دانلود فایل پاورپوینت انواع اتصالات در ساختمان های فلزی

PowerPoint قابل ویرایش
29 صفحه
8900 تومان

لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت انواع اتصالات در ساختمان های فلزی توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت انواع اتصالات در ساختمان های فلزی قرار داده شده است

2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید

4-در صورت مشاهده بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد

5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

— پاورپوینت شامل تصاویر میباشد —-

اسلاید ۱ :

۱- انواع اتصالات تیر به ستون . ۲- انواع اتصالات پای ستون . ۳- اتصال دو تیرآهن به هم و تولید ستون یا تیر دوبل . ۴- اتصالات بادبندها به ستونها وتیرها . در اینجا ما به بررسی اجمالی انواع اتصالات تیر به ستون میپردازیم.

اسلاید ۲ :

مجموعه بهم پیوسته اعضای یک سازه را قاب می نامیم . اصولا در ساختمانهای فولادی نحوه اتصال و رفتار قطعات نسبت به یکدیگر در تکیه گاه (محل تقا طع اعضا) در محاسبات حائز اهمیت می باشد . چون بدون در نظر گرفتن چگونگی رفتار قطعات نسبت به هم ،تعیین مشخصات مقاطع ستونها وپلها میسر نیست . ساختمانهای فولادی بر حسب نوع اتصالات درتکیه گاه که برای بهم پیوستن اعضای سازه به کار می رود عموما به سه دسته کلی تقسیم می شوند:
الف- اتصال در تکیه گاه ساده (مفصلی)
ب- اتصال در تکیه گاه گیر دار (صلب)
ج- اتصال در تکیه گاه نیم گیر دار (نیم صلب)

اسلاید ۳ :

در مدلسازی این قابها عموما، اتصالات به صورت کاملا گیردار یا مفصلی در نظر گرفته می شود، در حالیکه رفتار واقعی اکثر اتصالات به صورت نیمه گیردار است. فرض رایج اتصالات کاملا گیردار، که انعطاف پذیری اتصال را درنظر نمی گیرد، گرچه مراحل آنالیزوطراحی را ساده می کند، لیکن دقت نتایج آن را به میزان قابل ملاحظه ای کاهش می دهد بطوریکه منجر به افزایش غیر واقعی سختی سازه و نیروهای درون اتصال می گردد.
امروزه در ایران اکثر سازه ها بصورت نیمه گیردار اجرا میشود زیرا اجرای اتصالات گیر داری کامل مشکل ونیاز به نظارت دقیق تر وکادر اجرایی مجرب تر دارد.

اسلاید ۴ :

در این نوع اتصال تیر می تواند آزاد باشدو به راحتی دوران زاویه ای به خود بگیرد در این تکیه گاه ، لنگر گیر داری وجود ندارد. اتصالاتی که لنگر منتقل نمی کنند در محا سبه تیر و ستون برای تکیه گاه ساده در نظر گرفته می شوند . اتصال با جفت نبشی جان ، اتصال با نبشی نشیمنی و اتصالات نشیمی تقویت شده با قطعه تیر آهن و لچکی از این گروه هستند وآنها را اتصالات برشی نیزمی نامند زیرا اتصال فقط برای انتقال نیروی برشی به کار برده می شود.

اسلاید ۵ :

الف ) اتصال ساده نشسته ( نبشی نشیمن ) .
ب ) اتصال به وسیله صفحه نشیمن ولچکی .
ج ) اتصال به وسیله صفحه نشیمن و صفحه برشگیر ( تیغه ) .
آنچه که امروزه اجراء می شود اتصال ساده نشسته و اتصال با صفحه نشیمن ولی خصوصیت اصلی اتصال مفصلی این است که زاویه بین تیر و ستون بتواند تغییر کند و خصوصیت اصلی اتصال صلب این است که زاویه بین تیر وستون نتواند تغییر کند.

اسلاید ۶ :

اتصالات صلب در مواردی به کار می روند که از جانب تیر یا ستون در سر گره ها ممان جذب شود . اتصال صلبی که امروزه در کشور اجراء می گردد و به صورت کامل اجراء نمی شود .در اتصال صلب باید جوش به صورتی باشد که قطعه کاملا گیردار باشد و جای هیچ گونه حرکتی وجود نداشته باشدیعنی دور تا دور قطعه جوش شود .
در تکیه گاه کاملا گیر دار ، دوران زاویه ای (چرخشی) بین تیر وستون انجام نمی گیرد . در این نوع اتصال تکیه گاهی تامین درصد گیر داری در حدود ۹۰ درصد یا بیشتر برای جلو گیری از تغییر زاویه ضرورت دارد .

اسلاید ۷ :

اتصالاتی را که مقداری گیر داری در تکیه گاه بوجود می آورند و در نتیجه باید برش ولنگر هر دو را تحمل کنند اتصالات نیم گیر دار می نامیم . در این حالت دوران زاویه بین تیر و ستون صورت می گیرد ،ولی مقدار آن کمتر از حالت ( الف) است . در عین حال ، مقداری لنگر گیر داری در تکیه گاه تولید می کند و گیر داری آن بسته به وضع اتصالات بار و دهانه تیر ممکن است بین ۲۰ تا ۹۰ درصد باشد.

اسلاید ۸ :

جهت ایجاد اتصال گیردار تیر به ستون بدین ترتیب عمل می نمایند که یک ورق ( پلیت ) در بال فوقانی و یک ورق بر روی بال تحتانی تیر جوش می دهند. سپس تیر را بر روی نبشی نشیمن ستون قرار می دهند. این نبشی صرفا نقش تکیه گاهی و مونتاژ داشته و محاسباتی نمی باشد. بعد از قرارگیری تیر بر روی نبشی نشیمن ، نبشی نشیمن به ورق تحتانی و ورق تحتانی و فوقانی به ستون جوش داده می شود. سپس از نبشی های جان برای تکمیل اتصال گیرداری بهره می برند. این نبشی ها از یک طرف به جان تیر و از طرف دیگر به ستون جوش داده می شوند. این نبشی جهت ایجاد مقاومت پیچشی در تیر می باشد.

اسلاید ۹ :

در بررسی هندسی این نوع اتصال می توان گفت که تیر ها از طرفین ستون گذشته و هر تیر روی یک نبشی زیرین قرار گرفته و ستونها از نوع دوبل تسمه دار بوده و در محل اتصال دارای یک تسمه نسبتاً بلند می باشند . به طوری که نبشی های زیرین را در خود جای می دهند.
نبشی های بالایی معمولاً یک شماره کوچکتر از نبشی های زیرین است و علاوه بر این اکثراً دارای طول کوتاهتری نیز می باشند . در حقیقت مشخصه ای که این اتصال را از دیگر اتصالات جدا می کند عدم اتصال تیر به ستون به صورت هم محور است . خروج از مرکزیت حاصل باعث می گردد تا اتصال رفتار قیچی سان داشته باشد .

اسلاید ۱۰ :

اتصال خورجینی متداول ترین شکل اتصال در ساختمان های اسکلت فلزی در ایران است؛ مبدع این اتصال ایرانیان هستند و در هیچ کجا شناخته شده نیست!
تیرهای باربر از طرفین ستون ها به طور یکسره عبور داده می شوند و روی نبشی هایی که در طرفین ستون نصب شده اند قرار می گیرند و معمولا در بالای هر تیر هم یک نبشی قرار می دهند، لذا اتصال خورجینی تامین کننده نشیمن برای عبور یک جفت تیر سرتاسری از طرفین ستون است.
این اتصال در مقابل بارهای جانبی عملکرد خوبی نداشته و تنها برای تحمل بارهای قائم مناسب هستند و بارهای جانبی را بایستی سیستم های دیگری چون بادبندها تحمل کنند.

مطالب فوق فقط متون اسلاید های ابتدایی پاورپوینت بوده اند . جهت دریافت کل ان ، لطفا خریداری نمایید .
PowerPointقابل ویرایش - قیمت 8900 تومان در 29 صفحه
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد