دانلود مقاله اوامر

word قابل ویرایش
8 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

چکیده
این تحقیق بخشیء از علم اصول در مبحث امر می‌باشد که قسمتی از بحث امر مورد بررسی قرار داده شده است در این تحقیق سعی شده است با بهره‌گیری از منابع موجود و در دسترس مطالبی دقیق طبق نظر مشهور علمای اصول ذکر شود و در برخی از مباحث نظرهای دیگری علاوه بر مشهور ذکر شده است.

در این تحقیق از دو عنوان بحث شده است: یکی ماده امر و دیگری صیغه امر و در ماده امر سه بحث وجود دارد: ۱ـ معنای ماده امر ۲ـ‌ اعتبار علو در ماده امر
۳ـ دلالت ماده امر بر وجوب و در صیغه امر نیز سه بحث مطرح است: ۱ـ ظهور صیغه امر در وجوب ۲ـ فوروتراخی ۳ـ مرّه و تکرار و علاوه بر این دو بخش دو تنبیه نیز ذکر شده است: یکی ظهور جمله خبریه دال بر طلب در معنای وجوب دیگری ظهور امر بعد از منع است.

فهرست مطالب
عنوان صفحه
مقدمه ۱
۱- ماده امر ۲
الف) معنای کلمه امر ۲
ب) اعتبار علو در معنای ماده امر ۳
ج) دلالت لفظ بر وجوب ۳
۲ـ صیغه امر ۴
الف)ظهور صیغه امر در وجوب ۴
دو تنبیه ۵
(۱) ظهور جمله خبریه دال بر طلب در معنای وجوب ۵
(۲) ظهور امر بعد از منع یا توهم منع ۵
ب) فوروتراخی ۶
ج) مره و تکرار ۷
منابع ۸

مقدمه
با سپاس فراوان از خداوند متعال و سلام و صلوات بر پیامبر ختمی مرتبت حضرت محمد (ص) و خاندان پاک ایشان.
این تحقیق مختصر در بحث امر از علم اصول است که مهمترین مباحث موجود در امر را مورد بررسی قرار می‌دهد مسائلی که در اساس استنباط احکام شرعی از منابع آن که طبق نظر امامیه فقط چهار منبع هستند که شامل کتاب و سنت و عقل و اجماع می‌شود کاربرد بسیار دارد و هدف از

این تحقیق در وهله اول انجام وظیفه محوله و دوم راه‌گشا بودن این تحقیق در تحقیقات بهتر و کاملتر است و امید است که این امر تحقق یابد. ان‌شاء‌الله.

امر
بحث در امر در دو عنوان مطرح است: ۱ـ در ماده امر ۲ـ در صیغه امر
ماده امر
مواد از ماده امر، کلمه «امر» است که از حروف (ا، م، ر) تشکیل شده است. که در این زمینه سه بحث وجود دارد:
(الف) معنای کلمه امر
ماده امر لفظ مشترکی است که در طلب و غیر طلب بکار می‌رود «بعید نیست که تمامی معانی غیر از طلب که امر در آنها به کار می‌رود همگی به معنای واحد جامع رجوع کنند و آن مفهوم شیء است» پس لفظ امر بین دو معنا مشترک است:

۱ـ طلب ۲ـ شیء
الف) طلب: مراد از آن اظهار اراده و رغبت به وسیله قول، کتابت و غیر آنهاست نه مطلق طلب، پس تفسیر کردن امر به طلب از باب تعریف شیء به اعم از آن است.
ب) شیء: مراد از آن هر شیئی به نحو مطلق نیست و لذا تعریف امر به معنای شیء نیز از قبیل تعریف یک چیز به اعم است چون چیزی را امر اطلاق نمی‌کنند مگر اینکه از افعال و صفات باشد و مراد از فعل و صفت معنای حدثی یا مصدری نیست بلکه خود فعل و صفت از آن حیث که موجود است منظور می‌باشد ولی امر به معنای طلب خلاف این است و منظور از آن، معنای حدثی و جهت صدور است.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 8 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد