کارآموزی برق پســــت فشـــار قوی نیروگــــاه

word قابل ویرایش
40 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

چکیده:

از پست‏های برق جهت رساندن انرژی الکتریکی از نیروگاه ها به محل های مصرف استفاده می شود.
پست‏های فشار قوی از لحاظ ساختمان به دلایل مختلفی از جمله متغییر بودن ولتاژ از KV1 تا KA380 و بالاتر، جریان نامی مختلف از KA10 تا KA15 و متنوع بودن نوع قطع و وصل کلید ها، مختلف بودن نوع شینها ،محل نصب و مورد استعمال آن متنوع و مختلف است. پست‏های فشار قوی را می‏توان بطور کلی به دو دسته داخلی و خارجی تقسیم کرد.

کلید ها وسیله ارتباط سیستمهای مختلف هستند و باعث عبور و یا قطع جریان می‏شوند. کلید ها باید به نوعی انتخاب شوند که بتوان آنها را در بدترین شرایط جوی براحتی بکار انداخت. شین ها (بخصوص وقتی از سیم استفاده می‏شود) و نقاط اتکای آنها (مقره و پایه ها) باید در مقابل تغییرات درجه حرارت و عوامل جوی پایدار و مقاوم باشند. بار برف را تحمل کنند و در اثر سرمای شدید خیلی کشیده نشوند و در درجه حرارت زیاد و در زیر اشعه مستقیم آفتاب (۸۰ درجه سانتی گراد) زیاد شل و آویزان نگردد. کلیدهای فشار قوی را می‏توان بر حسب وظایفی که به عهده دارند به انواع مختلفی تقسیم کرد.

۱- کلید بدون بار یا سکسیونر
۲- کلید قابل قطع زیر بار یا سکسیونر قابل قطع زیر بار
۳-کلید قدرت یا دیژنکتور

بدین ترتیب باید کلید فشار قوی در مقابل اثرات دینامیکی و حرارتی جریآن‏ها مقاوم باشد. البته برای اینکه ساختمان کلید ساده‏تر و از نظر اقتصادی مقرون به صرفه باشد ، اغلب استقامت الکتریکی و دینامیکی و حرارتی کلید را توسط دستگاه‏های حفاظتی تا حدودی محدود می‏کنند.

فصل اول

به منظور بهره برداری از تأسیسات توزیع برق در راستای سیاستهای اقتصادی دولت در سال ۷۵ شرکت توزیع نیروی برق تهران به ۵ شرکت تقسیم شد. شرکت توزیع نیروی برق شمال شرق یکی از این ۵ شرکت است. مناطق شمیران ، پاسداران، تهراتپارس، نارمک، دماوند، و ناحیه برق لواسانات را تحت پوشش قرار داده است.

ویژگی های شرکت

محور اصلی سیاست گذاری این شرکت در راستای بهبود کیفیت و افزایش بهره وری و تأمین رضایت مشترکین بر اساس نظام کیفیت مطابق با استاندارد ایزو در تمام زمینه های خدماتی ، اداری و اجرایی نهاده شده است.
کلیه فعالیت های شرکت از جمله نگهداری و بهره برداری از تأسیسات و تجهیزات شبکه در محدوده عملیاتی تحت پوشش و نیز فروش انشعاب برق به متقاضیان جدید و ارائه خدمات به مشترکین پس از واگذاری انشعاب برق در قالب قراردادهای ۵ گانه که در ابتدای هر سال با شرکت برق منطقه ای تهران منعقد می‏گردد صورت می گیرد.

محدوده شرکت

محدوده ی تحت پوشش شرکت با وسعتی معادل ۵۸۰۶ کیلومتر مربع حوزه ی وسیعی از شمال شرق استان و تهران بزرگ است که در بخش تهران بزرگ از شمال به دامنه های البرز و از غرب به بزرگراه مدرس و چمران و از جنوب به خیابان دماوند محدود می‏گردد. و در بخش نواحی شهرستآن های دماومند فیروزکوه رودهن و لواسانات را شامل می‏شود.
از این رو مشاهده می‏گردد مناطق تحت پوشش شرکت شامل موقعیت های حساس و سیاسی اجتماعی نظیر پادگآن ها و صنایع نظامی از یک سو موقعیت های تحت جغرافیایی مانند مناطق بسیار سرد سیر فیروزکوه از سوی دیگر می باشد.

از کل مساحت ۵۸۰۶ کیلومتر مربع محدوده شرکت، منطقه ای به وسعت ۶۵۷ کیلومتر مربع آن فعال و بقیه به وسعت ۵۱۴۹ کیلومتر مربع غیر فعال می باشد.

وضعیت موجود منطقه برق پاسداران تا ابتدای سال ۸۶

این منطقه توسط ۸ پست فوق توزیع که ۶ پست آن مشترک با مناطق و شرکت های برق دیگر است و از طریق ۵۶ فیدر ۲۰ کیلو ولت تغذیه می‏شود . منطقه برق پاسداران با ۳۵ کیلو متر مربع وسعت و ۳۱ پست فشار متوسط هوایی و ۴۴۳ پست فشار متوسط زمینی (عمومی) و ۳۷ پست زمینی اختصاصی عهده دار خدمات رسانی به ۱۹۰۷۷۹ مشترک در منطقه تحت پوشش خود می باشد. لازم به ذکر است طول شبکه فشار متوسط در این منطقه به ۳۷۰٫۵ کیلومتر و طول شبکه صنعت به ۸۹۰٫۷ کیلومتر می رسد.

 

خط مشی شرکت

شرکت توزیع نیرو برق شمال شرق تهران انحصار ارائه خدمات را درمحدوده عملیاتی خود و در سطوح ولتاژ مشخص شده به عهده دارد. جلب رضایت مشترکین و برقراری انشعاب برق متقاضیان از طریق توسعه ، اصلاح و بهره برداری بهینه از شبکه توزیع نیرو برق و کاهش اتلاف انرژی در زمان خاموشی ها هدف اصلی این شرکت می باشد.
بدین منظور شرکت از نیروی انسانی کارآزموده استفاده نموده و فعالیت های خود را ضامن رعایت دقیق اصول مهندسی و ایمنی ، با انجام طراحی های لازم به منظور توسعه و بهینه سازی و اصلاح شبکه های توزیع نیروی برق منطبق بر نیازمندی های استاندارد نظام تضمین کیفیت iso9001 سازماندهی می نمائیم.

برنامه ریزی و تدارک شیوه های مناسب ارتباطی برای جلب مشارکت کلیه کارکنان و بهسازی منابع انسانی در جهت بهبود مستمر کیفیت فعالیت ها از موضوعات راهبردی شرکت است. حصول اطمینان از این که خط مشی در تمامی سطوح سازمان درک شده به اجرا در آمده و حفظ می‏شود و نیز تداوم نشام تضمین کیفیت به عهده مدیر عامل شرکت می باشد.
به طور کلی اهداف شرکت های توزیع برق و در واقع زیر مجموعه های آن که شامل مناطق برق می باشد ، خدمات میانی مطلوبی یعنی تأمین برق مطمئن و پایدار از نظر سطح ولتاژ و جریان مناسب می باشد.

واحد های داخل هر منطقه شامل بهره برداری – خدمات مشترکین- اداری و مالی و پشتیبانی می‏باشد که در رأس همه آنها مدیر منطقه است.
معاونت پشتیبانی منطقه شامل پرسنلی است که کار تهیه طرح های تأمین برق و نیز طراحی مروبط به گزارش های بهره برداری منطقه که شامل سوختن کابل ها و فیوزها و سایر تجهیزات برق می باشد.

علاوه بر اینها گزارش اولیه درخواست برق که از واحد خدمات مشترکین به این واحد ارجاع می‏شود و کارشناسان با مراجعه به محل نحوه تأمین برق را مشخص می کنند.
هر سال در فصل تابستان یعنی یک بار و در واقع اوج مصرف مشترکین بارگیری از پست‏های ۲۰ کیلو ولت و فیدرهای فشار ضعیف انجام گرفته که مسئولیت برنامه ریزی و تحویل برگه های بارگیری و نهایتاً ورود اطلاعات به نرم افزار enox به عهده این واحد می باشد.

نرم افزار مذکور مرتبط به سامانه ۱۲۱ بوده یعنی کلیه اطلاعات از طریق این نرم افزار توسط سامانه ۱۲۱ کنترل می‏شود. و از روی گزارشهای این نرم افزار تجزیه و تحلیل بر روی شبکه و نهایتاً پیش بینی یک ساله انجام می گیرد. که خوراک کار یک ساله منطقه میباشد.

انرژی الکتریکی در حال حاضر

امروزه سیستم انرژی الکتریکی جریان متناوب تسلا کماکان مهمترین ابزار ارایه انرژی الکتریکی به مصرف کنندگان در سراسر جهان است. با وجود جریان مستقیم ولتاژ بالا (HVDC) برای ارسال مقادیر عظیم الکتریسته در طول فواصل بلند بکار می رود، اما قسمت اعظم تولید الکتریسته، انتقال توان الکتریکی، توزیع الکتریسته و داد و ستد الکتریسته با استفاده از جریان‏متناوب محقق می شود.

در بسیاری از کشورها شرکت های توان الکتریکی کلیه زیرساخت ها را از نیروگاه ها تا زیرساخت های انتقال و توزیع در اختیار دارند. به همین علت، توان الکتریکی به عنوان یک حق انحصاری طبیعی در نظر گرفته می شود. صنعت عموماْ به شدت با کنترل قیمت ها کنترل می شود و معمولا مالکیت و عملکرد آن در دست دولت است. در برخی کشورها بازارهای الکتریسته وسیع با تولید کننده ها و فروشندگان الکتریسته، الکتریسته را مانند پول نقد و سهام معامله می کنند.

اگرچه که الکتریسته به عنوان نتیجه واکنش شیمیایی ای که در یک پیل الکترولیک از زمانی که الساندرو ولتا در سال۱۸۰۰م این آزمایش را انجام داد، شناخته می شده است، اما تولید آن به این روش گران بوده و هست. در سال ۱۸۳۱م، میشل فارادی ماشینی ابداع کرد که از حرکت چرخشی تولید الکتریسته می کرد، اما حدود پنجاه سال طول کشید تا این فن آوری از نظر اقتصادی مقرون به صرفه شود.

در سال ۱۸۷۸م، توماس ادیسون جایگزین عملی تجاری ای را برای روشنایی های گازی و سیستم های حرارتی ایجاد کرد و به فروش رساند که از الکتریسته جریان مستقیمی استفاده می‏کرد که بطور منطقه ای تولید و توزیع شده بود، استفاده می کرد. در سیستم جریان مستقیم ادیسون، ایستگاه های تولید توان اضافی می بایست نصب می‏شدند. بدلیل اینکه ادیسون قادر نبود سیستمی را تولید کند که به ژنراتورهای چندگانه اجازه بدهد که به یکدیگر متصل شوند، گسترش سیستم او نیاز داشت که تمامی ایستگاه های تولید جدید مورد نیاز ساخته شوند.

نیاز به نیروگاه های اضافی ابتدا توسط قانون اهم بیان شده است: بدلیل اینکه تلفات با مربع جریان یا بار و با خود مقاومت متناسب است، بکار بردن کابل های طولانی در سیستم ادیسون به مفهوم داشتن ولتاژهای خطرناک در برخی نقاط یا کابل های بزرگ و گران قیمت و یا هر دوی اینها بود.

نیکولا تسلا که مدت کوتاهی برای ادیسون کار می کرد و تئوری الکتریسته را بگونه ای درک کرده بود که ادیسون درک نکرده بود، سیستم جایگزینی را ابداع کرد که از جریان متناوب استفاده می کرد. تسلا بیان داشت که دو برابر کردن ولتاژ جریان را نصف می کند و منجر به کاهش تلفات به میزان ۴/۳ می شود و تنها یک سیستم جریان متناوب اجازه انتقال بین سطوح ولتاژ را در قسمت های مختلف آن سیستم ممکن می سازد. او به توسعه و تکمیل تئوری کلی سیستم اش ادامه داد و جایگزین تئوری و عملی ای را برای تمامی ابزارهای جریان مستقیم آن زمان ابداع کرد و ایده های بدیعش را در سال ۱۸۸۷م در ۳۰ حق انحصاری اختراع به ثبت رساند.

در سال ۱۸۸۸م کار تسلا مورد توجه جرج وستینگهاوس که حق انحصاری اختراع یک ترانسفورماتور را در اختیار داشت و یک کارخانه روشنایی را از سال ۱۸۸۶م در گریت بارینگتون، ماساچوست راه اندازی کرده بود، قرار گرفت. اگرچه که سیستم وستینگهاوس می‏توانست از روشنایی های ادیسون استفاده کند و دارای گرم کننده نیز بود، اما این سیستم دارای موتور نبود. توسط تسلا و اختراع ثبت شده اش، وستینگهاوس یک سیستم قدرت برای یک معدن طلا در تلورید، کلورادو در سال ۱۸۹۱ ساخت که دارای یک ژنراتور آبی ۱۰۰ اسب بخار(۷۵ کیلو وات) بود که یک موتور ۱۰۰ اسب بخار (۷۵ کیلو وات) را در آنسوی خط انتقالی به فاصله ۵/۲ مایل (۴ کیلومتر) تغذیه می‏کرد. سپس در یک قرارداد با جنرال الکتریک که ادیسون مجبور به فروش آن شده بود، شرکت وستینگهاوس اقدام به ساخت یک نیرگاه در نیاگارا فالس کرد که دارای سه ژنراتور تسلای ۵۰۰۰ اسب بخار بود که الکتریسته را به یک کوره ذوب آلومینیوم در نیاگارا ، نیویورک و به شهر بوفالو، نیویورک به فاصله ۲۲ مایل (۳۵ کیلومتر) انتقال می داد. نیروگاه نیاگارا در ۲۰ آوریل ۱۸۹۵م شروع به کار کرد.

 

فصل دوم

از کارآموزان معرفی شده به این واحد جهت جمع اوری اطلاعات و وارد کردن اطلاعات در نرم افزارهای مورد استفاده کمک گرفته می‏شود همچنین اطلاعات پروژه های تأمین برق باید وارد نرم افزار خدمات مشترکین شده که در مورد آن هم از کارآموزان کمک گرفته می‏شود.
در صفحه بعد چارک شرکت توزیع نیروی برق شمال شرق تهران آمده است.

پست فشار قوی نیروگاه

از پست‏های برق جهت رساندن انرژی الکتریکی از نیروگاه ها به محل های مصرف استفاده می شود.

پست فشار قوی باید طوری طرح و ساخته شود که :

۱- بتواند عملیات لازم در پست را که عبارتند از مراقبت ، نظارت فرمان ، قطع و وصل کلید ها ، خارج کردن لوازم و اسباب و ادوات الکتریکی ، تمیز کردن شین ها و ایزولاتور ها براحتی انجام داد.
۲- فواصل قطعات زیر ولتاژ نسبت به هم و نسبت به قطعات زمین شده از یک حداقل مجازی کمتر نشود.
۳- متصدیان پست دچار برق گرفتگی و برق زدگی در اثر برخورد جرقه ها و یا در اثر تماس با قطعات زیر ولتاژ نشود.
۴- سطح زیر بنا به حداقل ممکن برسد.
۵- همیشه امکان توسعه بعدی پست وجود داشته باشد.
۶- روشنایی پست در حدود ۲۰۰-۱۵۰ لوکس تأمین گردد.

تقسیم بندی پست‏های فشار قوی :

ساختمان پست‏های فشار قوی به دلایل زیر بسیار متنوع و و مختلف است.
الف- متغییر بودن ولتاژ از KV1 تا KA380 و بالاتر
ب- جریان نامی مختلف از KA10 تا KA15 و بالاتر که موجب متغییر شدن جریان اتصال کوتاه و در نتیجه قدرت قطع مختلف دیژنکتورها می شود.
ج- متنوع بودن نوع قطع و وصل کلید ها(فرمان دستی،موتوری کمپرسی و غیره)
د- مختلف بودن نوع شینها (ساده،دوبل،سه تایی و غیره)
ه- محل نصب و مورد استعمال آن (مناطق مسکونی،کارگاه ها، تبدیلگاه شهری و عمومی،نیروگاه ها،مناطق صنعتی و معادن و غیره)

پست‏های فشار قوی را می توان بطور کلی به دو دسته داخلی و خارجی تقسیم کرد:
پست داخلی :این پست‏ها شامل کلیه تأسیسات الکتریکی می شوند که در داخل ساختمان سرپوشیده نصب می گردند و به سه دسته تقسیم می شوند:
۱- پست فشار قوی باز: در این پست‏ها علاوه بر شین ها ، سکسیونر ها و دیژنکتور های آن نیز از پشت درب های توری حداقل از یکطرف قابل رویت باشد.
۲- پست فشار قوی نیمه باز:در این نوع قطعات زیر فشار تا ارتفاع دسترسی از هر جهت محفوظ و پوشیده هستند و از و از آنجا به بعد (اغلب سکسیونر ها و شین ها) آزاد و قابل رویت می باشند.
۳- پست فشار قوی بسته: در این پست‏ها قسمت های زیر ولتاژ و حتی شین ها در یک محفظه کاملا بسته و پوشیده با درب های فلزی نصب شده اند.(پست‏های تابلویی یا قفسه ای)
پست داخلی :این پست‏ها شامل کلیه تأسیسات الکتریکی می شوند که در داخل ساختمان سرپوشیده نصب می گردند و به سه دسته تقسیم می شوند:
.پست‏های خارجی بیشتر برای فشار قوی از KV60 به بالا ساخته می شود.
دستگاه ها و ادوات فشار قوی از قبیل شین ها،مقره ها،کلید ها،‏
استقامت مکانیکی (تنش) پایه ها و ایزولاتور ها برای تحمل تمامی نیروهایی که ممکن است در اثر جریان اتصال کوتاه ضربه ای بوجود آید کافی باشند.
تماس سهوی اشخاص با دستگاه ها و ادوات ،زیر فشار غیر ممکن باشد.
در مقابل نیروی دینامیکی و حرارت ناشی از جریان اتصال کوتاه پایدار و ثابت باشد.
متصدیان و کارگرانی که به نحوی با پست در تماس هستند از برخورد جرقه قوس الکتریکی در امان بمانند.

راه های جلوگیری از خطرات جریان اتصال کوتاه:

از ایجاد جرقه اتصال کوتاه در پست‏های فشار قوی شاید هیچگاه نتوان به طور مطلق جلوگیری کرد. این جرقه ها در درجه اول توسط قطع و وصل بی موقع کلیدها بوجود می آیند،بخصوص در سکسیونرهایی که فاقد چفت و بست مکانیکی و یا الکتریکی با دیژنکتور مربوطه میباشند.
در درجه دوم جرقه در اثر شکست جنبی اختلاف سطح،بین دو سر ایزولاتورها زده می شود. این جرقه ها در اثر کثیف شدن ایزولاتورها و یا در اثر بالا رفتن ولتاژ (امواج سیال) و یا عدم انتخاب صحیح مقره ها بوجود می آید.
تا وقتی که جریان اتصال کوتاه در پست‏های فشار متوسط از KA15-10 تجاوز نکند اثر دینامیکی و حرارتی جریان نیز قابل تحمل است و از حد مجاز تجاوز نمی کند، اما از آنجا که هر دوی آنها (حرارت و نیرو) با مجذور جریان زیاد می شوند باید دستگاه ها و ادوات الکتریکی فشار قوی و بخصوص متصدیان پست در مقابل اثرات بسیار نا مطلوب جریان زیاد اتصال کوتاه شدیدا محافظت شوند.

برای جلوگیری از خطرات جریان اتصال کوتاه دو راه وجود دارد:

الف- جلوگیری از ازدیاد بیش از حد جریان اتصال کوتاه؛ به کمک تقسیم شین ها،نصب سلف محدود کننده و استفاده از رله و وسایل حفاظتی با محدود کننده جریان اتصال کوتاه .
ب- جلوگیری از ایجاد جرقه؛ به عنوان مثال با استفاده نکردن از سکسیونر تا وقتی که وجود آن لازم و ضروری باشد،بخصوص از کلید هایی که فاقد قدرت کافی در مقابل عبور جریان اتصال کوتاه هستند باید شدیدا خودداری کرد. در شین دوبل استفاده از سکسیونرهایی که قطع و وصل آن تابع وضعیت دیژکنتور است و همچنین استفاده از دو دیژکنتور و یا استفاده از سکسیونر قابل قطع در زیر بار بهتر و مناسب تر می باشد.یکی دیگر از روشهای بسیار مؤثر در مقابله با برق زدگی ، بکار بردن فرمان از راه دور بخصوص برای قطع و وصل سکسیونرها است.

رعایت شرایط زیر برای ساخت و نصب پست‏های فشار قوی تا حدودی از اثرات نامطلوب جرقه جلوگیری می کند:

۱- تعیین صحیح فاصله شین ها
۲- نصب قطعات جدا کننده محکم و ضخیم و نسوز بین حوزه های مختلف برای جلوگیری از برخورد جرقه به سلول های مجاور.
۳- نصب جرقه گیرهای افقی بین سکسیونر و شین برای جلوگیری از پیشروی جرقه در طول شین و از هر قسمت به قسمت دیگر .
۴- هدایت گاز های گرم و داغ که در اثر جرقه بوجود می آید به طرف بالا و خارج کردن آنها بطوری که خطری متوجه اشخاصی که در راهرو های پست هستند نشود.
۵- عایق کردن شین ها و دستگاه های زیر ولتاژ تا اصولا از شروع و پایه جرقه جلوگیری شود.
علاوه بر شرایط الکتریکی و مکانیکی و ساختمانی که در بالا به آنها اشاره شد ، دقت و تجربه ، کارآیی و مهارت متصدیان پست‏های فشار قوی نیز در جلوگیری از هر گونه سانحه بسیار مؤثر است.

پست فشار قوی خارجی (پست خارجی):
کلیه دستگاه ها و وسایل پست فشار قوی شامل شین و سیم و ترانسفورماتور و مقره و کلید ها و قفسه های فرمان و غیره که در محوطه باز (آزاد) نصب می شوند،تحت تأثیر تمام عوامل جوی از قبیل حرارت ، برودت ، باران ، برف ، باد ، طوفان و حتی گرد و خاک و آلودگی شدید قرار می گیرند و لذا باید از یک کیفیت خاصی برخوردار باشند.
کلید ها باید به نوعی انتخاب شوند که بتوان آنها را در بدترین شرایط جوی براحتی بکار انداخت.شین ها (بخصوص وقتی از سیم استفاده می شود) و نقاط اتکای آنها (مقره و پایه ها) باید در مقابل تغییرات درجه حرارت و عوامل جوی پایدار و مقاوم باشند. بار برف را تحمل کنند و در اثر سرمای شدید خیلی کشیده نشوند و در درجه حرارت زیاد و در زیر اشعه مستقیم آفتاب (۸۰ درجه سانتی گراد) زیاد شل و آویزان نگردد.

در سیمها آلومینیومی باید توجه داشت که در محل اتصال و ارتباط آنها با فلزات دیگر مثل برنز و مس بخصوص در موقع مرطوب شدن ایجاد کروزیون الکترولیتی نکند ، لذا باید حتما از بست ها و ترمینالهای مخصوص (Alcu) استفاده شود.دکلها و قفسه های فرمان و تمام وسائل فولادی دیگر نیز باید در مقابل زنگ زدگی و خوردگی و پوسیدگی حفاظت شوند. در داخل قفسه های فرمان باید هوا جریان داشته باشد ، بدون اینکه قطرات آب باران در آن نفوذ کند.

اگر تغییرات درجه حرارت و رطوبت هوا بحدی باشد که باعث عرق کردن و مرطوب شدن داخل قفسه فرمان می شود ، باید داخل قفسه های فرمان را با سیمهای حرارتی ۱۰۰ تا ۲۵۰ وات بر متر مکعب گرم نگهداشت. این سیمهای حرارتی باید بطور دائم و یا حداقل در مواقعی که قفسه زیر بار نیست و خودبخود در اثر عبور جریآن های مختلف گرم نمی شود به برق وصل باشند.دریچه ها و هوا کش های قفسه باید دارای توری خیلی ریز باشد تا از ورود حشرات بداخل قفسه جلوگیری کند.

تهیه و نصب وسائل فشار قوی (طول ایزولاتورها و مقره ها و فاصله شین ها و غیره) باید با توجه به ارتفاع محل نصب از سطح دریا صورت گیرد. زیرا استقامت الکتریکی عایق ها بین دو نقطه زیر فشار بستگی به خواص هوای اطراف آن (تراکم و رطوبت هوا) دارد و چون تراکم هوا در ارتفاعات کم است . لذا استقامت الکتریکی هوا نیز در ارتفاعات کم می شود.این اثر ارتفاعات از ۱۰۰۰ متر به بالا کاملا محسوس است.از این جهت برای تعیین فاصله عایقی در ارتفاع از ضریبی بنام ضریب بلندی K استفاده می شود. شکل ۳ این ضریب را بر حسب ارتفاع از سطح دریا نشان می دهد. بطور تقریبی می توان گفت که استقامت الکتریکی عایق در هر صد متر اضافه ارتفاع در حدود ۱٫۵% کم می شود.

مثلا اگر اختلاف سطح نامی شبکه و تاسیسات یک پست فشار قوی KV24 باشد ، تمام دستگاه های فشار قوی این پست در حالت عادی و نرمال اختلاف سطح ضربه ای ۱۲۵Us = و اختلاف سطح مؤثر متناوب ۵۵Up= را تحمل می کند . به عبارت دیگر دستگاه های ۲۴ هزار ولتی با این ولتاژ در آزمایشگاه ها آزمایش می شوند.
حال اگر قرار باشد این دستگاه ها با همین ولتاژ در ارتفاع ۳۰۰۰ متری نصب شوند باید استقامت الکتریکی آنها :

KV157 = 0.8/125Us=
KV 69 = 0.8/125 Up=
باشد. یعنی عایق دستگاه ها در موقع آزمایش در آزمایشگاه ، که حتما در ارتفاع کمتری از ۱۰۰۰ متر از سطح دریا قرار گرفته است باید تحمل و استقامت الکتریکی بیشتری از آنچه نرم شده است داشته باشد . یا اینکه از دستگاه هایی که برای ولتاژ بیشتر ساخته شده اند استفاده کرد. بدین معنی که پس از بدست آوردن ضریب بلندی K اختلاف سطح نامی را براین ضریب تقسیم کرد و اختلاف سطح نامی جدید را بدست آورد و دستگاه های الکتریکی را با در نظر گرفتن اختلاف سطح جدید انتخاب نمود.

KV 30 = 0.8/ 24UH = Un/k =
لذا می توان گفت که برای شبکه و تاسیسات ۲۴ هزار ولتی که در ارتفاع ۳۰۰۰ متر از سطح دریا نصب می شوند باید حتما از دستگاه های سریKV 30 استفاده نمود.
جدول شماره ۱ استقامت الکتریکی دستگاه های الکتریکی فشار قوی (ایزولاتور) را در سری های مختلف نشان می دهد.
در این جدول ایزولاتور دسته A مربوط به فاصله باز بین تیغه های سکسیونر و سکسیونر قابل قطع زیر بار و و پایه فیوز و فاصله سیم ها و شین های شبکه با یکدیگر می باشد و ایزولاتور دسته D مربوط به ترانسفورماتور خشک و ترانسفورماتور ولتاژ و خازن قدرت است.

ایزولاتور دسته F مربوط به ایزولاتور ها و پایه های دستگاه های فشار قوی و ترانسفور ماتور های جریان می باشد.
پست‏های فشار قوی خارجی نیز باید همانند پست‏های داخلی در مقابل تماس سهوی ، توسط نرده ، توری و یا درب فلزی با ارتفاع ۱۸۰۰ میلی متر حفاظت شوند.حداقل فاصله این حفاظ تا دستگاه های زیر فشار در جدول ۲ داده شده است.اگر در پستهای فشار قوی خارجی قسمتی از ایزولاتور در محدوده حفاظت شده داخل شده باشد باید اطراف ایزولاتور برای جلوگیری از برق زدگی و تماس سهوی با دیواره آهنی یا توری و یا درب توری که حداقل دارای ارتفاع ۱۸۰۰ میلیمتر است مسدود و محصور گردد. برای اینکه حمل و نقل و جابجا کردن وسایل و ابزار مورد نیاز در محوطه پست فشار قوی مواجه با خطر برق زدگی نگردد باید فاصله نزدیکترین نقطه دستگاه در حال انتقال زیر ولتاژ از فاصله C که در جدول ۲ داده شده در هر شرایطی از ۵۰۰ میلیمتر کمتر نشود. البته چون این فواصل در زمستان موقعی که زمین پوشیده از برف است کمتر می شود بهتر است این فواصل با رعایت ارتفاع برف قدری بزرگتر انتخاب شود.

۱- نصب دستگاهها:

دستگاههای فشار قوی مخصوص هوای آزاد و پست‏های خارجی طبق سری N ساخته می شوند. یعنی دارای ایزولاتور بلند و با مسیر طویل جریان خزنده می باشند.
ایزولاتورها و پایه ها بهتر است از چینی ساخته و دارای لعابی از جنس شیشه به رنگ قهوه ای یا تیره باشند . در مناطق با هوای آلوده و کثیف و یا مناطق اطراف کارخانجات بخصوص کارخانجاتی که با ذغال سنگ کار می کنند و دودزا هستند و همینطور مناطق با مه غلیظ و زیاد بهتر است از مقره های با مسیر جریان خزنده طولانی تر استفاده شود (مقره های مخصوص هوای مه آلود ).
سکسیونرها و دیژنکتور ها و ترانسفورماتورهای اندازه گیری در ارتفاعی از سطح زمین نصب می شوند که احتیاج به نرده و حفاظ نداشته باشند . بطوریکه فاصله قسمت زمین شده ،این دستگاهها از ۲۳۰۰ میلیمتر کمتر باشد .
در کنار هر خط خروجی و یا هر حوزه یک قفسه فرمان (تابلوی فرمان )قرار می گیرد . این تابلو شامل کلیه وسائل و تمام کلیدهای مربوط به فرمان از محل و ترمینالهای لازم و وسائل خبری و نشاندهنده است .

۲- نصب ترانسفورماتور:

ترانسفورماتور ها معمولا در روی فونداسیونی به ارتفاع ۸۰۰ میلیمتر از سطح زمین نصب می شوند و بخاطر صرفه جوئی از چاله روغن استفاده نمی شود . ولی اگر لازم باشد که چاله روغن برای ترانسفورماتور پیش بینی شود بهتر است ابعاد چاله ها از هر طرف در حدود ۵۰۰ میلیمتر بزرگتر از ابعاد ترانسفورماتور باشد . در ضمن بخاطرخطر آتش سوزی بهتر است که ترانسفورماتورها دور از یکدیگر نصب شوند و در صورتیکه این امکان وجود نداشته باشد دو ترانسفورماتور توسط دیوارهای بتونی ضد حریق از یکدیگر جدا شوند .

۳- شین ها و هادی ها :

برای شین ها و ارتباط بین شین ها و کلیدها و دیگر وسائل الکتریکی در پست فشار قوی خارجی از سیم و یا از لوله استفاده می شود .
شین های سیمی (طنابی )از مس ،آلومینیوم و یا از آلوفولاد است و توسط مقره هائی از ایزولاتور بلند (ساده یا دوبل بر حسب نیروی کشش )که مجهز به آرماتورهای جرقه گیر هستند نگهداری می شوند. در جریان زیاد و یا در موقعی که از سکسیونر قیچی ای(یک ستونی) استفاده می شود شین های طنابی بصورت دوبل یا دو رشته ای کشیده می شود .
نیروی کشش شین های طنابی خیلی کم و در حدود ۳/۱تا ۲/۱ نیروی کشش سیمهای نقل انرژی انتخاب می شود تا از نصب دکلهای خیلی بزرگ و سنگین جلوگیری شود .
سطح مقطع سیم مسی در پست فشار قوی خارجی KV110 حداقل ۹۵ میلیمتر مربع و در فشارهای بالاتر بخاطر جلوگیری از تلفات کرونا و بخصوص اختلالاتی که امواج آن ایجاد می کنند از سیم هائی با مقطع تا ۳۰۰ میلیمتر مربع و بیشتر و یا از سیم دو رشته ای استفاده می شود . این سیمها بخصوص اگر تحت کشش هستند بهتر است از آلوفولاد باشند ولی انشعابهای شین ها بخصوص اگر تحت کشش نباشند از آلومینیوم تهیه می شوند.
شین های لوله ای ،مسی یا آلومینیومی هستند و از لوله های فولادی به ندرت استفاده می شود . در پست‏های فشار قوی خارجی تا KV110 لوله ای به قطر mm30و در KV220 به جهت کم کردن تلفات کرونا لوله های به قطر mm50 کافی است . در موقع شین کشی یا سیم کشی باید مقدار شکم سیم یا لوله محاسبه شود .
در صورتیکه فاصله شین ها کم باشد و یا جریان اتصال کوتاه شین زیاد باشد بهتر است نیروی دینامیکی شین در اثر جریان اتصال کوتاه محاسبه و کنترل شود.

۴- کانال و کانال کشی:

درپست فشار قوی خارجی کلیه کابلها و لوله های هوای فشرده و کابلهای فرمان و اندازه گیری و حفاظت و غیره در کانالی به اسم کانال کابل قرار می گیرند کانالهای اصلی که به اطاق فرمان و موتور خانه منتهی می شوند در پستهای بزرگ بقدری عمیق انتخاب می شوند که بتوان براحتی در آن عبور کرد.کابلها و لوله ها در دو طرف دیوار کانال نصب می شوند. این کانالها همه دارای درپوش جداشدنی هستند و بهمین دلیل عرض کانالها نباید از یک متر تجاوز کند.عمق کانال بستگی به تعداد کابلها و سیم ها و لوله ها دارد.در ضمن کانالها طوری ساخته مشوند که آب در کانال جمع نشود (یا جاری شود و یا در کانال فرو رود).
کانالهای اصلی به تابلوهای “فرمان از محل”راه دارند و از این تابلوها با کانالهای فرعی به دیژنکتورها و ترانسفورماتورهای اندازه گیری و سکسیونرها، اگر دارای فرمان از دور باشند، راه پیدا می کنند.
در پوش کانالها باید قدری بلندتر از سطح زمین قرار گیرد تا در موقع ریزش شدید باران آب زیاد بداخل کانالها نفوذ نکند.

۵- سطح زمین در پست خارجی:

قبل از نصب تاسیسات پست فشار قوی بهتر است استقامت زمین از نظر خاک شناسی(مقاومت خاک)و سطح آب زیر زمین مشخص گردد.سطح زمین زیر تاسیسات پست خارجی با چمن و یا با سنگ ریزه و شن پوشانده می شود.
البته چمن قشنگ تر است ولی زحمت نگهداری آن نیز زیادتر است ولی اگر سطح آب زیر زمین خیلی پایین باشد چمن باعث بهتر شدن زمین الکتریکی می گردد.
اگر کف زمین پست فشار قوی با سنگ ریزه مفروش می شود باید اولا قابلیت نفوذ رطوبت در زمین خوب باشد،ثانیا ضخامت سنگ ریزه ها در حدود ۳۰ سانتیمتر باشد تا مانع سبز شدن علف و گیاهان هرزه در زمین پست فشار قوی شود در ضمن می توان با وسائل شیمیائی از سبز شدن علفهای هرزه در پست جلوگیری کرد.

۶- روشنائی:

روشنائی پست فشار قوی خارجی باید طوری باشد که بتوان تمام قسمتهای پست را بخصوص وضعیت کلیدها (قطع و وصل بودن)را بخوبی رویت کرد.برای اینکه در موقع تعویض لامپها هیچ گونه خطری متوجه متصدی آن نشود،لامپها یا روی پایه های تلسکوپی که تا حدود ۱٫۵ متر پائین می آید نصب می شوند و یا بر حسب بزرگی پست بفواصل معینی (در حدود ۲۰ متر )در محلهائی نصب می شود که بدون استفاده از نردبان قابل تعویض باشند.در ضمن بهتر است در پست فشار قوی خارجی تعداد زیادی پریز نصب شود تا بتوان در موقع لزوم از روشنائی موضعی قوی نیز استفاده کرد.

۷- نرده کشی:

در داخل پست فشار قوی خارجی اگر پایه های دستگاههای فشار قوی در ارتفاع ۲۳۰۰ میلیمتری از زمین قرار گرفته باشند،احتیاج به نصب نرده و درب فلزی و توری و خلاصه هیچگونه وسائل ایمنی و حفاظتی تماسی نیست.در صورتیکه دستگاهی برحسب ساختمان آن مجبورا در ارتفاع کمتری از۲۳۰۰ میلیمتر نصب شود،(مثلا یک دیژنکتور).در این موقع باید آن دستگاه توسط نرده فلزی با حداقل ارتفاع ۱۸۰۰ میلیمتر و یا حفاظ دیواری یا توری به ارتفاع ۱۰۰۰ میلیمتر با فاصله ای که قبلا”به آن اشاره شد محافظت و محصور شود .
نرده دور پست فشار قوی باید حداقل ۱۸۰۰ میلیمتر ارتفاع داشته باشد و در صورتیکه از سیم خاردار و یا نرده معمولی استفاده می شود بهتر است با کاشتن گیاهانی مثل شمشاد و امثال آن آنرا بپوشانند تا به زیبائی آن منطقه و یا شهر صدمه نخورد .اطراف پست فشار قوی بهتر است با درختکاری پوشانده و محفوظ شود .درختان اطراف پست علاوه بر اینکه تا حدودی از ورود گرد و خاک بداخل پست جلوگیری می کند ،جلوی باد و طوفان را نیز تا حدود زیادی می گیرد . البته باید سعی کرد که بلندی درختان بخاطر اینکه تا حدی مقاوم در مقابل باد و طوفان باشد از ۸ متر تجاوز نکند .

۸- زمین کردن:

شبکه زمین پست فشار قوی خارجی عموما سطحی و بشکل غربالی یا تار عنکبوتی است .
شبکه زمین از تسمه آهن سفید یا مسی تشکیل شده و تمام دکل ها و پایه ها به آن متصل می شوند و اگر لازم باشد در چند نقطه از شبکه زمین تیرک های بلندی در زمین فرو برده می شود.(میل زمین)

۹- حفاظت در مقابل صاعقه:

پستهای فشار قوی خارجی (آزاد )باید دارای تاسیساتی برای حفاظت در مقابل بر خورد مستقیم صاعقه باشند ،زیرا برقگیرهائی که در پست نصب می شوند (برقگیر با فنتیل و غیره )فقط جلوی امواج سیار را که بوسیله سیمهای انتقال انرژی بداخل پست هدایت می شوند می گیرند .
برای جلوگیری از برخورد مستقیم صاعقه به تاسیسات پست فشار قوی خارجی از سیم زمین استفاده می شود که در بلندترین نقاط دکلها کشیده می شود . این نوع برقگیرهای سیمی اغلب در اثر برخورد با صاعقه قطع می شوند و با اتصال به قطعات زیر ولتاژ باعث اتصال کوتاه لحظه ای یک فازه می شوند که چون سیم می سوزد ،خودبخود این اتصالی هم بر طرف می شود .
برای سیم های برقگیر یا بعبارت دیگر صاعقه گیر اغلب از آلوفولاد استفاده می شود. در بعضی از تأسیسات نیز از میله های برقگیر استفاده می شود که در روی دکلهای بلند نصب می شوند.
این برقگیرها معمولا از لوله آهن سفید است و در تاسیسات بزرگ و گسترده کافی و کاملا موثر نیست . جهت پیدا کردن تعداد سیمهایی که در بالای پست فشار قوی باید نصب شود تا اینکه تاسیسات در زیر این سیمها (صاعقه گیر) محافظت شوند، می توان از پیشنهاد شوایگر استفاده کرد. فضای حفاظت شده زیر سیم که تمام دستگاه ها(سکسیونرها و ترانسفورماتورها و دیژکنتورها) در آن محدوده باید قرار بگیرند تا از برخورد مستقیم صاعقه در امان بمانند می توان از روی شکل ۴ب بدست آورد.
چنانچه شکل ۴ نشان می دهد ، قسمت های حفاظت شده در امتداد سیم زمین زیر قوسی به شعاع H2 قرار دارد که از نقطه E می گذرد و با زمین در فاصله۳ H √ مماس می شود .
H ارتفاع سیم روی دکل از سطح زمین است . (شکل ۴).
فضای حفاظت شده توسط دو سیم زمین که بفاصله Bاز یکدیگر کشیده شده اند (شکل ۴ ب )در خارج سیم ها برابر شکل ۴الف است و در بین دو سیم توسط قوسی از یک دایره محدود می شود که مرکز آن۱M در وسط دو سیم زمین و در ارتفاع H2 قرار دارد . شعاع این دایره برابر است با فاصله ئ بین Mو E . شکل ۴ پ سیم زمین را در پست خارجی KV220 نشان می دهد .
چنانچه دیده می شود باید حد فضای حفاظت شده ، بالای قسمتهای زیر ولتاژ قرار بگیرد و چون چادری ،تاسیسات فشار قوی را زیر پوشش خود قرار بدهد .

طرح های مختلف پست فشار قوی خارجی

پس از سالها تجربه و آزمایش با در نظر گرفتن شرایط مختلف اقتصادی ، الکتریکی و سادگی در نصب دستگاههای فشار قوی و شین بندی آنها امروز تقریبا پستهای فشار قوی خارجی صورت نرم شده و کلاسیک پیدا کرده که می توان از نظر شین بندی و نصب سکسیونر های شین و نوع برداشت انرژی آنها را کلا به چند دسته زیر تقسیم کرد .
الف- تاسیسات نیمه مرتفع:
شکل ۵ یک چنین تاسیساتی را بطور شماتیک نشان می دهد .در این سیستم چنانچه دیده می شود شین ها بین دو دروازه فلزی نسبتا کوتاه نصب می شوند و حوزههای خروجی با زاویه قائمه از این شین ها انشعاب می گیرند . در این شکلI و II شین دوبل اصلی پست می باشند .
پستهای خروجی عمود بر شین ها و در کنار شین ها قرار دارند و هر یک دارای شین فرعی مخصوص بخود می باشند که توسط دو دکل بلند نگهداری می شوند .ارتباط هر یک از شین های اصلی با شین مخصوص و خط خروجی توسط سکسیونر مربوط که در شکل با عدد ۱ مشخص شده برقرار می گردد و از آنجا به دیژنکتور ۲ (دژینکتور با هوای فشرده )،ترانسفورماتور ولتاژ ۳ و ترانسفورماتور جریان ۴ و سکسیونر ۵ و بالاخره به سیم هوائی نقل انرژی وصل می شود.
در این شکل ،۸ برقگیر با فنتیل و ۷ خازنهای مخصوص جداکردن فرکانس زیاد برای ارتباط تلفنی با سیم فشارقوی و ۶ فیلتر فرکانسی و ۹ قفسه فرمان و ۱۰ کانال کابل است .

ب- تاسیسات کم ارتفاع:
در این طرح شین های اصلی IوII در امتداد و در ارتفاع سکسیونرها و بر روی یک قطب سکسیونر نصب می شوند و در نتیجه از دو دروازه ئ فلزی شین اصلی صرفه جوئی شده است .

پ- روش طولی:
در این روش سکسیونرهای شین در امتداد شین اصلی (در طول شین ها )قرار می‏‏گیرند و ارتباط سکسیونر و دیژنکتور بطور مستقیم و بدون کمک گرفتن از شین فرعی صورت می‏گیرد و برای خروج دیژنکتور و یا حمل و نقل وسایل الکتریکی دیگر با مراعات حداقل فاصله مجاز از قطعات زیر فشار یک طرف دیژنکتورها در این محل که به خیابان اصلی حمل و نقل تاسیسات منتهی می سود به شین کمکی که به دکل مرتفعی وصل است ارتباط پیدا می کند و از آنجا به ترانسفورماتور و لتاژ ۴ و ترانسفورماتور جریان ۳ و سکسیونر خروجی ۵ و صافی ۶ و بالاخره به خط هوائی متصل می شود .
در این روش چنانچه مشاهده می شود از دکل مخصوص شین فرعی خطوط خروجی صرفه جوئی شده است و در ضمن امکان توسعه و تکمیل آن برای شین سه تائی بسادگی موجود است .
در کلیه اشکال فوق خیابانها ومحل عبور و مرور وسایل نقلیه برای حمل ونقل دستگاههای فشار قوی با رسم دیژنکتور بطور نقطه چین مشخص شده و بطور یکه دیده می شود همیشه سعی بر این است که کانالهای اصلی در زیراین خیابانها قرار می گیرد.

ت- روش دکل صلیبی(T):
چنانچه دیده می شود این روش سطح زیر تاسیسات پست فشار قوی به مقدار قابل ملاحظه ای را نسبت به روشهای دیگر کوچکتر است.

پست نیروگاه شیروان از نوع فضای باز(خارجی) Conventional outdoor substation با دو فیدر ورودی از طرف قوچان ، ۳ فیدر از ترانسفورماتورهای ژنراتورهای نیروگاه و ۷ فیدر خروجی می باشد و به منظور تغذیه ی شبکه ی سراسریKv 132خراسان بوسیله ی نیروگاه شیروان احداث گردیده است . این پست بدلیل تغذیه ی شهرهای شیروان ،بجنورد ، اسفراین و درگز از اهمیت خاصی برخوردار می باشد .

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 40 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد