تحقیق در مورد آلیاژهای مس ، خواص و کاربرد

word قابل ویرایش
6 صفحه
18700 تومان

خوردگي در چدنها

به‌طور كلي 6 روش براي كنترل خوردگي مطرح شده است:
طراحي، انتخاب مواد، پوشش، استفاده از بازدارنده، حفاظت كاتدي و آندي
در دنيا بر روي نانوپوشش‌هابسيار كار شده است و نانوپوشش‌هاي بسياري گسترش پيدا كرده است. اما نفوذ نانوفناوري در روش‌هاي ديگر كنترل خوردگي بسيار ضعيف بوده است.
- نانوپوشش‌ها


1- پوشش‌هاي نانوهيدروكسي‌آپاتيد براي ايمپلنت‌هاي مورد استفاده در بدن انسان شركت IMCO با استفاده از تكنيك الكتروفورتيك در دماي محيط نانوساختار هيدروكسي آپاتيد را بر روي انواع ايمپلنت‌ها پوشش مي‌دهد. اين ايمپلنت‌ها كاربردهاي مختلف در دندانپزشكي و اورتوپدي دارند. روش‌هاي قديمي شامل پاشش حرارتي و رسوب‌دهي شيميايي مي‌شدند كه ورود نانون به اين عرصه، دو فايده اساسي را به‌دنبال داشت:


فايده اول افزايش استحكام باند مي‌باشد. در روش‌هاي قديمي اعمال پوشش هيدروكسي آپاتيد، استحكام چسبندگي پوشش بسيار پايين است. به‌طوري‌كه به اصطلاح عملي، در روش پاشش حرارتي، MPa30 و در رسوب‌دهي شيميايي MPa 14 است. اما اين روش باعث مي‌شود كه استحكام چسبندگي به حدود MPa60 برسد.


فايده دوم، بهبود مقاومت خوردگي است. اين پوشش‌هاي نانويي 100% فشرده و100% كريستالي است، كه باعث مي‌شود مشكل انحلال آمورفي اين پوشش حل شود و البته فشرده بودن باعث مي‌شود كه مايعات بدن تحت تماس با فلز قرار نگيرند. جريان پلاريزاسيون خوردگي در اين حالت 300 بار كمتر از حالتي است كه به 2 روش قديمي پاشش حرارتي و رسوب‌دهي شيميايي پوشش داده شده است.
2- پوشش‌هاي چند لايه‌اي نانويي براي مصارف نظامي و غيرنظامي


اخيراً پوشش‌هايي گسترش پيدا كردند كه داراي چندين لايه هستند كه هر لايه در اين پوشش، هدف خاصي را دنبال مي‌كنند. اين پوشش‌ها با توجه به گزارش‌هايي كه شده است داراي مصارف نظامي و غيرنظامي است. اين پوشش‌ها هدف‌هاي چندي را دنبال مي‌كند كه عبارتند از:
1- كاهش هزينه چرخه عمر 2- كاهش هزينه نگهداري تجهيزات 3- كاهش آلودگي‌هاي محيطي»اين پوشش‌ها در چرخنده‌ها، موتورها، سوئيچ‌هاي الكترونيكي و سنسورها كاربرد فراوان دارد.


يكي از خصوصيات منحصر به فرد اين پوشش اين است كه زماني كه پوشش‌ها آسيب ديده و بايد عوض شوند، به‌راحتي از روي سطح برداشته مي‌شود. همچنين در بين لايه‌هاي اين پوشش از لايه‌هاي حس‌گر استفاده مي‌شود كه قادر است آسيب‌ديدگي مكانيكي و خوردگي را تشخيص دهد. شركت NANOMAG، پوشش‌هايي از جنس نانو كامپوزيت كه مقاوم در برابر خوردگي مي‌باشد، توليد مي‌كند كه اين پوشش‌ها جايگزين پوشش‌هاي پايه كروم خطرناك مي‌شود كه براي آلياژهاي منيزيم مخصوصاً براي احتياجات صنايع خودروسازي، هوا – فضا و هوانوردي مناسب مي‌باشد. منيزيم كه يك سوم از آلومينيوم و 80 درصد از فولاد سبك‌تر است به‌طور فزاينده‌اي از زمان اولين حضورش در ماشين‌هاي مسابقه در طول سال‌هاي 1920، براي اين هدف استفاده شده است.

كاربردهاي آلياژهاي پايه منيزيم هم‌اكنون تا پوشش‌هاي دنده، لوله‌هاي چندشاخه ورودي، و پوشش‌هاي سرسيلندرها نيز امتداد پيدا كرده و حتي چرخ‌ها، بخش‌هاي بدنه و قسمت‌هاي اصلي فرمان را نيز در بر گرفته است.

خواصي مانند قدرت بالا نسبت به وزن (در مقايسه با ضريب وزن) و ارتعاش‌گيري خوب (جذب ارتعاش) صدا و لرزش، با استفاده از تكنيك‌هاي ريخته‌گري تحت فشار، توليد آسان قطعات را به‌همراه دارد و استفاده متداول و رايجي در بخش‌هايي مانند هوا – فضا و دستگاه‌هاي الكترونيكي قابل حمل دارد. اما منيزيم به‌دليل واكنش‌پذيري بالا، مقاومت پاييني در برابر خوردگي دارد، از اين‌رو نياز استفاده از پوشش‌هاي مناسب برروي سطوح منيزيمي بسيار احساس مي‌شود.


از هدفهاي رشد و توسعه پروژه NaNoMAG فراهم آوردن امكاني مي‌باشد كه از طريق آن روكش‌هاي نانوكامپوزيتي (مركب) كه تميز و سازگار با طبيعت هستند شكل گيرد كه اقتصادي‌تر و مقرون به صرفه‌تر نيز خواهد بود. همچنين اين پوشش‌ها مقاومت‌هاي بهتري هم براي خوردگي و ساييدگي خواهند داشت.
براي ايجاد اين پوشش‌ها از روش‌هاي پلاسمايي رسوب شيميايي بخار (PECVD)، پلاسمايي رسوب فيزيكي بخار (PEPVD) و همچنين فناوري Sol-gel استفاده مي‌شود.
3- پوشش‌هاي نانو با يون‌هاي بازدارنده خوردگي
شركت ناماديكس (Namadics) بر روي نوعي از پوشش‌هاي كامپوزيت فعاليت مي‌كند كه اثر حفاظتي بسيار خوبي از خود نشان مي‌دهد. اين پوشش‌ها با استفاده از تكنيك Layer-by-Layer assembly و يا lectrostaticself assembly ساخته مي‌شود. در اين پوشش‌هاي نانوكامپوزيتي لايه لايه، يون‌هاي بازدارنده خوردگي قرار داده مي‌شود تا بتواند با نفوذ به سطح فلز پايه، آن‌ها را در برابر خوردگي محافظت كند و لايه انتهايي يك لايه سدكننده سيليكاتي است. اين پوشش‌ها نيز حفاظت خوردگي خوبي در مقايسه با پوشش‌هاي كروم نشان مي‌دهد و مي‌تواند جايگزين مناسبي براي آن‌ها باشد (با توجه به اين‌كه پوشش-هاي كروم به علت آلودگي‌هاي زيست محيطي در حال انقراض است).

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 18700 تومان در 6 صفحه
سایر مقالات موجود در این موضوع

دانلود پاورپوینت Button کاربرد خواص ورویدادهای دکمه

PowerPoint قابل ویرایش
15 صفحه
23700 تومان
اسلاید 1 :Buttonکنترل:::در ویندوز چند دکمه وجود دارد کهیکی از آنها دکمه فرمان می باشدکار بربا کلیک کردن موس می توانددستورات مر بوط به رویداد کلیلک آن را اجرا کرداسلاید 2 :نحوه اضافه کردن دکمهبه فرم ::::buttonدر قسمت جعبه ابزار که در سمت چپ صفحه نمایش قرار دارد با دو بار کلیک کردن آن را به فرم اضافه میکنیماسلا ...

دانلود مقاله مروری بر خواص و کاربردهای نانوالیاف کیتوسان/پلی وینیل الکل

word قابل ویرایش
19 صفحه
21700 تومان
دسته بندی : مقالات گوناگون
چکیدهنانوالیاف به عنوان محصولی از فناوری نوین نانو از جایگاه ویژه ای به عنوان مرز مشترک میان صنعت نساجی و سایر صنایع برخوردار شده به طوری که این ساختارها در حوزه های متفاوتی همچون پزشکی ، داروسازی ، فیلتراسیون ، صنایع الکترورنیک، صنایع بسته بندی موادغذایی و... به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفته است. از این ...

دانلود فایل پاورپوینت بررسی خواص نوری و کاربرد آن در کشاورزی

PowerPoint قابل ویرایش
26 صفحه
23700 تومان
دسته بندی : مقالات رشته شیمی
--- پاورپوینت شامل تصاویر میباشد ---- اسلاید 1  اصول پايه نور نور= انرژی مستقيم تبديل به گرمامي شود. تابش نور به يک سطح ، سطح را گرم می کند. گرما= انرژی نور = پديده الکترومغناطيس خصوصيات الکترومغناطيس دارد (امواج راديويی). جريان الکتريسيته دارای فرکانس Hz60 و طول موج زياد می باشند. نور قابل رويت رفت ...

دانلود فایل پاورپوینت کاربرد GIS در سیستم گاز رسانی

PowerPoint قابل ویرایش
61 صفحه
23700 تومان
دسته بندی : مقالات رشته شیمی
--- پاورپوینت شامل تصاویر میباشد ---- اسلاید 1 :  فهرست مطالب  مقدمه   مبانی طراحی، گسترش و مدیریت شبکه هاي گاز رسانی شهري  نقش GIS در شبکه گاز رسانی شهري GIS – Geodatabase طراحی و پیاده سازي Gas GIS (GGIS)   توسعه سیستم   اجراي مراحل طراحی، گسترش و مدیریت شبکه گاز رسانی شهري در GGIS  سیستم  نت ...

دانلود فایل پاورپوینت نامساوی ها و کاربردهای آن در ریاضی

PowerPoint قابل ویرایش
13 صفحه
23700 تومان
--- پاورپوینت شامل تصاویر میباشد ---- اسلاید 1 : اثبات : فرض مي کنيم  x , y, z دو به دو متمايز  باشند. ابتدا  نشان  ميدهيم که z نمي تواند حداقل يا حداکثر مقدار در بين  اعداد x , y, z  داشته باشد. به عنوان مثال  z > x > y در اين صورت داريم : که تناقض  با فرض                                     مي با ...

مقاله مروری بر خواص و کاربرد گیاه زعفران

word قابل ویرایش
12 صفحه
27700 تومان
دسته بندی : مقالات گوناگون
مروری بر خواص و کاربرد گیاه زعفران   چکیده: زعفران گیاهی از خانواده زنبقیان Iridaceae، با اثرات فارماکولوژیک متعدد و به عنوان یک داروی قوی محسوب میشود. سافرانال، کروسین، کروستین، بتاکاروتن، لیکوپن، زاگزانتین، ویتامینها از جمله ریبوفلاوین و تیامین مواد موجود در برگ، گل و کلاله زعفران هستند. ماده موثره زعفرا ...

مقاله مروری بر خواص کاربردی مایه ترش لاکتیکی در انواع نان

word قابل ویرایش
9 صفحه
27700 تومان
دسته بندی : مقالات گوناگون
مروری بر خواص کاربردی مایه ترش لاکتیکی در انواع نان چکیده در دهه اخیر از مایه ترش لاکتیکی )Sourdough( به فراوانی در صنایع نانوایی استفاده شده است . مایه ترش لاکتیکی در واقع مخلوطی از آرد و آب است که به طور خود بخود و یا با افزودن باکتری های اسیدلاکتیک تخمیر شده است . فرآیند تخمیر مایه ترش لاکتیکی به عوا ...

مقاله مروری بر خواص ژلاتین و گستره کاربردی آن در فن آوری نانو و پزشکی

word قابل ویرایش
13 صفحه
27700 تومان
دسته بندی : مقالات گوناگون
مقاله مروری بر خواص ژلاتین و گستره کاربردی آن در فن آوری نانو و پزشکی چکیده در راستای پیشرفت روز افزون نانوتکنولوژی و کاربرد گسترده نانوساختارها به عنوان داربست های کشت سلول برای تولید اعضای مصنوعی و همچنین ردیابی هوشمند و رهایش هدفمند دارو در صنایع پزشکی، همواره چالشی بر سر یافتن پلیمری مناسب جهت تهیه و تو ...