whatsapp call admin

دانلود مقاله انواع سنگ های زینتی و روش استخراج آنها از معدن

word قابل ویرایش
40 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

چکیده:
محدوده معدن شهاب سنگ شامل چهارضلعی ABDC به ا ضلاع
(m) 1150 BC= و ۷۵۰ DC= و ۱۱۰۰ AD= و ۵۰۰ AB=
به مبدا ۰ (مزرعه مصطفی) که فاصله‌اش تا راس A برابر ۱۷۵۰ متر و زاویه اش با شمال جغرافیایی برابر ۸۵ درجه می‌باشد.
خط و اصل OA با اضلاع AB و AD به ترتیب زوایایی برابر ۱۵۱ و ۲۴۱ درجه می‌سازد.

در فصل اول مروری بر انواع سنگها و هم‌چنین سنگ‌شناسی توصیفی و مختصری در مورد سنگهای آذرین ورسوبی و دگرگونی شرح داده می‌شود. در فصل دوم بیشتر راجع‌به سنگهای تزئینی و نما رسوبی، دگرگونی، آذرین) و سختی و مقاومت آنها و سپس در مورد منشاء ومشخصات مکانیکی تراورتن و در آخر درباره فن‌آوری استخراج سنگ سخن به میان آمده است.
در فصل سوم در مورد استخراج سنگهای تزئینی و نما شامل کلیات روشهای استخراج سنگهای ساختمانی (کواری)، معادن سنگ بعد دار، معادن سنگ بی‌بعد و هم‌چنین انواع روشهای استخراج سنگهای ساختمانی و شرح وسایل مربوط به روشهای استخراج سنگهای ساختمانی پرداخته‌ایم.

در فصل چهارم درباره معدن تخت باغ ملک، که شامل موارد تاریخچه‌ و سوابق بهره‌برداری از معدن، مختصری از وضعیت زمین شناسی، میزان استخراج سالیانه و بازار مصرف سنگ معدن،چگونگی فعالیت معدن شهاب سنگ و هم‌چنین انواع دستگاهها و وسایل مورد استفاده برای استخراج معدن شرح داده شده است.
در فصل پنجم مختصری راجع‌به فرآوری سنگهای تزئینی و روشهای مربوط به آنها که شامل ساب و صیقل دادن سنگهای ساختمانی، تیشه زنی (زخم زنی) یا باد بر کردن سنگها و بتونه کاری سنگ تراورتن توضیح داده شده است.
۲-۷- تقسیم‌بندی روشهای استخراج سنگهای تزئینی و نما
۲-۷-۱- تاریخچه صنعت سنگبری در ایران

در ایران با اینکه بناهای سنگی بسیارقدیمی وجود دارد ولی صنعت سنگبری سابقه طولانی ندارد اولین دستگاه برش سنگ که یک نوع اره با تیغه‌های آهنی بود وبا پودر سیلیس کار می‌کرد به نام اره کلی معروف است این اره ظاهراً در حدود سال ۱۳۰۷ یعنی بیش از ۷۰ سال قبل همزمان با شروع عملیات ساختمانی کاخ مرمر ساخته شد. و درمنطقه‌ نازی‌آباد تهران نصب گردید و از فشار وزنه هایی که به دستگاه آویزان می‌شد جهت بر ش استفاده می‌گردید.
دومین کارخانه از همین نوع پس از مدت کوتاهی در مشهد نصب شد. حدود سال ۱۳۱۲ شخصی به نام گلداشمیت جهت تهیه سنگ مورد نیاز ساختمان بانک ملی شعبه بازار که در دست احداث بود یک دستگاه اره در محل نصب کرد همچنین شرکت اشکورا برای تامین سنگ‌ ساختمانی دادگستری اره مشابهی نصب نمود که دستگاه مذکور پس از پایان عملیات ساختمانی برچیده شد.

در سال ۱۳۲۰ گلداشمیت با شریک ایرانی خود اره جدیدی رادر منطقه جوادیه تهران نزدیک پل راه‌آهن راه‌اندازی نمود. همزمان کارخانه نازی‌آباد اره خانه خود را تا ۱۱ دستگاه توسعه داد. سنگهای مقبره حضرت امیر‌المومنین (ع) و مقبره سیدالشهداء (ع) ومسجد ارک از جمله تولیدات کارخانه مذکور بودند.
۲-۷-۲- تاریخچه استخراج سنگهای ساختمانی

در زمانهای بسیار قدیم بشر برای دفاع از خود و شکار حیوانات از ابزار سنگی استفاده نموده است (عصر جدید) سپس از سنگ برای ساختن پناهگاه‌ و مامن بهره جسته است.
حتی لوازم مورد نیاز انسان از جمله لوازم طبخ نیز از سنگ تهیه شده است.
به تدریج انسان به زیبایی و رنگ سنگ توجه نمود، به این ترتیب در مراحل بعد مساجد، کلیساها و ابنیه تاریخی را با سنگها آرایش داده، به مرور زمان از وزن سنگ کاسته شد ولی در عوض رنگ و بافت سنگ نظرها را به خود جلب کرد این روند تا به امروز ادامه داشته است . ]۴[
۲-۷-۳- تکنولوژی استخراج سنگ

جهت تهیه سنگ پلاک ابتدا باید سنگ به شکل قواره یا فله یا کوپ از معدن استخراج گردد برای تهیه پلاک بزرگ داشتن قواره سالم به ابعاد مناسب، اولین عامل تعیین کننده است. بشر از ابتدا از بلوکها ویا قواره‌های طبیعی استفاده نموده و بعداً مساله تهیه و استخراج بلوکهایی را از معادن مورد توجه قرار داده است همانگونه که در بعضی معادن گرانیت کشورمان در ابتدا مقدار زیادی از این بلوکهای طبیعی بکار رفته است و هنوز هم گه گاهی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد .]۵[
۲-۷-۴- چگونگی انتخاب روش استخراج وطراحی معادن سنگهای تزئینی.

به منظور بحث و بررسی در مورد انتخاب روش استخراج وطراحی معادن سنگهای تزئینی با توجه به روشهای مختلف استخراج بلوک و همچنین انواع کارگاه روباز یا زیرزمینی به ذکر نکاتی در این زمینه می‌پردازیم. در طراحی استخراج سنگهای تزئینی باید طراح ویا بهره‌بردار، به مسائل مختلفی آگاهی یابد، تا بر اساس آنها برای استخراج سنگ ساختمانی برنامه‌ریزی عملی داشته باشد. ]۴[
الف) خصوصیات کانسار و نوع سنگ ساختمانی
ب) نوع کارگاه استخراج
ج) میزان تولید
د) روشهای کندن سنگ

۲-۷-۵- روشهای استخراج
علاوه بر اینکه روش استخراج سنگهای ساختمانی به کمک مواد ناریه که تفاوت عمده ای با استخراج سایر مواد معدنی ندارد و فقط با کنترل در فاصله چالها، انتخاب نوع مواد ناریه و میزان مصرف آن، به استخراج قطعات بزرگتر اقدام می گردد، روشهای دیگر را در ذیل مختصراً شرح می دهیم.
الف- روشهای چالهای موازی

روش استخراج سنگ به کمک چالهای موازی ، قدیمی ترین روش استخراج سنگ از کوه می باشد، در این روش ابتدا با توجه به ابعاد بلوک مورد نظر، چالهای موازی عمودی و افقی به فواصل ۱۰ تا ۲۰ سانتی متر حفر می نمایند، سپس با کمک نعل و پاس (گوه) بلوک را آزاد می کنند برای حفر چاه از چکشهای معمولی کوه بری استفاده می نمایند.
ب) روش برش یا سیم

در این برش ابتدا در امتداد اضلاع مکعب مستطیلی که بلوک مورد نظر را تشکیل می دهند چالهای عمودی و افقی با قطر ۳ الی ۸ اینچ، متناسب با سطح که قرار است بریده شود عبور می دهند، دو سر سیم را در داخل دستگاه برش به یکدیگر متصل می کنند و دستگاه برش را به کار می اندازند.
الف) خصوصیات کانسار ونوع سنگ ساختمانی به کمک مواد ناریه به تفاوت عمده‌ای با استخراج سایر مواد معدنی ندارد و فقط با کنترل در فاصله چالها، انتخاب نوع مواد ناریه و میزان مصرف آن، به استخراج قطعات بزرگتر اقدام می‌گردد، روشهای دیگر را در ذیل مختصراً شرح می‌دهیم. ]۴[
الف) روشهای چالهای موازی

روش استخراج سنگ به کمک چالهای موازی، قدیمی ترین روش استخراج سنگ از کوه می‌باشد در این روش ابتدا با توجه به ابعاد بلوک مورد نظر، چالهای موازی عمودی و افقی به فواصل ۱۰ تا ۲۰ سانتی‌متری حفر می‌نمایند، سپس با کمک نعل و پارس (گوه) بلوک را آزاد می کنند برای حفر چاه از چکشهای معمولی کوه بری استفاده می‌نمایند. ]۴[
ب) روش برش با سیم

در این برش ابتدا در امتداد اضلاع مکعب مستطیلی که بلوک مورد نظر را تشیکل می‌دهند چالهای عمودی و افقی با قطر ۳ الی ۸ اینچ، متناسب با سطح که قرار است بریده شود عبور می‌دهند، دو سر سیم را در داخل دستگاه برش به یکدیگر متصل می‌کنند و دستگاه برش را به کار می‌اندازند. ]۵[
ج) روش برش با تیغه‌های برنده

در این روش از دستگاهی که دارای بازوی متحرک و مقاومی است استفاده می‌کنند، طول بازو ثابت است و جهت حفر شکاف متفاوت، می‌توان بازو را تعویض نمود ولی باید دقت داشت که تعویض روزانه بازوها به علت صرف وقت مقدور نیست.
د) روش استخراج با شعله

در این روش به کمک شعله در سطوح مختلف برش ایجاد می‌شود، مشکلات مربوط به این روش مصرف زیاد سوخت، که هزینه زیادی را در بر داردو صدای آن زیاد است.
هـ) روش برش با دیسک
در این روش از دستگاههایی استفاده می‌شود که بوسیله برق و یا موتور دیزل، دیسکتهایی را به حرکت در می آورد. یکی از دستگاههایی که با استفاده از دیسک در بعضی معادن مورد استفاده قرار دارد دستگاهی است که دارای دو دیسک قائم و یک دیسک افقی است دستگاه همزمان با برش درجهت نصب در محوطه ساختمانها ویا خیابانها و ۰۰۰ مستقیماً از معدن استخراج می‌نماید. ]۵[
و) روش‌ استخراج سنگ با استفاده از مواد مخصوص به جای مواد ناریه
ض) روش زیرزمینی
ح) روش فنلاندی
سایر روشها: برای استخراج سنگهای ساختمانی، روشهای دیگری نیز معمول است، این روشها تلفیقی از دو چند روش برای استخراج است. به علاوه استفاده از اشعه لیزر و فشار آب هم در استخراج در دست مطالعه و آزمایشی است. ]۵[

فصل سوم
استخراج سنگهای ساختمانی و تزئینی

۳-۱- کلیات روشهای استخراج سنگهای ساختمانی (کواری):
این روش برای استخراج سنگهایی به کار برده می شود که خاصیت مکانیکی یا شیمیایی آنها مورد نظر است مانند ماربل (مرمر)، گرانیت، سنگ آهک ، اسلیت، تراورتن و…
ذخایر این سنگها ممکن است لایه ای، عدسی یا توده ای باشند. واژه کواری هم به اسم مانند معدن سنگ و هم به معنی فعل به کار برده می شود. منشأ معادن کواری (سنگ) می تواند رسوبی مثل آهک یا دگرگونی مثل مرمر و یا آذرین مثل گرانیت باشد. اساساً معادن سنگ به دو گروه تقسیم می شود:
۱- معادن سنگ بعد دار

۲- معادن سنگ خرد شده

۳-۲- معادن سنگ بعد دار:
در این دسته از معادن سنگهای دارای ابعاد، خواص فیزیکی و مکانیکی مشخص هستند و به همان صورت که در طبیعت وجود دارند استخراج
می شوند. لذا حالت طبیعی آنها بایددر استخراج مورد توجه باشد استخراج اینگونه سنگها انتخابی است و برای استخراج آنها باید از درزه و شکافهای طبیعی اطراف سنگها استفاده کرد.
در صورت نیاز به شکاف مصنوعی یا برش باید به گونه ای این برش را به وجود آورد که سنگ با ابعاد و مقاومت طبیعی خود استخراج شود. موارد مصرف این سنگها بیشتر در امر ساختمان سازی، کف پوشها، پله ها، جلوگیری از پیشروی آب دریا و نمای ساختمان می باشد.
به این جهت کلاً به آنها سنگهای ساختمانی می گویند. و آن گروه از این سنگها که در تزئین یا نمای ساختمانها به کار می برند سنگهای ساختمانی تزئینی
می گویند.

۳-۳- معادن سنگ بی بعد:
این دسته از سنگها مقاومت و اندازه طبیعی آن مدنظر نیست. و لذا استخراج آنها نیز به طور انتخابی صورت نمی گیرد. از شیوه حفاری و انفجار می توان برای استخراج آنها استفاده کرد.
مصرف عمده این دسته از سنگها در جاده سازی می باشد. تولیددر این معادن با توجه به غیرانتخابی بودن استخراج و امکان استفاده از حفاری و انفجار بالا می باشد.
غیر از دو تقسیم بندی فوق در ایران معادن سنگها یا سنگهای کواری را به اسامی دیگر نیز نامگذاری کرده اند که عمدتاً عبارتند از:
الف) سنگهای ساختمانی بلوکی:
سنگهای ساختمانی بلوکی که بدان به طور اختصار بلوک سنگ یا سنگ کوب نیز می گویند به سنگهایی اطلاق می شود که اشکال آنها عمدتاً مکعب مستطیل یا مکعب می باشند. در ضمن وزن آنها از دو تن بیشتر می باشد. به این دسته از سنگها با توجه به شکل و قواره خاص سنگهای ساختمانی قواره ای نیز
می گویند.

ب) سنگ لوح:
سنگ لوح به سنگی اطلاق می شود که پس از برش در کارخانه های سنگ بری به عنوان کف پوش و نمای دیواره ها مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع سنگها معمولاً دارای ضخامت کم اما طول و عرض نسبتاً زیاد دارند . این نوع سنگ را همچنین سنگ پلاک نیز می نامند.

ج) سنگ لاشه:
اصطلاح سنگ لاشه به سنگهایی گفته میشود که دارای اندازه و ابعاد خاص نیستند. و به کمک حفاری و انفجار هم تولید می شوند.
آن دسته از سنگ لاشه که از کیفیت خوب و ابعاد مناسب برخوردارند و فاقد درزه و شکاف اند برای تزئین ساختمان ها از آنها استفاده می کنند سنگ لاشه برشی می نامند. و آن دسته از سنگ لاشه ها که دارای ابعاد کوچکتر از گروه اول اما صیقل یافته یا می توان آنها را به طور مصنوعی صیقل داد؛
سنگ لاشه فکی می نامند که بیشتر در موزائیک سازی مورد استفاده قرار
می گیرد و بالاخره گروه سوم، آن دسته از سنگ لاشه هایی هستند که جزء دو کاتاگوری بالا قرار نمی گیرند. و معمولاً در جاده سازی از آنها استفاده می شود.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 40 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد