مشخصات آناتومیکیمختلف مغز از جمله قشر مخ ، کورتکس حرکتی و نواحی Broca صحبت و فعالیتهای تکلمی را تصدیق می کند. مقایسه FMRI و تکنیکهای electrophy siological معمولی توانایی فوق العاده FMRI را در بررسی دقیق و تمرکز عملکردهای خاص مغز انسان نشان می دهد. بنابراین تعداد مراکز پزشکی و research مربوط به FMRI در حال افزایش است. بزرگترین مزیت FMRI به عنوان یک تکنیک ثبت تصاویر

فعالیتهای مغزی با توجه به پروسه های حساس و دقیق بکارگرفته شده در آن شامل موارد زیر می باشد:
۱- سیگنال احتیاج به تزریق ایزوتوپ رادیواکتیو ندارد.

۲- زمان نهایی اسکن می تواند خیلی کوتاه باشد برای مثال ۲ تا ۵/۱ دقیقه min per run 2 .
3- رزولوشن in-plan تصاویر عملکردی معمولاً‌ در حدود mm5/1*5/1 است اگر چه امکان ایجاد رزولوشن کمتر از mm1 وجود دارد.
برای پی بردن به اهمیت روش FMRI آن را با آخرین متدهای PET مقایسه می کنیم.
PET احتیاج به تزریق مواد رادیوایزوتوپ و multiple acquisition دارد بنابراین زمان تصویربرداری زیاد شده و رزولوشن قابل انتظار تصاویر PET بسیار بزرگتر از pixel size در FMRI می باشد.

بعلاوه در PET معمولاً باید تصاویر مغزی جداگانه زیادی با هم جمع شوند تا یک سیگنال قابل قبول ایجاد کنند بنابراین اطلاعات سیگنال بیمار به خطر می افتد و محدود می شود. با وجود این محدودیتها PET در کارهای مهمی در مشکلات عصبی کاربرد دارد ولی برای طراحی یک عمل جراحی اعصاب یا نقشه درمان در موارد خاص مناسب نیست.

Methods
روشهای تصویربرداری خاص از یک مرکز به مرکز دیگر متفاوت می باشند زیرا هر گروه پیشرفتهای مستقلی در زمینه متد و روشهای آنالیز حاصل کرده اند و هنوز یک روش واحد و استاندارد برای استفاده در کلیه مراکز وجود ندارد ولی فاکتورهای مورد استفاده در کل و با میانگین کاربرد بیشتر شامل موارد زیر می باشد :
در تهیه تصاویر از T2 weighted با سکانس گرادیان اکو، TE = 60 ms و TR = 3s و ْ flip angle = 90و سیستم T 5/1 استفاده می شود. ضخامت اسلایس mm5 و گاهی mm3 با تصاویر همزمان تا ۱۶ اسلایس در کنار هم به دست می آید.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 19 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد