دانلود فایل پاورپوینت دی اکسید کربن

PowerPoint قابل ویرایش
16 صفحه
11900 تومان
119,000 ریال – خرید و دانلود

لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت دی اکسید کربن توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت دی اکسید کربن قرار داده شده است

2-در صورت مشاهده بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد

— پاورپوینت شامل تصاویر میباشد —-

اسلاید ۱ :

تأثیر عوامل محیطی بر رشد و نمو سبزی‌ها:

فتوسنتز و رشد و نمو گیاهان تحت تأثیر عوامل ژنتیکی و محیطی است.  هر گیاهی خصوصیات ژنتیکی خود را از والدین خود به ارث می‌برد.

اما عوامل محیطی  نیز با توجه به نوع آب و هوای منطقه، زمان کشت و نحوه انجام عملیات زراعی بر رشد و نمو سبزی‌ها تأثیر می‌گذارند. این عوامل محیطی شامل: نور، دما، دی‌اکسیدکربن، خاک، تغذیه و کوددهی ، کنترل علف‌های هرز، کنترل آفات و بیماریها، آبیاری،  رطوبت نسبی است.

اسلاید ۲ :

دی اکسید کربن

دی‌اکسیدکربن هوا طی عمل فتوسنتز با آب ترکیب و مواد لازم برای رشد گیاه را فراهم می‌سازد. کربن نقش مهمی در فتوسنتز و تولید ماده خشک در گیاهان دارد.

کربن به صورت دی­اکسید کربن (CO2) از آتمسفر جذب شده و در فرآیند فتوسنتز به کار می­رود. تنها قسمت ناچیزی از آن از طریق محلول خاک جذب می‌شود.

غلظت گازکربنیک با صنعتی شدن شهرها و سوخت فسیلی از میزان ۲۸۵ قسمت در میلیون در قرن ۱۹ به میزان ۳۲۰ قسمت در میلیون در اواسط قرن ۲۰ افزایش پیدا کرده است. در حال حاضر این مقدار در بعضی از نقاط دنیا به طرز سرسام آوری از حد مجاز نیز بیشتر است.

۶Co2+6H2O                     C6H12O6 + 6O2

اسلاید ۳ :

غلظت گازکربنیک در شرایط تابش نور شدید در مناطق سبزیکاری که دارای تراکم بوته متعادلی در واحد سطح هستند، پایین تر از ۲۵۰ قسمت در میلیون است، در صورتی که این مقدار در مزارع سبزیکاری با تراکم زیاد در واحد سطح، حدود ۱۵۰ قسمت در میلیون می­باشد.

غلظت زیاد گازکربنیک در پرورش سبزیهای گلخانه­ای حائز اهمیت است. فتوسنتز در گیاهان در شرایط مناسب نور، دما و جریان آب و هوا به موازات افزایش غلظت گازکربنیک تا حدود ۳۰۰ قسمت در میلیون افزایش می­یابد.

غلظت کم آن در محیط گلخانه می‌تواند یکی از عوامل عمده محدودکننده فتوسنتز در گیاهان گلخانه‌ای باشد؛ زیرا محیط گلخانه بسته است و Co2 موجود در آن توسط گیاهان برای عمل فتوسنتز مصرف می‌شود و غلظت آن کاهش می‌یابد.

اسلاید ۴ :

از طرفی با توجه به هزینه بالای احداث گلخانه، لازم است که ترتیبی اتخاذ گردد تا حداکثر فتوسنتز و عملکرد به‌دست آید. بنابراین برای داشتن فتوسنتز مناسب در گلخانه یا باید به نحوی با انجام تهویه، غلظت این گاز را در حد هوای بیرون از گلخانه نگه داشت و یا اینکه به طور مصنوعی CO2 به فضای داخل گلخانه تزریق کرد.

برای رسیدن به حداکثر عملکرد با تزریق CO2 (در صورت مناسب بودن سایر عوامل محیطی)، غلظت آن باید به نقطه اشباع برسد. نقطه اشباع CO2، غلظتی از CO2 است که با افزایش غلظت آن ، بر میزان فتوسنتز گیاه افزوده نشود. بیشتر گیاهان در غلظت ppm 1300 به نقطه اشباع می‌رسند

اسلاید ۵ :

در بعضی از گلخانه‌های تجاری از غلظت ppm 1000 استفاده می‌شود. برای رساندن غلظت تا این سطح، گلخانه باید کاملاً بسته باشد، زیرا با باز بودن دریچه‌ها یا انجام تهویه، امکان رساندن غلظت CO2 به غلظت مورد نظر و ثابت نگه داشتن آن ممکن نیست. با توجه به مزایای مفید این روش استفاده از آن می‌تواند باعث افزایش عملکرد چشمگیری در بخش تولیدات گلخانه‌ای شود.

پیچیدگی فرایند فتوسنتز باعث شده که نتایج مختلفی از تزریق CO2 به‌دست آید. در زمستان به علت بسته بودن محیط گلخانه (مخصوصاً در گلخانه‌ای که حرکت هوا در آن کمتر از ۱/۰ متر بر ثانیه است) و مصرف  CO2 توسط گیاهان، غلظت آن در گلخانه کاهش می‌یابد. بنابراین برای جبران CO2 از دست رفته، این گاز باید توسط گلخانه‌دار به گلخانه تزریق شود.

اسلاید ۶ :

بنابراین با توجه به این وضعیت دو راه وجود دارد.

 ۱- با محاسبه سرعت تهویه و تزریق مقداری از دی‌اکسیدکربن، غلظت آن را در گلخانه در حد ppm 300 حفظ و از کاهش غلظت دی‌اکسیدکربن گلخانه جلوگیری شود؛

 ۲- فرض شود که غلظت دی‌اکسیدکربن داخل و خارج گلخانه، ثابت نگه داشته شده و بنابراین غلظت دی‌اکسیدکربن را در گلخانه تا حدی بالا برد که فتوسنتز افزایش ‌یابد.

اسلاید ۷ :

شرایط غنی‌سازی گلخانه با CO2

تزریق دی‌اکسیدکربن در تمام طول روز، از طلوع تا یک ساعت قبل از غروب، صورت می‌گیرد و از تزریق آن در طول شب باید خودداری شود؛

ضمناً زمان تزریق به موقعیت گلخانه و عرض جغرافیایی هم بستگی دارد؛ به طوری که این عمل بیشتر در فصل‌های پاییز و زمستان انجام می‌شود.

در زمان تزریق باید کلیه دستگاه‌های تهویه، هواساز و خنک‌کننده خاموش و دریچه تهویه کاملاً بسته باشد، در غیر این صورت تزریق دی‌اکسیدکربن تأثیری ندارد.

همزمان با افزایش CO2 لازم است که میزان شدت نور نیز زیاد شود؛ زیرا در شدت نور پائین، غلظت کم CO2 سبب افزایش فتوسنتز می‌گردد و به عبارت دیگر، نقطه اشباع CO2 در شدت نور پائین، کمتر است.

اسلاید ۸ :

پاسخ گیاهان به تزریق CO2

پاسخ گیاهان مختلف گلخانه‌ای به غنی‌سازی گلخانه با CO2 ، متفاوت است. در محصولات گلخانه‌ای، وزن تر محصول، تعداد میوه، اندازه گیاه، طول شاخه گل، کیفیت گل و میوه و تولید محصول قابل فروش در حداقل زمان ممکن و زمان رسیدن محصول، عامل های مهمی هستند که انتظار می‌رود با افزایش CO2 گلخانه، تحت‌تأثیر قرار گیرند.

پاسخ محصولات مختلف به افزایش CO2 ، متفاوت است و ممکن است پاسخ دریافتی با توجه به متنوع بودن شرایط محیطی هر گلخانه، از محصولی به محصول دیگر، از فصلی به فصل دیگر و از سالی به سال دیگر متفاوت باشد. پاسخ گیاه به افزایش غلظت CO2 ، تابعی از روش غنی‌سازی گلخانه با CO2 ، مرحله رشد گیاه، دمای بیرون گلخانه و دمای مطلوب برای رشد گیاه و شدت نور گلخانه است. میزان پاسخ گیاه در یک پارامتر خاص، متغیر بوده و از کمتر از ۱۰ درصد، تا بیش از ۱۰۰ درصد بهبود مشاهده شده است

اسلاید ۹ :

از جمله محصولاتی که نسبت به افزایش CO2 پاسخ مثبت داده‌اند می‌توان به خیار، گوجه‌فرنگی، کاهو، توت‌فرنگی، فلفل، کلم اشاره کرد.

در گیاه گوجه‌فرنگی، غنی‌سازی گلخانه با CO2، علاوه بر افزایش تعداد خوشه‌های گل، باعث زودگل‌دهی، افزایش رشد رویشی، افزایش وزن کل میوه‌ها می شود

  و درکاهو سبب کاهش زمان تولید محصول و افزایش وزن محصول می گردد

اسلاید ۱۰ :

منابع تأمین CO2 برای گلخانه

۱- تزریق دی‌اکسیدکربن با سوزاندن مواد نفتی

در نتیجه سوختن کامل هر ماده سوختی، CO2 و آب تولید می‌شود. سوخت‌های اصلی شامل گاز طبیعی، گاز مایع پروپان یا بوتان (LPG) و نفت سفید می‌باشند. نکته قابل توجه در باره همه سوخت‌ها این است که میزان گوگرد آنها نباید بیش از ۲۰۰ میکروگرم در گرم باشد؛ در غیر این صورت، گیاه به خاطر SO2 تولید شده صدمه خواهد دید.

به همین منظور باید به ازای هر ۱۰۰ مترمربع گلخانه، ۰٫۵ لیتر گاز مایع پروپان در ساعت، یا     ۰٫۲۵لیتر نفت خالص در ساعت، سوزانده شود. باید توجه داشت که در هنگام سوختن چراغ نفتی، شعله به صورت آبی بسوزد.

زمانی که گاز طبیعی می‌سوزد به‌ازای سوختن هر یک متر مکعب گاز طبیعی، ۱۰۰۰ لیتر گاز دی‌اکسیدکربن (۱٫۸کیلوگرم) و ۱٫۴ لیتر بخار آب تولید می‌کند (افزایش ۳ – ۶% رطوبت نسبی گلخانه)

مطالب فوق فقط متون اسلاید های ابتدایی پاورپوینت بوده اند . جهت دریافت کل ان ، لطفا خریداری نمایید .
PowerPoint قابل ویرایش - قیمت 11900 تومان در 16 صفحه
119,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد