دانلود فایل پاورپوینت خوردگی فولادهای زنگ نزن و روشهای کنترل آن

PowerPoint قابل ویرایش
30 صفحه
11900 تومان
119,000 ریال – خرید و دانلود

لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت خوردگی فولادهای زنگ نزن و روشهای کنترل آن توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت خوردگی فولادهای زنگ نزن و روشهای کنترل آن قرار داده شده است

2-در صورت مشاهده بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد

— پاورپوینت شامل تصاویر میباشد —-

اسلاید ۱ :

فولاد زنگ نزن گروهی از فولادهای پر آلیاژ، بر پایه سیستم های Fe-Cr،-C   Fe-Crو Fe-Cr- i   می باشند. برای زنگ نزن بودن، این فولادها باید حاوی حداقل ۵/۱۰ درصد وزنی کرم باشند. این میزان کرم باعث تشکیل یک سطح غیر فعال اکسیدی می شود که از اکسیداسیون و خوردگی فلز زیری، در شرایط محیط و غیر خورنده محافظت می کند.

فولادهای زنگ نزن دارای کاربردهای مختلفی از جمله استفاده در عملیات تولید نیرو، عملیات شیمیایی و کاغذ سازی، ساخت بسیاری از محصولات تجاری نظیر تجهیزات آشپزخانه و قطعات اتومبیل هستند. فولادهای زنگ نزن همچنین به طور گسترده در کاربردهای استیریل مثل فرآیندهای داروسازی، تولید لبنیات و غذا مورد استفاده قرار   می گیرند.

 

اسلاید ۲ :

تاریخچه فولادهای زنگ نزن

 

اضافه کردن کرم به فولاد و مشاهده اثرات مفیدآن بر مقاومت خوردگی، به طور کلی به فرنچمن برتیر فرانسوی نسبت داده می شود که در سال ۱۸۲۱، آلیاژی حاوی ۵/۱ درصد وزنی کرم جهت کاربردهای برشی را توسعه داد.

از سال های ۱۹۱۰ تا ۱۹۱۵ تلاش های زیادی برای تولید تجاری این آلیاژها انجام شد. اولین گزارش تولید اقتصادی فولاد زنگ نزن به هری بررلی نسبت داده شده است، او یک متالورژیست در شفیلد انگلستان بود.

اولین شمش فولاد زنگ نزن در سوم مارس ۱۹۱۵ به وسیله شرکت فرس استرلینگ در پیتسبرگ آمریکا ریخته شد. این موضوع سرانجام به ثبت اختراع شماره ۱۱۹۷۲۵۶ در آمریکا توسط بررلی  منجر شد . فولادهای ساخته شده به کمک این اختراع به عنوان «اولین زنگ نزن» شناخته شدند.

 

اسلاید ۳ :

 انواع فولادهای زنگ نزن و کاربرد آنها

دسته بندی فولادهای زنگ نزن بر اساس فاز و یا فازهای متالورژیکی  می باشد. سه فاز اصلی موجود در فولادهای زنگ نزن، مارتنزیت، فریت و آستنیت است. فولادهای زنگ نزن دو فازی حاوی مقدار تقریبی ۵۰% آستنیت و ۵۰%  فریت هستند و دارای مزایای مناسب هر دو نوع فاز می باشند. نوع سختی رسوبی (PH) به این عنوان لقب گرفته است زیرا به کمک عملیات حرارتی پیر سازی، رسوب هایی در زمینه ایجاد شده که باعث سختی فولاد   می شود. فولادهای زنگ نزن دسته PH بیشتر به وسیلۀ فاز زمینه ای دسته بندی شده­اندکه در آن رسوب تشکیل می­شود، و شامل انواع مارتنزیتی، نیمه مارتنزیتی و آستنیتی هستند.

انستیتوی آهن و فولاد آمریکا (AISI) از سیستمی با سه شماره که گاهی با یک حرف نیز همراه می شود برای تعیین نوع فولاد زنگ نزن استفاده می کند. برای مثال ۳۰۴، ۳۰۴ L، ۴۱۰ و ۴۳۰

 

 

اسلاید ۴ :

انواع فولاد زنگ نزن

مارتنزیتی (۴xx)

فریتی (۴xx)

آستنیتی (۳xx و ۲xx)

دوفازی (آستنیتی و فریتی)

سختی رسوبی (PH)

اسلاید ۵ :


 مقاومت خوردگی

 

در بیشتر موارد، فولادهای زنگ به خاطر مقاومت در برابر خوردگی و یا مقاومت حرارتی انتخاب می شوند. به دلیل طبیعت غیر فعال لایه اکسیدی غنی ازکرم، فولادهای زنگ نزن در برابر خوردگی های معمولی که فولادهای C-M و فولادهای کم آلیاژ دچار آنها می شوند، مقاوم هستند.

اسلاید ۶ :

انواع خورد گی در فولادهای زنگ نزن

۱-خورد گی حفره ای و شکافی

۲-خورد گی بین دانه ای

۳-خورد گی محل جوش:   الف)حمله شیار چاقویی   ب)پوسیدگی جوش

۴-ترک خوردگی تنشی

اسلاید ۷ :

۱- خورد گی حفره ای و شکافی:

اگر فولاد زنگ نزن در محیطی که حاوی کلرید زیاد است مانند آب دریا یا محلولهای سفید کننده مورد مصرف در صنایع خمیر کاغذ، به کار رود اغلب خوردگی موضعی به شکل خوردگی حفره ای پیش می آید .

اسلاید ۸ :

که گاهی می تواند منتج به سوراخ شدن دیواره های لوله و یا سبب خوردگی شکافی مثلاً در اتصالات فلنجی گردد. این دو نوع خوردگی به هم ربط دارند.

راه حل

  • پر کردن مواد با مواد مقاوم
  • استفاده از جوش به جای اتصال فلنچی

اسلاید ۹ :

فولادهای زنگ نزن در مقابل خوردگی موضعی حساس اند مخصوصاً در حضور یون هالوژن. در بین هالوژنها، کلر خورنده ترین یون بوده و در ضمن از اهمیت بالایی برخوردار است.

افزودن سولفید، خوردگی را به مقدار چشمگیری بالا می برد که به علت حل شدن سولفید مزاحم در سطح فولاد است.

خوردگی موضعی تنها بعد از یک دوره نهفتگی، ظاهر می شود که در طی آن آغازش حمله تحقق می یابد. بعداً مرحله انتشار و رشد حفره فرا می رسد. آغازش و انتشار، هر دو به وسیله مکانیسمی انجام می گیرند که شامل پیلهای خوردگی الکتروشیمیایی است.

اسلاید ۱۰ :

۲- خوردگی بین دانه ای:

خوردگی بین دانه ای ممکن است در بعضی فولادهای زنگ نزن که مقدار کربن آنها زیاد است (۰۵/۰ تا C%15/0) پدید آید. این خوردگی در فولادهایی به وجود می آید که عملیات حرارتی روی آنها طوری انجام گرفته که کروم کاربید در بین دانه ها رسوب کرده و جسم در محلول اسیدی یا آب دریا قرار گرفته است. برای فولادهای آوستنیتیک کروم کاربید در محدودهدمای ۵۵۰ تا C˚ ۸۵۰ رسوب می کند. در این حالت گفته می شود که فولاد حساس شده است.

مطالب فوق فقط متون اسلاید های ابتدایی پاورپوینت بوده اند . جهت دریافت کل ان ، لطفا خریداری نمایید .
PowerPoint قابل ویرایش - قیمت 11900 تومان در 30 صفحه
119,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد