دانلود مقاله ترمز ABS

word قابل ویرایش
38 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

ترمز ABS

• اگر یک پاندول مسی بین دو قطب N و S آهنربای نعلی شکل به نوسان در آورد چه اتفاقی خواهد افتاد؟
• اگر جنس صفحه از یک هادی کامل نباشد چه اتفاقی می‌افتد؟

• ترمز مغناطیسی یکی از کاربردهای جالب و مفید نیروی مغناطیسی و اصل عکس العمل الکترومغناطیسی است. وقتی یک پاندول مسی در یک میدان یکنواخت آهنربای دائمی نوسان می‌کند. وجود میدان مغناطیسی یکنواخت باعث کند و متوقف شدن آن می‌شود.

مکانیزم متوقف شدن پاندول
لبه‌ای از صفحه که بطور عمودی در میدان جلو و عقب می‌رود را به طول L فرض کنید. با ورود به میدان مغناطیسی به اندازه V = E L= VBL در آن ولتاژ القا می‌شود. طبق قانون اهم ، چگالی جریان القایی J و میدان الکتریکی القایی بصورت J = σE = σVxB به هم مربوط هستند. جهت جریان به طرف پایین (هم جهت با VxB) است.

σ رسانایی ویژه صفحه است. از آنجایی که این جریان القایی در یک میدان مغناطیسی قرار گرفته است، یک نیروی مغناطیسی بر صفحه وارد می‌شود. مقدار این نیرو در واحد حجم برابر است با:
F/∆V = JxF = σ (VxB) x B∆
اگر تمام بردارها بر هم عمود باشند ، نیروی مغناطیسی وارد به حجم لبه پیشرو (به طول L) عبارت است از:
Fm = σVB2∆Vol∆
که در خلاف جهت حرکت صفحه است.
اثر مقدار رسانایی
اگر رسانایی ویژه مثل رسانایی ویژه مس بزرگ ، ولی محدود باشد، صفحه ابتدا کند و سپس متوقف می‌شود. از آنجا که جریانهای القایی بصورت RI2 تلف می‌شود، صفحه به آرامی داخل شکاف آهنربا شده و سرانجام در همان مکانی که میدان مغناطیسی نمی‌بود

می‌ایستاد، متوقف می‌شود. می‌بینیم که نیروی مغناطیسی ترمز کننده با σ متناسب است. اگر جنس صفحه پاندول از هادی کامل (رسانایی بی‌نهایت) باشد، جریان القایی آنقدر زیاد خواهد بود که صفحه را به عقب براند و در بیرون میدان مغناطیسی متوقف کند.

راه کم کردن جریان القایی
از آنجا که جریان القایی نمی‌تواند از صفحه خارج شود در نزدیک لبه‌ها منحرف شده و مسیر بسته‌ای را می‌سازد. این جریانها به جریان گردابی معروفند.

اگر صفحه نامحدود باشد جریان تنها به سمت پایین خواهد بود. یکی از راههایی که می‌تواند باعث شود تا پاندول متوقف نشود، ایجاد شکاف عمودی در صفحه است که با این کار جریانهای القا شده به شدت کم شده و در نتیجه عمل ترمز به خوبی صورت نمی‌گیرد.
سیستم الکترونیکی ترمز ABS
________________________________________

در رابطه سیستم الکترونیکی ترمز ABS ) ABS = سیستم ترمز ضد قفل شدن)

اول در رابطه با اصل کار توضیح می دهم ( با توجه به این که مطالب دوستمان بسیار کامل و جامع بود)

در هنگام ترمز گرفتن دو نوع اصطکاک وجود دارد

• اصطکاک جنبشی
• اصطکاک لغزشی

زمانی که نیروی اصطکاک جنبشی در اثر سر خوردن به اصطکاک لغزشی تبدیل می شود نیروی نگه دارنده هم کاهش می یابد (اصطکاک جنبشی > اصطکاک لغزشی ) در نتیجه مدت زمان بیشتری برای ایستادن ماشین نیاز است . این اولین موضوع . موضوع بعد این است

که اگر اتومبیلی به ترمز ABS مجهز باشد در هنگام ترمز کردن نیروی گشتاوری که باعث منحرف شدن ماشین می شود به وجود نمی آید فکرش را بکنید که برای یک تریلی ۱۸ چرخ چقدر می تواند ضروری باشد .( مثل کامیون Volvo vh12 )

سیستم الکترونیکی :

یک سنسور هال افکت ( سنسور های حساس به مغناطیس ) روی هر چرخ قرار دارد دقیقا مثل چیزی که درون موس های قدیمی وجود داشت یک صفحه ی پره پره که یک سنسور مادون قرمز در کنار آن قرار دارد و چرخیدن صفحه باعث می شود امواج (IR = مادون قرمز ) موجود در بین پره ها قطع و وصل شود و این قطع و صصل شدن وارد

یک پردازنده شده و میزان و جهت چرخش مشخص می شود . فقط در سیستم های هال افکت جای امواج IR از مغتاطیس استفاده می شود و جای یک صفحه ی پره پره یک صفحه ی ای با زایده های توپی فلزی وجود دارد عبور این زایده های نوپی از کنار سنسور هال افکت باعث قطع شدن خطوط میدان های مغتاطیسی می شود و در نتیجه می توان میزان چرخش و جهت آن را برآورد کرد .

یک سیستم پردازنده ی مرکزی سرهت چرخش تمام چرخ ها را اندازه گیری می کند به محض ترمز گرفتن باید سرعت چرخش تمام چرخ ها یکی باشد اگر سرعت یکی از آنها هماهنگ نبود یعنی آن چرخ در حال سر خوردن است و این سر خوردن هم باعث اصطکاک جنبشی می شود و هم باعث انحراف ماشین از خط اصلی می شود در این حالت سیستم فشار روغن یا فشار باد

( فشار باد = نیوماتیک و فشار روغن = هیدرولیک ) آن ترمز را تا جایی کم می کند که سرعت آن هماهنگ با سرعت سایر چرخ ها شود .

سیستم پردازنده این گونه ترمز ها نباید هیچ گونه تاخیری در پردازش داشته باشد از این رو به آنها ( بدون تاخیر) Real Time می گویند و عملیات پردازشی آنها توسط کنترل کننده هایی به نام DSP انجام می شود . ( DSP = پردازنده ی دیجیتال سیگنال ها

ترمز :
یکی از ویژگیهای خاص این خودرو ترمز LAV آن بوده که بر روی این خودرو نصب گردیده است.

مزایای ترمز LAV ومقایسه آن با ترمز ABS عبارتند از :
الف : ترمز LAV بر روی محور عقب نصب می گردد.
ب : ترمز ABS بر روی چرخهای جلو نصب می گردد.

پ : ترمز LAV وظیفه کنترل جلوگیری از پیچیدگی عقب خودرو در پیچها را دارا می باشد.
ت : ترمز ABS کنترل جلوگیری از سر خوردن خودرو در مسیرهای مستقیم را دارا می باشد.
ث : ترمز LAV نسبت به وزن خودرو و سر نشینان خودرو، قدرت ترمز را تنظیم می کند.
ج : ترمز ABS نمی تواند قدرت باز دارندگی خود را سبت به وزن خودرو کم یا زیاد کند.

چ : ترمز LAV غیر کنترل جلوگیری از پیچیدگی خودرو در پیچهای ناگهانی، در مسیرهای مستقیم نیز دارای قدرت مانور و بازدارندگی یم باشد.
ح : ترمز ABSفقط در مسیر مستقیم و ترمز های ناگهانی شروع به کار می کند.
د : ترمز LAV قابل تنظیم می با شد.

ذ : ترمز ABS قابل تنظیم نمی با شد و تمام موارد از قبل برای این نوع ترمز تعریف شده هستند.
سیستم ترمز هوشمند IBS با قابلیت ضد سرقت و با ایجاد امنیت بالا برای خودرو توسط یک مخترع ایرانی و برای نخستین بار در ایران ساخته شد.

اسماعیل نوروزی در گفت‌و‌گو با خبرنگار اجتماعی فارس اظهار داشت: سیستم ترمز هوشمند IBS کاربردی‌تر از ترمز‌دستی عمل کرده به طوری که اگر بسته‌ای در خودرو به این سیستم برخورد کند مانع حرکت خودرو می‌شود در حالی که ترمز دستی در حالت عادی این قابلیت را ندارد.

وی خاطر نشان کرد: قابلیت ویژه دیگری که این سیستم دارد ضد سرقت بودن آن و امنیت بالا نسبت به سیستم‌های هوشمند IBS قبلی است که باعث می‌شود از حوادث و تصادفات به مقدار قابل توجه‌ای جلوگیری کند.

جعفری افزود: این سیستم در کنار ترمز‌دستی ماشین نصب می‌شود و در صورتی که ترمز‌دستی پایین باشد سیستم IBS شروع به عمل کرده و خهماهنگ سازی عملکرد سیستم ترمز واگن های روسی و کنوری در راه آهن ایران
خلاصه مقاله:
تنوع واگنهای باری و مسافری که دارای سیستم های ترمز متفاوت میباشند تشکیل قطار هائی شامل ترکیبی از واگنهای مختلف را در راه اهن ایران اجتناب ناپذیر نموده است. در این حالت ، عدم هماهنگی در پروسه های ترمز گیری و ازاد سازی واگنها موجب بروز مشکلات بسیار اساسی در دینامیک حرکت قطار ها میشود.

این میتواند براحتی اندرکنش نامناسب واگنها ، نرخ خرابی بالای وسائط نقلیه و کاهش راحتی سیر و حرکت قطارها را بدنبال داشته باشد. بعلاوه ، ناهماهنگی و یا سیستم ترمز ناکارامد یکی از دلایل عمده و اساسی افزایش نرخ خرابی زیر سازی و روسازی خطوط، تغییر پروفیل عرضی ریلها و نیز بروز پدیده های مخربی چون موجی شدن ریلها و … بحساب میاید.

در این مقاله مشکل عدم هماهنگی سیستم ترمز روسی با سیستم ترمز کنوری مورد توجه قرارداده شده و به راهکارهای موثر برای رفع ان اشاره شده است. در این تحقیق ابتدا اجزاء اصلی و عملکرد هر دو سیستم ترمز روسی و کنوری در مقایسه با یکدیگر مورد مطالعه قرار گرفت و بدنبال ان تغییراتی بر روی سوپاپ روسی اعمال و سپس برنامه نرم افزاری مناسبی جهت انجام محاسبات ترمزی تدوین و بکار گرفته شد.

نتایج محاسبات اولیه بر عملکرد هماهنگ مراحل ترمز گیری و ازاد سازی سیستم ترمز روسی اصلاح شده با عملکردهای متناظر در سیستم کنوری دلالت دارد. پس از انجام فاز تحقیقاتی فوق الذکر، سیستم ترمز اصلاح شده بر روی یک واگن روسی نصب و مورد تست و ازمایش قرار داده شد. هدف از این مقاله ارائه اقدامات اولیه انجام شده و نتایج حاصله در این مرحله میباشد
ودرو حرکت نمی‌کند.

ترمز وسیله ای برای ایجاد شتاب منفی در خودرو است

قدرت این سیستم معمولا ۱۰ برابر قدرت موتور و حتی بیشتر میباشد .

مراحل ترمز گیری :
۱ : عکس العمل راننده ( از لحظه ای که راننده مانع را میبیند تا وقتی که پدال ترمز را می فشارد معمولا بین ۵/۰ تا ۵/۱ ثانیه طول می کشد
۱ : فشار پدال ( تا رسیدن نیروی روغن به لنت ها حدود ۵/۰ ثانیه ) خوردگی لنت ها موجب افزایش این زمان می شود

۳ : از لحظه ای که لنت به دیسک می چسپد تا توقف کامل ( اگر جنس لنت مرغوب نباشد این زمان طولانی می شود )
مجموع این سه زمان را خط ترمز می گویند .

انواع ترمز ها :
۱ : دیسکی ( چرخهای جلو )

عیوب سیستم دیکی : در معرض کثیفی قرار دارد – گران تر است – اعمال سیستم ترمز کفشکی روی آن دشوار است

۲ : کفشکی ( چرخهای عقب )

عیوب کاسه ای : ضعیف تر است – تعمیرات آن سخت تر است

This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 800×677 and weights 109KB.

خرابی شدید در محل کفشک ها

This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 800×674 and weights 90KB.

و انواع دیگر مانند نواری و ……

دو نوع حالت ترمز داریم

۱ چرخ روی زمین می غلتد تا به ایستد : این نوع نوع ترمز بسیار مناسب است و توقع خیلی سریع است

۲ : چرخ روی زمین سر میخورد : در این حالت چرخ ما قفل می شود و مسافت خط ترمز زیاد تر است

ترمز ABS

این سیستم از قفل شدن چرخ جلو گیری می کند
قدرت این سیستم بر خلاف فکر اغلب مردم با ترمز معمولی برابر است و فقط فرق این دو در ایمنی بالاتر ABS است که در سرعت های بالا و جاده های نا مناسب مانع از قفل شدن چرخها می شود .
به این ترتیب که با گرفتن و رها کردن دیسک مانع از قفل شدن ترمز در شرایط سخت میشود .

نحوه عملکرد سیستم کفشکی :
روغن با فشار زیاد وارد سیلندر چرخ می شود و دو پیستون کوچک را به طرف کفشک ها می فشارد و با چسپیدن کفشک ها به کاسه چرخ عمل ترمز گیری انجام می شود .

نحوه عملکرد سیستم دیسکی :

روغن وارد محفظه ترمز شده و بسته به ( شناور یا پایه ثابت ) بودن پیستون را به طرف لنت می فشارد
و باعث چسپندگی لنت آسبستی به دیسک می شود .

پمپ اصلی ترمز
زیر پدال قرار دارد و نیروی پای راننده به روغن اعمال می کند
و تشکیل شده از یک :
– سوپاپ فشار

– فنر
– واشر تشتکی

– واشر فنری
– پیستون
– گردگیر
– خار فنری

 

بوستر

سیستمی است که وظیفه تقویت نیروی ترمز را به عهده دارد و در بعضی سیستم ها قبل از پمپ اصلی ( پراید – پژو و ….. ) و در بعضی دیگر بعد از آن قرار دارد .

+ نوشته شده در یکشنبه بیستم اسفند ۱۳۸۵ساعت ۲۲:۳۸ توسط محمد | ۷ نظر

روغن موتور
روغن موتور چیست ؟

مواد افزودنی مخصوص + روغن پایه که از نفت خام به دست می اید = روغن موتور
پس :
۱) کیفیت روغن موتور بستگی به مواد افزودنی ان دارد.

۲)تشخیص کیفیت روغن با دیدن و لمس کردن امکان پذیر نمیباشد چون مواد افزودنی ان دیده و لمس نمیگردد.

۳)زمان تعویض روغن از تغییر رنگ و یا چسبندگی ان و موارد مشابه مشخص نمی شود چون انچه ما میبینیم و لمس میکنیم روغن پایه است نه مواد افزودنی ان ؛ پس باید گفت بر اثر کار کردن موتور در مدت زمان مشخص مواد افزودنی موتور خواص خود را ازدست میدهند.

نقش مواد افزودنی اصلی به موتور :
۱)مواد افزودنی بالا برنده شاخص گرانروی.
۲)مواد ضد اکسیداسیون

۳)مواد صابونی(پاک کنند)
۴)مواد ضد خوردگی
۵)مواد ضد زنگ

۶)مواد ضد کف کردن روغن
۶)مواد کاهش دهنده اصتکاک

وظایف روغن در موتور
۱) روانکاری(کاهش دهنده اصتکاک بین قطعات)
۲)خنک کردن موتور
۳)درز بندی موتور

۴)شستشوی داخل موتور ( از گرد و غبار و براده اهن و دوده و اب و مواد زاید دیگر و….)
۵)کاهش سر و صدا موتور ( ضربه گیری)

طبقه بندی روغن موتور :
۱)از نظر کیفیت
۲) از نظر غلظت

۱)طبقه بندی روغن موتور ها از نظر کیفیت ؛ تولید کنندگان روغن موتور تولیدات خود را بر اساس
موتور و مدل و نوع سوخت ان و شدت کار موتور و نیز عمر مفید مورد انتظار موتور توسط سازنده
در کیفیت های متفاوت عرضه مینایند.

طبقه بندی های گوناگونی دردنیا متداول است که اغلب تولید کنندگان بر اساس استاندارد یکی از موسسات API , USMS , CCMC محصولات خود را معرفی میکنند.

الف) طبقه بندی انجمن نفت امریکا API ; american petroleum institute

به ترتیب از بالا به پایین افزایش کیفیت (برای موتور های بنزینی):
SA
SB
SC

SD
Se
SF

SG
SH
SJ
.

ب)طبقه بندی بر اساس ارتش امریکا و انگلیس USMS ; United state military
یا MIL-L ; Military lubricant
و به معنای روغن روان کننده از نظر طبقه بندی نظامی است.
(از بالا به پایین افزایش کیفیت)
MIL-L-2104A
MIL-L-2104B
MIL-L-2104C
MIL-L-2104D
.
.
.
MIL-L-212-60C
MIL-L-45199B
MIL-L-46115
MIL-L-46152A
MIL-L-46152B
.
.
.

پ)طبقه بندی سازندگان اتومبیل کشورهای بازار مشترک اروپا که مخفف ان به فرانسه )CCMC) نامیده میشود.
CCMC G1
CCMC G2
CCMC G3
.
.
.

البته طبقه بندی های دیگری نیز وجود دارد که عمومیت ندارند ؛ مانند طبقه بندی شرکت فلکس واگن (VW ) یا شرکت مان (man ) .

سطح کیفیت روغن موتور پیشنهادی برای برخی خودروهای سبک :

۱)پیکان(۱۶۰۰-اردی) SE

۲)پژو ۴۰۵ SG

۳)پژو ۲۰۶ SJ

۴) ماکسیما SJ

۵) نیسان پاترولSE

۶) رنو ۵ (سپند)SE

۷)پى کى SF , SG

۸)پرایدSF ,SG

۹)زانتیا SJ

۱۰)رنو SG 21

۱۱)مزدا ۱۶۰۰ SE

۱۲) تویوتا کارینا SC ,SD,SE

۱۳)فولکس(گلف – پاسات)SE

۱۴)اپل(کورسا-استرا)SG

۱۵)دوو(سیلو – ماتیز)SJ

۱۶)بنز(۱۹۸۵ ۰ ۱۹۹۸)SG

۱۷)بنز(۱۹۹۸ به بعد ) SJ

برای هر اتومبیل صرفا به دفترچه راهنما ان مراجعه گردد.

ب) طبقه بندی روغن ها بر اساس غلظت(ویسکوزیته یا گرانروی)

موارد مهم در انتخاب روغن موتور
۱) از روغن فله به هیچ وجه استفاده نکنیم
۲)گرانروی ان را مد نظر داته باشیم ( کتابچه اتومبیل)
۳)کیفیت مناسب ( کتابچه اتومبیل)

۴)نکته بسیار مهم اینکه همیشه از یک نوع روغن موتور (یک شرکت خاص) استفاده شود چون فرمول شمیایی مواد افزودنی شرکتها متفاوت است و چون در تخلیه روغن کهنه از کاتر مقداری از ان داخل موتور باقی میماند اگر نوع روغن تغییر کند تاثیر نامطلوبی بر روغن (از نظر انجام وظایف) خواهد داشت.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 38 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد