دانلود فایل پاورپوینت آلیاژهای پایه کبالت و سوپر آلیاژهای آن

PowerPoint قابل ویرایش
25 صفحه
8900 تومان

لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت آلیاژهای پایه کبالت و سوپر آلیاژهای آن توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت آلیاژهای پایه کبالت و سوپر آلیاژهای آن قرار داده شده است

2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید

4-در صورت مشاهده بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد

5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

— پاورپوینت شامل تصاویر میباشد —-

اسلاید ۱ :

خواص فیزیکی فلز کبالت  

نقطه ذوب کبالت ۱۴۹۵ C

نقطه جوشC  ۲۸۷۰

دانسیته ۸٫۹

شعاع اتمی ۱٫۶۷

شعاع یونی A 0.745

کبالت در دماهای بالاتر از ۴۲۷C بصورت FCC و در دمای پایین‌تر از آن بصورت HCP است.

اسلاید ۲ :

اکسایش آلیاژهای کبالت

همانند ابرآلیاژهای نیکل مهمترین عنصری که برای بهبود مقاومت کبالت در برابر اکسایش به آن اضافه می‌شود کروم است شکل زیر نشان می‌دهد که مقدار بحرانی کروم بین ۲۰ تا ۳۰٪ است. که در آن ثابت پوسته شدن برای اکسایش در مقایسه با کبالت خالص کاهش می‌یابد.

 

اسلاید ۳ :

آلیاژ CO-30Cr اساس بسیاری از آلیاژهای مورد استفاده در ساخت ابزارهای جراحی ودندانپزشکی است این آلیاژ در برابر خوردگی در ۲۵۰ c بسیار مقاوم است تاثیر عناصر دیگر بر اکسایش و مقاومت  در برابر خوردگی را باید بررسی کرد. آلیاژهای دو تایی CO-5Si و CO-10Al مقاومت خوبی در برابر اکسایش نشان می دهند و آلیاژ CO-Al خواصی بهتری از آلیاژ CO-Cr دارد. درهر حال آلیاژهای دوتایی CO-Al در دمای بالا استحکام کافی ندارند تا بتوان آنها را پایه ای برای  ساخت آلیاژهای کبالت در نظر گرفت.

  آهن و نیکل بی‌تاثیرند ولی منگنز تمایل به پوسته شدن را افزایش می دهد. در برخی موارد مولیبدن، وانادیم و تنگستن مضرند. کروم در این آلیاژها نیز مانند آلیاژهای نیکل عنصر اصلی است.

 

اسلاید ۴ :

استحاله آلوتروپیک در کبالت

واکنش تبدیل فاز  α  به فاز    ε    اترمال بوده و درسیکل گرمایش دارای طبیعت برگشت پذیری است . در حین سرد کردن استحاله در درجه حرارت  ۳۹۰ درجه سلسیوس اتفاق میافتد و با گرم کردن مجدد استحاله معکوس                 در درجه حرارت ۴۳۰ درجه سلسیوس به وقوع میپیوندد . عوامل متالورژیکی از قبیل اندازه دانه اولیه و خلوص مواد بر مقدار فاز     Hcp     تشکیل شده موثر بوده ، به طوریکه اگر دانه ها ریز و میزان ناخالصی ها زیاد باشد ، مقدار فاز  Hcp    تشکیل شده کمتر خواهد بود. از طرفی انجام کار سرد موجب افزایش مقدار فاز  Hcp   میشود .

اسلاید ۵ :

ساختار فازی آلیاژهای دو تایی پایه کبالت

سیستم دو تایی کبالت – کرم

کرم عنصر آلیاژی اصلی در آلیاژ کبالت – کرم میباشد . ساختمان کریستالی کرم مکعبی مرکز دار (       Bcc     ) میباشد که حلالیت آنرا در کبالت   Fcc   و    Hcp                                       محدود مینماید . طبق دیاگرام فاز دوتایی     Co-Cr      ارائه شده در شکل (۲) حلالیت کرم در فازهای   α  و  ε     در دمای ۷۰۰ درجه سلسیوس به ترتیب برابر ۲۰ و ۱۰ درصد وزنی میباشد . با افزایش دما حلالیت کرم افزایش یافته و در دمای ۹۹۱ درجه سلسیوس به ۳۵٫۱ درصد در فاز α  می رسد  . حداکثر حلالیت کرم در فاز    α  در دمای ۱۳۱۲ درجه سلسیوس بدست می آید که معادل حدود ۳۹ درصد میباشد .

 

اسلاید ۶ :

سیستم دوتایی کبالت – مولیبدن  

   مولیبدن اثرات مشابهی بر ساختمان کبالت داشته و همانند کرم دامنه پایداری فاز  α    را باگسترده نمودن منطقه فاز   ε کاهش میدهد ( شکل ۳) حلالیت مولیبدن نیز به علت داشتن یک ساختمان کریستالی   Bcc    در کبالت محدود میباشد . ولی حلالیت آن با دما افزایش یافته و در دمای ۱۳۳۵ درجه سلسیوس به حداکثر مقدار خود یعنی ۲۸ درصد وزنی میرسد . فاز ε  حلالیت کمتری برای مولیبدن نشان داده که در دمای پریتکتوید ۵۰ ± ۷۰۰ درجه سلسیوس به میزان حداکثر خود یعنی ۱۴ درصد وزنی میرسد .

 

اسلاید ۷ :

سیستم دو تایی کبالت – کربن

   قسمتی از نمودار فاز دوتایی      Co-C    در شکل (۴) نشان داده شده است . درجه حرارت ذوب با افزایش مقدار کربن کاهش یافته و در دمای ۱۳۲۱ درجه سلسیوس طی یک واکنش اتکتیک فاز  α  را که حداکثر یک درصد وزنی کربن به صورت محلول جامد بین نشینی در خود حفظ نموده ، بوجود میاورد . حلالیت کربن در فاز   α  با کاهش دما افت نموده و در دمای  ۱۰۰۰ درجه سلسیوس به ۳۵/. درصد وزنی می رسد .

 

اسلاید ۸ :

 استحکام بخشی آلیاژهای کبالت

.۱استحکام بخشی محلول جامد

.۲رسوبگذاری g’

.۳عیوب چیدن صفحه‌های اتمی

.۴تشکیل کاربید

اسلاید ۹ :

۱)  استحکام بخشی محلول جامد: W و Ta و Mo عناصر مناسبی در استحکام بخشی محلول جامد هستند. شکل زیر تاثیر شدید استحکام بخشی این عناصر را بر آلیاژهای سه تایی CO-Cr-x نشان می‌دهد.

اسلاید ۱۰ :

۲)رسوبگذاری  :g

اکنون امکان رسوب سختی آلیاژهای کبالت را بررسی میکنیم باتوجه به استحکام بخشی شدید آلیاژهای نیکل از طریق رسوب )- Ni 3AL(g در آلیاژهای کبالت نیز عامل رسوب سختی رسوب Co AL و CO3Ti می باشد

مطالب فوق فقط متون اسلاید های ابتدایی پاورپوینت بوده اند . جهت دریافت کل ان ، لطفا خریداری نمایید .
PowerPointقابل ویرایش - قیمت 8900 تومان در 25 صفحه
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد